Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2021r.- 2261 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 528.

 Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu nie udało się spełnić obietnic, które złożył rok temu podczas obchodów 29 rocznicy odzyskania niepodległości. 

Taki wniosek przedstawił Komitet Wyborców Ukrainy (KWU). W szczególności eksperci tego szacownego gremium stwierdzili, że w Donbasie nie doszło do długotrwałego i stabilnego zawieszenia broni, a rozpoczęcie kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi nie powiodło się. Eksperci uważają, że ścisłe wykonanie jakichkolwiek konkretnych obietnic w tym samej południowo-wschodniej części kraju jest praktycznie niemożliwe, ponieważ Kijów nie jest tym zainteresowany. Zwrócili również uwagę na fakt, że poglądy Zełenskiego na stan rzeczy w kraju są często sprzeczne z rzeczywistą sytuacją.

 Jak zauważył na Facebooku prezes KWU Aleksiej Koszel, ambitne obietnice polityka nigdy nie zostały zrealizowane.

„Większość obietnic i oświadczeń wygłoszonych przez Władimira Zełenskiego w 2020 roku nie została zrealizowana. W szczególności w ciągu roku władzom nie udało się zapewnić kompleksowego zawieszenia broni, co prezydent  w swoim przemówieniu podkreślił , a rozpoczęcie kampanii szczepień ludności przeciwko koronawirusowi w rzeczywistości nie powiodło się, mimo oświadczeń prezydenta pełna gotowość do takich działań. Również Wołodymyr Zełenski zmienił nastawienie do organizowania defilad wojskowych, które rok temu nazwał ‚atrakcją dla mieszkańców Kijowa’”– stwierdził Koszel.

Analitycy Komitetu podkreślają, że Zełenski przez długi czas nie był w stanie utrzymać reżimu ciszy ustanowionego w Donbasie 27 lipca 2020 r.

„W lutym odnotowano 180 naruszeń reżimu milczenia, co było najwyższą liczbą od początku zawieszenia broni. W ciągu zaledwie roku funkcjonowania reżimu milczenia w strefie Operacji Połączonych Sił (OPS) zginęło 45 ukraińskich żołnierzy, 163 zostało rannych. W sierpniu 2021 r. Zełenski powiedział, że zachowanie pokoju jest nadal pierwszym krokiem do konstruktywnych negocjacji”– przypomniał KWU.

 Jednocześnie sam prezydent na początku sierpnia w wywiadzie dla kanału telewizyjnego „Dom” powiedział, że normalizacji sytuacji w Donbasie w zasadzie nie zależy od niego.

„Robię w tym celu wszystko (aby zakończyć konflikt w regionie- dopisek mój), ale niestety nie wszystko zależy ode mnie. Absolutnie nie ukrywam, a prezydent Federacji Rosyjskiej zna moje zdanie, wierzę, że dziś 90% sukcesu w powrocie Donbasu na świecie i na Ukrainie zależy od jednej osoby”– powiedział jakiś czas temu Zełenski w jednym ze swoich licznych wywiadów.

Według niego ukraińscy wojskowi nie strzelają do cywilów, a jedynie otwierają ogień na pozycje milicji w odpowiedzi na ich działania. Jednocześnie Kijów wzmocnił swoją obecność w Donbasie, wysyłając na linię kontaktową personel wojskowy z doświadczeniem udziału w działaniach wojennych i misjach pokojowych. Jak wyjaśniono w sztabie OPS, środek ten został podjęty w celu zapewnienia pełnej kontroli nad przestrzeganiem reżimu ciszy i zapobiegania „ewentualnym prowokacjom”.

Jednak, jak wskazano ze strony Milicji Ludowej DRL, strona ukraińska pracowała nad wyposażeniem nowych stanowisk na linii kontaktu, co w samozwańczej republice uznano za prowokację. Sprzeczności między stronami spowodowały dwa zaostrzenia sytuacji na linii rozgraniczenia– we wrześniu i pod koniec października minionego roku.

