Wojna domowa na Ukrainie 23.08.2021r.- 2253 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 520.

„W sprawie pokojowego uregulowania kwestii Donbasu oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukraina liczy na Niemcy, które uważa za kluczowego sojusznika w Europie.”-  stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu do przedstawicieli mediów po wczorajszym spotkaniu z kanclerz federalną Niemiec Angelą Merkel w Kijowie.

„Ważne jest, aby w ramach czwórki normandzkiej Ukraina, Niemcy i Francja miały skonsolidowane stanowisko w sprawie planu pokojowego, który powinien opierać się na klastrach. Agenda paryska pozostaje aktualna i musi zostać wdrożona. Dążymy do osiągnięcia trwałego i stabilnego zawieszenia broni, wymiany zatrzymanych, otwarcia punktów kontrolnych z tymczasowo okupowanych terytoriów i długo oczekiwanego dostępu do tych terytoriów dla przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża”– podkreślił ukraiński prezydent.

Zełenski dodał, że stanowisko Ukrainy w sprawie konieczności odbycia szczytu w formacie normandzkim pozostaje bez zmian.

Wołodymyr Zełenski wyraził także przekonanie, że dopóki nie nastąpi postęp w pokojowym uregulowaniu kwestii Donbasu, presja na Rosję powinna być kontynuowana. Według niego, strona ukraińska chce widzieć aktywne działania w tym zakresie ze strony swoich partnerów.

Ukraiński prezydent podziękował Niemcom za zdecydowane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, pokojowego uregulowania kwestii Donbasu oraz nieuznania nielegalnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską.

Ze swojej strony Angela Merkel stwierdziła, że ​​proces negocjacyjny w formacie normandzkim nie przebiega tak aktywnie, jak by się chciało. W szczególności spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej nie odbywają się w pożądanym trybie, nie działały punkty kontrolne wejścia/wyjścia na linii kontaktowej.

„Chciałbym jeszcze raz zorganizować szczyt na szczeblu głów państw, na najwyższym szczeblu politycznym i zaprosić prezydentów Ukrainy, Francji i Rosji. A jeśli uda nam się opracować dobry program, to myślę, że jest to możliwe. Prezydent Zełenski jest gotowy nas tu wesprzeć”– powiedziała Merkel.

Angela Merkel podkreśliła, że ​​Rosja jest stroną konfliktu w Donbasie. Kanclerz poparła stanowisko Ukrainy w sprawie odmowy prowadzenia bezpośrednich negocjacji z przedstawicielami separatystów.

Wołodymyr Zełenski dodał również, że ryzyko i skala zagrożeń, na które Ukraina musi odpowiedzieć, pozostają wysokie i wymagają działań. W związku z tym Ukraina liczy na Niemcy, które uważa za jednego z kluczowych sojuszników w Europie.

Niemiecka kanclerz odniosła się także do kwestii gazociągu Nord Stream 2, stwierdzając, że: „najpóźniej za 25 lat gaz z Rosji do Europy nie będzie w ogóle lub w znacznie mniejszych ilościach eksportowany. Ukraina musi się na to przygotować- na to, że Europa będzie znacznie bardziej niezależna od (dostaw- dopisek mój) gazu. Ukraina, podobnie jak inne kraje, musi zrozumieć, co zrobić, gdy tak się stanie. Na przykład możecie współpracować przy wodorze. Ale taki projekt trzeba rozwijać krok po kroku, w 2024 roku nie będzie on jeszcze w stanie zastąpić gazu.”

Natomiast Wołodymyr Zełenski powiedział, że na spotkaniu z niemiecką kanclerz nie rozmawiał o Nord Stream 2 z ekonomicznego punktu widzenia, bo jak wyjaśnił, jest to kwestia polityki i bezpieczeństwa.

