Wojna domowa na Ukrainie 09.10.2021r.- 2300 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 566.

Choć rosyjski gazociąg Nord Stream 2 jest potencjalnym punktem spornym trzech największych niemieckich partii, mogących utworzyć przyszły rząd w Berlinie, nie będzie on przedmiotem rozmów koalicyjnych. 

Wynika to z tego, że dla SPD jest to prestiżowy projekt, a były socjaldemokratyczny kanclerz Gerhard Schröder- od czasu gdy został szef rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”, bardzo skutecznie lobbował na jego rzecz. Również będąca członkiem tej samej partii- premier Meklemburgii-Pomorza Zachodniego Manuela Schwesig popiera kontrowersyjny gazociąg wychodzący na ląd w pobliżu Greifswaldu. Schwesig opowiada się także za dialogiem z rosyjskim rządem. Z jej strony jest to czysty pragmatyzm, wynikający z prowadzonej przez nią polityki regionalnej, bo jak wiadomo Nord Sream 2, są to bardzo duże pieniądze, z których część została zainwestowana w Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, i będą przynosiły przez długie lata solidny zastrzyk pewnych dochodów. Co jest niezmiernie ważne dla tego- borykającego się z różnymi problemami gospodarczymi, regionu północno-wschodnich Niemiec, tzw. Ossi.

Jednakże taka polityka liderów SPD nie pasuje do koncepcji FDP i Zielonych dotyczących klimatu i polityki zagranicznej. Jednak w rozmowach sondażowych i ewentualnych późniejszych negocjacjach koalicyjnych z socjaldemokratami, ta drażliwa kwestia jest jak na razie szerokim łukiem omijana.

Tak więc, bez zbędnych sporów politycznych w RFN, Nord Stream 2 może wkrótce otrzymać ostateczną koncesję na eksploatację, co jest oficjalnym aktem, którego przyszli partnerzy koalicyjni niemieckiego rządu nie chcą blokować. Zamiast tego planują zawrzeć w umowie koalicyjnej zapisy uniemożliwiające budowę nowych gazociągów.

Ponadto mogą włączyć klauzulę zmuszającą dostawców gazu do utrzymywania minimalnych poziomów surowca w magazynach. Tego lata nie były one wystarczająco wypełnione, co jest jedną z przyczyn gwałtownie rosnących cen gazu.

Dodatkowo, bardzo pozytywnym faktem, dla sfinalizowania tego projektu biznesowego, jest to, że kanclerz Angeli Merkel udało się latem tego roku zakończyć spór o budowę gazociągu z administracją USA. Uzgodniła ona wspólne oświadczenie z prezydentem USA Joe Bidenem, w którym zapisano m.in. że „skuteczne środki, w tym sankcje” zostaną przyjęte w przypadku, gdy Rosja będzie próbowała wykorzystać gaz jako narzędzie nacisków politycznych. Dlatego też, SPD wyraża nadzieję, że porozumienie to powstrzyma Zielonych i liberałów przed ponownym podniesieniem kwestii Nord Stream 2

Niemcy chcą również zaangażować w partnerstwo energetyczne Ukrainę, która mogłaby przetwarzać zieloną energię z wiatru i słońca na wodór i eksportować go do Niemiec. Mogłoby to zniwelować opór Ukrainy, która obawia się, że gazociąg przebiegający przez jej własne terytorium może stać się zbędny. Dalsze wzmocnienie takich partnerstw energetycznych może być również uwzględnione w umowie koalicyjnej. 

Jak wiadomo budowa gazociągu Nord Stream 2 została już w całości zakończona. Brakuje teraz zezwoleń od niemieckich i europejskich urzędów. Procedura ta prawdopodobnie przeciągnie się do przyszłego roku, a więc prawdopodobnie potrwa dłużej niż negocjacje koalicyjne między SPD, Zielonymi i FDP, co oczywiście zwiększa szansę na bezproblemowe całkowite uruchomienie gazociągu i przesył nim gazu do Niemiec i innych krajów europejskich uczestniczących w tym projekcie.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, przygotowując się do ewentualnego odparcia ataku USZ, żołnierze DRL wzięli udział w zakrojonych na szeroką skalę szkoleniach bojowych.

„W zeszłym tygodniu na poligonie z bronią kombinowaną Milicji Ludowej DRL odbywały się zaplanowane ćwiczenia kontrolne w przedmiotach szkolenia bojowego. Wszystkie skontrolowane jednostki wykazały dobre wyniki i potwierdziły przyzwoity poziom umiejętności bojowych”– poinformował wczoraj wiceszef Departamentu Milicji Ludowej DRL, Eduard Basurin.

