Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2021r.- 2317 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 583.

 Jurij Witrenko, Prezes Zarządu Krajowej Spółki Akcyjnej „Naftohaz Ukraina”, wysunął kolejne roszczenia wobec nowej nitki gazociągu bałtyckiego- „Nord Stream 2”.

Szef ukraińskiej firmy powiedział, że „prawnie wiążącym” warunkiem certyfikacji gazociągu „Nord Stream 2” jest „odblokowanie tranzytu przez terytorium Ukrainy”.


„Odblokowanie dostępu europejskich odbiorców do zakupu rosyjskiego i środkowoazjatyckiego gazu na wschodniej granicy Ukrainy z dalszym niezależnym rezerwowaniem przepustowości tranzytowych jest prawnie obowiązkowym warunkiem certyfikacji Nord Stream 2”– ogłosił Witrenko, po czym świat zamarł z przerażenia.

Zaznaczył, że bezpośrednimi wymogami III pakietu energetycznego jest oddzielenie operatora gazociągu od wpływów „Gazpromu”, a także zapewnienie nabywcom swobodnego dostępu do zakupu gazu i późniejszej rezerwacji zdolności tranzytowych. 

„Wielkie zwycięstwo dyplomatyczne Ukrainy, że we wspólnym oświadczeniu USA i Niemiec jest bezpośrednie odniesienie– Nord Stream 2 musi odpowiadać duchowi i treści Trzeciego Pakietu Energetycznego UE, inaczej nie może być certyfikowany, a bez tego nie można zarabiać pieniędzy” – powiedział szef ukraińskiego „Naftohazu”.

Dodał, że Ukraina nie wymaga gwarancji politycznych w negocjacjach dotyczących gazociągu, ale wymaga stanowczego wdrożenia przepisów. 

„Nie można pozwolić na dostęp tylko stronom trzecim do gazociągu ‚Nord Stream 2’, bo staną się one uprzywilejowane wobec innych innych gazociągów biegnących z Rosji do Europy, na przykład przez Ukrainę”– podkreślił Witrenko.

To stwierdzenie po raz kolejny potwierdza fakt, że ukraińskie kierownictwo nadal żyje we własnym wirtualnym świecie, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Otóż, ze słów Witrenko wynika jasno, że ​​Ukraina jest głównym negocjatorem dostaw gazu do Europy, podczas gdy Rosja jakby w ogóle nie istnieje wzt. można ją pomijać w negocjacjach, np. w sprawie dalszego funkcjonowania gazociągu „Nord Stream 2”, czy też jakimi gazociągami ma ona przesyłać swój gaz i do kogo.O „państwie agresorze” Kijów zwyczajowo wspomina się tylko wtedy, gdy jest powód do kolejnych bezpodstawnych oskarżeń lub jeśli chce coś uzyskać od Zachodu- swego opiekuna i darczyńcy..

Przypomnę, że wcześniej Jurij Witrenko podziękował Kongresowi USA za nałożenie sankcji na organizacje i osoby odpowiedzialne za planowanie, budowę i eksploatację gazociągu „Nord Stream 2”. I w obliczu takiej jawnej wrogości, czego on się jeszcze spodziewa?

Ukraina wpadła w zastawione na Rosję sidła. Podbijanie zaś swej nieprzejednanej rusofobii, aby zadowolić partnerów zachodnich, w tym oczywiście Polskę, pogrąża ją jeszcze bardziej w bagnie, z którego już i tak już nie ma wyjścia. A wszyscy jej fałszywi przyjaciele- bo na innych nie zasługuje, nie chcą podać jej- z różnych względów- ręki, aby nie utonęła do cna.

Dlatego też, współcześni zwolennicy zbrodniczych idei Bandery, w swej wściekłej bezsilności usiłują odegrać się wszelkimi możliwymi sposobami na rosyjskiej ludności Donbasu, aby w ten sposób dopiec znienawidzonemu przez nich- Putinowi.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 2 granaty

Ostrzał, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz ciężkiej broni maszynowej został przeprowadzony o godzinie 11:43, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 26 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілюють позиції Збройних Сил України з метою підтримання напруги та провокування вогню у відповідь.

