Wojna domowa na Ukrainie 05.10.2021r.- 2296 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 562.

Unia Europejska rozważa utworzenie misji szkoleniowej dla ukraińskich wojskowych. Kijów liczy na wsparcie Niemiec w tej sprawie.

Wobec utrzymujących się napięć na południowo-wschodniej Ukrainie Unia Europejska rozważa uruchomienie samodzielnej, wojskowej misji szkoleniowej na Ukrainie. Jak informowała w niedzielę 3 października br. niemiecka gazeta „Welt am Sonntag” zapis taki znalazł się w dokumencie roboczym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Napisano w nim, że misja wojskowa podkreśliłaby zaangażowanie Unii na rzecz Ukrainy oraz byłaby wyrazem solidarności z tym krajem w obliczu „utrzymujących się działań wojskowych Federacji Rosyjskiej na granicach Ukrainy i na nielegalnie anektowanym Krymie”.

 Do planów odniosły się już ukraińskie władze. Ambasador Ukrainy w Niemczech Andriej Mielnik zażądał od Berlina wyraźnego wsparcia.

„Ukraina wzywa kraje członkowskie Unii Europejskiej, a przede wszystkim Niemcy do jak najszybszego uruchomienia konkretnej, wojskowej misji szkoleniowej”– powiedział- znany z różnych skandalicznych wypowiedzi- ukraiński ambasador, w rozmowie z „Die Welt”.

Jak dodał, chodzi o podniesienie zdolności obronnych Ukraińskich Sił Zbrojnych.

„Kijów ma nadzieję, że zarówno obecny jak i przyszły rząd Niemiec będzie energicznie wspierał tę historyczną inicjatywę i przyczyniał się do budowy konsensusu w UE”– powiedział ukraiński ambasador, dodając, że będzie to testem, czy Niemcy faktycznie są gotowe przejąć więcej odpowiedzialności na arenie międzynarodowej i przyczynić się do trwałej poprawy bezpieczeństwa w Europie.

Obok utworzenia samodzielnej misji szkoleniowej Europejska Służba Działań Zewnętrznych rozważa się jeszcze inne możliwości wzmocnienia zdolności obronnych Ukraińskich Sił Zbrojnych. Rozważa się np. rozszerzenie istniejącej już od 2014 roku misji doradczej na rzecz reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa Ukrainy (EUAT).

W publikacji podkreślono, że szefowie MSZ i MON Ukrainy, którzy napisali „list poufny” do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, poprosili o utworzenie misji szkoleniowej pod koniec lipca.

„Die Welt” donosi, że na uruchomienie misji szkoleniowej naciskają kraje bałtyckie oraz Polska, Rumunia i Słowacja, które są wspierane przez Finlandię i Szwecję. Zabiegając o misję przedstawiciele władz Ukrainy zwracają uwagę, że na początku tego roku Rosja tymczasowo przerzuciła na granicę z Ukrainą 300 tys. żołnierzy oraz ciężki sprzęt.

Władze w Kijowie niepokoi także fakt, iż Rosja nie przedłuży misji obserwatorów OBWE na terenach graniczących z obszarami kontrolowanymi przez republiki donbaskie na południowym- wschodzie Ukrainy.

Jak zaznaczono w publikacji „Welt am Sonntag”, Europejskie MSZ uważa, że ​​taka misja stałaby się „wyrazem solidarności z Ukrainą” w świetle rzekomej „działalności wojskowej” Rosji w pobliżu granicy ukraińskiej, a także na tle sytuacji z Krymem.

Przypomnijmy, 16 września szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że ​​Unia Europejska zamierza stworzyć własną armię, aby nie polegać na Stanach Zjednoczonych w sprawach obronnych. Na początku września sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg wyraził opinię, że utworzenie sił zbrojnych UE może podzielić Europę i osłabić NATO.

Na początku maja Wysoki Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział, że Komisja Europejska przygotuje propozycje dotyczące formowania operacyjnych sił wojskowych Unii Europejskiej, aby szybko reagować na kryzysy.

W listopadzie 2019 r. Rada Ministrów Obrony UE zatwierdziła projekt stworzenia europejskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego z komponentami kosmicznymi (TWISTER). Jednocześnie Federica Mogherini, będąca wówczas szefową dyplomacji europejskiej, wezwała UE do gotowości do misji wojskowych bez wsparcia Stanów Zjednoczonych.

