Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2021r.- 2254 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 521.

W Kijowie z wielką pompą, na którą nie żałowano grosza, rozpoczął się szczyt inauguracyjny Platformy Krymskiej, która ma w założeniu stać się ośrodkiem opracowywania i przyjmowania międzynarodowych decyzji o „wyzwoleniu ukraińskiego półwyspu z okupacji”.

W wydarzeniu, którego inicjatorem był prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, biorą udział delegacje z 46 krajów świata.

Otwierając szczyt szef państwa ukraińskiego zaznaczył, że 23 sierpnia 2021 r., ma miejsce ważne wydarzenie: po raz pierwszy od okupacji ukraińskiego Krymu sprawa ta została podniesiona na najwyższy poziom międzynarodowy. 

Następnie Wołodymyr Zełenski przywitał 46 delegacji uczestniczących w pierwszym szczycie Platformy Krymskiej.

Prezydent zwrócił uwagę, że przed siedmiu laty w centrum Europy Federacja Rosyjska zaanektowała i zajęła część terytorium Ukrainy– Półwysep Krymski, którego powierzchnia wynosi aż 27 tys. km.

„To więcej niż niektóre kraje w Europie niż niektóre kraje na świecie. Nasze terytorium zostało anektowane przez jedno z państw- gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy zgodnie z Memorandum Budapesztańskim. Jedno z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ”– podkreślił, nie kryjąc dobrze granego wzburzenia, ukraiński prezydent.

Następnie zwrócił uwagę na fakt, że w warunkach rosyjskiej okupacji Półwysep Krymski zamienił się w „beczkę prochu”, Moskwa potroiła swoją obecność wojskową na Krymie.

„Z słynnego na całym świecie kurortu Krym zamienił się teraz w bazę wojskową. Stał się trampoliną do dalszej ekspansji wpływów Federacji Rosyjskiej w regionie Morza Czarnego. Krym zamienił się w terytorium, na którym prawa i wolności człowieka są rażąco i systematycznie łamane”– powiedział przepojony wielką troską, Wołodymyr Zełenski.

Zaznaczył, że dziś na terytorium okupowanego półwyspu dochodzi do prześladowań politycznych, wymuszonych zaginięć, nielegalnego przetrzymywania ponad 100 więźniów politycznych, tortur, tłumienia wolności mediów i wyznania, wywłaszczania mienia, przymusowych zmian demograficznych, nielegalnego poboru Obywatele ukraińscy do armii rosyjskiej, propaganda wojny wśród dzieci itp. Zapomniał tylko dodać, o podobnych przypadkach w jego własnym kraju.

Ponadto, zdaniem głowy ukraińskiego państwa, okupacja Krymu stawia pod znakiem zapytania skuteczność całego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego, zasady integralności terytorialnej i nienaruszalności granic.

„Bez przywrócenia do niej zaufania żadne państwo nie może być pewne, że nie stanie się kolejną ofiarą okupacji części swojego terytorium”– podkreślił prezydent Zełenski, tak jak na przykład porozrywana na kawałki była Jugosławia.

„Osobiście zrobię co w mojej mocy, aby zwrócić Krym, aby wraz z Ukrainą stał się częścią Europy. Aby to zrobić, wykorzystamy wszystkie możliwe środki polityczne, prawne, a przede wszystkim dyplomatyczne”- oświadczył gromkim głosem Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił, że Platforma Krymska powinna stać się centrum opracowywania i przyjmowania kluczowych decyzji międzynarodowych dotyczących Krymu.

„Od dzisiaj zaczynamy właściwie odliczanie do wyzwolenia naszej ziemi– ukraińskiego półwyspu. Całkiem możliwe, że 23 sierpnia 2021 r. przejdzie do historii jako dzień rozpoczęcia deokupacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol. W Moskwie rozpoczęła się okupacja Półwyspu Krymskiego. Na pewno w Kijowie rozpoczniemy przywracanie Krymu. Zaczynajmy!”– zawołał podniesionym głosem Zełenski.

