Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2021r.- 2290 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 556.

W dniach 28 i 29 września 2021 r. zaplanowano przeprowadzenie kolejnej rundy negocjacji w formacie mińskim grup roboczych w celu omówienia kwestii politycznych, humanitarnych, gospodarczych i bezpieczeństwa

Poinformował o tym w dniu 27 września, sekretarz prasowy delegacji DRL w grupie kontaktowej Władysław Moskowski.

Porządki posiedzeń grup roboczych ustalane są zgodnie z planem pracy Grupy Kontaktowej:

• uzgodnienie skonsolidowanego projektu rozporządzenia do negocjacji w ramach procesu mińskiego,

• zatwierdzenie ostatecznej wersji tekstu aneksu do środków wzmocnienia reżimu zawieszenia broni w odniesieniu do funkcjonowania Mechanizmu Koordynacyjnego,

• wznowienie prac nad opracowaniem skonsolidowanego projektu Mapy Drogowej w ramach grupy roboczej ds. politycznych,

• odblokowanie przez stronę ukraińską negocjacji w ramach grupy roboczej ds. humanitarnych.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że jak dotychczas strona ukraińska konsekwentnie blokuje proces negocjacyjny we wszystkich blokach spraw będących w bieżącej agendzie. Zamiast skupiać się na osiąganiu konkretnych porozumień, Kijów dokłada wszelkich starań, aby zachować rolę nieprzejednania wobec republik, co z kolei tylko pogłębia kryzys w formacie negocjacji pokojowych procesu mińskiego.

W dniu wczorajszym, w formacie wideokonferencji odbyło się m.in. spotkanie podgrup politycznych i humanitarnych Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie.

W agendzie podgrupy humanitarnej poruszano kwestie związane z wymianą zatrzymanych między DRL a państwem Ukrainy. W szczególności poruszono problem rozliczenia proceduralnego obywateli przeniesionych na terytorium republiki w ramach etapów wymiany, które odbyły się w grudniu 2019 r. i kwietniu 2020 r. Kolejnym ważnym tematem rozmów był dyskusja o otwarciu nowych punktów kontrolnych na granicy DRL i Ukrainy.

Ponadto strony omówiły mechanizm wymiany informacji o osobach przetrzymywanych w związku z konfliktem w celu ich identyfikacji i potwierdzenia. A także były kontynuowane dyskusje na temat zintensyfikowania wysiłków w poszukiwaniu osób zaginionych.

O godzinie 14:00 grupa robocza ds. bezpieczeństwa rozpoczęła kolejną rundę negocjacji w ramach TGK ds. porozumień mińskich formie wideokonferencji.

Podczas spotkania przedstawiciele republiki nalegali w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia zaktualizowanego projektu aneksu do środków wzmocnienia reżimu zawieszenia broni, który reguluje m.in. parametry Mechanizmu Koordynacyjnego, efektywne funkcjonowanie co zmniejszy poziom napięcia na linii jezdnej.

Wyniki prac grupy zostały opublikowane w oficjalnych zasobach Przedstawicielstwa DRL w WCKiK (omówienie tego aspektu negocjacji, w jutrzejszej mojej relacji).

Ponadto w formie wideokonferencji rozpoczęły się negocjacje grupy roboczej ds. gospodarczych Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie.

W porządku obrad wczorajszego spotkania znalazła się dyskusja na temat dwóch ważnych kwestii. Pierwsza dotyczy zaopatrzenia w wodę. W ramach punktu drugiego omówiono kwestię przywrócenia wypłaty emerytur obywatelom DRL.

Minister Pracy i Polityki Społecznej DRL Larisa Tołstykina- oficjalny przedstawiciel DRL, na wczorajszym spotkaniu konsekwentnie broniła interesy społeczne obywateli republiki.

„Praca w podgrupie politycznej Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) dotycząca uregulowania konfliktu w Donbasie była niekonstruktywna”– stwierdziła przedstawicielka DRL Natalia Michajłowa, komentując wyniki wczorajszego spotkania.

„Aby przełamać impas w procesie negocjacyjnym w kwestiach politycznych, poprawiliśmy i wysłaliśmy projekt Mapy Drogowej do OBWE do rozdysponowania wśród wszystkich negocjatorów. Z nieznanych nam przyczyn strona ukraińska nie otrzymała naszego dokumentu, a dyskusja ustna została zredukowana do teatru absurdu.

