Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2021r.- 2315 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 581.

„Trudności z dostawami gazu do Mołdawii powstały z winy Kiszyniowa, który nie zapłacił za otrzymane już paliwo”– poinformował oficjalny przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow. 

„Główny ciężar zadłużenia wynosi 433 mln USD, a biorąc pod uwagę opóźnienie w płatnościach, łączna kwota długu wynosi 709 mln USD. Jednocześnie z jakiegoś powodu przedstawiciele Mołdawii nie chcą rozpoznać skumulowanej kwoty dług„– wyjaśnił przedstawiciel Gazpromu

Kuprijanow zaznaczył, że jednocześnie władze Mołdawii nie są zadowolone z ceny paliwa na nowych warunkach, choć cena jest w pełni zgodna z warunkami rynkowymi. 

Jednakże zadeklarował, że firma jest gotowa przedłużyć kontrakt, jeśli Kiszyniów spłaci dług. 

„Mimo narosłych długów strona mołdawska domaga się przedłużenia kontraktu na dostawy gazu na październik i listopad br. Gazprom poszedł na kompromis- podpisał kontrakt na październik i jest gotowy przedłużyć kontrakt na listopad, jeśli strona mołdawska zapłaci w całości za dostawy z września i października tego roku”– dodał Kuprijanow. 

Według niego, jeśli tak się nie stanie, Gazprom nie podpisze nowej umowy na dostawy od 1 grudnia i wstrzyma eksport gazu dla Mołdawii. „Nie ma tu polityki, Gazprom jest spółką akcyjną i nie może działać ze stratą, nie może sobie pozwolić na utratę podatków do budżetu. (…) Są granice cierpliwości. Sama Mołdawia własnoręcznie prowokuje kryzys”– powiedział Kuprijanow, dodając, że Gazprom nie rozumie pojawiających się informacji o zamiarze likwidacji przez Kiszyniów przedsiębiorstwa Moldowa-Gaz, którego zadłużenie zostało zarejestrowane. 

„Za otrzymany towar trzeba zapłacić na czas”– podkreślił. 

W przeddzień mołdawski parlament wprowadził w kraju stan wyjątkowy ze względu na sytuację gazową. Jeszcze na początku października firma Moldowa-Gaz ogłosiła, że ​​konsumpcja w republice przewyższa dostawy z Rosji, i wezwała do oszczędzania paliwa. Sytuację komplikuje fakt, że Kiszyniów nie zawarł jeszcze długoterminowej umowy z Gazpromem

1 października rosyjski koncern przedłużył o miesiąc kontrakt podpisany w 2008 roku. Według niego ceny gazu kształtują się w zależności od światowych cen ropy, czyli dla Mołdawii wzrosły do ​​790 USD za tysiąc metrów sześciennych. W tym tygodniu odbyła się kolejna runda negocjacji kontraktowych. Gazprom zaoferował władzom kraju uczciwą cenę rynkową z dodatkowym rabatem w wysokości 25 procent jeśli zostanie spłacony dług w wysokości około 700 milionów dolarów. Delegacja mołdawska nie zgodziła się jednak na te warunki i nalegała na obniżenie ceny o połowę ceny rynkowej- czyli poniżej 400 USD za tysiąc metrów sześciennych, powołując się na brak niezbędnych środków. Oczywiście nie ma też zamiaru spłacić zadłużenia, nie uznając swojego długu wobec Rosji, ponieważ uważa, że ​​nie powinien płacić za dostawy gazu do mieszkańców Naddniestrza, który jest poza kontrolą Kiszyniowa.

W obliczu kryzysu energetycznego Ukraina może zaoferować Gazpromowi 50% zniżki na tranzyt gazu do Europy przekraczający umowny wolumen 40 miliardów metrów sześciennych dziennie, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Ukraina oferuje tę dodatkową możliwość wszystkim potencjalnym krajom tranzytowym. Chcielibyśmy widzieć europejskie firmy jako klientów, ale te dodatkowe możliwości są dostępne również dla Gazpromu”– powiedział Zełenski, cytowany przez Bloomberga.

„Mogę założyć, że ta zniżka wyniesie 50%”– dodał Prezydent Ukrainy.

Ze strony Ukrainy padła jeszcze jedna deklaracja pomocy w dostawach gazu dla Mołdawii.

O czym poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Aleksiej Daniłow.