Przypomnę, że inicjatywa Prezydenta Ukrainy Platforma Krymska– w swym założeniu (oczywiście z punktu widzenia obecnych władz z Kijowa), ma na celu zwiększenie skuteczności międzynarodowej reakcji na jakoby trwającą okupację Krymu, zwiększenie presji międzynarodowej na Kreml, zapobieganie dalszym łamaniu praw człowieka i ochronę ofiar okupacji, w założeniu powinna ona także reagować w odniesieniu do rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa, a także przyczynić się do osiągnięcia głównego celu– wyzwolenia Krymu i jego pokojowego powrotu na Ukrainę.

W wyniku szczytu założycielskiego Platformy Krymskiej została podpisana wspólna deklaracja, która jest otwarta na akcesję innych państw i stworzy solidne polityczne podstawy do dalszych prac. 

„W deklaracji jednoznacznie oceniamy bezprawne i agresywne działania Rosji, potwierdzamy naszą gotowość do prowadzenia polityki nieuznawania próby zaanektowania Krymu do momentu jego deokupacji”– podkreślił Wołodymyr Zełenski dodając, że szczyt Platformy Krymskiej odbywa się „nie ze względu na kolejny szczyt”.

„Sprawa Krymu nie powinna zniknąć z agendy międzynarodowej przez kolejne siedem lat”– wyjaśnił prezydent.

Ponadto, Zełenski zasugerował, aby uczestnicy szczytu skupili się na praktycznej pracy i koordynacji działań w konkretnych kwestiach.

„Wśród nich są zaostrzenie sankcji, ochrona praw człowieka, co jest bardzo ważne, przezwyciężenie ekologicznych i ekonomicznych skutków okupacji, zapewnienie swobody żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim”– podpowiadał Wołodymyr Zełenski.

Prezydent zaznaczył też, że dla wsparcia działań Platformy Krymskiej utworzono jej biuro, które już zaczęło funkcjonować.

„Pracując 24 godziny na dobę, biuro będzie na co dzień monitorować sytuację w zakresie praw człowieka, zbierać informacje o rozwoju aktywności wojskowej na półwyspie, monitorować sytuację ekologiczną i gospodarczą na czasowo okupowanym terytorium”– wyjaśnił szef ukraińskiego państwa.

Wołodymyr Zełenskij poprosił uczestników szczytu o wskazanie upoważnionych przedstawicieli, którzy będą kontaktować się z urzędem i koordynować wspólne prace.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski pozwolił sobie aby zaprosić Federację Rosyjską do przyłączenia się do Platformy Krymskiej, aby wspólnie wypracować sposoby na zwrot Krymu i naprawienie swojego „historycznego błędu”.

„Federacja Rosyjska, która oczywiście nie uczestniczyła w naszym szczycie, ale o której tak aktywnie dyskutowano w Rosji, skomentowała, zareagowała– jednym słowem, która była tak aktywna, że ​​wydawało się, że jest pełnoprawnym uczestnik Platformy Krymskiej. A jeśli ta Platforma tak bardzo ją interesuje, zapraszamy Rosję do przyłączenia się do Platformy Krymskiej w celu wspólnego opracowania sposobów na wyzwolenie Krymu i naprawienie jej historycznego tragicznego błędu”– powiedział Wołodymyr Zełenskij podczas przemówienia zamykającego na inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej w Kijów.

„Obiecuję, że deklaracja szczytu potępiająca okupację Krymu będzie zawsze zawierać linię do podpisu przedstawiciela Federacji Rosyjskiej. Myślę, że najprawdopodobniej ten podpis będzie złożony na ostatnim szczycie Platformy Krymskiej w Jałcie”– dodał Zełenski.

Prezydent podziękował również wszystkim uczestnikom pierwszego szczytu Platformy Krymskiej.

