Wojna domowa na Ukrainie 27.08.2021r.- 2257 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 524.

Kontynuując rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z kanclerz federalną Niemiec Angelą Merkel, które odbyły się 22 sierpnia , ministrowie energetyki Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Niemiec- na marginesie szczytu Platformy Krymskiej, omówili; zagrożenia dla bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i całej Europy od realizacji projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 , zagadnienia reformy sektora energetycznego Ukrainy i wprowadzenia nowych technologii z zakresu energetyki.

„Jak powiedział prezydent Ukrainy, nie możemy pozwolić Federacji Rosyjskiej na użycie gazu jako broni. Szczegółowo omówiliśmy znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu, tranzytu gazu i tych kroków, które dadzą Ukrainie gwarancje w zakresie zachowania potencjału tranzytowego”– powiedział minister energetyki Ukrainy German Galuszczenko na briefingu po spotkaniu.

Zaznaczył, że ministrowie omówili także stosowanie III pakietu energetycznego i kwestię wzmocnienia monopolu rosyjskiego Gazpromu na rynku europejskim.

Według Germana Galuszczenki podczas spotkania omówiono także synchronizację systemów energetycznych Ukrainy i krajów Unii Europejskiej.

Z kolei niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmeier zaznaczył, że była to dobra i treściwa dyskusja, podczas której rozmawiali o dostawach gazu do krajów europejskich i zapewnieniu bezpieczeństwa jego tranzytu przez Ukrainę.

Ministrowie omówili deklarację złożoną w tej sprawie między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami kilka tygodni wcześniej.

„Popieramy także zielony kurs Ukrainy. Planujemy dalszą ścisłą współpracę w synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i UE, aby odgrywać pozytywną konstruktywną rolę we wszystkich kwestiach, które są ważne dla Ukrainy w tym obszarze”– powiedział Peter Altmaier.

Według niego wiele niemieckich firm jest gotowych zainwestować w produkcję „zielonego” wodoru na Ukrainie, co pozytywnie wpłynie na dekarbonizację gospodarki kraju.

Olena Zerkal, była wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy, która kieruje obroną Naftohazu przed sądami w sprawach Gazpromu, powiedziała, że rosyjskie gazociągi eksportowe muszą działać w ramach trzeciego pakietu energetycznego.

„Właściwie to dziś zgodzili się na to przedstawiciele USA, Niemiec i Ukrainy. Trójstronne spotkanie ministrów energetyki na marginesie Platformy Krymskiej wypadło dobrze. Szczerze mówiąc, niemiecki minister czasami musiał mocno walczyć.

Niemieckie podejście ‚Rosja nigdy nas nie zawiodła, a to, co tam robią z Europą Wschodnią, jest zupełnie inne’– już nie działa. Chcę podkreślić, że pozycja Ukrainy i Stanów Zjednoczonych była w zasadzie jak najbardziej zbliżona. A Niemcy są już w sytuacji próbują się jakoś usprawiedliwić. Ale to jest mało przekonujące.

Jennifer Granholm, szefowa Departamentu Energii USA, była genialna. Teza, że ​​rosyjski gaz jest brudny na świecie z powodu ogromnych emisji CO2 w procesie produkcji i transportu, a także korupcji, szantażu i manipulacji to tylko balsam na serce. Teraz przed nami jeszcze wiele spotkań, w tym dwustronna komunikacja z delegacją amerykańską.”– skomentowała wyniki spotkania Olena Zerkal.

21 lipca zawarto porozumienie pomiędzy RFN a Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozwiązania konfliktu wokół Nord Stream 2. W jego ramach Niemcy zobowiązały się do podjęcia działań w przypadku prób Kremla użycia energii jako broni przeciwko Ukrainie lub w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Środki zaradcze będą miały na celu ograniczenie eksportu rosyjskiej energii do Europy.

Podczas roboczej wizyty w Kijowie, w dniu 22 sierpnia kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że ​​Berlin będzie opowiadał się za dalszymi sankcjami wobec Moskwy, jeśli rosyjskie władze wykorzystają nowy rurociąg jako broń geopolityczną. Merkel podkreśliła, jak ważne jest, aby Ukraina pozostała krajem tranzytu gazu po 2024 roku. Wskazała na dążenie Niemiec do jak najszybszego przedłużenia umowy o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę, która wygasa w 2024 roku.


https://www.president.gov.ua/ru/news/ministri-energetiki-ukrayini-ssha-ta-nimechchini-obgovorili-70273.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, została uszkodzona- w wyniku ostrzału ze strony USZ, przychodnia zdrowia w osadzie Donieckij.

