Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2021r.- 2312 dzień od nowego roku.


„Niemy krzyk”– dzień 578.

Ługańsk otrzymał z Kijowa drugą oficjalną odmowę omówienia powrotu z ukraińskiej niewoli Andreja Kosiaka.

Przedstawiciele Ukrainy po raz drugi odmówili udziału w nadzwyczajnym posiedzeniu grupy roboczej ds. bezpieczeństwa. 

Poinformował wczoraj pełnomocny przedstawiciel ŁRL w rozmowach mińskich, minister spraw zagranicznych ŁRL Władysław Deinogo.

„Otrzymaliśmy wielokrotnie oficjalne informacje o odmowie przez Ukrainę omówienia kwestii natychmiastowego uwolnienia i powrotu naszego obserwatora Andrieja Kosiaka, a także z opracowania sposobów zapewnienia bezpieczeństwa przedstawicielom ŁRL i DRL w WCKiK na czas wykonywania ich zadań na linii kontaktu w ramach realizacji funkcji WCKiK”– powiedział Deinogo.

Zdaniem szefa dyplomacji ŁRL, odmawiając porozumienia ukraińscy negocjatorzy przyznają się do winy ze strony USZ za naruszenie gwarancji bezpieczeństwa i innych porozumień oraz uprowadzenie i bezprawne zatrzymanie obserwatora z ŁRL. Jednocześnie strona ukraińska jest gotowa dyskutować o losie Kosiaka z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, gdyż, jak tłumaczą na Ukrainie, ma on obywatelstwo rosyjskie. 

„Kijów świadomie i celowo utrudnia pokojowe rozwiązanie, pomimo wszystkich obietnic wyborczych obecnego prezydenta Ukrainy”– podsumował Deinogo.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy przedstawiciele Kijowa odmówili udziału w nadzwyczajnym posiedzeniu podgrupy 19 października.    Sprawa porwania Andrieja Kosiaka posunęła się naprzód. Strony zgodziły się na negocjacje. Ale wtedy Ukraina przerwała nadzwyczajne spotkanie w sprawie uwolnienia przedstawiciela ŁRL w WCKiK. 

„Kijów zachowuje się nieodpowiednio i jednocześnie demonstruje swoją porażkę” – tak komentuje sytuację Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŁRL. 

OBWE nie chce też zauważyć porwania obserwatora z ŁRL. Mieszkańcy Doniecka od 6 dni protestują pod swoim biurem. A dziś wspierali ich mieszkańcy Gorłowki.

Donieck wezwał społeczność światową do zajęcia odpowiedniego stanowiska w sprawie Andrija Kosiaka.

Przedstawiciele OBWE powinni zademonstrować swoje fundamentalne zasady organizacyjne i przyczynić się do uwolnienia z ukraińskiej niewoli obserwatora przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK Andrieja Kosiaka. 

Poinformowała wczoraj pełnomocna przedstawicielka DRL w rozmowach w Mińsku- minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.

Strona ukraińska wczoraj- drugi dzień z rzędu zakłócała wideokonferencję TGK w ramach podgrupy ds. bezpieczeństwa, której głównym tematem powinno być wypracowanie decyzji o uwolnieniu obserwatora z Ługańska schwytanego przez siły bezpieczeństwa w Kijowie. 

„Nadal mamy nadzieję, że przedstawiciele OBWE i społeczności międzynarodowej wykażą się bardziej zrozumiałą reakcją na ten incydent i zajmą adekwatne do sytuacji stanowisko zgodnie z podstawowymi zasadami OBWE, co przyczyni się do szybkiego uwolnienia Andrieja Kosiaka”– oświadczyła Nikonorowa.

Przypomnijmy, że 13 października ukraińskie siły bezpieczeństwa porwały nadal przebywającego w niewoli obserwatora przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK Andrieja Kosiaka. Na tym tle eskalowała sytuacja na linii styku w Donbasie. 

Nie dość tego, że OBWE w sprawie bezprawnego porwania przedstawiciela ŁRL w WCKiK, zachowuje się biernie i nie podejmuje żadnych kroków w celu jego uwolnienia, to dodatkowo nie ujawnia szczegółów jego porwania.

Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE  milczy na temat okoliczności uprowadzenia przez ukraińskie siły bezpieczeństwa pracownika przedstawicielstwa ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni  Andrieja Kosiaka. Poinformowało o tym przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK.

