Wojna domowa na Ukrainie 15.09.2021r.- 2276 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 542.

Rosyjski monopolista, firma gazowa „Gazprom” ogłosił swoje zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi, ogłaszając zakończenie budowy Nord Stream 2

Jednak na drodze do rozpoczęcia eksploatacji gazociągu wciąż pozostaje wiele nierozwiązanych problemów. Podejście do nich może być dwojakie– próbować dostosować się do niestabilnych i partyzanckich żądań UE lub zmusić Brukselę do zaprzestania dyskryminacji Rosji.

„Budowa od dawna cierpiącego gazociągu Nord Stream 2 została w pełni zakończona 10 września o 08:45 czasu moskiewskiego”– ogłosił prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Informacja ta zbiegła się w czasie z sensacyjnymi wiadomościami z europejskich giełd, gdzie cena zakupu rosyjskiego gazu w Europie po raz kolejny odnowiła swoje historyczne maksimum, przekraczając 700 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Natomiast od początku roku wzrosła prawie czterokrotnie. Wynika to z faktu, że magazyny gazu w Europie, ze względu na mroźną zimę, upalne lato i niechęć Gazpromu do sprzedaży gazu na rynku spot przed uruchomieniem Nord Stream 2 z powodu zawartych wcześniej zobowiązań wynikających z umów długoterminowych, są mniej niż zwykle wypełnione przed spodziewaną nową srogą zimą . 

Wcześniej Gazprom pospiesznie spełniał wszelkie życzenia swoich europejskich klientów, kierując się wyłącznie własną korzyścią. Ale mając wielokrotnie do czynienia z bezwzględną postawą zachodnich partnerów, którzy przerzucali na niego wszystkie koszty projektu, rosyjski koncern zaczął się odwzajemniać. 

W ten sposób obróciły się w proch wszystkie amerykańskie groźby i sankcje oraz podstępne intrygi wasali USA w Europie, w tym lobby atlantyckiego w Republice Federalnej Niemiec. Amerykanie, którzy współpracowali z Gazpromem w tym zakrojonym na szeroką skalę projekcie energetycznym, który nawiasem mówiąc czyni z Niemiec menedżera rosyjskiego gazu w Europie, byli zastraszani i szantażowani przez Amerykanów z europejskich i niemieckich firm. 

Według Bloomberga Gazprom spodziewa się rozpocząć dostawy nowym rurociągiem od 1 października. Jednak według rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej rozpoczęcie komercyjnego eksportu gazu przez Nord Stream 2 zależy teraz od niemieckiego regulatora. 

„Spodziewamy się, że wkrótce miliony europejskich konsumentów będą mogły odbierać rosyjski gaz najkrótszą, najbardziej ekonomiczną i przyjazną dla środowiska drogą”– podkreśliła rzecznik rosyjskiej dyplomacji.

Tymczasem niemiecki sąd w sierpniu 2021 roku, działając w duchu porozumień między Berlinem a Waszyngtonem, odmówił wyłączenia Nord Stream 2 spod norm wprowadzonego specjalnie przeciwko Gazpromowi trzeciego pakietu energetycznego UE, który nakazuje rozdzielenie produkcji i transportu gazu i zniesienie monopolu dostawcy. Oznacza to, że koncern będzie mógł załadować tylko połowę przepustowości gazociągu, a resztę trzeba będzie zlicytować innym dostawcom. Aby tego uniknąć, operator rurociągu Nord Stream 2 AG liczy na uzyskanie statusu niezależnego operatora transportowego w Niemczech. W takim przypadku spółka zostanie zwolniona z restrykcji nałożonych z mocą wsteczną wobec Gazpromu i będzie mogła w pełni załadować rurę swoim gazem. Odpowiedni wniosek został złożony latem do Federalnej Agencji ds. Sieci. Jego decyzja spodziewana jest w listopadzie lub grudniu. Ta chwila była tym, co miała na myśli Maria Zacharowa.

Także Kreml skomentował nieuchronne uruchomienie Nord Stream 2, które- wyniku wrogich działań podejmowanych przez czynniki zachodnie wobec tej firmy, kosztowało Gazprom 12 mld euro. „W odniesieniu do tych ostrzeżeń dla Ukraińców, Europejczyków, że to wyjątkowo niebezpieczny projekt i tak dalej: na tle aktualnych cen gazu, obecnej katastrofalnej sytuacji z zasypywaniem podziemnych magazynów gazu, chyba mało kto jest gotów ich słuchać, a tylko teraz płacze”– powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. 

Przepustowość Nord Stream 2 to 55 miliardów metrów sześciennych rocznie, co wcale nie jest tak dużo wobec ciągle rosnących potrzeb na rosyjski gaz.

Pytanie, które teraz- po zakończeniu budowy rury- dotyczy Gazpromu brzmi: czy powinien on starać się dostosować do wymogów Brukseli wobec swojej działalności, podczas gdy ukraiński kontrakt tranzytu gazu nadal obowiązuje, czy też lepiej utrzymywać Europejczyków pod groźbą niedoboru gazu, aby raz na zawsze wykluczyć Gazprom z dyskryminującego trzeciego pakietu energetycznego?

 Wszakże jeśli cena gazu choćby z połowy rury jest już na tyle wysoka, że sprzedanie go Europejczykom jest obecnie bardziej opłacalne niż wypełnienie całej rury, ale przy stosunkowo niskich cenach, a co za tym idzie zaoszczędzony gaz można sprzedać innym nabywcom . Teraz jest to technicznie możliwe. Jest to podwójna korzyść.

