Wojna domowa na Ukrainie 16.10.2021r.- 2307 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 573.

12 października, odbyło się regularne spotkanie w formie wideokonferencji w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) podgrupy ds. bezpieczeństwa.

W programie spotkania znalazł się zaktualizowany projekt aneksu do działań na rzecz wzmocnienia reżimu zawieszenia broni, regulujący parametry Mechanizmu Koordynacyjnego, którego efektywne funkcjonowanie zmniejszy poziom napięcia na linii rozgraniczenia.

Rzecznik Aleksiej Nikonorow zauważył, że głównym kryterium oceny stanu bezpieczeństwa jest występowanie lub brak konsekwencji w odniesieniu do ludności cywilnej, takich jak śmierć i obrażenia cywilów, zniszczenie ich domów i infrastruktury. W tej chwili nie można więc mówić o jakiejkolwiek pozytywnej dynamice, wręcz przeciwnie, lista negatywnych konsekwencji stale się wydłuża.

Tak więc, według przedstawicielstwa DRL w WCKiK i w procesie negocjacyjnym, w okresie od 28 września do 11 października ze strony USZ odnotowało 29 naruszeń warunków zawieszenia broni (NWZB), przytłaczającą liczbę- 54%- odnotowano w rejonie Mariupola, 27% – w okolicach Doniecka i 19%- w rejonie Gorłówki.

W tym okresie broń ciężka, zakazana przez porozumienia mińskie, została użyta 10 razy, co jest prawie identyczne ze wskaźnikami z poprzedniego okresu:

– 1 raz artyleria 122 mm- 20 pocisków,

– 4 razy moździerze 120 mm- 55 min,

– 5 razy moździerze 82 mm- 58 min.

W efekcie między spotkaniami, w wyniku złamania zawieszenia broni przez USZ, 1 cywil został ranny, uszkodzono 6 budynków mieszkalnych i 1 obiekt infrastruktury.

Próby przedstawicielstwa DRL w WCKiK oraz w procesie negocjacyjnym wykorzystania Mechanizmu Koordynacyjnego w zakresie prowadzenia odpowiednich postępowań i postawienia sprawców przed sądem, przewidziane w Środkach Wzmocnienia Rozejmu, pozostały nieskuteczne. Zamiast tego strona ukraińska w WCKiK, w odpowiedzi na wszystkie apele o fakty dotyczące skutków NWZB wraz z załączonymi materiałami fiksacyjnymi, nadal oskarża przedstawicielstwo DRL w WCKiK o fałszowanie danych.

Oficjalny przedstawiciel DRL zauważył również, że zgodnie z raportami Misji OBWE obserwatorzy nadal odnotowują obecność zabronionej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania, poza obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, jak również bezpośrednio w obszarach mieszkalnych.

Jeśli chodzi o pracę Mechanizmu Koordynacyjnego, Aleksiej Nikonorow jest przekonany, że wynik pojawi się dopiero wtedy, gdy interakcja osiągnie bardziej wielofunkcyjny poziom i nie będzie ograniczał się do przekazywania informacji statystycznych i ich ciągłego obalania przez stronę ukraińską. Skierowanie przedstawicieli ukraińskich do SMM OBWE dowodzi, że należy odpowiadać wyłącznie im, jest nieefektywnym sposobem.

„Jak wiemy, fakty dotyczące konsekwencji naruszeń reżimu zawieszenia broni znajdują odzwierciedlenie w raportach Misji z dużym opóźnieniem, którego okres może sięgać ponad miesiąca. Z drugiej strony strony muszą szybko reagować na ostrzał, przeprowadzić odpowiednie śledztwo i postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości. Tylko w ten sposób strony będą mogły systematycznie dojść do redukcji, a w przyszłości do całkowitego zawieszenia broni. A kluczowym punktem w tym jest właśnie efektywność, ale można ją osiągnąć tylko dzięki obopólnej chęci stron do deeskalacji i bezpośredniej interakcji w ramach Mechanizmu Koordynacji”- wyjaśnił przedstawiciel DRL.

