Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2021r.- 2281 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 547.

Szef DRL Denis Puszilin rozmawiał z rosyjskim działaczem publicznym, historykiem i politologiem Borysem Jakiemenko w transmisji telewizyjnej „Sołowjow Live”.

Puszilin podkreślił, że mieszkańcy Donieckiej Republiki Ludowej po raz pierwszy na taką skalę biorą udział w rosyjskich wyborach.

Dlatego bierzemy na siebie wielką odpowiedzialność. Rozumiemy, że nasza przyszłość będzie zależeć od tego, jak będziemy głosować, jak odpowiedzialnie do tego podejdziemy. Na pewno nie mamy co do tego wątpliwości. 

Oczywiście ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby nasze głosy były brane pod uwagę podczas głosowania w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej….. Już trzeci dzień udowadniamy, że nie jest nam obojętne, kto wygrywa. Jak widać z programów wyborczych, wszystkie one się różnią. Gdzieś są realistyczne cele i zadania, które trzeba będzie wykonać, a także fantazje. Oczywiście zwracamy na to uwagę”- powiedział Denis Puszilin.

Boris Jakiemenko wyraził opinię, że jest to odpowiedzialne podejście do doboru kandydatów, partii, które posługują się w populizmem, ale mówią o realnych sprawach, ukształtowało się w obecnej sytuacji, w której żyją obywatele DRL i ŁRL.

„Wydaje mi się, że w tych warunkach populista jest generalnie przegrany” – zauważył politolog, po czym zapytał o obraz preferencji politycznych w Donbasie i czy są ludzie o liberalnych poglądach.

„Liberalizm jest dla nas negatywnym pojęciem. Wszyscy liberałowie, którzy tu byli, już odeszli.

Jesteśmy za silnym, pewnym siebie rządem centralnym. Rozumiemy, jak wiele od tego zależy. Ale te wszystkie flirty, próby budowania demokracji, bycia jak inni– no cóż, widzimy tę demokrację, nie mamy złudzeń. Z powodu tej osławionej demokracji lecą na nas pociski. Bądźmy tu realistami i zobaczmy, co się dzieje i jak, kiedy władze pomyślą przede wszystkim o swoich obywatelach„– podkreślił szef DRL.

Denis Puszilin dodał, że w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, życie ludzi było mniej więcej takie samo, a potem Ukraina zaczęła pozostawać w tyle, podczas gdy Rosja szybko posuwała się do przodu.

„Widzimy teraz dwie duże różnice– pozostałą część Ukrainy i wiele krajów postsowieckich oraz widzimy Rosję, która odgrywa bardzo ważną rolę na światowej szachownicy”– stwierdził Puszilin, zwracając uwagę na fakt, że mieszkańcy DRL i ŁRL wykazują odpowiedzialne podejście do wyboru deputowanych do Dumy Państwowej, ponieważ mają pełną świadomość wagi tego procesu.

Strzelali do nas wcześniej i strzelają do nas dzisiaj. Ale nasi ludzie mimo wszystko idą i głosują”- powiedział Puszilin i dodał, że Ukraina stara się w każdy możliwy sposób temu zapobiec stosując różne prowokacje, ale to nie działa.

„Wysoce doceniamy, że nasi obywatele mają możliwość uzyskania rosyjskich paszportów i że tak humanitarny krok zrobiła Rosja, jej prezydent”– podkreślił szef DRL.

Na zakończenie rozmowy, Borys Jakiemenko zapytał Denisa Puszilina, kiedy jego zdaniem nastąpi terytorialne wejście DRL w przestrzeń rosyjską.

„Osobiście– a nie spotkałem się z innymi opiniami– chciałbym, aby stało się to jak najszybciej. Jednocześnie rozumiemy również naszą dodatkową misję i nie zamierzamy jej opuszczać: musimy pomyśleć o Rosjanach i rosyjskojęzycznych, którzy znajdują się w pozostałej części Ukrainy”-  powiedział szef DRL i dodał, że w jego opinii, to właśnie ma na celu rosyjski Program Humanitarny, zjednoczenie ludności Donbasu i wsparcie rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy.

https://denis-pushilin.ru/news/denis-pushilin-dlya-nas-nebezrazlichno-kto-pobedit/

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, wg. wczorajszego raportu SMM OBWE, odnotowano następujące naruszenia ze strony formacji zbrojnych Ukrainy:

– podczas przelotu nad terenem zdemilitaryzowanym nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS.

