Wojna domowa na Ukrainie 01.10.2021r.- 2292 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 558.

Litwa przekaże Ukrainie bezpłatnie partię kamizelek kuloodpornych i pasów balistycznych o wartości około 677 000 euro, donoszą litewskie i ukraińskie media. 

To nie pierwszy „symbol poparcia” dla Kijowa z Wilna. Litwa wysyła broń na Ukrainę od 2014 roku, ale są to w większości wycofane sowieckie bronie i amunicja. Inne republiki bałtyckie udzielają podobnej pomocy stronie ukraińskiej. Na przykład wojsko estońskie przekazało Ukraińskim Siłom Zbrojnym około 2,4 tys. wycofanych ze służby pistoletów Makarowa, a wojsko łotewskie- lekkie pojazdy opancerzone, które zostały wycofane ze służby w Wielkiej Brytanii ponad dziesięć lat temu. 

W ukraińskich kręgach politycznych wyrażono rozczarowanie poziomem wsparcia ze strony sojuszników i stwierdzono, że oczekuje się od nich więcej pomocy, bo jak wiadomo to Ukraina wzięła na siebie główny ciężar zatrzymania ruskiej nawały na Zachód. Według ekspertów pod pozorem pomocy partnerzy Kijowa po prostu pozbywają się niepotrzebnych wojskowych śmieci z demobilu, z którymi nie wiadomo co było zrobić, a ich utylizacja jest bardzo droga.

I tak, Litwa planuje przekazać Ukrainie partię amunicji wojskowej o wartości ok. 677 tys. Przesyłka sprzętu obejmuje 490 kamizelek kuloodpornych o łącznej wartości 617,8 tys. euro i podobną liczbę pasów balistycznych o łącznym koszcie 59,3 tys. euro.

Ukraińskie władze co jakiś czas zwracają się o pomoc do wszystkich państw członkowskich UE w nadziei na udzielenie takiej pomocy wojskowej. Oczywiście pod pretekstem obrony przed rosyjską inwazją.

Niewiele krajów zachodnioeuropejskich daje się nabrać na taką propagandę i po prostu ignoruje apele i prośby Kijowa, ale Litwa zawsze jest gotowa do „pomocy”. Oczywiście kamizelki kuloodporne w żaden sposób nie pomogą Ukrainie na Wschodzie, ale ma ona nadzieję, że prowadzona przez nią kampania informacyjna i zmobilizuje inne kraje do udzielenia pomocy, ale bardziej merytorycznej. Ponieważ, jak do tej pory, nie dają Ukrainie nic wartościowego na wojnę na Wschodzie.

Stąd wielkie rozczarowanie takim charakterem pomocy wojskowej ze strony członków NATO.

„Potrzebujemy wsparcia finansowego, technologii i broni. Kraj aspiruje do NATO, a zamiast tego główni sojusznicy dają nam nie czołgi, nie samoloty, ale kamizelki kuloodporne. Nie jest jasne, co chcą przez to powiedzieć. Co daje nam to, czego nie potrzebują? Im dłużej to trwa, tym bardziej przywódcy kraju są rozczarowani krajami zachodnimi”– poskarżył się ukraiński urzędnik kręgów władzy.

Przypomnijmy, że Litwa zaczęła dostarczać broń na Ukrainę już w 2014 roku. Prezydent Petro Poroszenko pochwalił się tym po negocjacjach ze swoją litewską odpowiedniczką Dalią Grybauskaite. 

„Uzgodniliśmy dostawę konkretnych elementów konkretnej broni dla ukraińskich sił zbrojnych. To prawdziwa pomoc”– powiedział wtedy Poroszenko, nie precyzując, o jakiej broni mówił.

Jednak potem Wilno wysłało na Ukrainę głównie starą broń i amunicję w stylu sowieckim, których litewskie siły zbrojne już nie używały ze względu na przejście do standardów NATO.

Na przykład w 2016 roku Litwa przekazała stronie ukraińskiej ponad 150 ton amunicji wojskowej. Były to głównie naboje 5,45 mm do karabinów szturmowych Kałasznikowa. Ówczesny minister obrony Litwy Juozas Olekas powiedział, że w ten sposób jego kraj wysyła Ukrainie sygnał, że „nie jest sama”. W tym samym roku ukraińskie media, powołując się na dane ONZ dotyczące handlu bronią, podały, że Litwa przekazała do Kijowa 60 karabinów maszynowych KPWT i 86 karabinów maszynowych DSzK produkcji radzieckiej.