Według słów Daniłowa premier Mołdawii Natalia Gawrilita wystąpiła do ukraińskiego rządu z prośbą o pomoc.

„Podjęliśmy decyzję, że Rada Ministrów rozważy tę kwestię, i taką pomoc w najbliższym czasie będziemy mogli udzielić”– zadeklarował Daniłow.

Zaznaczył, że gaz będzie przesyłany do Mołdawii bezpłatnie, ale pod warunkiem, że za jakiś czas Mołdawia zapłaci za niego.

Przypomnijmy, że 22 października  parlament Mołdawii wprowadził stan wyjątkowy w związku z kryzysem gazowym, co jest spowodowane brakiem alternatywy dla dostaw rosyjskiego gazu.

Przyciśnięci do muru, przedstawiciele Mołdawii prowadzą rozmowy z Rumunią w sprawie awaryjnych dostaw gazu. Jednakże, Bukareszt sam ma problemy z zaspokojeniem własnego zapotrzebowania.

Mołdawia stara się również o pomoc ze strony Polski. 18 października do Warszawy przybyła mołdawska delegacja na czele z wicepremierem.

„Rozmowy z wicepremierem Mołdawii Andreiem Spînu, który dzisiaj jest w Polsce. Zapewniłem go o poparciu Polski dla Mołdawii w trwającym właśnie rosyjskim szantażu gazowym. W piątek prezydent Andrzej Duda rozmawiał w tej sprawie z prezydent Maią Sandu. Chcemy pomóc!”– napisał na Twitterze minister Jakub Kumoch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Ewentualna pomoc ze strony Polski może mieć tylko formę polityczną; poruszenie tej sprawy na forum Unii Europejskiej oraz wsparcia negocjacyjnego w rozmowach z Rumunami- posiadającymi połączenie gazowe z Mołdawią czy też z Ukraińcami, którzy dysponują największymi w Europie magazynami gazu. Tylko, że w większości zmagazynowany tam gaz nie należy do firm ukraińskich.

Mołdawia liczy też na wsparcie materialne , dlatego odwiedzający Warszawę wicepremier Spînu spotkał się z przedstawicielami polskich spółek gazowych PGNiG i Gaz-System oraz z pełnomocnikiem polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Jednakże polskie spółki, będące podmiotami prawa handlowego, muszą sprzedawać błękitne paliwo po cenach rynkowych, które obecnie są dokładnie takie same jakie oferuje rosyjski Gazprom. Co oczywiście nie rozwiązuje problemu Mołdawii, która chce płacić za gaz znacznie taniej.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) zajęły farmę mleczną w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS).

„Według informacji, które otrzymaliśmy od cywilów, w zeszłym tygodniu żołnierze batalionu przeciwczołgowego zakwaterował się na farmie mlecznej w regionie Bachmut, grożąc spaleniem wszystkich budynków, jeśli rolnicy odmówią”– poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

Rzecznik dodał, że w celu wyposażenia miejsca tymczasowego rozmieszczenia żołnierze rozebrali w pobliżu przedsiębiorstwa puste budynki gospodarcze na materiały budowlane, a skargi mieszkańców do organów ścigania na przestępcze działania USZ nie przyniosły rezultatów.

 Dodatkowo Misja OBWE straciła drona w wyniku stłumienia komunikacji przez USZ.

Obserwatorzy Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE stracili bezzałogowy statek powietrzny (UAV), który wykonywał lot monitorujący w rejonie Szczastie, w wyniku elektronicznego zablokowania kanałów komunikacyjnych przez USZ.

„W rejonie osady Szczastie mobilna grupa 20 batalionu walki elektronicznej (EW) za pomocą stacji ‚Bukowel-AD’ stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV Misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie obecności sprzętu wojskowego rozmieszczonego na tym obszarze”– poinformowała o tym służba prasowa DML ŁRL.

Przedstawiciel służby prasowej dodał, że ​​„w wyniku tłumienia sygnału misja straciła kontrolę nad bezzałogowcem”.

Ponadto, USZ rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych w strefie „OPS”.

Ukraińscy żołnierze rozmieścili pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił. 

„W rejonie odpowiedzialności 79 brygady w pobliżu osady Pieredelskoje odnotowano dwa transportery opancerzone BTR-70”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według ostatniego raportu SMM OBWE, bezzałogowe statki powietrzne dalekiego zasięgu należące do Misji zostały zakłócone przez sygnał GPS w pobliżu osady Andrejewka, Toreckoje, Warwarowka.

