Wojna domowa na Ukrainie 27.10.2021r.- 2318 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 584.

W proces negocjacji w formie wideokonferencji włączyła się ekonomiczna podgrupa Mińskiej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. 

Jak zwróciła uwagę oficjalna przedstawicielka republiki, Minister Pracy i Polityki Społecznej DRL Larisa Tołstykina, w programie wczorajszego spotkania omówiono dwie ważne kwestie.

Pierwszy poruszany problem dotyczył zaopatrzenia w wodę. W ramach drugiego punktu porządku obrad zaplanowane było omówienie przywrócenia wypłaty przez Kijów emerytur obywatelom DRL.

Dodatkowo o godzinie 14:00 kolejna runda negocjacji w formie wideokonferencji rozpoczęła podgrupa robocza ds. bezpieczeństwa.

Kluczową kwestią w porządku obrad była sprawa schwytania i nielegalnego zatrzymania obserwatora przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK Andrieja Kosiaka, a także bezczynność organizacji międzynarodowych w sprawie tego skandalicznego incydentu, do którego dopuściły się ukraińskie służby specjalne.

Pojawiło się pytanie o eskalację na linii kontaktu, wzrost naruszeń zawieszenia broni przez USZ, które spowodowały szkody w infrastrukturze, budynkach cywilnych i obrażenia wśród ludności cywilnej.


Poza tym, w dniu wczorajszym z winy strony ukraińskiej ponownie zablokowano posiedzenie grupy roboczej ds. humanitarnych Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie.

O czym poinformowała wczoraj- 26 października Komisarz Praw Człowieka w DRL Daria Morozowa.

„Ze względu na destrukcyjne zachowanie przedstawicielki Kijowa, Galiny Tretiakowej, po raz kolejny nie udało nam się poczynić postępów w żadnej z kwestii objętych porządkiem obrad. W tym wymiana zatrzymanych i poszukiwanie osób zaginionych.

Przypomnę, że kryzys w negocjacjach grupy humanitarnej rozpoczął się dokładnie wraz z przybyciem Tretiakowej i trwa od ponad półtora roku. Tym razem wystarczyło, aby przekonać się o jej niekompetencji i niekonsekwencji jako negocjatorki. Zerowe wyniki dzisiejszego spotkania tylko po raz kolejny potwierdziły, że nie osiągniemy konstruktywnego dialogu z tym przedstawicielem Kijowa”– powiedziała Daria Morozowa.

Poinformowała także o żądaniu DRL i ŁRL wycofania Galiny Tretiakowej z procesu negocjacyjnego, dodając, że uważa, iż najbardziej odpowiednim kandydatem na to stanowisko jest osoba polityczna i publiczna Wiktor Medwiedczuk, który ma doświadczenie w pracy nad Platformą Mińską i w sprawie przeprowadzenia wymiany zatrzymanych.

„Potwierdzając nasze zaangażowanie w produktywną pracę, wróciliśmy do propozycji wygłoszonej w styczniu 2021 r. i ogłosiliśmy gotowość przekazania w geście dobrej woli panu Medwiedczukowi lub jego przedstawicielowi trzech kobiet, które obecnie odsiadują wyroki w więzieniach republiki. Przypomnę, że to Galina Tretiakowa wcześniej zablokowała tę inicjatywę DRL i ŁRL.

Jeśli władze ukraińskie są naprawdę zainteresowane przełamaniem impasu w negocjacjach w kierunku humanitarnym, to mają nad czym popracować”– podkreśliła Rzeczniczka Praw Obywatelskich DRL.

Wydarzenia ostatnich dni wyraźnie pokazują, że strona ukraińska świadomie, celowo i z coraz większą intensywnością nie tylko prowokuje nową rundę zakrojonej na szeroką skalę eskalacji, ale także otwarcie stosuje metody terroru. 

