Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2021r.- 2248 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 515.

Rządowy projekt ustawy o polityce państwowej Ukrainy na okres przejściowy w „okupowanej części Donbasu” i na Krymie proponuje ustalenie warunków utrzymania tych terytoriów po „okupacji”.

Zgodnie z treścią tej ustawy na „terytoriach czasowo okupowanych” nie odbędą się ani wybory krajowe, ani lokalne, ani referenda.

Jak mówi ta ustawa, wybory krajowe i ogólnoukraińskie referenda na terytoriach „odkupionych” mogą się odbyć tylko wtedy, gdy przestrzegane są wymogi Konstytucji i ustawodawstwa Ukrainy. Wybory samorządowe– również równolegle z kolejnymi wyborami samorządowymi na Ukrainie. Referenda lokalne- nie wcześniej niż po wyborach samorządowych.

Wybory i referenda na terytoriach „odzyskanych” odbywać się mają z obowiązkowym przestrzeganiem standardów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Rady Europy dotyczących wyborów i referendów.

Projekt ustawy precyzuje, że wybory na terytoriach „odzyskanych” odbywają się tylko wtedy, gdy możliwe jest zapewnienie:

zapobiegania bezprawnej ingerencji w proces wyborczy, w tym ze strony Federacji Rosyjskiej,

przestrzeganie zasad pluralizmu politycznego i systemu wielopartyjnego, równouprawnienia i możliwości uczestniczenia w procesie wyborczym,

przestrzeganie praw wyborczych osób wewnętrznie przesiedlonych,

wolność prowadzenia kampanii przedwyborczych, równe szanse w dostępie do mediów i przywrócenie ukraińskiej telewizji i radia, swobodny obieg ukraińskich mediów drukowanych na terytoriach okupowanych,

bezpieczne warunki pracy i nieskrępowany udział w procesie wyborczym oficjalnych obserwatorów, w szczególności z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, innych organizacji międzynarodowych i państw obcych.

„Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu” i władze lokalne na „odzyskanych” terytoriach mają zostać powołane na podstawie wyników wyborów lokalnych.

Osoby, „którzy swoimi decyzjami, działaniami lub zaniechaniem podważyli podstawy bezpieczeństwa narodowego i obrony Ukrainy lub naruszyli prawa i wolności człowieka lub przyczynili się do takich działań”, mają mieć ograniczone prawo do bycia wybranym w wyborach samorządowych i sprawowania funkcji we władzach lokalnych.

Nie mogą być wybierani w ukraińskich wyborach samorządowych ani piastować stanowisk osób, które „były częścią sił okupacyjnych Federacji Rosyjskiej, administracji okupacyjnej Federacji Rosyjskiej”. Wyjątkiem mają być tylko ci, którzy zapewniali żywotną działalność „terytorium czasowo okupowanym” i nie szkodzili życiu i zdrowiu obywateli, a także ci, którzy byli częścią „sił okupacyjnych” lub administracji pod przymusem.

W tym świetle, projekt powyższej ustawy- jeśli wejdzie w życie, co jest raczej na 100% pewne, będzie to dowodem na całkowite odejście przez Kijów od podpisanych przez jego przedstawicieli porozumień mińskich oraz formuły Steinmeiera. Oczywiście jest to miecz obosieczny, bo taka sytuacja zwalnia także republiki Donbasu, od przyjętych przez nie w czasie pertraktacji pokojowych, różnych zobowiązań.

Jednocześnie pokazuje to, jaką nieodpowiedzialną politykę prowadzi Kijów, i że nie ma żadnych możliwości zachowania nawet pozorów pluralizmu. Jest to polityka jawnej konfrontacji i negowania istnienia strony przeciwnej konfliktu, w postaci przedstawicieli władz zbuntowanej części Donbasu.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne nadal użyły pojazdów z symbolami WCKiK do transportu amunicji.

USZ wykorzystywały transport z symbolami ukraińskiej reprezentacji we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK) do dostarczania amunicji na swoje pozycje. 

„Według informacji, które otrzymaliśmy, na pozycji 2 batalionu 24 sbz (samodzielna brygada zmechanizowana) w rejonie osady Popasnaja, zapasy przeciwpancernych pocisków kierowanych do Korsar ATGM ( anti-tank system rakietowy ), a także amunicja do broni strzeleckiej, są uzupełniane . Do tajnego dostarczania amunicji nieprzyjaciel po raz kolejny użył transportu z symbolami ukraińskiego przedstawicielstwa w WCKiK”– poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Przedstawiciel ML LRL sugerował, że po uzupełnieniu amunicji z Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy będzie „można zintensyfikować ostrzał z użyciem systemów przeciwpancernych”.

