Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2021r.- 2289 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 555.

Niemcy kupują rosyjski gaz prawie trzy razy taniej niż Ukraina dzięki kontraktom bezpośrednim. 

O czym poinformował ukraiński ekspert ds. energii Walentin Zemlianski.

Ukrainie zimą z 2021 na 2022 r. grozi brak gazu. Zemlianski określił tą sytuację paradoksalną, biorąc pod uwagę spadek zużycia zasobów przez ludność w ciągu ośmiu lat. I tak, jeśli w 2013 roku Ukraińcy zużywali na ogrzewanie i gotowanie 18 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, to w 2020 roku liczba ta spadła do 8,5 miliarda metrów sześciennych, czyli ponad 50%. Ekspert podkreślił przy tym, że ​​utrata Krymu i części Donbasu nie była na tyle duża, by spowodować aż dwukrotny spadek zapotrzebowania na gaz.

Jednak, co najdziwniejsze, pomimo zmniejszenia zużycia o połowę, niedobór gazu na Ukrainie rośnie. Wynika to głównie z braku rozwoju wydobycia krajowego, a także bezpośrednich kontraktów z Rosją, dzięki którym można było tanio kupić surowiec od Gazpromu. W 2021 r. sytuacja osiągnęła krytyczny poziom ze względu na rekordy cenowe na europejskich hubach: dzięki podpisaniu III pakietu energetycznego Kijów pozyskuje surowiec po cenach giełdowych z Unii Europejskiej.

„Nie jest jasne, jak przebiegnie sezon grzewczy. Pytanie, jak w takiej cenie pompować gaz– gratuluję wszystkim, którzy walczyli z Nord Stream 2, już jest 700 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, to rekord. A Ukraina nie ma bezpośrednich kontraktów”– przypomniał Zemlianski. 

Zamiast demonstracyjnej odmowy bezpośrednich dostaw gazu z Rosji, Ukraina powinna pójść za przykładem Niemiec, według których wzrost cen gazu nie uderza tak mocno ze względu na kontrakt z Federacją Rosyjską. Koszt błękitnego paliwa dla Niemiec jest prawie trzykrotnie niższy niż dla Ukrainy, a Zemlianski zaprasza ukraińskich „patriotów” i bezkompromisowych przeciwników Federacji Rosyjskiej do Kijowa, aby sami wyciągnęli wnioski z sytuacji do której osobiście doprowadzili.

„Gdybyśmy mieli bezpośrednie kontrakty, jak Niemcy… Niemcy kupują gaz z Rosji za 270 dolarów, a dla wszystkich innych kosztuje to 700. Tak, istnieje korelacja, ale wciąż jest to cena poza skalą. To jest dla nas problem. Obliczamy nawet koszt ukraińskiego gazu według europejskiej giełdy”– powiedział Zemlianski w programie publicystycznym na kanale telewizyjnym NASZ.

Ekspert powiedział (co jest oczywiste, ale widocznie nie dla wszystkich), że uruchomienie gazociągu bałtyckiego „Nord Stream 2” zamknie pierścień gazociągów omijających Ukrainę, komplikując jej perspektywy tranzytowe po 2024 roku. Kijów mógłby próbować konkurować z Gazpromem jako kraj tranzytowy, grając na rosnących potrzebach gazowych wielu krajów UE, ale zamiast tego ukraińskie kierownictwo walczy z „Nord Stream 2”, jednocześnie domagając się przedłużenia kontraktu tranzytowego nie przedstawiając w tej sprawie bez żadnych racjonalnych argumentów.

Do tego doszła ostatnio kolejna „zdrada” ze strony skonfliktowanych na tle historycznym i mniejszości etnicznej Węgier, które wg. Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy doprowadziły do tego, że   „Kijów jest zaskoczony i rozczarowany decyzją Węgier o podpisaniu długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Gazpromem z pominięciem Ukrainy. MSZ Ukrainy potępiło decyzję Węgier o kontrakcie na dostawy gazu z Rosją.
Informacja zamieszczona w internecie na stronie ukraińskiego MSZ mówi, że odpowiednia umowa została podpisana wczoraj- 27 września w Budapeszcie.