Poza tym, dwa tygodnie po fakcie, SMM OBWE potwierdziły zranienie cywila urodzonego w 1959 roku, który został ranny w dniu 9 października w Aleksandrowce w wyniku ostrzału ze strony USZ.

Ponadto obserwatorzy Misji nadal odnotowują aktywność zbrojną w rejonie wycofywania sił i środków nr.3 Bogdanowka-Pietrowskoje.


Na przykład 21 października, podczas monitorowania około 2 km na wschód od Bogdanowki, patrol SMM zauważył BMP-2 na polach w momencie gdy pojazd ten przejeżdżał przez drogę w pobliżu północno-zachodniego narożnika obszaru wycofywania.

Obecność sprzętu wojskowego USZ została odnotowana również poza wyznaczonymi obszarami magazynowymi oraz w strefie bezpieczeństwa:

-12 samobieżnych haubic (2S19 „Msta-S”, 152 mm) na jadącym pociągu w pobliżu  wsi Krasny Liman,

-2 transportery opancerzone (BTR-70) w pobliżu miejscowości Opytnoje.

-1 BMP-2 koło miejscowości Bogdanówka.

Nadto, USZ w dniu wczorajszym- na donieckim odcinku frontu 1 raz naruszyły warunki rozejmu, gdy o godzinie 14:15, z kierunku Nowoługańskoje przeprowadziły ostrzał w stronę miejscowości Bajrak- w rejonie Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 24 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України.

Упродовж минулої доби, 23 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Неподалік НОВОЗВАНІВКИ ворог вів вогонь з мінометів калібру 120 мм.В напрямку НОВОГРИГОРІВКИ найманці двічі здійснили обстріли, використовуючи протитанковий ракетний комплекс, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

Внаслідок ворожих дій два військовослужбовця Об’єднаних сил дістали поранення. Воїни перебувають в лікувальному закладі. Стан здоров’я обох – задовільний.

Наші захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи забороненого Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 24 жовтня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські підрозділи продовжують виконувати визначені завдання за призначенням.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.10.2021r.- 2315 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka. Dług Mołdawii jest wynikiem nie uznawania przez rząd w Kiszyniowie władz w Naddniestrzu. Mołdawia nie uznaje zbuntowanej republiki uważa teren za swoje terytorium jednocześnie nie chce płacić za gaz dostarczanych do republiki. Sytuacja wygląda podobnie jak w Donbasie, tam jednak kwestie dostaw gazu i naliczania opłat zostały uregulowanemiędzy stronami. Mam takie wrażenie że cały problem zostanie uregulowany następująco: Polska da kredyt rządowi w Kiszyniowie by ten mógł kupić gaz od Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

   • No właśnie 🙂 Identycznie jest na Donbasie, Kijów uznaje Donbas za część swoich ziem jednocześnie nie chce wypłacać emerytur, które mieszkańcy Donbasu sobie WYPRACOWALI. Zalega z wypłatami pensji (min kolejarzy), jedna żąda, aby płacono podatki do Kijowa.
    Władze w Kijowie, nie mają kontroli nad tym obszarem i co ważniejsze nie mają poparcia lokalnych mieszkańców, jednak nie ma co liczyć, że zrezygnują ze swych roszczeń. Jednak pomimo tego po uchwałach sądu arbitrażowego udało się wypracować reguły dotyczące spłaty zadłużenia/ilości pompowanego gazu itd itp.
    W Naddniestrzu problem dojrzewał latami, gdyby władze w Kiszyniowie nie zwlekały z negocjacjami z Gazpromem to nie doszłoby do obecnej sytuacji. Co gorsza przegapiono najlepszy moment na negocjacje. Można to było zrobić tuż po wprowadzeniu sankcji na budowę NSII. Gdyby wtedy władze Mołdawii rozpoczęły negocjacje na temat podleczenia kraju do sieci przesyłowej budowanej na potrzeby Tureckiego Potoku, to cała sytuacja nie miałaby miejsca.
    Teraz pozycja Mołdawii jest bardzo słaba. Kraj jest de facto bankrutem, ceny gazu biją rekordy, a po podpisaniu umowy węgierskich spółek energetycznych z Gazpromem mamy do czynienia z problemem dostaw gazu przez teren Ukrainy (słabe ciśnienie).
    Nieoficjalnie (nie mogę zweryfikować informacji) pojawiają siew sieci opinie, że trwały rozmowy FR z Kiszyniowem chodziło o dalszą budowę sieci gazociągów powiązanych z „Turkisch Stream”. Władze Mołdawii jednak odmówiły współpracy-gazociąg miał bowiem zasilać też Naddniestrze, ponadto wmieszali się: „zachodni kuratorzy”. Efekty znamy Kiszyniów ma problem z gazem, FR stara się wykorzystać ów problem w dalszych negocjacjach.
    .