„Dowództwo GO-T (grupy operacyjno-taktycznej ) ‚Północ’ nadal przyczynia się do destabilizacji sytuacji na linii styku”– podsumował Filiponenko.

 Poza tym, USZ nadal też utrudniają pracę UAV OBWE pod Wierszyną i Podgorodnym.

Kijowskie siły bezpieczeństwa wykorzystywały wojnę elektroniczną ( EW ), aby ingerować w pracę bezzałogowych statków powietrznych ( UAV ) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenach dwóch osiedli.  „Aby zapobiec rejestracji naruszeń, bojownicy 30 brygady wykorzystali stacje walki elektronicznej ‚Bukowel-AD’ z mobilnej grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej na terenie osiedli Wierszyna i Podgorodnoje”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.


Ponadto, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych w Popasnej.

Na obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie transportera opancerzonego MT-LB w pobliżu strefy mieszkalnej we wsi Popasnaja”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły bezpieczeństwa w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.

 Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy rejestrowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych bliskiego zasięgu SMM przez USZ podczas ich lotów w rejonie osiedli Wierszyna i Podgorodnoje.

Obserwatorzy misji odnotowali także obecność sprzętu i broni USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, a także w strefie bezpieczeństwa:

-11 dział samobieżnych 2S7 „Pion”, 203 mm i 1 czołg T-64 na stacji kolejowej w miejscowości Pokrowsk,


-1 działko-rakieta przeciwlotnicza 2K22 „Tunguska” na dworcu kolejowym we wsi Konstantinowka, gdzie poza tym zarejestrowano także 1 działo przeciwlotnicze i 21 bojowych wozów opancerzonych,


-12 samobieżnych haubic 2S3 „Akacja”, 152 mm i 12 samobieżnych dział artyleryjskich 2S7 „Pion”, 203 mm na stacji kolejowej w miejscowości Pokrowsk.

Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 76 pocisków.

Ostrzały prowadzono w następujących godzinach:

13:50 i 18:35, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (20 granatów) i moździerza kaliber 120 mm (8 min),

14:45, z kierunku Piasków w stronę wioski Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz granatnika podlufowego GP-25 (10 granatów), a także broni maszynowej,.

18:40, z kierunku miejscowości Nowoługańskoje w stronę osady Bajrak- w rejonie Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (9 granatów).

Zaś na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w rejonach miejscowości Zołotoje-5 i wsi Żełobok, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 i broni strzeleckiej. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 17 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню.

Поблизу ПРИЧЕПИЛІВКИ противник двічі обстрілював наші позиції зі стрілецької зброї.

В напрямку населеного пункту ВОДЯНЕ, що біля Донецька, збройні формування Російської Федерації застосовували міномети 120-го калібру.

Біля селища ПІСКИ ворог тричі вів вогонь з мінометів 120-го калібру, автоматичних станкових і підствольних гранатометів, а також великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО окупанти обстрілювали українські позиції зі станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів.

В районі ЗОЛОТОГО-4 російські найманці тричі вели вогонь з мінометів 120-го та 82-го калібрів, станкових протитанкових і ручних протитанкових гранатометів, а також великокаліберних кулеметів.

Крім того, на півночі ЛУГАНЩИНИ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

В результаті ворожих обстрілів один військовий зі складу Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває у лікувальному закладі. Стан здоров’я пораненого – задовільний.

