Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2021r.- 2282 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 548.

 Od początku konfliktu w południowo-wschodniej Ukrainie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wystąpiło ok. 7 tys. mieszkańców DRL i ŁRL, a także ok. 1000 zamieszkujących Krym. 

Ci ludzie stracili bliskich i krewnych, mieszkania i domy, pracę, stali się niepełnosprawni. Wielu musiało na dobre opuścić miejsce swego dotychczasowego zamieszkania poszukując spokoju na obczyźnie. Jednak od siedmiu lat nie rozpatrzono ani jednego pozwu przeciwko rządzącej w Kijowie junty znajdującej się pod protekcją Stanów Zjednoczonych i znajdujących się w amerykańskiej strefie wpływów- krajów zachodnich.

Ludzie dotknięci działaniami wojennymi w Donbasie znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji. Nie mogą domagać się sprawiedliwości przed sądami rosyjskimi, ponieważ Donieck i Ługańsk nie są częścią Rosji. Nie ma sensu także składać pozwów dotyczących działań Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy do ukraińskich sądów, gdyż mieszkańcy nieuznawanych republik nie wierzą w ich obiektywność. Wydawałoby się, że odwołanie do ETPCz to jedyny sposób na przywrócenie sprawiedliwości. Ale nawet tutaj wobec przedłużającego się konfliktu najwyraźniej nie spieszą się z wysłuchaniem jego ofiar. Europejski Trybunał przyjął zarzuty, ale nie wiadomo, kiedy rozpocznie się merytoryczne ich rozpatrywanie.

Wśród powodów jest Anna Tuv, była mieszkanka Doniecka. W maju 2015 roku ukraińska artyleria zbombardowała jej dom. Ostrzał zabił męża i najstarszą córkę, a dwoje młodszych dzieci zostało rannych. Sama Anna straciła rękę. Teraz mieszka na przedmieściach na rencie. Anna, podobnie jak tysiące innych uchodźców z Donbasu, czeka na rozpoczęcie rozpatrywania jej roszczenia wobec Ukrainy.

Według międzynarodowego prawnika Dmitrija Panfiłowa, który ma doświadczenie w pracy z ETPCz, milczenie europejskiego wymiaru sprawiedliwości może trwać kilka lat, a może i dłużej. Termin rozpatrzenia roszczeń od osób fizycznych nie jest w żaden sposób uregulowany. Według niego, długotrwałe odroczenie orzekania w tej sprawie wymiaru sprawiedliwości może wynikać z faktu, że konflikt zbrojny na południowym wschodzie Ukrainy jeszcze się nie zakończył, a spór terytorialny nie został rozwiązany.

 Panfiłow uważa, że ​​ETPCz nie przystąpi do rozpatrywania roszczeń cywilów przed rozważeniem szeregu wzajemnych roszczeń prawnych Ukrainy i Rosji.

 „ETPCz nie spieszy się z wypowiadaniem się na temat roszczeń Rosji i Ukrainy w związku z politycznym uściśleniem tej kwestii. Myślę, że to jest problem. A zwykli ludzie są teraz zakładnikami tej sytuacji”powiedział Dmitrij Panfiłow.

Ze swej strony, Moskwa także oskarżyła Kijów o śmierć ludzi na „Majdanie”, w Odessie i Donbasie, a także oskarżyła o regularne łamanie szeregu artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka– prawa do życia, zakazu tortur, prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawa do poszanowania życia prywatnego, rodzinnego i innych. Nie wiadomo jeszcze, kiedy to twierdzenie zostanie rozpatrzone.

Ponadto Rosja wystąpiła z wnioskiem o wyznaczenie Ukrainie środków tymczasowych związanych z blokadą dopływu wody dla Krymu i naruszeniem praw ludności rosyjskojęzycznej. Ale został on w całości odrzucony.

„Odpowiedź ETPCz nadeszła już następnego dnia po złożeniu pozwu, co może jedynie świadczyć o powierzchowności jego analizy i doraźnym charakterze postępowania. Jednocześnie zauważamy, że ta tymczasowa decyzja proceduralna nie przesądza o wyniku merytorycznego rozpatrzenia skargi ‚Rosja przeciwko Ukrainie'” – skomentował tą niebywałą sytuację Departament Informacji i Prasy rosyjskiego MSZ.