Упродовж минулої доби, 25 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Біля КАМ’ЯНКИ ворог обстріляв позиції наших воїнів з мінометів калібру 82 мм.

Поблизу ПІСКІВ окупанти відкривали вогонь зі стрілецької зброї.

В напрямку ЗОЛОТОГО-4 найманці здійснили обстріл з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт безпілотного літального апарату, ймовірно Орлан-10, з перетином лінії зіткнення.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав вогнепальне поранення, ще один зазнав поранення в результаті підриву на ворожому невідомому вибуховому пристрої. Воїни перебувають в лікувальному закладі.

Стан здоров’я обох – задовільний.

Станом на 7 годину ранку, 26 жовтня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Біля ГРАНІТНОГО російські найманці вели вогонь з артилерії калібру 122 мм.

Щоб змусити противника припинити вогневу активність наші захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Наші воїни контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.10.2021r.- 2317 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. ukromedia alarmują o tragicznej sytuacji w szpitalu miejskim w Mikołajowie w którym zabrakło tlenu dla pacjentów z COVID-19. Cytat „W szpitalu miejskim nr 5 przebywa około 300 pacjentów, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Większość z nich potrzebuje wsparcia tlenowego, a dla osób z ciężką chorobą stały dopływ tlenu to kwestia życia i śmierci”. Podobno tlenu zabrakło z winy firmy z obwodu dniepropietrowskiego która miała go dostarczać do szpitala;
  https://novosti-n.org/news/V-gorbolnycze-Nykolaeva-zakonchylsya-kyslorod-bolnie-COVID19-okazalys-v-krytycheskoj-sytuaczyy-227408
  I jeszcze w temacie szef ukraińskiego resortu zdrowia Wiktor Laszko poinformował ze Ukraina „kupuje” tlen w Polsce, w zwiazku z tym ze jedyny zakład który wytwarzał go na Ukrainie zawiesił swoja produkcję;
  https://strana.today/news/359014-ljashko-zajavil-chto-ukraina-zakupaet-kislorod-dlja-patsientov-v-polshe.html
  Plus za UE także USA umieściły Ukrainę na liście państw objętych „najwyższym stopniem ryzyka” w związku z nasilajaca się epidemią koronawirusa;
  https://strana.today/news/359023-ssha-vnesli-ukrainu-v-strany-s-vysokim-urovnem-opasnosti-iz-za-kovida.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Nieoczekiwany zwrot w sprawie „umowy gazowej” jaką Mołdawia miała podpisać z Ukrainą. Premier Mołdawii zaprzeczyła jakoby podpisano taką umowę stwierdzajac m.in że jest to „fałszywa wiadomość’ i „Nieprawda”. Z kolei ukraińska spółka „Naftohaz” potwierdziła podpisanie 12 października „umowy ramowej” z mołdawskim „Energocomem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4410253-v-moldove-otrytsauit-hazovyi-kontrakt-s-ukraynoi
  Ps. Czeski film…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem podczas wystepu w ukromediach przewodniczący parlamentarnej frakcji „Sługa Narodu” Dawid Arachamija przyznał ze w trakcie układaniu liczby osób objetych sankcjami jaką stworzyła Rada Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy doszło do popełnienia „specjalnych” pomyłek, mianowicie wpisano tam błędne dane personalne. Jak stwierdził Arachamija błedy te zrobili specjalnie „skorumpowani urzędnicy” którzy mieli otrzymać za to od 100 tys. do 300 tys. dolarów;
  https://strana.today/news/359039-arakhamija-nazval-summy-kotorye-siloviki-poluchali-za-oshibki-v-sanktsionnom-spiske-snbo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W Kijowie zatrzymano funkcjonariuszy policyjnej „patrolówki’ którzy „dorabiali” sobie do pensji handlując bronia i materiałami wybuchowymi pozyskanymi w tzw. strefie OZS (dawniej ATO) na Donbasie;
  https://strana.today/news/359042-stolichnye-pravookhraniteli-popalis-na-torhovle-oruzhiem.html
  Podobni „dorabiali” sobie policjanci z „wyzwolonego” Kramatorska (terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa) ;
  https://korrespondent.net/ukraine/4410196-razoblacheny-pravookhranytely-torhovavshye-oruzhyem-y-boeprypasamy