Oświadczyła o tym minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorova, komentując próby okupacji Staromarievki przez WFU.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych zajęły wieś Staromariewka na linii styku w Donbasie, donosi ukraińska gazeta Babel, powołując się na źródła w Ministerstwie Obrony Ukrainy.

Podano, że wojsko weszło do osady w poniedziałek wieczorem. Z publikacji medialnej dowiadujemy się, że informacje o zajęciu miejscowości zaczęli rozpowszechniać korespondenci wojenni w Donbasie, a także dziennikarze DiŁRL, po czym zostało to potwierdzone przez przedstawicieli ukraińskiego resortu obrony.

„Ukraińskie Siły Zbrojne odzyskały wieś Staromariewka w obwodzie donieckim pod kontrolę rządu ukraińskiego. Znajduje się w pobliżu wsi Granitnoje. Informację tę najpierw rozpowszechniali tzw. korespondenci wojenni bojowników i separatystyczne media. Źródła ‚Babel’ w Ministerstwie Obrony Ukrainy potwierdziły te informacje”– poinformował ukraiński portal  „Babel” .

Według Babel w 2020 roku we wsi mieszkało 150 osób, w tym siedmioro dzieci. Wieś znajdowała się w „szarej” strefie.

Tymczasem później oficjalni przedstawiciele ukraińskiego resortu obrony zaprzeczyli rozpowszechnianym przez Babel informacjom o zdobyciu osady Staromariewka.

„Dziś na portalach społecznościowych rozeszła się informacja o rzekomym zajęciu przez ukraińskich żołnierzy przestrzeni interpozycyjnej na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego, niedaleko osiedla Granitnoje. Dowództwo Połączonych Sił stwierdza, że ta informacja jest nieprawdziwa. To kolejna próba… zdyskredytowania i oskarżenia Ukrainy o naruszenie linii demarkacyjnej”– takie oświadczenie zamieszczono na Facebooku centrum prasowe Dowództwa Operacji Połączonych Sił USZ.

Potwierdzono też stanowczo, że stanowiska bojowe wojsk ukraińskich pozostają w tych samych miejscach.

Poza tym, jak donoszą ukraińskie media, o raz pierwszy armia kijowska użyła tureckich dronów szturmowych Bayraktar TB2 w Donbasie. Media powołują się na ochotnika Romana Donika, który opublikował wideo z incydentu:

Według Donika wojska ukraińskie użyły dronów uderzeniowych do zniszczenia „rosyjskiej artylerii”, która rzekomo prowadziła ostrzał w pobliżu wsi Granitnoje. 

Redaktor ukraińskiej publikacji „Censor.net” Jurij Butusow poinformował, że rozkaz użycia drona wydał szef Ukraińskich Sił Ukrainy Walery Załużny. 

Według niego, ukraiński żołnierz 93 brygady zginął od ostrzału armii DRL.


 „Według źródeł Censor.net, dziś bateria rosyjskich haubic D-30 rozpoczęła ostrzał pozycji ukraińskiej 93 brygady zmechanizowanej w rejonie Granitnoje. Bateria ta zabiła żołnierza 93 brygady (…) w odwecie został wysłan do obszaru bitwy Bajraktar, a rosyjska haubica została zniszczona przez bombę kierowaną” – napisał Donik na Facebooku. 

Strona ukraińska zapomniała wyjaśnić, że wczoraj Ukraińskie Siły Zbrojne jako pierwsze uderzyły w kilka osiedli DRL. A żołnierze Rzeczypospolitej zostali zmuszeni do odpowiedzenia ognie, w celu stłumienia ukraińskiego ostrzału. W szczególności, według informacji z biura DRL w WCKiK, USZ otworzyły wczoraj rano ogień moździerzowy na obrzeżach wsi Nowaja Mariewka w rejonie telmanowskim na południu DRL (położonego 4 km od Staromariewki). 