Obecnie do ETPC skierowano ponad 10,5 tys. pozwów przeciwko Ukrainie od jej obecnych i byłych obywateli.

https://russian.rt.com/ussr/article/906137-iski-sud-kiev-krim-donbass-prava-cheloveka

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, szef ŁRL Leonid Pasecznik swoim dekretem polecił Milicji Ludowej ŁRL organizowanie i prowadzenie przeszkolenia wojskowego rezerwistów.

„W celu szkolenia i doskonalenia umiejętności obywateli z rezerwy przydzielonej formacjom rezerwowym na odpowiednie stanowiska wojskowe (…) zlecam Milicji Ludowej ŁRL organizowanie i prowadzenie szkoleń wojskowych obywateli z rezerwy , w okresie od 21.09.2021 do 25.09.2021, od 10.04.2021 do 10.08.2021”– napisano w dekrecie szefa ŁRL.

Dokument mówi także i o tym, że szefowie przedsiębiorstw, organizacji i instytucji wszystkich form własności znajdujących się na terenie ŁRL muszą zapewnić zachowanie miejsc pracy i wynagrodzenia swoich pracowników, którzy są powoływani na szkolenia wojskowe.

Poza tym, żołnierze Milicji Ludowej ŁRL zestrzelili bezzałogowy statek powietrzny, za pomocą którego USZ planowały naprowadzać ostrzał moździerzowy miejscowości Kalinowo.

„W rejonie Popasniańskim żołnierze z 24 brygady zmechanizowanej, łamiąc pierwszy punkt Kompleksu Środków Dodatkowych, próbowali użyć bezzałogowego statku powietrznego, aby doprecyzować ostrzał moździerzowy w osiedlu Kalinowo”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

Wyjaśnił, że wieczorem 19 września „zaobserwowano dwie załogi moździerzy z 3 batalionu zmechanizowanego 24 brygady, poruszające się na wschód od osady Nowozwanówka”.

„Następnie nasi obserwatorzy zarejestrowali ukraiński quadrocopter AUTEL EVO 2 lecący w kierunku Nowozwanówka– Kalinowo, który został zestrzelony przez obrońców republiki podczas przekraczania linii styku”– powiedział przedstawiciel resortu obrony.

Dodał, że „ukraińskie formacje zbrojne, tracąc środki na prowadzenie ostrzału, odmówiły udziału w prowokacji ogniowej”.


Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne umieściły pojazdy opancerzone w dzielnicy mieszkalnej osiedla Nowotoszkowskiego w rejonie Popasniańskim.

„Na terenie odpowiedzialności 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, w strefie mieszkalnej osiedla Nowotoszkowskoje, zarejestrowano obecność dwóch bojowych wozów opancerzonych”– podano w komunikacie resortu obrony ŁRL.

Natomiast w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzał o godzinie 18:10, z kierunku Wierchnietoreczkoje Wierchnieje w stronę Wierchnietoreczkoje Niżnieje- na północ od Doniecka, przy użyciu broni maszynowej- w tym dużego kalibru oraz o godzinie 18:25, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje- na południowy- zachód od Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (29 granatów).

Do ostatniego ostrzału doszło na południowym odcinku frontu o godzinie 19:15, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (1 mina), automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) oraz broni maszynowej.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 45 pocisków.

Dodatkowo, w dniu wczorajszym USZ na ługańskim odcinku frontu 2 razy naruszyły warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w rejonach osiedli Kalinowo-Borszcziewatoje i Mołodieżnoje, przy użyciu automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 i ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 21 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 20 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була контрольованою.

Порівняно з попередньою добою інтенсивність бойових дій на лінії зіткнення зменшилась. Ввечері збройні формування Російської Федерації активізували бойові дії, 5 разів порушивши режим припинення вогню, з них 1 раз із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Намагаючись спровокувати відповідь наших воїнів, російські окупанти вели турбуючий вогонь з гранатометів різних систем в напрямку населених пунктів НОВОМИХАЙЛВКА та НОВОЗВАНІВКА.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ ворог застосовував заборонену зброю – міномети калібру 120 мм.

В напрямку НОВООЛЕКСАНДРІВКИ противник здійснював прицільні обстріли позицій українських захисників з гранатометів різних систем.

Біля ШИРОКИНОГО найманці відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав вогнепальне поранення. Йому було надано невідкладну домедичну допомогу та евакуйовано до шпиталю. Стан здоров’я воїна – задовільний.

