Wojna domowa na Ukrainie 04.09.2021r.- 2265 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 532.

„Ukraiński minister ds. ‚reintegracji’ Donbasu i jednocześnie przedstawiciel Ukrainy w Grupie Kontaktowej, pan Reznikow, nadal uważa, że ​​jego departament już funkcjonuje doskonale i w pełni radzi sobie z istniejącymi zadaniami, co oznacza, że może poświęcić czas na obszerne wywiady dla mediów zamiast podejmować się przynajmniej części nałożonych na niego zadań. Jest to próba prawdziwego przywrócenia pokoju w Donbasie”– oświadczyła pełnomocnik DRL, minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

„Tak więc Aleksiej Jurijewicz długo zastanawia się, czy formuła Steinmeiera jest niebezpieczna dla ukraińskiej suwerenności, czy nie, najwyraźniej próbując pochylić się nad radykalnie nastawionym segmentem społeczeństwa. Ale jednocześnie pan Reznikow milczy o tym, że sama formuła Steinmeiera jest tylko mechanizmem wejścia w życie specjalnego statusu Donbasu, ale czym dokładnie jest ten status, jakie są jego parametry i obszary działania ustalenie stron konfliktu w ramach wspólnego dialogu i zgodnie z porozumieniami mińskimi. Ale nie ma dialogu w tym kierunku i nie jest nawet bliski: zamiast produktywnej pracy nad uregulowaniem politycznym, Kijowowi przez lata udało się jedynie wymyślić nowe wymówki dla sabotażu, a także rozwinąć pewne inicjatywy oderwane od rzeczywistości, takich jak projekt ustawy o okresie przejściowym.

Nieprzyjemnie dziwi też upór, z jakim ukraińscy urzędnicy starają się ignorować prawdziwą istotę wydarzeń z 2014 roku w Donbasie i powtarzać oklepaną mantrę o Rosja jest stroną konfliktu z Ukrainą’. Przez ponad 7 lat konfrontacji przywódcy Ukrainy nie zadawali sobie trudu, aby dowiedzieć się, co stało się po nielegalnym zamachu stanu w Kijowie i dlaczego mieszkańcy Donbasu nie chcieli być częścią tego bezprawia. A przywódcy kijowscy też nie mogli uważnie przeczytać Pakietu Środków, w przeciwnym razie upewniliby się, że stronami konfliktu są Donieck, Ługańsk i Ukraina, ale nie Rosja, o której w zasadzie w tym dokumencie nie ma nawet mowy.

Jednak specjalista od ‚reintegracji’ pan Reznikow nadal pozwalał sobie na przebłysk szczerości w swoim ostatnim wywiadzie, oceniając efekt pracy na stronie w Mińsku jako ‚absolutnie zero’. Tylko zapomniał zauważyć, że winę za te ‚cztery lub pięć godzin o niczym’ ponoszą wyłącznie przedstawiciele delegacji ukraińskiej, których bardziej interesuje kazuistyka, balans słowny i inne sofistyki podczas negocjacji z nami– w ogóle nic , ale nie rzeczywistą dyskusję na temat zasadności pokojowego rozwiązania. Jeden z najbardziej wymownych przykładów: niedługo minie rok, odkąd wysłaliśmy nasz projekt ‚mapy drogowej’ do rozpatrzenia do Kijowa, który wskazuje wyjście z obecnego impasu, ale nadal nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi z Ukrainy. W takich okolicznościach ktoś inny ma wątpliwości,

Jednocześnie ponownie zwracamy uwagę na fakt, że ukraińskie władze nie będą mogły po prostu ogłosić rozmów mińskich ‚martwą historią’ i odmówić ich przeprowadzenia bez konsekwencji. Zestaw środków został zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, dokument ten ma status wiążącego go aktu prawa międzynarodowego. Oznacza to, że ukraińscy negocjatorzy, a w szczególności pan Reznikow, powinni poświęcić swój czas nie na samouwielbienie w przestrzeni medialnej, ale na rzeczywistą, produktywną i wspólną pracę z republikami w celu realizacji ich zobowiązań na torze negocjacyjnym w Mińsku”– oświadczyła szefowa MSZ DRL oceniając efekty pracy ukraińskiego ministra ds. ‚reintegracji’ Donbasu i jednocześnie przedstawiciel Ukrainy w Grupie Kontaktowej, Aleksieja Jurijewicza Reznikowa.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, grupa rozpoznawcza USZ przybyła w rejon kontrolowanej przez Kijów wsi Troitske w pobliżu linii kontaktowej.