„SMM OBWE w dalszym ciągu wycisza okoliczności incydentu z dnia 13 października 2021 r., o którym Misja została przez nas powiadomiona i które naszym zdaniem ma do dyspozycji z technicznych środków monitoringu, jakimi dysponuje i bezpośrednio od obserwatorów SMM OBWE”– napisano w komunikacie wydanym przez przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK.

Jako dowód przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK opublikowało nagranie wideo z miejsca zdarzenia z 13 października.

Z raportu WCKiK wynika, że ​​po wielokrotnych apelach szefa przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK Michaiła Filiponenko do biura SMM OBWE „obserwatorzy Misji godzinę później (po schwytaniu obserwatora ŁRL) przybyli na teren pracy i po dojechaniu bezpośrednio na miejsce zdarzenia asystowali w powrocie drugiego obserwatora (przedstawiciela ŁRL w) WCKiK w bezpieczne miejsce”.

WCKiK stwierdził, że ten fakt nadal nie jest wymieniony w raportach SMM OBWE.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne podłożyły minę przeciwpiechotną w pobliżu drogi prowadzącej do Popasnej.

„Żołnierze z 24 brygady zainstalowali minę przeciwpiechotną MON-90 w pobliżu drogi T-0504 prowadzącej do zaludnionego obszaru Popasnej”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament obrony ŁRL dodał, że w ten sposób USZ zagrażają życiu i zdrowiu ludności cywilnej oraz przedstawicielom Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE. 

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne zablokowały pracę bezzałogowych statków powietrznych OBWE na terenach 4 osiedli.

Żołnierze USZ posłużyli się metodami walki elektronicznej (EW) do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych ( UAV ) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenach czterech osiedli. 

„Na terenach osiedli Grecziszkino, Popasnaja, Stary Ajdar i Szczastie mobilne grupy 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, tłumiły sygnały z kanałów kontrolnych UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzętu wojskowego rozmieszczonego na tych obszarach”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, bezzałogowy statek powietrzny średniego zasięgu Misji został zakłócony przez sygnał GPS ze strony USZ w pobliżu osady Wodianoje i miejscowości Lebiedińskoje.

Ponadto SMM OBWE zarejestrowała ostrzał w rejonie wycofania sił i środków nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskie oraz w promieniu 5 km od niego.

Odnotowano również obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-4 opancerzone wozy bojowe typu BMP w pobliżu osady Mirnoje.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki zawieszenia broni w wyniku czego na terytorium DRL spadło 50 pocisków.

Ostrzał przeprowadzono o godzinie 07:05, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichaiłowki- na zachód od Doniecka, przy użyciu moździerza kalibe r82 mm (10 min), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (20 granatów), a także automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów) i następnie o godzinie 17:30, z kierunku Kamienki w stronę Wasilewki- na północnych obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min).

Nadto, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej dony USZ 4 razy naruszały warunki rozejmu.

Dwukrotnie ostrzeliwano rejon miejscowości Zołotoje-5 i po jednym razie osadę Kalinowo Gołubowskoje, przy użyciu sztalugowych AGS-17 i ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9, a także broni maszynowej. Nie ma informacji o ofiarach cywilnych i zniszczeniach.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 21 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують обстрілювати позиції Збройних Сил України з метою підтримання напруги та провокування вогню у відповідь.

Упродовж минулої доби, 20 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 14 порушень режиму припинення вогню, 3 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Біля БЕРЕЗОВОГО ворог здійснив обстріл зі стрілецької зброї.

Поблизу КРАСНОГОРІВКИ окупанти вели вогонь з мінометів калібру 82 мм і 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В напрямку ЗОЛОТОГО-4 найманці тричі здійснили обстріли, застосовуючи міномети калібру 120 мм, протитанковий ракетний комплекс, ручні протитанкові гранатомети і стрілецьку зброю.

Українські позиції біля НОВОЛУГАНСЬКОГО ворожі збройні формування три рази обстріляли з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

Неподалік ТРОЇЦЬКОГО противник відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм.

В бік ПРИЧЕПИЛІВКИ російсько-окупаційні війська вели обстріл зі стрілецької зброї.

Біля НОВОТОШКІВСЬКОГО вогонь відкривався з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

В районі населених пунктів НОВОСЕЛІВКА ДРУГА та ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ ворог застосував безпілотні літальні апарати, за допомогою яких здійснив скидання ВОГ-25.

