Wojna domowa na Ukrainie 01.11.2021r.- 2323 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 589.

Przy udziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych DRL i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża udało się rozwiązać szereg problemów humanitarnych w zajętej przez ukraińskich bojówkarzy wsi Staromariewka, o czym poinformował szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin, w sobotę 30 października na żywo w programie Sołowiew Live.

„Udało nam się (…) wyjaśnić kwestie humanitarne dla tych obywateli, którzy są teraz praktycznie zakładnikami– bez ciepła, bez wody, z ograniczonym zestawem żywności. Te kwestie, przynajmniej częściowo, zostały zamknięte (…) Teraz zamkniemy problem dostaw węgla, biorąc pod uwagę fakt, że mają również przerwy w dostawie prądu”– powiedział szef DRL.

Według Puszilina incydent z wejściem ukraińskich formacji zbrojnych do strefy zdemilitaryzowanej wskazuje, że Kijów przygotowuje się do poważnych prowokacji przeciwko republikom Donbasu i Federacji Rosyjskiej. Świadczy o tym również koncentracja personelu, przemieszczanie ciężkiej broni w kierunku południowym.

„Mają od dawna cel: dotrzeć do granicy z Federacją Rosyjską i odciąć nas od morza. I właśnie zajęcie Staromariewki absolutnie pasuje do tego planu”– wyjaśnił Puszilin.

„W tym miejscu należy również zauważyć, że dla Zełenskiego być może jest to prawie ostatnia szansa, aby jakoś utrzymać sytuację pod kontrolą”– powiedział szef DRL i dodał, że republiki już przestały się dziwić szalonymi działaniami Zełenskiego i jego zespołu.

Milicja Ludowa nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej potwierdziła fakt pojawienia się ciężkiej broni Sił Zbrojnych Ukrainy na kontrolowanym przez USZ miejscowości Rubieżnoje na znajdującym się w tej miejscowości dworcu kolejowym.

„Za linią rozgraniczenia, ale poza wyznaczonymi miejscami przechowywania broni, na linii kolejowej zauważono przybycie dwunastu holowanych haubic 152 mm ‚Msta-B’, piętnastu holowanych haubic ‚Hiacynt-B’ i pięciu dział przeciwpancernych MT-12 ‚Rapier’ stację kolejową w Rubieżnoje.”– poinformowało Dowództwo Milicji Ludowej ŁRL.

Jak wiemy, szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin przestrzegł, że istnieją „wyraźne znaki i szereg innych sygnałów”, które wskazują, że „Ukraina przygotowuje się albo do wojny, albo do bardzo poważnej prowokacji”.

Według niego Ukraina ściąga siły i sprzęt na południe.

Borys Gryzłow, pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej ds. rozwiązania sytuacji na wschodzie Ukrainy, także jest zdania, że Kijów próbuje sprowokować Donbas do wznowienia działań wojennych na pełną skalę.

Niemałą rolę, poza oczywiście odwróceniem uwagi społeczeństwa od wewnętrznej- bardzo tragicznej sytuacji na Ukrainie, mają także podejmowane ostatnio działania obecnej administracji amerykańskiej.

Otóż ostatnio zastępca asystenta sekretarza obrony Laura Cooper, oświadczyła, że „sojusznicy Waszyngtonu muszą znieść ograniczenia w dostawach śmiercionośnej broni do Kijowa”. Przypomniała także o tym, że ​​Stany Zjednoczone wcześniej dostarczyły Ukrainie amerykańskie systemy rakiet przeciwpancernych Javelin

Dzień wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wezwała Stany Zjednoczone do zaprzestania pompowania Ukrainy bronią. Analitycy polityczni nie wykluczają, że w ten sposób Waszyngton zrekompensuje Kijowowi brak członkostwa w NATO. Jednocześnie, zdaniem ekspertów, nowa inicjatywa Pentagonu ma na celu zaostrzenie sytuacji w Donbasie.

Przypomnijmy, że już w grudniu 2014 r. prezydent USA Barack Obama podpisał zatwierdzoną wcześniej przez Kongres ustawę „O wspieraniu wolności Ukrainy”, która zezwalała na transfer broni do Kijowa i pomoc w szkoleniu wojsk ukraińskich. Jednocześnie administracja Obamy twierdziła, że ​​przekazuje na Ukrainę tylko nieśmiercionośną broń i sprzęt, np. nieuzbrojone pojazdy opancerzone Humvee i drony zwiadowcze Raven.

W tym samym czasie Departament Stanu zezwolił amerykańskim firmom na prywatną sprzedaż broni na Ukrainę. Na przykład, Kijów zakupił od amerykańskich przedsiębiorstw przeciwpancerne karabiny snajperskie Barret M107A1 i granatniki PSRL .

