Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2021r.- 2313 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 579.

Elity władzy w Stanach Zjednoczonych są żywotnie zainteresowane regionem Morza Czarnego, dlatego są gotowe udzielić Ukrainie wsparcia na jej obszarze wodnym. 

Takie też stanowisko potwierdził w swym oświadczeniu szef Pentagonu Lloyd Austin, komentując słowa ministra obrony Ukrainy, że Rosja rzekomo stwarza zagrożenie dla żeglugi i wywołuje konflikty. 

Austin oskarżył także Moskwę o rozpętanie konfliktu w Donbasie i utrudnianie tam procesu pokojowego. W tym samym czasie wizytę w Rosji złożyła była zastępca sekretarza stanu Victoria Nuland, która zauważyła, że ​​do rozwiązania konfliktu na południowo-wschodniej Ukrainie konieczne jest wypełnienie porozumień mińskich, których realizacja w Kijowie opóźnia się. 

Eksperci uważają, że obecne wypowiedzi szefa Pentagonu mają na celu uspokojenie Kijowa, który coraz częściej podejrzewa swoich partnerów o obojętność na jego problemy i możliwą zdradę.

„Stany Zjednoczone są gotowe wspierać Ukrainę w zapewnieniu jej bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i uważają to za bardzo ważne dla siebie.”– powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin na briefingu po rozmowach z ministrem obrony Ukrainy Andrijem Taranem.

„Udzielamy pomocy we wszystkich regionach na bieżąco i jest to nasze zobowiązanie wobec naszych partnerów. I możecie oczekiwać, że będziemy kontynuować nasze wsparcie. Ten region jest dla nas bardzo ważny i będziemy nadal wspierać naszych partnerów, aby zapewnić bezpieczeństwo w tym regionie”– dodał Austin.

Według niego podczas rozmów z Taranem potwierdzono zobowiązanie USA do przeciwstawienia się „destabilizującym działaniom Rosji”. Jak z kolei podkreślił Andrei Taran, Federacja Rosyjska rzekomo stwarza na Morzu Czarnym „zagrożenie dla żeglugi, działalności gospodarczej i prowokuje nowe konflikty”.

Dodam tu ze swej strony, że w pojęciu amerykańskiej administracji; Rosja jeśli nie siedzi cicho jak mysz pod miotłą i na wszystko się godzi, czego życzy sobie światowy hegemon, to tylko wtedy niczego „nie destabilizuje”. Gdy zaś upomina się o swoje żywotne interesy, to okazuje się, że jest największym wrogiem „wolnego świata”. Taka specyfika, tej jedno-mocarstwowej rzeczywistości.

No ale powracając do spotkania ministrów obrony Ukrainy i USA, to Taran powiedział także, że „mamy wspólny interes i jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować ukierunkowane konsultacje w tej sprawie, a także połączyć siły z naszymi partnerami w regionie Morza Czarnego i NATO jako całością w celu utrzymania stabilności i bezpieczeństwa”.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wspominał o potrzebie wzmocnienia obecności NATO na Morzu Czarnym . Jego zdaniem należy rozszerzyć programy wspólnych ćwiczeń i szkoleń. Wezwał także Mołdawię i Rumunię do połączenia sił w celu zapewnienia bezpieczeństwa w regionie. A pod koniec sierpnia Zełenski ogłosił swoje zamiary stworzenia- jak Feniksa z popiołów, ukraińskiej marynarki wojennej na njawyższym światowym poziomie do 2035 roku.

Ponadto, w ukraińskim Ministerstwie Obrony, Waszyngton i Kijów podpisały porozumienie o strategicznych podstawach partnerstwa obronnego.

To dokument ramowy, który dotyczy wspólnych badań i wprowadzania nowych technologii. To bardziej polityczny sygnał, że Stany Zjednoczone pomogą w modernizacji ukraińskiej armii. Jednak, oczywiście, do tej pory przeznaczono na to bardzo mało środków.  Podczas odprawy szef Pentagonu oskarżył także Rosję o rzekome rozpętanie konfliktu na południowo-wschodniej Ukrainie oraz o „naruszenie” przez Moskwę integralności terytorialnej tego kraju.