„Uważamy, że jest to decyzja wyłącznie polityczna, ekonomicznie nieuzasadniona, podjęta dla zadowolenia Kremla i ze szkodą dla interesów narodowych Ukrainy i stosunków ukraińsko-węgierskich”
oświadczył resort ukraińskiej dyplomacji.

MSZ Ukrainy twierdzi również, że decyzja ta jest niezgodna z zasadami Traktatu o podstawach dobrego sąsiedztwa i współpracy między Ukrainą i Węgrami podpisanego w dniu 6 grudnia 1991 r. Ponadto w odwecie Kijów ogłosił odroczenie posiedzenia Wspólnej Międzyrządowej Komisji Ukraińsko-Węgierskiej, zaplanowanego na 29-30 września.


W Kijowie poinformowano także, że ukraińskie władze wystąpią do Komisji Europejskiej o ocenę zgodności umowy gazowej z europejskim prawodawstwem energetycznym.


Pod koniec sierpnia węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó  po spotkaniu z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem poinformował, że Moskwa i Budapeszt podpisały nową długoletnią umowę o dostawach rosyjskiego gazu.

A przecież jeszcze niedawno wielu macherów ukraińskiej sceny politycznej przekonywało, że Ukraina nie potrzebuje brudnego i śmierdzącego gazu z Rosji.


A teraz gdy Węgry postanowiły pomóc ukraińskim „patriotom” się go pozbyć zrobiono z tego wielkie propagandowe show. I niepotrzebnie, bo Ukraina nadal będzie otrzymywać to, co Rosja uzgodniła z Niemcami, a więc tyle aby smród ruskiego gazu nie drażnił ich wydelikaconego powonienia 🙂

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu miejscowości Szczastie i wsi Giejewka.

„Na obszarze odpowiedzialności 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieszczono transporter opancerzony MT-LB w rejonie miejscowości Szczastie oraz dwóch bojowych wozów opancerzonych w rejonie wsi Giejewka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL. 

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc o godzinie 19:50, z kierunku Nowogorodskoje w stronę Szirokiej Bałki- w rejonie Gorłówki, ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, oraz o godzinie 21:10, na południowym odcinku frontu z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (10 granatów).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 39 granatów.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu USZ w ciągu minionej doby 3 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono w rejonach miejscowości Zołotoje-5, wsi Żielobok i wsi Mołodieżnoje, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 i broni maszynowej o kalibrze poniżej 12,7 mm.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 28 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 27 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була контрольованою. Порівняно з попередньою добою інтенсивність бойових дій на лінії зіткнення зросла.

Збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню.

В напрямку ПОПАСНОЇ противник здійснив прицільний обстріл з ручних протитанкових гранатометів.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ ворог вів турбуючий вогонь з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Біля НОВОЛУГАНСЬКОГО окупанти 4 рази відкривали вогонь, застосовуючи гранатомети різних систем та стрілецьку зброю.

Неподалік ЗОЛОТОГО-4 російські найманці обстрілювали позиції наших захисників із ручних протитанкових та підствольних гранатометів, а також стрілецької зброї.

В районі населеного пункту ПРИЧЕПИЛІВКА окупанти використовували гранатомети різних систем.

Від початку цієї доби, 28 вересня, російсько-окупаційні війська 2 рази порушили режим припинення вогню.

В напрямку КРИМСЬКОГО збройні формування РФ двічі вели прицільний вогонь з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі, стан його здоров’я – задовільний.

Наші військовослужбовці відкривали адекватний вогонь у відповідь та змусили противника припинити вогневу активність.

Підрозділи Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.09.2021r.- 2289 dzień od nowego rozejmu.