Українські захисники вели активну оборону та подавляли вогневі засоби противника, застосовуючи дозволене Мінськими домовленостями озброєння.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Протягом поточної доби, 21 вересня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.

В районі населеного пункту КАМ’ЯНКА противник застосував заборонені Мінськими домовленостями міномети 120 калібру.Втрат серед українських захисників немає.

Підрозділи Об’єднаних сил продовжують контролювати ситуацію і виконувати завдання з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4914 транспортних засобів, 4200 осіб, з яких 4158 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи.Виявлено 56 адміністративних правопорушення та розкрито 35 злочинів.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1082 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1181 особа. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 388 осіб та 317 осіб відповідно.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Z powodu pilnego, acz niespodziewanego wyjazdu, następna moja relacja z frontu wojny domowej w Donbasie- na południowo-wschodniej Ukrainie, ukaże się dopiero w następny poniedziałek- 27 września.

185 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2021r.- 2282 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł przedstawiajacy sylwetkę „pierwszego pomocnika” Zełenskiego Serhija Szefira. Cytaty „Serhij Szefir jest długoletnim współpracownikiem Zełenskiego z „Kwartału 95″. On i jego brat Borys są scenarzystami i producentami kilkudziesięciu studyjnych programów i seriali. W tym – serialu „Sługa narodu”, dzięki któremu został prezydentem Zełenski…Oznacza to, że jasne jest, że ta osoba jest bardzo blisko prezydenta. Zarówno w biznesie, jak i osobiście. Rodziny Zełenskich i Szefirowów kupiły sąsiednie domy w osiedlu letniskowym pod Kijowem, aby „wspólnie smażyć kebaby”…A Szefir najwyraźniej zajmował się już innymi sprawami. Rok temu „Schematy” [popularny ukraiński program ujawniający korupcję] powiedział, że Sierhij potajemnie odwiedził dwór oligarchy Rinata Achmetowa we wsi Pliuty . Co tam robił – ani Achmetow, ani Szefir tak naprawdę nie skomentowali…„Szefir do niedawna był uważany za kluczową osobę w zespole prezydenta od kontrolowania przepływów finansowych i redystrybucji biznesu na korzyść Zełenskiego i jego wewnętrznego kręgu…Był często nazywany „portfelem” Zełenskiego”;
  https://strana.news/news/354424-serhej-shefir-dose-biohrafija-pervoho-pomoshchnika-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie zamachu na doradcę Zełenskiego.
  Informację podająjuż i polskojęzyczne media.
  Ostrzelano samochód pomocnika prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – Serhija Szefira – poinformowała w środę policja. Pojazd został ostrzelany przez nieznane osoby w obwodzie kijowskim. Zełenski oświadczył, że nie wie, kto stoi za zamachem na jego doradcę. Zapowiedział, że wraca do Kijowa od razu po zakończeniu wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-22/ukraina-zamach-na-pomocnika-prezydenta-ukrainy-trwa-operacja-specjalna/

  Polubione przez 3 ludzi

  • A tutaj artykuł w którym juz wytknięto „niespójności” w całym zdarzeniu, czyli m.in;
   1. Jeśli celem był Szefir, dlaczego strzelali tylko do kierowcy?
   2. Wersja Szefira, że ​​najpierw chcieli zatrzymać samochód, a potem wszystkich wykończyć, natrafia na to samo pytanie – dlaczego nie strzelili kierowcy w głowę?
   3. Kierowca, który dostał kilka kul w nogi, przejechał samochodem kolejne pięć (według innych źródeł – siedem) kilometrów i zaparkował przy supermarkecie ATB [!]
   4. Jeśli zrobili to oligarchowie, jak sugeruje zespół Zełenskiego, to Szefir nie jest tutaj do końca jasnym wyborem [miał być przeciwny tzw. ustawie o oligarchach]
   5. „Ręka Kremla” jest raczej powodem rytualnym niż czymś opartym na dowodach. Takie hipotezy stawia się zwykle w celu uzasadnienia kolejnych masakr [co więcej Szefir ma być zwolennikiem kompromisu z FR]
   I „dziwnym” przypadkiem (cytat) „Zełenski poruszył już temat inscenizowanych zabójstw politycznych w s[swoim] serialu „Sługa narodu”…W 22 odcinku drugiego sezonu doszło do zamachu na Hołoborodkę, który wymyślili oligarchowie”. Plus jeszcze jeden „dziwny traf”, czyli „projekt ustawy o oligarchach zostanie jutro poddany pod głosowanie w drugim czytaniu”…
   https://strana.news/news/354470-pokushenie-na-shefira-hlavnye-nestykovki-ofitsialnoj-versii.html

