Wojna domowa na Ukrainie 26.08.2021r.- 2256 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 523.

Powracając jeszcze do pierwszego szczytu Platformy Krymskiej, to po jego zakończeniu prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował uczestnikom za wsparcie Ukrainy i wręczył im wysokie odznaczenia państwowe.


I tak Order Księcia Jarosława Mądrego I stopnia (nie mylić księcia Jarosława Mądrego z naszym krajowym Jarosławem mądrym, chociaż on też chętnie pretendowałby do korony, ale musi zadowolić się wyłącznie rolą kieszonkowego dyktatora) odebrali:

prezydent Polski Andrzej Duda,

prezydent Węgier Janos Ader,

prezydentka Estonii Kersti Kaljulaid,

prezydent Republiki Łotewskiej Egils Levits,

przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel,

prezydent Litwy Gitanas Nausėda,

prezydent Finlandii Sauli Niiniste,

prezydent Słowenii Borut Pahor,

prezydentka Mołdawii Maia Sandu oraz

wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

 

Natomiast order Jarosława Mądrego II stopnia otrzymał premier Szwecji Stefan Leuven.

Poza tym, premier Gruzji Garibaszwili, przewodniczący Rady Narodowej Konfederacji Szwajcarskiej Andreas Ebi, premier Rumunii Florin-Vasile Cîțu, premier Słowacji Eduard Heger i premier Chorwacji Andrei Plenković, zostali odznaczeni Orderem Zasługi I stopnia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij spotkał się także z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który przebył specjalnie na Ukrainę, aby wziąć udział w inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej.

Wołodymyr Zełenski podziękował Charlesowi Michelowi za jednogłośne poparcie Unii Europejskiej i państw członkowskich UE dla inicjatywy Platformy Krymskiej i deklaracji końcowej szczytu.

„Jeszcze raz dziękuję za wsparcie Ukrainy, naszej suwerenności i niepodległości. A dzisiejszy krok- podpisanie i poparcie Platformy i Deklaracji Krymskiej- jest tylko szczegółem i zagadką wspierającą naszą suwerenność i integralność terytorialną, ponieważ Krym to Ukraina”– powiedział Zełenski wygłaszając okolicznościowe przemówienie.

Rozmówcy uzgodnili koordynację wysiłków z innymi partnerami międzynarodowymi w dalszych pracach Platformy Krymskiej, której ostatecznym celem jest wyzwolenie Krymu spod „okupacji” rosyjskiej.

Przywódcy Ukrainy i UE omówili także przygotowania do 23 szczytu Ukraina-UE, który odbędzie się 12 października br. w Kijowie. Wołodymyr Zełenski mówił o oczekiwaniach strony ukraińskiej co do kluczowych wyników tego szczytu, a także o głównych elementach projektu Wspólnego Oświadczenia Szczytu.

„Mam nadzieję, że w końcu będziemy mogli podpisać długo oczekiwaną Umowę o Wspólnej Przestrzeni Lotniczej i zacząć ją stosować. Spodziewamy się również, że misja ekspertów unijnych w ramach drugiego etapu oceny ukraińskich instytucji normalizacyjnych i metrologicznych zmierza do zawarcia umowy o tzw. reżimie bezwizowym”– podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Poruszono także temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Przy tej okazji Zełenski zwrócił uwagę na potrzebę dalszego sprzeciwu wobec realizacji projektu Nord Stream 2, którego uruchomienie doprowadziłoby do eskalacji zagrożeń bezpieczeństwa, a także zagrożeń politycznych nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy .

I jakże mogło być inaczej, bo w związku z udziałem w spotkaniu wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa Zełenski delikatnie, ale jednocześnie z dużą dozą uporu, poruszył perspektywy otrzymania przez upadającą Ukrainę drugiej transzy pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro, która to pomoc pozwoli jej przetrwać kolejne ciężkie miesiące. A przy okazji nabiją sobie kabzę ci którzy tą kasą będą zarządzać i ją dzielić.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-vruchiv-derzhavni-nagorodi-uchasnikam-samitu-krims-70317,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-obgovoriv-z-prezidentom-yevropejskoyi-rad-70309,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Ksi%C4%99cia_Jaros%C5%82awa_M%C4%85drego.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku USZ kolejny już raz utrudniały pracę UAV SMM OBWE w rejonie miejscowości Szczasje.

Żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych używali walki elektronicznej ( EW ) do zakłócania działania bezzałogowych statków powietrznych ( UAV ) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w regionie miejscowości Szczastje, o czym poinformowała wczoraj służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Przedstawiciel służby prasowej DML ŁRL zwrócił uwagę na fakt, że „żołnierze ukraińscy nadal utrudniają pracę obserwatorom OBWE”.

„W rejonie osady Sczastje mobilna grupa 20 batalionu EW przy pomocy stacji ‚Bukowel-AD’ stłumiła sygnał kanału kontrolnego UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie obecności sprzętu wojskowego rozmieszczonego na tym obszarze”– podano w komunikacie DML ŁRL.

Poza tym, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili kolejny sprzęt bojowy; transporter opancerzony i działo przeciwlotnicze w rejonie Stanicy Ługańskiej.

„W obszarze odpowiedzialności 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie jednego BTR-80 i jednego działa przeciwlotniczego ZU-23-2 na terenie wsi Stanica Ługańska”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.


Natomiast podczas wczorajszej wideokonferencji TGK, strona  ukraińska przerwała rozmowy podgrupy humanitarnej.

„Przedstawiciele delegacji ukraińskiej przerwali pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. humanitarnych po długiej letniej przerwie. W rezultacie dyskusja na tak ważne tematy humanitarne, jak wymiana zatrzymanych, poszukiwanie osób zaginionych i praca punktu kontrolnego po prostu nie miała miejsca”– oświadczyła rzecznik praw człowieka w DRL, przedstawicielka republiki w podgrupie mińskiej ds. humanitarnych Daria Morozowa.

Dodała, że ​​ukraińscy negocjatorzy „wyzywająco opuścili wideokonferencję”.

„To zachowanie po raz kolejny dowodzi, że Kijów nie jest zainteresowany konstruktywną pracą. Władze ukraińskie nie przejmują się problemami ludzi żywych ani pamięcią o zmarłych. Odnosi się wrażenie, że na bazie rozmów mińskich Ukraina osiąga jeden cel- zagmatwać i tak już ślepą uliczkę sytuacji negocjacyjnej”– podkreślił Morozowa.


Podczas wideokonferencji przedstawicielstwo DRL umieściło w porządku obrad podgrupy ds. bezpieczeństwa oświadczenie Ukraińskich Sił Zbrojnych w sprawie ich prowadzonych przygotowań do ofensywy.

Podgrupa ds. bezpieczeństwa przeprowadziła swoje kolejne spotkanie za pośrednictwem wideokonferencji.

„O godzinie 14:00 członkowie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa, po pięciotygodniowej przerwie, wznowili negocjacje w formie wideokonferencji”– poinformował przedstawiciel DRL w WCKiK.

Dodał, że przedstawiciele DRL umieścili w programie tego spotkania realizację porozumień o przestrzeganiu reżimu zawieszenia broni i środki jego wzmocnienia, a także temat wystąpienia dowódcy Ukraińskich Sił Zbrojnych Walerego Załużnego o przygotowaniach do ofensywy w celu „wyzwolenia okupowanych terytoriów Donbasu”.

Należy zauważyć, że 22 sierpnia dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych, Walerij Załużny powiedział na międzynarodowym forum ochotników i weteranów w Kijowie, że USZ muszą przygotować się do działań ofensywnych „w celu wyzwolenia okupowanych terytoriów”. Oczywiście chodziło mu tu o wszystkie jakoby okupowane terytoria, a więc; tak część Donbasu znajdującego się pod kontrolą zbuntowanych republik, jak i Krym.

Ponadto, jak wynika z wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu SMM OBWE przez USZ podczas ich lotów w rejonie miejscowości Netajłowo i Lebiedińskoje.

Obserwatorzy Misji OBWE odnotowali również obecność sprzętu i broni USZ z naruszeniem strefy bezpieczeństwa:

-1 samobieżne działo przeciwlotnicze (ZSU-23-4 „Sziłka”, 23 mm) w strefie mieszkalnej w pobliżu wsi Orłowskie,
-1 bojowy wóz opancerzony (nieznanego typu) w pobliżu wsi Gnutowo.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 5 granatów.

