Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2021r.- 2282 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 548.

 Od początku konfliktu w południowo-wschodniej Ukrainie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wystąpiło ok. 7 tys. mieszkańców DRL i ŁRL, a także ok. 1000 zamieszkujących Krym. 

Ci ludzie stracili bliskich i krewnych, mieszkania i domy, pracę, stali się niepełnosprawni. Wielu musiało na dobre opuścić miejsce swego dotychczasowego zamieszkania poszukując spokoju na obczyźnie. Jednak od siedmiu lat nie rozpatrzono ani jednego pozwu przeciwko rządzącej w Kijowie junty znajdującej się pod protekcją Stanów Zjednoczonych i znajdujących się w amerykańskiej strefie wpływów- krajów zachodnich.

Ludzie dotknięci działaniami wojennymi w Donbasie znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji. Nie mogą domagać się sprawiedliwości przed sądami rosyjskimi, ponieważ Donieck i Ługańsk nie są częścią Rosji. Nie ma sensu także składać pozwów dotyczących działań Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy do ukraińskich sądów, gdyż mieszkańcy nieuznawanych republik nie wierzą w ich obiektywność. Wydawałoby się, że odwołanie do ETPCz to jedyny sposób na przywrócenie sprawiedliwości. Ale nawet tutaj wobec przedłużającego się konfliktu najwyraźniej nie spieszą się z wysłuchaniem jego ofiar. Europejski Trybunał przyjął zarzuty, ale nie wiadomo, kiedy rozpocznie się merytoryczne ich rozpatrywanie.

Wśród powodów jest Anna Tuv, była mieszkanka Doniecka. W maju 2015 roku ukraińska artyleria zbombardowała jej dom. Ostrzał zabił męża i najstarszą córkę, a dwoje młodszych dzieci zostało rannych. Sama Anna straciła rękę. Teraz mieszka na przedmieściach na rencie. Anna, podobnie jak tysiące innych uchodźców z Donbasu, czeka na rozpoczęcie rozpatrywania jej roszczenia wobec Ukrainy.

Według międzynarodowego prawnika Dmitrija Panfiłowa, który ma doświadczenie w pracy z ETPCz, milczenie europejskiego wymiaru sprawiedliwości może trwać kilka lat, a może i dłużej. Termin rozpatrzenia roszczeń od osób fizycznych nie jest w żaden sposób uregulowany. Według niego, długotrwałe odroczenie orzekania w tej sprawie wymiaru sprawiedliwości może wynikać z faktu, że konflikt zbrojny na południowym wschodzie Ukrainy jeszcze się nie zakończył, a spór terytorialny nie został rozwiązany.

 Panfiłow uważa, że ​​ETPCz nie przystąpi do rozpatrywania roszczeń cywilów przed rozważeniem szeregu wzajemnych roszczeń prawnych Ukrainy i Rosji.

 „ETPCz nie spieszy się z wypowiadaniem się na temat roszczeń Rosji i Ukrainy w związku z politycznym uściśleniem tej kwestii. Myślę, że to jest problem. A zwykli ludzie są teraz zakładnikami tej sytuacji”powiedział Dmitrij Panfiłow.

Ze swej strony, Moskwa także oskarżyła Kijów o śmierć ludzi na „Majdanie”, w Odessie i Donbasie, a także oskarżyła o regularne łamanie szeregu artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka– prawa do życia, zakazu tortur, prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego, prawa do poszanowania życia prywatnego, rodzinnego i innych. Nie wiadomo jeszcze, kiedy to twierdzenie zostanie rozpatrzone.

Ponadto Rosja wystąpiła z wnioskiem o wyznaczenie Ukrainie środków tymczasowych związanych z blokadą dopływu wody dla Krymu i naruszeniem praw ludności rosyjskojęzycznej. Ale został on w całości odrzucony.

„Odpowiedź ETPCz nadeszła już następnego dnia po złożeniu pozwu, co może jedynie świadczyć o powierzchowności jego analizy i doraźnym charakterze postępowania. Jednocześnie zauważamy, że ta tymczasowa decyzja proceduralna nie przesądza o wyniku merytorycznego rozpatrzenia skargi ‚Rosja przeciwko Ukrainie'” – skomentował tą niebywałą sytuację Departament Informacji i Prasy rosyjskiego MSZ.