W maju 2019 r. PE wezwał, aby nie polegać na pomocy USA i stworzyć europejską armię. Jesienią 2018 r. inicjatywę tę wysunął prezydent Francji Emmanuel Macron, a kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła propozycję. 
Na zakończenie dodam, że uznanie za stronę konfliktu w Donbasie Federacji Rosyjskiej, faktycznie doprowadziłoby do usunięcia jej przedstawicieli z formatu normandzkiego, co skutkować mogłoby zerwaniem wszelkich rozmów oraz unieważnieniem porozumień mińskich, których Rosja jest sygnotariuszem.

W dalszej kolejności, zapewne Kijów podejmie próbę siłowego rozwiązania kwestii zbuntowanych republik, co gwarantować miałoby oficjalne wsparcie dla takich działań ze strony UE.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne umieściły pojazdy opancerzone na terenie obiektu mieszkalnego w Popasnaja.

„W obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych na terenie obiektu mieszkalnego we wsi Popasnaja zidentyfikowano dwa opancerzone wozy rozpoznawcze i patrolowe BRDM-2”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 18 granatów.

Ostrzały przeprowadzono o godzinie 15:57, z kierunku Szirokino w stronę Sachanki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) oraz o godzinie 18:55, z kierunku Gnutowa w stronę Leninskoje, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów). Dodam, że oba ostrzały miały miejsce na południowym odcinku frontu donieckiego.

Ponadto, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano wieś Gołubowskoje, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 5 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Ігноруючи домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи, збройні формування Російської Федерації і надалі здійснюють обстріли позицій Збройних Сил України.

Протягом минулої доби, 4 жовтня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Біля ЛЕБЕДИНСЬКОГО ворожі збройні формування здійснили прицільний обстріл наших позицій з ручних та станкових протитанкових гранатометів, а також з підствольних гранатометів.

Поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог двічі вів вогонь з великокаліберних кулеметів, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату, ймовірно Орлан-10, з перетином лінії розмежування.

Втрат серед військовослужбовців зі складу Об’єднаних сил немає.

На збройні провокації противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили його припинити вогневу активність.

Станом на 7 годину ранку, 5 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.10.2021r.- 2296 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie jednego z filmików ze ‚wstępniaka”. Saakaszwili, przebywajacy w więzieniu w Rustawi, ogłosił ze będzie kontynuował „głodówkę” oraz ze jest „gotów umrzeć za Gruzję”;
  https://www.apsny.ge/2021/pol/1633404250.php
  W sprawie swojego (albo „służb pokrewnych”) TW głos zabrał rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price który powiedział ze strona amerykańska „uważnie monitoruje sytuację” oraz wezwał władze w Tbilisi do ‚sprawiedliwego traktowania Saakaszwilego”;
  https://interfax.com.ua/news/general/771628.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie gazowym. Przewodniczacy Komisji Gospodarki i Energetyki niemieckiego Bundestagu Klaus Ernst skomentował sprawę gwałtownie rosnacych cen za gaz na europejskich giełdach i stwierdził ze nie jest to wina Rosji, a polityków odpowiedzialnych za kształtowanie polityki gazowej (między innymi) w Niemczech;
  https://strana.news/news/356156-v-bundestahe-schitajut-chto-v-rezkom-roste-tsen-na-haz-rossija-ne-vinovata.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie. Podczas wywiadu z prezesem ukraińskiego państwowego „Ukreximbanku” napadnięto, i odebrano sprzet, dziennikarzy popularnego na Ukrainie programu „Schematy” zajmującego się ujawnianiem korupcji. Napaści dokonali ochroniarze bankowi po tym jak prezesowi nie spodobało sie jedno z pytań jakie zadali mu dziennikarze;
  https://strana.news/news/356185-na-zhurnalistov-prohrammy-skhemy-napali-vkhode-intervju-s-predsedatelem-ukreksimbanka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukromedia poinformowały że Zełenski przyznał tytuł „Zasłużonej artystki Ukrainy” ukraińskiej aktorce Darii Petrożyckiej która obecnie wystepuje w serialu komediowym ‚Papik 2″ wyświetlanym w FR (czyli „państwie – agresorze” według Kijowa), a który to serial powstał na licencji ukraińskiego studia „Kwartał 95” którego współwłaścicielem jest Zełenski…
  https://strana.news/news/356162-zelenskij-nahradil-aktrisu-darju-petrozhitskuju-za-rol-v-papike-zvaniem-zasluzhennoj-artistki.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z Angolii (dawniej Wlk. Brytanii), czyli „Mad Max: Na drodze gniewu”. Cytat „Dostawy paliwa: Cysterna z betonem śledzona przez kierowców poszukujących benzyny…Kierowca cysterny opowiedział, jak śledziło go około 20 kierowców, którzy byli przerażeni, gdy odkryli, że nie przewozi benzyny…Johnny Anderson, który jeździ dla Weaver Haulage, przewoził 44 tony betonu z Bilston w Wolverhampton na plac budowy w Northamptonshire”;
  https://www.bbc.com/news/uk-england-northamptonshire-58767230