„O 11:30 w wyniku ostrzału z broni strzeleckiej przez formacje zbrojne Ukrainy od strony wsi Priczepiłowka w kierunku wsi Donieckij uszkodzona została szyba ambulatorium przy ul. Szewczenki nr. 22″– poinformowało biuro ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

 Ponadto, pracownicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL odkryli skład broni i amunicji ukraińskich służb specjalnych w pasie leśnym w obwodzie krasnodońskim.

„W pasie leśnym regionu Krasnodon, w wyniku kompleksu środków operacyjnych i poszukiwawczych, funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL odkryli skrytkę z bronią i amunicją. Sposób układania skrytki i jej Wypełnienia wskazują, że miała ona wspierać działalność grup dywersyjnych i rozpoznawczych Ukraińskich Sił Zbrojnych oraz ukraińskich służb specjalnych”– poinformowano w komunikacie służby prasowej resortu bezpieczeństwa.

W skrytce znaleziono: ręczny granatnik przeciwpancerny; pociski do ​​granatników podlufowych, pistolet Makarowa oraz naboje kalibru 7,62 i 9 mm, a także granaty ręczne. 

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, dwukrotnie ostrzeliwane były z broni strzeleckiej nad pozycjami USZ bezzałogowe statki powietrzne krótkiego zasięgu należące do SMM OBWE, których loty były zgłoszone stronie przeciwnej ze znacznym wyprzedzeniem. Pierwszy przypadek odnotowano 1,5 km na zachód od osady Aleksandrowka, drugi – 3,5 km na zachód od osady Sygnalnoje..

Obserwatorzy misji odnotowali również obecność sprzętu i broni USZ w strefie bezpieczeństwa oraz bezpośrednio w strefie mieszkalnej:

-4 opancerzone wozy bojowe i 1 podobno radarowe wykrywanie broni ogniowej (AN / TPQ-48) w pobliżu  wsi Nowogrigorowka,


-1 transporter opancerzony i 1 bojowy wóz piechoty w strefie mieszkalnej miejscowości Marinka.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 4 razy naruszały warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 50 pocisków.

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:


13:40, z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu granatnika podlufowego PG-25 (6 granatów),

16:15, z kierunku Granitnoje w stronę Grigorowki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty),

19:10, z kierunku Nowosiełowki Wdotej w stronę Wasilewki- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min),

19:25, z kierunku Krasnogorowaki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Abakanowa oraz obrzeży Staromichajłowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 pocisków).

W wyniku tego ostrzał na terenie własnej posesji na ul. Koczubińskiego nr. 42 zostali ranni dwaj cywile: 53- letni i 28-letni- jeden z rannych jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

Ostrzał ten uszkodził także jedną szkołę podstawową nr. 85 znajdującą się przy ulicy 334- na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Abakumowa oraz jeszcze jedną szkołę podstawową w Staromichajłowce przy ulicy Czapajewa nr. 78, a także 3 domy mieszkalne przy ulicy Koczubińskiego nr. 42, Żukowskiego nr. 2 i Siewiernej nr. 73. Dodatkowo zastał uszkodzony samochód osobowy

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano tereny miejscowości Zołotoje-5 i osady Donieckij, przy użyciu broni strzeleckiej, w tym wielkokalibrowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 27 серпня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 26 серпня, зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.

Поблизу населеного пункту ОРІХОВЕ противник вів вогонь з протитанкових ракетних комплексів.

Біля АВДІЇВКИ російські окупанти обстрілювали наші позиції з мінометів 82-го калібру.

В районі НОВОЛУГАНСЬКОГО російські найманці вели вогонь зі стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один український військовий дістав вогнепальне поранення.

Воїн перебуває у лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців Українська сторона СЦКК повідомила представників СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 27 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Слава Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4188 транспортних засобів, 4600 осіб, з яких 4516 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 47 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 37 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1759 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1592 особи. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 2 і 2 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.08.2021r.- 2257 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek kto rządzi obecnie w „jedynym supermocarstwie na świecie”? Cytat „Kamalla Harris pod pomnikiem w Hanoi opowiadała o bohaterstwie Johna McCaina, myśląc, że wdzięczni Wietnamczycy wznieśli pomnik ku czci pilota, który zbombardował ich domy. Okazało się jednak, że pomnik poświęcony jest Wietnamczykom, którzy zestrzelili Amerykanina i wzięli go do niewoli. I ją nazywają inteligentną?” 🙂
  >https://twitter.com/Oleg_Ilchenko/status/1430968326105206785