Obecnie do ETPC skierowano ponad 10,5 tys. pozwów przeciwko Ukrainie od jej obecnych i byłych obywateli.

https://russian.rt.com/ussr/article/906137-iski-sud-kiev-krim-donbass-prava-cheloveka

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, szef ŁRL Leonid Pasecznik swoim dekretem polecił Milicji Ludowej ŁRL organizowanie i prowadzenie przeszkolenia wojskowego rezerwistów.

„W celu szkolenia i doskonalenia umiejętności obywateli z rezerwy przydzielonej formacjom rezerwowym na odpowiednie stanowiska wojskowe (…) zlecam Milicji Ludowej ŁRL organizowanie i prowadzenie szkoleń wojskowych obywateli z rezerwy , w okresie od 21.09.2021 do 25.09.2021, od 10.04.2021 do 10.08.2021”– napisano w dekrecie szefa ŁRL.

Dokument mówi także i o tym, że szefowie przedsiębiorstw, organizacji i instytucji wszystkich form własności znajdujących się na terenie ŁRL muszą zapewnić zachowanie miejsc pracy i wynagrodzenia swoich pracowników, którzy są powoływani na szkolenia wojskowe.

Poza tym, żołnierze Milicji Ludowej ŁRL zestrzelili bezzałogowy statek powietrzny, za pomocą którego USZ planowały naprowadzać ostrzał moździerzowy miejscowości Kalinowo.

„W rejonie Popasniańskim żołnierze z 24 brygady zmechanizowanej, łamiąc pierwszy punkt Kompleksu Środków Dodatkowych, próbowali użyć bezzałogowego statku powietrznego, aby doprecyzować ostrzał moździerzowy w osiedlu Kalinowo”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

Wyjaśnił, że wieczorem 19 września „zaobserwowano dwie załogi moździerzy z 3 batalionu zmechanizowanego 24 brygady, poruszające się na wschód od osady Nowozwanówka”.

„Następnie nasi obserwatorzy zarejestrowali ukraiński quadrocopter AUTEL EVO 2 lecący w kierunku Nowozwanówka– Kalinowo, który został zestrzelony przez obrońców republiki podczas przekraczania linii styku”– powiedział przedstawiciel resortu obrony.

Dodał, że „ukraińskie formacje zbrojne, tracąc środki na prowadzenie ostrzału, odmówiły udziału w prowokacji ogniowej”.


Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne umieściły pojazdy opancerzone w dzielnicy mieszkalnej osiedla Nowotoszkowskiego w rejonie Popasniańskim.

„Na terenie odpowiedzialności 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, w strefie mieszkalnej osiedla Nowotoszkowskoje, zarejestrowano obecność dwóch bojowych wozów opancerzonych”– podano w komunikacie resortu obrony ŁRL.

Natomiast w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzał o godzinie 18:10, z kierunku Wierchnietoreczkoje Wierchnieje w stronę Wierchnietoreczkoje Niżnieje- na północ od Doniecka, przy użyciu broni maszynowej- w tym dużego kalibru oraz o godzinie 18:25, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje- na południowy- zachód od Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (29 granatów).

Do ostatniego ostrzału doszło na południowym odcinku frontu o godzinie 19:15, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (1 mina), automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) oraz broni maszynowej.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 45 pocisków.

Dodatkowo, w dniu wczorajszym USZ na ługańskim odcinku frontu 2 razy naruszyły warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w rejonach osiedli Kalinowo-Borszcziewatoje i Mołodieżnoje, przy użyciu automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 i ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 21 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 20 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була контрольованою.

Порівняно з попередньою добою інтенсивність бойових дій на лінії зіткнення зменшилась. Ввечері збройні формування Російської Федерації активізували бойові дії, 5 разів порушивши режим припинення вогню, з них 1 раз із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Намагаючись спровокувати відповідь наших воїнів, російські окупанти вели турбуючий вогонь з гранатометів різних систем в напрямку населених пунктів НОВОМИХАЙЛВКА та НОВОЗВАНІВКА.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ ворог застосовував заборонену зброю – міномети калібру 120 мм.

В напрямку НОВООЛЕКСАНДРІВКИ противник здійснював прицільні обстріли позицій українських захисників з гранатометів різних систем.