Wyjaśniono, że ogień był prowadzony o godz. 06.20 i 06.45 z pozycji wojsk ukraińskich w pobliżu osady Granitnoje. Wystrzelono 20 min kalibru 82 mm i 120 mm. W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek mieszkalny. Następnie o 14:40 z tych samych pozycji USZ wystrzeliły trzy pociski kalibru 122 mm na osadę Telmanowo. W wyniku ostrzału we wsi odłączono 12 podstacji transformatorowych, szpital, szkołę, kotłownię, a ponad 350 odbiorców zostało bez prądu. Odnotowano również uderzenie na terenie zakładu wodociągowego przy ul. Lenina 297, uszkodzenie przeszklenia w domach przy ul. Lenina 37 i 39. Wcześniej jak wiemy jednostkiUSZ  zajeły wieś Staromariewka w części neutralnej linii styku w Donbasie. Jednakoficjalni przedstawiciele resortu obrony Ukrainy zdementowali te informacje.

Dodam, że rejon wsi Staromariewki ma bardzo duże znaczenie strategiczne, gdyż leżąc na najbardziej wysuniętym na wschód południowego odcinka frontu, może ułatwić USZ rozcięcie go na dwie części, poza tym odzyskując w tym kierunku kontrolę nad odcinkiem granicy z FR.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, USZ nadal utrudniają realizację bezpiecznych lotów UAV Misji:

-UAV dalekiego zasięgu SMM zostały zakłócone przez sygnały GPS podczas lotów w pobliżu Niżnego Nowogrodu, wsi Warwarowka, Priwolju, Kalinowa, .Rogańskoje, . Nowoandrejewki i Konstantinowki,

-UAV średniego zasięgu SMM został zakłócony przez sygnał GPS podczas lotu w pobliżu Niżnego Nowogrodu i wsi Orłowskoje,

-UAV krótkiego zasięgu SMM zostały zakłócone przez sygnał GPS podczas dwóch lotów w pobliżu osady Dzierżyńsk (ukraiński Toreck) i jeden lot w pobliżu wsi Kalinowo.

Misja OBWE kontynuuje rejestrowanie działań bojowych w rejonie rozgraniczenia nr. 3 Bogdanowka-Pietrovskoje oraz w promieniu 5 km od niego.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi miejscami składowania broni, w tym na terenach mieszkalnych:

-1 czołg nieznanego typu w pobliżu osady Spornoje,


-2 czołgi T-72 w strefie mieszkalnej wsi Konstantinowka.

Dodatkowo, jak już o tym częściowo wspomniałem, w ciągu minionej doby USZ na donieckim odcinku frontu 6 razy naruszały warunki zwieszenia broni, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 60 pocisków.


Ostrzały prowadzone były o godzinie:

06:20, 06:45 i 14:40, z kierunku miejscowości Granitnoje w stronę Nowomariewki (2 ostrzały) i Telmanowa (1 ostrzał)- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (1 ostrzał, 3 pociski), moździerzy kaliber 120 mm (10 min) i 82 mm (10 min).

08:00, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- północno-zachodnie obrzeża Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min),

17:50, z kierunku Nowotroickoje w stronę Dokuczajewska- na południe od Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (10 granatów), 

19:50, z kierunku Trawniewoje w stronę Gołmowskiego- w rejonie Gorłówki, przy użyciu broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów).

W wyniku ostrzału terytorium DRL ze strony USZ uszkodzeniu uległy następująca substancja mieszkaniowa i infrastruktura cywilna:

miejscowość Gołmowskij, ul. Palladin nr, 38 (trafienie w rurę gazową),


miejscowość Nowja Mariewka, ul. Centralna nr, 39 (uszkodzenie przeszklenia),


miejscowość Jakowlewka:


ul. Jasinowackaja nr, 133 (odnotowano uszkodzenie budynku mieszkalnego),


gazociąg elektrowni kopalni imienia A.F. Zasiadko w przemysłowej części Jakowlewki,


miejscowość Telmanowo:


12 podstacji transformatorowych, wyniku czego został pozbawionych energii elektrycznej: szpital, szkoła, kotłownia, a ponad 350 odbiorców zostało bez prądu.

ul. Lenina nr, 297 – odnotowano trafienie na terenie wodociągu.


linia energetyczna Telmanowo-Kujbyszewo została uszkodzona, w wyniku czego dwie osady – Pierwomaisk i wieś Wola zostały pozbawione energii, 199 abonentów było pozbawionych dopływu prądu.