– lot nad obszarami w pobliżu miejscowości Prochorowka, bezzałogowego statku powietrznego średniego zasięgu SMM OBWE, został zakłócony przez sygnał GPS.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa oraz bezpośrednio w obszarach mieszkalnych:

-1 zestaw rakiet przeciwpancernych (9P149 „Szturm-S”, 130 mm) w pobliżu osady Wiesiełoje,
-2 systemy rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) w części mieszkalnej osady Konstantinowka,
-1 samobieżne działo przeciwlotnicze (ZSU-23-4 „Szilka”, 23 mm) w strefie mieszkalnej osady Czernienko.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 12 granatów.

 Pierwszy ostrzał miał miejsce o godzinie 15:10, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu granatnika podlufowego GP-25 (6 granatów) oraz broni maszynowej. Do kolejnego ostrzału doszło o 18:00, z kierunku wsi Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (6 granatów) oraz broni maszynowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 20 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 19 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була контрольованою.

Інтенсивність бойових дій на лінії зіткнення порівняно з попередньою добою зросла.

Збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню, з них 2 рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Напружена обстановка спостерігалась в районі населеного пункту НОВОЗВАНІВКА, який противник обстрілював тричі, застосовуючи станкові протитанкові гранатомети та міномети калібру 82 мм.

Поблизу МАЙОРСЬКА російські окупанти вели турбуючий вогонь з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, намагаючись спровокувати відповідь наших воїнів.

В напрямку ЛУГАНСЬКОГО та НОВОЛУГАНСЬКОГО ворог здійснював прицільні обстріли із станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Біля ОРІХОВОГО найманці використали автоматичні станкові гранатомети та стрілецьку зброю.

Крім того, на Донеччині зафіксовано застосування ворожого безпілотника типу «Квадрокоптер», за допомогою якого російсько-окупаційні війська скинули ВОГ-17 поблизу ТАЛАКІВКИ.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав осколкові поранення. Йому було надано невідкладну домедичну допомогу та евакуйовано до шпиталю. Стан здоров’я воїна – задовільний.

Українські захисники вели активну оборону та подавляли вогневі засоби противника, застосовуючи дозволене Мінськими домовленостями озброєння.

Завдяки зусиллям наших воїнів ворог не досяг своїх руйнівних цілей. Рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Протягом поточної доби, 20 вересня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Підрозділи Об’єднаних сил продовжують контролювати ситуацію і виконувати завдання з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3540 транспортних засобів, 4200 осіб, з яких 4120 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 39 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 13 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1069 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1184 особи.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