Біля ШИРОКИНОГО найманці відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав вогнепальне поранення. Йому було надано невідкладну домедичну допомогу та евакуйовано до шпиталю. Стан здоров’я воїна – задовільний.

Українські захисники вели активну оборону та подавляли вогневі засоби противника, застосовуючи дозволене Мінськими домовленостями озброєння.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Протягом поточної доби, 21 вересня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.

В районі населеного пункту КАМ’ЯНКА противник застосував заборонені Мінськими домовленостями міномети 120 калібру.Втрат серед українських захисників немає.

Підрозділи Об’єднаних сил продовжують контролювати ситуацію і виконувати завдання з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4914 транспортних засобів, 4200 осіб, з яких 4158 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи.Виявлено 56 адміністративних правопорушення та розкрито 35 злочинів.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1082 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1181 особа. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 388 осіб та 317 осіб відповідно.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Z powodu pilnego, acz niespodziewanego wyjazdu, następna moja relacja z frontu wojny domowej w Donbasie- na południowo-wschodniej Ukrainie, ukaże się dopiero w następny poniedziałek- 27 września.

185 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2021r.- 2282 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT afgańsko-ukraińskie, czyli w końcu z Afganistanu na Ukrainę dotarł samolot z ewakuowanymi, 100 osób, z terytorium Afganistanu osobami;
  https://strana.news/news/354615-iz-kabula-v-kiev-23-sentjabrja-vyletel-evakuatsionnyj-samolet-so-100-ljudmi-na-bortu.html
  Oprócz obywateli Ukrainy, na pokładzie znaleźli sie także obywatele Kanady oraz…Watykanu;
  https://strana.news/news/354682-kiev-vyvez-iz-afhanistana-ukraintsev-i-hrazhdan-vatikana-i-kanady-foto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie „zamachu” na „pierwszego pomocnika” Zełenskiego, w wyniku którego „ranny” miał zostać jego kierowca, a który po „ciężkim zranieniu” miał jeszcze prowadzić samochód 7 km i zaparkować przed jednym z marketów, graficzny „komentarz” jednego z internautów…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł o załamywaniu się ukraińskiego rynku eksportowego opartego na surowcach. Na rynkach światowych spadają gwałtownie ceny rud żelaza które były jednym z głownych surowców na których opierał sie ukraiński eksport, a która trafiała w większości do Chin. Pojawiają się także problemy z eksportem zboża i to pomimo jego rekordowego zbioru na Ukrainie z powodu tego że ukraińska infrastruktura nie jest zdolna do wyeksportowania jego zwiększonej ilości. Do tego oczywiście dochodzą rosnace ceny ceny surowców energetycznych, nie tylko gazu, ale także produktów naftowych i węgla. Na chwile obecną, według ukraińskiej państwowej słuzby statystycznej, ujemny bilans w ukraińskim handlu ma już wynosić ponad 1,7 mld dolarów;
  https://strana.news/articles/analysis/354621-chto-budet-s-ukrainskim-eksportom-i-pochemu-haz-po-1000-vse-perecherknet.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć. Cytat „Inżynier z liceum w Krzemeńczuka [obwów połtawski] nakręcił z żoną intymne filmy domowe, a następnie umieścił je na stronie pornograficznej – sąd skazał mężczyznę na 3 lata w zawieszeniu” 🙂
  https://poltava.to/news/62752/
  W obwodzie lwowskim, na działce jednego z ‚aktywistów” (zapewne chodzi o „ukropatriotę”) odkryto „arsenał” z materiałami wybuchowymi oraz amunicją;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4400119-vo-lvovskoi-oblasty-u-aktyvysta-nashly-tainyk-s-hranatamy