Pojawiły się również doniesienia o uszkodzeniach budynków mieszkalnych i infrastruktury we wsi. Gołmowskij.

Na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby też było względnie niespokojnie, gdyż USZ aż 4 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano tereny Zołotoje-5, osadę Kalinowo i wieś Horoszoje, przy użyciu 122-mm dział artyleryjskich, ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 27 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілювати позиції Збройних Сил України.

Упродовж минулої доби, 26 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 13 порушень режиму припинення вогню, 6 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Біля ГРАНІТНОГО найманці чотири рази вели вогонь з артилерії калібру 122 мм.

Поблизу НОВОЗВАНІВКИ ворог здійснив обстріл з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів. Крім цього, ділянки місцевості в районі цього населеного пункту потрапили під обстріл з артилерії калібру 122 мм.

Неподалік ТРОЇЦЬКОГО противник вів вогонь з протитанкового ракетного комплексу.

В бік КРИМСЬКОГО окупанти відкривали вогонь з артилерії калібру 122 мм.

В напрямку ТРАВНЕВОГО найманці двічі обстріляли наші позиції з гранатометів різних систем.

Біля ЗАЙЦЕВОГО обстріл вівся зі станкових протитанкових гранатометів.

Позиції біля ЛУГАНСЬКОГО потрапили під обстріл з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

Поблизу ПАВЛОПОЛЯ російсько-окупаційні війська задіяли безпілотний літальний апарат, за допомогою якого здійснили скидання пострілів ВОГ-17.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення, несумісне з життям, ще один зазнав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі.

Стан його здоров’я – задовільний.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким героя, який загинув за Україну.

Наші захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили противника припинити обстріли, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Завдяки зусиллям українських воїнів рубежі наших підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 27 жовтня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу ГРАНІТНОГО окупанти здійснили обстріл з артилерії калібру 122 мм.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські підрозділи продовжують виконувати визначені завдання за призначенням.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.10.2021r.- 2318 dzień od nowego rozejmu.

 1. Vesti (Ukraina):
  Poklonskaya odpowiedziała na groźby ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Kuleba.

  Natalia Poklonskaya, która niedawno została ambasadorką Rosji w Republice Zielonego Przylądka, ironicznie przyjęła groźbę ukraińskiego ministra spraw zagranicznych. Powodem reakcji była obietnica Dmitrija Kuleby, że nie zapomni Poklonskiej i nigdy nie zostawi jej samej.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Generalna [Ukrainy] zajmują się ekstradycją Ambasadora Federacji Rosyjskiej.
  Oleg Nikolenko, rzecznik ukraińskiego MSZ, powiedział, że nowo mianowana ambasador Rosji Natalia Pokłońska nie będzie mogła ukryć się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości;

  „Ja też ich nigdy nie zapomnę. Pamiętam też tych, którzy dokonali zamachu stanu na Ukrainie i ich sługusów, którzy obrócili w ruinę niegdyś kwitnący i rozwijający się kraj” – powiedziała Pokłońska.

  https://vesti.ua/mir/poklonskaya-otvetila-na-ugrozy-glavy-mid-ukrainy-kuleby

  Komentarz:

  Maniaprzepraszania, wiem, że ją nie cierpisz ale jest tak ładna i w genach i po nazwisku Polka.
  A że przysłowiowa blondynka, trudno, nie tak łatwo w życiu spotkać kobiety, co by miały w sobie naraz wszystkie zalety. .
  W sam raz nadaje się do trollowania Ukraińców.
  Już wcześniej pisałem, że FSB urządziło tym sobie ,,afrykańskie safari” a Pokłonska robi tu za kozę -przynętę.
  Odważna?
  Powiem inaczej: Pokłońska to typ ,,politycznego kamikadze”.
  (chyba winne temu są te… polskie geny)
  przy tym na razie (odpukać, oby nie skończyła jak Mata Harii) ma ta kobita szczęście, bo jak kotka zawsze spada na cztery łapy.
  .https://demotywatory.pl/uploads/1258842615_by_szopenak.jpg