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kołomojski kontratakuje? Ukraiński dziennikarz śledczy Ihor Nikołow, związany z portalem „Naszi hroszi”, poinformował ze już jutro (26 października) Kołomojski może otrzymać korzystny dla siebie wyrok sądu nakazujacy ukraińskie państwowej spółce ‚Naftohaz” zwrócenie mu…9 mld metrów sześciennych gazu ziemnego, czyli połowę całego gazu zgromadzonego w ukraińskich magazynach;
  https://ukraina.ru/news/20211025/1032536766.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ależ się wysilili:

  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rzad-chce-zwiekszyc-liczebnosc-wojsk-do-300-tys-zolnierzy-oto-co-zamierza-im/03z74hw

  Ja natomiast tym zawodowym patriotom proponuję, żeby zamiast korzystać z dobrodziejstw „dojnej zmiany” i dalszego niszczenia Polski i jej pozycji na arenie światowej, zajęli się rozwojem gospodarczym, obniżaniem podatków, odchudzeniem zbędnego balastu administracji oraz potanieniem funkcjonowania państwa. O przywróceniu prawa i sprawiedliwości, już nie pomne, bo oni do tego nie dorośli umysłowo.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Śmiech przez łzy

  – Jeśli Rosja zatrzyma dostawy gazu, Ukraina podejmie środki odwetowe – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. Jeżeli Kreml zdecyduje się to zrobić i zniszczy resztki reputacji jako dostawcy surowców do Europy, mamy do dyspozycji szereg asymetrycznych kroków odwetowych – zapewnił Kuleba.
  https://biznesalert.pl/ukraina-zapowiada-odwet-jesli-rosja-zatrzyma-dostawy-gazu/
  Komentarz: Oj strach zagląda w oczy ekipie z Kijowa. Jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu przez Ukrainę(nawet jeśli za nią będzie płacić) sprawi to wiele problemów tamtejszemu systemowi gazowemu.
  Wierchuszka z Kijowa zdaje sobie z tego sprawę, ale…niewiele może zrobić. Pozostają puste groźby, liczenie na „sojuszników” i w ostateczności mszczenie się na …rosyjskojęzycznych obywatelach Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Na Ukrainie minionej doby zarejestrowano aż 734 zgonów z powodu COVID-19. To najwięcej od początku pandemii – wynika z wtorkowych danych ministerstwa ochrony zdrowia tego kraju. W szpitalach brakuje miejsc, Ukraina zaczęła też kupować tlen od Polski.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,27733090,ukraina-sytuacja-przekroczyla-najgorsze-oczekiwania-szybki.html
  Komentarz: Nie tylko koroawirus jest niebezpieczny, brak ogrzewania i złe odżywianie to przepis na epidemię grypy.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o tragicznym położeniu w jakim znalazła się ukraińska służba zdrowia, po tym jak produkcje wstrzymał jedyny działajacy na Ukrainie zakład wytwarzający tlen. Najtragiczniejsza sytuacja jest w sześciu ukraińskich obwodach zaporoskim, mikołajowskim, sumskim, chersońskim, odeskim oraz donieckim (pod kontrolą Kijowa) gdzie brakuje tlenu dla pacjentów chorych na COVID-19;
  https://strana.today/news/359069-nekhvatka-kisloroda-v-bolnitsakh-ukrainy-chto-proiskhodit.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł o wydanym przez sąd w Holandii wyroku w sprawie tzw. złota scytyjskiego z Krymu. Cytat „Sąd Apelacyjny w Amsterdamie po kilku latach postępowania zdecydował o przekazaniu [prawa własnosci] „scytyjskiego złota” z muzeów krymskich na Ukrainę…Kijów już powitał już to jako zwycięstwo, mówiąc, że kolejną rzeczą, jaka zostanie zwrócona Ukrainie będzie sam Krym…Jednak sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta, ponieważ Moskwa zamierza przystąpić do trzeciej rundy sporu i złożyć skargę kasacyjną. Dlatego nie wiadomo, jak długo złoto pozostanie jeszcze w Holandii”;