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie gazowym. Ukromedia alarmują ze ukraińska państwowa spółka „Naftohaz”, monopolista na rynku gazowym na Ukrainie, nie ma już pieniędzy na zakup gazu. Do zakończenia zakupów „Naftohazowi” brakuje „tylko” 123 mld hrywien. Powodem takiej sytuacji jest oczywiście wzrost cen za gaz na giełdach europejskich;
  https://www.rbc.ua/rus/news/poiskah-deneg-pochemu-naftogazu-hvataet-sredstv-1632411181.html
  O wzrost cen za gaz rosyjski na giełdach europejskich premier Ukrainy Szmyhal oskarżył rosyjski „Gazprom”. Cytat „To, co widzimy z cenami gazu na europejskich giełdach, to wojna energetyczna, którą Gazprom rozpętał, aby szantażować i uruchomić Nord Stream 2″. Warto przy tym przypomnieć że podstawą „polityki uniezależnania się Ukrainy od Rosji” prowadzonej przez „pomajdanowe” władze w Kijowie było właśnie KUPOWANIE GAZU NIE BEZPOŚREDNIO OD „GAZPROMU”, A ‚WOLNYM RYNKU”, czyli europejskich giełdach…
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4400129-shmyhal-obvynyl-hazprom-v-roste-tsen-na-haz
  A na oskarżenia pod adresem „Gazpromu” odpowiedział jego przedstawiciel szef działu strukturyzacji i wyceny kontraktów Sergiej Komlew który nazwał je ‚absurdem” i stwierdził m.in „Dostawa gazu rurociągowego odbywała się na poziomie historycznych maksimów, a główny wzrost przypadał na udział najważniejszych odbiorców” przytaczajac dane według których wydobycie gazu w Federacji Rosyjskiej i jego eksport wzrosły w tym roku – o 18,4% (298,2 mld m sześc.) i 23,2% (115,3 mld m sześc.);
  https://ria.ru/20210924/gazprom-1751569334.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem „niezależny” portal śledczy „Bellingcat” (faktycznie „agenda” brytyjskich „specsłużb”) zajął się demaskowaniem jako „rosyjskich agentów” na Ukrainie…zbiegłych na jej terytorium „białoruskich opozycjonistów”.
  Warto przy tym przypomnieć ze niedawno „białoruscy opozycjonisci” na Ukrainie skarżyli się właśnie że próbuja ich zwerbować „specsłużby” ale…Ukrainy;
  https://inforesist.org/zhurnalist-bellingcat-fsb-verbuet-belorusskih-bezhenczev-i-zabrasyvaet-v-ukrainu/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli bunt w proPiSowskiej „TV Republika” przeciwko polityce energetycznej „rządu warszawskiego” uległej wobec GRETynizmu klimatycznego wymuszanego przez UE. Cytat „W czwartek wieczorem Telewizja Republika nie wyemitowała zapowiadanego programu „Otwartym tekstem” Ewy Stankiewicz. Dziennikarka ostro przepytywała w nim ministra Piotra Naimskiego o stan polskiej energetyki. Konfederacja pokazała, co takiego ukryto przed widzami”;
  https://nczas.com/2021/09/24/zerwe-pani-ten-program-konfederacja-pokazuje-material-ktorego-boi-sie-rzad-pis-video/

  Polubione przez 2 ludzi

 8. W temacie „zamachu” na „pierwszego pomocnika” Zełenskiego. Niezrzeszony (wcześniej wykluczony z frakcji ‚Sługa narodu”) deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Geo Leros złożył wniosek by ukraiński parlament wystapił do Amerykańskiej Akademii Filmowej o przyznanie Zełenskiemu ‚Oskara” za najlepszy scenariusz i efekty specjalne w filmie „Zabójstwo, którego nie było”, czyli ‚zamachu” na swojego „pierwszego pomocnika” 🙂
  https://censor.net/ru/video_news/3290226/prosil_vruchit_oskar_zelenskomu_za_insinuatsiyu_pokusheniya_no_daje_slugi_ne_otsenili_ego_novuyu_postanovku

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Śmiech przez łzy
  Izba Reprezentantów przyjęła nowe sankcje USA przeciwko Rosji, wśród których znalazły się te uderzające w sporny projekt Nord Stream 2.
  Izba przyjęła nowe sankcje wobec Rosji 316 głosami za przy 113 przeciwko. Są ich trzy rodzaje: przeciwko próbom wykupywania obligacji rosyjskich przez inwestorów amerykańskich na rynku wtórnym, przeciwko 35 oficjelom rosyjskim, wśród których zabrakło jednak prezesów Gazpromu i Rosnieftu branych pod uwagę, a także rozszerzenie sankcji przeciwko Nord Stream 2.
  https://biznesalert.pl/nowe-sankcje-wobec-nord-stream-2-przed-wyborami-w-niemczech-ukraina-chce-konsultacji-z-komisja/
  Komentarz: Zapewne skończy się sankcjami podobnymi do tych za przejęcie Krymu do FR. Kilku urzędników rosyjskich (niskiego szczebla) dostanie zakaz wjazdu do USA, zabroni się inwestowania w obligacje państwowe FR i zakaże się sprzedaży pewnych towarów.
  Rosja, jak to juz pokazała, potrafi owe sankcje omijać. Zresztą nawet nałożone nie zmienia najważniejszej rzeczy…NSII powstał i niedługo zacznie dostarczać gaz do UE.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. To już jest nudne. Strona ukraińska obwinia..FR o zamach na doradcę Zełenskiego.