Ponadto departament zatwierdził dostawy do Kijowa tzw. zaawansowanej broni defensywnej, co, jak się wkrótce okazało, chodziło tu o systemy rakiet przeciwpancernych Javelin, które są przeznaczone do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych oraz nisko latających celów o małej prędkości (UAV i helikoptery).

W marcu 2018 r. Stany Zjednoczone zatwierdziły przekazanie na Ukrainę 37 wyrzutni Javelin i 210 pocisków rakietowych za kwotę 47 mln USD. W sierpniu tego samego roku kompleksy dostarczone ze Stanów Zjednoczonych zostały zaprezentowane publiczności na targach parada na cześć Dnia Niepodległości Ukrainy.

W styczniu 2019 roku ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pochwalił się, że amerykańskie Javeliny spowodowały „zauważalny efekt psychologiczny” w Donbasie. 

W październiku 2019 r. Pentagon powiadomił Kongres USA o zamiarze sprzedaży Kijowowi kolejnych 150 pocisków dla systemów Javelin i innego związanego z nimi sprzętu wojskowego za 39,2 mln USD.

Dostawy broni na Ukrainę kontynuowano w 2021 r. pod rządami administracji Joe Bidena. Na początku września pojawiły się informacje o zatwierdzeniu pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa w wysokości 60 mln USD, który obejmuje również systemy przeciwpancerne Javelin.

Rosja wielokrotnie krytykowała Stany Zjednoczone za dostarczanie Kijowowi śmiercionośnej broni, zauważając, że prowadzi to do zaostrzenia konfliktu w Donbasie. W 2018 r. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa nie może zakazać takich dostaw do Waszyngtonu, ale wyciągnie z tego odpowiednie wnioski.

Ponadto rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że ​​Rosja wzywa Stany Zjednoczone, a także Niemcy i Francję jako uczestników formatu normandzkiego, do zaprzestania militaryzacji Ukrainy.

„Wzywamy zachodnie stolice, które pompują Ukrainę bronią (jest to przede wszystkim Waszyngton, ale także Berlin i Paryż jako uczestnicy formatu normandzkiego), aby przestały zachęcać do militaryzacji kraju i wykorzystały swoje wpływy do przywrócenia Kijowa na drogę osiągnięcia trwałego pokoju w Donbasie środkami politycznymi i dyplomatycznymi”– powiedziała Zacharowa.

Ponadto, według niej, nie wszyscy sojusznicy USA chętnie dostarczają broń Ukraińskim Siłom Zbrojnym, ponieważ- jak stwierdziła, mogą one trafić na czarny rynek w Europie, z czego bardzo chętnie skorzystają bojówki terrorystyczne, np. organizacji islamskich.

Od czasu do czasu taka przemycana broń jest zatrzymywana na polskiej granicy. Zdarzały się przypadki, gdy broń z „ukraińskimi korzeniami” była dostarczana do Francji i wielu innych krajów. Wszyscy bardzo dobrze rozumieją, co oznacza pojawienie się broni wojskowej na nielegalnym rynku w Europie Zachodniej.

Wzmacniając swoją obecność wojskową w państwach graniczących z Federacją Rosyjską i pompując je bronią, Waszyngton buduje swego rodzaju „kordon sanitarny”, czyli po prostu strefę buforową, która ma być wykorzystywana do działań przeciwko Rosji, i jednocześnie stanowić zabezpieczenie, żeby konflikty zbrojne nie rozlały się na pozostałą część Europy Zachodniej. W tym kontekście, byłe europejskie republiki radzieckie oraz kilka innych byłych krajów tzw. demokracji ludowej, stało się zaporą, która weźmie na siebie cały ciężar gry toczącej się przeciwko Rosji.

Jest to polityka, która trwa od końca zimnej wojny, a przynajmniej od połowy lat 90 ubiegłego wieku. Ponadto w ten sposób Waszyngton rekompensuje Kijowowi brak pełnoprawnego członkostwa w NATO– dostarczając broń zarówno od samych Stanów Zjednoczonych, jak i od swoich partnerów.

Raczej pewne jest, że ​​na apel USA prawdopodobnie odpowiedzą- zresztą bardzo chętnie- tylko jego satelity w Europie Wschodniej.

Niektórzy sojusznicy USA, na przykład Polska i Rumunia, poprą tę inicjatywę i całkiem możliwe, że dostarczą nawet jakiś rodzaj systemów uzbrojenia. Inna sprawa, że ​​zasoby finansowe obecnego rządu ukraińskiego są dość ograniczone i ani sami Amerykanie, ani nawet ich tak zwani partnerzy nie są skłonni udzielić Ukrainie jakiejkolwiek pomocy wojskowej na większą skalę.