  Na jej obronę mam innego mema:

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraińskie Siły Zbrojne próbowały wysadzić doniecką bazę naftową za pomocą drona z materiałami wybuchowymi. Na szczęście pocisk nie eksplodował
  https://novorosinform.org/vsu-popytalis-vzorvat-neftebazu-donecka-s-pomoshyu-bpla-81790.html

  Kanał w komunikatorze Telegram „Donbass Resolves” informuje, że Siły Zbrojne Ukrainy zostają przeniesione przez Kijów w granice DRL.
  Kolumny artylerii i pojazdów pancernych ze Słowiańska i Bachmuta podążają do Doniecka i Gorłówki. Jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy przemieszczają się na południe do granicy DRL, gdzie dzień wcześniej doszło do starć zbrojnych między armią ukraińską a obrońcami Donbasu.
  https://novorosinform.org/vsu-styagivayut-artilleriyu-i-bronetehniku-k-gorlovke-i-donecku-81785.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł o wczorajszym makabrycznym wypadku drogowym w Charkowie, gdzie 16-letni „mażor” kierujący „Infiniti” staranował na czerwonym świetle inny samochód osobowy zabijajac na miejscu kierującego nim 58-latka. Ukromedia ujawniły dane bandyty, którym ma być niejaki Nikołaj Charkowski, synalek „oligarchy mięsnego” z Charkowa, wielokrotnie już mający do czynienia z policja za swoje wybryki. Miedzy innymi kilka lat temu wdał się w sklepie w awanturę ze swoja rówieśnicą a gdy na pomoc jej przyszli matka z bratem to ostrzelał ich z broni pneumatycznej. Oczywiście żadne „przykrosci” ze strony policji i sądu go nie spotkały, teraz po zatrzymaniu też odgrażał sie „że nic mu nie zrobią’ oraz że wkrótce „będzie za granicą”;
  https://strana.today/news/359205-dtp-kharkov-vse-podrobnosti-foto-i-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W nocy w Charkowie policja obezwładniła i zatrzymała 24-letniego „weterana OZS” (dawniej ATO) który groził „rozprawą” swojej byłej dziewczynie przy uzyciu granatu bojowego;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4410764-v-kharkove-uhrozhavsheho-vzorvat-hranatu-uchastnyka-oos-zaderzhala-polytsyia
  Z kolei w Kijowie przy jednej z ulic znaleziono zwłoki męzczyzny jak sie okazało 36-letniego ‚weterana ATO” . podobno cierpiał on na „zawodowa chorobę” takich jak on „weteranów”, czyli alkoholizm i do jego śmierci mogły się przyczynić osoby z którymi ostatnio „biesiadował”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4410618-v-kyeve-naiden-ubytym-veteran-ato-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie SAAKASZWLIADY. Władze Gruzji bez podania przyczyny nie wpuściły na swoje terytorium ukraińskiego prawnika Saakaszwilego. Miał on zostać zatrzymany zaraz po wylądowaniu w Tbilisi przez gruzińskich pograniczników po czym mieli oni mu zabrać paszport i „zapakować” do samolotu lecącego do Kijowa;
  https://interfax.com.ua/news/general/775722.html
  Na terytorium Gruzji nie wpuszczono także, bez podania przyczyny, znanego ukraińskiego dziennikarza Dmytro Gordona. Sam Gordon stwierdził ze ma to związek z tym ze chciał odwiedzić Saakaszwilego by przeprowadzic z nim wywiad;
  https://korrespondent.net/ukraine/4410761-skandal-y-pozor-hordona-ne-pustyly-v-hruzyui

