Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2021r.- 2314 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 580.

 Kijów zaplanował schwytanie obserwatora z ŁRL w WCKiK w celu zdestabilizowania sytuacji.

„Kijów planował pojmanie przedstawiciela ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK) w celu zdestabilizowania sytuacji w Donbasie.”– powiedział pełnomocny przedstawiciel ŁRL w Grupie Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, minister spraw zagranicznych republiki Władysława Deinogo podczas okrągłego stołu „Proces miński: realia i trendy” zorganizowanego przez TASS.

„Widać, że schwytanie obserwatora było zaplanowane z góry, akcja miała na celu celową destabilizację sytuacji”– dodał Deinogo.  

Przypomnę, że ukraińska grupa dywersyjno-rozpoznawcza służb specjalnych schwytała  13 października w strefie zdemilitaryzowanej pod Zołotoje oficera-obserwatora misji ŁRL w Połączonym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni Andrieja Kosiaka. Przedstawicielstwo ŁRL w WCKiK stwierdziło, że SMM OBWE milczy na temat okoliczności uprowadzenia przez kijowskie siły bezpieczeństwa pracownika przedstawicielstwa ŁRL przy WCKiK. 

„Podwójne standardy rejestrowania sytuacji w Donbasie w raportach OBWE to jeden z czynników motywujących, który daje stronie ukraińskiej poczucie permisywizmu”– ocenił szef dyplomacji ŁRL, Władysław Deinogo.

Zaznaczył, że jest tylko „bierność OBWE zarówno w Specjalnej Misji Obserwacyjnej na Ukrainę, jak i w Grupie Kontaktowej, unikając nie tylko konkretnych kroków, ale także omawiania bezprawnych działań Kijowa, nawet w przypadkach, gdy są one oczywiste z punktu widzenia międzynarodowego standardów, zamiast aktywnie łączyć się z rozwiązywaniem incydentów.”

„Absolutne milczenie i bezczynność”– scharakteryzował stanowisko OBWE Deinogo.

Zaznaczył, że takie stanowisko organizacji międzynarodowej „wyraźnie nie przyczynia się do kluczowego zadania- przyczynienia się do rozwiązania konfliktu- i celów statutowych tej organizacji- zmniejszenia napięcia oraz zapewnienia pokoju i stabilności”.

Pełnomocny przedstawiciel ŁRL podkreślił, że autorytet misji OBWE w Donbasie „krytycznie spada”.

„Wysoce niepożądane jest dopuszczenie, aby stopień nieufności przekroczył krytyczne poziomy, a misja nie mogłaby dalej działać”– podsumował Deinogo.

To też jest jedna z przyczyn, że negocjacje w ramach Trójstornnej Grupy Kontaktowej od ponad roku znajdują się w impasie.

„Jesteśmy teraz w impasie negocjacyjnym. Zaczęło się ponad rok temu”– powiedział przedstawiciel ŁRL TGK w podgrupie roboczej ds. politycznego uregulowania Grupy Kontaktowej Rodion Mirosznik, podczas okrągłego stołu „Proces miński: realia i trendy” zorganizowanego na podstawie rosyjskiej agencji informacyjnej TASS,

Przedstawiciel ŁRL wyjaśnił, że przyczyną tego stanu rzeczy było przyjęcie w lipcu 2020 roku przez Wierchowną Radę Ukrainy uchwały o przeprowadzeniu wyborów samorządowych 25 października 2020 roku. Jednocześnie wybory nie odbyły się na niekontrolowanych przez Kijów terenach ŁRL i DRL, a także na kontrolowanym przez Kijów terytorium Donbasu. 

Rezolucja ta jest wprost sprzeczna z porozumieniami mińskimi, gdyż dokument ten, wbrew kolejności punktów Pakietu Środków przewiduje przekazanie centralnym władzom w Kijowie kontroli nad odcinkiem granicy z Federacją Rosyjską przed wyborami samorządowymi, rozwiązanie Milicji Ludowej ŁRL i DRL oraz przywrócenie ustawodawstwa ukraińskiego.

„W negocjacjach mińskich Ukraina wymyśla różne chwyty proceduralne, które bardzo często w ogóle nie pozwalają na prowadzenie dialogu”– wyjaśnił Mirosznik.