Крім того, на Донеччинні зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату, ймовірно Орлан-10, з перетином лінії зіткнення.Внаслідок ворожого вогню один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі.

Стан його здоров’я – задовільний.Станом на 7 годину ранку, 21 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

В районі ЛУГАНСЬКОГО ворог вів вогонь зі стрілецької зброї.

Щоб змусити противника припинити вогневу активність, наші захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.10.2021r.- 2312 dzień od nowego roku.

 1. Straszny jest los bogu ducha winnych mieszkańców linii rozgraniczenia.
  11-letnia dziewczynka cudem przeżyła zawalenie się stropu w wyniku ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy
  https://novorosinform.org/odinnadcatiletnyaya-devochka-chudom-vyzhila-pri-obrushenii-potolka-iz-za-obstrela-vsu-81390.html

  Od rana trwa ciężki ostrzał północno-zachodnich przedmieść Doniecka:
  https://rusvesna.su/news/1634792632
  https://anna-news.info/vsu-nanesli-artudar-po-lozovomu/
  Ucierpiała również kopalnia Kujbyszewskaja w której wybuchł pożar:
  https://novorosinform.org/v-rezultate-artobstrela-donecka-na-shahte-kujbyshevskaya-nachalsya-pozhar-81385.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Wygląda jak celowa próba zdestabilizowania sytuacji na froncie. Chyba jest gorzej niż pewni analitycy twierdzą z gospodarką i służbą zdrowia Ukrainy, że władze w Kijowie postanowiły spróbować odwrócić uwagę społeczeństwa od naprawdę ważnych spraw „atakiem Rosji”.
   U nas podobny cel osiągnięto poprzez nagłośnienie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. A tymczasem jest kilka aspektów, które mają większe znaczenie dla mieszkańców naszego kraj min rosnąca inflacja, problemy ze służbą zdrowia czy niebezpieczeństwo w sektorze energetycznym.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Cytat „Sąsiadom zdmuchnęło dach”. Dlaczego ponownie zaczęli ostrzeliwać Donieck i jaki ma to związek z Nuland w Moskwie?…Rosja powiązała już dzisiejsze zaostrzenie z wizytą w Kijowie szefa Pentagonu Lloyda Austina . Sekretarz obrony USA dokonał werbalnych ataków na Moskwę, stwierdzając, że drzwi do NATO są otwarte dla Ukrainy (choć nie ogłoszono terminu przystąpienia)…Jednak kolejny ostrzał Doniecka miał miejsce po wyjeździe Austina do Rumunii – to znaczy nie była to demonstracyjna akcja mająca na celu zwrócenie uwagi szefa Pentagonu…I ta uwaga jest ciekawa w kontekście innej niedawnej wizyty – zastępcy sekretarza stanu Victorii Nuland w Moskwie. Na temat jej wyników wyciekły niezwykle skąpe dawki informacji. I można przypuszczać, że strony będą przynajmniej nadal próbowac szukać porozumienia w sprawie konfliktu na Donbasie…Nie jest też wykluczone, że takie kontakty niepokoją „frakcję wojny”, która korzysta z kontynuacji konfliktu. Dlatego podejmowane są działania, które mogą sprawić, że jakiekolwiek negocjacje staną się bezsensowne. Na przykład w oczekiwaniu, że po ostrzale Doniecka na Amerykanów na Kremlu „obraża się” i kontakty zostaną zawieszone”;
    https://strana.news/news/358325-obstrel-donetska-sehodnja-chto-izvestno-reaktsija-dnr-i-mestnykh-zhitelej.html

    Polubione przez 4 ludzi

 2. Przypomniała o sobie „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadia Sawczenko która podczas występu w ukromediach wytłumaczyła dlaczego ‚wielcy ukropatrioci” chcą przyjęcia Ukrainy do NATO. Według niej pragną tego poniewaz chcą by „ktoś za nich walczył i ich bronił” podczas gdy oni „będa sobie spokojnie zarabiać pieniądze w Europie”;
  http://alternatio.org/events/all/item/95943-savchenko-dostupno-obyyasnila-pochemu-ukrainskie-patrioty-hotyat-v-nato