W 2017 roku Ministerstwo Obrony Litwy ogłosiło, że przekaże Ukrainie nową partię śmiercionośnej broni i amunicji. Później media dowiedziały się, że ponownie chodzi o starą broń sowieckiej produkcji, również wycofanej z użycia po przejściu kraju do standardów NATO. To ponad 7 tysięcy karabinów szturmowych Kałasznikowa, prawie 2 miliony nabojów, ponad 80 karabinów maszynowych, kilka moździerzy, broń przeciwpancerna i inny sprzęt wojskowy. Całkowity koszt amunicji i broni wyniósł 1,93 mln euro.

W lutym 2019 r. Litwa ponownie przekazała Ukrainie wycofaną z użycia amunicję. Następnie Ukraińskie Siły Zbrojne otrzymały od strony litewskiej ponad 1 mln nabojów do karabinów maszynowych produkcji sowieckiej. Obecnie współpraca obu krajów w dziedzinie obronności odbywa się poprzez szkolenie litewskich specjalistów ukraińskiego personelu wojskowego. Tak więc w styczniu tego roku poinformowano, że piąta grupa instruktorów wojskowych została wysłana na Ukrainę.

Litwa nie jest jedyną republiką bałtycką udzielającą Ukrainie pomocy wojskowej. Łotwa i Estonia również wysyłają broń do Kijowa. Wyłącznie przestarzałe partie broni radzieckiej i NATO.

Tak więc latem 2020 roku estońskie władze zapowiedziały, że wyślą do ukraińskich wojsk około 2,4 tys. pistoletów Makarowa„Dzięki tej dostawie wspieramy naszych sojuszników, którzy od sześciu lat są w stanie wojny”– cytowałą słowa byłego estońskiego ministra obrony Juri Luika niemiecka Deutsche Welle.

Z kolei Łotwa w styczniu 2021 r. przekazała stronie ukraińskiej siedem pojazdów medycznych Snatch Land Rover.

„Łotwa powinna nadal pomagać Ukrainie we wszystkim, co może nam się przydać w obecnych warunkach, ponieważ Ukraina jest naszym bliskim partnerem we współpracy wojskowej”– cytuje Focus łotewskiego ministra obrony Artis Pabriksa.

Snatch Land Rover to lekki pojazd opancerzony opracowany na początku lat 90-tych do użytku przez brytyjską armię w Irlandii Północnej. Podczas operacji brytyjskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanie pojazdy te były wielokrotnie krytykowane przez wojsko za niedostateczny poziom ochrony, co doprowadziło do śmierci znajdujących się w nich żołnierzy.

Tak więc w latach 2005-2009 37 brytyjskich żołnierzy zginęło w incydentach z udziałem Snatch Land Rovera. W 2009 roku matka jednego z zabitych żołnierzy uzyskała korzystny wyrok sądowy przez londyński Sąd Najwyższy zablokowania wykorzystania tych pojazdów, co wcześniej zostało odrzucone przez władze brytyjskie.

W związku z poważną krytyką ze strony wojska, polityków, a także rodzin poległych żołnierzy, w 2010 roku brytyjski Departament Obrony podjął jednak decyzję o wymianie Snatch Land Rover na nowe pojazdy opancerzone Ocelot.

Komentując transfer takiej pomocy wojskowej z krajów bałtyckich, źródło w partii Batkiwszczyna wyraziło opinię, że Ukraina „od dawna musiała polegać tylko na sobie”.

„Potrzebujemy skutecznego programu naprawy gospodarczej i rozwoju przemysłu. Ale tego nie uzyskujemy. Ukraina od dawna sprzedaje na Zachód tylko surowce, straciła ważny dla jej gospodarki rosyjski rynek, a potem otrzymuje jako pomoc kilkaset sztuk kamizelek kuloodpornych. A wszystko to- po informacji, że Ukraina jest obrońcą demokracji na wschodzie Europy”– poskarżył się poseł Batkiwszczyny, dodając, że  „wdaje mi się, że po takiej ‚pomocy’ trzeba zejść z nieba na ziemię i zrobić to, co jest korzystne dla kraju, a nie dla Zachodu”.

I ma rację, bo kraje bałtyckie, które są już członkami NATO, praktykują wobec Kijowie parodię pomagania niepotrzebną i przestarzałą bronią, jako starszy członkowie sojuszu kiedyś robili z nimi.

To powszechna praktyka w NATO, gdy jakiś kraj przekazuje wycofaną broń nowemu, mniej rozwiniętemu członkowi. Ta sama Litwa, po przystąpieniu do sojuszu, w ten sam sposób przekazała swoją przestarzałą technologię. W tym przypadku niezwykłe jest, że taka praktyka w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego rozprzestrzeniła się na Ukrainę, która jeszcze do niej nie dołączyła.