„Uważam, że niezauważenie, że ta broń wydaje mi się błędna. Ukraina nie porusza tematu Nord Stream 2 jako projektu gospodarczego. Dlatego uważam, że jest to tak niebezpieczne, że nawet teraz, gdy Nord Stream 2 nie jest ukończony, widzimy, kto kontroluje ceny gazu w Europie. Widzimy, jak się zmieniają, jak podskakują. Dlatego raz jeszcze podkreślę, że jest to kwestia polityczna i bezpieczeństwa.”– powiedział Zełenski.

W związku z tym, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegli Rosję przed wykorzystywaniem gazociągu Nord Stream 2 jako „broni politycznej„. Merkel ostrzegła, że zostaną podjęte sankcje wobec Rosji, „jeśli gazociąg posłuży za broń”. Jak wiadomo, Niemcy i USA doszły do porozumienia w tej sprawie. I był to podstawowy warunek zgody na dokończenie budowy gazociągu postawiony przez amerykańskiego prezydenta.

Na zakończenie, ukraiński prezydent zaznaczył, że wizyta Angeli Merkel w Kijowie w przededniu ważnych dla Ukrainy dat i wydarzeń, zwłaszcza 30 rocznicy odzyskania niepodległości i rozpoczęcia platformy krymskiej, jest bardzo ważna.

„Jestem wdzięczny, że Niemcy wspierają nasze inicjatywy i na wysokim szczeblu wezmą udział w pierwszym szczycie Platformy Krymskiej, który odbędzie się 23 sierpnia”– podkreślił Zełenski.

Z kolei Angela Merkel zauważyła, że ​​szczyt Platformy Krymskiej to ważne wydarzenie. Stwierdziła, że ​​Niemcy uważają czasową okupację Krymu przez Rosję za naruszenie prawa międzynarodowego i stanowisko to pozostaje niezmienione.

„Składam wizytę w przeddzień szczytu Platformy Krymskiej, aby móc omówić kwestie porozumień mińskich i formatu normandzkiego. To taka pożegnalna wizyta dwustronna. Prawdopodobnie nie przyjdę już tu jako kanclerz federalny”– wyjaśniła Merkel.

Angela Merkel zaznaczyła, że ​​na szczycie platformy krymskiej Niemcy będą reprezentowane przez ministra gospodarki i energii Petera Altmeiera, który ma taką samą rangę jak minister spraw zagranicznych Niemiec, który nie będzie mógł wziąć udziału w szczycie ze względu na sytuację w Afganistanie.

Podczas spotkania Wołodymyr Zełenskij i Angela Merkel wymienili poglądy na temat sytuacji w Afganistanie.

„Z niecierpliwością czekamy na osiągnięcie tam wszechstronnego i trwałego pokoju. Dziś Ukraina nie tylko aktywnie zabiera swoich obywateli, ale także pomaga w tym naszym sojusznikom”- powiedział Zełenski i przypomniał, że dziś do Kijowa przyleciał samolot, który ewakuował 83 osoby z Afganistanu.

Wołodymyr Zełenski podziękował Angeli Merkel za silne wsparcie Ukrainy w kluczowych kwestiach. W dowód wdzięczności za wieloletnie wsparcie Ukrainy Prezydent przyznał kanclerz Niemiec nagrodę państwową- Order Wolności.

„We wrześniu Niemcy wybiorą nowego kanclerza. Osobiście jestem przekonany, że pani Merkel pozostanie aktywnym uczestnikiem życia politycznego Niemiec i Europy. Ale wiedz, że w każdym przypadku, w każdym statusie i o każdej porze, zawsze będziesz mile widzianym gościem na Ukrainie. Dziękuję”– podsumował Władimir Zełenski.


 

Pod koniec sierpnia Wołodymyr Zełenski spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie, aby rozmawiać o Nord Stream 2. Waszyngton jest przeciwny gazociągowi, który lada dzień zostanie ukończony. W związku z czym Zełenski będzie się starał wyjaśnić, że zdaniem Kijowa jest to „niebezpieczna broń nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy.”