Przypomniał też, że w szczególności strona ukraińska odmówiła współpracy z niektórymi przedstawicielami Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a Kijów wprowadza do swoich delegacji tzw. „ekspertów publicznych”, którzy „zaangażują się w wypaczanie i rozsiewanie dezinformacji o negocjacjach.”  Jednym z nich jest na przykład przedstawiciel prezydenta Zełenskiego, Aleksiej Arestowicz.

W efekcie, od czasu uchwalenia środków kontroli zawieszenia broni w związku z agresją Ukrainy w DRL zginęło 88 osób

Sześciu cywilów i 82 żołnierzy Milicji Ludowej Donieckiej Republiki Ludowej zginęło w wyniku ostrzału prowadzonego przez siły ukraińskie od czasu wejścia w życie (27 lipca 2020 r.) Dodatkowych Środków mających na celu wzmocnienie i kontrolę reżimu zawieszenia broni . 

Poinformowała pełnomocna przedstawicielka DRL w negocjacjach Trójstronnej Grupy Kontaktowej, Minister Spraw Zagranicznych DRL Natalja Nikonorowa, podczas okrągłego stołu agencji TASS „Proces miński: Realia i trendy”.

„Sytuacja na linii kontaktu i w procesie negocjacji niestety tylko się pogarsza. Jeśli weźmiemy pod uwagę Dodatkowe Środki- od ich wejścia w życie, to w tym okresie zginęło sześciu cywilów i 82 obrońców republiki. Również 28 cywilów i 104 żołnierzy Milicji Ludowej DRL zostało rannych”- powiedziała Nikonorowa.

Dodała, że ​​w tym okresie na terytorium DRL w wyniku agresji ukraińskiej uszkodzono 263 domy, całkowicie zniszczono 5 domów i uszkodzono 51 obiektów infrastrukturalnych.


*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługański rozmieściły pojazdy opancerzone w dzielnicy mieszkalnej osady typu miejskiego Troickoye oraz w pobliżu wsi Gejewka.

„W obszarze odpowiedzialności 24. brygady odnotowano lokalizację transportera opancerzonego BTR-60 w strefie mieszkalnej osady Troickoje. Dodatkowo w obszarze odpowiedzialności 79 brygady ujawniono lokalizację dwóch transporterów opancerzonych BTR-80 w pobliżu osady Gejewka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZw osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.

Natomiast według ostatniego raportu SMM OBWE, loty bezzałogowych statków powietrznych dalekiego zasięgu Misji OBWE zostały dwukrotnie zakłócone przez sygnał GPS w pobliżu osad Siergiejewka, Warwarowka i Starorajskoe, a także prowadząc monitoring w okolicach  Artemowska (ukraiński Bachmut).

Ponadto obserwatorzy Misji OBWE nadal odnotowują aktywność militarną USZ w rejonie wycofywania sił i sprzętu nr. 3 Bogdanowka-Pietrovskoje.

Uzupełnię jeszcze, że nagranie wideo z ukraińskiego drona zestrzelonego przez ML DRL w dniu 20 października potwierdziło, że ukraińskie wojsko używało ciężarówki z symbolami Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni do transportu broni i amunicji. Dowody przedstawił wczoraj na odprawie w Doniecku przez zastępcę szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduarda Basurina.

„Milicja Ludowa wielokrotnie powtarzała, że ​​ukraińskie dowództwo używa białych pojazdów ZIŁ-131 z logo WCKiK nie tylko do prowadzenia misji obserwacyjnych, ale także do bezpośredniego wsparcia misji bojowych” – powiedział Basurin. 

Przedstawiony Państwu klip wideo wyraźnie pokazuje, że bojownicy 25 Brygady Powietrznodesantowej rozładowują moździerz 120 mm i amunicję z białego samochodu ZIŁ. Na samochodzie widoczne są symbole ukraińskich obserwatorów”:

Wiceszef DML DRL dodał, że nagranie zostało wydobyte z przenośnego nośnika danych ukraińskiego bezzałogowego statku powietrznego zestrzelonego 20 października przez siły zbrojne republiki w pobliżu wsi Wasiljewka koło Jasinowatej. 

„To nie jest odosobniony przypadek. Ta praktyka używania samochodów z logo WCKiK ma charakter systematyczny i jest stosowana we wszystkich obszarach”– podkreślił Basurin.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 4 razy naruszały warunki rozejmu, w wyniku czego spadło na terytorium DRL 31 pocisków raniąc 37-letniego cywila.