Aleksiej Nikonorow wezwał stronę ukraińską do podjęcia przynajmniej pierwszych kroków w kierunku nawiązania kontaktu na szczeblu WCKiK– do rozpoczęcia reagowania na przekazywane informacje o łamaniu reżimu zawieszenia broni i ich skutkach oraz do udzielania informacji zwrotnej w formie postępowań, jak to robi przedstawicielstwo DRL w WCKiK, a nie zwalnia się z odpowiedzialności zarzucając nam tzw. fałszerstwo.

Jednak wszystkie argumenty przemawiające za odblokowaniem pełnej pracy Mechanizmu Koordynacyjnego nie zostały zaakceptowane przez przedstawicieli Kijowa i kolejna runda negocjacji zakończyła się ponownie bez pozytywnych rezultatów.

*

 A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) utrudniały pracę bezzałogowych statków powietrznych OBWE w rejonie Oriechowa i Nowotoszkowskoje.

Personel wojskowy USZ posłużył się metodami walki elektronicznej ( EW ) do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych ( UAV ) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenie wsi Oriechowo i osady typu miejskiego Nowotoszkowskoje. 

„Na terenie osiedli Oriechowo i Nowotosakowskoyj, mobilna grupa 20 batalionu walki elektronicznej przy pomocy stacji ‚Bukowel-AD’ stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV misji OBWE w celu uniemożliwić obserwatorom zarejestrowania obecności sprzętu wojskowego rozmieszczonego na tych obszarach”– napisano w komunikacie służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, żołnierze USZ podłożyli na drodze w osiedlu miejskim Ługańskoje 14 min przeciwczołgowych.

„Żołnierze z 30 brygady w części mieszkalnej wsi Ługańskoje zainstalowali 14 min przeciwpancernych TM-62 na autostradzie M03”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

 Nadto, USZ rozstawiły pojazdy opancerzone w pobliżu Stancji Ługańskiej i wsi Giejewka.

„W rejonie odpowiedzialności 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieszczono cztery transportery opancerzone w pobliżu miejscowości Stanica Ługańska, a także opancerzony wóz rozpoznawczy i patrolowy BRDM-1 w pobliżu wsi Giejewka , co zostało zarejestrowane”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły bezpieczeństwa w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, wg. ostatniego raportu SMM OBWE, obserwatorzy dwukrotnie odnotowali zagłuszanie UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE w obszarze kontrolowanym przez USZ w rejonie wsi Tonienkoje.

Ponadto USZ krótkiego zasięgu SMM OBWE ponownie wykrył 14 min przeciwpancernych USZ na drodze w kierunku miejscowości  Ługańskoje. 

Misja odnotowała aktywność USZ w rejonie wycofania sił i środków nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje oraz w promieniu 5 km od niego.

Obecność sprzętu wojskowego USZ została również odnotowana z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym na obszarach mieszkalnych:

-1 zestaw rakiet przeciwpancernych (9P148 „Konkurs”, 135 mm) w pobliżu miejscowości Pionierskoje,


-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) w pobliżu strefy mieszkalnej osady Tonienkoje,


-3 opancerzone wozy bojowe w pobliżu wsi Wierchnietoreckoje.  

Nadto, na donieckim odcinku frontu, w dni wczorajszym USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, prowadząc o godzinie 11:55, z kierunku Awdiejewki w stronę Jasinowatej- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min). W wyniku tego ostrzału na terytorium DRL spadło 6 min.

Dodatkowo w ciągu minionej doby, na ługańskim odcinku frontu USZ 5 razy naruszały warunki rozejmu.

Ostrzelano tereny miejscowości Pierwomajsk, osadę Kalinowo i wieś Bieriezowskie, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 16 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України з метою підтримання напруги та провокування вогню у відповідь.

Упродовж минулої доби, 15 жовтня, російсько-окупаційні війська 8 разів порушили режим припинення вогню, з них 4 рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу НОВОЗВАНІВКИ ворог двічі вів вогонь, використовуючи міномети калібру 120 мм та протитанковий ракетний комплекс.

Неподалік ЗОЛОТОГО-4 найманці здійснили два обстріли з мінометів калібру 120 мм та стрілецької зброї.

В районі АВДІЇВКИ окупанти обстрілювали наші позиції з мінометів калібру 82 мм.

