Wojna domowa na Ukrainie 21.08.2021r.- 2251 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 518.

Ukraina powinna wykorzystać czas potrzebny na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 na ochronę swoich interesów i bezpieczeństwa energetycznego

Taką genialną tezę wygłosił w interviu dla dziennikarzy z krajów czwórki normańskiej i Stanów Zjednoczonych; Washington Post, Liberation, Funke Media, NV i Nowaja Gazeta, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że temat Nord Stream 2 znalazł się wśród priorytetów w programie jego spotkania z prezydentem USA Josephem Bidenem w Waszyngtonie.

„Ale to długa droga, nawet jeśli do zakończenia budowy Nord Stream 2 pozostało tylko 1% prac. Czym innym jest zbudowanie gazociągu, a co innego uruchomienie go, to wymaga czasu. Konieczne jest przestrzeganie prawa międzynarodowego i międzynarodowych standardów energetycznych. Należy również wziąć pod uwagę gwarancje. Wykorzystujemy czas na ochronę własnych interesów”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Według niego nawet po zakończeniu budowy tego rurociągu istnieje możliwość, że nie zostanie on uruchomiony.

No tak, ale uczestniczący w wywiadzie dziennikarze zwrócili uwagę na to, że zamiar USA i Niemiec zainwestowania miliarda dolarów w energię odnawialną na Ukrainie stanowi rekompensatę za straty z uruchomienia projektu Nord Stream 2. Wołodymyr Zełenski odpowiedział, że jego kraj traciłby około 2 mld dolarów rocznie z tytułu zakończenia tranzytu rosyjskiego gazu przez jej terytorium.

Z tego powodu ceny gazu dla ukraińskich odbiorców mogą wzrosnąć, ponieważ ukraińskim gazociągiem będzie przesyłane mniej paliwa.

„Nord Stream 2 to broń. Moskwa mogłaby stworzyć niedobór dostaw na rynku gazu i tym samym podnieść cenę. We współczesnym świecie nie trzeba kupować karabinów maszynowych, aby siać spustoszenie w kraju. Wystarczy skorzystać z instrumentów ekonomicznych”– wyjaśnił Zełenski.

W tej kwestii, to on coś niecoś wie z własnego doświadczenia domagając się bezustannie rozszerzania sankcji gospodarczych i ekonomicznych wobec Rosji.

W odniesieniu do sprawy OZE, to według prezydenta Ukraina może przestawić się na odnawialne źródła energii za kilka lat, jeśli dojdzie do produkcji taniego „zielonego” wodoru.

„Technicznie moglibyśmy nawet transportować zielony wodór naszymi gazociągami. Ale wciąż jesteśmy na samym początku”– podsumował Zełenski.

Niestety, ale prawda jest taka, że od uzyskania niepodległości przez Ukrainę, 30 lat temu, jest ona ciągle na początku drogi, bo tam poza korupcją i okradaniem własnego kraju, nic więcej się nie dzieje.

Nawet z obiecywanych zmian i reform przez obecnego prezydenta, nic nie wyszło.

https://www.president.gov.ua/ru/news/poki-pivnichnij-potik-2-ne-zapushenij-ukrayina-aktivno-vede-70165.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne podłożyły kolejne już miny w pobliżu Nowotoszkowskoje, aby utrudnić pracę obserwatorom SMM OBWE.

Służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRP poinformowała, że dowództwo 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych wydało polecenie ograniczenia pracy obserwatorów OBWE w miejscach przechowywania broni zakazanej przez porozumienia mińskie..

„Aby zapobiec wtargnięciu patroli SMM OBWE do wsi Nowotoszkowskoje, ukraińskie siły karne podłożyły pięć min przeciwczołgowych wzdłuż lokalnej drogi”– napisano w oświadczeniu DML LRL.


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły system walki elektronicznej (EW) w pobliżu miejscowości Nowotoszkowskoje w rejonie Popasniańskim.

„Na obszarze odpowiedzialności 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie systemu walki elektronicznej TCI-737 w rejonie wsi Nowotoszkowskoje”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Departament Obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków przyjętych w celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu i broni USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

-5 holowanych haubic (D-44,85 mm) na stacji kolejowej w pobliżu wsi Krasnoarmejsk (ukraiński Pokrowsk),
-1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu strefy mieszkalnej w miejscowości Nowoługanskoje.