Ukraina obawia się, że po uruchomieniu Nord Stream 2 nie będzie już krajem tranzytowym dla rosyjskich dostaw gazu do Europy, w związku z czym straci miliardy euro, których w obecnej sytuacji upadku bardzo potrzebuje.

Angela Merkel dała do zrozumienia, że Niemcy chcą wspierać Ukrainę w przyszłym użytkowaniu sieci tranzytowej. Mogłaby być ona wykorzystywana np. do transportu wodoru. Toczą się rozmowy w sprawie tzw. partnerstwa wodorowego. Zdaniem Zełenskiego przejście to będzie trwało długo, a Nord Stream 2 to aktualny problem.

Berlin wielokrotnie deklarował, że będzie starać się w Rosji o kontynuację umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę. Jednak podczas piątkowego spotkania z Merkel w Moskwie prezydent Wołodymyr Putin dał jasno do zrozumienia, że będzie to uzależnione od zapotrzebowania na rynku. Natomiast do 2024 r. Rosja będzie realizować zawartą w zeszłym roku umowę tranzytową z Ukrainą.

Ukraina od dawna jest najważniejszym krajem tranzytowym dla dostaw gazu z Rosji do Europy, ale jego znaczenie od lat maleje– w związku z uruchomieniem około dziesięć lat temu gazociągu Nord Stream 1, a także z powodu gazociągów przez Białoruś i Morze Czarne. W 1998 roku przez Ukrainę transportowano jeszcze 141 mld m sześciennych gazu, a w 2020 roku już niecałe 56 mld, czyli tylko jedna trzecia. Ma to negatywny wpływ na finanse Ukrainy, dla której opłaty tranzytowe są ważnym źródłem stałego i pewnego dochodu.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy zarejestrowali zagłuszanie sygnału bezzałogowego statku powietrznego średniego zasięgu SMM OBWE przez USZ podczas lotów w rejonie miejscowości Mariupol, na południe od Doniecka.

Poza tym USZ, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu przeprowadziły dwa ostrzały; 17:48, z kierunku miejscowości Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gołówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz o godzinie 18:30, z kierunku wsi Wodianoje w stronę miejscowości Leninskoje- na południowym odcinku frontu, także przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej. W związku z tym USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 9 granatów.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu ostrzeliwując wieś Mołodeżnoje, przy użyciu broni strzeleckiej, w tym z broni dużego kalibru.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 23 серпня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 22 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.

Поблизу ЛУГАНСЬКОГО окупанти обстрілювали наші позиції з автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Неподалік МАР’ЇНКИ російські найманці вели вогонь зі стрілецької зброї та великокаліберних кулеметів.

В районі населеного пункту ПІСКИ ворог обстрілював українські позиції з ручних протитанкових і підствольних гранатометів.

Біля ПІВДЕННОГО збройні формування Російської Федерації здійснили дистанційне мінування території мінами ПОМ-2.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ було зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

В результаті ворожого обстрілу один військовий дістав вогнепальне поранення несумісне з життям.Командування Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним і близьким загиблого.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські військові відкривали вогонь у відповідь.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 23 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.08.2021r.- 2253 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciąg dalszy „wolności” mediów na jewropejskiej upadlinie. Naczelny klown podpisał dekret o blokadzie m.in. portalu anna-news.info i kilku innych rosyjskich podmiotów informacyjnych

  https://anna-news.info/zelenskij-rasporyadilsya-zablokirovat-anna-nyus/

  Ponadto zgodnie z dekretem prezydenckim na Ukrainie zablokowano dostęp do dwóch kolejnych zasobów, które według Kijowa są kojarzone z szefem Donieckiej Republiki Ludowej Denisem Pushilinem.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie wystartował szumnie zapowiadany „szczyt międzynarodowy”, czyli tzw. krymska platforma;