Komitet Wyborców zwrócił też uwagę, że przez cały rok głowa państwa nie była w stanie dokonać rewizji porozumień mińskich, zaangażować Stany Zjednoczone w negocjacje w formacie normandzkim, a także przeprowadzić rozmów twarzą w twarz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Przyjęto więc słuszny pogląd, że ​​nie warto czekać, aż Zełenski spełni jakiekolwiek obietnice, ponieważ wiele z nich złożył bez pełnego zrozumienia sytuacji.

Możliwe jest, że w przypadku Zełenskiego wyjaśnieniem jest jego brak doświadczenia. Po prostu nie rozumiał tego, co obiecał. Gdy tylko prezydent zdał sobie sprawę, ile będzie go kosztować wdrożenie porozumień mińskich, natychmiast zmienił zdanie. Chociaż wcześniej stwierdził, że nie trzyma się kurczowo władzy.

Zresztą, puste obietnice to powszechna praktyka na Ukrainie. Dlatego też, Zełenski nie za bardzo się tu wyróżnia mając tendencję do zmiany swojego punktu widzenia na różne wydarzenia.

Tak więc ukraiński przywódca zaczął mówić o potrzebie zmiany porozumień mińskich już w grudniu 2019 roku. W szczególności stwierdził, że zapis w dokumencie o przekazaniu Ukrainie kontroli nad granicą z Federacją Rosyjską dopiero po pomyślnym przeprowadzeniu wyborów samorządowych w Donbasie nie odpowiada stanowisku obecnego kierownictwa Ukrainy.

Eksperci zauważają, że teraz nie ma sensu czekać na jakiekolwiek postępy w sprawie wdrażania porozumień mińskich ze strony Kijowa, ponieważ nie leży to w interesie ukraińskich władz.

Chodzi o to, że w końcu, jeśli władze Kijowa zaczną wypełniać klauzule porozumień mińskich, pojawią się pytania o przyczyny wojny na terytorium Donbasu, plątanina związków przyczynowych zacznie się rozwijać, a w końcu okaże się że konflikt jest wynikiem zamachu stanu na Ukrainie.

Z tego punktu widzenia Kijów kombinuje również, że jeśli porozumienia zostaną zrealizowane, a sytuacja na południowym wschodzie ustabilizuje się, to kraje zachodnie mogą znieść sankcje wobec Moskwy.

 Biorąc pod uwagę, że głównym zadaniem władz ukraińskich nie jest rozwój kraju, ale dopilnowanie, aby sankcje wobec Rosji nie zostały zniesione, nie należy oczekiwać realizacji porozumień mińskich.

 Tymczasem sondaże pokazują, że notowania Władimira Zełenskiego, a także poparcie ludności dla jego kursu politycznego systematycznie spada. Tak więc, według badań przeprowadzonych w lipcu przez Centrum Socjologiczne Socis, ponad połowa mieszkańców kraju (64,2% uczestników badania) uważa, że ​​Ukraina zmierza w złym kierunku, a przeciwnego zdania jest tylko 26,4% respondentów. Ponadto ponad 40% ankietowanych Ukraińców mówiło o swoim rozczarowaniu władzą, podczas gdy tylko 22,3% i 1,5% badanych wyraziło nadzieję i dumę ze swojego politycznego przywództwa.

Jeśli chodzi o osobistą ocenę Wołodymyra Zełenskiego jako prezydenta, na uwagę zasługują liczby przytaczane przez grupę socjologiczną Rating. Według nich poparcie dla Zełenskiego wśród ludności spadło do 27,2%, co jest znaczną utratą poparcia, bo gdy został on wybrany na prezydenta, zdobył w pierwszej turze 30,24% głosów, a w drugiej 73,22% głosów.

Z kolei partia Sługa Narodu wskazała na rozczarowanie ludzi prezydentem i jego zespołem z powodu ich oderwania od rzeczywistości.

Odnosi się wrażenie, że Zełenski i jego świta mieszkają na innej Ukrainie, gdzie nie ma korupcji i biedy, nie ma słabej armii, nie ma wojny na południowy-wschodzie, a cała ludność jest zaszczepiona trzema dawkami Pfizera. I można szybko posadzić miliard drzew lub stworzyć marynarkę wojenną. Ale rzeczywistość jest sprzeczna z marzeniami Zełenskiego, a im dłużej rządzi jego ugrupowanie- tym bardziej.