    Polubione przez 4 ludzi

 2. A nie powinni się zwrócić o pomoc do „sojusznika” zza oceanu? Jak kocha to da.

  A jeszcze co to jest ta farma mleczna? Jam myślał że na ukrainie to tylko horyłkę się pije, to skąd się tam nagle farma mleczna wzieła?
  No ale jak ją heroje zajęli, to teraz pewnie zmieni profil produkcyjny. Ciekawym co na to krowy, bo jak się profil zmieni to biedne krowy chyba w rzeźni skończą karierę zawodową😭

  Polubione przez 7 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o tym dlaczego ‚Naczelny Klaun Ukrainy” ciągle wymiguje się od wprowadzenia „reform” w ukraińskim sądownictwie, na co stale naciskaja ‚zachodni partnerzy” Kijowa. Według autora artykułu Zełenski ma obawiać się tego ze nowo wybrani sędziowie mogą „dobrać się” do ludzi z jego najbliższego kręgu, czyli szefa Biura Prezydenta Jermaka oraz „doradcy” Prezydenta Szefira;
  https://strana.today/articles/analysis/358555-pochemu-zelenskij-ne-khochet-vypolnjat-trebovanija-zapada.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Węgier, których premier Viktor Orban wystąpił z ostrą krytyką UE i USA oraz „filantropa” Sorosa którym zarzucił „mieszanie się w wewnętrzne sprawy Węgier”. Cytat „Orban powiedział dziesiątkom tysięcy zwolenników w centrum Budapesztu, że Waszyngton i miliarder George Soros próbują uzyskać wybór swoich ludzi, węgierskiej lewicowej opozycji, używając swoich pieniędzy, mediów i sieci [społecznościowych]…Ale nie liczy się to, czego chcą w Brukseli, w Waszyngtonie i w mediach, które są kierowane z zagranicy. To Węgrzy będą decydować o własnym losie”;
  https://www.reuters.com/world/europe/budapest-hosts-rival-political-rallies-hungarys-2022-election-race-heats-up-2021-10-23/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ciekawe czy to tylko propaganda sukcesu, czy rzeczywiście będzie to miało miejsce?

  Ukraiński rząd będzie wspierał rolników stosujących technologie nawadniania gruntów. Odpowiednia uchwała Gabinetu Ministrów Ukrainy została podjęta 20 października. Pierwszy etap wsparcia będzie polegał na bezzwrotnej dotacji budżetowej w wysokości do 25% poniesionych kosztów netto na systemy nawadniające oddane do eksploatacji od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r. Środki mogą być przeznaczone na modernizację istniejących lub budowę nowych systemów irygacyjnych.
  Obecnie Ukraina prowadzi negocjacje w sprawie pozyskania amerykańskich kredytów o łącznej wartości 4 miliardów dolarów na odbudowę infrastruktury inżynieryjnej systemów nawadniających i rozwój irygacji. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2022-2030. Ponadto Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności negocjuje współpracę publiczno-prywatną w zakresie przebudowy systemów irygacyjnych w południowych regionach Ukrainy z firmami z Izraela, USA, Francji i Chin.
  https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/wiesci-rolnicze/pozostale-wiesci-rolnicze/24610-ukraina-rozpoczyna-reforme-irygacji-inwestycje-za-amerykanskie-kredyty
  Komentarz: Już na początku wydaje się podejrzane, że pomoc dostaną podmioty które dokonały inwestycji dwa lata temu. To śmierdzi łapówką/korupcją na kilometr. Prawdopodobnie jakiś oligarcha dobrze zapłacił, aby „wyrwać” środki z budżetu. Po drugie, negocjacje na temat możliwych kredytów od prywatnych inwestorów trwają już latami-na razie brak informacji o sukcesach.
  Inwestycje są potrzebne, jak donoszą władze w Kijowie, aż 2/3 obszarów Ukrainy jest zagrożonych zmianami klimatycznymi (pustynnieniem). jednak dotychczas oligarchowie nie chcieli inwestować w sektor.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Przedruk informacji jaką podawał Mania