 1. Narasta konflikt pomiedzy Budapesztem a Kijowem, po tym jak władze ukraińskie skrytykowały władze węgierskie za podpisanie kontraktu na dostawy gazy, z pominieciem Ukrainy (poprzez „Turecki Potok”) z rosyjskim „Gazpromem”. „Na dywanik” do MSZ Węgier wezwano Ambasadora Ukrainy, o czym poinformował szef węgierskiej dyplomacji minister Péter Szijjártó który nazwał działania rzadu ukrainskiego, który m.in zagroził złożeniem skarg w Komisji Europejskiej, „pogwałcenie suwerenności i interesów bezpieczeństwa narodowego” Wegier a także stwierdził ze Kijów nie ma nic do tego z kim Węgry negocjuja;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4401213-myd-venhryy-vyzval-ukraynskoho-posla

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy „wojny” w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu” gdzie Zełenski próbuje „unieszkodliwić’ swojego głownego oponenta obecnego przewodniczacego Rady Najwyższej Ukrainy Razumkowa. Tym razem okazało się ze Razumkow nie został zaproszony na „zjazd” parlamentarzystów z frakcji „Sługa Narodu” z Zełenskim jaki odbyć się ma w pierwszych dniach października. Jak tłumaczył w ukromediach przewodniczacy frakcji parlamentarnej ‚Sługa Narodu” Arachamija powodem takiej decyzji ma być to że Razumkow…nie jest członkiem owej frakcji;
  https://strana.news/news/355189-arakhamija-rasskazal-pochemu-na-vstrechu-sluh-naroda-ne-pozvali-razumkova.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Były główny doradca George’a W. Busha d/s Rosji, profesor Uniwersytetu Yale, dyrektor „Kissinger Associates”, Thomas Graham w udzielonym przez siebie rosyjskim mediom wywiadzie miał stwierdzić m.in że „Joe Biden nie przywrócił Ukrainy na listę kluczowych tematów negocjacyjnych z Rosją, jak miało to miejsce za Baracka Obamy, ponieważ Stany Zjednoczone czują się zmęczone Kijowem, a poza tym szef Białego Domu chce utrzymać status quo z Moskwą”;
  https://iz.ru/1227268/2021-09-27/v-ssha-rasskazali-ob-ustalosti-ot-ukrainy

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Oficer NATO Tabah:
  Rzucanie młodymi ciałami w rosyjskie czołgi to nie broń, to nie wojna.

  Ukraina potrzebuje sojuszników.
  Tak, bo Putin mówi niebezpieczne rzeczy:
  ,,Jeśli ma nie być Rosji, to dlaczego ten świat ma istnieć bez Rosji.
  Nie ma świata bez Rosji…
  Musimy wziąć to pod uwagę i za tym podążać.

  Putin jest pod tym względem niebezpieczny,
  Będzie podzielił nasze społeczeństwo, wasze społeczeństwo, społeczeństwo europejskie za pomocą piątej kolumny, propagandy.
  Robi to bardzo dobrze. Do tej pory osiągnął wszystko, czego chciał.
  Jest zaproszony na G7, dzwoni do niego prezydent USA, opowiadają sobie o matce…
  nie zwracając wcale uwagi na Ukrainę !!!

  https://news.obozrevatel.com/ukr/politics/ofitser-nato-tabah-ne-mozhna-kidati-na-rosijski-tanki-ukrainskih-hloptsiv-vam-potribna-dopomoga.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Szef Naftogazu Vitrenko – do Brytyjczyków:

  Wszyscy zamarzniecie i zamilkniecie, a Putin rozpocznie z nami wojnę.
  .https://cdn2.img.inosmi.ru/images/25058/70/250587007.jpg

  https://www.telegraph.co.uk/business/2021/09/26/britain-doomed-winter-discontent-warns-ukraines-gas-king/
  Czytaj na:
  https://inosmi.ru/politic/20210927/250586834.html

