Wojna domowa na Ukrainie 03.11.2021r.- 2325 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 591.

Były minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin uważa, że ​​obecny rząd ukraiński musi przygotować się na ewentualną eskalację konfliktu w Donbasie, ale jednocześnie należy unikać paniki.  

„Dla nas dzisiaj istnieją dwa fundamentalne sposoby zapewnienia naszego bezpieczeństwa. Pierwszym jest nasze pragnienie zbudowania minimum niezbędnego potencjału asymetrycznego, a drugim są nasi partnerzy. Dzisiaj (prezydent Rosji Władimir- dopisek mój) Putin boi się tylko (prezydenta USA Joe- dopisek mój) Bidena (…) Musimy być gotowi na eskalację.Nie bójcie się, nie panikujcie o to, co stanie się jutro lub pojutrze i spokojnie przygotujcie się.Pamiętajcie, że Che Guevara powiedział, że eskalacja zaczyna się nie od działań militarnych, ale od siły Zobaczcie, jak możemy przejść przez tę zimę, sezon grzewczy i jaki będzie następny sezon grzewczy, skoro Putin zaczął używać energii jako broni masowego rażenia.”– zasugerował Klimkin, komentując sytuację w Donbasie na antenie kanału ICTV.  

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że Ukraina jest przeciwna uruchomienia projektu Nord Stream 2 i opowiada się za utrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu do Europy ale wyłącznie przez jej terytorium. Jednocześnie szef Naftogazu Ukrainy Jurij Witrenko uważa, że ​​uruchomienie Nord Stream 2 czyni Ukrainę bardziej podatną na „rosyjską inwazję”. 

Z drugiej strony Rosja wielokrotnie powtarzała, że ​​nikogo nie zaatakuje, a wypowiedzi o „rosyjskiej agresji” są wykorzystywane jako pretekst do rozmieszczenia większej ilości sprzętu wojskowego NATO w pobliżu rosyjskich granic.  

Obecna umowa tranzytowa między Rosją a Ukrainą, zawarta na pięć lat, przewiduje tranzyt w latach 2021-2024 na poziomie 40 mld m sześc. rocznie. Ponadto Gazprom płaci za przepustowość niezależnie od rzeczywistego wolumenu transportu przez terytorium Ukrainy. Szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że spółka jest gotowa kontynuować tranzyt gazu przez Ukrainę po 2024 roku, w oparciu o opłacalność ekonomiczną i stan techniczny ukraińskiego systemu przesyłowego gazu. Zaznaczył jednocześnie, że wolumeny tranzytu będą musiały odpowiadać nowym wolumenom zakupów rosyjskiego gazu przez firmy z krajów UE w ramach nowych kontraktów.  

W tym kontekście, bojowych sygnałów płynących z Kijowa oraz zaostrzenia przez USZ sytuacji w Donbasie bardzo znamienne jest to, że były führer „Prawego Sektora” (organizacja jest zakazana w Federacji Rosyjskiej) Dmitrij Jarosz zawiadomił, że został mianowany doradcą naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego.

„Z rozkazu generała porucznika Walerego Załużnego zostałem mianowany doradcą naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych”– napisał we wtorek na swoim profilu na Facebooku Jarosz.  

„Prawy Sektor” to ukraińska organizacja zrzeszająca członków radykalnych organizacji nacjonalistycznych. W styczniu i lutym 2014 r. bojówkarze tej organizacji uczestniczyli w starciach z funkcjonariuszami organów ścigania i zajmowaniu budynków administracyjnych, a od kwietnia w tłumieniu protestów na wschodzie Ukrainy. W listopadzie 2014 roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał prawicowe radykalne stowarzyszenie za organizację ekstremistyczną i zakazał jego działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej. W styczniu 2015 r. „Prawy Sektor” został wpisany do rejestru organizacji zakazanych w Federacji Rosyjskiej. Natomiast wśród „wolnych państw”, które tak bardzo miłują pokój, przyjaźń i tolerancję, jakoś istnienie tej radykalnej organizacji nacjonalistycznej, której członkowie nie ukrywają swych poglądów ksenofobicznych, dążą do rewizji granic państwowych- nie wspominając tu- o pospolitych zbrodniach popełnionych przez jej członków, jakoś jej obecność nikogo nie drażni i nikomu nie przeszkadza. I jest to znamienne, że taka organizacja- podobnie jak kiedyś NSDAP- nikomu nie przeszkadza i jest tolerowana. Bo czegoż nie można poświęcić dla idei zniszczenia Rosji, a choćby ciągłego ją poszturchania i deptania po odciskach.