Bardzo trudno jest zadowolić Europejczyków. Będą oni– zwłaszcza w sytuacji braku krytycznego zapotrzebowania na gaz– stale wysuwali, jak pokazuje praktyka, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych coraz to nowe wymagania, w tym te szczerze absurdalne, jak sprzedaż Nord Stream 2, który jest własnością Gazpromu. Będą interpretować stare wymagania na swój własny sposób, jednostronnie, a nawet wstecznie. Jednocześnie kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała niedawno, że za 25 lat ogarnięta „zielonym” szaleństwem Europa może w ogóle nie kupować rosyjskiego gazu. Nie ma gwarancji, że jeśli Gazprom przyjmie udział np. Rosnieftu do swojego rurociągu, to Zachód nie powie, że to też jest „niewłaściwa” firma i że to nie wystarczy. Nie ma gwarancji że Bruksela i Waszyngton będą zadowolone z możliwości stworzenia wirtualnego punktu dostaw i odbioru gazu bezpośrednio na Bałtyku, gdzie zaczyna się terytorium Niemiec. Dzięki temu połowa gazu w gazociągu niejako zmieni właściciela, a pozostała połowa pozostanie własnością Gazpromu. Lub opcja sprzedaży rosyjskiego gazu przy wyjściu z Rosji i przy wejściu do gazociągu będzie im odpowiadać. Oznacza to, że Nord Stream 2 nie będzie już transportował rosyjskiego gazu, lecz gaz kupowany przez zagraniczne firmy, choć klientom Gazpromu może się to nie podobać, gdyż będzie to od nich wiązało się z dużymi kosztami i odpowiedzialnością. Być może Gazprom sprzedałby mniej niż 50% rurociągu pewnemu wiarygodnemu partnerowi, ale to oczywiście nie będzie wystarczające dla tych, którzy chcą kontrolować rosyjskie przepływy energii.

Reasumując: na najbliższe lata najlepszą taktyką byłaby próba zmuszenia Europejczyków do zniesienia środków dyskryminujących Gazprom

Niech więc tylko trochę zamarzną, trochę stracą, może wtedy będą mądrzejsi? 

Nie mają i nie będą mieli innego równie dobrego, niedrogiego i ekologicznego gazu. W tym przypadku niech kierują się w stronę Rosji, zwłaszcza, że ​​rynek europejski jest mało obiecujący w perspektywie średnioterminowej: Europa więdnie, Azja rośnie. A Rosja musi poszukać sposobów, aby tam sprzedawać więcej swojego gazu zastępując w ten sposób bardzo ostatnio nieprzewidywalny rynek europejski.


*

Natomiast, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, rosną straty pozabojowe Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Zginął żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych, a inny stracił nogi w wyniku detonacji nieznanego ładunku wybuchowego podczas budowy łaźni dla kapelana

„Na terenie osady Krymskoje, podczas prac budowlanych na polecenie szefa sztabu 17 batalionu 57 brygady Ponomarenko, w celu wybudowania łaźni dla kapelana oddziału Maliczewicza podczas kopania dołu pod fundamentem, w wyniku detonacji nieznanego ładunku wybuchowego, dwóch żołnierzy jednostki zostało rannych”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Przedstawiciel resortu obrony republiki poinformował, że w wyniku eksplozji jeden ukraiński oficer zginął w wyniku trafienia w płuco odłamkiem, a drugiemu żołnierzowi amputowano obie nogi podczas udzielania pomocy medycznej w szpitalu wojskowym w Siewierodoniecku.

„Śledztwo w tej sprawie prowadzi szef sztabu brygady Ochrimenko, który na prośbę dowódcy 17 batalionu Nedasikowskiego przeinaczył rzeczywiste okoliczności incydentu i wskazał na otrzymane rany odłamkami w jego wyniku ostrzału przez Milicję Ludową ŁRL jako przyczyny poniesionych strat”– dodał Filiponenko.  


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne użyły metod wojny elektronicznej (WE), aby ingerować w pracę dronów SMM OBWE w regionie Zołotoje.

„W strefie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje, w rejonie odpowiedzialności 24 brygady, mobilna grupa 20 batalionu WE, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, tłumiła sygnały z kontroli kanałów UAV misji OBWE w celu zapobiegania tym obszarom sprzętu wojskowego”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicj Ludowej ŁRL. 

Natomiast na donieckim odcinku frontu (!!!) SMM OBWE odnotował skutki ostrzału osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Zasiadko w okręgu kijowskim w Doniecku 8 września. 

UAV krótkiego zasięgu Misji wykrył w pobliżu 4 kratery (trzy w utwardzonym miejscu i jeden w ziemi w odległości około 5 m). W ocenie Misji kratery powstały niedawno, prawdopodobnie po wybuchu miny. Jednak z nieznanego powodu obserwatorzy nie byli w stanie określić kierunku ostrzału z kraterów po wybuchach min moździerzowych o kalibrze 120 mm.

Odnotowano również przypadki ostrzału UAV ze strony USZ, uniemożliwiające działania środków technicznych SMM OBWE:

12 września patrol ok. 1 km na południowy zachód od miejscowości Nowoignatowka i podczas lotu UAV krótkiego zasięgu, którego lot był zapowiedziany, obserwatorzy usłyszeli 6 serii i 16 strzałów z broni strzeleckiej. W ocenie Misji ogień był skierowany na UAV, który w tym czasie przelatywał nad stanowiskami USZ. Podczas tego i dwóch kolejnych lotów bezzałogowy samolot bliskiego zasięgu został zakłócony przez sygnał GPS.

Ponadto, podczas lotu w pobliżu wioski Talakowka UAV krótkiego zasięgu Misji OBWE zakłócano sygnał GPS ze strony USZ.

