Wojna domowa na Ukrainie 08.11.2021r.- 2330 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 596.

Stany Zjednoczone za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych ostrzegły UE, Niemcy, Francję i Wielką Brytanię przed groźbą eskalacji konfliktu w Donbasie, podały źródła niemieckiej gazety Süddeutsche Zeitung.

Według informacji dostępnych w publikacji Stany Zjednoczone skontaktowały się z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych oraz ministerstwami spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii pod koniec zeszłego tygodnia. Strona amerykańska zwróciła uwagę na rzekomo wysoką koncentrację wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą i związany z tym potencjał zaostrzenia sytuacji. Według publikacji, Stany Zjednoczone podzieliły się z partnerami swoimi informacjami dotyczącymi ruchu wojsk rosyjskich.

W tym samym czasie podczas spotkania  Kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta USA Joe Bidena w kuluarach szczytu G20 w Rzymie, szef administracji waszyngtońskiej domagał się, żeby Berlin zwiększył presję na Rosję za pomocą gazociągu Nord Stream 2. USA oczekują, że obecny rząd lub przyszła koalicja niemiecka będą działać w sprawie Federalnej Agencji Sieciowej w taki sposób, że regulator albo wstrzyma, albo przynajmniej zrewiduje trwającą procedurę certyfikacji rurociągów.

Biden miał przy tej okazji przypomnieć Merkel o zobowiązaniach wynikających z niemiecko-amerykańskiego oświadczenia z 21 lipca. Niemcy zobowiązały się w tym dokumencie do uniemożliwienia Rosji wykorzystania gazociągu do politycznych celów. Oświadczenie było warunkiem odstąpienia Kongresu USA od sankcji wobec Niemiec.   

Jak pisze „SZ”, zdaniem niemieckiego rządu Rosja wywiązuje się ze swoich zobowiązań dostaw gazu. Berlin chce poczekać, czy Putin dotrzyma słowa i zwiększy w przyszłym tygodniu dostawy. Urząd kanclerski jest pomimo to zaniepokojony eskalacją po stronie rosyjskiej. „Postawa Moskwy wyczerpuje naszą cierpliwość”– twierdzi anonimowe źródło. Strona amerykańska oczekuje, że Berlin wstrzyma lub co najmniej zrewiduje postępowanie wydawania certyfikatu dla Nord Stream 2.

Zdaniem „SZ” zarówno obecny komisaryczny rząd, jak i ewentualna przyszła koalicja znalazły się w „niewygodnej sytuacji”. Redakcja zaznacza, że w powstającej nowej koalicji złożonej z SPD, Zielonych i FDP stanowiska wobec Nord Stream 2 są podzielone. Podczas gdy Zieloni i FDP były zawsze przeciwne tej inwestycji, SPD obstaje przy jej realizacji. Zdaniem prawdopodobnego przyszłego kanclerza Olafa Scholza (SPD) rozpoczęty we wrześniu proces wydawania pozwoleń trudno byłoby zastopować za pomocą argumentów politycznych.  

Federalna Agencja Sieci ma czas do 8 stycznia na decyzję, zanim przekaże ją do kontroli Komisji Europejskiej. Niemieckie ministerstwo gospodarki oceniło, że projekt nie zagraża zaopatrzeniu w energię Niemiec i UE. Polskie i ukraińskie koncerny gazowe argumentują natomiast, że Nord Stream 2 jest  całkowicie uzależniony od rosyjskiego Gazpromu,który po uruchomieniu magistrali zdominuje rynek gazu.   

Przewodniczący Zielonych Robert Habeck, kandydat do jednego z kluczowych ministerstw w przyszłym rządzie, potwierdził w wywiadzie radiowym, że Nord Stream 2 może zostać uruchomiony tylko wtedy, jeśli zostaną dotrzymane wszystkie europejskie reguły, w tym zasada rozdziału właściciela gazociągu od dostawcy surowca.

„SZ” zwraca uwagę na fiasko zabiegów Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona o deeskalację konfliktu między Rosją a Ukrainą.

„Propozycja zorganizowania spotkania na szczycie tzw. Grupy Normandzkiej na razie nie doczekała się realizacji. Moskwa nie jest najwidoczniej zainteresowana szybkim spotkaniem, lecz wykorzystuje każdą okazję do dyskredytacji Ukrainy i uregulowanego procesu pokojowego”– podsumowuje „Sueddeutsche Zeitung”.