„To Rosja jest tym ciężarem, który utrudnia pokojowe porozumienie”– powiedział Lloyd Austin.

W związku z tym ukraiński minister obrony wyraził nadzieję, że Waszyngton będzie nadal wspierał Kijów, powstrzymując Rosję „od dalszego szerzenia agresji” przy pomocy wpływów dyplomatycznych i wojskowych, a także zapewniając Ukrainie pomoc wojskowo-techniczną.  Jednakże Waszyngton niechętnie przeznacza fundusze na wspieranie integralności terytorialnej Ukrainy.

 Po prostu administracja amerykańska chce mieć pewność, że pieniądze nie zostaną skradzione. Mówi się nawet stronie ukraińskiej wprost, że jeśli rozpocznie wojnę z Rosją, Stany Zjednoczone nie wyślą tutaj swoich wojsk. Są więc za integralnością terytorialną i ogólnie za wszystkimi obiecankami, które mają być dobrodziejstwem Ukrainy, stoją tylko puste gesty i słowa.

 Ponadto, wizyta podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victorii Nuland w Moskwie świadczy o całkowicie odmiennym stanowisku Waszyngtonu w sprawie Donbasu. Tam dyplomata, uczestnicząc w dyskusji na temat uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy,  jasno potwierdził stanowisko Waszyngtonu , że sytuację można rozwiązać tylko poprzez wypełnienie porozumień mińskich.

„W trakcie negocjacji potwierdzono stanowisko Stanów Zjednoczonych wypowiadane w Genewie, że bez uzgodnienia przyszłych parametrów autonomii, czyli innymi słowy specjalnego statusu Donbasu w ramach Ukrainy, trudno o znaczący postęp w rozwiązaniu konfliktu. to możliwe”– powiedział Dmitrij Kozak, zastępca szefa Administracji Prezydenta Rosji, komentując wyniki spotkania z Nuland.

We wrześniu znaczenie porozumienia mińskiego dla rozwiązania sytuacji w Donbasie przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji.

„Francja wraz z Niemcami kontynuuje w ramach formatu normandzkiego starania o pełną realizację porozumień mińskich, które są uzgodnioną podstawą do sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu w Donbasie”– powiedział przedstawiciel Francji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ponadto, pojawiające się co jakiś czas- ze strony zachodniej,wypowiedzi o Rosji jako stronie konfliktu na południowo-wschodniej Ukrainie są sprzeczne z faktami, gdyż same porozumienia mińskie nie wspominają, że Moskwa ma z tym coś wspólnego. Jednocześnie dokument został zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i jest głównym instrumentem rozwiązania sytuacji w Donbasie.

Temat nieuczestniczenia Rosji w konflikcie w Donbasie w kwietniu br. poruszył też sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow, który stwierdził, że „sprawa Donbasu między Kijowem a Moskwą nie może zostać rozwiązana, ponieważ Rosja nie jest stroną tego konfliktu. Ale w każdym razie musimy szukać wspólnej płaszczyzny”.

Podczas sierpniowych rozmów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel rosyjski przywódca Władimir Putin wyraził zaniepokojenie, że strona ukraińska podczas oficjalnych rozmów z prasą mówi jedno, a wewnątrz kraju co innego.

„W rzeczywistości– chcę to podkreślić, wystarczy spojrzeć na wypowiedzi najwyższych urzędników państwa– mówią, że nie zamierzają wypełniać porozumień mińskich”– powiedział Putin.

W szczególności Ukraina odmawia przyznania Donbasowi specjalnego statusu i zmiany konstytucji kraju oraz ignoruje istnienie faktycznej drugiej strony konfliktu, czyli przedstawicieli władz republik donbaskich

To stanowisko ukraińskich władz, sugeruje, że starają się wszelkimi sposobami uzasadnić swoje działania w regionie i utrzymać europejskie i amerykańskie sankcje wobec Rosji. W tym sensie, odpowiedzialność za brak postępu dotyczącej rozwiązania sytuacji w Donbasie ponoszą także, nie w mniejszym stopniu, partnerzy Ukrainy z niektórych krajów UE, którzy słownie popierają porozumienia mińskie, ale de facto konfrontują się z Kijowem, pozwalając mu obwiniać Moskwę za wszystko, a nawet upewniają go w takim stanowisku, czyli delikatnie mówiąc- szczują ma Rosję.