„To co najmniej 46 dowodów na to, że nasz świat nie przeniósł się do formatu ‚każdy– dla siebie’. Że nadal będzie się jednoczył przeciwko niesprawiedliwości, że był, jest i będzie po stronie Ukrainy– czyli po stronie prawdy, po stronie zasad prawa międzynarodowego. Jest to ważne nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich Krymów, którzy z każdym rokiem coraz bardziej rozumieją, że zostali oszukani, wykorzystani, a Rosja potrzebuje ich jako magazynu do przechowywania broni”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Według niego, wspólna Deklaracja uczestników Międzynarodowej Platformy Krymskiej jednoznacznie ustala nieuznanie nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, obowiązek rozważenia wprowadzenia dodatkowych sankcji politycznych, dyplomatycznych i restrykcyjnych wobec Rosji w w przypadku dalszej agresji połączenie wysiłków wszystkich państw uczestniczących w inicjatywie wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie Morza Czarnego.

„Po raz pierwszy na poziomie międzynarodowym Rosja została uznana za państwo okupujące i zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego musi natychmiast zaprzestać łamania praw człowieka na tymczasowo okupowanym Półwyspie Krymskim i zapewnić już teraz bez przeszkód dostęp na Krym dla międzynarodowych organizacji humanitarnych i praw człowieka”– powiedział ukraiński prezydent.

Ponadto, według niego, w każdym kraju zostanie wyznaczony odpowiedzialny urzędnik do dalszej współpracy z nowo utworzonym biurem Platformy Krymskiej.

„Chcę podkreślić: deklaracja jest otwarta na akcesję innych państw, innych organizacji międzynarodowych. Na pewno wielu z nich wkrótce do nas dołączy. Dziękuję, że jesteście dzisiaj razem z Ukraińcami, że jesteście dzisiaj razem z Ukrainą. Nigdy o tym nie zapomnimy. Wierzymy w nasz wspólny sukces”– tymi słowy zakończył swoje pożegnalne przemówienie, Wołodymyr Zełenski.

Jeszcze w trakcie szczytu Platformy Krymskiej- co było wcześniej precyzyjnie zaplanowane, Wierchowna Rada Ukrainy zaapelowała do ONZ, zgromadzeń parlamentarnych Rady Europy, OBWE i NATO, a także do rządów i parlamentów obcych państw z prośbą o wzmocnienie współpracy w ramach Platformy Krymskiej w celu wywierania nacisku politycznego i dyplomatycznego na Rosję. To oświadczenie na nadzwyczajnym posiedzeniu ukraińskiego parlamentu w poniedziałek poparło 283 parlamentarzystów z wymaganym minimum 226 głosami.

„Wierchowna Rada Ukrainy wzywa instytucje parlamentarne organizacji międzynarodowych i parlamenty obcych państw do wzmocnienia współpracy międzyparlamentarnej w ramach platformy krymskiej w celu konsolidacji wysiłków i realizacji międzynarodowego nacisku politycznego i dyplomatycznego na państwo okupujące– Federację Rosyjsk”napisano w oświadczeniu prezydium Wierchownej Rady.

Rada zwraca się do Parlamentu Europejskiego o przyjęcie rezolucji wspierającej Platformę Krymską.

Ponadto ukraiński parlament wezwał zagranicznych partnerów do nieuznawania rosyjskich paszportów wydawanych na niekontrolowanych przez Kijów terytoriach Donbasu.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-vidkriv-inavguracijnij-samit-krimskoyi-pl-70269,

https://www.president.gov.ua/ru/news/spilna-deklaraciya-uchasnikiv-krimskoyi-platformi-bude-vidkr-70281,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-zaprosiv-rosiyu-pidpisati-deklaraciyu-kri-70285,

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ML ŁRL ogłosiła, że : „nacjonaliści przygotowują ataki terrorystyczne w strefie OPS w przeddzień Dnia Niepodległości„.