Natomiast w ciągu minionej doby USZ na donieckim odcinku frontu przeprowadziły ostrzał o godzinie 21:50, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu granatnika podlufowego PG-25 (20 granatów), w wyniku czego 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

 

Na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby nie zarejestrowano ani jednego naruszenia warunków rozejmu przez USZ.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 21 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 20 серпня та станом на 7 годину ранку 21 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення Операції об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4315 транспортний засіб, 4500 осіб, з яких 4409 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 3 особи. Виявлено 36 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 26 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1589 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1350 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на тимчасово окуповану територію України прослідувало – 359 і 250 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.08.2021r.- 2251 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka:
  „We współczesnym świecie nie trzeba kupować karabinów maszynowych, aby siać spustoszenie w kraju. Wystarczy skorzystać z instrumentów ekonomicznych”– wyjaśnił Zełenski.”
  Akurat z tym stwierdzeniem Zełeńskiego zgadzam się w całości. Ukraina jako kraj przegrywa batalie, którą sama zainicjowała. Wojna ekonomiczna z Rosją okazała się największym błędem dla naszego sąsiada. Gospodarki Ukrainy i FR były ze sobą ściśle powiązane przed Majdanem Niepodległości. Ukraina dostarczała komponenty dla rosyjskich firm min silniki lotnicze i do okrętów. Po zerwaniu więzi gospodarczych, FR przez krótki okres czasu miała pewne problemy -konieczne było znalezienie/budowa firm mogących dostarczać sprzęt produkowany na Ukrainie.
  Jednak po kilku latach niedogodności sytuacja się unormowała, Rosja poradziła sobie z wyzwaniem. Tymczasem Ukraina… cóż, do teraz Kijów jest zależny od dostaw energii elektrycznej, prętów paliwowych (atomowych) z Rosji. Nadal sprowadza gaz (chociaż udaje, że nie 🙂 ) i produkty ropopochodne z Rosji i Białorusi.
  Nie tyko sektor energetyczny jest zależny od Rosji (i Białorusi): bez dostaw z FR załamałoby się rolnictwo (dostawy środków ochrony roślin i nawozów) i zabrakłoby na stołach Ukraińców wielu produktów spożywczych chociażby…ziemniaków.
  Po Majdanie niepodległości struktura eksportu wskazuje, że % zwiększyła się wartość surowców i towarów niskoprzetworzonych w handlu (zboża rudy metali, olej słonecznikowy) zmalała towarów wysoko przetworzonych (silniki, sprzęt AGD RTV, samochody itp itd).
  Ukraina zamieniła się de facto, w faktorię.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie z wizytą na Ukrainie przebywa patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Pod Radą Najwyższą Ukrainy zebrali się wierni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego) którzy pokojowo protestuja przeciwko decyzji Patriarchy Konstantynopola (tzw. tomos) o powołaniu tzw. Kościoła Prawosławnego która wywołała konflikt religijny na Ukrainie . Interweniuje policja która zabiera protestujacym plakaty, a także rozpoczeła już zatrzymania;

  https://korrespondent.net/ukraine/4389638-pod-verkhovnoi-radoi-prokhodyt-pyket-upts
  http://strana.news/news/349699-molitvennoe-stojanie-upts-pod-radoj-21-avhusta-vizit-varfolomeja-onlajn-transljatsija.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Kolejne „njusy” z „juesej”. Sekretarz Stanu USA Blinken poinformował o nowych sankcjach przeciwko „NS2” które mają tym razem objąć…dwójkę obywateli FR oraz statek mający uczestniczyć w budowie gazociągu;
  http://strana.news/news/349643-ssha-vvedut-sanktsii-protiv-sudna-i-dvukh-fizlits-svjazannykh-s-severnym-potokom-2.html
  Tymczasem w Kongresie USA pojawiły sie trzy rezolucje których autorka republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene domaga się impeachmentu Bidena. Dotyczą one tego co sie stało w Afganistanie, katastrofalnej sytuacji na granicy USA z Meksykiem (która forsują tłumy imigrantów) oraz niejasne przepisy wprowadzone w związku z epidemia koronawirusa;
  http://strana.news/news/349686-impichment-bajdena-v-palate-predstavitelej-pojavilis-tri-rezoljutsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. Wczoraj szef policji obwodu kijowskiego uroczyscie odsłonił pomnik „Obrońca” który ma być poświęcony wszystkim ukraińskim policjantom. Co najciekawsze odsłoniecie pomnika nastąpiło w dniu jego urodzin, a „anonimowy policjant” na pomniku bardzo go przypomina…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1428989836191490048
  „Nocny” Charków…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1428989836191490048
  I tradycyjny „njus”, czyli w jednej z miejscowosci obwodu kijowskiego policjanci obezwładnili furiata który najpierw podpalił dom w którym przebywała jego żona, a potem groził zdetonowaniem granatu;
  https://incident.obozrevatel.com/kiyany/crime/podzheg-dom-zhenyi-i-ugrozhal-granatoj-na-kievschine-politsejskie-predotvratili-tragediyu-foto.htm