На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі порушення з боку окупантів Українська сторона СЦКК поінформувала СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 18 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення Операції об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4607 транспортних засоби, 4716 осіб, з яких 4355 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 2 особи. Виявлено 45 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 29 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1408 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1435 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2021r.- 2248 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT w sprawie Afganistanu, czyli doradca d/s bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA Jack Sulilivan odpowiadajac na pytania dziennikarzy dotyczące tego co sie dzieje w Afganistanie powiedział m.in, że „podejmując decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu, Waszyngton zdawał sobie sprawę, że talibowie przejmą tam władzę. Tyle, że USA nie spodziewały się, że stanie się to tak szybko”. Stwierdził także że talibowie nie podejmą żadnej współpracy z tzw. państwem islamskim gdyż są ze sobą „w stanie wojny”. Zapomniał tylko dodać że talibowie już od dawna oskarżali właśnie USA o to że „zaimplementowało” tzw. państwo islamskie w Afganistanie;
  https://strana.ua/news/349151-taliban-ne-budet-sotrudnichat-s-ihil-belyj-dom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Dalekiego Wschodu., gdzie Chiny zorganizowały ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu podczas których ma być m.in przeprowadzona symulacja desantu na wyspę. Jak informuje strona chińska odbywają sie one w odpowiedzi na „niedawną zmowę i prowokacje secesjonistów z Tajwanu i USA”;
  https://www.globaltimes.cn/page/202108/1231667.shtml
  A tu jeszcze artykuł w temacie dotyczącym owych „zmów i prowokacji secesjonistów z Tajwanu i USA”, czyli o liczebności stacjonujących na Tajwanie oddziałów US Army (mowa jest o 30 tysiącach). Cytat „Jeśli na wyspie Tajwan będą obecne wojska amerykańskie, Chiny zmiażdżą je siłą: artykuł wstępny Global Times”;
  https://www.globaltimes.cn/page/202108/1231691.shtml
  Ps. Jak widać chiński smok na razie wymachuje ogonem, ale możliwe że wkrótce zacznie ziać ogniem…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem szef MSZ Ukrainy Kuleba zabrał głos w spawie „porzuconych w Afganistanie Ukrainców”, stwierdzając że w Afganistanie nie ma wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy ani Gwardii Narodowej, a jedynie „osoby prywatne, które pracowały w bazie wojskowej na podstawie kontraktu”. Zapewnił że także oni zostaną ewakuowani;
  https://24tv.ua/ru/kuleba-uspokoil-chto-afganistane-net-voennogo-ukraina-novosti_n1715712
  Warto przy tym dodać że gdy pojawił sie filmik z Ukraincami, do akcji weszły „ukrotrolle” które zaczęły wypisywać że nie sa to żadni Ukraińcy a „rosyjscy wagnerowcy”;
  >https://ic.pics.livejournal.com/mannat_f/85709709/48482/48482_original.png

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie, czyli artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”. Cytat „Dla Amerykanów są trzecim sortem”. Jak walczyli ukraińscy najemnicy w Afganistanie i dlaczego zostali tam porzuceni…Nie tylko Afgańczycy, którzy obawiają się represji ze strony islamskich radykałów, nie mogą opuścić Kabulu, który uległ talibom. W tym kraju utknęło również 12 Ukraińców, byłych wojskowych…Zapomniano o nich w bazie wojskowej w stolicy Afganistanu. A kiedy się stamtąd ewakuują, jest niejasne…Ale co dokładnie robili obywatele Ukrainy z wojskami amerykańskimi?…Według źródeł „Strany” w ukraińskich służbach specjalnych, w rzeczywistości „przypadkowo” zapomniani w bazie Ukraińcy oficjalnie nie służą w żadnej państwowej jednostce wojskowej. Podpisali kontrakt z jedną z zachodnich prywatnych firm wojskowych. Za pośrednictwem ukraińskich pośredników…„Stranie” udało się skontaktować z dwoma Ukraińcami, którzy pracowali jako najemnicy w Afganistanie. Według pierwszego rozmówcy, oprócz dwunastu zapomnianych obywateli Ukrainy, którzy stali się znani w mediach, w kraju jest jeszcze kilku ukraińskich pracowników prywatnych firm wojskowych. A ich sytuacja jest teraz znacznie gorsza niż dwunastu zapomnianych bojowników w Kabulu”;
   https://strana.ua/news/349239-ukrainskie-voennye-v-afhanistane-chto-oni-tam-delajut.html

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Pojawiła się informacja o tym że scenę w Kijowie na której ma sie odbyć koncert z okazji Dnia Niepodległości ustawiono na…masowym grobie uczestników rewolucji 1917-1921. Jak zauważył zastępca szefa Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Wołodymyr Prokopiw miejsce pochówku w dalszym ciągu znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych…
  https://kiev.strana.ua/349211-v-kieve-kontsert-ko-dnju-nezavisimosti-khotjat-provesti-na-bratskoj-mohile.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. Na jednej z ulic Kijowa pobito i zastrzelono mężczyznę „o niesłowiańskim wyglądzie”;
  https://kiev.strana.ua/349222-v-dneprovskom-rajone-kieva-neizvestnye-zastrelili-muzhchinu-.html
  W Żytomierzu pięć nieznanych osób pobiło wydawcę lokalnej gazety, poszkodowany o zlecenie pobicia oskarżył miejscowego polityka, który wcześniej oskarżył dziennikarza o „zniesławienie” i domaga sie od niego 200 tys. hrywien „zadośćuczynienia”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4388443-v-zhytomyre-neyzvestnye-yzbyly-yzdatelia-mestnoi-hazety
  Kolejny wybuch granatu, tym razem „po drugiej stronie”, czyli w Ługańsku, w wyniku którego smierc poniósł 49-letni mężczyzna;
  https://ria.ru/20210818/vzryv-1746169194.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I kolejny , po Sekretarzu Stanu USA Blinken’ie, który ogłasza ‚sukces” w Afganistanie. Tym razem jest to GenSek NATO Jens Stoltenberg. Cytat „„NATO pozostaje silnym sojuszem. Musimy pamiętać, że naszą obecność w Afganistanie tłumaczyła walka z terroryzmem. Konieczne było pokonanie Al-Kaidy, a to zadanie, podobnie jak inne, zostało pomyślnie wykonane dzięki naszej misji w Afganistanie ”- powiedział Stoltenberg”;
  https://sharij.net/stoltenberg-nato-pobedil-i-uspeshno-vypolnil-svoi-zadachi-v-afganistane
  Ps. A ofiary tego „sukcesu” trzeba teraz zdrapywać (dosłownie) z NATOwskich samolotów (patrz wyżej)…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Pierwszy polski samolot Herkules C-130 zabrał ludzi ze stolicy Afganistanu Kabulu i wylądował w Uzbekistanie. – 50 osób ewakuowanych wojskowym samolotem pod opieką konsula w Uzbekistanie; do Polski zabierze ich samolot cywilny; wśród ewakuowanych obywatelka Polski – przekazał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/afganistan-pierwszy-polski-samolot-zabral-ludzi-z-afganistanu/0563043

