Wojna domowa na Ukrainie 28.10.2021r.- 2319 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 585.

 „Wydarzenia ostatnich dni wyraźnie pokazują, że strona ukraińska świadomie, celowo i z coraz większą intensywnością nie tylko prowokuje nową rundę zakrojonej na szeroką skalę eskalacji, ale także otwarcie stosuje metody terroru.”– oświadczyła minister spraw zagranicznych DRL, Natalia Nikonorowa, komentując próby okupacji Staromariewki przez USZ.

 „Tylko w ciągu ostatniego tygodnia trzech cywilów zostało rannych w wyniku ostrzału przez ukraińskie formacje zbrojne, w tym jedenastolatek. Strona ukraińska pod przykrywką swojego przedstawicielstwa w WCKiK eksploatuje teren, ostrzeliwując nasze miasta i pozycje Milicji Ludowej DRL bezpośrednio z podwórek budynków mieszkalnych. Od prawie dwóch tygodni nielegalnie przetrzymywany jest obserwator reprezentacji ŁRL w WCKiK, który został nie tylko podstępnie porwany, ale także poddawany torturom, przesłuchaniom i innej przemocy fizycznej i psychicznej”– powiedziała Natalia Nikonorowa podkreślając, że ​​wczoraj strona ukraińska dokonała kolejnego rażącego aktu agresji: ukraińskie formacje zbrojne podjęły próbę zajęcia osady Staromariewka w obwodzie telmanowskim, leżącym na linii styku.

 „Wszystkie te działania strony ukraińskiej są zasadniczo sprzeczne nie tylko z dokumentami pakietu mińskiego, ale także z szeregiem aktów prawa międzynarodowego, przede wszystkim z II Protokołem Dodatkowym do Konwencji Genewskich z 12 sierpnia 1949 r. o ochronie ofiary niemiędzynarodowych konfliktów zbrojnych. Artykuł 13 tej ustawy stanowi, że ludność cywilna nie powinna być celem ataków, a przemoc lub groźba jej użycia, której głównym celem jest terroryzowanie ludności cywilnej, jest surowo zabronione.”– wyjaśniła Nikonorowa.

„Te działania Ukraińskich Sił Zbrojnych są również rażącym naruszeniem przez Kijów punktu ‚a’ uzgodnionych i podpisanych przez republiki i Ukrainę dodatkowych środków w dniu 22 lipca 2020 r. w celu wzmocnienia warunków zawieszenia broni. Zgodnie z tym paragrafem wszelkie działania ofensywne (wszelkie zmiany w rozmieszczeniu wojsk, wyposażenie inżynieryjne pozycji, w tym okopy, wszelkie zbliżanie się uzbrojonych osób w kierunku wroga) są surowo zabronione”– dodała Natalia Nikonorowa.

Stwierdziła, że ​​takie prowokacje ukraińskich formacji zbrojnych są kategorycznie niedopuszczalne.

„Wzywamy kraje gwarantów i społeczność światową do wykorzystania wszelkich możliwych metod nacisku na Kijów w celu natychmiastowego powstrzymania arbitralności stworzonej przez władze ukraińskie i przywrócenia ich do kanału dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. W przeciwnym razie takie agresywne i otwarcie terrorystyczne działania USZ nieuchronnie doprowadzą do tragicznych konsekwencji dla wielomilionowego Donbasu”– podsumował minister spraw zagranicznych DRL.

*

To nie jest koniec eskalacji zbrodniczego konfliktu przez Ukraińskie Siły Zbrojne, bo wczoraj próbowały one wysadzić w powietrze skład ropy w obwodzie kirowskim w Doniecku. O czym poinformował dziś przedstawiciel DRL w podgrupie mińskiej ds. bezpieczeństwa Aleksiej Nikonorow.

„Ukraińskie Siły Zbrojne w dalszym ciągu rażąco łamią wszystkie istniejące porozumienia, dokonując nowych bezzasadnych prowokacji na linii kontaktu. Tak więc dziś rano popełniono kolejny akt terrorystyczny. Ukraińskie Siły Zbrojne, używając bezzałogowych statków powietrznych, podjęły próbę ponownego wysadzenia w powietrze składu ropy w obwodzie kirowskim w Doniecku. Bezzałogowy statek powietrzny z doczepionym ładunkiem wybuchowym spadł na jeden ze zbiorników składu ropy, ale nie eksplodował od razu”– powiedział Nikonorow.

Dodał, że po odkryciu bezzałogowego statku powietrznego przedstawiciele SMM OBWE zostali niezwłocznie poinformowani o incydencie. Jednak podczas próby zneutralizowania niewybuchy nastąpiła eksplozja z powodu przypiętego detonatora, który był zaprogramowany na określony czas. Nie ma ofiar ani zniszczeń na dużą skalę.

„Działania Ukrainy traktujemy jako ukierunkowaną kampanię terrorystyczną skierowaną przeciwko infrastrukturze cywilnej i ludności cywilnej republiki. Wzywamy SMM OBWE do odnotowania faktu użycia atakującego UAV i niezwłocznego odzwierciedlenia tego w raportach”– podsumował Nikonorow.