   Polubione przez 3 ludzi

 3. Minionej doby na Ukrainie zarejestrowano ok. 6,8 tys. zakażeń koronawirusem i 105 zgonów wśród osób zainfekowanych – podało w środę ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. W obwodzie charkowskim u 99 proc. hospitalizowanych z Covid-19 dzieci wykryto wariant Delta.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-prawie-7-tys-kolejnych-zakazen-koronawirusem-i-ponad-sto-zgonow,494643.html

  I w temacie
  Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla urzędników i pracowników placówek oświatowych – ogłosił w środę premier tego kraju Denys Szmyhal.
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8252434,ukraina-koronawirus-obowiazek-szczepien-dla-niektorych-grup-zawodowych.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Po strzelaninie w Permie, gdzie zginęło sześciu studentów, skrajny ukraiński nacjonalista Serhij Sternenko opublikował wpis, w którym cieszył się ze śmierci Rosjan.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainskiego-radykala-ucieszyla-masakra-w-permie/
  https://www.wprost.pl/swiat/10492304/rosja-strzelanina-na-uniwersytecie-w-permie-nowe-informacje-bilans-ofiar-co-sie-stalo.html
  Komentarz: Gdyby wpis dotyczył żołnierzy FR może mógłby się obronić, ale ten facet cieszył się ze śmierci cywilów-słowem wyszedł z niego prawdziwy neobanderowiec. Swoją drogą ciekawe jak by zareagował, gdyby pod którymś z jego postów, w których żali się na śmierć „hierojów” ktoś zamieścił podobne do jego słowa?

  Polubione przez 4 ludzi

  • To jest zwykły kryminalista z wyrokami za handel narkotykami, sutenerstwo oraz porwanie i torturowanie ludzi (sprawa o zabójstwo jakiego dokonał w Odessie cały czas trwa), który może sobie „bimbać na wszystko” tylko dlatego ze jest TW SBU…

   Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie jeszcze jednego zamachu jakiego dokonano dzisiaj na Ukrainie, czyli śmiertelnego postrzelenia na ulicy w Czerkasach mężczyzny przez „ludzi w uniformach SBU”. Podobno za zamachem mógł stać „wor w zakonie” z Czerkas z którym zastrzelony „biznesmen” Mychajło Kozłow miał „na pieńku” i któremu poprzez swoje polityczne kontakty „załatwił” wpisanie na listę sankcji przeciwko „ukraińskim „autorytetom kryminalnym” (z ros. wory w zakonie) Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy;
  https://strana.news/news/354479-ubijstvo-biznesmena-mikhaila-kozlova-v-cherkassakh-chto-izvestno-o-pokushenii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Haniebna zdrada” w Zgromadzeniu Parlamentarny Rady Europy (PACE) które odrzuciło wszystkich ukraińskich kandydatów na stanowiska sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Pozytywnie oceniono za to kandydatów z…Federacji Rosyjskiej. Cytat „PACE odrzuciło wszystkich kandydatów z Ukrainy do ETPCz i zarekomendowało sędziów z Federacji Rosyjskiej i Mołdawii…W rezultacie odrzucono całą listę kandydatów do ETPCz z Ukrainy, sporządzoną na podstawie wyników konkursu przeprowadzonego przez komisję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego…„Komitet zaleca Zgromadzeniu odrzucenie listy, ponieważ nie wszyscy kandydaci spełniają kryteria wyboru na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i prosi ukraiński rząd o przedłożenie nowej listy kandydatów” – czytamy na stronie internetowej PACE”;
  https://strana.news/news/354482-v-sostav-espch-ne-voshel-ni-odin-iz-rekomendovannykh-ukrainoj-sudej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT światowe. „Sułtan” Erdogan swoim przemówieniem podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ wywołał chyba wielką dyplomatyczna awanturę. W jego trakcie bowiem ujawnił „marzenia” o poszerzeniu granic Turcji o Cypr, Aleppo (Syria), Mosul (Irak), „Saloniki (Grecja) oraz Batumi (Gruzja). Cytat „„Nasze fizyczne granice różnią się od granic w naszych sercach. Jak odróżnić Rize [miasto w Turcji leżące przy granicy z Gruzją] od Batumi? Wielu historyków uważa, że ​​Cypr, Aleppo, Mosul, Saloniki, Batumi powinny zostać włączone w granice Turcji” – powiedział z trybuny ONZ”;
  https://strana.news/news/354515-erdohan-reshil-vkljuchit-v-sostav-turtsii-territorii-sosednikh-stran.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. A tymczasem w NATO, cytat „Państwa NATO poparły inicjatywę Francji i Niemiec oraz zgodziły się na rewizję strategicznej koncepcji sojuszu. Poinformowała o tym francuska minister obrony Florence Parly. Według niej sytuacja, w której Australia zerwała wielomiliardowy kontrakt z Francją na dostawę okrętów podwodnych dla Canberry, pokazała, że ​​nie ma prawdziwego dialogu politycznego między krajami NATO…„Powodem istnienia NATO jest bezpieczeństwo transatlantyckie. O tym chcemy przypomnieć USA. Dlatego nasi partnerzy postanowili z naszej inicjatywy, jak również z inicjatywy Niemiec, rozpocząć rewizję koncepcji strategicznej sojuszu, – powiedziała Parly na posiedzeniu francuskiego Senatu”;
  https://strana.news/news/354488-v-nato-sohlasilis-peresmotret-stratehiju-aljansa-minoborony-frantsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Koncesja dla telewizji TVN24. KRRiT przegłosowała jej przedłużenie”;
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-22/koncesja-dla-telewizji-tvn24-krrit-przeglosowala-jej-przedluzenie/
  I podsumowanie tej kolejnej PiSowskiej hecy, czyli „Wyprowadzanie kozy z pokoju jako metoda uprawiania polityki. Przecież to jest PiS w pigułce od 6 lat. Buńczuczne zapowiedzi, wymachiwanie szabelką, mobilizowanie elektoratu, a na końcu: „no cóż, inaczej się nie dało”. Po co była cała ta walka z koncesją dla TVN?”…
  >https://twitter.com/makowski_m/status/1440734956347482124