Ukraińskie Siły Zbrojne używały pojazdów z symbolami ukraińskiej misji we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK) do transportu zwiadowców, broni i amunicji.

„Nasz wywiad otrzymał informację o przybyciu białym samochodem marki ZIL z symbolami WCKiK pracowników ukraińskiego wspólnego centrum w rejonie wsi Troickoje. Oprócz obserwatorów we wspomnianym samochodzie znajdowała się siedmioosobowa grupa rozpoznawcza z kompanii rozpoznawczej 30 brygady, która przybyła, aby przeprowadzić rozpoznanie na czele obrony”– poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwana Filiponenko.

Dodał, że „personel grupy rozpoznawczej przewoził broń i amunicję, a także racje żywnościowe na okres pięciu dni”.

Na tym samym odcinku frontu USZ nadał utrudniały pracę bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE w rejonie Katerinówki.

Personel Ukraińskich Sił Zbrojnych użył walki elektronicznej (EW) do utrudnienia działania bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w pobliżu wsi Katerinówka.

„W pobliżu wsi Katerinowka mobilna grupa 20 batalionu EW przy pomocy stacji ‚Bukowel-AD’ stłumiła sygnały kanału kontrolnego UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzętu wojskowego USZ rozlokowanego w tym obszarze”– poinformowała służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.

Dodatkowo, specjalna Misja Obserwacyjna OBWE odnotowała fakt przywrócenia pozycji Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofania sił w pobliżu Zołotoje.

„W obszarze wycofania sił i środków w pobliżu Złotej Misji, misja OBWE odnotowała fakt przywrócenia dawnej pozycji przez żołnierzy 24 Brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy”– poinformowała służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.  

Poza tym, żołnierze z 128 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych nie wpuścili pracowników misji OBWE w kierunku wsi Szirokine- na południowej części frontu donieckiego.

„Na terenie wsi Berdjańsk (obrzeża Mariupola) żołnierze 128 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych nie przepuścili patrolu SMM OBWE, który jechał w kierunku Szirokine.”– napisano w raporcie opublikowanym wczoraj przez Departament Milicji Ludowej DRL.

DML DRL dodał, że w ciągu ostatniego dnia ukraińskie wojsko użyło stacji walki elektronicznej do stłumienia kanałów kontroli dronów misji w rejonie wsi Jużnoje, Talakiwka, Sopino i Berdjańsk. Należy zauważyć, że obserwatorzy zostali zmuszeni do odwołania lotów UAV w tych punktach.

 

Natomiast według wczorajszego SMM OBWE- na donieckim odcinku frontu miesiąc po incydencie obserwatorzy ostatecznie potwierdzili fakt, że w miejscowości Komiternowo  zginął mężczyzna, a kobieta zmarła, w wyniku ostrzału ze strony USZ.

Również SMM OBWE potwierdziła fakt uszkodzenia w wyniku ostrzału z VFU 28 sierpnia 4 budynków mieszkalnych w osadzie Kasztanowoje.

Kamera SMM CCTV nadal rejestruje aktywność zbrojną USZ w rejonie zdemilitaryzowanym Pietrowskie- na południe od Doniecka.

Poza tym, patrole SMM OBWE odnotowały obecność sprzętu USZ z naruszeniem ustalonych linii wycofania i poza wyznaczonymi obszarami składowania, w tym w pobliżu obszarów zaludnionych:

-2 czołgi T-72 w pobliżu osady Maksymilianówka,

-1 czołg T-64 w pobliżu osady Kliuczewoje,

-1 czołg T-64 w pobliżu osady Priwolnoje.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, USZ w ciągu minionej doby 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzeliwano rejon miejscowości Zołotoje-5, przy użyciu granatnika przeciwpancernego RPG-7 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 4 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 3 вересня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Біля КАТЕРИНІВКИ противник застосовував автоматичні станкові та ручні протитанкові гранатомети і великокаліберні кулемети.

За минулу добу бойових втрат серед наших захисників немає.

Станом на 7 годину ранку, 4 вересня, зафіксовано 1 обстріл позицій українських сил.

У напрямку СТАРОГНАТІВКИ російські найманці відкривали вогонь зі стрілецької зброї.