Główną esencją naszych propozycji jest:

– nie wiązać koordynacji spraw związanych ze Środkami na rzecz wzmocnienia reżimu zawieszenia broni z przygotowaniem projektu Mapy Drogowej ze względu na to, że prace te są bardzo opóźnione, a kwestie powstrzymania ostrzału wymagają natychmiastowego rozwiązania,

– druga propozycja przewiduje przyjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Mapy Drogowej nie tylko przez Wierchowną Radę Ukrainy, ale także przez Rady Ludowe republik, gdyż mieszkańcy Donbasu muszą demokratycznie uczestniczyć w brzemiennych w skutki decyzjach dotyczących naszej społeczności.

Mimo to strona ukraińska od samego początku postanowiła sabotować spotkanie, nie przedstawiając stanowiska w żadnej sprawie z pakietu z naszych propozycji”– powiedziała Michajłowa.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) zginął w wybuchu ukraińskiej miny pod Świetłodarskiem.

„W pobliżu stanowiska 2 batalionu 30 brygady w rejonie Świetłodarska po wejściu na minę przeciwpiechotną został wysadzony w powietrze żołnierz Melniczenko, w wyniku czego żołnierz ten zginął na miejscu”– poinformował na wczorajszym briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

Zginął też żołnierz Milicji Ludowej ŁRL, ale w wyniku ostrzału ze strony USZ.

Poinformowała o tym reprezentacja ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).

Wyjaśniono, że Ukraińskie Siły Zbrojne otworzyły ogień z broni strzeleckiej w kierunku osady Donieckij.

„W wyniku celowo przeprowadzonego ostrzału snajperskiego żołnierz Milicji Ludowej ŁRL został śmiertelnie ranny”– napisano w komunikacie przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK.  

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły działo przeciwlotnicze w pobliżu Popasnaja.

„W rejonie odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie Popasnej odnotowano rozmieszczenie działa przeciwlotniczego ZU-23-2”– poinformowała w codziennym komunikacie służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Na tym samym odcinku frontu SMM OBWE utraciła drona obserwacyjnego w pobliżu miejscowości Zołotoje.

Obserwatorzy OBWE stracili bezzałogowy statek powietrzny (UAV), monitorujący sytuację w rejonie Zołotoje, w wyniku elektronicznego zablokowania kanałów komunikacyjnych przez Ukraińskie Siły Zbrojne. 

„W rejonie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu osady Złotoje, w rejonie odpowiedzialności 24 brygady, mobilna grupa 20 batalionu walki elektronicznej, wykorzystująca stację zagłuszającą ‚Bukowel-AD’, stłumiła sygnały z kanałów kontrolnych BSP misji OBWE, aby uniemożliwić przez obserwatorów rozmieszczonych w rejonie zarejestrowanie obecności sprzętu wojskowego USZ”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu jak wynika z wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy zarejestrowali zagłuszanie sygnału bezzałogowego statku powietrznego dalekiego zasięgu SMM przez USZ podczas wykonywanego przez niego lotu w rejonie miejscowości Andrejewka, Oczeretino, Niewielskoje.

Obserwatorzy odnotowali również zagłuszanie sygnału przez USZ bezzałogowego statku powietrznego krótkiego zasięgu SMM OBWE podczas jego lotu obserwacyjnego w rejonie osiedli Nikołajewka, Nowoignatowka, Łomakino i Lebiedinskoje.

Dopiero po dwóch tygodniach SMM OBWE potwierdziła zranienie cywilów: dwóch mężczyzn urodzonych w 1991 roku i w 1987 roku, którzy zostali  ranni w dniu 17 września w obwodzie kujbyszewskim w Doniecku w wyniku ostrzału ze strony USZ.

Ponadto UAV bliskiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w strefie mieszkalnej:

-1 samobieżne działo przeciwlotnicze (ZSU23-4 „Sziłka”, 23 mm) w części mieszkalnej wsi Czernienko.

Ponadto, w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszały warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 78 pocisków.

Ostrzały zostały przeprowadzone o godzinie 15:20, z kierunku Awdiejewki w stronę Krutej Bałki- w rejonie Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (12 granatów).

 Następnie o godzinie 16:03, w tym samym rejonie, ale tym razem z kierunku Kamienki w stronę Krutej Bałki, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (10 min) i 82 mm (12 min).

Do ostatniego ostrzału doszło o godzinie 22:00, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje- na łuku światłodarskim, we wschodniej części rejonu gorłowskiego, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (44 granaty).

Nadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano okolice osady Donieckij.

Ostrzał prowadzono przy użyciu snajperskiej broni strzeleckiej. W wyniku celowego ostrzału snajperskiego zginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 29 вересня 2021 року.

Сала Україні!

Упродовж минулої доби, 28 вересня, ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил була контрольованою.

Інтенсивність бойових дій на лінії зіткнення, в порівнянні з попередньою добою, не змінилась.

Російсько-окупаційні війська 8 разів порушили режим припинення вогню, 1 раз із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку КРИМСЬКОГО збройні формування двічі вели прицільний вогонь з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Поблизу ПАВЛОПОЛЯ російські найманці два рази відкривали щільний вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Також двічі під обстріл потрапили наші позиції неподалік КАМ’ЯНКИ. Перший обстріл ворог здійснив зі станкових протитанкових гранатометів, другий – із заборонених мінометів калібру 120 мм.

Крім того, на Донеччині зафіксовано застосування двох ворожих безпілотників, за допомогою яких ворог скинув ВОГ-17 в районі населених пунктів ЛЕБЕДИНСЬКЕ та ШИРОКИНЕ.

Внаслідок бойових дій два військовослужбовця Об’єднаних сил дістали вогнепальні поранення. Воїни перебувають в лікувальному закладі, стан їх здоров’я – задовільний.

Протягом поточної доби, 29 вересня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

В районі ЗОЛОТОГО-4 окупанти вели прицільний обстріл наших позицій з ручних протитанкових та підствольних гранатометів, а також стрілецької зброї.

Біля населеного пункту ПІСКИ ворог застосував ручні протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети.

На ворожі провокації наші військовослужбовці відкривали адекватний вогонь у відповідь, чим змусили противника припинити обстріли.

Підрозділи Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.09.2021r.- 2290 dzień od nowego rozejmu.

 1. INFOWOJNA. Cytat „Redaktor naczelna RT Margarita Simonyan skomentowała usunięcie hostingu wideo na YouTube, bez możliwości przywrócenia, dwóch niemieckich kanałów RT – RT DE i Der Fehlende Part (DFP)…„To jest prawdziwa wojna medialna wypowiedziana przez państwo niemieckie państwu rosyjskiemu. Naprawdę oczekuję, że mój kraj ojczysty bezzwłocznie zakaże Deutsche Welle i innych niemieckich mediów w Rosji, a także zamknie biura ARD i ZDF. Już milczę o sankcjach wobec samego YouTube. Przynajmniej z szacunku do samego siebie musimy to zrobić ” – napisała na kanale Telegram’;
  https://russian.rt.com/world/news/912107-simonyan-udalenie-rt-de
  Cytat „Roskomnadzor zażądał zniesienia ograniczeń dotyczących niemieckich kanałów RT na Yotube…Roskomnadzor uważa działania YouTube przeciwko kanałom RT w Niemczech za akt cenzury i uważa je za niedopuszczalne, jak wynika z pisma wydziału skierowanego do Google”;
  https://ria.ru/20210928/roskomnadzor-1752235528.html
  Jest również oficjalny komunikat w tej sprawie ze strony MSZ FR które zażądało zniesienia ograniczeń nałożonych na niemieckojęzyczne kanały RT a w przypadku gdy do tego nie dojdzie podjęcie „symetrycznych środków odwetowych wobec mediów niemieckich w Rosji”;
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4872544

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Artykuł wart przeczytania;
  https://myslpolska.info/2021/09/28/granica-zenady/
  cytat ‚Lokalne plemiona zareagowały rzecz jasna zgodnie z przewidywaniem, dokładnie tak jak zwykle. Plemię PiS-u i opłacane przez nie media pogrążyły się w pełnym uniesienia zachwycie. Plemię anty-PiS-u z własnymi mediami w rytualnym potępieniu. Istotniejsza jest jednak reakcja zwykłych Polaków. A tutaj dominowały obrzydzenie, niedowierzanie i zażenowanie. Oraz przeświadczenie, że przekroczono pewną nieprzekraczalną granicę. Paradoksalnie pozwala to na wysnucie pewnego umiarkowanie optymistycznego wniosku. Mianowicie pomimo tego co sądzą o nas lokalni politycy, póki co jeszcze nie schamieliśmy do końca”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć. W obwodzie kijowskim zatrzymano wojskowego Gwardii Narodowej który produkował narkotyki, przeznaczone na sprzedaz, w swojej jednostce;
  https://censor.net/ru/news/3290908/voennoslujaschiyi_natsgvardii_zaderjan_za_prodaju_narkotikov_soslujivtsam_prokuratura_foto
  Kolejny „szturm” na lumpex, tym razem w Łucku;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1442857686303920129
  Plus w porcie w Czernomorsku (obwód odeski) ukraińscy pogranicznicy wykryli w kontenerze z tkaninami, który przywieziono z Turcji, „nielegałów” z Syrii którzy za ‚przeszmuglowanie” do UE mieli zapłącic po 7 tys. euro od osoby;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1442780381762236419