  Polubione przez 3 ludzi

  • I jeszcze brytyjski ‚The Times” ujawnił że na podłodze opuszczonej Ambasady Wlk. Brytanii w Kabulu walały sie dokument z danymi personalnymi „afgańskich pomocników”. Cytat „Jak podała gazeta, pracownicy brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pozostawili dokumenty z danymi kontaktowymi pracujących dla nich Afgańczyków rozrzucone na terenie ambasady w Kabulu…„Pracowaliśmy niestrudzenie, aby zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy dla nas pracowali, w tym zapewnić bezpieczeństwo trzem rodzinom” – powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych..„Podczas wycofywania naszej ambasady dołożono wszelkich starań, aby zniszczyć wrażliwe materiały” – powiedział, odmawiając dalszego komentarza na temat tego, dlaczego je pozostawiono”;
   https://www.reuters.com/world/uk/uk-staff-left-documents-afghans-working-them-british-embassy-kabul-the-times-2021-08-26/

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie, „kwitnacej demokracji” jak napisała w oświadczeniu Ambasada USA w Kijowie. Właśnie pod nią odbywa się protest ukraińskich dziennikarzy z kanałów TV oraz portali zablokowanych decyzją obecnych władz w Kijowie;
  https://newsoneua.tv/news/society/zhurnalisty_nezakonno_zakrytyh_vlastyu_smi_provedut_sovmestnuyu_akciyu_pod_posolstvom_ssha_30_avgusta_v_1100.html
  Protest dziennikarzy poparła Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) która nazwała ostatnie decyzke władz w Kijowie, czyli zablokowanie portalu „Strana.ua” oraz nałożenie na jego RedNacza sankcji, „zagrożeniem dla wolności prasy i pluralizmu mediów w kraju”;
  https://europeanjournalists.org/blog/2021/08/26/ukraine-president-bans-opposition-media-strana-ua-and-sanctions-editor-in-chief/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Były Ambasador USA na Ukrainie Steven Karl Pifer w wywiadzie dla ukromediów powiedział, że Kijów powinien zaprzestać domagania sie od Waszyngtonu wprowadzenia sankcji wobec europejskich firm zaangażowanych w projekt „NS2”. Według dyplomaty obecna administracja w Waszyngtonie również jest przeciwna realizacji projektu, ale nie jest gotowa ryzykować pogorszenia relacji z sojusznikami poprzez nakładanie sankcji na europejskie firmy;
  https://ria.ru/20210826/potok-1747422467.html
  Źródło;
  >https://www.kyivpost.com/article/opinion/op-ed/steven-pifer-president-zelensky-comes-to-washington.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Jeden z głównych portów morskich Ukrainy, czyli port „Czarnomorsk” w obwodzie odeskim znalazł sie na progu bankructwa. Dlatego tez jego zarząd przystąpił do „cięcia kosztów”, czyli zapowiedział wprowadzenie, od listopada, trzydniowego tygodnia pracy dla zatrudnionych w nim pracowników;
  https://strana.news/news/350636-v-portu-chernomorsk-rabotnikov-perevedut-na-trekhdnevnuju-rabochuju-nedelju-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie decyzji niemieckiego sądu dotyczącej ‚NS2″ i tego by gazociąg podlegał gazowej dyrektywie UE, czyli m.in by jego właścicielem stała się „spółka niezależna”. Tak jak informował rosyjski ekspert d/s energetycznych o umożliwienie jego spółce możliwości uczestniczenia w przesyle gazu ziemngo do Prezydenta FR wystąpił prezes „Rosnieftu” Igor Sieczin;
  https://strana.news/news/350677-hlava-rosnefti-sechin-prosit-putina-razreshit-rosnefti-eksportirovat-haz-v-evropu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy „samobójstwa” burmistrza Krzywego Rogu Konstantyna Pałowa. Radna miejska z Krzywego Rogu Wiktoria Tretiak komentując ujawnienie całego nagrania które ma przedstawiać moment jego smierci stwierdziła m.in „W tym filmie widzimy tylko samego Pawłowa, nakręconego kamerą niskiej jakości. Do tego pozostaje to samo pytanie o skarpetki ( które pojawiają się na nim tajemniczo w trakcie nagrania – przyp. red. ). Nie ma konkretnych działań wskazujących na samobójstwo. Po tym nagraniu rodzi się więcej pytań, niż było. Na tym filmie nie ma żadnego samobójstwa, to kolejna manipulacja i kłamstwo”;
  https://strana.news/news/350663-polnoe-video-momenta-smerti-mera-krivoho-roha-ne-dokazyvaet-chto-on-sovershil-cuitsid.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Trwa śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Generalną Ukrainy a które ma wyjaśnić szczegóły tego co wydarzyło sie w tzw. kotle iłowajskim latem 2014 roku. Na razie śledztwo potwierdziło zaniedbania dowództwa ukraińskiego (ignorowanie informacji wywiadowczych oraz słabą reakcję na zmiany sytuacji operacyjnej) ale Prokuratura Generalna nie potwierdziła by miało to wpływ na to co się stało pod Iłowajskiem…
  https://strana.news/news/350682-v-ofise-henprokurora-rasskazali-chto-rassledovanie-trahedii-v-ilovajske-prodolzhaetsja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z Białorusi, czyli „tatko” Łukaszenka w swoim stylu. Podczas swojego wystąpienia w Petrykowie w obwodzie homelskim udzielił „dobrej rady” miejscowym władzom, czyli by te stworzyły ‚coś na prąd” dzięki czemu Białorusini mogliby „kopać kryptowaluty” zamiast na przykład jeździć do Polski i zbierać truskawki;
  https://strana.news/news/350687-aleksandr-lukashenko-predlozhil-majnit-kriptovaljutu-v-belarusi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Coś pozytywniejszego
  Ośmiu ukraińskich siłaczy przeciągnęło w czwartek największy samolot transportowy świata – ukraiński Antonow An-225 Mrija, ustanawiając rekord świata – podaje agencja Unian. 330-tonową maszynę przeciągnięto na ponad cztery metry.
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-ukraina-silacze-przeciagneli-najwiekszy-samolot-transportowy,nId,5444367#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraiński „PrivatBank”, którego byłym właścicielem jest oligarcha Kołomojski, a który obecnie znajduje sie pod kontrola państwa ukraińskiego (po „znacjonalizowaniu” go przez Poroszenkę) poinformował o zakończeniu procedury doręczenia pozwów Kołomojskiemu oraz dwóm jego partnerom biznesowym. „PrivatBank” przed sądem w Izraelu domaga sie od nich „odszkodowania” w wysokości 600 mln dolarów;
  https://strana.news/news/350714-privatbank-vruchil-izrailskij-isk-na-600-millionov-kolomojskomu-i-boholjubovu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. I tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli operator gazowego systemu przesyłowego (‚Operator GTS Ukrainy”) poinformował o zagrożeniu sezonu grzewczego z powodu zadłużenia jakie wobec niego maja ukraińskie regionalne firmy gazowe. Na łączna sumę 9,2 mld hrywien, najbardziej zadłużone, na 7 mld hrywien, mają być firmy należące do oligarchy Firtasza. Dodatkowo część z regionalnych firm gazowych ma dokonywać „nieautoryzowanych pobrań gazu” (czyli kradnie gaz) z sieci należacej do „Operatora GTS Ukrainy”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4391508-operator-hts-zaiavyl-ob-uhroze-otopytelnomu-sezonu