  Komentarz czytelnika:
  David Turner
  Szkoda, że ​​na Zachodzie nie ma przywódcy politycznego, który pod względem przebiegłości i bezwzględności mógłby się równać z Putinem.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Sezon grzewczy na Ukrainie tuż tuż, a tymczasem ruszyła chyba „fala” podwyżek opłat za gaz. Jako pierwsza podwyżke przegłosowały władze miejskie w Czerkasach które tym samym przychyliły sie do wniosku komunalnego przedsiebiorstwa energetycznego które tłumaczyło ze bez podwyżki nie będzie w stanie zapewnić ogrzewania przez zimę. Podobno podwyżkę maja tylko „nieznacznie” odczuć mieszkańcy, ma to być około 200 hrywien miesiecznie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4401328-cherkassy-podnialy-taryfy-na-otoplenye-dlia-naselenyia

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem Ajder Mużdabajew „krymski tatar rodem spod Moskwy”, który przebywa na Ukrainie gdzie szefuje „tubie propagandowej” tzw. Medżlisu Krymskotatarskiego, czyli kanałowi TV „ATR”, nawołuje by „spalić” dwa ukraińskie biura które organizują na Ukrainie koncerty rosyjskich artystów. Wcześniej Mużdabajew, zaciekły POROCHOBOT, nawoływał m.in do strzelania do wyborców Zełenskiego;
  https://strana.news/news/355264-ajder-muzhdabaev-predlozhil-szhech-dva-kontsertnykh-operatora-concertua-i-karabascom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, kolejny artykuł o zakłamaniu i hipokryzji Zachodu, który „walcząc z nazizmem” jednocześnie wspiera ugrupowania tego nurtu na Ukrainie. Okazuje się bowiem że „bojówka” neonazistowskiego ‚Korpusu Narodowego”, którego „fuhrerem” jest były „dowódca” Pułku MSW Ukrainy ‚Azow” Biłeckij, o nazwie „Centuria” jest szkolona w głównej uczelni wojskowej Ukrainy czyli Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. hetmana Sahajdacznego hojnie z kolei wspieranej przez Departament Stanu USA. Co więcej członkowie „Centurii” nie kryjacy swoich neonazistowskich poglądów (co widać po zdjęciach) uczestniczyli w kursach oficerskich w Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst w Wielkiej Brytanii oraz Niemieckiej Akademii Oficerskiej. Cała sprawę ujawnił natomiast amerykański Instytut Georga Washingtona w opublikowanym przez siebie na ten temat raporcie;
  https://strana.news/news/355229-tsenturija-v-natsionalnoj-akademii-sukhoputnykh-vojsk-sahajdachnoho-sut-doklada-institut-dzhordzha-vashinhtona.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. A tymczasem w Kijowie, z udziałem Ambasady Niemiec ma zostać odsłonięty pomnik Wołodymyra Bahazija „burmistrza” tego miasta po zajęciu go przez Niemców w czasie IIWŚ. Bahazij najpierw jako wierny „sługa” hitlerowców wiernie im służył m.in gorliwie likwidując Żydów, ale potem z jakiegoś powodu podpadł swoim panom dlatego też potraktowali go jak tych których razem z nimi wczesniej „tępił”, czyli został rozstrzelany;
  https://colonelcassad.livejournal.com/7095875.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W obwodzie wołyńskim ukraińscy pogranicznicy zatrzymali dwójkę obywateli Libanu, którzy próbowali wpław przez Bug dostać się na terytorium Polski, ale porwał ich nurt rzeki i „wylądowali” na brzegu ukraińskim;
  https://strana.news/news/355301-v-volynskoj-oblasti-nelehaly-khoteli-popast-v-polshu-pereplyv-reku-no-ikh-otneslo-techeniem.html
  Ps. Po zdjeciu widać że to jacyś „nastolatkowie” którymi chętnie „zaopiekowali” by się (p)OSŁOWIE Szczerba, albo Sterczewski 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ostatnio ukromedia poinformowały o zatrzymaniu na Ukrainie „nielegała” z Hiszpanii który trzy miesiace „mieszkał” w jednym z ukraińskich centrów handlowo – rozrywkowych. Teraz pojawił sie „njus” o tym ze na podkijowskim lotnisku Boryspol od miesiaca „pomieszkuje” sobie 180-kilogramowy obywatel USA. Cytat „Mężczyzna o imieniu Nader waży ponad 180 kilogramów i nie może samodzielnie chodzić. Od prawie miesiąca śpi na krzesłach w poczekalni i myje się w toaletach, pod kranami. W tym samym czasie ambasada USA jest gotowa kupić mu bilet powrotny do Stanów, ale mężczyzna odmawia, bo chce kontynuować podróż…Faktem jest, że nieznane osoby ukradły Amerykanom wszystkie jego oszczędności – ponad 9 tysięcy dolarów. Już [jednak] 1 października mężczyzna otrzyma rentę inwalidzką (700 dolarów) i będzie mógł jechać dalej – do Polski lub Czech”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4401456-amerykanets-mesiats-zhyvet-v-termynale-boryspolia