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z Gruzji. Premier tego kraju Irakli Garibaszwili ogłosił ze jeżeli na terytorium Gruzji pojawi sie znowu Micheil Saakaszwili to podarowana mu zostanie „kolekcja krawatów” (w domyśle by miał co „przeżuwać”), a następnie trafi do „wygodnego więzienia”. Dodał także ze okres prezydentury Saakaszwilego dla Gruzji był „mrocznym okresem”, a sam ‚Micho” to „ciemiężyciel” i „klaun”;
  https://strana.ua/news/349276-hruzinskij-premer-poobeshchal-tjurmy-i-halstuki-saakashvili-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem Amerykanie znowu strzelają na lotnisku w Kabulu i znowu do swoich „afgańskich pomocników”. Tym razem przyznał to oficjalnie rzecznik Penatgonu John Kirby, tłumacząc to tym ze amerykańscy żołnierze zmuszeni byli powstrzymać napierający tłum, dodając jednocześnie że były to „strzały w powietrze” oraz że nie m informacji o zabitych czy rannych z tego powodu;
  https://www.reuters.com/world/asia-pacific/kabul-airport-operations-restarted-evacuation-flights-pentagon-2021-08-16/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Z nowego cyklu „AFRYKANIZACJA Ukrainy”. W Regionalnym Parku Krajobrazowym „Zniesienie” pod Lwowem czwórka „czarnoskórych cudzoziemców” zarżnęła kozę, a następnie ją upiekła. Cytat „Wezwanie z informacją o działaniach cudzoziemców odebrał po południu 18 sierpnia funkcjonariusz 3 batalionu. Policjantom przekazano że na cmentarzu Łyczakowskim. obok którego znajduje się park, jacyś ludzie wyraźnie chcą zarżnąć kozę, w tym celu zabrali ją w zarośla. Według zgłaszającego mieli w rękach noże…Policjanci natychmiast zareagowali na wezwanie. W parku przeczesali teren i znaleźli czterech cudzoziemców, którzy już piekli kozę nad otwartym ogniem. Policjanci zażądali zaprzestania przygotowań do uczty i wezwali grupę śledczo-operacyjną komisariatu miejskiej policji we Lwowie”;
  https://lvov.strana.ua/349282-vo-lvove-inostrantsy-priveli-v-park-i-zazharili-na-kostre-kozu-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, w linku grafika pokazująca w co dozbroili Amerykanie talibów których 20 lat „zaciekle zwalczali”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6994167.html
  Nawet ukromedia piszą że obecnie sa lepiej uzbrojeni niż niejedno państwo NATO, cytat „Podczas ofensywy w sierpniu 2021 r. Talibowie zdobyli milion sztuk broni strzeleckiej i miliardy sztuk amunicji. 99% pojazdów bojowych armii afgańskiej przeszło w ręce talibów. Ponadto ponad 600 transporterów opancerzonych M1117 i około 8500 Humvee (wojskowych pojazdów terenowych) znalazło się w rękach „wojowników Allaha”. Ponadto Talibowie dysponują 150 zaawansowanymi technologicznie pojazdami opancerzonymi, takimi jak MaxxPro. 100 000 zmodernizowanych afgańskich policyjnych SUV-ów, takich jak Toyota Hilux i Ford Ranger, teraz również nosi flagę arabskich bojowników sunnickich…Z sowieckich zapasów pozostało około 1000 bojowych wozów piechoty, czołgów i pojazdów opancerzonych”;
  https://korrespondent.net/world/4388690-luchshe-chem-u-stran-nato-vooruzhenye-talybov
  https://pbs.twimg.com/media/E85hfQGXsAAkazK?format=jpg&

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.