SMM OBWE nadal kontynuuje rejestrowanie działań zbrojnych podejmowanych przez USZ w granicach obszaru wycofywania sił i aktywów nr. 3 „Bogdanowka-Pietrowskoje”.

Obserwatorzy Misji OBWE odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ za liniami wycofania, ale poza wyznaczonymi magazynami broni oraz w strefie bezpieczeństwa:


-1 działko przeciwpancerne MT-12 „Rapier”, 100 mm w pobliżu osady Wiszniewo,
-8 czołgów T-64 w pobliżu miejscowości Nowoselidowka i 18 czołgów T-64 na stacji kolejowej w miejscowości Pokrowsk,
-2 czołgi nieznanego typu w pobliżu miejscowości Romanowka i koło osady Dalnieje,
-8 bojowych wozów opancerzonych, 3 transportery opancerzone MT-LB i 1 BMP-1 w pobliżuosady Dilejewka,
-1 transporter opancerzony nieznanego typu w pobliżu miejscowości Nowosielówka.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 5 razy naruszały warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 44 pociski.

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:


08:50, z kierunku Piasków w stronę wioski Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy uzyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (10 granatów), 

19:05, z kierunku Nowogorodskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (10 granantów),

 19:14, z kierunku Starognatowki w stronę Biełaja Kamienka- południowy odcinek frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów),

21:35, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (4 granaty) oraz broni maszynowej,

22:40, ponownie w rejonie Gorłówki, z kierunku miejscowości Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (13 min).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią i przedostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 15 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 14 вересня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

В районі населеного пункту ПІСКИ противник вів вогонь із автоматичних станкових гранатометів.

Поблизу НЬЮ-ЙОРКА російські найманці двічі обстріляли позиції наших військовослужбовців із станкових протитанкових гранатометів.

Біля ШУМІВ ворог здійснив обстріл із забороненої Мінськими домовленостями артилерії калібру 122 мм та мінометів 120 калібру.

В результаті ворожого вогню один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав вогнепальне осколкове поранення.Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 15 вересня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано

.Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення Операції об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

68 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.09.2021r.- 2276 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem Międzynarodowe Centrum Badań nad Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną ( OCCRP ) po przeprowadzonym przez siebie śledztwie poinformowało ze ładunek saletry amonowej którego wybuch w sierpniu 2020 roku zmiótł z powierzchni ziemi połowę Bejrutu należał do firmy „Savaro Ltd” której włascicielem jest ukraiński biznesmen z Dniepra Wołodymyr Werbonol. Cytat „Według OCCRP sieć firm z siedzibą w Dnieprze jest własnością i jest zarządzana przez sieć biznesmenów, w tym Werbonola i jego teścia Nikołaja Aliseenko. Należy zauważyć, że ukrywał swoją działalność wykorzystując co najmniej sześć firm-słupów i różne osoby-słupy. Ich pole działania rozciągało się na Anglię, Szkocję, Karaiby, Ukrainę, Południowy Pacyfik i Stany Zjednoczone. Ta sieć sprzedaje nawozy i chemikalia do krajów afrykańskich co najmniej od 2000 roku”;
  https://strana.news/news/353357-opasnyj-hruz-raznesshij-hod-nazad-polovinu-bejruta-prinadlezhal-ukrainskomu-biznesmenu-iz-dnepra.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Za to skakali na kijowskim majdanie”, cytat „Dziennikarze z zablokowanych [przez „reżim Zełenskiego”] ukraińskich mediów wysłali list otwarty do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet, specjalnej sprawozdawczyni ds. promocji i ochrony praw do wolności opinii Irene Khan i sekretarz prasowej Biura Praw Człowieka Marthy Hurtado…W liście czytamy, że dzisiejsze działania władz ukraińskich są „przykładem łamania praworządności i nieprzestrzegania wolności słowa”;
  https://ukraina.ru/news/20210915/1032253244.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli kim są kandydaci do rosyjskiej Dumy Państwowej wystawieni przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej („ideowej spadkobierczyni” KPZR);
  >https://www.youtube.com/watch?v=B6vc4zsBHps
  A tu „kwiatuszek”, czyli…
  >https://ic.pics.livejournal.com/rdea/87263948/56232/56232_600.jpg
  >https://ic.pics.livejournal.com/rdea/87263948/56583/56583_600.jpg
  …Lenin „piewca postępu” i „tępiciel ciemnoty” („ogniem i żelazem”) w swoim Mauzoleum sie przewraca…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem do Germanistanu (dawniej Niemcy) napływa nowa „fala inżynierów i lekarzów” tym razem z…Mołdawii. Cytat „Przy takiej cenie gazu następni są Ukraińcy”. Dlaczego Mołdawianie masowo szukają azylu w Niemczech…Podczas gdy Niemcy decydują, co zrobić z uchodźcami z Bliskiego Wschodu, kraj nagle ogarnia bezprecedensowy napływ Mołdawian, którzy przyjeżdżają całymi rodzinami, a nawet wioskami, aby szukać azylu…Większość z nich robi to z przyczyn ekonomicznych. Ludzie tłumaczą, że po prostu nie mają co kupować jedzenia i płacić za mieszkanie komunalne”. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć że Ukraincy nie znajdują sie w lepszej sytuacji ekonomicznej od Mołdawian;
  https://strana.news/news/353198-pochemu-moldavane-massovo-rinulis-za-ubezhishchem-v-hermaniju-i-posledujut-li-za-nimi-ukraintsy-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Budżet Ukrów na 2022r.
  https://espreso.tv/kabmin-pogodiv-proekt-byudzhetu-na-2022-rik
  Projekt obejmuje zmniejszenie deficytu budżetowego do 3,5%, zmniejszenie długu publicznego, zmniejszenie inflacji, a także wzrost PKB o około 4%.