Należy sceptycznie podchodzić do przydatności takiej pomocy wojskowej.

To nie zwiększy zdolności bojowych Ukraińskich Sił Zbrojnych. Gdy armia otrzymuje takie wsparcie z zagranicy w czasie pokoju, sugeruje to, że jest w zasadzie niezdolna do walki. Kraj nie ma przecież własnego kompleksu wojskowo-przemysłowego, na którym powinien polegać na wypadek wojny, kiedy dostawy amunicji i sprzętu wojskowego z zagranicy mogą się zatrzymać. Pośrednio taka sytuacja wpływa na morale żołnierzy na linii frontu, którzy mają poczucie osamotnienia i bezsensu przebywania na froncie. Rodzi to frustracje, prowadzące do samo-destrukcji oraz braku dyscypliny i nadużywania alkoholu oraz narkotyków. Prowadząc następnie do ponad przeciętnej liczby ofiar pozabojowych.

Dodam, że sama Litwa jest odbiorcą sprzętu NATO i przestarzały sprzęt jest do niej również przekazywany z różnych krajów.

Fakt, że odbiorca przekazuje jakąś technikę innemu odbiorcy, wygląda jednocześnie śmiesznie i smutno. Bo Ukraina, która wcześniej była producentem jednych z najlepszych czołgów w Europie, rakiet strategicznych, lotniskowców i samolotów, stała się teraz wysypiskiem dla wszystkich krajów NATO wojskowych śmieci, podawanych z wielką pompą i w formie nikomu nie przydatnej pomocy charytatywnej.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierze ukraińscy zaminowali drogę prowadzącą do miejscowości Popasnaja.

USZ podłożyły minę wzdłuż drogi prowadzącej do Popasnej, aby uniemożliwić ruch obserwatorów Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE. 

„Żołnierze ukraińscy nadal utrudniają pracę obserwatorów OBWE poprzez eksploatację dróg publicznych, co zagraża życiu i zdrowiu ludności cywilnej oraz przedstawicielom misji obserwacyjnej. Na przykład żołnierze 24 brygady, w pobliżu drogi T0504 prowadzącej do osady Popasnej, zainstalowali minę przeciwpiechotną MON-90”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej Policji ŁRL.

Służba prasowa dodała, że ​​fakt ten potwierdza raport SMM OBWE z 29 września.

Funkcjonariusze SBU zmusili groźbami i szantażem byłego żołnierza ML ŁRL do współpracy.

„SBU stosuje podłe metody, wywierając presję na byłych wojskowych i obywateli republiki, grożąc ich bliskim mieszkającym na Ukrainie. Kolejną ofiarą takich nielegalnych działań był były żołnierz, który służył w szeregach Milicji Ludowej do 2020 roku, 23-letni Listopad Daniił Markowicz , którego oficerowie SBU zmusili do przejścia na stronę wroga”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

Wyjaśnił, że na krewnych Listopada na terytorium Ukrainy od dawna wywierana jest presja psychologiczna, „funkcjonariusze SBU grozili im przemocą fizyczną i ściganiem karnym pod zarzutem pomocy ŁRL, zmuszając go do opuszczenia terytorium republiki. Ostatecznie Listopad nie wytrzymał tych psychicznych nadużyć swoich bliskich i ugiął się pod presją ukraińskich służb”.

Filiponenko stwierdził, że mimo obietnic negocjatora z SBU zwolnienia Listopada z postępowania karnego, były żołnierz został natychmiast aresztowany, a teraz grozi mu kara więzienia do 15 lat.

„Dla władz ukraińskich wszyscy byli żołnierze i urzędnicy republiki są przestępcami, których nie można ułaskawić ani usprawiedliwić. Pamiętajcie, że pracownicy SBU muszą pod każdym pretekstem zwabić was na tereny kontrolowane przez Kijów. Ich Od tego zależy rozwój kariery i premie pieniężne”– powiedział Filiponenko.

Oficjalny przedstawiciel resortu obrony ŁPR stwierdził, że każdy, kto służył lub nadal służy w Milicji Ludowej ŁRL, w przypadku przejścia na stronę ukraińską trafia do więzienia.