Ostrzały były prowadzone w następujących godzinach:

07:12, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min),

12:20, z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje- na łuku światłodarskim w rejonie Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (9 granatów),

14:55 i 18:00, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki oraz terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (8 min) i cięzkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 23 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України з метою підтримання напруги та провокування вогню у відповідь.

Упродовж минулої доби, 22 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 13 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Неподалік ЗОЛОТОГО-4 ворог двічі вів вогонь з великокаліберних кулеметів та станкових протитанкових гранатометів.

В напрямку КРАСНОГОРІВКИ найманці здійснили обстріл з мінометів калібру 120 мм та артилерії калібру 100 мм.

В бік КАТЕРИНІВКИ окупанти два рази відкривали вогонь з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

Наші позиції в районі НОВОЛУГАНСЬКОГО противник обстріляв двічі, використовуючи великокаліберні кулемети та ручні протитанкові гранатомети.

Біля НОВОЗВАНІВКИ ворог застосував протитанковий ракетний комплекс.

Поблизу ЛУГАНСЬКОГО ворожі збройні формування два рази вели обстріли зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та мінометів калібру 82 мм.

Неподалік населених пунктів ЛЕБЕДИНСЬКЕ та НОВОСЕЛІВКА ДРУГА російсько-окупаційні війська задіяли станкові протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

В районі ЗАЙЦЕВОГО вогонь відкривався зі стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення, ще один зазнав бойового травмування. Воїни перебувають в лікувальному закладі. Стан здоров’я обох – задовільний.

Щоб змусити противника припинити вогневу активність наші захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Станом на 7 годину ранку, 23 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Наші воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.10.2021r.- 2314 dzień od nowego rozejmu.

 1. I to by się zgadzało z mitami starożytnego ludu Ukr z Sumeru, praprzodków współczesnych Ukrów – Ukraińców.
  W mitach staroegipski bóg ciemnościi Re’Set – Cień boga słońca RE, kradł Sumerom ich boga Słońce i wywoził je do Amduatu – Mordoru, ichniej Krainy Ciemności.
  A ich Heroes – Heroj – heros o świcie zwyciężał Setha – Sejtana – Szatana i zwracał Ukrom boga Słońce.
  .

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie gazowym. Ciekawy „rozdźwięk” w nowej koalicji która ma rządzić Niemcami, czyli liderka „Zielonych” Annalena Baerbock przeciwko „NS2”, a współprzewodniczący SPD Norbert Walter-Borjans wprost przeciwnie nawołuje do jak najszybszego uruchomienia gazociagu. Cytat „Moim zdaniem niezależność zapewnia się nie przez zerwanie więzi z innymi, ale przez posiadanie jak największej liczby więzi z jak największą liczbą partnerów. Niestety rzadko można wybrać dostawców na podstawie ich sympatii do systemu politycznego, tak samo jest z ropą” – powiedział, odpowiadając na pytanie o niechęć „Zielonych” do szybkiego zatwierdzenia uruchomienia Nord Stream 2″;
  https://strana.news/news/358628-norbert-valter-borjans-iz-sdph-za-bystryj-zapusk-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT z Austrii, gdzie wybuchła afera z słynnym ‚Nowiczokiem” w tle. Jednak nie dotyczy ona jego ponownego „użycia” przez „kremlowski reżim”, a sprzedania jego formuły przez wysokiego austriackiego dyplomatę (m.in byłego ambasadora w Indonezji) austriackiemu przedsiębiorcy Janowi Marsalkowi, który obecnie ukrywa się przed austriackim wymiarem sprawiedliwosci;
  https://strana.news/news/358607-v-avstrii-zapodozrili-svoeho-diplomata-v-utechke-dokumentov-s-formuloj-novichka.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie jak informuje „The Wall Street Journal” ma zostać przeprowadzone śledztwo w sprawie amerykańskiej „ewakuacji” z Afganistanu. Cytat „Inspekcje mają być podobno przeprowadzane przez inspektorów generalnych Pentagonu, Departamentu Stanu, Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego…Przeprowadzą też audyt dotyczący wycofania amerykańskiego personelu dyplomatycznego z Afganistanu, zamknięcia ambasady tego kraju, a także awaryjnej ewakuacji afgańskich uchodźców”;
  https://korrespondent.net/world/4409336-v-ssha-rassleduuit-vyvod-voisk-yz-afhanystana-smy
  Źródło;
  >https://www.wsj.com/articles/u-s-launches-more-investigations-into-biden-administrations-afghanistan-withdrawal-11634935833