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie kryzysu energetycznego na Ukrainie. Według oficjalnych danych obecnie pracuje 27 „energobloków” holdingu „DTEK” (Achmetowa) oraz 3 „bloki” elektrociepłowni będących własnością spółek państwowych. W pełni pracuje tylko jednak elektrociepłownia, należaca do ‚DTEK”, znajdująca sie w obwodzie lwowskim;
  https://korrespondent.net/business/companies/4410772-nekhvatka-uhlia-rabotauit-v-osnovnom-enerhobloky-dtek

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Minister zdrowia Ukrainy wezwał mieszkańców kraju do szczepień przeciw COVID-19. Dobowa liczba zgonów zakażonych na Ukrainie osiągnęła we wtorek rekordową liczbę 734.
  https://www.rp.pl/ochrona-zdrowia/art19051741-ukraina
  Komentarz: Sytuacja na Ukrainie powoli wymyka się spod kontroli. Liczba zakażeń, hospitalizacji nie jest rozłożona równomiernie. Najwięcej chorych jest w Kijowie i obwodzie lwowskim, tam już zaczyna brakować tlenu i respiratorów. Zresztą do szpitali przyjmuje się tylko najcięższe przypadki.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Skandal w ukraińskiej agencji antydopingowej. Według raportu WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) strona ukraińska miała manipulować przy testach antydopingowych. Między innymi miano ostrzegać sportowców, tak by się „odpowiednio przygotowali” do testów oraz „mataczyć” z próbkami. Według WADA do takich działań miało dochodzić systematycznie od 2012 roku oraz że „praktyka ta mogła być stosowana przed ważnymi zawodami międzynarodowymi”;
  https://korrespondent.net/sport/other/4410684-antydopynhovoe-ahentstvo-ukrayny-manypulyrovalo-s-probamy-WADA

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Propaganda sukcesu
  Państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczął kampanię na rzecz polepszenia wizerunku Ukrainy w oczach polskich przedsiębiorców. Pojawiło się kilka artykułów w których to zachwala się „klimat inwestycyjny” na Ukrainie.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-coraz-bardziej-atrakcyjna-dla-polskich-firm-ryzyko-tu-sie-oplaca,501973.html
  https://www.wnp.pl/finanse/najwieksze-finansowanie-bgk-na-ukrainie-juz-przynosi-efekty,502004.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Francji. Rzecznik prasowy rządu Francji Gabriel Attal poinformował że Francja może na poczatku listopada wprowadzić sankcje przeciwko…Wlk. Brytanii, jeśli Londyn nie zmieni swojej polityki w obszarze rybołówstwa. Jednym z powodów takiego kroku strony francuskiej ma być ograniczenie przez władze brytyjskie wydawania zezwoleń na połowy na wodach Jersey francuskim rybakom (mieli oni otrzymać tylko połowę licencji, których żądali). Komentując to Attal miał stwierdzić ze „To niedopuszczalna sytuacja, a nasza cierpliwość zbliża się do granicy”;
  https://tass.ru/ekonomika/12779231