„W przeddzień Święta Niepodległości Ukrainy ukraińscy nacjonaliści planują przeprowadzenie serii ataków terrorystycznych na infrastrukturę cywilną w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.”– poinformował przedstawiciel służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

Zaznaczył, że wywiad departamentu obrony republiki „otrzymał informacje o zamiarach ukraińskich nacjonalistów destabilizacji sytuacji w strefie konfliktu, oskarżając Zełenskiego o niezdolność do kontrolowania sytuacji”.

„Według posiadanych przez nas informacji bojówkarze formacji nacjonalistycznej ‚Korpus Narodowy’ przy pomocy swoich zwolenników w szeregach organów ścigania Ukrainy planują przeprowadzić serię ataków terrorystycznych na infrastrukturę cywilną na terytorium kontrolowanym przez Kijów w przeddzień Święta Niepodległości Ukrainy i spotkania Zełenskiego z prezydentem USA Josephem Bidenem w celu dalszego oskarżenia o otwartą agresję ze strony Federacji Rosyjskiej”– powiedział Filiponenko.

Poza tym, ukraińscy policjanci dostarczyli na teren wsi Krimskoje naboje smugowe do podpalenia suchej trawy w pobliżu stanowisk obronnych ML ŁRL.

„Według posiadanych informacji dowództwo OPS wydało dowódcom brygady instrukcje, aby zaplanować ataki z użyciem amunicji smugowej do podpalenia suchej trawy w pobliżu pozycji Milicji Ludowej w tym celu w rejon osady Krymskoje dostarczyło naboje znacznikowe do broni strzeleckiej.”– poinformował Iwan Filiponenko.

Filiponenko dodał, że „dowództwo Milicji Ludowej zastrzega sobie prawo do adekwatnej reakcji na działania ukraińskich prowokatorów”.

Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne kolejny już raz rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu osiedla miejskiego Nowotoszkowskoje.

„Na obszarze odpowiedzialności 57. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy zarejestrowano rozmieszczenie jednego transportera opancerzonego na terenie wsi Nowotoszkowskoje”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez ukraińskie formacje pacyfikacyjne w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Natomiast na donieckim odcinku frontu przedstawicielstwo DRL w WCKiK odpowiedziało na niestosowne oświadczenie Dowódcy Ukraińskich Sił Zbrojnych.

„Oświadczenie dowódcy Ukraińskich Sił Zbrojnych Walerija Załużnego o konieczności przygotowania się do działań ofensywnych w Donbasie świadczy o faktycznej odmowie Ukrainy pokojowego rozwiązania konfliktu w regionie.”– powiedział wczoraj szef biura DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK) Rusłan Jakubow.

Przedwczoraj, 22 sierpnia, dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych Walerij Załużny powiedział na międzynarodowym forum ochotników i weteranów w Kijowie, że USZ muszą przygotować się do działań ofensywnych „w celu wyzwolenia okupowanych terytoriów”.

„Zalużny powiedział, że USZ powinien przygotować się do ofensywy mającej an celu ‚wyzwolenie okupowanych terytoriów’. Nie ma mowy o realizacji porozumień w ramach pokojowej platformy negocjacyjnej w zakresie bezpieczeństwa. Takie oświadczenia na tak wysokim oficjalnym szczeblu traktujemy jako odmowę przez Ukrainę jej zobowiązań do pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie”– oświadczył Rusłan Jakubow.

Dodał też, że sytuacja na linii kontaktowej nadal się pogarsza. Według niego, na co dzień terytorium DRL poddawane jest ostrzałowi z różnych rodzajów broni. Według Jakubowa od początku roku armia ukraińska wystrzeliła w DRL 201 pocisków z instalacji artyleryjskich i 2790 min, w wyniku czego zginęło 6 cywilów, a 11 zostało rannych o różnym stopniu ciężkości. Uszkodzeniu uległo również ponad 200 budynków mieszkalnych, obiektów infrastruktury i pojazdów.

Natomiast w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu przeprowadzając o godzinie 07:17, z kierunku Wodianoje w stronę Wiesiełoje- na południowym odcinku frontu, ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min) oraz 1 raz warunki Dodatkowych Środków prowadząc o godzinie 06:00 prace inżynieryjne w pobliżu donieckiego lotniska.