Właśnie dlatego jest tolerowany nazizm na Ukrainie.

Tym bardziej sytuacja z mianowaniem Jarosza na doradcę naczelnego dowódcy USZ, jest fakt , że jeszcze podczas działań pacyfikacyjnych prowadzonych przez ATO w Donbasie, w 2015 roku, 5 kwietnia Dmitrij Jarosz został oficjalnie doradcą szefa Sztabu Generalnego gen. Wiktora Mużenko. Stało się to w czasie planowanej ofensywy na republiki Donbasu, która miała definitywnie rozwiązać ten problem. Niestety, po bardzo chaotycznie przeprowadzonych próbach, bardzo energicznej odpowiedzi sił zbrojnych republik, dowództwu USZ odeszła ochota na przeprowadzenie siłowego rozwiązania, które ponownie brane jest bardzo poważnie pod uwagę, pod nowym dowództwem wojskowym i cywilnym grupy Zełenskiego.

https://www.facebook.com/dmitroyaroshukraine.

 

https://www.svoboda.org/a/byvshiy-lider-pravogo-sektora-rasskazal-o-naznachenii-sovetnikom-vsu/31541313.html,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%80%D0%BE%D1%88,%D0%94%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, USZ szykując się do kolejnych prowokacji zbrojnych, rozmieściły przeciwlotniczy system rakietowy „Osa” w pobliżu budynków mieszkalnych w strefie tzw. operacji połączonych sił (  OPS ).

„W obszarze odpowiedzialności 79 brygady odnotowano obecność przeciwlotniczego zestawu rakietowego 9K33 ‚Osa’ w pobliżu wsi Rajgorodok”– napisano w komunikacie służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w strefach zamieszkanych stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby w wyniku ostrzału przeprowadzonego ze strony USZ dzielnicy kijowskiej w Doniecku, według zaktualizowanych danych, odnotowano uszkodzenia budynków mieszkalnych pod adresami:

-Ul. Stratonawtow nr. 123 (uszkodzone zostało: 15 plastikowych ram okiennych , 5 podjazdów, 1 drzwi balkonowe, 9 okien z podwójnymi szybami, dach nad pierwszym wejściem, dwie płyty podłogowe przebite),

– Ul. Stratonawtow nr. 139 (uszkodzono: podwójne szyby w 7 mieszkaniach, dach łupkowy, gazociąg o średnicy 57 mm),

-Ul. Stratonawtow nr.141 (uszkodzono szyny w 3 lokalach mieszkalnych).

Ponadto, we wsi Donieckij- na ługańskim odcinku frontu, w wyniku ostrzału ze strony USZ zniszczone zostały dwa budynki mieszkalne.

Żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych ostrzelali osadę Donieckij, w wyniku czego uszkodzeniu uległy dwa domy mieszkalne przy ulicy 30 lecia Zwycięstwa nr. 5 (zniszczone przeszklenie dwóch okien i elewacji) i nr. 6 (uszkodzona parapet i dach).

Jak ustalono po dokładnych oględzinach miejsca zdarzenia, ostrzał przeprowadzony został przy użyciu  przeciwpancernego pocisku kierowanego R-2S 130 mm, systemu PTRK Stugna. Przenośny kompleks SPTRK i samobieżny system rakiet przeciwpancernych Barrier-S produkcji ukraińskiej kompleksu zbrojeniowego biura projektowego zakładu „Łucz”.

„Kijowskie siły zbrojne wystrzeliły przeciwpancerny pocisk kierowany na osadę Donieckij”– głosi komunikat biura przedstawicielstwa ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK).


W związku z tym, przedstawiciele ŁRL wezwali organizacje międzynarodowe do oceny ostrzału osady Donieckij przez Ukraińskie Siły Zbrojne.

Kijowskie siły zbrojne wystrzeliły w stronę osady przeciwpancerny pocisk kierowany, w wyniku czego uszkodzeniu uległy dwa bloki mieszkalne.

„Usilnie domagamy się, aby międzynarodowe organizacje monitorujące i praw człowieka odnotowały ten fakt i oceniły zbrodnicze działania bojowników kijowskich, które prowokują zaostrzenie sytuacji w Donbasie”– powiedział Iwan Filiponenko, oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL.

Dodał, że w tej chwili „zbierane są dodatkowe informacje na temat niszczenia infrastruktury cywilnej i ofiar wśród ludności cywilnej republiki”.https://vk.com/video-70204174_456274271

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 3 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 2 листопада, з боку збройних формувань Російської Федерації зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосовуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

По наших позиціях в напрямку ПАВЛОПОЛЯ та НОВОЗВАНІВКИ противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї.