В результаті ворожого вогню один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав вогнепальне поранення. Після надання першої медичної допомоги пораненого евакуювали до лікувального закладу. Стан його здоров’я – тяжкий.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4162 транспортних засобів, 4400 особи, з яких 4325 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 2 особи. Виявлено 38 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 34 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 997 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 809 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 366 та 234 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.09.2021r.- 2265 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, amerykańsko – niemiecki „ONET”, dla przypomnienia pakiet większościowy w wydającym „ONET” koncernie ‚Axel Springer” posiada fundusz amerykański, o „sukcesie” USA, czyli…ewakuacji z Afganistanu…
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/amerykanie-duzo-wczesniej-dogadali-sie-z-talibami-piec-lekcji-dla-polski/wg6be83,79cfc278
  Ps. Jak widać kto kontroluje media ten może sobie dowolnie kreować rzeczywistość, czy to wybierając prezydenta, czy to „przemieniając” blamaż i klęskę w „sukces”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraina. Ugaszono pożar kościoła św. Mikołaja w Kijowie
  Pożar wybuchł wieczorem w wybudowanym ponad sto lat temu przez polskiego architekta kościele św. Mikołaja w Kijowie. Jak przekazały służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, nikt nie zginął ani nie został ranny. Ustalane są przyczyny zdarzenia.
  Jak napisał portal Dzerkało Tyżnia, paliła się tylna część budowli. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że pożar wybuchł między pierwszą i drugą kondygnacją i szybko rozprzestrzenił się na dach budynku.

  Ministerstwo kultury napisało na Facebooku, że pożar wybuchł podczas próby koncertu. Zapewniono, że ogień nie spowodował znacznych szkód dla budynku. Zostały jednak uszkodzone organy.

  Neogotycki kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Regularnie odbywają się tu również nabożeństwa rzymskokatolickie. Kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie tej neogotyckiej świątyni, zbudowanej w 1909 r. przez polskiego architekta Władysława Horodeckiego.
  https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ukraina-ugaszono-pozar-kosciola-sw-mikolaja-w-kijowie,nId,5460813#crp_state=1

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Zaklinanie rzeczywistosci”, czyli pomimo tego ze strona amerykańska kolejny już raz odmówiła prośbom Kijowa by włączyć się w oficjalnie w uregulowanie konfliktu na Donbasie poprzez uczestnictwo w rozmowach pokojowych, strona ukraińska dalej swoje. Cytat „Oha Stefaniszina, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone zamierzają uczestniczyć w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie i dostrzegają w tym swoją kluczową rolę”. Jak jednak od razu dodała „nie może ujawnić szczegółów [amerykańskiej] propozycji”;
  https://strana.news/news/351835-olha-stefanishina-ssha-namereny-uchastvovat-v-reshenii-konflikta-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, wywiad z popularnym ukraińskim blogerem i politykiem Anatolijem Szarijem, przebywajacym na wychodźstwie politycznym w UE od czasów „reżimu” Janukowycza, a objetym ostatnio sankcjami przez „reżim” Zełenskiego. Cytat „Ukraińskie władze postawiły sobie za zadanie otwarcie przedstawicielstw YouTube i Google w Kijowie. Według słynnego blogera Anatolija Szarija, w rzeczywistości władze ukraińskie zamierzają zamienić Ukrainę w Koreę Północną w najstraszniejszym tego słowa znaczeniu”;
  https://ukraina.ru/interview/20210902/1032169615.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Jest sukces?
  Według Narodowego Banku Ukrainy rezerwy walutowe Ukrainy osiągnęły poziom 30 mld $.
  https://uazmi.com/news/post/MVGOAk9g9zkuNZ1lNppnC
  I kurczę wszystko ładnie wygląda, tylko, ze… taka ilość dóbr osiągnięto poprzez… wyemitowanie obligacji państwowych (pożyczkę). W dodatku zwiększenie ilości gotówki było konieczne ze względu na strategię Prezydenta Zełeńskiego, który śladem min Polski postanowił UKRYĆ rzeczywisty dług państwowy. Jak to zrobiono?
  Zezwolono bankowi centralnemu na skup obligacji państwowych. W dużym uproszczeniu zezwolono na pożyczanie państwu pieniędzy (wirtualnych) przez państwową instytucję. Efektem jest gwałtowny wzrost inflacji ( w Polsce też),
  https://minfin.com.ua/2020/10/21/54370366/
  Aby utrzymać tę piramidę finansową konieczne jest rzetelne spłacanie rocznych odsetek. I to dlatego NBU gromadzi rezerwy (zadłuża się u prywatnych inwestorów).