Dlatego też, że nie należy także oczekiwać na spełnienie się jakichkolwiek obietnic Zełenskiego w najbliższej przyszłości.

W obecnej sytuacji jest to po prostu nierealne. Najpierw trzeba zmierzyć się z prawdą, ale do tej pory prezydentowi się nie udało.

W środowisku prezydenta mówi się w prost, że reformy gospodarcze zostały zatrzymane lub cofają się. Zełenski zobowiązał się do walki z korupcją. A gdzie jest wynik? Gdzie jest poprawa poziomu życia ludności? MFW nawet odmawia udzielenia pożyczek Ukrainie. Nikt już nie wierzy w obietnice prezydenta.

 Jednocześnie, Zełenski zaczął aktywnie usuwać z areny politycznej swoich najpoważniejszych przeciwników. Jako przykład może posłużyć szef Prokuratury Generalnej Ukrainy i popierane przez prezydenta o zdradę wobec szefa rady politycznej Platformy Opozycyjnej – Za Życie Wiktora Medwedczuka.

Obecnie alternatywą wobec prezydentury Zełenskiego jest Poroszenko, który zaczął przywracać swoją popularność, a innych kandydatów jeszcze nie ma. Nie ma potrzeby czekać na przybycie kolejnego rządu, biorąc pod uwagę niesuwerenny charakter procesu politycznego na Ukrainie, prowadzący do tego, że w najbliższym czasie na stanowisku prezydenta Ukrainy należy spodziewać się wyłącznie postaci proamerykańskich.

Obecnie z powodzeniem prowadzi się zapobieganie powstawaniu ośrodków oporu wobec obecnego reżimu. W tych warunkach, jeśli nastąpi zmiana władzy, to będzie ona na tych samych proamerykańskich nastrojach. W tych okolicznościach są niemalże zerowe szanse, że w przyszłości sytuacja się zmieni na tyle, że Ukraińcy wybiorą na głowę swojego suwerennego państwa polityka, który będzie bronił wyłącznie ich interesów i interesów Ukrainy.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili pojazdy opancerzone w pobliżu osiedla miejskiego Nowotoszkowskoje.

„Na obszarze odpowiedzialności 57. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy zarejestrowano rozmieszczenie jednego BRDM ( opancerzony pojazd rozpoznawczy i patrolowy ) w rejonie osady Nowotoszkowskie”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły bezpieczeństwa w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu dodatkowych środków w celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, Milicja Ludowa DRL otworzyła ogień do pozycji ukraińskich formacji zbrojnych, z których kierunku wczoraj ostrzeliwane były zachodnie przedmieścia Doniecka.

Wcześniej informowano, że wojska ukraińskie ostrzeliwały osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu z broni strzeleckiej i granatnika. W rezultacie odłamkiem ranny został cywil urodzony w 1962 roku.

„Pododdziały Milicji Ludowej zostały zmuszone do odpowiedzi na ogień, aby stłumić działalność ogniową wroga. W wyniku uderzenia odwetowego akcja ogniowa wroga została stłumiona. Według wstępnych informacji wróg poniósł straty. Ich liczba jest obecnie ustalana”– poinformowała służba prasowa Departamentu ML DRL.

Przypomnę, że wczoraj zachodnich obrzeżach Doniecka w wyniku ostrzału Ukraińskich Sił Zbrojnych ranny został cywil. 

„Wieczorem wojska ukraińskie otworzyły ogień na terenie osady kopalni Trudowskaja, w wyniku czego ranny został cywil urodzony w 1962 r., mieszkający pod adresem: ul. Zelenij Gai, 103. Ofiara była hospitalizowana w szpitalu miejskim nr. 14 gdzie otrzymała niezbędną pomoc”– poinformowało przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Ofiara została wstępnie zdiagnozowana z raną odłamkową tkanek miękkich lewego stawu łokciowego, górnej jednej trzeciej lewego barku i okolicy lędźwiowej po lewej stronie.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 132 pociski.