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Fox News wyśmiewa piruety Bidena w swoim wywiadzie na temat porażki amerykańskiego wywiadu w Afganistanie. Na miesiąc przed upadkiem Kabulu wywiad przekonywał Bidena, że ​​„w Afganistanie wszystko jest spokojne”.
  Teraz Biden niezręcznie wymyśla wymówki. Czytelnicy potępiają arbitralność i niekompetencję „Joe Talibidena i Kamali Kaidy”.

  Fox News (USA):
  Słabość USA jest teraz rzeczywistością – teraz jest zagrożeniem narodowym

  Czytaj”
  https://inosmi.ru/politic/20210821/250351849.html

  Komentarze czytelników:

  NiepospolityRozsądny
  Joe Talibiden i Kamala Kaida robią, co chcą. Tymczasem ponosimy porażki w Afganistanie, nasze ulice są pełne przemocy, inflacja osiągnęła kosmiczne wyżyny, używamy drogiej bliskowschodniej ropy zamiast własnej, marksiści w naszym rządzie opróżniają więzienia i pracują 24/7, aby zamknąć naszą ideologię w dół, a media przyklaskują im, zamiast żądać szczerych odpowiedzi na szczere pytania.
  ZGUBILIŚMY NASZĄ DROGĘ! A wszystko z powodu Demokratów. Punkt!

  vaninwisc588
  Dziś nasi wrogowie się nas nie boją, a sojusznicy nam nie ufają. To cały efekt tego, że wielu z nas głosowało na sennego Bidena i „Harrisa w szpilkach”! Jeśli byłeś jednym z tych wyborców, uważaj się za winnego za powstałe problemy.

  KotMing
  Wyobraź sobie, jak teraz czują się Chiny i Rosja. Znajdują się po drugiej stronie światowej barykady nuklearnej, która z tej strony jest pod kontrolą pacjenta z zaawansowaną demencją.

  Poncero1
  Jak to się stało, że w ciągu zaledwie 8 miesięcy z najsilniejszego kraju na świecie zamieniliśmy się w coś za Chinami i Rosją? Co się zmieniło? Jakieś pomysły?