Ostrzały zostały przeprowadzone o godzinie: 17:50, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (3 granaty) oraz o godzinie 18:45, kiedy to z kierunku miejscowości Trawniewoje przeprowadzono ostrzał w kierunku miejscowości Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty).

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w rejonie wsi Kalinowo-Borszczewatoje, przy użyciu broni strzeleckiej. W wyniku ostrzału ze strony wroga został ranny żołnierz Milicji Ludowej ŁRL.

Żołnierze Milicji Ludowej ŁRL, w związku z tym ostrzałem, odpowiadali ogniem na pozycje USZ przy użyciu broni, której nie zabraniają porozumienia mińskie. 

„Kijowskie siły zbrojne ostrzelały okolice wsi Kalinowo-Borszczewatoje, ranny został żołnierz Milicji Ludowej. W związku z brakiem odpowiedniej reakcji strony ukraińskiej na mechanizm koordynacyjny, w który zaangażowaliśmy się, przewidzianymi w akapicie ‚e’ środkami mającymi na celu wzmocnienie reżimu zawieszenia broni, kierowany rozkazem Naczelnego Dowódcy Milicja Ludowa ŁRL, w celu stłumienia działalności ogniowej wroga, która zagraża życiu ludności cywilnej i personelu wojskowego, oddziały Milicji Ludowej zostały zmuszone do odpowiedzenia ogniem”– poinformowała służba prasowa departamentu resortu obrony ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 26 серпня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 25 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО російські найманці двічі обстрілювали позиції українських захисників з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Неподалік ТРАВНЕВОГО ворог вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

У напрямку КАТЕРИНІВКИ збройні формування Російської Федерації вели вогонь з автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів, а також з великокаліберних кулеметів.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ було зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Бойових втрат серед українських військових немає.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 26 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ .

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4199 транспортних засобів, 4723 осіб, з яких 4561 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців особи не доставлялися. Виявлено 57 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 33 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1074 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 2006 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Мар’їнка» – 1 і 1 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.08.2021r.- 2256 dzień od nowego rozejmu.

 1. W wyniku ukraińskiego ostrzału na terenie wsi Kalinovo-Borshchevate został ranny obrońca ŁRL:

  https://novorosinform.org/sily-lnr-ponesli-poteri-posle-obstrela-vsu-poselka-kalinovo-borshevatoe-77918.html

  DRL zgłasza pogorszenie się sytuacji na linii kontaktowej:

  https://anna-news.info/v-dnr-zayavili-ob-uhudshenii-situatsii-na-linii-soprikosnoveniya/

  Pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego LPR zapobiegli aktowi terrorystycznemu jakiego miał dokonać ukraiński figurant w zamian za znaczącą kwotę. Wieczorem 23 sierpnia br. przygotował do użycia ładunki wybuchowe, które miały zostać umieszczone w śmietnikach na centralnej alei miasta Krasny Łucz i aktywowane w chwili masowego zgromadzenia ludzi na placu.
  https://anna-news.info/sotrudniki-mgb-lnr-predotvratili-terakt-v-krasnom-luche/