  Założyciel Departamentu Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Walery Kur uważa, że ​​zamach na doradcę prezydenta Ukrainy, Serhija Szefira był „dobrze zorganizowaną operacją specjalną” i został przeprowadzony przez profesjonalistę. Powiedział to w jednym z ukraińskich kanałów telewizyjnych.
  Według niego w tym zamachu pierwszą rozpatrywaną wersją powinny być motywy polityczne.
  „I wpływ służb specjalnych naszego byłego przyjaciela, a obecnego wroga, który toczy z nami wojnę – dodał.
  https://kresy24.pl/weteran-zwalczania-zorganizowanej-przestepczosci-uwaza-ze-zamachu-na-doradce-prezydenta-ukrainy-mogl-dokonac-profesjonalista-z-rosji/

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Wieści z Elbląga
  Radni PiS zaproponowali formalne zawieszenie współpracy Elbląga z ukraińskim Tarnopolem, propozycja przepadła w głosowaniu na dzisiejszej sesji. W zamian przegłosowano inną wersję stanowiska, w którym Rada rekomenduje prezydentowi „niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol”.
  https://www.portel.pl/wiadomosci/elblag-nie-zawiesi-wspolpracy-z-tarnopolem/125097
  Komentarz: Chodzi o sprawę nadania przez władze ukraińskie imienia Szuchewycza miejskiemu stadionowi. Po tej decyzji miasta partnerskie powoli krystalizowały swe stanowisko. Pierwsze odpowiedziały władze Nysy-zawiesiły współpracę z neobanderowcami, później pod presją opinii publicznej podobna decyzje podjęli włodarze Tarnowa. Elbląg i Chorzów unikały podjęcia decyzji- w końcu skończyło się na „wyrażeniu zaniepokojenia”.
  P.S I tak decyzje władz samorządowych były znacznie „twardsze” niż popiskiwanie Prezydenta i szefa MSZ. Ciekawe kiedy ci panowie wywiążą się z obietnic i ruszą prace ekshumacyjne na Ukrainie?

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Nieoczekiwanie z krytyką tzw. ustawy o oligarchach wystapiła Ambasador kanady w Kijowie Larisa Galadza która w wywiadzie dla ukromediów porównujac „antyoligarchiczną” ustawę ukrainską z obowiązujaca w Kanadzie stwierdziła ze „niebezpieczne jest wskazywanie w prawodawstwie jakiejkolwiek konkretnej kategorii osób”. „Myślę, że moja własna wizja jest taka, że ​​wpisywanie [jakiejkolwiek] kategorii ludzi w ustawodawstwo może być bardzo niebezpieczne. Konieczne jest, aby prawo było zawsze skierowane na działanie, czy jest to dobre działanie, czy złe działanie – nie na ludzi. Rozumiem, jaka jest intencja tej ustawy, ale robimy to inaczej” – powiedziała kanadyjska dyplomatka;
  https://strana.news/news/354797–larisa-haladza-posol-kanady-v-ukraine-opasaetsja-zakona-ob-oliharkhakh.html
  Ps. I ma rację bo ‚walka z oligarchami” na Ukrainie skończy się dla Kijowa masowymi pozwami w międzynarodowych sądach i trybunałach d/s praw człowieka…