Bo jeśli nie obwini się Rosji mianem strony konfliktu, będzie trzeba przyznać, że został on sprowokowany przez nową ekipę władzy z Kijowa, że ​​to oni rozpoczęli wojnę z cywilami, którzy sprzeciwiali się nacjonalizmowi, że w 2014 roku doszło do zamachu stanu d’etat w kraju, a stało się to przy wsparciu skrajnie antyrosyjskich graczy w UE i USA. Ogólnie rzecz biorąc, można dwojako podejść do aktualnych wypowiedzi szefa Pentagonu w sprawie Rosji. Z jednej strony mówią, że ataki na Moskwę należy traktować tylko jako pretekst, by znów ją skarcić, a z drugiej, że za obietnicami zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie nie kryją się żadne konkrety.

Z reguły Amerykanie prawie nie spełniają wielu obietnic związanych z Ukrainą. Dziś zadeklarowali swoje interesy narodowe na Morzu Czarnym i w sprawie Donbasie, ale przecież w rzeczywistości prawie na całym świecie mają swoje „interesy narodowe”co jest infantylne. Jednocześnie ci politycy, którzy składają obietnice, nie zawsze mają czas na ich realizację, np. przechodząc na emeryturę. Dlatego tutaj można tylko mówić o kolejnej rundzie eskalacji ze strony Ukrainy, która wierzy wszystkim obietnicom i na ich podstawie podejmuje pochopne decyzje. Bo tak naprawdę, nie ma innego wyjścia w świetle sytuacji wewnętrznej do jakiej doprowadziła „rewolucja godności”.

Z drugiej strony, na co trzeba zwrócić uwagę, Ukraina jest dla Stanów Zjednoczonych jedynie instrumentem nacisku na Rosję i trampoliną do promowania jej interesów w regionie.

Stany Zjednoczone nie są zainteresowane Ukrainą jako taką, z własnymi cechami narodowymi. Potrzebują jej jako wykonawcy testamentu politycznego Waszyngtonu. Jeśli porównamy wypowiedzi Austina w Mołdawii i Gruzji, to nie znajdziemy znaczących różnic w stosunku do tych wygłoszonych w Kijowie. Te same szumne wypowiedzi i obiecanki, w których tylko interesy Stanów Zjednoczonych są na pierwszym miejscu.

Jednak, mierząc ostrze swego militaryzmu w region Morza Czarnego, Stany Zjednoczone powinny zrozumieć, że jest tam skoncentrowanych zbyt wielu graczy i stawka jest znacznie poważniejsza niż np. na Bliskim Wschodzie, gdzie generalni chodzi tylko o ochronę interesów gospodarczych.

Stany Zjednoczone zawsze mówią o zagrożeniu na Morzu Czarnym, ale jakie może być zagrożenie, jeśli nie ma tam amerykańskich podmiotów, a Rosja tylko broni swoich terytoriów przed ukraińskimi prowokacjami, jak to miało miejsce np. podczas blokady Krymu, czy też incydentu w Zatoce Kerczeńskiej, a ostatnio podczas manewrów NATO na Morzu Czarnym, Seea Breeze– kiedy to brytyjski okręt wojenny HMS Defender usiłował wpłynąć na rosyjskie wody terytorialne.

W tym kontekście, Rosja już dawno wyrobiła sobie odporność na słowne ingerencje zarówno USA, jak i NATO w jej strefy wpływów na Morzu Czarnym.

Federacja Rosyjska wypracowała metody postępowania w takich przypadkach. Są metody w większości dyplomatyczne, stwierdzając, że „zawsze mówimy, że jesteśmy otwarci na dialog i zmniejszamy napięcie w regionie”. Ale jednocześnie Rosja nie jest bezbronna, a próby zwiększenia presji militarnej jej zachodnich sąsiadów są bodźcem do ciągłego doskonalenia szkolenia bojowego i śledzenia możliwości wroga.