Біля ПРИЧЕПИЛІВКИ ворог здійснив два обстріли з мінометів калібру 120 мм.

Неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО російські найманці відкривали вогонь з підствольних гранатометів і стрілецької зброї.

У районі населеного пункту МАЙОРСЬК окупанти двічі здійснили дистанційне мінування території мінами ПОМ-2.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець дістав поранення, несумісне з життям.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким героя, який загинув за Україну.

На збройні провокації противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не використовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили його припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 3 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.11.2021r.- 2325 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam szefa i całą ekipę 🙂

  Na Ukrainie politycy uspokajają i tłumaczą, że obecne roszady wojsk FR przy granicy z Ukrainą nie jest niczym poważnym. Tymczasem „polskie” media na lewo i prawo trąbią o przygotowaniach do ofensywy FR.
  Co za Matrix.
  https://www.tvp.info/56718559/rosja-ponownie-zaatakuje-ukraine-ministerstwo-obrony-ukrainy-o-koncentracji-wojsk
  https://www.tvp.info/56706083/ukraina-rosja-koncentruje-wojska-przy-granicy-nowe-zdjecia-satelitarne
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-02/rosyjskie-wojska-przy-granicy-z-ukraina-90-tys-zolnierzy/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT militarne
  SBU zatrzymuje detektorów stoczni „Stocznia na Rybackiej”, jednocześnie przedsiębiorstwo publikuje materiały jak to członkowie komisji śledczej uszkadzają łódź „Centaur” podczas prób cumowania.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/10/kentavr-dbr-bum.html

  I w temacie militarnym.
  Były wiceminister Obrony Ukrainy oskarżony o wyłudzenie 700 mln hrywien z budżetu wojska. Straty miały wynikać z podpisania niekorzystnych aneksów do umów z dostawcami żywności.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/10/700.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W Kijowie zarejestrowano minionej doby najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu COVID-19 – napisał 2 października portal Ukraińska Prawda. W mieście potwierdzono 1738 infekcji i 60 przypadków śmiertelnych. W stolicy Ukrainy są obecnie 24 644 aktywne zakażenia koronawirusem, co oznacza 831 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców – podkreśla portal, powołując się na dane ministerstwa ochrony zdrowia.
  Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział w telewizji Ukraina 24, że lockdown w mieście będzie najpewniej trwał co najmniej miesiąc.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,27760021,ukraina-w-kijowie-rekord-zakazen-i-zgonow-z-powodu-covid-19.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na świecie. Brytyjskie czasopismo naukowe „BMJ” oskarżył koncern ‚Pfizer” o szereg naruszeń podczas testowania szczepionek przeciwko koronawirusowi. Miedzy innymi fałszowano dane, ujawniano tożsamość ochotników biorących udział w testach szczepionek oraz ukrywano negatywne skutki uboczne szczepionek. Informacje o tym miała przekazać pracownica koncernu Brooke Jackson, była regionalna szefowa grupy badawczej, zwolniona z niego w 2020 roku, po tym jak wielokrotnie próbowała zaalarmować centralę firmy o masowych naruszeniach podczas badań klinicznych;
  https://strana.today/news/360266-pfizer-obvinili-v-narushenijakh-pri-ispytanii-vaktsiny-ot-koronavirusa.html
  Źródło;
  https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2635

  Polubione przez 4 ludzi

 5. ciekawostka ekonomiczna z Ukrainy

  Większość pomocy maroekonomicznej (80 mld hrywien) dla banków została wykorzystana nie do sfinansowania linii kredytowych dla przedsiębiorstw, jak pierwotnie zakładano, a na zakup obligacji państwowych.
  https://uazmi.com/news/post/fe0Ne3YscU9BUdn5yXDkBG
  Komentarz: Kreatywna księgowość na Ukrainie ma się znakomicie. Państwo dało kredyt bankom, a środki z owego kredytu banki pożyczyły państwu 🙂
  Aż dziw ,że ta cała piramida finansowa jeszcze nie runęła.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł z popularnego ukraińskiego portalu śledczego „Naszi Hroszi” o tym jak ukraińska państwowa spólłka „Naftohaz” może zostać zmuszona do zwrócenia spółce „Ukrnafta” (w której udziałowcem większosciowym jest Kołomojski) 0,7 miliarda metrów sześciennych gazu o wartości ponad 20 mld hrywien. Jak zauważono w artykule może to byc nie tylko jedyna strata dla „Naftohazu” ponieważ Kołomojski ma również duże szanse „odsądzić” na swoja korzyść jeszcze 3,5 mld metrów sześciennych gazu, a może nawet i 9 mld metrów sześciennych…
  https://nashigroshi.org/2021/11/02/vitrenko-pryhotuvav-kolomoys-komu-hazu-na-20-mil-iardiv-hryven/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Redaktor gazety ma rację, kierownictwo Naftogazu mogłoby poczekać do wiosny z wypełnieniem żądań Kołomojskiego. Cena za gaz pewnie by spadła do tego czasu, ponadto nie zagrażałoby to interesom państwa.
   Ktoś tu dobrze „posmarował” i zbije niemałe kokosy na tym procederze.