Ostrzały zostały przeprowadzone w następujących godzinach:

 15:35, 19:55 i 23:00, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznych granatników sztalugowych (3 ostrzały, 61 granatów), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (29 granatów) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (12 granatów), a także granatników podwieszanych GP-25 (2 ostrzały, 28 granatów) i broni maszynowej (2 ostrzały).

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszały warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono na terenach osiedla Kalinowo, wsi Kalinowo-Borszcziewatoje i wsi Mołodieżnoje, przy użyciu moździerzy 82 mm, automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 oraz granatników podlufowych GP -25 granatników i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 31 серпня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 30 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 11 порушень режиму припинення вогню.

Біля НОВОЗВАНІВКИ ворог тричі обстрілював наші позиції з мінометів 120-го калібру, протитанкових ракетних комплексів, станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів, а також великокаліберних кулеметів.

Неподалік населеного пункту ШУМИ російські окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

Поблизу ТРОЇЦЬКОГО противник вів вогонь з великокаліберних кулеметів.

У напрямку КАТЕРИНІВКИ російські найманці вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

У районі НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог обстрілював українські позиції зі станкових протитанкових гранатометів, а з БПЛА було скинуто гранату ВОГ-17.

Неподалік ВОДЯНОГО окупанти вели вогонь з ручних протитанкових і автоматичних станкових гранатометів.

Біля ШИРОКИНОГО збройні формування Російської Федерації обстрілювали наші позиції з автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Крім того, на межі Донецької та Луганської областей зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

Внаслідок ворожого вогню один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил загинув, інший – дістав поранення. Також, внаслідок підриву на НВП, один військовий отримав мінно-вибухову травму.

Поранених воїнів було терміново доправлено до лікувального закладу. Стан здоров’я захисників – середнього ступеню тяжкості.Командування Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним і близьким загиблого.

Для припинення злочинних дій ворога українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Станом на 7 годину ранку, 31 серпня, зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

У напрямку ШИРОКИНОГО російські найманці обстрілювали наші позиції зі станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Біля НОВОЗВАНІВКИ противник застосовував міномети 120-го калібру.

Поблизу НЬЮ-ЙОРКА збройні формування Російської Федерації вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

На ворожі обстріли наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

За поточну добу бойових втрат серед військових Об’єднаних сил немає.Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4059 транспортних засобів, 4550 осіб, з яких 4475 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 2 особи. Виявлено 48 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 29 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1015 осіб, на підконтрольну Україні територію прибула 1161 особа. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 430 та 266 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2021r.- 2261 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zełenski w końcu, po kilkukrotnym przekładaniu terminów, dotarł w końcu do Waszyngtonu;
  https://strana.news/news/351140-foto-v-aeroportu-vladimir-i-elena-zelenskaja-prileteli-v-vashinhton.html
  A przed wylotem „dobrej rady” udzielił mu Poroszenko cytat „Poroszenko zalecił Zełenskiemu, aby nie podnosił tonu podczas rozmowy z Biden”, zgodnie chyba ze starym rozporządzeniem Piotra Wielkiego by „Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego” 🙂
  https://iz.ru/1214669/2021-08-30/poroshenko-rekomendoval-zelenskomu-ne-povyshat-ton-pri-razgovore-s-baidenom

  Polubione przez 5 ludzi

  • Znalazł się czysty i sprawiedliwy…
   „Polityka” – czyli klon amerykańskiego lewactwa. (Tak, czytałem długo, od dawna nie czytam. Z tamtej gazety została tylko nazwa.)
   .
   A symbolem jest to, że w robieniu zamachu stanu na Białorusi zgodnie współpracowali polscy księża i polskie lewactwo. Naprawdę ktoś tu zauważa różnicę? Poza strojem 😉

   Polubione przez 4 ludzi

   • „Naprawdę ktoś tu zauważa różnicę? – szanując każde poglądy, które mieszczą się w kanonie odpowiedniego poziomu kultury i będące merytorycznymi, chciałbym zadać tylko jedno pytanie:

    Kto więc jest tym jedynie słusznym dziennikarzem, który nie dość, że obiektywnie podchodzi do problemów obecnej rzeczywistości, to dodatkowo jest niezależny z odwagą moralną i do tego na odpowiednio wysokim poziomie merytorycznym?
    Czy może ci, z „GP” lub też piszący co im każą z „onetu”, „interii” itp.?