  Minister finansów Serhij Marchenko zauważył, że priorytetem jest zwiększenie wynagrodzeń dla lekarzy, zwiększenie stypendiów, zapewnienie mieszkań wszystkim weteranom wojny z Rosją i przesiedleńcom.

  „Budżet opiera się na prognozie makroekonomicznej zatwierdzonej przez rząd. Oczekuje się, że wzrost PKB wyniesie 3,8%, inflacja – 6,2, średnia roczna stopa – 28,6 hrn” – dodał Marchenko.

  Przychody ustalono na 1 277,7 bln UAH.

  Wpływy z:

  VAT – 564,5 mld UAH,
  podatki i opłaty od dochodów osób fizycznych – 160,8 mld,
  podatki dochodowe od osób prawnych – 137,3 mld,
  akcyza – 81,9 mld,
  dywidendy i część zysku – 48,6 mld uah,
  czynsz – 45,8 mld
  cło importowe – 25,7 mld,
  NBU – 24,4 mld
  Wydatki – 1 465,7 bln UAH.

  Branża medyczna otrzyma 197,2 mld hrywien, czyli o 35,8 mld więcej niż w tym roku i dwa razy więcej niż w 2019 r. Na szczepienia – 6 mld hrywien.

  „To jest wzrost wydatków na ustalenie płacy minimalnej dla lekarza w wysokości 20 000 UAH” – powiedział premier.

  Edukacja proponuje przeznaczyć 185,6 mld UAH

  Wydatki na ochronę socjalną i zabezpieczenie wyniosą 320 mld UAH. Emerytura przewiduje 206 mld UAH.

  Armia otrzymuje 319,4 mld hrywien (5,95% PKB).

  Ponad 124,1 mld hrywien planowane jest na budowę dróg.

  13 miliardów dolarów zaplanowano na kulturę i sztukę. Na wychowanie fizyczne i sport – 11,3 mld hrywien.

  3,9 mld Uah planowane jest na rozwój infrastruktury transportowej. Na mieszkania i media oraz efektywność energetyczną – 75 mld UAH.

  Planuje się przekazanie 7,9 mld hrywien na cyfryzację.

  Na rozwój kompleksu wojskowo-przemysłowego – 7,5 mld hrywien.

  Wydatki z tytułu długu publicznego planowane są na poziomie 574,7 mld hrywien w przyszłym roku.
  PS.
  Dla roboli to siermiężna egzystencja.
  Dla oligarchów wskazówki gdzie eldorado?

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dziękuję za podesłanie ważnej informacji. Niestety w samym tekście zagnieździło się kilka „chochlików drukarskich”, sam wielokrotnie przekonałem się, że nie zawsze można ufać translatorom 🙂

   Tak z ciekawostek-to na razie projekt budżetu, wiele jeszcze może się zmienić, niemniej na kilka rzeczy warto zwrócić uwagę.
   Po pierwsze kwota na zakup nowych szczepione przeciwko Covid-19. Kwota 6 mld hrywnie to w przeliczeniu na złotówki mniej niż 1 mld złotych.
   Tymczasem Polska, aby pokryć koszt zaszczepienia całej populacji musiała wydać około 2.4 mld złotych na szczepionki ( tu akurat zakupiono nadmiarową ilość 60 mln dawek) + 1 mld na akcje promocyjne i obsługę punktów szczepień.
   https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepienia-przeciw-covid-19-wiadomo-ile-polska-zaplaci-za-szczepionk/7wpvgwd
   Czyli już w założeniu budżetu wychodzi, że placówki medyczne nie otrzymają wystarczającej ilości szczepionki.
   Kolejna informacja wydatki na obronność (wojsko dostanie blisko 3% resztę otrzyma straż graniczna, SBU gwardia narodowa itd) nie zwiększa się jakoś drastycznie ergo zabraknie środków na zakup nowego sprzętu i poważnych podwyżek dla żołnierzy kontraktowych, a to oznacza kolejną falę odejść z ukraińskiej armii
   https://uazmi.com/news/post/edqveFgffICAOviCGDgzmQ

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Cytat „Arsen Awakow [były szef MSW Ukrainy] opublikował 4-letnie wideo Ołeksija Arestowicza [doardca Biura Prezydenta Ukrainy i członka delegacji Ukrainy na rozmowy w Mińsku]. Na nim przewodniczący ukraińskiej delegacji w Mińsku zdewaluował wyczyny naszych żołnierzy. Nazwał operację antyterrorystyczną [na Donbasie] „kurortem”, do którego mężczyźni uciekają przed obowiązkami domowymi…Były minister spraw wewnętrznych poinformował, że wideo z Arestowiczem zostało mu wysłane przez przyjaciela. Awakow wezwał Biuro Prezydenta do odwołania urzędnika, ponieważ kładzie on cień na prezydenta”;
  https://24tv.ua/ato-kurort-dlya-hlopchikiv-avakov-zaklikav-gnati-arestovicha_n1737820

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejne informacje na temat dzisiejszej eksplozji w Dnieprze. Ukraiński portal ‚Strana.news” powołujac się na swoje „źródła” w MSZ Ukrainy informuje ze w domu „sapera ATO” który zginał w eksplozji znaleziono „kilka improwizowanych ładunków wybuchowych”. „Charakter eksplozji” ma być podobny do wybuchu który zabił dziennikarza Pawła Szeremeta…
  https://strana.news/news/353463-doma-u-pohibsheho-pri-vzryve-v-dnepre-sapera-nashli-neskolko-vzryvnykh-ustrojstv.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „„Charakter eksplozji” ma być podobny do wybuchu który zabił dziennikarza Pawła Szeremeta…”- i tu sprawdziło się polskie przysłowie, że „kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

    • ,,Bidulka”?

