Wojna domowa na Ukrainie 12.10.2021r.- 2303 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 569.

Ukraina jest u progu trudnego sezonu grzewczego, ponieważ nieprzemyślana polityka rządu „Sług Narodu” doprowadziła kraj do kryzysu energetycznego. 

„Kryzys, w jakim znalazł się nasz kraj z powodu bezmyślnej polityki w branży gazowej, wymaga już interwencji parlamentu. Nie wierzę, że memorandum, które zostało podpisane przez władze i niektórych przedstawicieli organów samorządu terytorialnego, zostanie zrealizowane. Już teraz otrzymujemy sygnały, że się nie realizuje, że dostawcy docierają do organizacji budżetowych z ofertą sprzedaży gazu za 38 tys. hrywien– to są ceny nieopłacalne dla pracowników sektora publicznego, dla szkół, dla szpitali”– podkreślił wiceprzewodniczący „Platformy Opozycyjnej- za Życie” (PO-zŻ), Jurij Bojko w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach Wierchownej Rady.

Wiceprzewodniczący PO-zŻ zwrócił uwagę, że władze w sąsiednich krajach UE podejmują obecnie działania mające na celu wsparcie ludności i biznesu w celu przetrwania zimy i kryzysu energetycznego. Zamierzają obniżyć podatki dla branż związanych z wytwarzaniem i dystrybucją energii. Ponadto UE zwiększa dopłaty bezpośrednie dla gospodarstw domowych, które nie mogą samodzielnie płacić za usługi komunalne. Natomiast na Ukrainie obecne władze robią coś zupełnie odwrotnego, bo planują podnieść kolejny raz podatki dla przedsiębiorstw i ludności. Po uchwaleniu ustawy podatkowej nr. 5600, według samych władz, planuje się zebranie 30 miliardów hrywien od przedsiębiorstw i ludności. Jednocześnie w projekcie budżetu na 2022 r. rząd przeznaczył na dotacje dla ludności o 8,8 mld UAH mniej niż w tym roku.

Według wiceprzewodniczącego PO-zŻ, władze zupełnie nie rozumieją zagrożeń i powagi zbliżającego się kryzysu energetycznego. Jurij Bojko nie wykluczył, że z powodu niepowodzeń w przygotowaniach do sezonu grzewczego, władze ponownie wepchną kraj w kolejny poważny kryzys.

„Bardzo trudno jest nam rozpocząć sezon grzewczy, ponieważ zarówno rządowi, jak i operatorowi sieci gazowej nie udało się wpompować gazu ziemnego do instalacji podziemnych magazynów i ustawić w całym kraju ceny spotowe na europejskim rynku gazu. Wszystko to doprowadziło do tego, że ludzie nie rozumieją, za jaką cenę będą mogli uzyskać ciepło i ciepłą wodę”– powiedział lider ukraińskiej opozycji.

Dodał, że ludzie nie mają zaufania do rządu, bo mimo wszystkich memorandów cena gazu ziemnego systematycznie rośnie w szybkim tempie. Wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe już wstrzymują działalność, bo po prostu nie stać ich na kupno gazu po tak drakońskich cenach. Ludzie, przedstawiciele związków zawodowych wychodzą na ulice, by zaprotestować przeciwko wygórowanym taryfom i bezmyślnym decyzjom władz. Według niego rząd, który nie przygotował się do sezonu grzewczego, musi ustąpić. 

„Widzimy kryzys energetyczny, przeanalizujemy wszystkie informacje płynące z terenu. Ciągle będę podnosił kwestię, że parlament powinien kontrolować przebieg sezonu grzewczego, utworzyć specjalną komisję, bo rząd nie daje sobie rady. Nasze siły polityczne będą monitorować problemy sezonu grzewczego i nalegać, aby władze spełniły obietnicę niepodwyższania stawek taryf. Będziemy starać się o rozpatrzenie naszych projektów ustaw, które pomogą ustabilizować ceny gazu i taryfy dla ukraińskich rodzin” – podsumował Jurij Bojko.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych ustawili pojazd inżynieryjny w pobliżu osady Nowotoszkowskiego w rejonie Popasniańskim.

„W obszarze odpowiedzialności 59 samodzielnej zmotoryzowanej brygady piechoty zarejestrowano rozmieszczenie wozu inżynieryjnego IMR-2 w pobliżu wsi Nowotoszkowskie”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły bezpieczeństwa w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków w celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, strona  ukraińska nadal blokuje pracę UAV SMM OBWE.

„Ukraińskie dowództwo nadal narusza mandat SMM OBWE SMM. Aby uniemożliwić UAV Misji rejestrowanie naruszeń dokonanych przez 10 Brygadę Ukraińskich Sił Zbrojnych, nieprzyjaciel wykorzystał stację walki elektronicznej ‚Bukowel-AD’ z mobilnych grup 502 samodzielnego batalionu walki elektronicznej, w celu elektronicznego tłumienia kanałów kontrolnych i nawigacyjnych podczas lotów UAV SMM OBWE w rejonie osady Katerinowka”– głosi komunikat Departament Milicji Ludowej DRL.

Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, gdy o godzinie 18:15, z kierunku wsi Wodianoje przeprowadzili ostrzał w kierunku miejscowości Komiternowo, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty).

W wyniku tego na terytorium DRL spadło 6 granatów, co doprowadziło do pożaru w budynku mieszkalnym przy ulicy Achmatowej nr. 15.

Nadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ także 1 raz naruszyły warunki rozejmu. Ostrzeliwano miejscowość Frunze w regionie Sławianoserbskim przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 12 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують обстрілювати позиції Збройних Сил України з метою підтримання напруги та провокування вогню у відповідь.

Упродовж минулої доби, 11 жовтня, російсько-окупаційні війська 9 разів порушували режим припинення вогню.

Позиції українських воїнів біля ПІВДЕННОГО ворог обстріляв тричі, використовуючи великокаліберні кулемети, стрілецьку зброю та гранатомети різних систем.

Поблизу КРИМСЬКОГО окупанти вели вогонь двічі з великокаліберних кулеметів, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В бік населених пунктів ЗАЙЦЕВЕ та КРАСНОГОРІВКА найманці застосували ручні протитанкові гранатомети.

Неподалік ТАЛАКІВКИ ворожі збройні формування обстрілювали наші позиції з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, противник вів вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожого обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення.Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Щоб змусити противника припинити вогневу активність, українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Станом на 7 годину ранку, 12 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Наші воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

 

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.10.2021r.- 2303 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie gazowym, czyli „Wysokie ceny gazu uderzają w przemysł nawozowy. Cześć producentów zredukowała moce w Europie lub całkowicie wstrzymała pracę swoich fabryk, aby zminimalizować straty. Polskie firmy deklarują, że nie ograniczą produkcji. Rolnicy muszą jednak liczyć się z potężnymi podwyżkami cen nawozów, które zaskoczyły nawet analityków”;
  https://businessinsider.com.pl/firmy/sprzedaz/masakra-na-rynku-nawozow-drogi-gaz-dusi-producentow-i-pograza-rolnikow/0b0bmeq

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie odbywa sie „szczyt Ukraina – UE”, cytat „Przewodniczący Rady Europy Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyli rano do Pałacu Maryjskiego, gdzie spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim…Tymczasem pod Pałacem Maryjskim odbywa się wiec dziennikarzy nielegalnie zablokowany decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ukraińskich stacji telewizyjnych „112 Ukraina”, ZIK, NewsOne i pracowników „Pierwszego Niezależnego”. Celem protestujących jest zwrócenie uwagi na łamanie wolności słowa w kraju. Terytorium jest odgrodzone przez policję, a dziennikarzom nie wolno się do niego zbliżać”;
  https://strana.news/news/357086-v-kieve-oborvali-bilbordy-popavshikh-pod-sanktsii-snbo-ukrainskikh-smi-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. OT z Dalekiego Wschodu. Według serwisu informacyjnego „iNews w Hongkongu” amerykański okręt podwodny „USS Connecticut” który 2 października podczas misji na Morzu Południowochińskim miał zderzyć się z „nieznanym obiektem” tak naprawdę doznał uszkodzenia po kolizji z „nieznanym chińskim obiektem podwodnym”. Do zdarzenia najprawdopodobniej doszło podczas „misji” amerykańskiej jednostki w pobliżu spornych Wysp Paracelskich na których znajdują się chińskie bazy wojskowe;
  https://www.interfax.ru/world/796524

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Witirany ATU” znowu szaleją. W jednej z podkijowskich miejscowosci „mężczyzna w mundurze polowym” (ulubiony strój „weteranów ATO”) ostrzelał na ulicy kobietę i mężczyznę, a następnie zbiegł. W wyniku ostrzału ranę odniósł meżczyzna który trafił do szpitala:
  https://strana.news/news/357129-v-sofievskoj-borshchahovke-neizvestnyj-v-kamufljazhe-otkryl-strelbu.html
  Z kolei w Nadwórnej w obwodzie iwano-frankowskim 24 – letni ‚weteran ATO” wdał się w bójke pod jednym ze sklepów nocnych, co skończyło się dla niego tragicznie, gdyz oponent wbił mu nóż w pierś;
  https://strana.news/news/357096-v-ivano-frankovskoj-oblasti-ubili-veterana-oos.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Nowe informacje na temat zgonu deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Antona Poliakowa, którego znaleziono martwego w jednej z kijowskich taksówek. Przedstawiciel MSW Ukrainy Artem Szewczenko w wypowiedzi dla ukromediów potwierdził informację o tym ze taksówkarz nie odebrał Poliakowa z przystanku autobusowego, na którym ten miał czekać, a został on „przekazany” z samochodu za którym taksówkarz wczesniej jakiś czas jechał;
  https://strana.news/news/357110-istochnik-strany-v-mvd-podtverdil-chto-taksist-spetsialno-sledovalza-poljakovym.html
  Pojawiła sie także informacje że w „popijawie” która miała zakończyć sie „śmiertelnym zejściem” Poliakowa brała udział także „trzecia osoba” i to ona miał zamówić taksówkę oraz ustalić by przez jakiś czas jechała za samochodem którym przewożono Poliakowa;
  https://strana.news/news/357095-anton-poljakov-novye-vazhnye-podrobnosti-smerti-narodnoho-deputata.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell komentując podpisanie kontraktu między rosyjskim „Gazpromem” a węgierskim koncernem energetycznym „MVM” stwierdził m.in że nie narusza on prawa europejskiego. Cytat „Państwa członkowskie UE mogą zawierać umowy dwustronne. O ile mi wiadomo, w umowie między Węgrami a Gazpromem nie ma nic nielegalnego, nic, co byłoby sprzeczne z prawodawstwem europejskim” – podkreślił Borrell”;
  https://korrespondent.net/business/economics/4405885-borrel-ne-uvydel-narushenyi-v-hazovom-kontrakte-venhryy-y-rf

