Wojna domowa na Ukrainie 17.10.2021r.- 2308 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 574.

 Mieszkańcy DRL ogłosili bezterminowy protest pod siedzibą OBWE w Doniecku.

Miasteczko namiotowe pojawiło się pod budynkiem hotelu Park Inn w Doniecku, gdzie mieści się biuro SMM OBWE. 

Od piątku rano trwa tam akcja protestacyjna domagająca się uwolnienia pracownika przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK podstępnie pojmanego przez ukraińskich żołnierzy w strefie buforowej. 

„Nasza akcja pod siedzibą Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w Doniecku jest nieograniczona. Będzie trwała do momentu spełnienia przez władze ukraińskie naszego głównego żądania– uwolnienia Andrija Kosiaka”– oświadczył koordynator publicznego protestu, Siergiej. 

Rozstawionych zostało około 20 ogrzewanych namiotów. Ludzie otrzymują gorące napoje, zgromadzono zapasy żywności. Według Siergieja, w akcji protestacyjnej bierze obecnie udział około 300 osób.

Protestujący umieścili także przed drzwiami hotelu zdjęcia przedstawiające konsekwencje zbrodni popełnionych przez wojska ukraińskie w Donbasie. Według Siergieja wydarzenie ma charakter spontaniczny. Obejmuje osoby w różnym wieku i o różnych zawodach. Akcja przebiega zgodnie z przyjętymi obostrzeniami antyepidemicznymi CVID-19. 

Jak wiadomo, w dniu 13 października w pobliżu miejscowości Złotoje przez żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych został bezprawnie pojmany a następnie wzięty do niewoli pracownik przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK. Akcja ta miała miał miejsce podczas uzgodnionego ze stroną ukraińską sprzątania drogi na przejściu granicznym Pierwomajsk-Złotoje. Przechwycony obserwator WCKiK monitorował warunki przestrzegania zawieszenia broni.

 Wczoraj, OBWE zadeklarowała gotowość do ułatwienia przeprowadzenia mediacji w sprawie przedstawiciela ŁRL w WCKiK.

„Misja OBWE jest gotowa ułatwić nawiązanie dialogu między stronami w sprawie uwolnienia schwytanego przez Ukrainę przedstawiciela ŁRL w WCKiK Andrija Kosiaka”– zostało ogłoszone wczoraj przez przedstawicielstwo SMM OBWE. 

„Obserwatorzy nie byli bezpośrednimi świadkami wspomnianego wydarzenia. SMM otrzymał informację dopiero po tym, jak zdarzenie miało już miejsce. Zgodnie z metodologią raportowania SMM niepotwierdzone informacje poszlakowe nie znajdują odzwierciedlenia w raportach z misji. Niemniej jednak SMM jest gotowy do ułatwienia nawiązania dialogu między stronami w terenie, jeśli zwrócą się o taką pomoc”– napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej misji OBWE.

Jednocześnie OBWE potwierdziła obecność obserwatorów w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje, gdzie 13 października schwytano obserwatora z ŁRL. 

„Tego dnia obserwatorzy SMM znajdowali się po obu stronach linii kontaktowej w pobliżu obszaru wycofywania Zołotoje i monitorowali lokalne przestrzeganie zawieszenia broni, aby zapewnić usunięcie roślinności wzdłuż drogi przechodzącej wzdłuż tego obszaru”– poinformowała SMM OBWE.

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych zaminowali drogi w pobliżu osad Nowotoszkowskoje i Popasnej.

„Żołnierze 57 brygady na wschód od Nowotoszkowskoje podłożyli osiem min przeciwczołgowych TM-62 w poprzek drogi publicznej. Żolnierze 24 brygady na wschodnich obrzeżach Popasnej zainstalowali 10 min przeciwczołgowych i 1 minę przeciwpiechotną MON-90 na drodze T0504”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament obrony ŁRL podkreślił, że minowanie dróg publicznych przez USZ zagraża życiu i zdrowiu ludności cywilnej, a także przedstawicielom Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

 Poza tym, USZ utrudniały pracę UAV OBWE w rejonie Szczastie.

Żołnierze USZ posługiwali się metodami walki elektronicznej (EW) w celu zakłócania działania bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w regionie miejscowości Szczastie.