 Czyli po prostu, gotowa jest do wszelkiego realistycznego dialogu, ale trzyma na cynglu palec. Jak podczas tego gdy nieopacznie grało się z oszustami karcianymi na Dzikim Zachodzie.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) nadal utrudniają pracę dronów OBWE.

Ukraińskie Siły Zbrojne wykorzystywały środki walki elektronicznej (EW) do zakłócania pracy bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE we wsi Dubowoje w rejonie Nowoajdarskim. 

„W rejonie osady Dubowoje mobilna grupa 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukovel-AD’, stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom otwarcie wojsk sprzęt rozmieszczony w okolicy”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL. 

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE obserwatorzy misji nadal odnotowują aktywność zbrojną w promieniu 5 km od obszaru wycofywania sił i sprzętu nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Ponadto patrol SMM OBWE i UAV odnotowały obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa, m.in. w pobliżu osiedla i strefy mieszkalnej:

-1 bojowy wóz opancerzony nieznanego typu w pobliżu strefy mieszkalnej w miejscowości Pawłopol,

-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowobachmutówka.

Poza tym, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, przeprowadziły ostrzał o godzinie 07:05 z kierunku Piasków w stronę Łozowoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm (3 pociski) i 122 mm (15 pocisków).

 Według aktualnych danych chłopiec urodzony w 2010 roku został ranny w wyniku ostrzału (stłuczenie mózgu, stłuczenie klatki piersiowej) oraz dziewczyna urodzona w 2003 roku (wstrząs mózgu). Ofiary ostrzału zostały dostarczene przez zespół karetki do oddziału neurochirurgii DOCTMO w Doniecku.

 Dodatkowo ukraiński ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii doprowadził do poważnych uszkodzeń obiektów mieszkalnych w miejscowości Łozowoje, gdzie zarejestrowano liczne szkody:


– Ul. Sławin nr. 1A,

 – Ul. Przyjaźń nr. 16 (dach, przeszklenie, dwa samochody),

– Ul. Przyjaźń nr. 18 (bezpośrednie trafienie, uszkodzony dach, ściany, meble, przeszklenia, gazociąg),

– Ul. Przyjaźń nr. 18A (dach, szyby, samochód).

Komitet Śledczy Rosji wszczął sprawę karną po tym, jak 11-letni chłopiec i 18-letnia dziewczyna zostali ranni w wyniku ostrzału ze strony ukraińskich sił bezpieczeństwa na przedmieściach Doniecka.

Według śledztwa, 21 października 2021 r. żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych „przeprowadzili zmasowany ogień artyleryjski z ciężkiej broni na budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną na przedmieściach Doniecka na terenie obwodu kujbyszewskiego”.

„11-latek i 18-latka zostali ranni, infrastruktura została częściowo zniszczona”– poinformowało ministerstwo.

Strzelając do miejscowości, ukraińscy żołnierze „w celu popełnienia morderstwa lub spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu nieograniczonej liczby cywilów”, którzy mieszkają na południowym wschodzie Ukrainy i nie uczestniczą w konflikcie zbrojnym,  napisał Komitet Śledczy.

Według ministerstwa USZ naruszyły protokół o zaprzestaniu użycia broni na południowym wschodzie Ukrainy i memorandum do niego, postanowienia Konwencji o ochronie ludności cywilnej w czasie wojny oraz Protokół dodatkowy do niego.

Sprawa karna została wszczęta na podstawie części 1 art. 356 kk (okrutne traktowanie ludności cywilnej; użycie w konflikcie zbrojnym środków i metod zabronionych przez traktat międzynarodowy Federacji Rosyjskiej).

Dodatkowo na tym samym odcinku frontu USZ przeprowadziły o godzinie 19:00 jeszcze jeden ostrzał, z kierunku miejscowości Mirnoje w stronę Grigorowki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (7 min) oraz broni strzeleckiej.

W sumie, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 25 pocisków dużego kalibru, co doprowadziło do licznych strat i szkód w mieniu prywatnym oraz zranienia dwójki dzieci.