******


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2021r.- 2281 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z FR, czyli ‚Koszmar Columbine” w Permie, gdzie znowu jakiś niezrównoważony psychicznie nastolatek postanowił ‚wyrównać rachunki ze złym światem, który go nie rozumie” mordujac swoich rówieśników…
  https://strana.news/news/354097-strelba-v-permi-hlavnoe-khronolohija-sobytij-chto-izvestno-o-strelke-timure-bekmansurove.html
  …strzelca „zneutralizował” (czyli postrzelił) policjant drogówki który bedąc na patrolu odpowiedział na informację o strzelaninie na uczelni;
  https://strana.news/news/354132-obezvredivshij-permskoho-strelka-pravookhranitel-rasskazal-o-detaljakh-sluchivshehosja.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ukraiński portal ‚Strana.news” z podsumowaniem udziału w wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej mieszkańców z donbaskich republik, czyli (cytat) „Rosja zapewniła głosowanie mieszkańcom Donbasu, a Ukraina od roku przeciąga wybory lokalne w strefie przyfrontowej…W tegorocznych wyborach do Dumy Państwowej masowo głosowali mieszkańcy niekontrolowanej części Donbasu, którzy otrzymali rosyjskie obywatelstwo [oficjalnie ponad 200 tysiącom]…A ukraińska Centralna Komisja Wyborcza zakazuje kilkuset tysiącom obywateli Ukrainy w kontrolowanej części regionu głosowania na władze lokalne. Biorąc pod uwagę, że weszło już w życie orzeczenie sądu w sprawie niezgodności z prawem odwołania wyborów samorządowych…Po raz kolejny obywatele rosyjscy w Donbasie mają możliwość głosowania na rosyjskie władze. Obywatele Ukrainy w Donbasie nie mogą głosować na ukraińskie władze”;
  https://strana.one/news/354109-ukraina-uzhe-hod-ne-mozhet-naznachit-mestnye-vybory-v-prifrontovoj-zone-na-donbasse.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ciąg dalszy „wojny na górze” w proprezydenckim ugrupowaniu ‚Sługa Narodu”. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkow zwrócił się oficjalnie do ukraińskich organów scigania by sprawdziły informacje o tym że dputowanym ‚Sługi Narodu” oferowane są pieniadze w zamian za głosowanie za jego odwołaniem z pełnionej obecnie funkcji;
  https://strana.news/news/354113-razumkov-prosit-pravookhranitelej-proverit-dannye-o-popytke-kupit-holosa-za-eho-otstavku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Jest to bez wątpienia niebywały sukces rządu PiS- a kaczelnika osobiście; Czesi żądali 5 mln euro kary dziennie, za TSUE zasądził tylko 500 tys. euro, a więc 10 razy mniej!!!!!!

  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-priorytety-ue-w-dobie-pandemii/aktualnosci/news-kopalnia-turow-tsue-500-tys-euro-dziennie-kary-dla-polski,nId,5493973

  Za wydobycie węgla z kopalni Turów, polscy podatnicy na rzecz UE będą płacić co miesiąc „tylko” około 15 mln euro miesięcznie…..no i co jest sukces?????

  Tym bardziej, że jak na razie pieniądze z nowego okresu rozliczeniowego UE dla Polski, są zablokowane.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT z ANGOLII (dawniej Wlk. Brytania). Brytyjskie sieci supermarketów ‚ścigaja się z czasem” by zabezpieczyć dostawy dwutlenku węgla używanego m.in procesie pakowania żywności i wytwarzania „suchego lodu” który wykorzystywany jest przy transporcie żywności. Problemy z dwutlenkiem węgla zaczeły po zamknięciu z powodu wysokich cen gazu ziemnego dwóch fabryk nawozów w płn. Anglii. Sieciom supermarketów próbuje pomóc brytyjski rząd, ale prowadzone przez jego przedstawicieli rozmowy z jednym z producentów CO2 zakończyły sie wczoraj bez zawarcia porozumienia;
  https://www.thetimes.co.uk/article/supermarkets-race-to-secure-co2-as-official-talks-stall-v2r9rj069

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Koniec ukraińskiej badań jądrowych? Cytat „Pracownicy Ukraińskiego Instytutu Badań Jądrowych Narodowej Akademii Nauk są wysyłani na bezpłatne urlopy. Wynika to z braku funduszy rządowych dla instytucji”, jednocześnie wszystkim którym nie będa odpowiadać „nowe warunki pracy” zagrożono natychmiastowym zwolnieniem…
  https://strana.news/news/354192-institut-jadernykh-issledovanij-vyhonjaet-ljudej-v-otpusk-iz-za-nedostatka-finansov.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • A przecież mają budować nowy blok energetyczny (dwa?). Bagatela.. tak za jakieś 2 miliardy $.
   Oj ta propaganda na Ukrainie jest już nużąca i po prostu żałosna. Co jakiś czas politycy z Kijowa ogłaszają kolejne ambitne plany, bez podania źródła finansowania.
   Była już super-super szybka kolej (TGV niech się schowa)- rzeczywistość: w toaletach pociągów nie ma często papieru toaletowego.
   Była zapowiedź kupna nowych samolotów 4+ generacji. Rzeczywistość kilka dronów z Turcji.
   Była zapowiedź uzbrojenia wojsk w najnowsze „Opłoty” rzeczywistość: jeden „Opłot” (nie wiadomo czy w 100% sprawny) i postanowiono 40 letnie czołgi (T-64) odnowić.
   Miały być systemy Patriot jest niedokończone zamówienie na „Neptuny”
   Miały być autostrady jest naprawa dróg szybkiego ruchu.
   Kasy nie ma i najprawdopodobniej nie będzie- z roku na rok sytuacja finansowa naszego sąsiada będzie się pogarszać. Po pierwsze konieczne będzie dotowanie funduszu emerytalnego -to już ponad 200 miliardów hrywien rocznie, a kwota rośnie rok w rok. Po drugie kończy się tranzyt gazu przez teren Ukrainy. Po trzecie coraz więcej obywateli ucieka z kraju i osiedla się na stałe za granica-nie ma już komu budować „silnej i niezależnej” Ukrainy.