     O! Z tym się nie zgodzę,

     Albo to suka w ruji – koszarówka, żądna mocnych wrażeń, tak jak nasza Gocha,
     albo ideolo nawiedzona (czytaj: poje*ana bojowniczka, tak jak ta ich Czornowoł.

     Jeśli antyterror wchodzi do akcji, najpierw likwiduje znajdujące się w bandzie samice – kobiety.
     Tak tez jest w naturze, bo samce , gdy ocenią, że sytuacja jest beznadziejna, spier** z samcem alfa na czele.

     ,, Wolontariuszki” zaś, te ideologią nawiedzone, są jakby w ,,macierzyństwie urojonym” , o swe ideolo będą walczyć do końca, jak samice lwic o swe dzieci.

     Polubione przez 4 ludzi

 8. Podsumowanie 30 letniej niepodległości Ukrainy.

  Co Ukraina straciła po Majdanie i do czego doprowadziła kraj?

  Był czas, kiedy Ukraina zajmowała 5 miejsce wśród rozwiniętych krajów świata. Kraj szczycił się takimi perełkami swojego przemysłu jak An-124 Rusłan i An-225 Mrija, krążowniki lotnicze, pociski R-36M2 Voevoda, które NATO nazwało „Szatanem”.

  Do 1990 roku potencjał przemysłowy Ukrainy ustępował jedynie Stanom Zjednoczonym, Rosji, Japonii i Francji. W tak krótkim czasie po rozpadzie ZSRR kraj stracił prawie cały swój przemysł z powodu korupcji, braku tanich surowców energetycznych, przerwania łańcuchów technologicznych i utraty rynku zbytu.

  Rok 2014 i związane z nim wydarzenia doprowadziły do ​​katastrofy demograficznej i gospodarczej Ukrainy. Przyrost urodzeń w kraju jest 2,5 razy niższy niż śmiertelność, która po Majdanie wzrastała o 155 tys. osób rocznie.
  Każdego roku umiera tam przeciętne ukraińskie miasto. Majdan doprowadził również do ostrego zubożenia ludności. Aż strach wyobrazić sobie poziom życia emerytów.

  Czytaj całość:
  https://zen.yandex.ru/media/rossiya2100/chto-poteriala-ukraina-posle-maidana-i-k-chemu-on-privel-stranu-613fbcb4377bd66ef3aaba3b

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzili przeszukania w korporacji „Kyivavtodor”, w KP „Kyivavtoshlyahmist” oraz w 10 powiatowych przedsiębiorstwach komunalnych z wydziałami drogowymi i operacyjnymi w celu naprawy i eksploatacji autostrad i budowli na nich

  https://espreso.tv/u-kiivavtodori-ta-shche-odinadtsyati-stolichnikh-pidpriemstvakh-proveli-obshuki
  Zarzuty to:
  zakup i instalacja restrykcyjnych kolumn przeciw parkowaniu, które nie spełniają specyfikacji i zostały zakupione w jednym okresie czasu z różnicą ponad 700 uah na jednostkę, pomimo tożsamości tych produktów;
  przeszacowanie przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wielkości wydatków na aktywa materialne (sól, piasek i mieszanka soli, paliwo i smary);
  obciążanie paliwem pojazdów, które w rzeczywistości nie były używane;
  korzystanie z pojazdów publicznych do celów osobistych;
  bezprawne zatrudnienie i wypłata wynagrodzeń pracownikom, którzy nie wykonywali pracy, a także na innych faktach przywłaszczenia.

  Przytaczam ten artykuł ponieważ ktoś negował to zjawisko!
  PS. Przecież ukry kradli od zawsze i doskonalili te formy.
  Należałoby wątpić w artykuł który opisuje szlachetność prawość i uczciwość występujące na Ukrainie!

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Oj niezłe jaja się szykują na Ukrainie.

  Sąd apelacyjny odrzucił pozew Kanadyjskiej spółki TIU Canada, zajmującej się budową elektrowni słonecznych. Firma od 2017 roku, zainwestowała 65 milionów dolarów w budowę czterech elektrowni słonecznych na Ukrainie, w tym w siłownię nieopodal miasta Nikopol, która składa się z 33 tysięcy paneli.
  I tu wkraczają ludzie „Beni”, którzy złożyli prezesowi firmy „ofertę nie do odrzucenia”, a gdy ten jednak nie skorzystał z opcji sprzedaży odłączyli elektrownię 🙂
  Szerzej na temat tego przekrętu w poniższym artykule
  https://wpolityce.pl/swiat/559584-kanadyjski-inwestor-kontra-lokalny-oligarcha-na-ukrainie
  Kolejny akt dramatu rozegrał się niedawno. Sąd na Ukrainie odrzucił apelację kanadyjskiej firmy. Jej zarząd więc nie miał już wyjścia i nagłaśnia sprawę na prawo i lewo. Min zorganizowano panele dydaktyczne o wielce wymownej agendzie: „Czy warto inwestować na Ukrainie?” I zaproszono wybitnych gości min panią Nuland.
  https://uazmi.com/news/post/esY9tn27iEqYCL3LZVyPl0

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem pojawiła się informacja przedstawiona przez amerykańskie „POLITICO” jakoby w budżet obronny USA na 2022 rok wprowadzono poprawkę przewidującą sprzedaż lub przekazanie Ukrainie nowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym baterii tzw. Żelaznej Kopuły. Jednak rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki gdy ją o to zapytano podczas konferencji prasowej, stwierdziła ze nic na ten temat nie wie oraz że skonsultuje się w tej sprawie z „członkami swojego zespołu”;
  https://strana.news/news/353487-v-belom-dome-ne-podtverdili-peredachu-ukraine-zheleznoho-kupola.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Szykuje się kolejna wojna dyplomatyczna.