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 2. Tymczasem pod siedzibą Rady Najwyższej Ukrainy m.in z udziałem przewodniczącego Rady Razumkowa uroczyście uczczono pamięć żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej którzy zginęli 31 sierpnia 2015 roku, po tym jak „ukropatrioci” uczestniczący w demonstracji przeciwko „kapitulacji” (czyli wypełnianiu porozumień mińskich) obrzucili ich granatami. Śmierć poniosło wówczas czterech „gwardzistów’, a ponad 130 odniosło obrażenia;
  https://strana.news/news/351171-razumkov-i-monastyrskij-pochtili-pamjat-ubitykh-31-avhusta-2015-hoda-pod-radoj-natshvardejtsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z granicy polsko-białoruskiej, czyli „Wierchuszka aktywistów skończyła robotę o 16 i pojechała do hotelu w Sokółce. Na miejscu kręcą się oddelegowane do pilnowania cyrku prole.i tyle w temacie wielkiej Akcji Humanitarnej naszej dzielnej lewicy. Kto tu był w cyrku się nie śmieje”…
  >https://twitter.com/rafalhubert/status/1432373321388249090
  Ps. Podczas gdy normalni ludzie zbierają teraz w lesie grzyby, ‚TheBill” Sterczewski zbiera w lesie tzw. uchodźców…
  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-granica-polsko-bialoruska-franek-sterczewski-znalezlismy-dzi,nId,5452164

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nareszcie jakiś pozytyw z naszego kraju (oczywiście o ile nie zakończy się tylko na zapewnieniach) czyli „To bardzo dobrze, żeby młodzi ludzie przyjeżdżali z Izraela i innych krajów do Polski i poznawali nasz kraj. Natomiast tryb, w jakim dziś wycieczki się odbywają, budzi bardzo duże wątpliwości, bo to nie chodzi tylko o uzbrojoną ochronę, ale także prezentowane podczas wycieczek treści – powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Poinformował, że resort kończy analizę prawną podstaw, na których odbywają się te wycieczki”;
  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-polska-zaaprobowala-antysemicka-ustawe-msz-zabralo-glos-w-sp,nId,5453757

  Polubione przez 4 ludzi

 5. A na Ukrainie jak to na Ukrainie, czyli „peremoha” przeradza się w ‚zradę”. Okazało się że ukraiński paraolimpijczyk Ihor Cwetow który za odmowę wspólnego pozowania z rosyjskimi paraolimpijczykami został okrzyknięty „herojem” na Ukrainie, jeszcze w czerwcu tego roku nie miał nic przeciwko wspólnemu pozowaniu z nimi…
  https://strana.news/sport/351200-paralimpiets-tsvetov-v-ijune-fotohrafirovalsja-s-rossijskimi-sportsmenami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Sypia się kolejne „sukcesy” na Ukrainie. We Lwowie portier jednej z restauracji pobił „rekord” czyli przez 14 lat pracy 1,2 miliona razy pozdrowił klientów „Sława Ukrajini! Herojam sława! „…
  https://lvov.strana.news/351222-vo-lvove-shvejtsar-restorana-bolee-milliona-raz-skazal-slava-ukraine-i-ustanovil-rekord.html
  Z kolei w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) zamalowano w „barwy narodowe” wzór „georgijewskiej wstążki” znajdujący sie na jednym z placów miejskich. Warto dodać że była to kontynuacja „akcji” z kwietnia tego roku nie ukończonej z powodu tego ze skończyła sie farba 🙂
  https://www.0629.com.ua/news/3193540/u-mariupoli-na-plosi-voiniv-vizvoliteliv-perefarbuvali-georgiivsku-stricku-u-nacionalni-kolori-fotofakt

  Polubione przez 4 ludzi

 7. 💥 Ukraina jako de facto „sojusznik” Stanów Zjednoczonych powinna budzić niepokój Waszyngtonu.
  Rządy wewnętrzne w kraju charakteryzują się rosnącym autorytaryzmem, a polityka zagraniczna Kijowa jest niepokojąco agresywna.
  Ukraina jest dla Stanów Zjednoczonych niebezpiecznym i niegodnym partnerem, ostrzega autor.