  Inny mieszkaniec ŁRL został skazany na 12,5 roku więzienia za zdradę stanu. Zwerbowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w sierpniu 2017 roku, kiedy przebywał na terytorium kontrolowanym przez Kijów, przekazywał informacje stanowiące tajemnicę państwową ze szkodą dla bezpieczeństwa ŁRL”
  https://anna-news.info/zhitelya-lnr-prigovorili-k-12-5-goda-tyurmy-za-gosizmenu/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie głosnej swego czasu sprawy, czyli rozpoczęcia produkcji na Ukrainie (w Odeskich Zakładach Lotniczych) produkcji amerykańskich helikopterów Bell UH-1 Irokez. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami pierwsze helikoptery miały być gotowe przed 30. rocznicą odzyskania przez Ukrainę niepodległości, ale jak informuje ukraiński portal specjalizujący się w tematyce militarnej po helikopterach ‚ani widu, ani słuchu”. Przedstawiciele ukraińskiego koncernu ‚Ukroboronprom” na pytania dziennikarzy w tej sprawie „wzruszają ramionami” lub tłumaczą się „przedłużajacymi się procedurami biurokratycznymi”;
  https://defence-ua.com/people_and_company/ukroboronprom_ne_vikonav_obitsjanku_z_virobnitstva_uh_1_iroquois_do_dnja_nezalezhnosti_ukrajini-4588.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W nocy na lotnisku w obwodzie moskiewskim wylądował rosyjski samolot wojskowy z ewakuowanymi z Kabulu osobami wśród których maja znajdowac się obywatele Ukrainy;
  https://strana.news/news/350431-pod-moskvoj-prizemlilis-samolety-s-evakuirovannymi-iz-kabula-ukraintsami.html
  W rosyjskich mediach pojawiła się informacja o tym że częśc Ukrainców zrezygnowała z ewakuacji z Kabulu za pomocą samolotów przysłanych przez rosyjski resort obrony;
  https://m.gazeta.ru/politics/news/2021/08/25/n_16431452.shtml

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejne OT w sprawie Afganistanu. Ewakuacja z kabulu zbliża się do końca a Sekretarz stanu USA mówi o 1,5 tysiącu obywateli USA przebywajacych do tej pory na terytorium Afganistanu, z których tylko z 500 nawiązano jakikolwiek kontakt;
  >https://twitter.com/michaeljknowles/status/1430631598299521027
  „Afgańscy pomocnicy” Amerykanów przesyłają swoim pracodawcom rozpaczliwe prośby by ci pomogli im w ewakuacji z Afganistanu;
  >https://twitter.com/Breaking911/status/1430519128738213893
  A „NYT” informuje że „afgańskich pomocników” którzy w Afganistanie pracowali tylko dla US Army może być nawet ćwierć miliona;
  https://korrespondent.net/world/4390830-v-afhanystane-ostauitsia-250-tysiach-chelovek-rabotavshykh-s-ssha-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o decyzji niemieckiego sądu który nakazał by „NS2” podlegał gazowej dyrektywie UE, co m.in powoduje ograniczenie jego przepustowości oraz to że nie może nim zarządzać ‚Gazprom’ a „spółka niezależna”. Strona rosyjska ma możliwość odwołania sie od wyroku, a główny ekspert d/s energetycznych przy rządzie Federacji Rosyjskiej Stanisław Mitrachowicz o „alternatywnych działaniach”, czyli m.in „Trzeba zdobyć certyfikat jako niezależny operator, wtedy III pakiet energetyczny zostanie zastosowany do Nord Stream 2. Ale ten niezależny operator będzie mógł pompować gaz, bo będzie odrębną spółką od Gazpromu. Nord Stream 2 należy do Gazpromu, ale między biurokracjami obu firm powstanie chiński mur i będą one umownie niezależne. Może to wydać sie nielogiczne, ale jest to dopuszczalne w prawie Unii Europejskiej. Gazprom złożył już wniosek…Jeśli ponownie odmówią, to jest też inne obejscie: jedną z opcji jest stworzenie wirtualnego hubu na Morzu Bałtyckim, aby gaz był pompowany do Niemiec nie tylko przez Gazprom, ale przez niektórych kupujących…Dodatkowo, jeśli Unia Europejska będzie bardzo konsekwentnie pilnować by Nord Stream 2 nie działał z pełną przepustowością, to ceny gazu w Europie, które teraz są dość wysokie – 500 dolarów i więcej za tysiąc metrów sześciennych, będą nadal rosły. W jakim stopniu niemiecki przemysł znów tego potrzebuje? Czy będzie wywierać presję lobbingową na niemieckie władze? Najprawdopodobniej tak, ponieważ koszt jest już wysoki. Nawet ta oczekiwana wiadomość spowodowała wzrost cen gazu”;
  https://www.politnavigator.net/sp-2-stolknulsya-s-novojj-problemojj-kak-obojjti-gazovuyu-direktivu-es.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • A najlepsze jest to, że wysokie ceny gazu UE zawdzięcza sobie.
   Bo to pomysł UE, by klienci nie kupowali gazu bezpośrednio od dostawcy, podpisując długoterminowe umowy – tylko kupowali je w małych ilościach przez pośrednika: giełdę.
   Zakładano, że na giełdzie Gazprom będzie konkurował ze sobą samym – i obniżał cenę :). Niestety, jak widać, to nie chce tak działać 🙂
   A jak ktoś ma długoterminową umowę z Gazpromem – to ma teraz gaz znacznie tańszy niż po cenie spot 🙂
   .
   Podobnie PL poszła w kierunku europejskich idei, nie podpisując długoterminowej umowy na wykorzystanie Jamału, tylko sprzedając jego przepustowość wszystkim chętnym 😉 na aukcjach. Tu zapewne liczono, że Gazprom będzie sam sobie podbijał cenę :). To też nie zadziałało 🙂