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Rewolucja godności święci triumfy!!
  W tym roku Ukraińcy doświadczyli znacznego wzrostu cen, a także pogorszenia ich kondycji finansowej.
  Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez Socis Center w dniach 16-21 września 2021 r.
  Tak więc 94,6% respondentów stwierdziło, że doświadczyło wzrostu
  cen w ciągu tego roku. I tylko dla 3,5% Ukraińców wzrost cen nie był zauważalny.
  Ponadto 64,3% Ukraińców stwierdziło, że kondycja finansowa
  ich rodzin pogorszyła się w ciągu tego roku. Dla 29,3% badanych nie odnotowano zmian w kondycji finansowej rodziny, a dla 4% – sytuacja finansowa uległa poprawie.
  Cały artykuł tutaj:
  https://espreso.tv/finansoviy-stan-bilshosti-ukrainskikh-rodin-pogirshivsya-za-potochniy-rik-sotsopituvannya

  Polubione przez 2 ludzi

   • Jako, że to ma być godność żydobąderowska, więc na Mojżeszu się wzorują,
    Ten ich wódz przez 40 lat ich żydów wodził po pustyni, aż wymarli ci co dobrobyt Egiptu pamiętali.

    Naiwniacy sądzili ,że cierpieć będą tylko ,,siedem chudych lat”, a potem, tak jak Józef ze Starego Testamentu, sprzedawać będą wszystkim sąsiadom w około koszerną wołowinę i chleb.
    https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=41

    A tu się okazało, że nie tą bajkę co trzeba ze Starego Testamentu się czytało.
    W hołodomorze mają jeszcze żyć lat 33, aż wszystkie goję wyzdychają,
    bo ta ziemia Chazarom jest obiecana.

    Stara zagadka: -Dlaczego Mojżesz prowadził żydów przez pustynię?
    – Bo przez nadmorskie miasta się wstydził…

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem kijowski restaurator Jewhen Wasili poinformował że jego teściowie, którzy wybrali życie na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, z powrotem powrócili na „terytoria niekontrolowane”, czyli jak w Kijowie nazywa się republiki z Donbasu. Powodem takiej decyzji miało być to że na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie praktycznie nie mieli dostępu do służby zdrowia oraz nie stać ich było na opłacenie ogrzewania w domu w którym mieszkali…
  https://strana.news/news/355411-roditeli-zheny-evhenija-vasili-reshili-pereekhat-v-dnr-iz-za-otsutstvija-haza-v-ikh-poselke.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. UE znów zdradziło Ukrainę

  Komisja Europejska przeanalizuje umowę na dostawy gazu, którą Węgry podpisały z rosyjskim Gazpromem. Poinformował o tym przedstawiciel Komisji Tim McPhee.
  „Poprosiłem już moich kolegów o sprawdzenie konsekwencji umowy” – powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Brukseli.
  Jednocześnie zaznaczył, że kontrakt został podpisany nie przez władze węgierskie, ale przez lokalną firmę energetyczną MVM.
  „Pierwszym krokiem jest ocena kontraktu przez władze węgierskie” – dodał.
  Jednocześnie, jeśli w przyszłości KE stwierdzi, że umowa zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu na Węgry, region lub całą UE, Bruksela może zażądać kopii kontraktu od Budapesztu.
  „Na tym etapie przedwczesne jest stwierdzenie, czy pójdziemy tą ścieżką” – dodał.
  https://kresy24.pl/komisja-europejska-zareagowala-na-wegiersko-rosyjska-umowe-gazowa/
  Komentarz: Z informacji zawartych w artykule wynika, że władze UE „dla świętego spokoju” zgodziły się na przejrzenie umowy, jednak nie mają zamiaru wstrzymywać ani nawet gruntownie badać owych postanowień. Ba, nawet nie chcą wezwać władze Węgier do ujawniania zapisów kontraktu (!). Władze UE MOGĄ zdecydować się na REALNE działania jeśli decyzja Budapesztu zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu UE
  cytat:
  „Jednocześnie, jeśli w przyszłości KE stwierdzi, że umowa zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu na Węgry, region lub całą UE, Bruksela może zażądać kopii kontraktu od Budapesztu.”
  A, że Rosja nie ma zamiaru psuć kontaktów z Węgrami to… Ukraina nie otrzyma żadnej pomocy.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Na Ukrainie kończy się termin przydatności zgromadzonych szczepionek przeciw koronawirusowi.
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że spośród tych szczepionek, które otrzymała Ukraina, począwszy od 27 lipca 2021 r., dysponuje dwoma zbiorami szczepionek firmy AstraZeneca. Pierwszy zapas – 1976 880 dawek – którego okres ważności mija 31 października br., drugi – 1162 600 dawek – którego okres ważności mija 30 listopada br.
  https://kresy24.pl/na-ukrainie-konczy-sie-termin-przydatnosci-zgromadzonych-szczepionek-przeciw-koronawirusowi-czy-zostana-wykorzystane-do-trzeciego-szczepienia/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Eh te nasze „elyty”…