 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 серпня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 23 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу ВОДЯНОГО, що біля Донецька, ворог обстрілював українські позиції з мінометів 120-го калібру.

Неподалік МАР’ЇНКИ противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Біля ШИРОКИНОГО збройні формування Російської Федерації за допомогою БПЛА типу «квадрокоптер» здійснювали дистанційне мінування території.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

В результаті ворожого обстрілу один військовий дістав вогнепальне поранення несумісне з життям.

Командування Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним і близьким загиблого.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку 24 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Сала Україні! 

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4554 транспортних засоби, 4791 осіб, з яких 4757 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 52 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 24 злочини.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 985 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 936 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 396 та 329 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:******©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2021r.- 2254 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka

  Prezydenci Polski oraz Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełeński napisali tekst do Die Welt po obradach Platformy Krymskiej. Apelują o działanie przeciwko Nord Stream 2, który może zostać użyty jako broń gazowa.
  https://biznesalert.pl/prezydenci-polski-i-ukrainy-europa-musi-miec-realna-ochrona-przed-bronia-gazowa-rosji/

  I jeszcze to

  – Nikt z nas nie będzie obojętny wobec niszczenia integralności terytorialnej Ukrainy, nie będziemy też obojętnie obserwować wielkich ludzkich tragedii, jakie dzieją się na Krymie – Prezydent Duda na Szczycie Platformy Krymskiej.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-08-23/prezydent-andrzej-duda-na-ukrainie-wezmie-udzial-w-szczycie-platformy-krymskiej/

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Jeszcze w temacie platformy krymskiej
  W poniedziałek po południu w Kijowie trwa spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wśród tematów rozmów ma być m.in. sytuacja w Afganistanie i jej konsekwencje dla bezpieczeństwa regionu oraz gazociąg Nord Stream 2.
  https://www.rzg.pl/176159/ukraina-trwa-spotkanie-prezydentow-dudy-i-zelenskiego/
  Komentarz: Te spokanie dość wyraźnie pokazuje jak wygląda obecnie sytuacja Ukrainy. Z prezydentem Zełeńskim zaraz po szczycie nie chciał rozmawiać nikt inny jak tylko Prezydent Polski. Żaden z potężnych „sojuszników” Ukrainy jak reprezentant USA , Wielkiej Brytanii czy Francji, tylko Prezydent Duda.
  Podczas spotkania wygłoszono kilka frazesów o okupacji Krymu, kilka buńczucznych zapowiedzi i obietnic „wsparcia” i…to by było tyle.
  Ukraina została osamotniona w swych roszczeniach (wspiera aktywnie tylko Litwa i Polska).A jeszcze w temacie Polski: nasz kochany rząd za wsparcie Ukrainy nawet nie zająknął się o konieczności jakiejś odpłaty np w formie zezwolenia na prace archeologiczne

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, relacja „na żywo” z parady wojskowej w Kijowie z okazji Dnia Niepodległosci Ukrainy;
  https://strana.news/news/350086-den-nezavisimosti-2021-v-kieve-voennyj-parad-marsh-zashchitnikov-i-kontsert-onlajn-transljatsija.html
  I ciekawostka żołnierze uczestniczący w paradzie poddawani są rewizji…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1430059849979768869
  …czyżby „klaun” obawiał się ze skończy jak Prezydent Egiptu Anwar as-Sadat?
  >https://www.youtube.com/watch?v=rhu-YgCyPz4