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejne rankingi ukraińskiej opinii publicznej, tym razem preferencji partyjnych. Walkę ugrupowania Zełenskiego ‚Sługa Narodu” z ugrupowaniem ‚Opozycyjna platforma” wykorzystała „Europejska Solidarność” Poroszenki która zajęła pierwsze miejsce w notowaniach. „Europejska Solidarność” ma poparcie 15,7% respondentów podczas gdy ‚Sługa Narodu” 15,5%, następne sa „Batkiwszczyna” (13,6%) o „Opozycyjna platforma” (13%);
  https://strana.news/news/358319-rejtinh-partii-sluha-naroda-stremitelno-padaet.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Epidemia koronowirusa na Ukrainie. „Propagandą szczepień przeciwko koronawirusowi” zajmie się na Ukrainie…Ministerstwo Kultury. Cytat „Na posiedzeniu w dniu 20 października parlamentarna komisja budżetowa zatwierdziła przeznaczenie 25 mln hrywien dla Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej. Pieniądze przeznaczone są na kampanię informacyjną wspierającą szczepienia przeciwko koronawirusowi”;
  https://strana.news/news/358275-rada-odorila-vydelenie-minkultu-25-mln-hrn-na-propahandu-vaktsinatsii-ot-koronavirusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Upadlina dopuści do spotkania porwanego oficera JCCC z rosyjskim konsulem wykorzystując to na swoją korzyść jako dowód na rosyjską agresję na Donbasie.
  Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że „wszystkie wypowiedzi rosyjskiego MSZ dotyczące oficera Donbasu i obywatela Rosji Andrieja Kosiaka „są niewątpliwie przyznaniem, że Rosja w różnych formach, w tym przypadku jako obywatel Federacji Rosyjskiej, uczestniczy i jest jedyną stroną w międzynarodowym konflikcie zbrojnym.”
  https://novorosinform.org/ukraina-dopustit-rossijskogo-konsula-k-pohishennomu-oficeru-sckk-81410.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Ciąg dalszy SAAKASZWILIADY. „Micho” pierwszy raz od swojego aresztowania pokazał sie swoim stronnikom;
  https://strana.news/news/358358-mikhail-saakashvili-poprivetstvoval-storonnikov-iz-okna-kamery.html
  Z kolei jego ukraińska „kochanica” parlamentarzystka z frakcji „Sługa Narodu” Liza Jasko w ukromediach opowiadało swojej ‚wielkiej miłosci z Saakszwilim” oraz o tym że zaczęła się ona gdy był on już „wolnym człowiekiem” to znaczy ‚rozwiódł sie z żoną”. Kiedy jednak do tego rozwodu doszło, nie chciała juz wyjaśnić…
  https://korrespondent.net/ukraine/4408535-yasko-rasskazala-o-romane-s-saakashvyly-y-blahorodstve-eho-zheny

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem przeciwko przemianowaniu Ukrainy w „Ruś – Ukrainę”, do czego nawołuje część „ukropatriotów”, nieoczekiwanie wystąpił…Wołodymyr Wjatrowycz, były szef ukroIPN a obecnie parlamentarzysta z frakcji ‚Europejska Solidarność” Poroszenki. Według Wjatrowycza „próba przetłumaczenia nowej nazwy Ruś-Ukraina na dowolny język – angielski, rosyjski, francuski czy niemiecki – doprowadzi do tego, że Ukraina będzie postrzegana jako część Rosji. Rosyjska-Ukraina – tak będzie brzmiała ta nazwa po angielsku, Russische-Ukraina tak będzie brzmiała ta nazwa po niemiecku. Właśnie tego domaga się Władimir Putin” 🙂
  https://www.politnavigator.net/vyatrovich-napugan-dlya-vsego-mira-my-stanem-rossiejj.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • I będzie to zgodne z prawdą….”Jeszcze w 2014 roku (po referendum na Krymie) brytyjski kanał Thames TV zapytał o granice Ukrainy. Doszedł do bardzo rozczarowującego dla Ukrainy wniosku: Ukraina właściwie nie ma oficjalnych międzynarodowych granic, ponieważ jej przywódcy nie zadawali sobie trudu przeprowadzenia oficjalnej demarkacji w porozumieniu z sąsiadami i akceptacji graniczących państw.
   A ponieważ granice Ukrainy jako suwerennego państwa nie zostały ogłoszone i zarejestrowane w ONZ, eksperci ONZ doszli do następującego wniosku, który następnie potwierdził były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon: „Ukraina jest okręgiem administracyjnym ZSRR”. A kto jest prawnym następcą ZSRR ?. Zgadza się, to jest właśnie Rosja !!! Bezpośrednia konsekwencja jest faktem że: Ukraina jest okręgiem administracyjnym Rosji.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. „Haniebna zdrada” w Grecji gdzie zatrzymano Ukrainca „weterana ATO” niejakiego Ołeksandra Radkiewicza. Jak się okazuje zatrzymania dokonano na wniosek…Litwy(!), jest on bowiem zaocznie skazany w tym państwie za uczestnictwo w 1991 roku w szeregach armii radzieckiej w szturmie na wieżę telewizyjną w Wilnie;
  https://korrespondent.net/world/4408640-v-hretsyy-po-zaprosu-lytvy-zaderzhaly-veterana-ato
  Ps. Jak tu nie pomyśleć o KARMIE…