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Kolejne informacje o „zamachu” na „pierwszego pomocnika” Zełęnskiego. Ukraińska policja poinformowała ze znalazła dwa tuziny łusek na miejscu zdarzenia i poinformowała ze według wstępnych badań „zmieniono w nich proch strzelniczy”. „Wczoraj znaleziono dwa tuziny łusek, które strzelec zostawił na miejscu przestępstwa podczas zamachu na pierwszego asystenta prezydenta. Jest to amunicja 7×62 na 39 mm. Taką amunicję nieczęsto spotyka się w naszym kraju. łuski wyprodukowano na Węgrzech ale cały nabój być może ponownie złożono w Niemczech. Kupili stare węgierskie naboje, zamienili w nich proch strzelniczy, ponownie oznaczyli jako amunicję cywilną, doładowali pocisk…Czyli szczegółowe badania balistyczne jeszcze przed nami. Ale to już oczywiste że wybrana przez przestępcę amunicja jest prosta i raczej tania. To znaczy, chociaż nie był to ostrzał snajperski, to nie była inscenizacja” – napisał dyrektor departamentu komunikacji MSW Ukrainy Artem Szewczenko;
  https://strana.news/news/354542-pokushenie-na-shefira-v-mvd-rasskazali-o-puljakh-kotorymi-streljali-po-mashine.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Po pierwsze nie 7×62, na 39. a 7,62×39. Był to najpopularniejszy w demoludach pocisk bojowy np do AKM. Nie dalej jak we wtorek strzelałem nim na strzelnicy z AKMS. 5 z sztuka, niestety, ale to były moje urodziny, więc zaszalałem.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem w Kijowie. Rada Najwyższa Ukrainy ma dzisiaj m.in głosować w sprawie przyjecia tzw. ustawy o oligarchach, a przed nią zaczęły sie protesty. Demonstrują m.in zwolennicy „Opozycyjnej platformy – Za życie” oraz uczestnicy tzw. majdanu drobnych przedsiębiorców („SaveFOP”) którzy sprzeciwiają sie rządowym restrykcjom wprowadzanym w zwiazku z epidemią koronawirusa;
  https://strana.news/news/354551-zakona-ob-oliharkhakh-i-mitinhi-v-kieve-sehodnja-kak-holosujut-v-rade-i-chto-proiskhodit-vozle-nee.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4399682-na-mytynhe-pod-radoi-proyzoshla-potasovka
  W trakcie przepychanek z ochraniajacymi budynek funkcjonariuszami MSW Ukrainy zatrzymano lidera ‚SaveFOP” Serhija Dorotycza;
  https://strana.news/news/354556-pod-radoj-zaderzhali-doroticha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT afgańsko-ukraińskie, czyli wbrew zapewnieniom władz w Kijowie, w dalszym ciągu z Afganistanu nie ewakuowano przebywajacych tam obywateli Ukrainy. Według ukromediów miało to związek z tym ze strona ukraińska próbowała ukrywać ten fakt przed talibami. W odpowiedzi talibowie mieli zablokować ewakuację i zażądać od strony ukraińskiej by najpierw dostarczyła pomoc humanitarną dla Afganistanu. Z kolei strona ukraińska tłumaczy że ewakuacja się nie udała ponieważ większość chętnych do niej miała fałszywe dokumenty;