Ponadto, na ługańskim odcinku front w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano teren wsi Sokolniki przy użyciu uzbrojenia bojowego wozu piechoty BMP-2 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 22 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України.

Упродовж минулої доби, 21 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В районі ЛУГАНСЬКОГО ворог двічі відкривав вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Біля ПІВДЕННОГО російські найманці здійснили обстріл зі стрілецької зброї.

В напрямку КРИМСЬКОГО окупанти вели вогонь з мінометів калібру 82 мм та 120 мм, а також зі станкових протитанкових гранатометів.

На збройні провокації противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь,змусивши його припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 22 жовтня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Неподалік ЗОЛОТОГО-4 ворог вів вогонь з великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Українські підрозділи продовжують виконувати визначені завдання за призначенням.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.10.2021r.- 2313 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek o GRETyniźmie klimatycznym, czyli niemiecki „DW” o „odnawialnych źródłach energii”. Cytat „Od początku 2021 r. turbiny wiatrowe w Niemczech były wykorzystane tylko w 20 proc…Do 2030 r. udział energii odnawialnej w Niemczech ma sięgnąć 65 proc. Jednocześnie około trzy czwarte dodatkowego wolumenu energii elektrycznej powinno być generowane przez turbiny wiatrowe…Opublikowane w czwartek 21 października dane niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego pokazały, jak bardzo odnawialne źródła energii są zależne od pogody. Z raportu wynika , że w pierwszej połowie 2021 roku turbiny wiatrowe w Niemczech były wykorzystane tylko w 20,9 proc. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała z instalacjami fotowoltaicznymi, których średni stopień wykorzystania wyniósł zaledwie 10,5 proc”;
  https://www.dw.com/ru/s-nachala-2021-goda-vetrogeneratory-v-frg-byli-zagruzheny-lish-na-20-procentov/a-59574376

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ciąg dalszy skandalu wokół fałszowania tzw. certyfikatów COVID na Ukrainie. Ukromedia informują o tym że ukraińska policja wszczeła śledztwo w sprawie posługiwania się przez Nadieżde Sawczenko i jej siostrę Wierę własnie takimi „lewymi” certyfikatami przy wjeździe na terytorium Ukrainy;
  https://strana.news/news/358486-natspolitsija-zanjalas-nadezhdoj-savchenko-i-ee-sestroj-kotorye-poddelali-kovid-sertifikat.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie SAAKASZWILIADY. Władze Gruzji poinformowały że Saakaszwili nie opusci wcześniej wiezienia niż w 2027 roku. Premier Gruzji powiedział m.in „Główny przestępca jest w więzieniu i spędzi tam co najmniej sześć lat. Celowo rozpowszechniane są informacje, że Saakaszwili rzekomo zostanie wcześniej zwolniony i że władze gruzińskie zamierzają wysłać Saakaszwilego na Ukrainę. Wszystkie te „informacje” to kompletny absurd”;
  https://interfax.com.ua/news/general/774831.html
  W internecie pojawiła się także nagranie majace przedstawiać Saakaszwilego na promie który płynał do Gruzji z ciężarówką w której ukrywał sie „Micho”;
  https://korrespondent.net/world/4408911-poiavylos-vydeo-saakashvyly-na-parome-po-puty-v-hruzyui

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie doszło do makabrycznego wypadku na planie zdjeciowym filmu „Rust”. Podczas kręcenia zdjęć w Nowym Meksyku aktor Alec Baldwin postrzelił z broni palnej reżysera i kamerzystkę, która zmarła. Przyczyną zdarzenia było najprawdopodobniej omyłkowe załadowanie do użytej przez aktora na planie zdjeciowym broni palnej ostrej amunicji;
  https://eu.usatoday.com/story/entertainment/movies/2021/10/21/alec-baldwin-film-rust-woman-killed-after-prop-gun-incident-set/6128073001/
  Ukromedia informują że śmiertelna ofiara to pochodząca z Ukrainy 42 – letnia kamerzystka Galina Hutchins;
  https://strana.news/news/358471-alek-bolduin-pojavilos-foto-ubitoj-na-semochnoj-ploshchadke-ukrainki-khaliny-khatchins.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W felietonie dla PolitNavigator Aleksiej Muratow jeden z przywódców Donieckiej Republiki opisuje głębokie rozczarowanie „pracą” OBWE i wysuwa sugestię, że DRL powinna poprosić FR o sprowadzenie rosyjskiego kontyngentu pokojowego na terytorium LPNR i pozostałej części Ukrainy. Jak tylko to się stanie, wojna zakończy się następnego dnia.

