Wojna domowa na Ukrainie 22.08.2021r.- 2252 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 519.

„Moskwa zaniepokojona jest wycofaniem się Ukrainy z realizacji porozumień mińskich i wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia wspólnych kroków w celu nakłonienia Kijowa do zaprzestania wojny w Donbasie”– napisała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w komentarzu na stronie rosyjskiego MSZ..

Zacharowa zwróciła uwagę na fakt że, „kurs Kijowa, który zyskuje coraz wyraźniejsze kontury, odejścia od wypełniania zobowiązań wynikających z mińskiego ‚Pakietu Środków’, jest powodem do niepokoju”.

„Zamiast nawiązywać bezpośredni dialog z Donieckiem i Ługańskiem, uchwalać ustawę o specjalnym statusie, uchwalać poprawki do konstytucji, ustawy o amnestii i przeprowadzać wybory lokalne, władze ukraińskie nadal ‚podbijają’ projekty ustaw przygotowane bez należytej koordynacji z Donieckiem i Ługańskiem oraz bezpośrednio sprzeczne z umowami, zatwierdzone rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 2202”– stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

„Godny ubolewania jest fakt, że kraje zachodnie ‚przymykają oczy’ na konsekwentny i systematyczny sabotaż mińskiego ‚Pakietu Środków’ i ‚Normańskich’ decyzji oraz na wzrost nietolerancji i nastrojów neonazistowskich w tym kraju. Po raz kolejny wzywamy społeczność międzynarodową do bardzo poważnego potraktowania tego, co dzieje się na Ukrainie, do wspólnego podjęcia niezbędnych kroków w celu nakłonienia władz ukraińskich do zaprzestania bratobójczej wojny w Donbasie, zaprzestania masowego łamania praw człowieka, prześladowania niechcianych przeciwników politycznych i niezależnych mediów”– podsumowała Zacharowa dodając na zakończenie swego wpisu, że „linii o sztucznej alienacji Donbasu od reszty Ukrainy towarzyszą coraz bardziej agresywne wypowiedzi ukraińskich urzędników, mające na celu podżeganie do nienawiści etnicznej.”

https://www.mid.ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4843953.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie-na jego ługańskim odcinku ML ŁRL zauważyła drona UAV prowadzącego rekonesans w rejonie Troickoje.

Milicja Ludowa ŁRL zarejestrowała pracę bezzałogowego statku powietrznego USZ, przeprowadzając rozpoznanie w rejonie osady miejskiej Troickoje w celu zaplanowania ostrzału terytorium republiki. 

„W nocy z 18 na 19 sierpnia w rejonie osiedla Troickoje nasz wywiad odnotował pracę bezzałogowego samolotu rozpoznawczego 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, który został wysłany w celu przeprowadzenia rozpoznania i do planowania dalszych prowokacyjnych ostrzałów terenów osady Kalinowo”– poinformował na odprawie dla mediów oficjalny przedstawiciel resortu obrony ŁRL, Iwan Filiponenko.


Natomiast na donieckim odcinku frontu Milicja Ludowa rozważa możliwość przejścia kolejnego ukraińskiego żołnierza na stronę DRL

Departament Milicji Ludowej DRL pracuje nad kwestią przejścia na stronę republiki jednego z żołnierzy ukraińskiej armii, z którym wcześniej rozpoczęto negocjacje. 

„Kontynuujemy negocjacje z kolegą Witalija Krasozowa, który dobrowolnie przeszedł na stronę DRL. Obecnie opracowywana jest kwestia możliwości jego przeniesienia na naszą stronę. W trakcie rozmowy dowiedzieliśmy się o pięciu kolejnych żołnierzach Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy wyrazili chęć opuszczenia armii ukraińskiej w najbliższej przyszłości”– poinformował wiceszef DML DRL, Eduard Basurin.


Poza tym,
DRL obawia się przeprowadzenia prowokacji przez USZ w Dzień Niepodległości Ukrainy.