  ******.

  Interes narodowy (USA):
  Ukraina jest wojującym klientem Waszyngtonu w dziedzinie bezpieczeństwa.
  Traktowanie Ukrainy jako sojusznika stanowiłoby poważne zagrożenie dla narodu amerykańskiego.

  31.08.2021231478
  Stolarz Ted Galen

  Stany Zjednoczone przedstawiają ten kraj jako pokojową zachodnią demokrację dążącą do obrony swojego terytorium i niezależności przed rzekomo grabieżczą Rosją. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 2 kwietnia prezydent USA Joe Biden „potwierdził ciągłe poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej agresji Rosji na Donbas i Krym”.
  (…)
  Tymczasem kluczowe percepcje leżące u podstaw polityki USA wobec Ukrainy są błędne. Rządy wewnętrzne w kraju charakteryzują się rosnącym autorytaryzmem, a nie zaangażowaniem na rzecz demokracji, a polityka zagraniczna Kijowa jest alarmująco agresywna wobec znacznie większego i silniejszego sąsiada. Ukraina jest dla Stanów Zjednoczonych zarówno niebezpiecznym, jak i niegodnym partnerem.
  (…)

  Dalsze poparcie USA dla nierealistycznych ambicji terytorialnych Ukrainy jest niemądre i niebezpieczne.
  A popieranie dążenia Kijowa do członkostwa w NATO, które każda administracja amerykańska, począwszy od George’a W. Busha to robiła, jest jeszcze bardziej lekkomyślne.

  Traktowanie Ukrainy jako sojusznika stwarza poważne i rosnące niebezpieczeństwa dla narodu amerykańskiego.
  Jedyną rzeczą gorszą od słabego, podatnego na ataki klienta bezpieczeństwa jest słaby, podatny na ataki klient, który stara się prowadzić agresywną politykę, której nie jest w stanie utrzymać przy pomocy własnych zasobów wojskowych, a zamiast tego oczekuje wsparcia od potężnego dobroczyńcy.

  W 1914 r. Serbia wplątała carską Rosję w jej lekkomyślne ambicje i wywołała ogromny konflikt, który zniszczył jej patrona i wiele więcej. Biorąc pod uwagę zachowanie Kijowa. Ukraina może stać się Serbią lat dwudziestych.
  Administracja Bidena nie może powielać carskiego szaleństwa i wpaść w taką pułapkę.
  Waszyngton powinien odciąć Ukrainę i pozwolić jej radzić sobie sama.

  *****.

  Autor Ted Galen Carpenter, jest starszym pracownikiem nauk obronnych i polityki zagranicznej w Cato Institute oraz współredaktorem w National Interest , jest autorem 12 książek i ponad 950 artykułów na temat spraw międzynarodowych.

  Czytaj całość:
  https://nationalinterest.org/feature/ukraine-washington%E2%80%99s-bellicose-security-client-192772

