Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2021r.- 2309 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 575.

Według niemieckiego portalu „Deutsche Welle”, rosyjski Gazprom jest oskarżany przez Zachód o pogłębianie kryzysu energetycznego w celu uzyskania zielonego światła dla Nord Stream 2.

Niemiecki portal twierdzi także, że „Moskwa ma oczywiście także inny cel strategiczny.”

„DW” twierdzi, że od tygodni Moskwa wysyła Europie jednoznaczny sygnał: „zawierajcie długoterminowe kontrakty z Gazpromem, a więc z Rosją, na dostawy gazu ziemnego, a nie będziecie musieli się martwić o prąd czy ciepło.”

Jednocześnie Europa Zachodnia znalazła się w obliczu bezprecedensowego kryzysu gazowego. Powodem takiej sytuacji jet to, że w ostatnich miesiącach cena wielokrotnie wzrosła. Na początku października była nawet dziesięciokrotnie wyższa niż średnia cena w 2020 r.

Różni zachodni eksperci, media i politycy podejrzewają, że Gazprom celowo pogłębił niedobór energii w Europie, aby wywrzeć presję na Niemcy i UE w celu uzyskania jak najszybszego pozwolenia na eksploatację ukończonego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. I to dla obu rurociągów, aby uzyskać zwolnienie z przepisów UE.

Poza tym, uważa się, że Moskwa ewidentnie dąży do drugiego celu strategicznego. Wskazywać ma na to upór, z jakim wysocy rangą przedstawiciele Rosji, oficjalne rosyjskie media i nieoficjalni multiplikatorzy wychwalają dawną praktykę długoterminowych kontraktów na dostawy z Gazpromem– i namawiają kraje UE do odejścia od swobodnego handlu giełdowego na rynku spot, na którym krótkoterminowo obowiązują niższe ceny gazu.

„To cwaniaki z poprzedniej kadencji Komisji Europejskiej wymyślili rynkowe ceny gazu i oto mamy rezultat”– oświadczył rosyjski prezydent na konferencji prasowej na początku września, gdy cena rynkowa spot za 1000 metrów sześciennych skoczyła do 650 dolarów. Co ma niby dowodzić, że Putin określa politykę Gazpromu.

„Tak naprawdę to eksperci z poprzedniej kadencji Komisji UE, głównie brytyjscy, zgłosili propozycję handlu gazem na giełdzie, potem ją uruchomili i przeforsowali”– kontynuował Putin miesiąc później, 5 października, gdy cena osiągnęła poziom prawie 2000 dolarów. Teraz, po Brexicie, konsumenci w Europie kontynentalnej muszą zapłacić rachunek”– ostrzegał Putin.  

Na otwarciu Tygodnia Energetycznego w środę (13.10.) Putin znów powtórzył swoje zarzuty pod adresem byłej Komisji Europejskiej za to, że uznała, iż swobodny handel gazem zbilansuje rynek energetyczny.

„Zawsze mówiliśmy im, że konieczne jest skupienie się na kontraktach długoterminowych”– powiedział rosyjski przywódca.

W tych okolicznościach „DW” stawia pytanie, dlaczego europejski handel giełdowy gazem, tak krytykowany przez Moskwę, przez lata funkcjonował bez zakłóceń i dlaczego latem tego roku się zachwiał, by następnie praktycznie załamać się we wrześniu i październiku. Bo kiedy cena zwielokrotnia się w ciągu kilku tygodni, to jest to załamanie rynku.

Ostry niedobór gazu w Europie ma kilka przyczyn. Eksperci niemal jednogłośnie mówią m.in. o niskim poziomie napełnienia europejskich magazynów gazu po mroźnej zimie 2020/2021, o preferencyjnych dostawyach gazu skroplonego do Azji, gdzie płaci się jeszcze wyższe ceny, wymieniają większe zużycie gazu w energetyce z powodu długich okresów bez wiatru oraz dłuższe prace remontowe na norweskich gazociągach.