Więc sama musi ponosić wszystkie ciężary wyimaginowanej wojny z Rosją, tym samym jest ona- a przynajmniej jej ludność- ofiarą amerykańskiej polityki wielkomocarstwowej. No, ale Ukraińcy przecież sami wybrali sobie taką drogę i z chęcią przyjęli narzuconą im przez hegemona rolę.

Tylko co dalej?

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku:

!!!!28 października, na wschodnim krańcu Granitoje, UAV SMM OBWE zaobserwował zanurzony w wodzie most pontonowy dalekiego zasięgu, jak wynika z ostatniego raportu SMM OBWE. Około 200 m dalej na północny-północny wschód ten sam bezzałogowy statek powietrzny zarejestrował również drugi most pontonowy dla pieszych.

Dziesięć dni od chwili zdarzenia, SMM OBWE potwierdziło obrażenia 11-letniej dziewczynki i jej 18-letniej towarzyszki, które zostały ranne 21 października w obwodzie kujbyszewskim w Doniecku w wyniku ostrzału ze strony USZ.

Poza tym, kamera CCTV Misji OBWE nadal rejestruje aktywność zbrojną w rejonie wycofania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje, a także w strefie 5 km od niego.

USZ nadal też utrudnia realizację bezpiecznych lotów UAV Misji OBWE:

-UAV średniego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS podczas lotu w obszarze wieś Orłowskoje,

-UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS podczas lotu w pobliżu osiedli Wierchnietoreckoje, Nowgorodskoje (ukraiński Nowy Jork), Nieliepowki, Czernienko, Pawłopola i Orłowskoje.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-5 opancerzonych pojazdów rozpoznawczych i patrolowych (BRDM-2) w pobliżu wsi Galicynowka,

-1 transporter opancerzony MT-LB w pobliżu miejscowości Granitnoe.  

Ponadto, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 14 min kalibru 82 mm.

Ostrzały zostały przeprowadzone o godzinie 13:15, z kierunku osady Szumy w stronę przedmieść Gorłówki- a tam na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min) oraz o godzinie 13:40, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (9 min).

Dodatkowo, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ także 2 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano miejscowość Zołotoje-5 i wieś Gołubowskoje przy użyciu moździerzy 82 mm.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 1 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілювати позиції Збройних Сил України.

Упродовж минулої доби, 31 жовтня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 14 порушень режиму припинення вогню, 4 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу ЛУГАНСЬКОГО та МАЙОРСЬКА ворог вів вогонь з гранатометів різних систем.

В районі НОВООЛЕКСАНДРІВКИ окупанти здійснили обстріл з великокаліберних кулеметів.

Позиції наших захисників біля СВІТЛОДАРСЬКА двічі потрапили під обстріл з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Неподалік МАР’ЇНКИ та двічі біля ШУМІВ ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм.

В бік ЗОЛОТОГО-4 окупанти задіяли міномети калібру 120 мм та великокаліберні кулемети.

Біля НОВОЛУГАНСЬКОГО російсько-окупаційні війська два рази вели вогонь, використовуючи протитанковий ракетний комплекс і стрілецьку зброю.

Біля ЗАЙЦЕВОГО ворог застосував станкові протитанкові гранатомети.

З автоматичних станкових гранатометів обстріл здійснювався в районі НОВОТОШКІВСЬКОГО.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату, ймовірно «Орлан-10», з перетином лінії зіткнення.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець зазнав бойового травмування. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

На збройні провокації противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили його припинити обстріли.

Завдяки зусиллям воїнів рубежі наших підрозділів залишилися незмінними.

Станом на 7 годину ранку, 1 листопада, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Підрозділи Об’єднаних сил тримають ситуацію під контролем та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

21 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.11.2021r.- 2323 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ponowne gromadzenie rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą wzbudziło zaniepokojenie niektórych urzędników w Stanach Zjednoczonych i Europie, a Rosja zaostrzyła swoją retorykę względem Ukrainy – pisze w niedzielę dziennik „Washington Post”.
  Według Kofmana zdjęcia satelitarne pokazują, że siły z 41 Armii Ogólnowojskowej Rosji, zwykle stacjonującej w syberyjskim mieście Nowosybirsk, po ćwiczeniach nie wróciły na Syberię, a zamiast tego połączyły się z innymi siłami rosyjskimi w pobliżu granicy z Ukrainą. Zdjęcia wydają się wskazywać, że również elitarna 1 Gwardyjska Armia Pancerna przemieszcza personel i materiały w stronę Ukrainę.
  https://tvn24.pl/swiat/washington-post-ruchy-wojsk-rosji-w-poblizu-granicy-z-ukraina-obawy-w-usa-i-europie-5473564