  23 października na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kijów-Boryspol odbyła się uroczystość przekazania Ministerstwu Obrony Ukrainy kolejnej partii sprzętu wojskowego dostarczonego przez Stany Zjednoczone. Wśród dostarczonego drogą lotniczą asortymentu znalazła się kolejna partia przeciwpancernych pocisków FGM-148 Javelin.
  https://zbiam.pl/kolejne-pociski-javelin-trafily-na-ukraine/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejne przepychanki dyplomatyczne…

  Władze w Kijowie znów wymachuja szabelką.
  Rzecznik prasowy ukraińskiego resortu spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko zażądał od Moskwy „zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkańców Krymu i Donbasu”, przede wszystkim w zakresie ochrony przed koronawirusem i bezpiecznego dostępu dla misji obserwacyjnej OBWE do obu regionów.
  W rosyjskim MSZ pomysł Kijowa o stworzeniu „punktów bezpośredniej komunikacji” z mieszkańcami Krymu nazwano cyrkiem. Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa przypomniała, że mieszkańcy półwyspu już „powiedzieli wszystko, co chcieli” i poradziła, aby Kijów zwrócił wstrzymywane wypłaty socjalne dla mieszkańców Donbasu i odblokował niezbędną do życia infrastrukturę.
  https://pl.sputniknews.com/20211024/ukraina-stawia-rosji-zadania-ws-krymu-i-donbasu-16369317.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Liczba przypadków koronawirusa w Europie Wschodniej wkrótce przekroczy 20 milionów – wynika z wyliczeń agencji Reutersa. Region zmaga się z najgorszą sytuacją od czasu wybuchu epidemii.
  Kraje Europy Wschodniej mają najniższe wskaźniki szczepień wśród państw Starego Kontynentu. Mniej niż połowa populacji otrzymała co najmniej jedną dawkę.
  https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art19042311-liczba-przypadkow-covid-19-w-europie-wschodniej-zbliza-sie-do-20-milionow

  Polubione przez 3 ludzi

 9. wieści z Ukrainy, o zapaści tamtejszej koleii

  Transport kolejowy – zwłaszcza ten wąskotorowy, ale także i wiele lokalnych linii – sprawia wrażenie jakby był dla włodarzy kolei ukraińskich „piątym kołem u wozu”. Masowo likwiduje się liczne połączenia regionalne, na wielu pozostałych rozkład jazdy jest skrajnie niekorzystny z punktu widzenia pasażera. Stopniowo usiłuje się także przerzucić finansowanie pociągów na władze samorządowe, zaś te zgodnie twierdzą iż na tego typu wydatki po prostu ich nie stać, a na pewno nie w skali takich dotacji jakich żądałyby Koleje Ukraińskie.
  https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/stopniowa-likwidacja-ukrainskich-waskotorowek-105041.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli czym sie zajmuje obecnie „rosyjska opozycjonistka” Jelena Wasiliewa, która onegdaj ujawniała „prawdę” o ‚stratach rosyjskiej armii na Donbasie”, dopóki jej kłamstwa Anatolij Szarij nie ujawnił, a która po „wyproszeniu” jej z Ukrainy i Izraela ostatecznie skończyła w obozie dla uchodźców w Finlandii;
  >https://ic.pics.livejournal.com/quai_du_temps/11669085/1735224/1735224_600.jpg
  Ps. Wychodzi na to że Wasiliewa sprzedaje swoje mleko…