„DW”, idzie dalej w swych wątpliwościach i pyta, dlaczego Rosja, która gwarantuje prawie 40 procent importu gazu do UE, nie wywiązała się w tej sytuacji ze swojej odpowiedzialności jako lider rynku? Gazprom mógł zwiększyć podaż na europejskim rynku spotowym, aby przynajmniej częściowo zaspokoić gwałtowny wzrost popytu– i przy okazji zarobić naprawdę niezłe pieniądze.

Krytyczny wobec Kremla rosyjski ekspert energetyczny Michaił Krutyczyn wskazuje na ten fakt w wywiadzie dla moskiewskiej gazety „Nowaja Gazieta”:

„Zamiast wykorzystać wzrost cen i czerpać dodatkowe zyski ze sprzedaży gazu po wysokich cenach na rynku spot, Gazprom postanowił całkowicie zaprzestać handlu na rynkach spot i zapowiedział, że w czwartym kwartale i w całym przyszłym roku nie będzie sprzedawał żadnych dodatkowych wolumenów gazu na elektronicznych hubach handlowych”. 

Czy zatem jednym z głównych powodów obecnego niedoboru gazu jest to, że Gazprom bojkotuje europejski handel giełdowy, że Kreml korzysta z okazji i celowo wysusza rynek spotowy w UE, aby go zdyskredytować? Czy takie są kalkulacje Moskwy?

Kto uważnie słuchał Putina na inauguracji Tygodnia Energetycznego, musiał zrozumieć, że słowa o zwiększeniu rosyjskich dostaw gazu do Europy przedwcześnie zostały uznane za nieprawdziwe. Rosyjski przywódca nie mówił jednak o rynku europejskim (spot), lecz miał na myśli „naszych partnerów”. Innymi słowy, na dodatkowy gaz mogą liczyć tylko sygnatariusze kontraktów długoterminowych, co stanowi wobec innych odbiorców silną presję.  

W świetle takiej polityki, Gazprom może już pochwalić się pierwszym poważnym sukcesem: Węgry podpisały 15-letni kontrakt z rosyjskim koncernem. Jeśli inne kraje UE powrócą do długoterminowych kontraktów na dostawy gazu z Rosji, utrwali to dominującą pozycję tego kraju na europejskim rynku ciepła i energii elektrycznej na długie lata i sprawi, że Europa stanie się jeszcze mniej atrakcyjna dla potencjalnych konkurentów z branży skroplonego gazu ziemnego.

Jednocześnie takie długoterminowe umowy byłyby sprzeczne z Zielonym Ładem, ambitnymi planami UE w zakresie dekarbonizacji i wysiłkami na rzecz klimatu. Pomimo rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych, kraje UE musiałyby wówczas importować duże ilości gazu ziemnego, będącego nośnikiem energii kopalnej, do połowy lub nawet do końca lat 2030– a Moskwa najwyraźniej chce właśnie to wykorzystać.

I chyba to nic złego, nawet jeśli nie jest w smak zachodnim kontrahentom, że Rosja dba o swoje interesy?

Przecież na tym polega biznes- podstawa funkcjonowania gospodarki zachodnich demokracji.

https://www.dw.com/pl/putin-wysusza-gazowy-rynek-celowo/a-59528020

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, jak wynika z ostatniego SMM OBWE, loty bezzałogowego statku powietrznego (UAV) należącego do SMM OBWE dalekiego zasięgu były trzykrotnie zakłócane przez sygnał GPS podczas lotów nad miastem Warwarowka i dwa razy w pobliżu wsi Andrejewka.

!!!! Dopiero ponad miesiąc później Misja OBWE potwierdziła w protokole zniszczenie domu przy ul. Grzybowej nr. 3 w  Dokuczajewsku, gdzie 11 września zostało rannych dwóch cywilów, o czym informuje SMM w swoim raporcie dziennym z dnia 15 września 2021 r.

22 września UAV SMM OBWE zarejestrował 2 otwory (o średnicy ok. 5 m) po północno-zachodniej i południowo-wschodniej stronie dachu budynku mieszkalnego przy ul. Grzybowej nr. 3. Szacuje się, że dach domu został uszkodzony przez ostrzał. Nie udało się jednak ustalić kierunku ostrzału i rodzaju broni.