„Przechodząc na stronę wroga, zdradzasz ludność Donbasu i stajesz się przestępcą, któremu grozi wieloletni wyrok więzienia. Wzywamy mieszkańców republiki do niezwłocznego informowania sił bezpieczeństwa o próbach rekrutacji przez ukraińskie służby specjalne, a tym samym obronicie się i nie staniecie się zdrajcami”– zaapelował Filiponenko.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, Misja nadal odnotowuje aktywność wojskową USZ w strefie 5 km od obszaru wycofywania sił i sprzętu nr. Bogdanowka-Pietrowskoje.

Obserwatorzy odnotowali również zagłuszanie sygnału przez USZ bezzałogowego statku powietrznego SMM OBWE dalekiego zasięgu podczas lotu w rejonie wsi Andriejewka.

Ponadto odnotowano obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania:

-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) w pobliżu miejscowości Wołnowacha,
-9 samobieżnych haubic (2S3 „Akacja”, 152 mm) na obiekcie w pobliżu osady Nowonikołajewka,
-4 holowane haubice (2A36 „Hiacynt-B”, 152 mm) w pobliżu wsi Chlebodarowka.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszały warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 44 pociski.

Ostrzały były prowadzone w następujących godzinach:

03:25, z kierunku Nowosiełowki Wtorej w stronę Wasilewki- na północno-zachodnich przedmieściach Doniecka, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (20 pocisków),

07:37, z kierunku Kamienki w stronę Mineralnoje- na północnych przedmieściach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (18 min),

15:47, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (6 granatów).

Dodatkowo, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 2 razy naruszyły warunki rozejm.

Ostrzelano tereny wsi Molodieżnoje i Gołubowskoje, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 1 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 30 вересня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 13 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Біля НОВОТОШКІВСЬОГО ворожі збройні формуванням двічі обстріляли позиції наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Поблизу КАМ’ЯНКИ окупанти двічі вели вогонь з артилерії калібру 122 мм, а також з мінометів калібру 82 мм та 120 мм.

В районі населеного пункту ПОПАСНА найманці здійснили два обстріли з гранатометів різних систем.

Зі станкових протитанкових гранатометів різних систем ворог вів вогонь в бік ЗОЛОТОГО-4 та КАТЕРИНІВКИ.

Поблизу СВІТЛОДАРСЬКА противник застосував великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

Неподалік КРИМСЬКОГО окупанти вели обстріл з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

В районі ПАВЛОПОЛЯ найманці двічі обстріляли наші позиції з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В бік ТАЛАКІВКИ ворог вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення, несумісне з життям, один – вогнепальне поранення. Військовослужбовець перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – середньої важкості.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким героя, який загинув за Україну.

На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь, чим змусили ворога припинити вогневу активність.

Станом на 7 годину ранку, 1 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення Операції об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.10.2021r.- 2292 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ‚Micho” Saakaszwili, obecnie szef Narodowej rady d/s reform przy Prezydencie Ukrainy, wezwał swoich zwolenników w Gruzji do „marszu na Tbilisi” w kolumnach, a on ma się do jednej z takich kolumn przyłączyć. W odpowiedzi obecne władze Gruzji stwierdziły ze Saakaszwilego w dalszym ciągu nie ma na terytorium Gruzji (choć zapowiadał swoje przybycie) i nazwały go „klaunem”;
  https://strana.news/news/355670-saakashvili-predlozhil-storonnikam-sobratsja-i-kolonnami-napravitsja-s-nim-na-tbilisi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie gazowym. Rosyjski ‚Gazprom” rozpoczął dostawy gazu na Węgry z pominięciem terytorium Ukrainy, wykorzystujac do tego gazociąg ‚Turkish Stream” i jego „bałkańskie odnogi”;
  https://tass.ru/ekonomika/12552193
  Komentując protesty Kijowa, premier Wegier Orban miał stwierdzić m.in ze go one nie interesują oraz że odpowiada tylko przed węgierskimi wyboracami;
  https://korrespondent.net/world/4402397-orbana-ne-ynteresuet-mnenye-ukrayny-po-hazu

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ze wstępnieka:

  ,, Ukraina … otrzymuje jako pomoc kilkaset sztuk kamizelek kuloodpornych. ”

  Czyli Ukraińcy dostają kamizelki, którym kończy się już gwarancja, albo są tak zużyte i starego typu, że nie opłaca się je naprawiać i modernizować.

  Dwa linki w temacie kamizelek kuloodpornych.
  .https://www.facebook.com/takdlabroni/posts/898254413692479/
  https://www.defence24.pl/kamizelki-kuloodporne-do-modyfikacji

  *****.
  Wojna wygrana!
  Litwa przekazała Ukrainie… pancerne traktory (WIDEO)
  26 LISTOPAD 2014 UKRAINA
  Na prawdziwych przyjaciół zawsze można w potrzebie liczyć. Litewskie władze właśnie wsparły armię ukraińską… dwoma opancerzonymi traktorami. Mają one trafić do 30 Brygady Zmechanizowanej z Nowogrodu Wołyńskiego, a następnie ruszą na front w Donbasie, gdzie z pewnością zabiją śmiechem niejednego wroga.