„W rejonie miejscowości Szczastie mobilna grupa 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, tłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzętu wojskowego rozmieszczonego na tych obszarach”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Ponadto, USZ rozmieściły pojazdy opancerzone w rejonie Operacji Połączonych Sił (OPS). 

„Na obszarze odpowiedzialności 57 brygady ujawniono rozmieszczenie dwóch bojowych wozów piechoty w pobliżu  miejscowości Nowotoszkowskoje, w obszarze odpowiedzialności 79 brygady- trzy transportery opancerzone BTR-80 w pobliżu (wieś) Peredelskoje i jeden transporter opancerzony na obrzeżach (wieś) Gejewka”– głosi komunikat służby prasowej DML ŁRL.

Departament Obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, wg. wczorajszego raportu SMM OBWE, kolejny już raz odnotowano aktywność bojową USZ w 5-kilometrowej strefie obszaru wycofywania sił i aktywów nr. 3 Bogdanowka-Pietrovskoje.

Obecność sprzętu wojskowego USZ została odnotowana również poza wyznaczonymi miejscami składowania w strefie bezpieczeństwa, w tym w obszarach mieszkalnych:

-1 haubica holowana (D-30A „Żaba”, 122 mm) w pobliżu strefy mieszkalnej osady Kramatorsk,
-2 bojowe wozy piechoty (BMP-1, BMP-2) w pobliżu  Nowotaszkowskoje,
-3 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu  Pieredelskoje,
-1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu osady Giejewka.

!!!!SMM OBWE potwierdziło w raporcie informację o zniszczeniu obiektu mieszkalnego przy ulicy Achmatowej nr. 13 w miejscowości Komiternowo, wskazując rodzaj broni, datę ostrzału i kierunek. Jednocześnie informacje o pożarze w domu przy 15 Achmatowej nie znajdują odzwierciedlenia w raporcie OBWE.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 17 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України з метою підтримання напруги та провокування вогню у відповідь.

Упродовж минулої доби, 16 жовтня, зафіксовано 11 порушень режиму припинення вогню, 4 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку ЛУГАНСЬКОГО найманці здійснили два обстріли з гранатометів різних систем.

В бік НОВОТОШКІВСЬКОГО окупанти вели вогонь з великокаліберних кулеметів та гранатометів різних систем.

Позиції українських воїнів біля КРАСНОГОРІВКИ ворог два рази обстріляв з мінометів калібру 82 мм та ручних протитанкових гранатометів.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО противник двічі вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Неподалік КРИМСЬКОГО російсько-окупаційні війська застосували міномети калібру 82 мм та великокаліберні кулемети.

Біля ШИРОКИНОГО найманці відкривали вогонь зі станкових та ручних протитанкових гранатометів.

В напрямку МАР’ЇНКИ ворожий вогонь відкривався з мінометів калібру 82 мм.

В районі СВІТЛОДАРСЬКА обстріл здійснювався зі станкових протитанкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Щоб змусити противника припинити вогневу активність українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Станом на 7 годину ранку, 17 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Наші воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.10.2021r.- 2308 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  Europa rozpoczyna sezon grzewczy i po raz pierwszy od kwietniu pobiera duże ilości gazu z podziemnych magazynów, choć brakuje w nich ponad 20 miliardów metrów sześciennych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Tymczasem Ukraina ogłosiła dowody, że to właśnie Gazprom odpowiada za nadzwyczajny wzrost cen surowca w Europie.
  W piątek Ukraińcy ogłosili dowód, że to Gazprom odpowiada za gazową gorączkę na europejskich giełdach. Serhij Makogon, dyrektor generalny ukraińskiego operatora magistrali gazowych napisał o tym na swojej stronie na portalu społecznościowym:

  „W 2021 r. Gazprom trzykrotnie ograniczał tranzyt przez Ukrainę. 1 stycznia 2020 ze 186 milionów metrów sześciennych dziennie do 124 milionów metrów sześciennych. Od 1 września zmniejszył przesył do 109 milionów metrów sześciennych, a 1 października, po rozpoczęciu dostaw gazu na Węgry przez Bułgarię i Austrię – do 86 mln metrów sześciennych, chociaż płaci za 109 milionów metrów sześciennych”, – napisał Makogon.