   I tak na marginesie o przerażające, że na Ukrainie wydawane są gazety skupiające sie tylko na aferach i korupcji wśród urzędników, które nie tylko wskazują kto , ale za ile dał się przekupić i… proceder nadal trwa.

   Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem funkcjonariusze NABU przyszli w „odwiedziny” do domu odwołanego właśnie ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki Ukrainy Ołeksija Lubczenki…

  …w odpowiedzi na pytanie ukromediów służby oficjalnie potwierdziły fakt „odwiedzin” u byłego już wicepremiera (oraz u p.o. szefa Państwowej Służby Podatkowej) ale nie ujawniły żadnych szczegółów;
  https://ukranews.com/news/811681-pravoohraniteli-provodyat-obyski-u-lyubchenko-i-i-o-glavy-nalogovoj-olejnikova-istochnik

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, wywiad z były szefem ukraińskiego zdrowia Maksymem Stiepanowem w latach 2020 – 2021, w którym ten m.in opowiada o katastrofalnej sytuacji w ukraińskiej służbie zdrowia w związku z epidemią koronawirusa (brak personelu, brak tlenu itd) oraz „zaniedbaniach i bezczynności” które doprowadziły do faktycznego załamania programu szczepień przeciwko koronawirusowi na Ukrainie. „Oczywista oczywistość” za wszytko sa winni „ci inni”, a nie on sam…
  https://strana.today/articles/interview/360372-maksim-stepanov-zajavil-chto-sehodnjashnij-karantin-ne-spaset-ot-koronavirusa-nuzhen-lokdaun.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w brytyjskim ‚Daily Mail” komentując spotkanie Zełenskiego z Biden’em w Glasgow podczas „szczytu klimatycznego” stwierdzono że Zełenski „zagnał do kąta” Biden’a…
  https://iz.ru/1245166/2021-11-03/britantcy-rasskazali-o-tom-kak-zelenskii-zagnal-v-ugol-baidena
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-10156359/Ukrainian-President-Zelensky-corners-Biden-COP26-royal-reception-discuss-tensions-Russia.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. SBU ‚zajęła sie” tymczasem żoną byłego „dowódcy” tzw. baonu „Donbas” Kontantyna Griszina znanego jako „Semen Semenczenko”. Jak informuja ukromedia Natalia Muzyka jest podejrzana o defraudację dużej sumy z kont fundacji charytatywnej batalionu „Donbas”. Cytat „SBU poinformowała, że ​​w trakcie postępowania przygotowawczego okazało się, że obywatelka Ukrainy, która miała dostęp do konta Funduszu Dobroczynności Batalionu Donbasu, pobiera pieniądze i wydaje je według własnego uznania”. Podobno miała sobie przywłaszczyć łącznie 150 tys. hrywien;
  https://strana.today/news/360384-sbu-vruchila-podozrenie-zhene-semena-semenchenko-natale-muzyke.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ambasador Wlk. Brytanii w Kijowie Melinda Simmons doznała szoku, ale nie na widok hasających po „wolnej i demokratycznej” Ukrainie bojówek i band neonazistowskich uzbrojonych w broń wszelaką, w tym ciężką, ale na widok „antysemickiego obrazu” jaki można sobie kupić w Kijowie…

  https://strana.today/news/360392-posol-britanii-v-ukraine-simmons-vozmutilas-prodazhej-v-kieve-antisemitskoj-kartiny.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Na pewno dwubiegunowy (Chiny i USA). Moim zdaniem Rosja i UE (pod przywództwem Niemiec) dopiero aspirują do tytułu hegemona. Jednak w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej to Rosja jest tym języczkiem u wagi, który może zmienić układ sił.
   I dlatego władze USA muszą podjąć decyzję, czy w ramach budowania przeciwwagi do wzrostu Chin nie lepiej pogodzić się z Rosją. Dla Polski i Ukrainy z pewnością nie będzie to korzystne.

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.