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Haniebna zdrada” byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, obecnie liderki ugrupowania „Batkiwszczyna” która w ukromediach ogłosiła że od 2014 roku (czyli od kijowskiego majdanu) Ukraincy są okłamywani na temat tego ze mogą używać „gaz europejski”, a nie „gaz rosyjski”. Stwierdziła także że Ukraina wciąz kupuje gaz rosyjski poprzez europejskich posredników;
  https://ukraina.ru/news/20211023/1032526677.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, cytat „Wczoraj ukraińska „partia wojny” świętowała swoje zwycięstwo – do Kijowa przywieziono trzeci ładunek „Javelinów”…Potencjalnie potężna broń – ale ilość dostarczonych oszczepów i amunicji do nich nie daje jeszcze powodów, aby powiedzieć, że kompleksy jakoś odwrócą sytuację militarną w Donbasie…Trzecia partia javelinów przybyła wczoraj. Dostarczono je w ramach dodatkowej pomocy wojskowej USA o wartości 60 mln dolarów, którą Biden przyznał Ukrainie w przeddzień wizyty Zełenskiego…Powiedzmy od razu, że nie na takie pieniądze liczył Kijów. Sam Zełenski generalnie prosił Amerykę o ponad dwieście miliardów dolarów, a także o gwarancje wstąpienia do NATO. Na tym tle 60 milionów dolarów z pewnością wygląda jak jałmużna”;
  https://strana.news/news/358646-javelin-v-ukraine-chem-pomozhet-vsu-novaja-partija-ptur-iz-ameriki.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. OT z Afganistanu. Ciekawe czy mediomatoły to „odszczekają”?
  https://natemat.pl/379999,afganistan-talibowie-zamordowali-mloda-siatkarke-mahjabin-hakimi
  Okazuje się tymczasem że to nie żadni „talibowie” ja „ścieli”, a jej własna „rodzinka”…Cytat
  „Jednak użytkownik Twittera, Raihana Hashimi, który twierdzi, że osobiście znał Mah Jabin, odpowiedział Hossaini i powiedział: „Była członkiem afgańskiego komanda Armii Narodowej i została zabita przez swoich teściów 10 dni przed zajęciem Kabulu przez talibów”;
  https://www.altnews.in/media-misreports-afghan-womens-volleyball-player-beheaded-by-taliban/

  Polubione przez 2 ludzi

 8. OT z Turcji, czyli ‚sułtan” Erdogan znowu „na wojennej ścieżce” ze swoimi, jakby nie było, sojusznikami z NATO. Cytat „Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan polecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych ogłoszenie persona non grata ambasadorów USA, Kanady, Francji, Finlandii, Danii, Niemiec, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii i Szwecji…Powodem tej decyzji był apel o uwolnienie działacza na rzecz praw człowieka Osmana Kavali, z którym dyplomaci rozmawiali w tym tygodniu. Następnie wezwano ich do tureckiego MSZ, gdzie przypomniano o konieczności przestrzegania Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych”;
  https://ria.ru/20211023/posly-1755957779.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z FR. W Soczi odbyło sie spotkanie WWP z premierem Izraela Naftalim Bennetem, rozmowy miały trwać pięć godzin, a po ich zakończeniu Bennett postanowił zrezygnować z rejsowego lotu do Tel Awiwu w piątek popołudniu i pozostać w Soczi do końca szabasu, który zakończył się w sobotę po zachodzie słońca. Dodatkowo WWP zaprosił Benneta wraz z żoną do odwiedzenia Sankt Petersburga;
  https://strana.news/news/358715-putin-pozvonil-bennetu-i-prihlasil-eho-v-peterburh.html
  Ps. Teraz należy zacząć „odliczanie”, kiedy „nasz” drugi (po USA) „sojusznik strategiczny’ (znowu) wysunie jakieś roszczenia wobec naszego nieszczęsnego kraju…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.