Szef biura DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni w Donbasie Rusłan Jakubow powiedział RIA Nowosti, że Ukraińskie Siły Zbrojne mogą zorganizować prowokację w przeddzień i w Dzień Niepodległości Ukrainy. Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest 24 sierpnia. W tym roku kraj będzie obchodził 30 rocznicę odzyskania niepodległości. Jakubow wyjaśnił, że pomimo porozumień osiągniętych w lipcu 2020 r. w ramach działań mających na celu wzmocnienie reżimu zawieszenia broni, USZ nie przestają próbować sprowokować jednostki DRL do odpowiedzi na ogień, ostrzeliwując dzielnice mieszkalne republiki.

„Prawie codziennie prowadzą ostrzał w kierunku zamieszkałych, spokojnych dzielnic republiki, zwiększając zarówno liczbę naruszeń, jak i kaliber używanej broni. Od lipca 2020 r.– od momentu podpisania środków mających na celu wzmocnienie reżimu zawieszenia broni– pięciu cywilów zginęło, 12 cywilów zostało rannych, rannych zostało 210 obiektów infrastruktury”– powiedział Jakubow.

Podkreślił, że zgodnie ze środkami mającymi na celu wzmocnienie zawieszenia broni, strony muszą zaprzestać ognia, a za każdą sprawę jego otwarcia należy prowadzić postępowanie, w którym sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

„Biorąc pod uwagę tę tendencję, nie wykluczamy nasilenia prowokacji właśnie w przeddzień i w dniu obchodów tzw. Dnia Niepodległości Ukrainy”– podsumował Jakubow.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych krótkiego i średniego zasięgu należących do SMM OBWE przez działania podejmowane przez USZ podczas lotów w rejonie osiedli Rozówka i Wołnowacha- na południowym odcinku frontu.

USZ naruszają też porozumienie o wycofaniu i nierozmieszczaniu broni i sprzętu w rejonie rozgraniczenia i na terenach zamiszkałych;

I tak przez USZ zostały rozmieszczone:

– 1 opancerzony wóz bojowy typu BMP i 3 szt. nieznanego typu wozy bojowe w okolicy wsi Nowoignatowki,

-1 transporter opancerzony BTR-60 w pobliżu miejscowości Nowotrojckoje.

Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 9 granatów przeciwpancernych.

Ostrzał został przeprowadzony w następujących godzinach:


 10:07, z kierunku wsi Opytnoje w stronę donieckiego lotniska, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty),

12:45, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, także przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty),

16:45, z kierunku Szirokina w stronę Bezimiennoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (5 granatów) oraz broni maszynowej.  

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 22 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 21 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

У напрямку ВОДЯНОГО, що біля Донецька, ворог застосовував міномети 120-го калібру.

Поблизу ЗОЛОТОГО-4 російські найманці вели вогонь з ручних протитанкових гранатометів.Неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО противник обстрілював наші позиції з автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.Станом на 7 годину ранку, 22 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Бойових втрат за минулу та поточну добу серед підрозділів Об’єднаних сил немає.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! 