  Na wniosek strony ukraińskiej zatrzymano w Pradze (Czechy) Aleksandra Franchetti, obywatela Rosji.
  Kijów oskarża mężczyznę o przynależność do samoobrony Krymu…organizacji, która wybitnie przyczyniła się do odłączenia półwyspu od Ukrainy.
  Teraz władze w Kijowie chcą ekstradycji mężczyzny.
  https://uazmi.com/news/post/dRKq2ULNDXqqwGETJSSEU
  https://pl.sputniknews.com/20210913/kijow-wystapil-o-ekstradycje-zatrzymanego-w-pradze-obywatela-rosji–16074625.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Z Polski

  Strażak z Bydgoszczy odpowie za pozbawienie wolności i naruszenie nietykalności dwóch chłopców z Ukrainy w wieku 8 i 10 lat. Dzieci miały wcześniej pożyczyć hulajnogę od jego syna i nie chciały jej oddać. Starszy z chłopców ma m.in. złamany nos.
  Do pozbawienia wolności dzieci i ich pobicia doszło tydzień temu. Strażak zauważył 8- i 10-latka, gdy ci jechali hulajnogą po chodniku. Siłą wsadził ich do samochodu i przewiózł na ulicę Curie-Skłodowskiej, w pobliże ich miejsca zamieszkania. Tam dzieci uciekły z auta. Działania mężczyzny — jak ustaliła PAP — miały być formą nastraszenia.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/8246635,strazak-pobicie-chlopcy-ukraina.html
  Komentarz: No to strażak się wkopał, mógł być zły na ukraińskie dzieciaki, ze ukradły deskorolkę syna (nazywajmy rzeczy po imieniu), niemniej jego samozwańcza akcja tylko przyczyniła mu problemów.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Stan na połowę września wskazuje, że przeciw COVID-19 zaszczepiło się w pełni tylko 12,6% populacji Ukrainy, co jest najniższym wynikiem w Europie. Spadające od połowy sierpnia tempo wakcynacji koresponduje z badaniamiopinii publicznej. 13 września Fundacja Demokratyczne Inicjatywy opublikowała sondaż, według którego aż 56,5% mieszkańców nie zamierza przyjąć preparatu. Oznacza to, że nowa fala zachorowań, która właśnie się rozpoczęła, może być równie bolesna jak poprzednie i najprawdopodobniej zmusi władze do przywrócenia ograniczeń.
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-09-15/problemy-z-akcja-szczepien-na-ukrainie

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Z Bloga Wierni Polsce – Wierni Ojczyźnie

  Arkaim 15 września 2021 o 8:25 PM

  ,,Dziś ważna data 15 września!!!
  To 15 wrzesnia 1939 Anglia i Francja podjęły decyzje, że NIE UDZIELA POMOCY MILITARNEJ atakowanej przez Niemcy Polsce!!!
  Coś cicho o rocznicy tej zdrady w naszych mediach!!!”

  *****.

  Jako uzupełnienie

  Polska zdradzona przez sojuszników.
  Francusko-brytyjska konferencja w Abbeville i jej konsekwencje

  ARTYKUŁ, II WOJNA ŚWIATOWA | WOJTEK DUCH | 4 WRZEŚNIA 2021 16:49

  Francusko-brytyjska konferencja w Abbeville właściwie potwierdziła wcześniejsze ustalenia szefów brytyjskiego i francuskiego sztabu. Wynikało z nich, że zachodnie mocarstwa wbrew zobowiązaniom nie zamierzają przyjść Polsce z realną pomocą. Ich działania militarne były mocno ograniczone. Sojusznicy Polski nie zdecydowali się na generalne uderzenie na Niemcy. W Polsce rozmowy z Abbeville są uznawane za symbol zdrady sojuszników.

  https://historia.org.pl/2021/09/04/polska-zdradzona-przez-sojusznikow-francusko-brytyjska-konferencja-w-abbeville-i-jej-konsekwencje/

  Polubione przez 5 ludzi

  • „Jeśli jesteś pewien co do wroga, a wciąż masz wątpliwości co do sojusznika, spraw niech sojusznik zabije wroga. Nie marnuj własnych sił. Bacz na bilans zysków i strat.
   Jeśli wiesz, kto jest twym wrogiem, a na horyzoncie pojawi się ktoś trzeci, kto rośnie w siłę, wykorzystaj go do zniszczenia wroga”
   Sun Tzu, Sztuka Wojny

   Polubione przez 5 ludzi

  • Nikt nikogo nie zdradził…
   Najdalej po tygodniu, dla wojskowych fachowców, stało się jasne, że polska obrona się rozsypała, a Niemcy zwyciężają.
   Oczywiście, Polska swoją rozległość miała, wojska też sporo miała, więc koniec nie mógł nastąpić od razu, ale był nieunikniony.
   W takiej sytuacji nie było faktycznie komu udzielać pomocy…

   Polubione przez 2 ludzi

   • Kontrowersyjne komentarze mają to do siebie, że ujawniają ,,racjonalistów”, czytaj: rezydentów Jej Królewskiej Mości , jankeskich lobbystów, jednym słowem pretendentów na volksdojczów.
    Muszą reagować z racji swych obowiązków.