  Polubione przez 3 ludzi

 6. News
  W ciągu dekady Ukraina przeznaczy równowartość 30 miliardów złotych na rozwój programu broni rakietowej. To ogromny zastrzyk inwestycyjny dla rodzimej zbrojeniówki.
  Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksego Daniłowa, odpowiednia decyzja została podjęta na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.-pisze „Rzeczpospolita”
  https://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/308219997-Ukraina-sie-zbroi-zaczyna-od-systemow-rakietowych.html
  Komentarz: Ktoś tutaj chyba lekko odpłynął. Z całym szacunkiem, ale 30 mld złotych to równowartość 8 mld $ lub 200-240 miliardów hrywien. Tyle to Kijów wyda w przeciągu 10 lat na WSZYSTKIE zakupy sprzętu, a nie tylko program broni rakietowej.
  Obecnie na zakup/modernizację/remont sprzętu siły prokijowskie wydają około 800 mln $. Kwota ta znacząco nie wzrośnie w najbliższych latach-brak po prostu środków. Kraj boryka się z tak dużymi problemami socjalnymi/demograficznymi i infrastrukturalnymi, że jakiekolwiek zwiększenie wydatków na zbrojenia byłoby głupotą.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Przeszliśmy 30 trudnych lat niepodległości, podczas których często interesy narodowe przegrywały z interesami partii, oligarchów czy innych państw – stwierdza na łamach czasopisma „Ukraiński Tyżdeń” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
  Z okazji obchodzonej 24 sierpnia 30. rocznicy niepodległości Ukrainy opiniotwórczy tygodnik w specjalnym numerze opublikował serię artykułów kilku byłych prezydentów tego kraju oraz obecnego szefa państwa na temat dotychczasowych osiągnięć kraju i wyzwań stojących przed Ukraińcami.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/8229541,ukraina-swietuje-30-lat-niepodleglosci-zelenski-to-byl-trudny-czas.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Tymczasem dziennikarze ukraińskich kanałów „112 Ukraina”, NewsOne i ZIK, opozycyjnych wobec obecnej ekipy w Kijowie, które zostały pozbawione prawa do nadawania zwrócili sie z „listem otwartym” do Kanclerz Niemiec. W liście tym m.in oskarżyli władze w Kijowie o naruszajace praworządność działania godzące w wolność mediów oraz poprosili o spotkanie z Merkel podczas którego chca jej przedstawić swoje racje;
  http://strana.news/news/349744-zhurnalisty-112-ukraina-newsone-i-zik-poprosili-o-vstreche-s-merkel.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o tym kto będzie uczestniczył w tzw. krymskiej platformie zorganizowanej przez władze w Kijowie. Cytat „Prezydentów wyśle ​​osiem krajów – Łotwa, Litwa, Estonia, Polska, Słowacja, Węgry, Mołdawia, Słowenia, Finlandia…Premierów wysyłają cztery kraje – Gruzja, Rumunia, Chorwacja, Szwecja…Przewodniczący parlamentów będą pochodzić ze Szwajcarii i Czech…Ministrowie spraw zagranicznych : Turcja, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Belgia, Austria, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Dania, Bułgaria, Czarnogóra, Macedonia Północna…Ministrowie obrony przyjadą z Wielkiej Brytanii i Portugalii”. USA bedzie reprezentować Sekretarz ds. Energii Jennifer Gringholm, wcześniej zapowiadano przyjazd sekretarza transportu> Norwegi przyśle tylko sekretarza swojego MSZ, a
  osiem krajów wyśle tylko ambasadorów, są to Nowa Zelandia, Malta, Japonia, Australia, Cypr, Kanada, Islandia i Grecja. Z NATO przysłano jednego z zastępców GenSeka, a Radę Europy ma reprezentować osobiści jej GenSek;
  http://strana.news/news/349728-krymskaja-platforma-23-avhusta-kto-budet-iz-vysokikh-hostej.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Góra urodziła mysz…
   Na plus dla Ukrainy ktoś z większymi wpływami pojawi się z USA, na minus…cała reszta. Poza krajami, które dotychczas brały aktywny udział w pomocy Ukrainie nie ma inauguracji platformy krymskiej gości z innych „mocarstw”. Z krajów, które wysyłają Prezydentów liczy się tylko Polska (Finlandia?). Z tych, które wysłały PM -tylko Szwecja, reszta krajów nawet nie chciała wysłać jakiejś ważnej persony.

   Moim zdaniem projekt „platforma krymska” upadł zanim nawet został wdrożony…

   Polubione przez 2 ludzi

 10. Kolejne OT z Afganistanu. Na terenie lotniska w Kabulu „ochraniający” je amerykańscy wojskowi trzymają oczekujacych na ewakuację „afgańskich pomocników” na muszce, dając im do jedzenia „ulubiony” pokarm muzułmanów, czyli wojskowe racje żywnościowe zawierające wieprzowinę;
  http://strana.news/news/349756-v-aeroportu-kabula-amerikantsy-razdajut-afhantsam-sukhpajki-so-svininoj-video.html
  Plus Ambasada USA w Kabulu odradziła przebywającym jeszcze na terytorium Afganistanu obywatelom USA przyjazd na lotnisko w Kabulu, chyba ze uzgodnią to z przedstawicielami amerykańskich służb dyplomatycznych;
  http://strana.news/news/349751-amerikantsev-v-afhanistane-prizvali-ne-ekhat-v-aeroport-kabula.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. OT kosmiczne, nie wiem czy ktoś już o tym nie informował (może nawet ja 🙂 ) czyli Rosjanie o problemy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obwiniają „niestabilna psychiczną” kosmonautkę z USA która miała…nawiercać dziury w poszyciu , oczywiście NASA wszystkiemu zaprzecza;
  https://tech.wp.pl/rosjanie-oskarzaja-amerykanska-astronautke-nasa-odpowiada-6674352988408480a
  O tym że zrobiła to Amerykanka informowała w rosyjskich mediach m.in jej „koleżanka po fachu” czyli rosyjska kosmonautka Jelena Kondakowa tłumacząc to zachowanie tym że „Amerykanie to specyficzni ludzie”;
  https://www.gazeta.ru/science/2021/04/19_a_13564838.shtml

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.