Ponadto SMM OBWE odnotował aktywność ogniową w rejonie wycofywania sił i aktywów nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Została również odnotowana przez Misję OBWE z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa obecność sprzętu wojskowego USZ, w tym na obszarach mieszkalnych:

-2 bojowe wozy piechoty BMP-2 w części mieszkalnej miejscowości Nowotrojckoje,
-1 opancerzony wóz rozpoznawczy i patrolowy BRDM-2 w pobliżu osady Netajłowo.


Ponadto, w ciągu minionej doby USZ- na donieckim odcinku frontu, 1 raz naruszyły warunki rozejmu prowadząc ostrzał o godzinie 17:15 , z kierunku Wierchnietoreczokoje Siewiernoje w stronę Wierchnietoreczkoje Jużnoje- na północ od Doniecka w połowie drogi pomiędzy Donieckiem a Gorłówką, przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego.  W wyniku tego ostrzału uszkodzona została podstacja transformatorowa «Razdolnaja» 35кW, mieszkańcy wsi Wierchnietoreczkoje i Krasny Partizan zostali pozbawieni dopływu prąd.

Dodatkowo na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszały warunki rozejmu.

Ostrzeliwano rejon miejscowości Zołotoje-5, osady Kalinowo i wsi Sokolniki, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 18 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України.

Упродовж минулої доби, 17 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

В напрямку ЛУГАНСЬКОГО найманці здійснили обстріл зі станкових протитанкових гранатометів.

В бік ТАЛАКІВКИ окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

Неподалік КРИМСЬКОГО ворог застосував станкові та ручні протитанкові гранатомети, а також великокаліберні кулемети.

Біля НОВОЗВАНІВКИ позиції наших воїнів ворог обстріляв зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

На збройні провокації противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь,змусивши його припинити вогневу активність.

Станом на 7 годину ранку, 18 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Українські підрозділи продовжують виконувати визначені завдання за призначенням.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***


***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.10.2021r.- 2309 dzień od nowego rozejmu.

 1. Opublikowano materiał bezpośrednio po uprowadzeniu przedstawiciela ŁRL JCCC :

  https://rusvesna.su/news/1634500635

  Widać, że nie jest to zwykła piechota, a najprawdopodobniej oddział sił specjalnych SBU Alfa, które jak zauważa autor wpisu – „siły specjalne SBU nie chodzą regularnie po strefie wycofywania i nie służą regularnie w okopach”