  Hojny gest władz w Wilnie wzbudził w Internecie dużą wesołość. “Litwini mogliby nam jeszcze przysłać konie w pancerzach” – napisał ktoś na jednym z forów.

  🙄😕 Niestety, video pancernych traktorów na Kresy24.pl zostało usunięte.

  Nie z nami te brunery Bander.
  https://www.google.com/search?q=Litwa+przekaza%C5%82a+Ukrainie+traktor+w+ramach+pomocy+wojskowej&tbm=isch&ved=2ahUKEwiupsvq-ajzAhVml4sKHb4LBAoQ2-cCegQIABAA&oq=Litwa+przekaza%C5%82a+Ukrainie+traktor+w+ramach+pomocy+wojskowej&gs_lcp=CgNpbWcQDDIHCCMQ7wMQJ1C8szRYzb40YIXrNGgAcAB4AIABZYgBvgGSAQMxLjGYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=7dtWYe77FuaurgS-l5BQ&bih=416&biw=935

  Przekazali im ten traktor jako uzupełnienie stanu nowo utworzonej pancernej brygady
  https://fishki.net/anti/1693845-ukrainskie-shushpancery—2014-prodolzhenie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Powraca sprawa „niesławnego” muru na wschodniej granicy Ukrainy, zwanego złośliwie „ścianą Jaceniuka”. Tym razem szef MSW Ukrainy Monastyrski poinformował że „ściana” na granicy z FR będzie dalej budowana a nawet „przedłużona” na granice z Białorusią. Budowa ma zostać zakończona w 2023 roku, a łączny koszt tego „ukrocudu” ma wynieśc 17 mld hrywien;
  https://strana.news/news/355712-monastyrskij-soobshchil-o-stroitelstve-steny-na-hranitse-ukrainy-s-rossiej-i-belarusju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Haniebna zdrada” audytora UE na Ukrainie estońskiego polityka Juhana Partsa który w opublikowanym przez siebie raporcie o „walce z korupcją na Ukrainie” nazwał to państwo najbardziej skorumpowanym w Europie. Cytat „Europejski audytor Juhan Parts jest przekonany, że w Unii Europejskiej nie ma krajów, w których skala korupcji byłaby taka sama jak na Ukrainie”;
  https://interfax.com.ua/news/general/770827.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejny „njus” w sprawie ‚Micho” Saakaszwilego, czyli pojawiłą się informacja ze jednak jest w Gruzji i został zatrzymany przez gruzińskie organy ścigania. Fakt ten potwierdził premier Gruzji Irakli Garibaszwili wyrażajac wdzięczność szefom MSW Gruzji i gruzińskiej „bezpieki”;
  https://strana.news/news/355746-mikhaila-saakashvili-zaderzhali-v-hruzii.html
  Saakaszwili, przeciwko któremu w Gruzji toczy sie sprawa karna w związku z oskarżeniem o próbę zamachu stanu, został przewieziony do więzienia w Rustawi niedaleko od Tbilisi;
  https://strana.news/news/355754-zaderzhannoho-v-hruzii-mikhaila-saakashvili-vzjali-pod-strazhu-v-tjurme-rustavi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem po zatrzymaniu Saakaszwilego, który ma obywatelstwo Ukrainy i pełni funkcje przewodniczacego Narodowej Rady d/s reform przy Prezydencie Ukrainy, „na dywanik” do MSZ Ukrainy wezwano Ambasadora Gruzji w Kijowie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4402621-zaderzhanye-saakashvyly-myd-vyzyvaet-posla-hruzyy
  „Zaniepokojenie” z powodu zatrzymania Saakaszwilego wyraził także Zełenski. „Uważnie śledzimy doniesienia o zatrzymaniu szefa komitetu wykonawczego Narodowej Rady Reform Ukrainy Michaiła Saakaszwilego. Prezydent Wołodymyr Zełenski jest zaniepokojony takimi wiadomościami i tonem wypowiedzi w Gruzji o możliwym rozwoju sytuacji ” napisał na FB sekretarz prasowy Biura Prezydenta Siergiej Nikiforow;
  https://korrespondent.net/ukraine/4402626-zelenskyi-obespokoen-zaderzhanyem-saakashvyly

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.