  https://strana.today/news/359099-skifskoe-zoloto-vernuli-ukraine-chto-ob-eto-izvestno.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W temacie gazowym. Cytat „Ministerstwo Gospodarki i Energii Republiki Federalnej Niemiec potwierdziło, że przesłało swoją konkluzję w sprawie certyfikacji projektu Nord Stream 2 do Federalnej Agencji Sieciowej (niemieckiego regulatora) i uważa, że ​​wydanie koncesji nie będzie stanowić zagrożenia dla dostaw gazu do Europy”;
  https://tass.ru/ekonomika/12770631
  Zaczęło się odliczanie, Kijów znowu pospieszył z propozycją dla ‚Gazpromu”. „Umowa tranzytowa pomiędzy Naftohazem a Gazpromem została podpisana do 2024 roku , zgodnie z którą Rosja musi w tym roku przepompować przez Ukrainę co najmniej 40 mld m sześc. gazu. Jednak Kijów już teraz proponuje przedłużenie kontraktu i zwiększenie wolumenu pompowania błękitnego paliwa [do co najmniej 45 mld]”. Jak poinformował dyrektor generalny „Operatora GTS Ukrainy” Siergiej Makogon „Jeśli chodzi o dalsze kroki, to wytrwale sugerujemy, jeśli strony amerykańskie i niemieckie są zainteresowane, aby przedłużyć umowę tranzytową już teraz, bez czekania do 2024 roku. Jest taka możliwość. Choć dziś jesteśmy gotowi podpisać umowę na kolejne 10- 15 lat z objętością tranzytu co najmniej 45 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie”;
  https://strana.today/news/359164-ukraina-predlozhila-rf-prodlit-kontrakt-na-tranzit-haza.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dzisiaj przed siedziba Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy w Kijowie odbył się protest „weteranów ATO”, którzy domagali się ujawnienia i ukarania winnych tragedii tzw. kotła iłowajskiego z lata 2014 roku. O przyczynienie się do bezprecedensowej klęski ukraińskiej armii obwiniaja „zdrajców wśród wyższych ukraińskich urzędników” generała Rusłana Chomczaka (w czasie walk pod Iłowajskim dowódcy tzw. sektora „B” ukraińskiej armii) oraz Borysa Filatowa i Giennadij Korbana (w 2014 roku zastępców ówczesnego gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Kołomojskiego);
  https://www.capital.ua/ru/news/162377-veterany-voyny-s-rossiey-i-obschestvennye-aktivisty-trebuyut-nakazat-vinovnykh-v-ilovayskoy-tragedii

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem w Charkowie. Cytat „Śmiertelny wypadek drogowy miał miejsce na Prospekcie Gagarina. Kierowca samochodu Infiniti z dużą prędkością wjechał na skrzyżowanie z czerwonym światłem i zderzył się z Chevroletem Aveo, w wyniku czego samochody zostały rozerwane na kawałki. Kierowca drugiego samochodu zginął, a trzech pasażerów Infiniti zostało rannych [później jedna z tych osób zmarła]”.
  Ukromedia informują że sprawca wypadku, czyli kierowcą ‚Infiniti”, był 16-letni „mażor” (czyli synalek bogatych i wpływowych rodziców) z Charkowa który uwielbia jeździć z zawrotną prędkością po mieście, a kiedy policja go zatrzymuje to każe im iść „w p.zdu”;
  https://strana.today/news/359170-v-kharkove-26-oktjabrja-na-prospekte-haharina-proizoshlo-smertelnoe-dtp.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.