  https://strana.news/news/349962-sammit-krymskoj-platformy-spela-dzhamala-vystupil-ze-obnovljaetsja.html
  Przed centrum kongresowo-wystawienniczym w Kijowie gdzie odbywa się „szczyt” tymczasem trwają protesty dziennikarzy z zamkniętych przez obecne władze Ukrainy mediów oraz tych którym takie zamknięcie grozi. Interweniowała policja która zablokowała im dostęp w pobliże centrum;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4389964-k-mestu-provedenyia-krymskoi-platformy-ne-puskauit-protestuuischykh-zhurnalystov
  https://strana.news/news/349944-sotrudniki-telekanala-nash-vyshli-na-aktsiju-protesta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT w sprawie Afganistanu. Na lotnisku w Kabulu kolejna strzelanina, jak poinformowała niemiecka Bundeswehra, której żołnierze plus żołnierze amerykańscy uczestniczyli w strzelaninie, w jej wyniku zginął jeden „żołnierz afgańskich sił prorządowych, a trzech innych zostało rannych” (są to niedobitki sił „rządu” Afganistanu które schroniły się na lotnisku w Kabulu i „pomagają” utrzymać tam „porządek”). Nie podano kto miał być sprawcą strzelaniny;
  https://strana.news/news/349922-v-aeroportu-kabula-neizvestnye-napali-na-afhanskikh-voennykh-est-zhertvy.html
  Tymczasem przedstawiciel talibów w wywiadzie dla brytyjskiego ‚SkyNews”, stwierdził że większość osób próbująca opuscić Afganistan poprzez lotnisku w Kabulu „kieruje się tylko przesłankami ekonomicznymi”. „Wytyczył” także „czerwoną linię’ dla Amerykanów, w związku z ich zapowiedziami przedłużenia czasu ewakuacji osób z Kabulu.”Datą graniczną” jest 31 sierpnia, po którym jeżeli Amerykanie sie nie wycofają to talibowie uznają ze w dalszym ciągu „okupują Afganistan” i potraktują ich jak „okupantów”;
  https://korrespondent.net/world/4389978-talyby-provely-krasnuui-lynyui-y-pryhrozyly-ssha
  Plus pojawiła się informacja o tym ze Wlk. Brytania podczas spotkania przedstawicieli państw G7 które ma sie odbyć jutro (24 sierpnia) zaproponuje wprowadzenie sankcji przeciwko talibom. Według strony brytyjskiej ich wprowadzenie ma zależeć od tego czy talibowie na kontrolowanym przez siebie terytorium będa „łamać prawa człowieka” i „dawać schronienie terrorystom”;
  https://www.reuters.com/world/uk/britain-calls-g7-meeting-tuesday-discuss-afghan-crisis-2021-08-22/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I powrót do spraw ukraińskich. W udzielonym przez siebie wywiadzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział że nie widzi szansy na uruchomienie procedury członkostwa w UE dla Ukrainy w najbliższych latach, czyli w okresie 3 do 5 lat. Według niego proces przyjęcia do UE jest procesem powolnym i długotrwałym rozłożonym w czasie na wiele lat (podał przykład państw bałkańskich) i dodatkowo zależnym od sytuacji politycznej w samej UE (czyli zawarcia przez państwa członkowskie konsensusu politycznego);
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2021/08/23/7304730/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT w sprawie Białorusi, czyli MFW przekaże jednak „reżimowi” w Mińsku ponad 900 mln dolarów w ramach specjalnego prawa ciągnienia (SDR). Cytat „Według MFW Białoruś nie znalazła się na liście krajów z nielegalnymi reżimami i otrzymała pomoc z funduszu w wysokości ponad 900 mln dolarów”;
  https://myfin.by/stati/view/belarus-polucila-ot-mvf-pocti-1-mlrd-dollarov
  https://cinkciarz.pl/nowosci/blog/finanse/czym-jest-sdr-i-jaka-pelni-funkcje