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, pojawił się nowy „indeks barszczowy” na Ukrainie za okres 10.2020 – 10.2021. „Indeks barszczowy” jest lista produktów będących podstawą tradycyjnej ukraińskiej potrawy, a który pokazuje jak zmieniły się ceny tych produktów (w porównaniu z poprzednim okresem zdrożały łącznie o 5,52%);
  https://brdo.com.ua/news/indeks-borshhu-yak-zminylysya-tsiny-na-produkty-v-ukrayini-za-rik/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Pojawił się kolejny ranking prezydencki na Ukrainie. Według niego na Zełenskiego chciałoby zagłosować 25,7% (jeszcze w sierpniu było to 28,8%). Następny jest Poroszenko z 14%, a „podium” zamyka Jurij Bojko z 11,7%. Co ciekawe w rankingu na dośc wysokim miejscu (piątym) pojawił się były przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy którego „obalił” Zełenski obawiając się jego rosnącej popularności. Na Razumkowa zagłosowałoby aż 8,8% , a jeszcze w sierpniu było to tylko 2,3%;
  https://www.5.ua/ru/polytyka/reitynh-zelenskoho-y-partyy-sluha-naroda-prodolzhaet-padat-sotsopros-258656.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem z powodu niedoboru węgla na składach elektrociepłowni Ukraina będzie sie musiała „przeprosić’ z Białorusią i od listopada zacząć kupować od niej energię elektryczna…
  https://strana.today/news/359306-ukraina-vozobnovit-import-elektrichestva-iz-belarusi.html
  …oprócz tego Ukraina będzie także zmuszona do importu pszenicy i to pomimo „rekordowego urodzaju” tego zboża w tym roku. Według ukraińskich ekspertów powodem tego jest „niekontrolowany eksport ukraińskiej pszenicy”;
  https://news.finance.ua/ru/news/-/502141/rekordnyj-urozhaj-ne-spaset-ukraina-v-etom-godu-budet-vynuzhdena-importirovat-zerno

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad1
   Jeśli Białoruś się na to zgodzi. „Batko” otrzymał pokaźną pomoc z FR i jest możliwe, że Kreml chce wykorzystać obecny kryzys energetyczny do osłabienia Ukrainy. Kilka dni (tygodni?) z włączeniami prądu spowoduje poważne straty dla ukraińskich przedsiębiorstw/gospodarki. A to będzie się przekładało na zdolności finansowe państwa i możliwości finansowania armii.
   Eergia jest zakupiona na listopad, jednak powątpiewam, żeby władze w Kijowie uporały się z problemem do grudnia br. A w następnym miesiącu Białoruś ma pełne prawo dokonać „zaplanowanych remontów” względnie ograniczyć sprzedaż w związku z krajowym zapotrzebowaniem.
   Ad2
   Ten niekontrolowany eksport trwa juz lata. Nie wiadomo nawet ile zboża jest składowane. Kontrole wykazują, że zazwyczaj dużo mniej jest w spichrzach niż formalnie zadeklarowano. W dodatku większość zapasów to pszenica gorszej jakości przeznaczona na pasze dla zwierząt.
   Swoją drogą, czy to przypadkiem nie identyczna sytuacja jaka miała miejsce podczas „hołodomoru”? Do teraz władze w Kijowie uważają, że była to zbrodnia ZSRR wobec ludzkości. Tymczasem sami doprowadzają do podobnej sytuacji (emeryci poszukujący żywności w koszach na śmieci to jż norma!)

   Polubione przez 4 ludzi

 14. Wieści z najpotężniejszej armii Europy jak mawiał Poroszenko.

  Koncern Ukroboronprom poinformował o przekazaniu do Lotnictwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy kolejnej partii zmodernizowanych śmigłowców Mi-24PU-1. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Defence24.pl są to zaledwie 3 maszyny, które objęto tą dość ograniczoną modernizacją.
  https://www.defence24.pl/ukraina-zmodernizowane-smiglowce-mi-24pu-1-trafily-do-armii

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „23-letni pan Jakub na obrzeżach Szczecina próbował zatrzymać pijanego kierowcę, ale ten wcisnął pedał gazu i przejechał po mężczyźnie, w jednej chwili rujnując mu całe życie. Pan Jakub przeżył, ale nie może stać, mówić, samodzielnie jeść. Wymaga całodobowej opieki i kosztownej rehabilitacji…Pan Jakub wpadł pod koła i został dosłownie zmiażdżony, a następnie był wleczony pod samochodem. W stanie agonalnym trafił do jednego ze szczecińskich szpitali. Mimo że szanse na przeżycie były niewielkie, lekarzom udało się go uratować…Kiedy policja zatrzymała sprawcę, ten nie był wstanie ustać na nogach. To 29-letni obywatel Ukrainy Vadym L. Od zdarzenia cały czas przebywa w szczecińskim areszcie. Prokurator przedstawił mu dwa zarzuty. Jeden to prowadzenie samochodu po pijanemu. Drugi jest znacznie poważniejszy”;
   https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-26/interwencja-probowal-wyrwac-kluczyki-pijany-kierowca-zrujnowal-mu-zycie/