Dodał, że sesje testowe będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Chciałbym w tym miejscu zaznaczyć, że ewentualne zablokowanie przesyłu gazu przez Nord Stream 2, jest obecnie możliwe, w myśl ukraińskiej (i nie tylko ukraińskiej) koncepcji strategicznej, w takich okolicznościach, że siły zbrojne tego kraju zaatakują republiki donbaskie, po czym oskarżą o agresję ze strony FR. Będzie to stanowiło pretekst do wstrzymania dalszego procedowania uruchomienia Nord Stream 2. Z tym, że w takich okolicznościach, bardzo negatywne skutki tego typu kombinacji odczuliby niemal wszyscy mieszkańcy UE oraz jej przemysł- prowadząc do niewyobrażalnego kryzysu ekonomicznego, a może nawet krachu.

Poza tym, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE dalekiego i krótkiego zasięgu podczas ich lotów na terenach miejscowości Rogańskoje, Nikołajewka, Grodówka, Kuczerowy Jar, Warwarowki i Majorska.

Ponadto SMM OBWE obserwował aktywność militarną USZw rejonie wycofania sił i środków nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje, a także w strefie 5 km od tego rejonu.

Dodatkowo, w ciągu minionej doby- na donieckim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, o godzinie 23:37, prowadząc ostrzał przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (7 granatów) i automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (10 granatów), a także broni maszynowej, z kierunku Szirokina w stronę Bezimiennoje- na południowym odcinku frontu. Tym sposobem, na terytorium DRL w ciągu minionej doby spadło 17 granatów.

Także na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ze strony USZ doszło do 2 naruszeń warunków rozejmu.

Ostrzelana została wieś Sokolniki i osada Kalinowo, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 i automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 9 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України з метою підтримання напруги та провокування вогню у відповідь.

Упродовж минулої доби, 8 жовтня, російські окупаційні війська 10 разів порушували режим припинення вогню, з них 3 рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Позиції українських воїнів біля ЗОЛОТОГО-4 ворог обстріляв використовуючи ручні протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю.

Поблизу ТРОЇЦЬКОГО окупанти здійснили обстріли з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі МАЙОРСЬКА ворожі збройні формування вели вогонь з автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів.

В напрямку КРАСНОГОРІВКИ противник відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів.

Неподалік КРИМСЬКОГО найманці двічі вели обстріли зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів, а також мінометів калібру 120 мм.

Біля ПРИЧЕПИЛІВКИ ворог застосував станкові протитанкові та автоматичні станкові гранатомети.

В бік населеного пункту ЛОПАСКИНЕ російсько-окупаційні війська двічі здійснили обстріли з підствольних гранатометів та стрілецької зброї.

Поблизу ШИРОКИНОГО обстріли велися з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожого вогню один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – важкий.