  A OBWE nadal wije się jak piskorz i nie udostępnia nagrania…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jak mawiał Marks „Historia lubi sie powtarzać, raz jako tragedia, a drugim razem jako farsa”…
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/lukasz-warzecha-skandaliczna-wypowiedz-kaczynskiego/nrz75vr,79cfc278
  …”Gnom — to jest właśnie temat moich dumań godny!
  Gnom tupiący nogami, to znowu pogodny,
  Gnom liczący wytrwale komy i procenty,
  Gnom swą misją dziejową ogromnie przejęty,
  Gnom — gospodarz wspaniały, Gnom — narodu ociec,
  Gnom — mąż stanu, Gnom — mędrzec, trudno zresztą dociec
  ogromu zasług tego niezwykłego męża,
  którego nawet czasu ząb nie nadweręża!” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Artykuł podsumowujący sytuację na „froncie” na Donbasie po uprowadzeniu przez stronę ukraińska przedstawiciela ŁRL dokonującego zaplanowanej inspekcji. Autor artykuł m.in stawia tezę że nie było to „przypadkowe zatrzymanie” ani ze „separatysta nielegalnie wkroczył na terytorium kontrolowane przez stronę ukraińska”, a „specoperacja” za która stałą ‚Służba kontrwywiadu SBU”;
  https://strana.news/news/357779-blokada-missii-obse-na-donbasse-i-zakhvat-andreja-kosjaka-chto-eto-oznachaet.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy zatrzymania bandy która w Zaporożu od kilku lat grabiła banki i napadała na konwoje z gotówką, a która swoja „bazę” (w której znaleziono „arsenał” uzbrojenia i materiałów wybuchowych) miała na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa. Jak poinformowały ukromedia trójka zatrzymanych mężczyzn miała w przeszłosci „kontakty z batalionem ochotniczym (obecnie Pułkiem MSW Ukrainy) Azow”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2021/10/18/7310759/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w Irpeniu w obwodzie kijowskim, gdzie niedawno „osoby pochodzenia romskiego” pobiły „ukrowojaka”, „ukronaziole” z ugrupowania „C14” przeprowadziły „akcje antyromska”. W jej trakcie m.in „siegowali” na cześć lidera tzw. Straży Municypalnej w Kijowie (organizacji mającej wspierać policję, opłacanej przez władze miejskie Kijowa, a składającej sie z „weteranów ATO”, „ukropatriotów” oraz „ukronazioli”);
  https://strana.news/news/357774-v-irpene-ultrapravye-iz-s14-ustroili-aktsiju-protiv-romov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W temacie gazowym. Rosyjski „Gazprom” w listopadzie po raz kolejny nie zarezerwował dodatkowych przepustowości tranzytowych przez Ukrainę i cena gazu na giełdach znowu poszła w górę (do ponad 1281 dolarów za tysiac metrów sześciennych);
  https://korrespondent.net/business/financial/4407227-haz-snova-dorozhaet-yz-za-reshenyia-hazproma
  Jednocześnie spółka „Nord Stream 2 AG” poinformowała o napełnieniu pierwszej nitki gazociągu „NS@” gazem technicznym oraz o tym ze na drugiej nitce trwają prace rozruchowe;
  https://strana.news/news/357780-pervuju-nitku-severnoho-potoka-2-zapolnili-tekhnicheskim-hazom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraiński resort energetyki poinformował że na dwóch z trzech elektrociepłowniach należacych do państwowej spółki „Centrenergo” zapasów węgla pozostało tylko na 5-6 dni. Z kolei na elektrociepłowniach należacych do holdingu „DTEK” (którego właścicielem jest Achmetow) zapasów węgla pozostało na od 6 do 21 dni dni;
  https://ukranews.com/news/807915-zapasov-uglya-na-skladah-dvuh-iz-treh-tes-tsentrenergo-hvataet-na-5-6-dnej-raboty

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Jeden z liderów największego ukraińskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie” Wiktor Medwedczuk wydał oświadczenie w związku z wypowiedzią Zełenskiego że moze on „zostać wymieniony za przebywających w rosyjskich wiezieniach Ukrainców” (obecnie Medwedczuk przebywa w „areszcie domowym” w zwiazku z zarzutem o dopuszczenie się „zdrady państwowej”. Cytat „Nie miałam i nie mam żadnego innego obywatelstwa poza ukraińskim. Jestem obywatelem Ukrainy i będę, niezależnie od nielegalnych, przestępczych nacisków, jakie obecnie wywierają na mnie władze. Sfabrykowane sprawy karne [przeciwko mnie] uważam wyłącznie jako bezprawne przesladowanie i represje polityczne.
  Fakt, że prezydent, ignorując konstytucyjną zasadę domniemania niewinności, pozwala sobie mówić o wymianie, dobitnie pokazuje, w jaką przepaść prawną i moralną popadła Ukraina, a de facto świadczy o tym, że kraj ten przestał istnieć jako państwo prawa”;
  https://strana.news/news/357772-medvedchuk-otvetil-zelenskomu-na-predlozhenie-obmenjat-eho-v-rossiju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. W związku z katastrofalną sytuacją z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na Ukrainie „na dywanik” do Rady Najwyższej Ukrainy został wezwany szef ukraińskiego resortu zdrowia Wiktor Laszko, który ma tam złożyć oficjalny raport w sprawie podjętych przez podległe mu ministerstwo działań;
  https://strana.news/news/357801-rada-khochet-zaslushat-doklad-ljashko-o-kriticheskoj-situatsii-s-koronavirusom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codzienność. „Żywe trupy” na ulicach Dniepra…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1449781948709228544
  „W Chersoniu nieznane osoby powiesiły transparent z cytatem Putina o braterstwie Rosjan i Ukraińców”;
  https://kherson.net.ua/news/v-xersone-neizvestnye-povesili-banner-s-citatoi-putina-o-edinstve-russkix-i-ukraincev
  W Odessie wywieszono podobny transparent;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1449714393118298115