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Do USA trafił z ponad rocznym opóźnieniem czołg T-84 Opłot w jednej z najnowszych wersji. Jest to również najdrożej sprzedany egzemplarz tego pojazdu. Pentagon zapłacił za niego 7 mln dolarów. Dla porównania, egzemplarze eksportowane do Tajlandii kosztowały po około 4,9 mln dolarów.
  Do czego posłuży Amerykanom nowiutki ukraiński czołg? Prawdopodobnie zostanie wykorzystany do testów. Zarówno testów rozwiązań w zakresie ochrony aktywnej, opancerzenia czy systemu celowniczego. Niewykluczone też, że armata 125 mm zostanie wykorzystana do testów opancerzenia amerykańskich pojazdów. Wielu ekspertów, w tym również rosyjskich uważa osiągi T-84 Opłot za porównywalne do rosyjskich pojazdów T-90A.
  https://www.defence24.pl/ukrainski-czolg-oplot-wreszcie-trafil-do-usa

  Polubione przez 6 ludzi

 3. W temacie gazowym. Ceny gaz ziemnego w UE znowu w góre, aż o 11% w związku z „przełączeniem” gazociągu ‚Jamał – Europa” w „tryb rewersowy”…
  https://www.interfax.ru/business/800702
  …oraz wstrzymaniem dostaw gazu do UE przez Algierię. Władze Algierii nie przedłuzyły bowiem umowy z Marokiem, na tranzyt gazu przez jego terytorium, motywując swoją decyzję „agresywnymi działaniami strony marokańskiej”;
  https://ria.ru/20211101/gaz-1757154588.html

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Ukromedia poinformowały ze ukraińska policja utajniła śledztwo w sprawie śmierci deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Antona Poliakow, którego znaleziono martwego w jednej z kijowskich taksówek.
  Warto przy tym dodac że wczoraj „bliska przyjaciółka” Poliakowa również deputowana Rady Najwyższej Anna Skorochod publicznie powiedziała ze Poliakow został zamordowany;
  https://ukranews.com/news/811161-natspolitsiya-zasekretila-informatsiyu-o-rassledovanii-gibeli-polyakova

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kilka dni temu pisałem o „skandalicznej” wypowiedzi wiceministra Spraw Zagranicznych, który zgrozo, miał stwierdzić, że Polacy na Ukrainie są prześladowani.
  Zastanawiałem się, czym była tak nagła zmiana narracji PiS-owskiego ministra była spowodowana, a tu czytam dziś informację z onetu:

  Według informacji Onetu we władzach PiS zaczęły się poszukiwania następcy ministra Zbigniewa Raua, który ze względów zdrowotnych najprawdopodobniej wkrótce poda się do dymisji.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zbigniew-rau-odejdzie-z-msz-oto-mozliwi-kandydaci/2jmj863,79cfc278
  Odejdzie minister to i wiceminister zapewne straci tekę. Nie ma zmiany polityki POPiS-u. Pozostaje tylko niesmak, że dopiero jak traci się stanowisko to gotowy jest powiedzieć prawdę. Zapewne tylko po to by ludzie na jego widok nie spluwali na drogę.

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie zwrócił sie oficjalna prośbą o ujawnienie czy agenci wywiadu Stanów Zjednoczonych pracują w kierownictwie Narodowego Biura Antykorupcyjnego, a w szczególnosci czy „agentem USA” jest szef NABU Sytnik oraz jego pierwszy zastępca. Wniosek o przeprowadzenie takiej procedury wpłynął do sądu w Kijowie od jednej z ukraińskich organizacji pozarządowych („Свідома Україна”);
  https://strana.news/news/360018-oask-prosjat-vyjasnit-est-li-v-rukovodstve-nabu-ahenty-amerikanskikh-spetssluzhb.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem na „szczycie klimatycznym” w Glasgow, Zełenski opowiadało losie…niedźwiedzi oraz o tym jak „Rosja zrobiła z Krymu oraz części Donbasu ekologiczne bomby”…
  https://strana.news/news/360032-rf-prevratila-krym-i-donbass-v-ekolohicheskie-bomby-zelenskij.html
  …a w tym czasie „Sleepy Joe” zrobił się „sleepy” i uciął sobie drzemkę;
  https://strana.news/news/360040-bajden-vzdremnul-na-klimaticheskom-sammite-v-hlazho-video.html

  Polubione przez 6 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.