Misja OBWE oczywiście nic nie zrobi w tym kierunku, ale za to armia kijowska próbowała po raz kolejny zagłuszyć drona OBWE

USZ wykorzystywały metody wojny elektronicznej ( EW ) do zakłócania pracy bezzałogowych statków powietrznych ( UAV ) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w regionie Zołotoje- na ługańskim odcinku frontu. 

„W rejonie osady Zołotoje mobilna grupa 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie obecności sprzętu wojskowego rozmieszczonego na tym obszarze”–  poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

 Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne zainstalowały fałszywe znaki zagrożenia minowego przy wejściu do Popasnej, aby zakłócać pracę obserwatorów SMM OBWE.

„Dowództwo 24 brygady wydało polecenie ograniczenia pracy obserwatorów w miejscach składowania broni zakazanej przez porozumienia mińskie. Na przykład, aby uniemożliwić wjazd patroli SMM OBWE do osady Popasnaja, ukraińscy żołnierze zainstalowali miny znaki ostrzegawcze przy wjazdach i wyjazdach z osiedla”– głosi komunikat DML ŁRL.

Powracając zaś na doniecki odcinek frontu, to zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, USZ nadal utrudniają realizację bezpiecznych lotów UAV Misji:

-UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zostały zakłócone sygnałami GPS podczas czterech lotów w pobliżu miejscowości Nowosielowka Wtoraja’

-UAV średniego zasięgu SMM OBWE zostały zakłócone przez sygnały GPS podczas lotów w pobliżu Niżnego Nowogrodu i Wodianoje,

-UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zostały zakłócone przez sygnały GPS podczas lotów w pobliżu Niżnego Nowogrodu i Nowoandrejewki, dwukrotnie w pobliżu miejscowości Konstantinowka i dwukrotnie w pobliżu wsi Andrejewka.

Ponadto w pobliżu miejscowości Warwarowka, oficer USZ zezwolił na zestrzelenie UAV dalekiego zasięgu SMM podczas jego lotu testowego po około 80 minutach jego pracy.

Misja nadal rejestruje działania militarne USZ w rejonie wycofania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje oraz w promieniu 5 km od niego.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ z naruszeniem linii wycofania, poza wyznaczonymi obszarami magazynowymi, a także w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu obszarów mieszkalnych:

-3 systemy rakiet wielokrotnego startu BM-21 „Grad”, 122 mm i 2 działa przeciwpancerne MT-12 „Rapier”, 100 mm na terenie obiektu i w pobliżu osady Mangusz,

-9 samobieżnych haubic, przypuszczalnie 2S3 „Akacja”, 152 mm na terenie obiektu w pobliżu miejscowości Mangusz,

-1 samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-23-4 „Sziłka”, 23 mm w pobliżu osiedla Czernienko.

Ponadto, w ciągu minionej doby USZ na donieckim odcinku frontu 3 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 34 pociski.

Ostrzały zostały przeprowadzone w następujących godzinach:

11:55, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min) i automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów),

15:50, z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Sachanki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty),

17:40, z kierunku osady Opytnoje w stronę miejscowości Spartakus- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min).

Dodatkowo na ługańskim odcinku frontu USZ w ciągu minionej doby 3 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano wieś Gołubowskoje, miejscowość Priszib i wieś Smiełoje w regionie Sławianoserbskim, przy użyciu moździerzy 120 mm i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 28 жовтня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілювати позиції Збройних Сил України.

Упродовж минулої доби, 27 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 15 порушень режиму припинення вогню, 3 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу ГРАНІТНОГО окупанти двічі здійснили обстріли з артилерії калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм.

В напрямку ЛУГАНСЬКОГО ворог чотири рази вів вогонь, використовуючи гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

Біля НОВОТОШКІВСЬКОГО противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї.

В бік НОВОЛУГАНСЬКОГО та ВОДЯНОГО найманці застосували ручні протитанкові гранатомети.

В районі ЛЕБЕДИНСЬКОГО та ЗАЙЦЕВОГО обстріли велися з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

Неподалік ШИРОКИНОГО ворог відкривав вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Позиції поблизу КРЯКІВКИ потрапили під обстріл з мінометів калібру 120 мм.

Біля ГРАНІТНОГО російські найманці за допомогою безпілотного літального апарату здійснили скидання невідомих вибухових пристроїв.

Крім того, на Донеччині зафіксовано проліт ворожого безпілотника з перетином лінії зіткнення.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець дістав поранення, несумісне з життям.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким героя, який загинув за Україну.

Наші захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили противника припинити обстріли, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння.

Станом на 7 годину ранку, 28 жовтня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу ЛУГАНСЬКОГО окупанти здійснили обстріл зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські підрозділи продовжують виконувати визначені завдання за призначенням.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

62 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.10.2021r.- 2319 dzień od nowego rozejmu.