  Olsztyńscy radni zdecydowali w środę, że jeden z placów na Osiedlu Mazurskim będzie nosił imię ukraińskiego generała Marka Bezruczko. O uhonorowanie generała wnosili członkowie Związku Ukraińców w Polsce.
  Podczas dyskusji nad olsztyńską uchwałą radna PiS Elżbieta Wirska podkreślała „brak symetrii” w honorowaniu bohaterów nazwami ulic i placów. Czy na Ukrainie jakiś polski generał dostanie swój plac, czy ulicę? – dopytywała Wirska.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/8258598,plac-w-olsztynie-imie-ukrainski-general-polityka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Nie za bardzo rozumiem dlaczego Polska przeznacza te środki dla rodzin ukraińskich wojskowych. Po co im ten sprzęt elektroniczny? I w jaki sposób miałoby to nam pomóc w kontaktach z Ukrainą.

  Rodziny ukraińskich żołnierzy zaginionych w Donbasie otrzymują pomoc od Polski. W Ambasadzie Polski w Kijowie zostały przekazane m.in. sprzęt komputerowy i telefony.
  Wartość pomocy stanowi 15 tys. euro.
  Na spotkaniu z rodzinami ambasador Bartosz Cichocki zaznaczył, że o osobach więzionych przez separatystów należy mówić na arenie międzynarodowej, przypominać również ich nazwiska, bo to „może ich uchronić przed fizycznymi, czy też psychicznymi represjami”.
  Dany sprzęt będzie służył do kontynuowania działalności organizacji rodzin zaginionych w Donbasie.
  https://zw.lt/swiat/polska-pomaga-dla-rodzin-zolnierzy-zaginionych-w-donbasie/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Pokłosie ujawnionych przez amerykański Instytut Waszyngtona powiązań głownej ukraińskiej uczelni wojskowej czyli Narodowej Akademii Wojsk Lądowych im. Hetmana Sahajdacznego z neonazistowskimi bojówkami spod znaku ‚Azowa” i ‚Korpusu narodowego” (tzw. Centuria). Ministerstwo Obrony Ukrainy zapowiedziało oficjalne sprawdzenie ujawnionych informacji i wszczęcie oficjalnego śledztwa jeżeli zostana potwierdzone;
  https://inforesist.org/v-ssha-zayavili-o-svyazi-voennyh-akademii-suhoputnyh-vojsk-s-naczionalistami-mo-naznachilo-proverku/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, artykuł o wzroście cen na Ukrainie kolejnego surowca energetycznego, czyli…drewna opałowego. Cytat „Złote polana. Drewno opałowe na Ukrainie w przeddzień zimy zdrożało dwukrotnie i zaczyna go brakować. Co się dzieje?”. W artykule przypomniano m.in że od dobrych kilku lat Ukraińców zachęcano od odchodzenia od ogrzewania na gaz, szczególnie w przydomowych kotłowniach, co teraz moze mieć dla nich katastrofalne skutki, a samo drewno opałowe w zwiazku z jego rosnącą ceną, stało się cennym towarem eksportowym z Ukrainy trafiajacym do UE;
  https://strana.news/news/355442-kak-iz-za-defitsita-i-rezkoe-podorozhanija-drov-riskujut-zamerznut-ukrainskie-sela-.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.