  https://strana.news/news/354456-v-afhanistane-vo-vtoroj-raz-provalilas-evakuatsija-hrazhdan-ukrainy-strany-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dla zainteresowanych, podsumowanie wizyty Zełenskiego w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, czyli „zagrywki PR” w stylu składnia kwiatów, 21 wrzesnia, na pomniku ofiar wydarzeń z 11 września 2001 roku pomimo tego że własnie 11 wrzesnia zrobili to już przedstawiciele Ambasady Ukrainy. Zełenski stwierdził także w odpowiedzi na pytanie o to czy USA przekażą Ukrainie system „Żelazna Kopuła” że „za wcześnie, by o tym mówić” oraz że „są takie sygnały”. Spotkał się także z „amerykańskimi inwestorami”, którymi okazali sie być członkowie Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego;
  https://strana.news/news/354381-zelenskij-na-henassamblee-oon-v-nju-jorke-hlavnye-vyvody.html
  Plus w trakcie swojego przemówienia w ONZ cytował słowa z wystąpienia Putina, również w ONZ, po rosyjsku;
  https://strana.news/news/354534-zelenskij-v-rechi-v-oon-protsitiroval-putina-na-russkom-jazyke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Szefowa Misji ONZ d/s Praw Człowieka na Ukrainie Matilda Bogner podczas konferencji prasowej ‚wyraziła zaniepokojenie” sankcjami nałożonymi przez obecne władze w Kijowie na opozycyjne media. „Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka jest zaniepokojone, że decyzje te nie spełniają międzynarodowych standardów dotyczących prawa do wolności wypowiedzi, ponieważ nie zostały przyjęte przez niezależne władze i nie udowodniły proporcjonalności tych ograniczeń” – powiedział Bogner”;
  https://112ua.tv/mir/v-oon-vyrazili-obespokoennost-sankciyami-ukrainy-protiv-oppozicionnyh-smi-592221.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Ukraińska codzienność, czyli ‚Breaking Bad” po ukraińsku. W Chmielnickim zatrzymano nauczyciela jednej ze szkół średnich który w przerwach pomiedzy lekcjami handlował amfetaminą;
  https://korrespondent.net/ukraine/4399750-v-khmelnytskom-pedahoh-na-peremenakh-prodaval-amfetamyn
  W Kijowie zatrzymano członków bandy którzy podajac się za policjantów, porywali innych przestępców i w zamian za „zwolnienie” wymuszali od nich okupy;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4399703-vydavaly-sebia-za-polytseiskykh-y-pokhyschaly-luidei-v-kyeve-zaderzhana-banda
  Zatrzymano także bandytów którzy porwali córkę jednego z samorządowców z obwodu połtawskiego, biznesmena i deputowanego połtawskiej rady obwodowej, za której uwolnienie domagali sie prawie pół miliona dolarów w bitcoinach. Hersztem bandy okazał się być mężczyzna przebywajacy obecnie w kijowskim areszcie śledczym gdzie oczekuje na wyrok za zabójstwo z premedytacją;
  https://korrespondent.net/ukraine/4399690-sbu-zaderzhala-bandu-pokhytyvshuui-doch-deputata-y-trebovavshuui-470-tysiach