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Zdrada przez duże „Z”

  Wieloletni doradca ds. polityki zagranicznej niemieckiej kanclerz ujawnia kulisty działań dyplomacji RFN. – Angela Merkel zawsze pamiętała o tym, co byłoby akceptowalne dla Rosji; zadbała, by Ukraina nie miała perspektyw na wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO – zdradził w wywiadzie dla „Der Spiegel” Christoph Heusgen, jeden z najbardziej wpływowych doradców rządzącej przez 16 lat Niemcami kanclerz.
  https://www.tvp.info/56336107/merkel-pamietala-co-moze-zaakceptowac-rosja-doradca-kanclerz-niemiec-ujawnia-jak-pozbawiono-ukraine-szans-na-wstapienie-do-ue-i-nato

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Sąd w Kijowie odrzucił wniosek prokuratury o umieszczenie jednego z liderów „Opozycyjnej platformy – Za życie” Wiktora Mewedczuka w areszcie śledczym z kaucja w wysokości miliarda hrywien i „odprawił” go do „całodobowego aresztu domowego”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4405922-medvedchuka-otpravyly-pod-domashnyi-arest
  Ps. „Ciocia Vica” Nuland w Moskwie, wiec sędziowie postąpili przezornie żeby ich potem za mocno „nie rozliczali’…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. 💥!

  OT – W tym roku odbył się pierwszy międzynarodowy konkurs piękności Beauty.AI , oceniany przez „maszyny” – sztuczną inteligencję, wspieraną przez wyrafinowane algorytmy.

  Niestety, okazało się, że sztuczna inteligencja jest rasistowska.
  https://t.me/coolnews1/323

  Pierwszy międzynarodowy konkurs piękności oparty na sztucznej inteligencji wywołał kontrowersje po tym, jak wyniki ujawniły jeden rażący czynnik jednoczący zwycięzców:
  sztuczna inteligencja nie lubiła osób o ciemnej karnacji.
  Rozpoczęty w tym roku eksperyment Beauty.AI przyciągnął ponad 6000 osób ze 100 krajów.
  Przesłali zdjęcia w nadziei, że sztuczna inteligencja, wspierana przez wyrafinowane algorytmy, ustali, że ich twarze są bardziej zgodne z „ludzkim pięknem”.
  Pierwszy międzynarodowy konkurs piękności, oceniany przez „maszyny”, musiał wykorzystać obiektywne czynniki, takie jak symetria twarzy i kształt, aby wyłonić najbardziej atrakcyjnych zawodników.
  Spośród 44 zwycięzców prawie wszyscy byli biali, dwóch było Azjatami, a tylko jeden był czarny. Dzieje się tak pomimo faktu, że zdjęcia nadesłało wiele osób kolorowych, m.in. z Indii i Afryki.

  *

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy i była „prawa ręka” lidera Partii Radykalnej Ukrainy Ołeha Laszki Ihor Mosijczuk poinformował ze w obwodzie połtawskim policjanci policjanci mieli zgwałcic ciężarną kobietę. Gwałtu mieli dokonać dwaj policjanci, w tym jeden w stopniu kapitana, którzy mieli włamać się do domu samotnej mieszkanki miejscowosci Czewelcza (podobno są to ‚rodzinne strony” Mosijczuka) wychowującej już jedno dziecko, a nastepnie brutalnie ją zgwałcic pomimo tego ze była w ciąży. Według Mosijczuka kobieta obecnie znajduje się w szpitalu, a jej oprawcy „biegaja po wsi” i starają się zastraszyć i przekupić potencjalnych świadków, dlatego też wezwał MSW Ukrainy, PBŚ i deputowanych Rady Najwyższej o ścisłe kontrolowanie sprawy;
  https://strana.today/news/357176-v-poltavskoj-oblasti-politsejskie-iznasilovali-beremennuju-zhenshchinu.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.