   Polubione przez 4 ludzi

 15. Tak sobie patrzę i myślę… biedni tam ci ludzie, ta wojna zdaje się nie mieć końca… nie często tu zaglądam. Doniesienia o użyciu tureckiego drona zdają się potwierdzać, Jest coś jeszcze: gdy widzę tekst typu „Jeszcze nie wiadomo, jakie skutki będzie miał ten widowiskowy pokaz siły ukraińskiej armii” to zbiera mnie na rzyganie. Może takie, że ruska rakieta wleci do ich sztabu przez okno? Nigdy nie wiadomo… https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/ukraina-u%C5%BCy%C5%82a-szturmowego-drona-w-donbasie/ar-AAQ1fOT?ocid=msedgntp

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ważnym pytaniem jest czy rzeczywiście wykorzystano tureckiego drona do ataku na siły DRL. Wczoraj jeden z czytelników fora wskazał kilka nieścisłości. Film nie zgadza się z narracją/raportem zaprezentowanym przez stronę ukraińska.
   Bardzo możliwe, że wykorzystano jeden z archiwalnych materiałów w wojnie o Karabach. Turcja co prawda dostarcza maszyny Ukrainie, jednak mam takie wrażenie, ze nie za bardzo ufa „sojusznikowi” i nie godziła się na użycie tego sprzętu na linii styku. Podobne zresztą postąpili Amerykanie, :dostarczyli „Jeveliny”, ale jednocześnie wymogli na rządzie w Kijowie, żeby ową broń nie lokalizowali zbyt blisko strefy walk. W pamięci „sojuszników” pozostał obraz utraconych na rzecz DRL (nawet nie rozpakowanych) nowoczesnych radarów (zimą 2015).
   Obecne „newsy” o kolejnych sukcesach ukraińskiej armii i natężenie ostrzału może wynikać z kompletnie innego powodu. Władze w Kijowie chcą odwrócić uwagę społeczeństwa od naprawdę ważnych spraw państwowych. Po pierwsze koronawirus/grypa zbiera coraz większe żniwo. Po drugie kryzys energetyczny: brakuje węgla i gazu możliwe są przestoje elektrowni. Po trzecie: szalejąca inflacja i wzrost cen opłat za gaz wodę energię elektryczna. I szykuje się kolejny kryzys: obniżane są prognozy wzrostu PKB.
   Do tego może dochodzić też chęć przypodobania się „sojusznikom”-Kijów” liczy, że otrzyma wsparcie finansów, wszak walczy z rosyjską inwazją 🙂
   Nie neguje, że UA mogła użyć jakichś dronów w strefie walk, bardziej jednak prawdopodobne jest, że użyli jednej z „wunderwaffe” ukraińskiej zbrojeniówki-cywilnego drona zmodernizowanego do wystrzeliwania rakiet, takie ataki już się zdarzały.
   W każdym razie, atak został już potępiony przez…Niemcy. A to oznacza, ze władze w Kijowie stąpają po cienkim lodzie. Psują sobie opinie w kraju, który współzadecyduje czy Ukraina nadal powinna być krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu.

   Polubione przez 4 ludzi

 16. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli „rozbrat” obecnej administracji Białego Domu z mediami które faktycznie doprowadziły do „wyniesienia” Bidena na urząd Prezydenta USA. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oskarżyła Facebook i inne portale społecznościowe o publikowanie dezinformacji na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz „opieszałość” w ‚walce z taką dezinformacją”;
  https://strana.today/news/359334-belyj-dom-obvinil-facebookv-publikatsii-dezinformatsii-o-vaktsinakh.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.