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Ukraiński portal ‚Strana.news” opublikował ciekawe informacje na temat „pierwszego pomocnika” Zełenskiego Serhija Szefira na którego dokonano „zamachu”. Cytat „Sprawa zamachu na Sierhija Szefira , pierwszego doradcy prezydenta Władimira Zełenskiego , nabiera nowych szczegółów. Jak dowiedziała się „Strana”, Sierhij Szefir jest nie tylko pierwszym asystentem, ale także najbliższym partnerem finansowym prezydenta…W pierwszym roku panowania Ze, Sierhij Szefir służył jako jego „kasjer”. W 2019 r., zgodnie z komunikatem na stronie internetowej prezydenta Ukrainy , to właśnie w rodzinie Szefirów rodzina Zełenskich przepisała prawa korporacyjne 12 ukraińskich firm jednocześnie. Ponadto sprzedaż została przeprowadzona za zaskakująco niską kwotę 246 tys. hrywien. Również w 2019 roku Ołena Zelenska otrzymała pożyczkę w wysokości 5 mln hrywien od samego Sierhija Szefira…Ale to nie wszystko. Do tej pory Władimir Zełenski wraz z braćmi Szefir posiada dwa mieszkania w Kijowie oraz szereg marek z branży show-biznesu…Zgodnie z deklaracją na rok 2020 Władimir Zełenski wraz z braćmi Sierhijem i Borysem Szefirami posiadają wspólnie dwa ogromne mieszkania w Kijowie o powierzchni 254,5 i 198,6 mkw. W pierwszym mieszkaniu udział prezydenta wynosi 25%, w drugim 50%…Ponadto Zełenski i jego pierwszy asystent posiadają drugie mieszkanie w proporcji 50/50″;
  https://strana.news/articles/354792-pokushenie-na-shefira-kak-svjazan-pomoshchnik-prezidenta-i-sam-zelenskij.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie zaczynają coraz mocniej „brykać” ewakuowani z Afganistanu „afgańscy pomocnicy” Amerykanów i ich koalicjantów. Tym razem 19 września w Fort Bliss w Nowym Meksyku przebywajaca w nim grupa Afgańczyków „napadła” (nie podano szczegółów na czym polegała owa „napaść”) na służąca w nim amerykańską żołnierkę;
  https://abcnews.go.com/US/female-us-service-member-allegedly-assaulted-male-afghan/story?id=80222902

  Polubione przez 2 ludzi

 15. OT energetyczne, czyli wraz z cenami za gaz na giełdach europejskich rosną także ceny na inne surowce energetyczne. Ropa naftowa (Brent) przekroczyła cenę 78$ za baryłke, co jest najwyższą ceną od października 2018 roku;
  https://strana.news/finance/354795-tsena-marki-brent-na-birzhe-podnjalas-vyshe-78-za-barrel-vpervye-s-oktjabrja-2018-hoda.html
  Do góry poszła również cena za wegiel który kosztuje teraz z dostawą na rok 2022 137$ za tonę;
  https://strana.news/news/354811-tsena-uhlja-v-evrope-vyrosla-do-maksimuma-za-poslednie-13-let.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Dla zainteresowanych, artykuł przedstawiajacy szczegóły głośnej ostatnio na Ukrainie sprawy uwolnienia 120 „niewolników” zmuszanych do „niewolniczej pracy” w gospodarstwach rolnych. Z tej darmowej siły roboczej korzystali właściciele dużych gospodarstw rolnych z obwodu dniepropietrowskiego, a „werbowaniem” to znaczy mamieniem i uprowadzaniem, a potem zastraszaniem „niewolników” zajmowały sie wynajęte przez nich zorganizowane grupy przestępcze. Sami „niewolnicy” to w większosci lidzie z marginesu społecznego i niezaradni życiowo czyli bezdomni i uzależnieni (od alkoholu i narkotyków) których najczęściej ‚werbowano” na dworcach kolejowych ‚mamiac” ich perspektywami łatwego zarobku i korzystnych warunków pracy;
  https://strana.news/news/354836-verbovali-bezdomnykh-na-vokzalakh-otbirali-dokumenty-i-bili-kak-v-dnepre-rabotala-bomzh-ferma-budulaja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), czyli „Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy”. Cytat „Niemiecki kanał telewizyjny na antenie na dwa dni przed wyborami do Bundestagu opublikował swoje „wyniki…Według przedstawionych danych Niemiecka Partia Socjaldemokratyczna „uzyskała” 22,7%, blok Chrześcijańsko-Demokratyczny i Chrześcijańsko-Społeczny „uzyskał” 22,1%, Wolna Partia Demokratyczna „uzyskała” 13,2%, a „Alternatywa dla Niemiec” – dziesięć. %”. Pasek z „wynikami wyborów” szybko zniknał, a stacja teraz tłumaczy się ze to był tylko taki „test”…
  https://strana.news/news/354857-nemetskij-telekanal-v-prjamom-efire-po-oshibke-opublikoval-itohi-vyborov-v-bundestah.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Motto; Nie ważne ,kto jak głosuje, ważne kto liczy głosy.
   Józef Stalin