  Polubione przez 3 ludzi

 16. W temacie gazowym, czyli niemiecki „DW” (opcja „antyrosyjska i liberalistyczna”) o tym czy mieszkańcom Germanistanu (dawniej Niemcy) grozi marznięcie zima z powodu deficytu gazu ziemnego. Cytat „Rehden, największy magazyn gazu w Niemczech i UE, należący do Gazpromu, jest zapełniony tylko w 5%. Jakie są możliwe konsekwencje dla sezonu grzewczego w Niemczech i cen błękitnego paliwa?…Teraz w niemieckich mediach, które przez długi czas nie dostrzegały problemu rekordowego wzrostu cen gazu ziemnego i niezwykle niskiego poziomu zapełnienia podziemnych magazynów gazu (PMG), liczba komunikatów i artykułów na ten temat jest dosłownie rośnie jak lawina . Jednocześnie publikowanych jest coraz więcej liczb i faktów, które pozwalają ocenić rzeczywistą skalę niedoboru paliwa i możliwe konsekwencje. Więc co tak naprawdę zagraża – lub nie zagraża – gospodarstwom domowym w Unii Europejskiej, a w szczególności w Niemczech nadchodzącej zimy?”;
  https://www.dw.com/ru/deficit-gaza-v-evrope-kogda-nemcy-nachnut-merznut/a-59281861

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Kolejny „njus” z „juesej”. Dwójka ewakuowanych „afgańskich pomocników”, których Waszyngton „ugościł” w bazie wojskowej Fort McCoy w Wisconsin trafiła przed sąd federalny po tym jak jednego oskarżono o gwałty na nieletnich, a drugiego o znęcanie sie nad żoną;
  https://www.foxnews.com/politics/two-afghan-refugees-at-fort-mccoy-facing-charges-of-sex-crimes-against-a-minor-and-domestic-abuse

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Dziś, 23 września, szefowa Misji Monitorowania Praw Człowieka ONZ na Ukrainie Matilda Bogner przedstawiła raport na temat sytuacji w naszym kraju…Przedstawiciele ONZ dokonali oceny wydarzeń, które miały miejsce na Ukrainie przez sześć miesięcy – od 1 lutego do 31 lipca 2021 roku…Dokument zawiera wszystkie najbardziej skandaliczne wydarzenia ostatnich miesięcy – od zamknięcia mediów przez KBN po prześladowania rosyjskojęzycznych [Ukrainców] przez nacjonalistów z powodu ustawy o ukrainizacji…Mówi się również o wzroście liczby ofiar wśród ludności cywilnej w Donbasie, skandalicznej ustawie o okresie przejściowym i torturach w SBU…Pogorszyło się bezpieczeństwo na wschodniej Ukrainie. Wzrosła liczba ofiar cywilnych. W tym okresie 62 ofiary – 15 zabitych i 47 rannych, czyli o 51% więcej niż w poprzednim półroczu…W tym samym czasie 81% zmarłych znajdowało się na terytoriach niekontrolowanych. Dokładnie taka sama liczba w przypadku ostrzału obiektów cywilnych: ponad 80% trafień padło na terytorium „DRL” i „ŁRL”…Ogólnie rzecz biorąc, istnieją bardzo wymowne statystyki dotyczące tego, kto do kogo strzela”;
   https://strana.news/news/354598-oon-doklad-po-pravam-cheloveka-v-ukraine-2021-hlavnoe.html