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie ostatniego zablokowania krytykujacych obecne władze w Kijowie ukraińskich mediów (w tym portalu ‚Strana.ua”). Okazało się że Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy wykorzystała dekret Poroszenki jeszcze z 2017 roku. Cytat „Kontynuacja działań Poroszenki…W przypadku Strany nakazano dostawcom Internetu zablokowanie dostępu do następujących zasobów internetowych: https://strana.ua, Facebook.com/gazetastranaua, @stranaua, vk.com/stranaua, ok.ru/stranaua…Problem w tym, że w ustawie „O sankcjach” nie ma takich sankcji jak „zablokowanie dostępu do zasobów sieciowych”. Zełenski skopiował to sformułowanie z dekretu Poroszenki z 2017 roku blokujacego portale społecznościowe Vkontakte, Odnoklassniki oraz wyszukiwarkę Yandex”. Dodatkowo cytat „Lista innych sankcji (poza blokowaniem zasobów sieciowych) nałożonych na „Strana” wygląda absurdalnie. Na przykład osobom, które zostały objęte sankcjami, zakazano m.in tranzytu zasobów, lotów i transportu przez terytorium Ukrainy, udziału w prywatyzacji, dzierżawie majątku państwowego plus…wpływania obcych statków niewojskowych oraz okrętów wojennych na wody i do portów Ukrainy…Nie wiadomo, jaki związek ma wejście okrętów wojennych do portów z działalnością mediów internetowych” 🙂
  https://strana.news/articles/analysis/349899-zelenskij-zapretil-stranu-hlavnye-narushenija-zakonov-v-ukazakh-o-sanktsijakh-k-sajtam.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Prezydent Duda spotkał się z Polakami na Ukrainie.
  https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C934066%2Cprezydent-do-polakow-na-ukrainie-polskie-wladze-nie-zapominaja-o-wolyniu
  Komentarz: „Polskie władze nie zapominają o Wołyniu, ale…”i po tych słowach padają konkrety. Za wsparcie jakie udziela RP nasz Prezydent prosi o nieograniczanie nauczania w szkołach ukraińskich. Prosi o to co same władze w Kijowie zarzekały się, ze nie będzie miało miejsca zadne przesladowanie mniejszości polskiej na Ukrainie!

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Cytat „Ukrainę opuściło już 10 mln osób: jak powstrzymać migrację zarobkową…W latach niepodległości Ukrainę opuściło około 10 milionów ludzi. Duży procent tej liczby to tak zwani migranci zarobkowi lub gastarbeiterzy…Większość to młodzi ludzie poniżej 40 roku życia”;
  https://news.obozrevatel.com/economics/iz-ukrainyi-vyiehali-uzhe-10-millionov-chelovek-kak-ostanovit-trudovuyu-migratsiyu.htm

  Polubione przez 4 ludzi

  • Teraz każdy żul i lump na świecie ogłosi że jest „uchodźcą z Afganistanu” (tak jak wcześniej ogłosili się „uchodźcami z Syrii”) i będzie żądał żeby go wszędzie wpuścić…
   Ps. Jedyna nadzieja w polskich włościanach 🙂 Cytat „- Właściciele działek, które znajdują się po stronie polskiej na wysokości miejscowości Usnarz Górny, w tym jednej działki bezpośrednio przylegającej do linii granicy, kilkukrotnie wzywali policję, aby osoby postronne nie wchodziły na ich prywatny teren – powiedziała rzecznik prasowa Straży Granicznej ppor. Anna Michalska…Podobnie sytuacja wyglądała w niedzielę. Tym razem rolnik zarzucał osobom przebywającym na jego łące, że niszczą mu skoszoną trawę. – Kto mi zapłaci za zniszczoną paszę, czym ja nakarmię bydło – mówił…Po interwencji rolnika i policji zarówno wolontariusze fundacji, jak i dziennikarze opuścili jego pole”;
   https://www.onet.pl/informacje/onetbialystok/granica-polsko-bialoruska-wlasciciele-dzialek-wzywaja-policje/x19rbsj,79cfc278

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.