  Według niego Gazprom często nie korzysta z już opłaconych zdolności tranzytowych i to nie tylko na Ukrainie, ale także w innych krajach, np. na Słowacji czy w Polsce. Tym samy oficjalnie wszystko się zgadza, przesył rośnie, ale faktycznie jest dużo niższy.
  https://energia.rp.pl/gaz/art19019671-europa-zaczyna-pobierac-gaz-z-magazynow-ukraina-ma-dowody-na-gazprom

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Nord Stream 2 i odejscie od węgla. Co piszą w światowych mediach o przyczynach i skutkach kryzysu energetycznego…Kryzys energetyczny grozi doprowadzeniem świata na skraj apokalipsy tej zimy. W obliczu szaleńczego wzrostu cen gazu i energii elektrycznej Europie grozi zamrożenie, a Chiny zamykają fabryki…Zachodnie media publikują niemal codziennie artykuły na temat „jak do tego doprowadziliśmy” i „co będzie dalej””;
   https://strana.news/news/357523-chto-pishut-zapadnye-smi-ob-enerheticheskom-krizise-.html
   Ps. Opiniami ukroidiotów w wyszywankach bym się nie przejmował…

   Polubione przez 4 ludzi

   • Też mam takie wrażenie, że zarówno protesty „warszawy” jak i Kijowa są zbywane przez ośrodki decyzyjne w UE i USA. Teraz pytaniem otwartym jest co może ugrać nasz (nie)rząd. To, że Rosjanie doprowadzą do otworzenia NSII jest pewne. Pytaniem otwartym jest czy gazociąg będzie objęty III pakietem klimatycznym. Jeśli nie, to Rosja wygrała wszystko. Jeśli tak tp pytanie brzmi czy będzie się dało owe restrykcje jakoś złagodzić(ominąć?)
    Polska już przegrała i OBOWIĄZKIEM naszych rządzących jest zminimalizowanie strat. Rosja może chcieć utrzymać tranzyt gazu przez teren Polski. Ponadto możliwe jest ugranie „czegoś” w UE. Berlin Francja i Włochy sa zainteresowane gazem z FR. Może uda się odblokować środki z UE?A może kara nałożona przez TSUE zostanie zawieszona zmniejszona?
    Wspieranie rządu w Kijowie nic nam nie da poza jak to się ładnie określa „moralnym zwycięstwem”. Takie „sukcesy” już nasz biedny kraj wielokrotnie przezywał: powstanie styczniowe, powstanie warszawskie itd itp.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Ciekawe jak on do tego doszedł?

   Czyżby nie obca mu była królowa nauk, czyli matematyka? Co jest bardzo dziwne, bo zazwyczaj umieją oni tylko podskakiwać i krzyczeć:

   Сала Україні!