    Jeśli zaś pan reagujesz z racji swych przekonań, to stwierdzam:
    1. nie potrafisz pan czytać ze zrozumieniem,
    2. albo to hutzpah, czyli jesteś z narodu wiadomego,
    3. zatem nazwać cię mogę ,,głupim żydem”
    boś swe wartości moralne na blogu ujawnił.

    Skłonny jestem uznać, że czytać ze zrozumieniem artykułu nie potrafisz, więc (niech mi pan Mania cytaty obszerne wybaczy) wyłowie ci z artykułu sentencjonalne cytaty:

    Zobowiązania sojusznicze
    Obowiązki Francji i Wielkiej Brytanii na wypadek niemieckiej agresji na Polskę zostały zawarte przede wszystkim w dwóch dokumentach. Z Francją w protokole końcowym francusko-polskich rozmów sztabowych przeprowadzonych w dniach 15-17 maja 1939 r., a z Wielką Brytanią w układzie o pomocy wzajemnej między Polską a Wielką Brytanią z 25 sierpnia 1939 r.

    Zobowiązania Francji

    Sojusz polsko-francuski, gen. Tadeusz Kasprzycki i gen. Maurice Gamelin na manewrach we Francji, 1939 r.r

    Zgodnie z protokołem:

    I. W wypadku agresji niemieckiej przeciwko Polsce lub w wypadku zagrożenia żywotnych interesów Polski w Gdańsku, co wywołałoby zbrojną akcję Polski, Francuskie Siły Zbrojne rozpoczną automatycznie działania w sposób następujący:

    1. Francja podejmie natychmiast działania powietrzne zgodnie z uprzednio ustalonym planem.

    2. Gdy tylko część sił francuskich będzie gotowa (około trzeciego dnia I +), Francja stopniowo przystąpi do działań ofensywnych o ograniczonych celach.

    3. Gdy tylko zaznaczy się główny wysiłek niemiecki przeciw Polsce, Francja głównymi siłami rozpocznie działania ofensywne przeciwko Niemcom (poczynając od piętnastego dnia I +).

    Zatem Francja zobowiązywała się do podjęcia natychmiastowych działań powietrznych przeciwko Niemcom. W momencie wybuchu II wojny światowej całość francuskiego lotnictwo miała przewagę nad lotnictwem niemieckim. Natomiast połączone lotnictwo brytyjskie i francuskie miało już dwukrotną przewagę nad Luftwaffe. Jednakże nie wszystkie alianckie samoloty mogły być przerzucone do walki z Niemcami. Chociażby część francuskiego lotnictwa musiała zabezpieczać granicę z Włochami.

    Dodatkowo Francja zobowiązywała się, około trzeciego dnia od ogłoszenia mobilizacji sił zbrojnych, na rozpoczęcie pierwszych działań ofensywnych. Natomiast piętnastego dnia od mobilizacji Francja obiecywała zaatakować Niemcy swoimi głównymi siłami.

    Zobowiązania Wielkiej Brytanii

    Edmund Ironside, szef Imperialnego Sztabu Generalnego i Józef Beck, 1939

    Zgodnie z układem i jego tajnym protokołem:

    Artykuł 1.

    W razie gdyby jedna ze stron umawiających się znalazła się w działaniach wojennych w stosunku do jednego z mocarstw europejskich na skutek agresji tego ostatniego przeciwko tejże stronie umawiającej się, druga strona umawiająca się udzieli bezzwłocznie stronie umawiającej się znajdującej się w działaniach wojennych wszelkiej pomocy i poparcia będących w jej mocy.

    Artykuł 5.

    Bez uszczerbku dla sformułowanych powyżej zobowiązań umawiających się stron udzielenia sobie natychmiast wzajemnie pomocy i poparcia w chwili rozpoczęcia działań wojennych, umawiające się strony będą, wymieniać pełne i szybkie informacje na temat każdego wydarzenia, które by mogło zagrażać ich niezawisłości, a w szczególności na temat każdego wydarzenia mogącego grozić zastosowaniem powyższych zobowiązań.

    1.

    (a) Przez określenie „jedno z mocarstw europejskich” używane w Układzie należy rozumieć Niemcy.

    Zatem zgodnie z układem Wielka Brytania na wypadek niemieckiego ataku zobowiązywała się do udzielenia Polsce bezzwłocznej pomocy i poparcia. W przeciwieństwie do zobowiązań francuskich, zobowiązania brytyjskie były znacznie bardziej ogólne w zakresie konkretnej pomocy militarnej. Polskiej dyplomacji w tym akcie nie udało się uzyskać konkretów. Niemniej, bezsprzecznie zobowiązywały Wielką Brytanię do udzielenia Polsce wsparcia już w momencie rozpoczęcia działań wojennych przez Niemców.

    Wypowiedzenie wojny Niemcom

    Dziennik „Express Poranny” wydany 4 września 1939 r.

    II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r., gdy Niemcy podstępnie i bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę. To obligowało sojuszników do natychmiastowej reakcji w myśl wzajemnych układów. Wieść o ataku na Polskę dotarła do Londynu i Paryża około godziny 7.00 rano. Tego samego dnia premier Wielkiej Brytanii zarządził mobilizację armii. Dzień później mobilizację zarządził także premier Francji, Edouard Daladier.

    💢 Co oznacza, że terminy z protokołu zaczęły biec dla Francuzów od 2 września.
    💥 Jednak nadal Francuzi i Brytyjczycy nie wypowiedzieli wojny Niemcom.