  https://www.politnavigator.news/v-dnr-prosyat-rossiyu-vvesti-v-donbass-mirotvorcev.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W temacie gazowym. Parlament Mołdawii przegłosował wprowadzenie stanu wyjatkowego w związku z kryzysem energetycznym zwiazanym z wysokimi cenami gazu;
  https://ru.sputnik.md/20211022/parlament-chrezvychaynoe-polozheniye-moldova-45796404.html
  Władze Francji zadecydowały o „zamrożeniu” cen na gaz ziemny aż do końca 2022 roku;
  https://strana.news/news/358452-pravitelstvo-frantsii-zamorozilo-tseny-na-haz-do-kontsa-2022-hoda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Flagowa” firma Poroszenki, czyli „ROSHEN” zostanie objęty ukraińskimi sankcjami? W Radzie Najwyższej Ukrainy przegłosowano apel do Zełenskiego o wprowadzenie sankcji przeciwko „ROSHEN” w związku z tym że „finansuje budżet Federacji Rosyjskiej”, czyli prowadzi tam swoją produkcje, sprzedaż produktów oraz płaci podatki.
  Warto przy tym dodać że taka „agresja” w stosunku do Poroszenki i jego ugrupowania, pojawiła sie u Zełenskiego, i jego ugrupowania, po tym jak stali się jego głownymi konkurentami w rankingach preferencji wyborczych Ukrainców;
  https://strana.news/news/358519-v-rade-podderzhali-obrashchenie-k-zelenskomu-o-nalozhenii-sanktsij-na-korporatsiju-roshen.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Władze Lwowa odmówiły wydania rodzinie szczątków sowieckiego agenta wywiadu Nikołaja Kuzniecowa, pochowanego na miejscowym Wzgórzu Sławy. Lwowski ratusz domaga się uwolnienia Ukraińców przebywających w rosyjskich aresztach i więzieniach.
  „Dopóki obywatele Ukrainy, uwięzieni na terytoriach okupowanych i w Rosji nie wrócą do domu, decyzja o ponownym pochówku nie będzie miała poparcia komitetu wykonawczego Lwowskiej Rady Miejskiej” – przekazał na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy. Wcześniej ukraiński sąd, jak pisze ukraińska sekcja Radio Swoboda, nakazał władzom Lwowa, by przekazały szczątki agenta NKWD Nikołaja Kuzniecowa jego krewnym w Rosji.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-lwowscy-radni-odmowili-wydania-szczatkow-sowieckiego-agenta-5461949
  Komentarz: Czyli klasyka w wykonaniu ukraińskim. Sąd nakazał jedną rzecz jednak neobanderowcy mają gdzieś postanowienia sądu prawo i robią co im się podoba.
  Najśmieszniejsze w tym wszystkim, że Kuźniecowa uważa się za wroga Ukrainy i podlega ustawie o dekomunizacji na Ukrainie.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie epidemii koronawirusa na Ukrainie