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W obliczu zapowiedzianej przez Ukrainę i Unię Europejską już za dwa lata synchronizacji rynków energii elektrycznej pojawia się pytanie jak wpłynie to na nasz rynek energii. Polska już teraz kupuje prąd z Ukrainy. Zwiększać importu jednak nie chce.
  Mimo braku synchronizacji na Ukrainie działa węglowa elektrownia Dobrotwór, która funkcjonuje synchronicznie z systemem Europy Kontynentalnej. To tzw. wyspa bursztyńska. W Polsce co miesiąc są ogłaszane przetargi na zdolności przesyłowe na połączeniu Dobrotwór-Zamość. Zwykle przesyłano tą trasą ok. 190-210 MW. Obecnie jednak nie ma technicznych możliwości zwiększenia tego wolumenu.
  https://energia.rp.pl/atom/art19024571-polska-bedzie-kupowac-prad-z-ukrainy-to-juz-sie-dzieje

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OSW o potencjale Ukrainy w wytwarzaniu wodoru.
  Dla tych co wolą duże streszczenie. Ukraina dopiero bada możliwość wytwarzania i dystrybucji paliwa do krajów UE. Najpoważniejszymi mankamentami jest brak środków i bardzo zły stan techniczny gazociągów co powoduje, że jedynie mieszanka 90 gazu ziemnego i 10% wodoru nie naraża na poważne straty w przesyle surowca.
  Ukraina oficjalnie znajduje się na liście państw które władze UE uważają za priorytetowe pod względem możliwości redukcji wodoru. Problem w tym, że za tymi sloganami na razie nie idą żadne środki.
  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-10-18/dlugi-marsz-potencjal-energetyki-wodorowej-na-ukrainie

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem w Krzywym Rogu znaleziono martwego brata burmistrza tego miasta Konstantyna Pawłowa który wcześniej miał popełnić „samobójstwo”, strzelajac sobie z automatu w pierś, po czym miał przejść 10 metrów i ubrać skarpetki. Według wstępnych informacji brat Konstantyna Pawłowa Andrij miał „cierpieć na alkoholizm” i umrzeć „prawdopodobnie z powodu nadużywania alkoholu”. Informacje o tym miał potwierdzić jego „przyjaciel”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4407416-brata-mera-kryvoho-roha-nashly-mertvym

  Polubione przez 3 ludzi

 14. „Gościnne występy” Ukroinców w RP. Cytat „Załoga samolotu, który z Charkowa leciał do Krakowa, miała problem z buńczucznymi pasażerami. Dwóch obywateli Ukrainy wszczęło awanturę. Straż graniczną poinformowano o zaczepkach słownych i próbie agresji fizycznej. Pasażerowie nie chcieli słuchać poleceń kapitana, ani załogi. Nie chciała też tego robić obywatelka Ukrainy, która nagrywała całą sytuację”;
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-awantura-na-pokladzie-samolotu-lecacego-do-krakowa,nId,5589406#crp_state=1

  Polubione przez 3 ludzi

 15. O j to się może skończyć naprawdę krwawą rewoltą na Ukrainie. Cytat „Ministerstwo Gospodarki zamierza podwyższyć minimalne hurtowe i detaliczne ceny napojów alkoholowych . Tak więc ceny wódki i napoje alkoholowe mogą wzrosnąć o 8,3%, whisky, rum i gin – o 8,4%, koniak – o 4,8-8,3%, wyroby winiarskie – o 8,2 -34,2%”;
  https://strana.news/finance/357871-kak-v-ukraine-khotjat-povysit-minimalnye-tseny-na-alkohol.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem kanał ukroTV „ICTV” pokazał pełna wersje wywiadu z Zełenskim w którym ten m.in przyznaje sie do tego że otrzymywał od Kołomojskiego, wraz ze swoim studiem ‚Kwartał 95″, wynagrodzenie „w kopertach” oraz przelewane z kont spółek w tzw. rajach podatkowych (z ros. ofszory). Dodał jednak ze i tak musiał od tych sum opłacać podatki…
  https://strana.news/news/357916-zelenskij-zajavil-chto-poluchal-ot-kolomojskoho-honorary-v-konvertakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.