   No i jeszcze riezać wszystkich swoich wyimaginowanych, acz szczerze znienawidzonych wrogów.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Obecny kryzys gazowy w Europie to zła wiadomość przede wszystkim dla Kijowa. Rosja oczyszcza sobie pole do rozprawy z Ukrainą. Jeśli ekipa Zełenskiego nie ulegnie pod presją polityczno-energetyczną, możliwy jest scenariusz zbrojny. Wiele będzie zależało od postawy Zachodu.
  Putin może czuć się coraz pewniej. Sam gigantyczny wzrost cen węglowodorów sprawi, że do 2024 roku środki Funduszu Narodowego Dobrobytu mają wzrosnąć z obecnych 190,5 mld dolarów do ponad 300 mld dolarów. Ile z tego pójdzie na zbrojenia, nie wiadomo.
  https://www.tvp.info/56385535/grzegorz-kuczynski-co-trzasnie-na-ukrainie-wojenne-pomruki-z-moskwy
  Komentarz: TVP mobilizuje wyborców przed zagrożeniem ze strony FR. Jednak już w samym tekście podane są informacje, ze FR nie ma zamiaru doprowadzić do zbrojnej konfrontacji z UE (Ukrainą). Władze Kremla chcą „tylko” zmienić obecną ekipę rządząca na Ukrainie na prorosyjska.
  Przy obecnych problemach Ukrainy: korupcji, zapaści gospodarczej, masowej emigracji i starzenia się infrastruktury technicznej istnieje takie zagrożenie.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli (cytat) „Boże Narodzenie bez prezentów. Deficyt i rosnące ceny dotarły do ​​Ameryki…Gospodarka amerykańska stoi w obliczu globalnego kryzysu dostaw. Administracja Joe Bidena podejmuje pilne wysiłki, aby negocjować nadgodziny z firmami transportowymi i związkami zawodowymi. Pojawiają się wezwania do ogłoszenia stanu wyjątkowego w kraju i wysłania sił zbrojnych w celu dostarczenia towarów”;
  https://www.svoboda.org/a/rozhdestvo-bez-podarkov-v-ameriku-prishli-deficit-i-rost-cen/31510962.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Europa bez gazu, węgla oraz…sklejki? Cytat „Rosyjski producent sklejki zagroził Europie niedoborami i podwyżkami cen…Rosyjski producent sklejki brzozowej – grupa Sveza – zagroził Europie niedoborem produktów i wyższymi cenami, jeśli Unia Europejska wprowadzi cła „antydumpingowe”. Europejskie Konsorcjum Przemysłu Drzewnego uważa, że ​​rosyjskie firmy obniżają ceny na sklejkę i domaga się wprowadzenia stałych ceł. Według rosyjskich firm uderzy to przede wszystkim w europejskich nabywców”;
  https://secretmag.ru/news/rossiiskii-proizvoditel-fanery-prigrozil-evrope-deficitom-i-rostom-cen-16-10-2021.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem szef ukraińskiego ‚Naftohazu” Kobolew żalił się w ukromediach na to ze Ukraina straciła poparcie USA. Cytat „Weszliśmy teraz w poważną strefę ryzyka i nie mamy poparcia jednego z największych partnerów, czyli Białego Domu czy Stanów Zjednoczonych. Jak miało to miejsce w latach 2014, 2015, 2016, 2017. Co otworzyło gaz dla Nas ze Słowacji? Europa? Amerykańskie wsparcie. Bez niego teraz możemy zostać sami z europejskim infantylizmem. Z niechęcią do liczenia się z interesami Ukrainy”;
  https://m.censor.net/ru/news/3294124/ukraina_poteryala_podderjku_ssha_kotoraya_byla_v_20142018_godah_nado_ee_vozvraschat_kobolev

  Polubione przez 3 ludzi

  • Kobolew się myli-Ukraina nigdy nie miała poparcia USA. Po prostu Waszyngton uważał za wskazane popieranie ekipy z Kijowa, bo takie stanowisko opłacało się Waszyngtonowi. Biały Dom nie ceni uczuć czy niematerialnym dóbr, stawia na konkrety. Opłacało się wyłożyć 5 mld, aby osłabić Rosję? Opłacało. Wiec to robimy. Nie opłaca się inwestować w Ukrainę, bo stracimy poparcie zachodnich partnerów? To przestajemy pomagać.
   Polskę i Ukrainę czeka ciężki okres. Nasi „sojusznicy” będą wysyłać wyrazy wsparcia, ich przywódcy będą mówili o rosyjskiej agresji, ba pojawi się więcej filmików jak ten o Krymie: tandetnej propagandy w wykonaniu jakiegoś podrzędnego urzędnika (serio pomylić flagi?).
   A tymczasem zakulisowo, będą prowadzone negocjacje z FR i UE w ważnych sprawach. Polska i Ukraina będą tylko kartami przetargowymi i jeśli cena będzie wystarczająco wysoka to zostaniemy bez zmrużenia oka sprzedani.