  Pracownicy medyczni twierdzą, że rozmach obecnej fali zakażeń koronawirusem przekroczył najgorsze oczekiwania i jest ona dużo poważniejsza od wiosennego wybuchu infekcji – pisze w czwartek portal NV.ua.
  Minionej doby w kraju zarejestrowano rekordową liczbę zakażeń i zgonów z powodu COVID-19: ponad 22 tys. i 546. W ostatnich dniach rekordowe są też inne wskaźniki: liczba pozytywnych wyników testów PCR, odsetek pozytywnych wyników testów, liczba hospitalizacji, zapełnienie dziecięcych szpitali, obciążenie laboratoriów – wymienia NV.ua.
  W kraju w pełni zaszczepionych jest 15,3 proc. społeczeństwa, a 18,9 proc. przyjęło choć jedną dawkę preparatu. Pod tym względem Ukraina zajmuje ostatnie miejsce w Europie – wskazuje serwis NV.ua.
  Liczba aktywnych zakażeń sięga 286 tysięcy.
  https://dorzeczy.pl/swiat/215068/koronawirus-na-ukrainie-dramatyczny-apel-lekarzy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Inflacja konsumencka na Ukrainie we wrześniu w ujęciu rocznym – wyniosła 11 proc., wzrastając z 10,2 proc. w sierpniu i lipcu. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przewiduje, że pod koniec 2021 r. inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego, a do końca przyszłego roku osiągnie 5 proc.
  Bank zrewidował swoją prognozę wzrostu PKB w tym roku z 3,8 proc. do 3,1 proc., w 2022 r. z 4 proc. do 3,8 proc. Powodem obniżenia prognozy jest dłuższy i bardziej znaczący wpływ pandemii oraz konsekwencje gwałtownego wzrostu cen gazu w Europie.
  https://www.rp.pl/dane-gospodarcze/art19037641-ukraina-inflacja-przekroczyla-10-procent-pkb-bedzie-nizszy

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Mołdawia poprosiła o gaz z Ukrainy
  AndreasAndreas
  Dzisiaj 21:18 1 183

  Kiszyniów zwrócił się do Kijowa o pewną ilość gazu, który zostanie przekazany na określony czas pod warunkiem zwrotu.

  Preferencyjny kontrakt gazowy dla Mołdawii wygasł 30 września, mołdawski wicepremier Andrei Spinu poinformował 1 października, że ​​kontrakt został przedłużony o miesiąc, trwają negocjacje w sprawie zawarcia długoterminowej umowy.
  Cena gazu dla republiki wzrosła do 790 dolarów za 1000 metrów sześciennych, podczas gdy średnia roczna cena zakupu gazu w Mołdawii w 2021 roku wynosiła 200 dolarów .

  Czytaj całość:
  https://cont.ws/@Andreas/2115609

  Komentarz:
  Gazprom i tak proponuję im łaskawie gaz po 700 dolców czyli 1/2 ceny rynkowej.

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Kiedy planowane wyłączenia prądu?
  Premier Ukrainy twierdzi, że niedobory zapasów węgla są przejściowe. W przeciągu najbliższych miesięcy Ukraina ma sprowadzić 4 mln ton węgla.na dzień dzisiejszy zapasy czarnego złota na Ukrainie wynoszą blisko 753 tysiące ton.
  https://uazmi.com/news/post/dPeY9suwptxcBMUvgdJogm
  Komentarz: Premier kłamie w żywe oczy. Kryzys energetyczny wywrócił cały rynek do góry nogami. Najwięksi producenci węgla kamiennego którzy mogliby dostarczyć surowiec to Rosja, Kazachstan i Polska. FR gra na osłabienie Ukrainy i nie chce sprzedawać surowca Ukrainie, zresztą ma innych poważniejszych kupców-Chiny. Sprzedaż węgla do Chin trwa w najlepsze. Polska również nie może sprzedać węgla-sama jest zależna od dostaw z…Rosji.
  Kazachstan zaś zawarł umowę z rządem w Pekinie i dąży do zawarcia długoterminowych umów.
  https://studium.uw.edu.pl/kazachski-wegiel-dla-chin/
  Węgiel z RPA i Australi to mrzonka. Minie kilka miesięcy ZANIM wogóle przypłynie. Ponadto większość węgla z tamtych stron nigdy na Ukrainę nie trafiła (fałszowano dokumenty, aby sprzedać węgiel z Rosji i Donbasu).

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Niech więc się stanie… USE
  United States of Europe

  And with that, the hero made the world great again.
  A bohater uczyni świat znów wspaniałym.

  To make Germany great again, and secure the survival of the Germans.
  Uczynić Niemcy znowu wielkimi i zapewnić im przetrwanie.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.