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Na Ukrainie zaprezentowaną nową, zmodernizowaną wersję wozu bojowego piechoty BMP-1M ze zdalnie sterowanym modułem bojowym Spys-Syntez, wyposażonym m.in. w armatę kal. 30 mm i ppk Barier.
  W czasie wtorkowej wizyty sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksija Daniłowa w firmie obronnej „Praktyka” zaprezentowano różne wozy opancerzone, m.in. zmodernizowaną wersję transportera BTR-60 „Chorąży” (ukr. Хорунжий, Chorunżyj) i taktyczny pojazd bojowy Kozak 2M1, wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP NSV Aselsan produkcji tureckiej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-zaprezentowano-zmodernizowana-wersje-wozu-piechoty-bmp-1m/
  Komentarz: Władze w Kijowie szukają tanich rozwiązań mających „unowocześnić” armię (taka jest oficjalna wersja).
  W rzeczywistości głównymi celami obecnych władz jest…korupcja i za „sukces” będą mogły sobie przypisać to, że liczba sprzętu w armii nie zostanie zmniejszona.
  Kilka lat temu „sukcesy” święciły zakłady produkujące kutry Giurza-M jak i moździerze Mołot (i ich samobieżna wersja)-dziwnym trafem firmy były związane z byłym Prezydentem Ukrainy.
  Obecnie to firma „Praktyka” zdobywa nowe zamówienia. Ze swej strony uważam jednak, ze obecna wystawa jest dość niepokojąca-sprzęt prezentowany na wystawie to głównie odnowione konstrukcje mające ponad 50 lat (!).
  https://www.defence24.pl/drugie-zycie-bwp-1-analiza
  BWP-1 w najbliższych latach będą zastępowane nowszymi konstrukcjami w prawie każdym kraju w którym się je jeszcze użytkuje. Ładowanie znacznych środków w taka konstrukcje to strata czasu i pieniędzy. Jeszcze gorzej to wygląda w porównaniu z modrką BTR-60.
  Na zakup dużych partii nowego sprzętu środków nie ma i tu zaczynają się „schody”. To czym obecnie dysponuje UA to sprzęt, który ma już za sobą lata świetności, użytkowany intensywnie przez ostatnie lata.
  Po chwalebnej klęsce w Donbasie UA straciła setki (jeśli nie tysiące) pojazdów bojowych/dział/ czołgów. Naprędce odtworzono możliwości oddziałów poprzez odrestaurowanie pojazdów będących w rezerwie. Te jednak były zazwyczaj starsze/gorsze od utraconych maszyn z 2014/2015,
  Ponadto wyczerpały się zapasy strategiczne. To co pozostało było de facto spisem w rzeczywistości to ca można było odremontować odremontowano, reszta „sprzętu” były t niekompletne konstrukcje, mocno nadszarpnięte zębem czasu, których to zazwyczaj nie opłacało się odnawiać.
  Utrzymanie pod bronią ponad 200 tysięcy żołnierzy wykańcza Ukrainę finansowo. Rosną koszty armii, ale nie przekłada się to na zdolności obronne. Po pierwsze wydatki „sztywne”: na materiały pędne, żywność żołd etc rosną szybciej niż finansowanie ze strony państwa. Po drugie.. korupcja doprowadza do tego, że otrzymany sprzęt nie spełnia specyfikacji technicznych i jest droższy niż powinien. Alternatywą byłyby dostawy zagraniczne, jednak te są dużo droższe i mogą pomoc krótkotrwale. Za jakiś czas kredyty na zakup sprzętu trzeba będzie spłacić, a w obecnej sytuacji finansowej będzie to dość ciężkie do zrealizowania.

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Obok „dzieci z Michałowa” pojawiły się „dzieci z Lwowa /Kijowa”. MSW Ukrainy oficjalnie przyznało że w wyniku ‚specoperacji” ukraińskich służb ujawniono że „tysiace obcokrajowców” pod pozorem „studiowania na Ukrainie” próbuje nielegalnie przedostać się do UE. Przerzucenie jednego „obcokrajowego studenta”z Ukrainy do UE miało kosztować 15 tys. dolarów;
  od 13 tys. do
  https://strana.today/news/358823-v-ukrainu-pod-vidom-studentov-perepravljali-tysjachi-nelehalov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Ukraińska codzienność. Cytat „W lesie w obwodzie chersońskim przechodzień przypadkowo znalazł powieszonego policjanta”;
  https://strana.today/news/358816-v-khersonskoj-oblasti-najden-poveshennym-politsejskij.html
  W „elitarnym” centrum szkoleniowym ukraińskich sił zbrojnych „Desna” w obwodzie czernichowskim „zastrzelił się” 23-letni „ukrowojak’;
  https://korrespondent.net/ukraine/4409666-v-uchebnom-tsentre-desna-zastrelylsia-voennyi

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.