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, o nowym „wytworze” władz w Kijowie, czyli uruchomionym przez Ministerstwo Kultury Ukrainy „wirtualnym muzeum rosyjskiej agresji” w którym możemy m.in znaleźć takie „kwiatki” jak to że pomysłodawcą Mostu Krymskiego był…Adolf Hitler. Okazuje się także że pieniądze na owe „muzeum” przekazali zagraniczni darczyńcy w tym „International Renaissance Foundation” amerykańskiego miliardera George’a Sorosa;
  https://strana.news/news/358305-virtualnyj-muzej-rossijskoho-ahressii-chto-eto-takoe.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Jak wygląda „modernizacja” w ukraińskich siłach zbrojnych. Prokuratura Generalna Ukrainy prowadzi śledztwo w sprawie firmy z Dniepra która wygrała przetarg na modernizację sprzętu wojskowego należącego do ukraińskich sił zbrojnych, a która to „modernizacja” polegała faktycznie na tym ze zamiast część nowych używano starych i zużytych, oczywiscie po poddaniu ich „delikatnemu liftingowi”;
  https://strana.news/news/358377-v-dnepre-na-voennuju-tekhniku-ustanavlivali-bu-detali-vmesto-novykh.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • I to jest najbardziej nowatorska metoda modernizacji w siłach zbrojnych…..u nas to dopiero raczkują przy tym, ale PiS się postara żeby stało się to normą 🙂

   Tak jak już zmotoryzowali Polaków autami ze szrotu, odziali w lumpeksach i dozbroili armię wycofywanym uzbrojeniem zachodnich sojuszników z NATO.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 11. Rosja odmówiła zwiększenia tłoczenia gazu przez terytorium Ukrainy.

  Wiktor Anisimow
  Wczoraj 17:17

  Rosja po raz kolejny odmówiła zwiększenia tłoczenia gazu przez ukraiński GTS, wynika z wyników handlu na węgierskiej platformie handlowej RBP.

  Ukraina zaproponowała zarezerwowanie dodatkowej przepustowości 9,8 mln m3 gazu dziennie na listopad, ale aukcja nie odbyła się, ponieważ Gazprom odmówił ich wykupu, pozostawiając wolumen wypompowywany na niezmienionym poziomie. Jednocześnie Kijów podaje, że obecnie rosyjska firma pompuje znacznie mniej niż „wymagane” 109 mln m3 gazu dziennie, ograniczone do 85-89 mln. Wynika to z węgierskiego kontraktu, gaz na Węgry omija Ukrainę .

  https://cont.ws/@fybcbvjd/2113791

  Polubione przez 5 ludzi

   • Otóż to! Problem w tym, że Polska nie posiada ,,demokratycznego gazu z ,,molekułami wolności”.
    Cały amerykański gaz z ,,molekułami wolności” trafił do Chin, bo tam jest ,,czerwony reżim komunistyczny”
    Trzeba go ,,zdemokratyzować” a Chińczykom dać zaznać zapachu ,,wolności”.

    Katar też się na nas ,,wypiął” , więc mamy do dyspozycji tylko ruski gaz ,,onucami waniający”
    a takim Ukraińcy się brzydzą.

    Polubione przez 2 ludzi

 12. Niech ktoś udowodni, że nie jest to prawda:

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wladimir-putin-nikt-nie-skarzy-polski-za-udzial-w-rozbiorze-czechoslowacji/9skdvwy,79cfc278

  A poza tym, takie coś:

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/afera-e-mailowa-korespondencja-z-szefem-pap-putin-nie-ma-tak-sprawnej-ekipy/722nxmn,79cfc278

  Tacy idioci rządzą w naszym kraju, i nic od wieków się nie zmienia. Oczywiście oni są emanacją tego narodu, co o nim dobrze nie świadczy.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.