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT afgańsko-ukraińskie. Wiceszef ukraińskiego MSZ Jewhen Jenin przyznał ze nad jednym z ukraińskich samolotów który wysłano by ewakuować osoby przebywające na lotnisku w Kabulu „przejeły uzbrojone osoby” które następnie wymusiły by poleciał on do Iranu zabierajac na swoim pokładzie „nieznanych pasażerów zamiast Ukrainców”;
  https://hromadske.radio/news/2021/08/24/u-vivtorok-u-nas-vkraly-litak-vin-vyletiv-do-iranu-z-nevidomymy-liud-my-yenin-pro-evakuatsiiu-z-kabulu
  Z kolei szef MSZ Ukrainy Kuleba oficjalnie przyznał ze na ewakuacje z Afganistanu oczekuje jeszcze 50 obywateli Ukrainy;
  https://strana.news/news/350059-skolko-ukraintsev-ostalis-v-stolitse-afhanistana-kabule-po-dannym-mid-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. 💥 Dekretem Zełenskiego Ukraina zostaje ogłoszona spadkobierczynią Rosji
  Dzisiaj 11:57


  Ukraina oficjalnie ogłosiła się spadkobierczynią starożytnej Rusi i od 28 lipca 988 roku rozważa swoją państwowość.

  Odpowiedni dekret został dziś podpisany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego bezpośrednio na Majdanie podczas oficjalnych uroczystości z okazji 30. rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości.

  https://cont.ws/@Max/2068912

  Komentarz:
  I tak Rosja pozbawiona została ciągłości państwowej.
  Od dziś Ukraińcy oficjalnie już Rosję zwać będą Moskowią a Rosjan – Moskalami

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejne ciekawe OT w sprawie Afganistanu. „Washington Post” informuje o tajnym spotkaniu szefa CIA z liderem „politycznego” skrzydła ‚Talibanu”. Tematem spotkania miało być najprawdopodobniej próba namówienia talibów na przedłużenie terminu jaki dali na ewakuację z Kabulu, a który to termin według nich upływa 31 sierpnia;
  https://korrespondent.net/world/4390225-hlava-tsru-taino-vstretylsia-s-talybamy-WP
  Źródło;
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/burns-afghanistan-baradar-biden/2021/08/24/c96bee5c-04ba-11ec-ba15-9c4f59a60478_story.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. A skandaliczny ukraiński portal „Myrotworec” działa sobie w najlepsze, pomimo tego ze jego likwidacji domagają sie nawet ‚zachodni partnerzy” Kijowa. Tym razem na jego „czarną listę” trafił obywatel USA Yinger Jared Kenneth zatrzymany przez policję w Odessie za to że chodził po ulicy w koszulce z napisem ‚Rosja” (sprawę opisałem wczoraj);
  https://myrotvorets.center/criminal/inger-dzhared-kennet/

  Polubione przez 2 ludzi

 8. 23 kwietnia odbyło się spotkanie polityków odpowiedzialnych za energetykę z Ukrainy, Niemiec i Stanów Zjednoczonych na temat układu w sprawie spornego gazociągu Nord Stream 2. Rozmowy będą kontynuowane. Ukraina ma pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw poprzez wejście do grupy solidarności energetycznej z Polską.
  Ośrodek ICIS ustalił, że Ukraińcy mieli zaproponować włączenie ich kraju do systemu bezpieczeństwa dostaw Unii Europejskiej objętej rozporządzeniem SoS. Ukraina miałaby dołączyć do grupy krajów wspierających się w razie problemów z dostawami gazu, w której są już Polska i Niemcy, a także Czechy i Słowacja.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-w-kuluarach-platformy-krymskiej-ukraina-chce-wejsc-do-grupy-solidarnosci-z-polska/
  Komentarz: Z urzędniczego na polski: jak w rurach ukraińskich zabraknie gazu to wspomniane kraje winny ów gaz dostarczyć.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Jeszcze nie zdążyli posprzątać po „krymskiej platformie” w Kijowie, a w Budapeszcie już się spotykają szefowie dyplomacji Węgier i FR. Cytat „Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podziękował węgierskiemu ministrowi spraw zagranicznych Péterowi Szijjártó za możliwość wzięcia udziału w Spotkaniu Ambasadorów i Stałych Przedstawicieli Węgier oraz zaprosił go do złożenia rewizyty w Rosji” 🙂
  https://tass.ru/politika/12206707

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.