   Niemcy pozazdrościły Amerykanom ,,kreatywnej demokracji”)*,
   ale cosik im nie spikło i ujawnili, że już znają wyniki przyszłych wyborów, tak jak to onegdaj w ,,socjalistycznej demokracji” bywało.

   Wyników jeszcze nie ma a już wiadomo kto wygra…
   czyli dokładnie odwrotnie niż w Stanach.

   W Stanach wiadomo było z sondaży, że Tramp wygra
   a gdy ogłosili wyniki, to okazało się, że Biden wygrał głosami Zombie z miejskich cmentarzy.

   Być może Biden o północy na cmentarzu miałby większą od Trumpa popularność.

   *.

   No i okazało się, że to właśnie demokraci w Stanach udowodnili hipotezę Stalina.
   ,,Nieważne, kto jak głosuje, ważne, kto liczy głosy”.

   Hipoteza ta w ZSRR była , tak jak i w teraz w Rosji, na Białorusi, w KRLD i w Niemczech, niemożliwą do udowodnienia, bo w tych krajach już przed wyborami jest już wiadomo, kto w wyborach wygra, albo jaka powstanie koalicja.

   Niemożliwa była do udowodnienia, no bo gdzie sens i logika sfałszować wybory na swoją niekorzyść, tylko po to by udowodnić mądrość i nieomylność towarzyszy: Stalina, Putina, Łukaszenki, Kim Dzong Una .

   Polubione przez 2 ludzi

 18. Ruszyła ofensywa prawna- pojawiają się „nowe” dowody ponoć dopiero teraz ujawnione, a które mają przyczynić się do wyroku sądu w sprawie zestrzelenia Boeinga Malezyjskich linii lotniczych.

  Kilka miesięcy przed katastrofą samolotu Malaysia Airlines Ukraina ostrzegła inne kraje europejskie i organizację lotniczą Eurocontrol, że z powodu rosyjskiej agresji nie może zagwarantować bezpieczeństwa we własnej przestrzeni powietrznej – podaje portal RTL Nieuws.
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-ukraina/zestrzelony-samolot/news-zestrzelony-boeing-777-przed-katastrofa-ukraina-ostrzegala-p,nId,5504750#crp_state=1
  Opowieści najemników z tzw. grupy Wagnera, którzy podczas sfingowanej przez ukraińskie służby rekrutacji chwalili się swoim „doświadczeniem”, to cenna baza dowodowa – uważa Christo Grozew z portalu śledczego Bellingcat, badającego okoliczności operacji wymierzonej w tzw. grupę Wagnera.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-25/ukraina-werbowano-ich-do-tajnej-operacji-najemnicy-z-grupy-wagnera-chwalili-sie-kwalifikacjami/

  Polubione przez 3 ludzi

 19. No to pięknie…

  Cztery kraje Europy Środkowej łączą siły na rzecz budowy autostrady wodorowej z Ukrainy do środka naszego kontynentu. Nowy szlak ominie Polskę, ale jest polski ślad w inwestycji.
  https://biznesalert.pl/autostrada-wodorowa-z-ukrainy-do-niemiec-bez-polski-ale-z-polskim-sladem/
  Komentarz: W artykule nie podano co to za „polski ślad”. Gazociąg ma omijać Polskę, więc może chodzić o finansowanie inwestycji, bo wydobywanie wodoru przez PGNIG na Ukrainie nie można traktować poważnie.
  I takie własne przemyślenia. Kolejny raz władze Ukrainy wola robić interesy z innymi krajami niż Polska. „Warszawa” inwestuje miliony (jesli nie miliardy) złotych, aby zabezpieczyć interesy Ukrainy(odnoga Via Carpatia, przebudowa i budowa przejść granicznych, nowy kanał wodny, powiększanie zdolności przyjmowania gazu z USA itd itp) i mamy z tego wielkie „G”.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.