 1. W 77 rocznicę „wyzwolenia Ukrainy od nazistowskich okupantów” „naczelny Klaun Ukrainy” ogłosił ze zrobiły to „ukraińskie fronty” (oczywiście „zapomniał” dodać jakich sił zbrojnych częściami były owe „ukraińskie fronty”) plus „partyzanci ruchu narodowowyzwoleńczego (czyli UPA)”…
  https://strana.today/news/359499-zelenskij-zapisal-rolik-k-77-letiju-osvobozhdenija-ukrainy-ot-natsistov.html
  Ps. Za niedługo powstanie pewno „historyczna analiza” ukraińskich „historyków” o tym jak to ‚Bandera Szuchewyczem Lwów w 1944 roku wyzwolili”…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Po Niemcach „zaniepokojenie” (prawdopodobnym) użyciem „drona bojowego” na Donbasie przez Kijów wyraziło MSZ Francji. Cytat „Niepokoi nas nasilenie działań wojennych na wschodzie Ukrainy, w tym wzrost użycia ciężkiej broni zakazanej porozumieniami mińskimi oraz ogłoszenie przez dowództwo armii ukraińskiej użycia uzbrojonego drona typu Bajraktar. Działania takie stanowią problem dla przestrzegania warunków rozejmu który wszedł w życie 27 lipca 2020 roku” – odnotowało francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych”;
  https://strana.today/news/359495-frantsija-posle-primenenija-bajraktara-na-donbasse-prizvala-snizit-eskalatsiju.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Teraz wcale się nie dziwię , że Separy nabrały ,,wody w usta” i nic nie komentują, filmików z miejsca ,,ataku” nie publikują…

   Na początku tylko zakpili tylko sobie z tego zdarzenia, ze nie mają strat własnych… i cisza.

   A Ukrów wszyscy teraz grillują….

   Złapał Kozak za łeb Tatarzyna…
   a Tatarzyn go za jaja trzyma…😁

   Polubione przez 3 ludzi

 3. OT światowe. Pojawił się nowy ranking sił zbrojnych na świecie (Global Fire Power 2021) według którego pierwsze miejsce zajmują siły zbrojne USA, wyprzedzając FR oraz Chiny. „Najlepsza armia w Europie” (czyli armia ukraińska) uplasowała się na 25 miejscu, „przeskakując dwa miejsca wzwyż” w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei „husaria” w służbie „Wielkiego Imperium Lechickiego” zajęła miejsce 23;
  https://strana.today/news/359487-ukraina-podnjalas-na-25-e-mesto-v-rejtinhe-silnejshikh-armij-mira.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie przykładałbym do tego rankingu wielkiego znaczenia. W moim przekonaniu jest robiony przez dyletantów opierających się tylko na oficjalnych danych jakie podaje dany kraj. Nie sprawdza się wiarygodności tych wiadomości i rezultaty jakie są takie są. W 2014 roku Ukraina była na miejscu 20-tym i jak podawali moderatorzy strony była to potęga wojskowa.
   https://flavianotarducci.com/2014/03/26/global-firepower-2014/
   Oficjalnie na stanie armii było tysiące czołgów i wozów bojowych, ale rzeczywistość szybko zweryfikowała owe liczby.
   Ranking z 2021 też roi się od błędów. Jeden z pierwszych jakie rzuca się w oczy to liczba ludności. Na stronie to blisko 44 mln osób, gdy nawet biuro statystyczne Ukrainy podaje liczbę obywateli na mniej niż 42 mln (a w rzeczywistości najprawdopodobniej jest to około 37 mln osób).
   W siłach lądowych też podają bzdury, przykładowo, że liczba posiadanych czołgów oscyluje w granicach 2.5 tysiąca. Taką ilość to ciężko byłoby zebrać nawet jakby liczyli wraki i czołgi na postumentach-muzeach. W rzeczywistości UA ma od 850-900 sprawnych (jako tako) czołgów, około 500 zmagazynowanych starszych modeli, które da się odnowić i…500-700 sztuk które mogą posłużyć co najwyżej za cele do ćwiczeń artylerii, ewentualnie może da się z nich wyszabrować jakieś sprawne elementy (nie opłaca się ich odnawiać).
   I na koniec najlepsze, według „global fire power” budżet na armię Ukrainy to blisko 10 mld $, gdy tymczasem nawet po wliczeniu policji gwardii narodowej, straży granicznej i innych służb ciężko byłoby taką kwotę zebrać.
   https://www.defence24.pl/ukraina-tnie-wydatki-na-wojsko-zwieksza-na-sluzby
   https://www.globalfirepower.com/countries-comparison-detail.php?country1=ukraine&country2=russia

   Polubione przez 4 ludzi

  • Husaria bez wątpienia była najlepszą kawalerią tamtych czasów. Miała uzbrojenie, którym zdolna była atakować zarówno jazdę przeciwnika, jak i okopaną piechotę. A przede wszystkim wyszkolenie i taktykę. Zbliżali się w rozproszeniu, a tuż przed samym uderzeniem na znak dowódcy zbijali się w ciasną grupę, dosłownie kolano jeźdźca z kolanem sąsiedniego. Jest na ten temat wiele opracowań, zarówno książkowych jak i w internecie.
   np. https://www.youtube.com/watch?v=sOJndPlgX0A

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.