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem pojawiła sie informacja o tym że po spotkaniu Zełenskiego z Sekretarzem Energii ledwo zipiąca państwowa spółka „Energoatom”, zarządzająca ukraińskimi „atomówkami”, podpisała z amerykańskim koncernem ‚Westinghouse Electric” kontrakt na astronomiczną sumę 30 mld dolarów(!) Zgodnie z umową Amerykanie mają zbudować pięć nowych ‚energobloków” w ukraińskich elektrowniach jądrowych;
  https://strana.news/news/351269-ukraina-sovmestno-s-ssha-postroit-pjat-atomnykh-enerhoblokov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Podczas gdy na granicy polsko-białoruskiej trwa walka ‚hybrydową agresją Łukaszenki” prowadzoną za pomoca tzw. uchodźców, tuz za granica „bratniej” Ukrainy. Cytat „We Lwowie zneutralizowana została grupa przestępcza, która specjalizowała się w produkcji wysokiej jakości podróbek, głównie dowodów osobistych krajów Unii Europejskiej, a także innych zezwoleń o dowolnej złożoności. Cyberprzestępcy reklamowali swoje usługi za pośrednictwem anonimowego serwera w Darknet. A ich klientami byli w większości nielegalni migranci z Bliskiego Wschodu, którzy chcieli „zalegalizować się” na terytorium krajów zachodnich”;
  https://strana.news/news/351275-vo-lvove-prestupnaja-hruppa-naladila-proizvodstvo-lipovykh-id-kart-stran-evropejskoho-sojuza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraina planuje kontynuować ewakuację swoich obywateli z Afganistanu po 31 sierpnia – podała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na rzecznika MSZ w Kijowie Ołeha Nikołenkę. W zależności od sytuacji bezpieczeństwa na lotnisku w Kabulu mogą być zmienione szlaki ewakuacji.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-msz-bedziemy-kontynuowac-ewakuacje-z-afganistanu-po-31-sierpnia,490407.html
  Komentarz: Ciekawe kogo zostawili?

  Polubione przez 5 ludzi

 11. W temacie gazowym

  Serhij Makogon, szef ukraińskiego Operatora GTS, skrytykował porozumienie Węgier i Rosji dotyczące dostaw gazu nad Balaton. Jego zdaniem będzie to kolejne narzędzie służące tranzytowej marginalizacji Ukrainy.
  „Zamiast bezpośredniej trasy Rosja – Ukraina – Węgry, która od dziesięcioleci nieprzerwanie dostarcza gaz na Węgry, teraz popłynie on trasą Rosja – Turcja – Bułgaria – Serbia – Węgry, która jest znacznie dłuższa” – zauważa Makogon. Jego zdaniem „Ostateczny cel Kremla, to pozbawienie Ukrainy tranzytu pomimo kosztów i zwiększenie nacisku politycznego oraz militarnego”.
  https://www.energetyka24.com/ukraina-krytykuje-rosyjsko-wegierska-umowe-gazowa

  Polubione przez 4 ludzi

 12. I w temacie zamówień

  Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ) przetestowały w ostatnich dniach tabór kolejowy produkowany przez szwajcarską firmę Stadler i zapowiedziały ogłoszenie przetargu na zakup takich lub podobnych pojazdów do obsługi linii podmiejskich wokół Kijowa.
  Teraz, ukraińska spółka poinformowała, że zamówienie na elektryczne zespoły trakcyjne będzie pierwszym z elementów dużo większego programu wymiany taboru pasażerskiego, który ma zostać rozpisany na okres pięciu lat i obejmie wszystkie segmenty rynku (a więc także tabor dalekobieżny). Skala inwestycji miałaby być bezprecedensowa, czego potwierdzeniem mogłaby być pojawiająca się w wielu ukraińskich mediach informacja o podpisaniu przez UZ listu intencyjnego ze Stadlerem dotyczącego zakupu 90 składów Flirt.
  https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ukraina-z-kolejnym-porozumieniem-ze-stadlerem-uz-zamowi-90-flirtow–104185.html
  Komentarz: I ciekawe z czego zapłacą za ten tabór-przecież koleje ukraińskie mają notowania swoich obligacji na poziomie śmieciowym (!). Bez pomocy finansowej z budżetu państwa sie nie obejdzie.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I w temacie doniesień o wielkich zamówieniach na Ukrainie.

  Ze względu na starzenie się społeczeństwa na Ukrainie istnieje ryzyko, że już niedługo jeden pracujący Ukrainiec będzie przypadał na kilku emerytów. W tej sytuacji nieodzownym jest budowanie kapitału emerytalnego przez przyszłych emerytów. Poinformował o tym na Facebooku minister finansów Serhij Marczenko.
  https://kresy24.pl/ukraina-z-powodu-starzenia-sie-spoleczenstwa-na-jednego-pracujacego-bedzie-przypadac-kilku-emerytow/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.