   Polubione przez 5 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.news” o ostatnich wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej i co one oznaczają dla Ukrainy. Cytat „W Rosji zakończyły się trzydniowe wybory do Dumy Państwowej . Po raz pierwszy wzięli w nich udział mieszkańcy „DRL” i „ŁRL”, którzy otrzymali rosyjskie paszporty…Co więcej, mogli głosować bezpośrednio na terytoriach niekontrolowanych, co w ten sposób przeniosło się na nowy poziom współpracy z Federacją Rosyjską…Dlatego Kijów już teraz deklaruje, że nie uznaje wyników głosowania i wzywa społeczność światową do tego samego. Jest to jednak mało prawdopodobne, aby ten krok miał radykalny wpływ na stosunki z Moskwą, które już i tak są bardzo złe…Oznacza to, że strategicznie rosyjska polityka wobec Kijowa nie tylko się nie zmieni, ale prawdopodobnie wzmocnią istniejące tendencje…Z jednej strony dyplomacja (Ławrow) będzie pracować nad realizacją porozumień mińskich i przypomnieniem, że ten dokument jest jedynym, w którym nakreślony jest algorytm regulujacy…Z drugiej strony machina wojskowa (Szojgu) ma na celu utrzymanie terytorium „DRL” i „ŁRL” poza kontrolą Ukrainy do czasu rozwiązania sprawy na płaszczyźnie politycznej (czyli poprzez realizację porozumień mińskich oraz przyznanie specjalnego statusu Donbasowi). A także przeciwstawić się „wojskowemu zagospodarowaniu” Ukrainy przez Zachód”;
  https://strana.news/news/354140-vybory-v-hosdumu-2021-vyvody-i-posledstvija-dlja-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy wysadzenia na ulicy w Dnieprze samochodu osobowego z dwójką osób, „saperem ATO” i rzeczniczka obwodowych służb ratowniczych. Śledczy przedstawili dwie wersje, pierwszą że podłożenie ładunku wybuchowego było zwiazane z „działalnością polityczną” osób oraz tym że przebywały w tzw. strefie ATO (obecnie OZS) na Donbasie oraz drugą ze był to skutek „wrogiego stosunku pewnego kręgu ludzi do ofiar” (o jaki „krąg ludzi” chodzi nie wyjaśniono, ale można się domyślić że prawdopodobnie może chodzić o porachunki przestępcze);
  https://strana.news/news/354159-vzryv-v-dnepre-rassledujut-kak-terakt-po-dvum-versijam.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińskie państwowe przedsiebiorstwo „Ukrspetsexport” (wchodzące w skład koncernu „Ukroboronprom”) zamierza wydać na świętowanie swojego 25-lecia w luksusowej restauracji w Kijowie aż 2 mln hrywien. Przy czym jak zauważają ukraińscy komentatorzy cały zysk przedsiębiorstwa za pierwsze półrocze tego roku to 29 mln hrywien;
  https://news.obozrevatel.com/economics/economy/ukrspetseksport-za-2-mln-griven-otprazdnuet-25-letie-regent-hill.htm

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.