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, o nowej ustawie o Słuzbie Bezpieczeństwa Ukrainy która tworzy z niej faktyczne „państwo w państwie”. SBU będzie m.in mogła teraz posiadać…własne lotnictwo, wchodzić do dowolnych pomieszczeń i przeglądać bazy danych bez nakazów sądowych. Dodatkowo „ukrobezpieka” będzie mogła zasilać własny budżet pozyskanymi przez siebie środkami, w tym m.in ze sprzedaży zajętych nieruchomości;
  https://strana.news/articles/analysis/350498-o-chem-hovoritsja-v-proekte-reformy-sbu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraińska codziennosć. W obwodzie chersońskim mieszkaniec Kijowa podpalił i uszkodził materiałami wybuchowymi magazyny miejscowego rolnika, a następnie próbował zbiec na elektrycznej hulajnodze…
  https://korrespondent.net/ukraine/4391419-na-khersonschyne-zaderzhaly-vooruzhennoho-podzhyhatelia-fermy
  W Torecku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) zatrzymano 18-latka i 19-latka którzy najpierw zamordowali 44-letniego bezdomnego, a następnie 52-letniego meżczyznę będącego przypadkowym świadkiem ich zbrodni;
  https://korrespondent.net/ukraine/4391495-v-toretske-podrostky-ubyly-y-sozhhly-dvoykh-chelovek
  Na najwyższym szczycie Ukrainy Howerli urządzono nielegalne targowisko z artykułami spożywczymi. Oczywiście sprzedający i kupujący nie zaprzątają sobie głów takim „szczegółem” jak sprzątanie śmieci, dlatego tez szczyt zamienia się w wysypisko śmieci…
  https://korrespondent.net/ukraine/4391469-na-vershyne-hoverly-obrazovalsia-stykhyinyi-rynok

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.