   Polubione przez 3 ludzi

  • Tak jeszcze w temacie.
   Dane na które powołują się agencje pracy sugerują, że dochodzimy do szczytowej fali przyjmowania „gości ze wschodu”. Nie będzie już gwałtownych wzrostów liczby pracujących w Polsce Ukraińców. Wszystko przez kryzys demograficzny w tym kraju. Ci którzy chcieli/mogli już wyjechali. Została liczna grupa młodzieży i dzieci, rencistów i emerytów którzy nie mogą pracować za granicą.
   https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainskie-zrodlo-migracji-zarobkowej-wysycha-agencje-zatrudnienia-nie-moga-sciagnac-wiecej-ukraincow/
   Nie wróży to Ukrainie szczęśliwej przyszłości. Za kilka lat system emerytalny w tym kraju zacznie się chwiać. Emigranci nie płaca składek do ukraińskiego budżetu, więc nie ma z czego finansować emerytur.
   W tym roku deficyt ukraińskiego ZUS-u wyniósł już ponad 200 miliardów hrywnien rocznie, to mniej więcej tyle ile wydaje Kijów na utrzymanie armii! A i tak kwota dotacji z budżetu jest zaniżona, po pierwsze nie obejmuje one wielu mieszkańców Donbasu, po drugie rząd kilkakrotnie zwlekał z podwyżkami emerytur, po trzecie wojskowi wygrali w sądach lepsze „warunki świadczeń”-rząd nie zrealizował jeszcze wyroku sądu.
   I taka luźna dywagacja, problemem Ukrainy nie jest to, że wydaje za dużo na emerytury wojsko etc. Tylko to, że przy całym potencjale jaki ma ten kraj wpływy do budżetu są znikome. Starannie na to „zapracowały” kolejne pomajdanowe rządy. Ograniczenia wymiany towarów Rosją, wojna handlowa z FR, brak postępu w przyjmowaniu inwestorów, przy jednoczesnym oddawaniu CAŁYCH sektorów gospodarki kilku zagranicznym kompaniom lub lokalnym oligarchom.
   To tylko parę grzeszków pomajdanowych władz. Czekam teraz na reakcje ludności i władz w Kijowie na „klimatyczne zaciskanie pasa”, któremu kibicuje Bruksela i Waszyngton. Nawet częściowe wprowadzenie części podpisanych umów klimatycznych kompletnie dobije tamtejszy przemysł.
   Ukraina nie ma środków na inwestycje/reformy, a koszty energii będą skokowo rosły.

   Polubione przez 3 ludzi

 18. Na Ukrainie zarejestrowano minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 120 zgonów w związku z COVID-19 – poinformowało ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Od czwartku w kraju obowiązuje tzw. żółta strefa epidemiczna.
  https://www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/280245,doniesienia-covidowe-z-ukrainy-i-rosji
  Komentarz: Szykują się kolejne restrykcje. Może to i dobrze? Zamkną szkoły, instytucje państwowe to i zaoszczędzą trochę gazu, którego brakuje.

  Polubione przez 4 ludzi

 19. Ciekawe ile w tym prawdy?

  Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła poprawki do budżetu obronnego. W ich ramach zostaną nałożone sankcje na rosyjski gazociąg Nord Stream 2. Poinformował o tym na Facebooku Jurij Witrenko, prezes zarządu Narodowej Spółki Akcyjnej „Naftohaz Ukrainy”.
  https://kresy24.pl/izba-reprezentantow-kongresu-usa-uchwalila-poprawki-do-budzetu-obronnego-zblizaja-sie-sankcje-wobec-operatora-nord-stream-2/

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Wojna USA z FR” oczywiści o „wyzwolenie Ukrainy” coraz bliżej. Cytat „Szef rosyjskiego sztabu generalnego Gierasimow i jego amerykański odpowiednik Milley rozmawiali przez 6 godzin w Finlandii za zamkniętymi drzwiami…Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generał armii Walery Gierasimow spotkał się z przewodniczącym Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milley’em…Jak podano we wpisie, spotkanie odbyło się 22 września w Helsinkach. Generałowie i towarzyszący im urzędnicy dyskutowali na tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Obejmują one zmniejszenie ryzyka wystąpienia incydentów w trakcie działań wojennych…Rozmowa była konstruktywna i według Reutersa trwała ponad sześć godzin…Obie strony zgodziły się nie ujawniać szczegółów rozmów, zauważyła agencja Associated Press (AP)”;
   https://strana.news/news/354668-hlavy-henshtabov-rossii-herasimov-i-ssha-milli-vstretilis-v-finljandii.html

   Polubione przez 3 ludzi

 20. Kolejne OT klimatyczne, czyli „Fotowoltaika w pułapce. Wytwórców czekają masowe wyłączenia z sieci…Instalacji fotowoltaicznych przybywa w Polsce w błyskawicznym tempie. Energetycy ostrzegają, że krajowe sieci energetyczne doszły już do granic możliwości integrowania zielonych mocy. W efekcie w tym roku, gdy mocno wiało i świeciło słońce, operator po raz pierwszy w historii wyłączył z sieci część farm wiatrowych. Już za pięć lat takie redukcje mogą stać się plagą i słono kosztować. – Ryzyko znane było od lat, ale operatorzy sieci nie stanęli na wysokości zadania – ripostuje branża OZE”;
  https://businessinsider.com.pl/firmy/fotowoltaika-zapchala-siec-wytworcow-energii-czekaja-masowe-wylaczenia/fhmxeyk
  Ps. Aż strach pomyśleć do czego stacza się, na własne życzenie, nasza „zachodnia cywilizacja”…

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.