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4714 транспортний засіб, 4910 осіб, з яких 4591 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців особи не доставлялись. Виявлено 43 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 26 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1498 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1139 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.08.2021r.- 2252 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w „juesej”, Donlad Trump „kuje żelazo póki gorące”. Podczas mityngu ze swoimi zwolennikami w Alabamie ogłosił że w Afganistanie zostało porzuconych „45 tysięcy obywateli USA” dlatego też armia amerykańska powinna być gotowa by tam powrócić i ich uratować. Potwierdził także informacje o tym ze „prezydent” Afganistanu (z łaski USA) Aszraf Ghani „zbiegł z dużą suma pieniędzy”;
  https://ria.ru/20210822/afganistan-1746718925.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Biuro Prezydenta Ukrainy oficjalnie poinformowało o tym że USA zwróciły sie do Ukrainy z prośbą o pomoc przy ewakuacji „afgańskich pomocników”, w zamian strona amerykańska ma pomóc w ewakuacji z Afganistanu obywateli Ukrainy (których podobno jest tam jeszcze setka). Pomoc USA nie przewiduje udzielenia ewakuowanym azylu na Ukrainie;
  https://strana.news/news/349817-ssha-prosjat-ukrainu-pomoch-s-evakuatsiej-iz-afhanistana-.html
  Tymczasem strona amerykańska chce „zamknąć” na 48 godzin lotnisko w Kabulu w celu ewakuacji osób które już znajdują sie na jego terenie. Następnie na lotnisko maja zostać wpuszczone kolejne osoby oczekujące poza jego terytorium. Pentagon nie wykluczył także przeprowadzenia operacji poza lotniskiem w celu udzielenia pomocy obywatelom USA którzy nie mogą się na nie dostać;
  https://www.khaama.com/us-plans-to-close-doors-as-thousands-still-waiting-outside-kabul-airport-5747/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Z oficjalną wizytą w Kijowie, w drodze powrotnej z Moskwy, pojawiła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Na lotnisku w podkijowskim Boryspolu doszło do awantury po tym jak nie wpuszczono tam burmistrza Kijowa Kliczkę który chciał przywitać się z Merkel. Jako powód odmowy dostepu podano Kliczce fakt że nie było go w spisie oficjeli którzy maja zostać dopuszczeni do Kanclerz Niemiec;
  https://strana.news/news/349814-vitalija-klichko-ne-pustili-v-borispol-vstrechat-anhelu-merkel-video.html
  A przed Ambasada RFN w Kijowie czekają dziennikarze opozycyjnych ukraińskich mediów by spotkać się i wręczyć Merkel „list otwarty” z protestem przeciwko działaniu obecnych władz Ukrainy które blokują kolejne ukraińskie media;
  https://strana.news/news/349815-zhurnalisty-zakrytykh-kanalov-pribyli-pod-posolstvo-frh-dlja-vstrechi-s-merkel.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Standardy modernizacji”: nowości pancerne ukraińskiej parady.

  Podczas parady poświęconej niepodległości Ukrainy po raz pierwszy zademonstrowane zostaną dwa nowe pojazdy w klasie pojazdów opancerzonych – T-64BM2 z nowym silnikiem oraz BMP-1TS z modułem „Włócznia”. Według ukraińskich mediów staną się one standardem modernizacji floty czołgów i bojowych wozów piechoty armii.
  (…)
  https://topwar.ru/186230-jetalony-dlja-modernizacii-glavnye-bronetankovye-novinki-ukrainskogo-parada.html.

  Plany planami…
  akurat w tym Ukraińcu są mocni,
  gorzej jest już z ich wdrożeniem.

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie:
   Oba pojazdy nie są ani nowe, ani zaawansowane technicznie, ani nowoczesne. Zarówno T-64 jak i BWP-1 zostały zaprojektowane pod koniec lat 60-tych XX wieku. W tamtym okresie były to konstrukcje innowacyjne, czas biegł jednak nieubłaganie-obecnie zarówno czołgi jak i wozy bojowe tego typu nie nadają się na współczesne pole walki.
   Remont tych maszyn wynika głównie z czynników finansowych. Po pierwsze nie ma środków na zakup nowych pojazdów, po drugie krajowe firmy przegrywają walkę o klientów zagranicznych z Chinami czy też Rosja, aby przetrwały konieczne jest dofinansowanie ze strony państwa (modernizacja pojazdów jest świetną przykrywką).
   https://www.defence24.pl/ukraina-gleboka-modernizacja-wszystkich-t-64-juz-wkrotce

   Polubione przez 3 ludzi

   • „….obecnie zarówno czołgi jak i wozy bojowe tego typu nie nadają się na współczesne pole walki.”- ale na front w Donbasie się nadają aby tam terroryzować lokalną społeczność.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie wizyty Merkel w Kijowie i spotkania z Zełenskim, jak informuje ukraiński portal ‚Strana” nie porozumiano sie w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę po uruchomieniu „NS2”;
  https://strana.news/news/349846-vstrecha-zelenskoho-i-merkel-storony-ne-smohli-dohovoritsja-v-voprose-tranzita-haza.html
  Merkel miała wezwać Ukraine by ta „przygotowała się do zmniejszenia tranzytu gazu przez swoje terytorium” oraz „zastanowienia się nad zieloną energią” w związku z tendencją w UE polegającą na odchodzeniu od tradycyjnych nośników energii (czyli m.in gazu ziemnego);
  https://strana.news/news/349845-anhela-merkel-prizvala-hotovitsja-k-umensheniju-tranzita-haza-cherez-ukrainu.html
  Dla zainteresowanych, podsumowanie wizyty Merkel i jej rozmów z Zełenskim;
  https://strana.news/news/349853-vstrecha-zelenskoho-i-merkel-hlavnye-vyvody.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraina na łożu sułtana.

  Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasilij Bodnar, mianowany ambasadorem w Turcji, w rozmowie z prasą ukraińską celowo wprowadza obywateli w błąd co do stopnia zaufania w stosunkach Kijowa z Ankarą.

  „Turcja jest naszym partnerem strategicznym i to jest dla nas najważniejsze. Łączą nas interesy – w rozwoju współpracy dwustronnej, handlu, polityki. I oczywiście ogólne podejście do agresywnej Rosji, w szczególności na Krymie. Turcja wyraźnie deklaruje nieuznanie aneksji Krymu, wspiera Ukrainę w walce z rosyjską agresją” – powiedział ambasador.
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/articles/2021/08/18/7126639/

  czytaj dalej na:
  https://odnarodyna.org/article/ukraina-na-sultanskom-lozhe

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W momencie uzyskania niepodległości Ukraina była jedną z najlepiej rozwiniętych republik byłego ZSRR, a jej potencjał oceniano nie gorzej niż Rosji – uważa były minister gospodarki Ukrainy.

  Glavred (Ukraina):
  30 lat niepodległości.
  Dlaczego Ukraina zmarnowała swój czas?

  ,,Ukraina jest być może jedynym krajem postsowieckim, który nie tylko nie zwiększył wielkości PKB w latach niepodległości, ale wręcz go zredukował. Dziś jest to około dwie trzecie PKB z 1991 roku. Rosja i prawie wszystkie inne kraje postsowieckie przekroczyły poziom z czasów rozpadu Związku Radzieckiego, a Ukraina obniżyła go o 1/3. Sugeruje to, że polityka prowadzona w naszym kraju była nieskuteczna.”
  (…)
  Czytaj dalej
  https://opinions.glavred.info/30-let-nezavisimosti-pochemu-ukraina-potratila-vremya-vpustuyu-10296681.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Merkel i „rozwiedziona” Ukraina

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel, broniąc swojego stanowiska w sprawie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2, zdołała zapewnić dalszą pomyślność niemieckiej gospodarce, a jednocześnie „rozwiedziła” Ukrainę.

  Opinię tę wyraził ukraiński ekonomista Jurij Atamaniuk . Przemawiając 18 sierpnia na antenie Nash TV, powiedział, że Merkel zasługuje na najlepsze oceny od narodu niemieckiego, ponieważ mogła przejąć tranzyt gazu od „złych Ukraińców”, na którym zarabiali „pięć miliardów rocznie”.
  (…)

  „Ona jest naprawdę dyplomatką, naprawdę jest kanclerzem, naprawdę jest patriotką, ale wyłącznie narodu niemieckiego…
  Jednocześnie, jako silny dyplomata, jest uważana za rozjemczynię dla Ukrainy i jest przyjaciel narodu ukraińskiego.
  Oznacza to, że całkowicie wyhodowali sobie z nas frajerów zgodnie z klasyką – powiedział ekspert.

  Służba prasowa niemieckiego rządu federalnego ogłosiła program wizyty kanclerz Angeli Merkel w Kijowie 22 sierpnia.

  Wśród zapowiadanych tematów rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim nie ma mowy o gazociągu Nord Stream 2.
  Oczekuje się jednak, że pani kanclerz otrzyma w Kijowie Order Wolności za zasługi dla Ukrainy.

  Czytaj na:
  https://diana-mihailova.livejournal.com/6892308.html
  albo
  https://cont.ws/@Conrat/2067614

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.