    Zapisy układu były jasne i precyzyjne. Nie zawierały jakichkolwiek wyłączeń. Z tego obowiązku Francję nie zwalniała ani porażka Polski, ani udział ZSRR w wojnie. Ewentualne rozmowy kuluarowe dowództwa francuskiego z polskimi wojskowymi nie mają znaczenia przy interpretacji zapisów tego traktatu. Te mogły być zmienione lub uzupełnione wyłącznie kolejnym dokumentem o takiej randze. Protokół wreszcie nie został przez Francję wypowiedziany przed 1 września. Zatem w sensie prawnym Francja nie dotrzymała swoich zobowiązań. Ponadto jeśli Francuzi nie zamierzali wypełnić zobowiązań, a traktat traktowali instrumentalnie, to jego zawarcie tym bardziej było zdradą.

    Dawało wówczas Polsce błędne poczucie bezpieczeństwa.

    Nieco inaczej skonstruowany był układ brytyjsko-polski. W nim nie było konkretnych terminów, w którym Brytyjczycy powinni zaangażować swoje siły. Niemniej w traktacie mowa była o bezzwłocznym i natychmiastowym udzieleniu pomocy już od chwili rozpoczęcia działań wojennych. Wojska Wielkiej Brytanii mimo większej ogólności zapisów umownych i tak przeprowadziły (i chciały przeprowadzić) większe działania przeciwko Niemcom niż Francuzi.
    Jednakże i w ich wypadku zaniechanie akcji zaczepnych wobec Niemców było złamaniem postanowień traktatu.

    Oczekiwanie biernie na atak Niemiec stał w sprzeczności z postanowieniami polsko-brytyjskiej umowy.r

    Nota bene za element nielojalności sojuszniczej było niepoinformowanie polskich władz o znanych im sowieckich planach ataku na Polskę. Ostatecznie po 17 września Francuzi już w ogóle nie kryli się z mówieniem o braku udzielenia wsparcia sojusznikowi.

    W dniu inwazji ZSRR Gamelin nawet stwierdził, że Polska jest jest skończona.

    Pozwolę sobie na koniec sparafrazować cytat Armanda Jeana Richelieu
    Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam.

    I stwierdzę:
    Boże, strzeż nas od takich sojuszników,
    nie dawaj nam nadziei i złudzeń fałszywych
    a z wrogami poradzić musimy sobie sami.

    Niestety nadzieja jest matką głupich.

    A PO’PiS nowe nam przysłowie kupił
    czy przed czy po, Polak zawsze głupi.

    Tak było na początku, teraz i zawsze,
    i tak będzie na wieki wieków. Amen.

    *****.

    PiS znowu oddelegował Patryka Jaki na jutuba w celu przekazania informacji, tym razem
    o ataku Niemców na Polskę.

    Twierdzi, że USA nie jest już sojusznikiem Polski, została przez Bidena przehandlowana i teraz Polska ma poddać się pod sojusz niemiecko-rosyjski.

    Polubione przez 2 ludzi

 16. Cytat „Miła niespodzianka”: urzędniczka Rady Miejskiej Czarnomorska [obwód odeski] w baletowej spódniczce tańczyła dla burmistrza z okazji jego urodzin…Julia Kristanowa, szefowa wydziału kultury Rady Miejskiej Czarnomorska, wykonała w sali sesyjnej fragment baletu „Jezioro łabędzie” z okazji urodzin burmistrza Wasyla Huljaiewa”…
  https://dumskaya.net/news/priyatnyy-syurpriz-chinovnitca-chernomorskogo-go-151378/

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Jeszcze o „wstapieniu Ukrainy do UE”, czyli (cytat)”Rada daje ostateczną zgodę na siedmioletnie finansowanie dla partnerów akcesyjnych…Państwa członkowskie dały dziś ostateczne zielone światło dla prawie 14,2 mld euro przedakcesyjnej pomocy finansowej na lata 2021–2027 na rzecz Republiki Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa*, Czarnogóry, Republiki Macedonii Północnej, Republiki Serbii i Republiki Turcji…Wsparcie to pomoże beneficjentom w przeprowadzeniu reform z myślą o przyszłym członkostwie w Unii. Beneficjenci otrzymają wsparcie w przeprowadzaniu niezbędnych reform politycznych, instytucjonalnych, prawnych, administracyjnych, społecznych i gospodarczych w celu przestrzegania wartości Unii oraz stopniowego dostosowywania się do unijnych przepisów, norm, polityk i praktyk”.
  No to Ukroince co najmniej do 2027 roku mogą sobie odpuścić marzenia o członkostwie w UE…
  https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2021/09/07/council-gives-final-go-ahead-to-seven-year-funding-for-accession-partners/

  Polubione przez 4 ludzi

 18. I jeszcze „Ukroince nie gęsi” i swoją „elektryczną Teslę’ też mają. Cytat „W mieście Warasz [obwód rówieński] inżynier elektrowni jądrowej zbudował mini-samochód elektryczny. Samochód jest wyposażony w silnik elektryczny i rozwija prędkość do 35 kilometrów na godzinę…Można jeździć autem bez rejestracji, bo ma małą moc – dwa konie mechaniczne. Jak powiedział inżynier, jeśli w samochodzie jest jeden pasażer, to można w nim umieścić jeszcze DWA WORKI ZIEMNIAKÓW” 🙂
  https://strana.news/news/353479-v-rovenskoj-oblasti-inzhener-sozdal-mini-elektromobil-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Już kiedyś podawałem przedruk z DW który w którym to porównywano gaz z FR i USA. Ten zza wielkiej kałuży jest droższy (po uwzględnieniu transportu itp), a jego eksploatacja jest też znacznie bardziej szkodliwa dla środowiska.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.