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT z Białorusi. Strzelanina w mieszkaniu w Mińsku należącym do 32-letniego informatyka, którego przyszli aresztować funkcjonariusze KGB w zwiazku z oskarżeniem go o „działalność terrorystyczna”. W odpowiedzi mężczyzna (śmiertelnie jak sie okazało) postrzelił jednego z nich, a nastepnie sam został śmiertelnie postrzelony przez innego. Podobno właściciel firmy w której pracował zastrzelony informatyk, czyli „EPAM Systems” Arkady Dobkin został uznany przez władze w Mińsku za jednego ze sponsorów protestów na Białorusi;
  https://strana.news/news/355310-v-minske-byl-ubit-sotrudnik-khb-pri-shturme-kvartiry-s-predpolahaemymi-terroristami.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. I coś weselszego na dobranoc. Ukraiński aktor i celebryta Serhij Prytuła który w tym roku opuścił ugrupowanie polityczne „Głos” zapowiedział utworzenie własnego ugrupowania o jakże „dźwięcznej” nazwie…”SRAKA” 🙂 Podobno ma być to skrót od „Socjalistyczno-Robotnicza Agrarno-Komunistyczna Apokalipsa”, a pomysł na stworzenie ugrupowania o takiej nazwie miał już przedstawić w 2013 roku;
  https://strana.news/news/355329-nazvanie-dlja-budushchej-partii-pritula-pridumal-eshche-8-let-nazad.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Władze w Kijowie starają się zaszkodzić Węgrom, po tym jak Budapeszt podpisał 15-letni kontrakt z Gazpromem.
  Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko rozmawiał w Brukseli m.in. o „możliwym naruszeniu zasad konkurencji” w związku z umową zawartą przez Węgry z Gazpromem – podał w środę ukraiński resort energetyki.
  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ukraina-minister-energetyki-rozmawial-w-brukseli-o-umowie-we,nId,5550705#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Chyba na nic zdały się błagani MSZ Ukrainy, bo brak informacji o jakichkolwiek ruchach Brukseli w tej sprawie.

  Polubione przez 1 osoba

  • I w temacie
   „Węgiersko-rosyjska umowa gazowa to sprawa, w której Ukraina nie ma nic do powiedzenia” – oświadczył w środę premier Węgier Viktor Orban w mieście Uście nad Łabą na wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Andrejem Babiszem.
   Dodał, że gdy wybierano między możliwymi szlakami dostaw, brano pod uwagę tylko jeden aspekt: który z nich gwarantuje największe bezpieczeństwo. Będziemy transportować tamtędy, którędy jest najbezpieczniej i nikt nie ma prawa się w to wtrącać – zaznaczył.
   https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-orban-ukraina-nie-ma-nic-do-powiedzenia-ws-naszej-umowy-gazo,nId,5551036#crp_state=1
   Komentarz: Najbardziej martwi to, że oświadczenie padło podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Czech Andrejem Babiszem. Czyżby Węgry porozumiały się z Czechami w sprawach gospodarczych? Jeśli tak to Polska pozostanie osamotniona w walce gospodarczej z FR.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.