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Rząd w Kijowie „odpowiada” na wywiad udzielony przez Prezydent Estonii w którym m.in powiedziała ona że Ukraina nie zostanie przyjeta do UE przez co najmniej 20 lat, podobnie będzie z jej członkostwem w NATO oraz przestrzegła Estończyków przed inwestowaniem na Ukrainie gdyż moga potracić swoje majątki. Olha Stefaniszyna wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej stwierdziła m.in „Osobiście widzę w tym oświadczeniu pani Kaljulaid kolejny sygnał, że UE nie jest gotowa na rozszerzenie i próbę wytłumaczenia tego rzekomą nieprzygotowaniem samych krajów wschodniego sąsiedztwa” oraz oskarżyła także że poprzez mówienie o tym ze członkostwo w NATO zależy od „pełnej deokupacji” terytorium Ukrainy „wysyła tylko sygnał na Kreml, że ich taktyka utrzymywania konfliktów w celu zachowania ich strefy wpływów działa”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4390960-v-kabmyne-otvetyly-na-zaiavlenyia-prezydenta-estonyy
  Ps. Aż się dziwię dlaczego Prezydent Estonii nie została wpisana jeszcze na „czarną listę” portalu ‚Myrotworec” jako osoba „szkodząca interesom Ukrainy”?

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. W Kijowie obrzucono „koktajlem mołotowa” wejście do siedziby ukraińskiej Rzecznik Praw Obywatelskich;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4390979-v-kyeve-v-ofys-ombudsmena-brosyly-kokteil-molotova
  Wypadek pociągu towarowego w obwodzie lwowskim, gdzie wykoleiło sie 18 wagonów przewożacych m.in rude żelaza;
  https://korrespondent.net/ukraine/4390967-poiavylys-vydeo-s-avaryy-poezda-na-lvovschyne

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie podpalenia wejścia do siedziby ukraińskiej RPO, podpalaczem okazał się być mieszkaniec Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim który w ten sposób chciał zaprotestować przeciwko opieszałośc urzędu w jego sprawie dotyczacej wywiezienia jego dzieci na Białoruś w 2007 roku;
  https://strana.news/news/350533-zaderzhannyj-za-podzhoh-v-tsentre-kieva-ranee-protestoval-v-palatke-pod-ofisom-ombudsmena.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W internecie opublikowano pełne nagranie mające przedstawiać śmierć burmistrza Krzywego Rogu Konstantyna Pawłowa, który według wcześniejszych informacji miał popełnić samobójstwo na werandzie własnego domu strzelajac sobie z broni automatycznej w pierś;
  https://korrespondent.net/ukraine/4391040-poiavylos-polnoe-vydeo-hybely-mera-kryvoho-roha
  https://strana.news/news/350528-polnoe-video-s-kamer-nabljudenija-zastrelennoho-mera-krivoho-roha-konstantina-pavlova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dniepropietrowski Rejonowy Sąd Administracyjny zniósł regionalny status języka rosyjskiego w obwodzie dniepropietrowskim.
  https://espreso.tv/sud-skasuvav-regionalniy-status-rosiyskoi-movi-na-dnipropetrovshchini
  16 lipca 2019 r. weszła w życie ustawa Ukrainy „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”, zgodnie z którą deputowani Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej musieli ponownie rozważyć i anulować decyzję o przyznaniu rosyjskojęzycznego statusu regionalnego w terminie sześciu miesięcy. Tak się jednak nie stało.
  Coś ta Rada Obwodowa jakoś mało ukraińska!

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.