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Siedmioletnie dziecko zmarło, a jego matka została ranna w wyniku ataku nożownika w jednym z mieszkań w Tarnowie. Następnie napastnik miał uciec z mieszkania, wyskakując z drugiego piętra…Dramat rozegrał we wtorek rano w budynku przy ul. Krakowskiej 42. Doszło tam do awantury pomiędzy obywatelami Ukrainy – 27-letnią kobietą i 28-letnim mężczyzną”;
  https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-zabojstwo-w-tarnowie-nie-zyje-siedmioletnie-dziecko,nId,5562988

  Polubione przez 3 ludzi

   • Na miejscu Puszylina też bym zwolnił wszystkich tych, którzy będąc blisko Zacharczenkii przeżyli zamach . A tych , którzy byli umoczeni w ciemne biznesy wydał FSB , by sprawdzili, kto mógł mieć na nich kwity i który z nich wtedy zdradził. Nie podobają mi się ty szczęśliwe zbiegi okoliczności, które ratowały mu życie z zamachów, które urządzały ukraińskie służby. To nie są dyletanci, szkolą ich i kierują nimi specjaliści ze służb zachodnich. Jak dotąd (a Giwi , Motorola i uprowadzenia świadków na Ukrainę o tym świadczą) działają sprawnie i wszystkie ich zamachy były skuteczne.

    Nawet jeśli jeszcze nie zdradził, ale już był zastraszony (zamach) i rozpracowywany przez SB Ukrainy, a ta sprawa z protekcja, w którą był wrobiony, miała być kwitami do późniejszego szantażu, gdy wejdzie do rządu Donbasu na wysokie stanowisko.
    Prawdopodobnie ten oszust dyrektor Szpak co mieszka na Zachodzie jest Agentem SBU.

    Skoro służby się nie zgadzają to musi w tym być jeszcze coś bardziej ,,śmierdzącego”, skoro nie jest oskarżony o wzięcie łapówki a tylko o obiecaną protekcję.
    Być tez może , że rzeczywiście , nie ma w tym nic szczególnego, służby tylko na wszelki wypadek ,,dmuchają na zimne”.

    Polubione przez 2 ludzi

 7. Przypomniał o sobie były szef MSZ Ukrainy Klimkin który skomentował sprawę „ofszorów Zełenskiego” stwierdzając ze może mieć ona negatywny wpływ na starania Ukrainy o przyjęcie do UE i NATO. Cytat „Kto będzie z nami poważnie rozmawiał o członkostwie w NATO i UE, jeśli nawet Ukraińcy nie ufają swojemu krajowi? Kto zaufa tym, którzy nie ufają sobie? Szkody, jakie ta historia z ofszorami wyrządziła wizerunkowi Ukrainy, są trudne do oszacowania. Będą nam przeszkadzać przez długi czas.”- powiedział były minister spraw zagranicznych Ukrainy”;
  https://strana.today/news/356197-posle-skandala-s-ofshorami-s-kievom-nikto-ne-budet-obsuzhdat-chlenstvo-v-es-i-nato-klimkin.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z FR. Rosyjska ekipa filmowa, aktorka Julia Peresild i reżyserem Klim Szipenko, na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-19 osiagneli orbitę okołoziemską i kierują sie w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie zamierzają nakręcić pierwszy film fabularny w kosmosie;
  https://korrespondent.net/tech/space/4403433-kynoekypazh-rf-vyshel-na-orbytu-zemly
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rosjanie-wyslali-ekipe-filmowa-na-orbite-to-bedzie-pierwsza-taka-produkcja-w-historii/me5xl0c
  https://ria.ru/20211005/vyzov-1753038863.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Wojna informacyjna trwa…