   Polubione przez 5 ludzi

  • Bajzel jaki był za poprzednich ekip trwa w najlepsze. Miałem nadzieję, że Zełeński będzie mężem opatrzności, który wyprowadzi Ukrainę na prostą, a okazał się zwykłym cwaniakiem.
   Problem w tym, że pomimo tego, że Ukraina była jedną z najbogatszych republik ZSRR to po dziesięcioleciach zaniedbań/korupcji jasne się staje, ze bez pomocy zewnętrznej kraj się nie podźwignie.
   Ten projekt Zełenskiego na ponad 270 mld $ to w rzeczywistości nic innego jak zsumowanie kosztów jakie kraj musi ponieść aby dobić do poziomu infrastruktury/wojska… Białorusi.
   Brakuje środków na wszystko od gazociągów po autostrady po szkoły i przychodnie zdrowia. Program wielkiej budowy prezydenta okazał się jednym wielkim schematem korupcyjnym. A tymczasem kraj nie stać na dalsze konieczne inwestycje min w elektrownie atomowe czy linie kolejowe.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraiński polityk Aleksander Oniszczenko, zwany „skarbnikiem Poroszenki” z powodu tego ze zajmował się w jego imieniu korumpowaniem polityków i biznesmenów, a który zbiegł do UE i ujawnił „machlojki” swojego byłego mocodawcy (m.in w książce „Piotr V”) poinformował że otrzymał obywatelstwo FR. Jako miłośnik koni chce także zacząć reprezentować FR w zawodach hippicznych. Komentując swoja decyzję miał stwierdzić ze zrobił to w związku z tym ze „Na Ukrainie chaos, sporty jeździeckie zostały zrujnowane”;
  https://strana.news/news/357726-aleksandr-onishchenko-poluchil-hrazhdanstvo-rf-i-nameren-otkazatsja-ot-ukrainskoho-hrazhdanstva.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Tymczasem Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie wydał zaskakujące orzeczenie w którym stwierdził m.in że „udział „międzynarodowych ekspertów” w komisjach kadrowych uznano za naruszenie suwerenności Ukrainy, a podejmowane przez nich decyzje były nielegalne”. Jest to więc „otwarty bunt” przeciwko temu co wymuszają na władzach w Kijowie ich „zachodni partnerzy” z USA na czele;
  https://strana.news/articles/357717-kak-ukrainskij-sud-vzbuntovalsja-protiv-posolstva-ssha.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Jest sukces?

  Ministerstwo Zdrowia Ukrainy poinformowało, że wydatki na służbę zdrowia wzrosną o 30 mld hrywien.
  Środki mają pozwolić na podwyżkę płac dla personelu medycznego -lekarze mają zarabiać od teraz 20 tys hrywien miesięcznie
  https://uazmi.com/news/post/gk29fY7doxVktC3gSPOJbK
  Komentarz: 20 000 hrywien to jakieś 2700 złotych na miesiąc. Wiele osób z Ukrainy pracujących na linii produkcyjnej w Polsce zgarnia więcej. Ciekawe kiedy ruszy kolejna fala emigracji zawodowej z Ukrainy?

  Polubione przez 2 ludzi

 9. „naczelny Klaun Ukrainy” udzielił wywiadu ukromediom w którym m.in odniósł się do skandalu ze swoimi „ofszorami” ujawnionego w ramach tzw. Pandora Papers. Jak było do przewidzenia Zełenski zaprzeczył jakoby on i jego koledzy z „Kwartału 95” mieli „prać brudne pieniądze” Kołomojskiego;
  https://strana.news/news/357747-zelenskij-prokommentiroval-informatsiju-iz-dose-pandory-o-svoikh-ofshorakh.html
  Napomknął także o tym że przebywający obecnie w areszcie domowym jeden z liderów ugrupowania „Opozycyjna platforma” Wiktor Medwedczuk mógłby zostać wymieniony na obywateli Ukrainy którzy zostali zatrzymani w FR i przebywają w tamtejszych więzieniach;
  https://strana.news/news/357750-zelenskij-zahovoril-ob-obmene-medvedchuka-na-ukraintsev-nakhodjashchikhsja-v-rf.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejna „dziwna śmierć” na Ukrainie. Tym razem w swojej daczy w kijowskich Osokorkach znaleziono zwłoki ukraińskiego dyplomaty (m.in byłego Ambasadora Ukrainy w Estonii) Wiktora Kryżanowskiego. Według wstępnych informacji miał on umrzeć po tym jak „spadł ze schodów” oraz „pociął się potłuczonym szkłem”, ale sąsiedzi niczego nie słyszeli…
  https://strana.news/news/357745-stalo-izvestno-imja-diplomata-razbivshehosja-na-dache-v-kieve-viktor-kryzhanovskij.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Wczoraj Mania zainicjował zespołem M83
  wieczór ,,psychodeliczny”

  Już za chwilę 22:00.
  Dzieci poszły spać, możemy się już bać…

  No to panowie, strachy na Lachy…

  M83 ‚Midnight City’ Official video
  A miały już spać…
  .

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.