В бік НОВОТОШКІВСЬКОГО противник відкривав вогонь з протитанкового ракетного комплексу та станкових протитанкових гранатометів.

Позиції українських воїнів біля КРАСНОГОРІВКИ потрапили під обстріл з великокаліберних кулеметів та станкових протитанкових гранатометів.

Біля ЛЕБЕДИНСЬКОГО ворог застосував міномети калібру 120 мм.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїну надано домедичну допомогу та евакуйовано до лікувального закладу. Стан його здоров’я – задовільний.

На збройні провокації противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь,не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Станом на 7 годину ранку, 16 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські підрозділи продовжують виконувати визначені завдання за призначенням.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.10.2021r.- 2307 dzień od nowego rozejmu.

  • cytat z artykułu
   Skutki rosyjskiego embarga, które trwa już od 7 lat, są odczuwalne także z powodu nastawienie się na inny rodzaj produkcji. Rosjanie kupowali inne odmiany jabłek (np. Idared), a potencjalni klienci z Azji oczekują innych odmian. Nie da się łatwo zmienić struktury sadów m.in. ze względów finansowych, ale ona trwa i polska oferta jest coraz lepsza – zapewnił.

   Polubione przez 4 ludzi

 1. „Ukraina Ce Arabia Saudyjska” ale KORUPCJI, czyli artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o tym co napisano w „Forbes” o Ukrainie pod rządami Zełenskiego. Cytat „Amerykański magazyn Forbes opublikował artykuł o fiasku polityki ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego partii Sługa Narodu . Analityk publikacji Kenneth Rapoza zwraca uwagę na ochłodzenie stosunków między Waszyngtonem a Kijowem…Zdaniem analityka, ukraiński rząd i cała ukraińska klasa biznesowa pogrążone są w tak głębokich problemach, że cudem będzie się z nich wydostać…Rapoza pisze, że największym wrogiem Ukrainy są ukraińskie władze: rządzący i ich bliscy sojusznicy w świecie biznesu. Artykuł mówi, że Władimir Zełenski został wybrany, aby to wszystko zmienić” a nie zmienił nic 🙂
  https://strana.today/news/357550-v-forbes-napisali-o-padenii-rejtinhov-zelenskoho-i-sluh-i-problemakh-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ciekawostka na temat nowych decyzji podjętych wczoraj przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Chce ona wycofać z list objętych sankcjami ukraińskich „autorytetów kryminalnych” (z ros. wory w zakonie) „wycofać” 9 osób gdyż są to „zasłużeni wolontariusze” działajacy na rzecz tzw. batalionów ochotniczych…
  https://strana.today/news/357543-snbo-15-oktjabrja-2021-kakie-reshenija-prinjali-i-chto-oni-oznachajut.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Poseł Rady Burmicz powiedział, że Zełenski jest „gotowy na wszystko” w imię dialogu z Rosją…

  Mam jednak co do tego…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. SBU zatrzymała członków bandy która od 5 lat grabiła banki i napadała na konwoje z gotówką w Zaparozu i okolicach. W „dziupli” bandytów na terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa zabezpieczono m.in cały arsenał uzbrojenia oraz wykorzystywane przez nich dokumenty zmarłych ukraińskich wojskowych;
  https://strana.today/news/357605-sbu-razoblachila-prestupnuju-hruppirovku-kotoraja-pochti-pjat-let-skryvalas.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4406787-sylovyky-zaderzhaly-chlenov-bandy-hrabyvshykh-banky-y-ynkassatorov

  Polubione przez 5 ludzi

 5. „Dziwny przypadek” 🙂 Wczoraj Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zadecydowała o nałożeniu sankcji na działającym na terytorium Ukrainy sieć rosyjskich dyskontów MERE…
  https://strana.today/news/357566-v-snbo-vveli-sanktsii-protiv-rossijskoj-kompanii-ritejlera-mere.html
  …a dzisiaj pojawiła sie informacja że do wejścia na Ukrainę szykuje się niemiecka sieć handlowa „LIDL”;
  https://strana.today/news/357651-v-ukraine-mozhet-zarabotat-nemetskaja-set-supermarketov-lidl.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.