  Wczoraj Rosja wznowiła tranzyt gazu na Węgry przez ukraiński punkt „Beregowo”. Przepływ gazu przez ten punkt na granicy Ukrainy z Węgrami wynosi ponad 200 tys. metrów sześciennych na godzinę. Poinformowała o tym gazeta „RBK-Ukraina”, powołując się na węgierskiego operatora systemu przesyłu gazu.
  https://kresy24.pl/rosja-wznowila-tranzyt-gazu-przez-ukraine-do-wegier/
  Komentarz: A tymczasem mania już wczoraj podawał linka z dementi ukraińskiego prezesa sieci tranzytowej Sergieja Makogona (nie jestem pewien czy dobrze przetłumaczyłem nazwisko). Te znikome „dostawy” to reeksport gazu przechowywanego przez prywatne węgierskie przedsiebiorsta
  https://korrespondent.net/ukraine/4403007-operator-hts-otrytsaet-vozobnovlenye-tranzyta-haza-v-venhryui

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ps.

   Węgry wycofują z ukraińskich magazynów swój gaz, bo nie chcą, żeby im go ukry zaiumali.

   To samo radzę zarządowi PGNiG, jeśli także magazynuje gaz na Ukrainie, bo nie dość, że Polacy tej zimy będą marzli, ale dodatkowo, bardzo słono będą za to płacić.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Zbiorniki magazynowe z gazem to nie elewatory na zboże, nie można ich opróżniać do czysta, bo w zamian należałoby je wypełniać azotem, czy też do ciśnienia zero, bo w razie awarii i nieszczelności zbiornika na wskutek wahań temperatury i ciśnienia otoczenia zasysał by powietrze do wewnątrz tworząc mieszankę wybuchową.
    Nie pamiętam już ułamka pojemności całkowitej do jakiej można opróżnić z gazu zbiornik (reduktory bezpieczeństwa na to nie pozwolą) ale intuicyjnie określiłbym go na 1/5 pojemności.
    Czyli pierwszeństwo prawa poboru gazu Ukraińcu przyznali sobie a więc nasz PGNiG nie tyle straci awój gaz ile wpadnie on w rezerwę bezpieczeństwa zbiorników.
    Może , za dwadzieścia kilka lat , jak dobrze pójdzie i Ukrainą się w końcu w Unii znajdzie, to ten gaz odzyska. Na tym polega ,,ukraińska pułapka”, zainwestowałeś kasę a potem jako ,,jeleń” ,,stemplami podpierasz fasadę” biznesu, łudząc się , że może kiedyś uda ci się odzyskać ułamek włożonej kasy.

    Dlatego doceniam Orbana, że nie dość , że się zdobył sprzeciwić hegemonowi i wycofał sie z tego ,,byznesu”, to by na tym nie stracić wycofuje z niego swe aktywa.
    No, ale do tego trzeba mieć w spodniach cojones Orbana.

    Polubione przez 1 osoba

 10. W temacie gazowym
  teks krótki więc przytaczam w całości
  Ukraina nie negocjuje z Rosją bezpośrednich dostaw gazu. Poinformował o tym premier Denys Szmyhal.
  „Takie negocjacje nie są planowane” – powiedział w wywiadzie dla jednej z gazet.

  Według niego nie należy spodziewać się znaczącego reeksportu gazu zmagazynowanego w ukraińskich podziemnych magazynach, ale będącego własnością zagranicznych handlowców, ponieważ taki gaz jest zwykle wykorzystywany w kraju przechowywania.