На збройні провокації противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь,не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Станом на 7 годину ранку, 9 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксованоСитуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські підрозділи продовжують виконувати визначені завдання за призначенням.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.10.2021r.- 2300 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dyplomatyczny skandal w FR. W Moskwie trójka pracowników Ambasady USA, żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej, w jednym z barów…okradła mężczyznę. Ich łupem padł plecak z zawartością o łącznej wartości 15 tysiecy rubli. Amerykańscy złodzieje nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności ze względu na immunitet dyplomatyczny;
  https://strana.news/news/356752-v-moskve-sotrudniki-posolstva-ssha-ukrali-rjukzak-u-psikholoha-video.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł podsumowujacy wczorajsze odkrycie w kijowskiej taksówce martwego parlamentarzysty Antona Poliakowa. Cytat „Wypił 200 gramów [wódki] i umarł. Główne pytania w sprawie śmierci deputowanego Antona Poliakowa…Towarzyszem, z którym dzień wcześniej napił się Poliakow , jest Rusłan Dżambułatow , pomocnik deputowanej Anny Skorochod…Jego brat Rustam Dżambułatow, biznesmen pochodzenia czeczeńskiego, nazywany jest „królem skonfiskowanych towarów”. Handlował skonfiskowanymi towarami i zadawał się z prokuratorem Czibisowem. W maju br. RBNiO wpisała go na listę „worów w zakonie”, wobec których nałożono sankcje;
  https://strana.news/news/356703-anton-poljakov-prichina-smerti-versii-sledstvija-voprosy-i-nestykovki.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tak się zastanawiam, jak to możliwe, że jakiś „biznesmen” znajduje się na liście „worów w zakonie”, a nie w wwiezieniu? To jakaś paranoja. Jedynym logicznym wytłumaczeniem tego stanu rzeczy jest to, że mafia i urzędnicy żyją w symbiozie. Sankcje mają uderzać tylko w tych, którzy nie płaca wystarczająco dużego trybutu do mieszka państwowych urzędników.
   Za tą teorie przemawia min istnienie tzw „republik bursztynowych”, znikoma ilość skazanych urzędników państwowych za korupcję i to, że notorycznie pojawiają się informacje o tym, że dany rolnik/właściciel firmy o mało co nie stracił zakładu/ziemi, bo jacyś bandyci przejęli nieruchomość (przy wsparciu policji czy sądu).
   To już lepiej było za „tyrana” Janukowycza. Wtedy korupcja tez kwitła, ale była w jakiś sposób zorganizowana, każdy wiedział ile i komu ma wręczyć łapówki, więc biznesmeni mógł zaplanować sobie działalność. Teraz to jedna wielka niewiadoma-każdego dnia może pojawić się grupa bandytów, która zabierze dorobek życia. Mogą to być byli ATO-wcy, osoby związane z nową partia, zausznicy Awakowa lub zbiry opłacone przez któregoś z oligarchów.
   Bandytów jest tak dużo, a zwalczających się frakcji tak wiele, ze uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na wkupienie się w łaski wszystkich grup.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. „Lordowie – protektorowie” z Zachodu niezadowoleni z zachowania swoich kijowskich parobków. Cytat „USA i UE są niezadowolone z opóźnień w wyborze szefa Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Takie oświadczenie po dzisiejszym zakłóceniu decydującego posiedzenia komisji selekcyjnej wydała ambasada amerykańska w Kijowie…„UE i USA są bardzo rozczarowane niezrozumiałymi i nieuzasadnionymi opóźnieniami w wyborze szefa Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej, organu decyzyjnego w walce z korupcją na wysokim szczeblu.
  Wzywamy komisję selekcyjną do wznowienia prac bez dalszej zwłoki. Zatrzymanie procesu selekcji podważa pracę organów antykorupcyjnych powołanych przez Ukrainę i jej międzynarodowych partnerów”;
  https://strana.news/news/356776-ssha-i-es-nedovolny-zaderzhkoj-vyborov-hlavy-sap.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W Dnieprze może dojść do katastrofy ekologicznej. Poinformował o tym dyrektor generalny przedsiębiorstwa „Jużmasz” Serhij Woit według którego w związku z brakiem odpowiednich funduszy, które obiecały przekazać władze w Kijowie jeszcze w 2016 roku, doszło do rozhermetyzowania zbiornika w którym znajduje się 37 ton paliwa rakietowego (heptylu);
  https://strana.news/news/356786-v-dneprovskom-juzhmashe-razhermetizirovalas-tsisterna-s-heptilom-.html
  Ps. I to jest najlepsze podsumowanie bredni o „ukraińskim programie kosmicznym”…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli komentarz z opozycyjnego wobec Kremla „echa Moskwy” (zwanego złośliwie „Echem Macy”) po przyznaniu Pokojowego Nobla RedNaczowi „Nowej gazety” Dmitrijowi Muratowowi, „Redaktor naczelny Nowej Gazety, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow, w odpowiedzi na twierdzenia, dlaczego ​​to on, a nie Aleksiej Nawalny, otrzymał nagrodę: „Czy jestem winien, że nagrodę odebrała gazeta, a nie Nawalny ? Poszli w c.uj. Nie odczuwam żadnego poczucia winy” 🙂
  >https://twitter.com/EchoMskRu/status/1446517714592407555

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Z naszego podwórka

  W śledztwie dotyczącym śmierci 25-letniego obywatela Ukrainy prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie zarzuty usłyszało 9 osób, w tym 4 osoby będące w dacie zdarzenia policjantami, trzech pracowników izby wytrzeźwień, osoba z kadry kierowniczej ośrodka oraz lekarz pełniący dyżur w izbie. 9 osoba, która usłyszała zarzuty została zatrzymana dziś, w oparciu o ustalenia poczynione w toku czynności z podejrzanymi.
  https://www.gov.pl/web/po-szczecin/zarzuty-w-sledztwie-dotyczacym-smierci-25-letniego-obywatela-ukrainy–sprawa-prokuratury-okregowej-w-szczecinie
  Komentarz: Jeśli policjanci rzeczywiście przyczynili się do śmierci obywatela z Ukrainy powinni ponieść zasłużoną karę. Zastanawia mnie jednak dlaczego w podobnych sytuacjach jakie miały miejsce w Polsce, a ofiarami byli Polacy prokuratura działa tak opieszale?
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/8224620,prokuratura-sledztwo-smierc-lubin-policja-sekcja-zwlok.html
  https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2021-09-14/smierc-po-interwencji-rodzina-lukasza-nie-wierzy-policji/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.