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I powrót na Ukraine, gdzie jak co roku w Humaniu chasydzi zjeżdżają sie z całego świata (najwięcej z Izraela i USA) by celebrować żydowski Nowy Rok. By wspomóc stronę ukraińską w przypilnowaniu pielgrzymów, których liczba może dojść nawet do kilkudziesięciu tysięcy, „bezcenny” Izrael przysłał aż 11 policjantów…
  https://korrespondent.net/ukraine/4394054-v-uman-prybyly-polytseiskye-yz-yzraylia

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Przypomniał o sobie były premier Ukrainy Jaceniuk (ksywa ‚Krolik”) który pożalił sie w ukromediach na to że Rosja uruchamiając nowe gazociągi z pominięciem Ukrainy „przerabia” jej sieć przesyłu gazu w złom. Wezwał także „zachodnich partnerów” Kijowa by nie ograniczali sie tylko do samych deklaracji, ale realnie wspomogli Ukrainę m.in doprowadzając do zawarcia nowego porozumienia w sprawie gazociągu ‚NS2″ którego sygnatariuszem byłaby takze Ukraina;
  https://ukraina.ru/news/20210904/1032189947.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Na Ukrainie wzrosły ceny energii elektrycznej dla odbiorców komercyjnych.

  Średnia ważona cena energii elektrycznej na RDN, która jest głównym benchmarkiem dla wszystkich segmentów rynku, wzrosła od 1 do 31 sierpnia o 52,5 proc. do 1958,6 UAH za MWh.

  Główne niebezpieczeństwo polega na tym, że w końcu za to wszystko zapłaci konsument końcowy. Rzeczywiście, w tej sytuacji wzrost cen towarów dla ludności będzie wysoki – odpowiednio towary mogą dodać w sumie około 30 procent ceny.

  czytaj:
  https://opinions.glavred.info/zrostannya-cin-na-10299558.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne OT z Afganistanu. Ambasada Kataru, państwa pozostającego w „bliskich relacjach” z talibami, poinformowała o otwarciu lotniska w Kabulu. Na razie moga w nim lądować samoloty z pomocą humanitarna, ale już wkrótce ma ono wznowić pełną działalność;
  https://www.aljazeera.com/news/2021/9/4/us-seen-funding-afghan-humanitarian-aid-but-not-the-taliban
  Amerykańskie „NBC” alarmuje że pośród „afgańskich pomocników” ewakuowanych z Afganistanu przez USA znajduja się osoby zidentyfikowane jako terroryści. Cytat „Według źródeł, z ponad 30 000 ewakuowanych z Afganistanu do USA około 10 000 wymagało od piątku dodatkowych kontroli, a około 100 z nich zostało oznaczonych jako majacych możliwe powiązania z talibami lub grupami terrorystycznymi”. Dwójka z tej setki została już uznana za „niebezpiecznych” i dlatego zostali ‚wyekspediowani” do Kosowa;
  >https://www.nbcnews.com/politics/national-security/about-100-afghan-evacuees-u-s-flagged-possible-ties-taliban-n1278481
  Plus „NBC” informuje także że w Afganistanie pozostawiono samym sobie ponad 500 afgańskich dziennikarzy i dziennikarek pracujących dla zachodnich mediów, w tym m.in dziennikarkę „Głosu Ameryki” Ayesh’ę Tanzeem;
  >https://www.nbcnews.com/news/world/biden-admin-vows-help-500-afghan-journalists-u-s-funded-n1278393

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Mania wykrakał, mamy własną wersję BLM

  Społeczność Ukraińska z Wrocławia organizuje protest w związku ze śmiercią 25-letniego Ukraińca we wrocławskiego izbie wytrzeźwień. Do udziału zachęcają m.in. ukraińscy aktywiści, Ihor Isajew i Natalia Panczenko. Twierdzą przy tym, że w Polsce przemoc względem Ukraińców ma charakter systemowy i nawiązują do sprawy George’a Floyda z USA.
  Organizatorami protestu są mieszkający w Polsce Ukraińcy, w tym związani z ukraińskojęzyczną grupą społecznościową i serwisem „Всі Свої Вроцлав” (pol. „Sami Swoi Wrocław”). Grupa ta z założenia zrzesza imigrantów z Ukrainy mieszkających we Wrocławiu i jego okolicach. W podanym gronie organizatorów protestu jest również redaktor naczelny ukraińskojęzycznego portalu inPoland, Ołeksandr Martyniuk.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wroclaw-ukraincy-organizuja-protest-ws-smierci-swojego-rodaka-aktywisci-nawiazuja-do-sprawy-floyda-z-usa/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.