  „W każdym razie zawsze pierwsza propozycja jest kierowana do Ukrainy w takich przypadkach. Z prawdopodobieństwem 100% wykorzystany zostanie gaz, który jest na Ukrainie” – wyjaśnił.
  https://kresy24.pl/premier-ukrainy-nie-rozmawiamy-z-rosja-o-dostawach-gazu/
  Komentarz: Bajdurzenie, ze Ukraina nie kupuje gazu z Rosji zostawiam już w spokoju. Ciekawi mnie informacja, że tu cytat:
  „Według niego nie należy spodziewać się znaczącego reeksportu gazu zmagazynowanego w ukraińskich podziemnych magazynach, ale będącego własnością zagranicznych handlowców, ponieważ taki gaz jest zwykle wykorzystywany w kraju przechowywania.”
  Z ta tezą bym polemizował. Firmy które gromadziły gaz na Ukrainie to w dużej części nierezydenci (z innych krajów) i maja prawo sprzedać gaz komu tylko zechcą. Władze w Kijowie z uwagi na wysokie ceny zaprzestały skupowania gazu, a to oznacza, ze owe firmy mogą zacząć reeksportować gaz poza granice z Ukrainą.
  Promykiem nadziei dla Ukrainy jest PGNiG, bardzo możliwe, że to ona przechowuje znaczne rezerwy gazu na Ukrainie i z powodu czynników politycznych zechce pozostawić ten gaz w ukraińskich magazynach.
  W przeciwnym razie…cóż może się okazać, że magazyny opustoszeją w szybkim tempie i będzie konieczne wprowadzenie limitów.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie „SAAKASZWLIADY”. Ukraińska kochanka „Micho” parlamentarzystka z frakcji „Sługa narodu” Liza Jasko pojawiła się w Gruzji i pojechała do Rustawii gdzie w więzieniu przetrzymywany jest jej „konkubin”…
  https://strana.today/news/356225-jasko-priletela-v-hruziju-k-saakashvili.html
  …a następnie ogłosiła że jest on „więźniem politycznym” i wezwała Gruzinów, podobnie jak wcześniej „oficjalna” żona „Micho”, do kontynuowania protestów aż do „oswobodzenia Saakaszwilego”;
  https://strana.today/news/356269-jasko-potrebovala-ot-hruzin-protestovat-za-osvobozhdenie-saakashvili.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińska codzienność. Cytat „Przez Kijów przetoczyła się lawina rozbojów i rabunków: ludziom odbiera się nawet jedzenie…We wrześniu 2021 r. w stolicy doszło do około 80 rozbojów i rabunków (dzienne podsumowanie przestępstw publikuje dziennik kijowskiej policji na oficjalnej stronie internetowej). Rabusie polują na swoje ofiary na placach i ulicach, atakują stacje benzynowe i sklepy”;
  https://incident.obozrevatel.com/kiyany/crime/po-kievu-proneslas-lavina-razboev-i-grabezhej-u-lyudej-otbirayut-dazhe-produktyi.htm
  Na jednej z ulic Krzywego Rogu (obwód dniepropietrowski) znaleziono kilogram rtęci. Interweniowały służby ratownicze które usuneły niebezpieczną substancje z ulicy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4403553-v-kryvom-rohe-na-ulytse-nashly-kylohramm-rtuty

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus „ Financial Times” pisze o nowym „konflikcie gazowym” który może spowodować kolejne podwyżki cen gazu w Europie południowej. Chodzi o konflikt pomiędzy Marokiem i Algierią, cytat „30 października Algieria planuje zamknąć rurociąg, który transportuje algierski gaz do Maroka, Hiszpanii i Portugalii. Było to wynikiem długotrwałego sporu między Algierią a Marokiem, który rozpoczął się wraz z ogłoszeniem niepodległości od Francji w 1962 roku…Maroko jest niezadowolone z faktu, że Algieria wspiera Front Polisario, organizację wojskowo-polityczną opowiadającą się za niezależnością Sahary Zachodniej od Maroka. Stosunki między krajami pogorszyły się latem tego roku, kiedy Algieria oskarżyła Maroko o przyczynienie się do kilku poważnych leśnych pożarów na swoim terytorium”;
   https://strana.today/news/356282-konflikt-alzhira-i-marokko-mozhet-ostavit-evropu-bez-haza.html

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.