Przypomnę, że w miniony wtorek Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ), na rozkaz naczelnego dowódcy, generała porucznika Walerego Załużnego, użyły w celach bojowych tureckich dronów szturmowych Bayraktar w Donbasie. Tego samego dnia ukraińskie formacje zbrojne zajęły wioskę Staromariewka w Donbasie.

Następnie Moskwa nie wykluczyła dalszej degradacji sytuacji w Donbasie z powodu celowego naruszenia zawieszenia broni przez USZ, tym bardziej, że przedstawiciele władz Ukrainy ogłosili nieuchronność wojny w Donbasie, a szef DRL Denis Puszilin oskarżył Kijów o przygotowanie do „wojny lub poważnej prowokacji”. Tymczasem Zachód poinformował, że Rosja rzekomo przenosi wojska w pobliże granicy z Ukrainą, a konflikt na południowym wschodzie Ukrainy „wchodzi w nowy etap”. Kreml podkreślił, że Rosja utrzymuje obecność wojskową na swoim terytorium tam, gdzie uzna to za konieczne.

14 października pełnomocnik Rosji do Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji we wschodniej Ukrainie Borys Gryzłow oskarżył USZ o bezpośrednie naruszenie warunków Dodatkowych Środków wzmocnienia zawieszenia broni podpisanych przez Kijów 22 lipca 2020 r., m.in. a także ramowej decyzji o wycofaniu sił i sprzętu, uzgodnionej przez Ukrainę i Donbas w 2016 r. w ramach Grupy Kontaktowej. 

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wezwała Ukrainę do wysłuchania amerykańskiego sygnału o znaczeniu porozumień mińskich, które potwierdził Waszyngton podczas wizyty w Moskwie zastępcy sekretarza stanu USA Victorii Nuland.

Pod koniec września Kreml stwierdził, że prace nad realizacją porozumień mińskich utkwiły w martwym punkcie. W lipcu Borys Gryzłow, pełnomocnik Rosji ds. rozmów w Mińsku, oskarżył Kijów o nasilenie działań zbrojnych w Donbasie, w tym przeciwko ludności cywilnej. W tym samym miesiącu stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz poinformował, że Kijów aktywnie przygotowuje militarny scenariusz rozwiązania tzw. problemu Donbasu.

W kwietniu zastępca szefa sztabu Administracji Prezydenta Dmitrij Kozak mówił o zainteresowaniu Rosji przyjazną, spokojną i stabilną Ukrainą. Ostrzegł jednocześnie, że w przypadku wojny Rosja stanie w obronie swoich obywateli w Donbasie. W lutym generał SBU przewidywał, że Kijów straci Donbas, jeśli odrzuci porozumienia mińskie.

Pomimo wojennej histerii administracji prezydenta Joe Bidena, tym razem „kancelaria prezydenta Ukrainy nie ma informacji o koncentracji wojsk w pobliżu ukraińskich granic”– poinformował sekretarz prasowy prezydenta Siergiej Nikiforow.  

„Prezydent przeprowadził telekonferencję, która była głównie poświęcona sytuacji z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na Ukrainie, ale omawiano inne kwestie, w tym kwestie bezpieczeństwa. Otwartym pozostaje pytanie, dlaczego amerykańskie media rozpowszechniają takie informacje, czy to prawda Ale w tej chwili biuro prezydenta nie ma żadnych dodatkowych informacji (o koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy ukraińskiej- dopisek mój)”- powiedział Nikiforow na antenie kanału Dom TV .

  Przypomniał, że wcześniej informacja ta była już komentowana przez Ministerstwo Obrony Ukrainy, określając to elementem nacisku psychologicznego.  

„O ile wiem, Ministerstwo Obrony Ukrainy nazywa takie komunikaty elementem nacisku, czy to psychologicznego, czy propagandowego. Nie potwierdza to koncentracji wojsk powyżej normalnego poziomu w pobliżu granic Ukrainy”– dodał Nikiforow.  

Wcześniej gazeta Washington Post, powołując się na swoje anonimowe źródła, poinformowała, że ​​wielu amerykańskich i europejskich urzędników jest zaniepokojonych rzekomym „wznowieniem gromadzenia wojsk rosyjskich” w pobliżu granicy z Ukrainą. W materiale zwrócono uwagę an fakt, że domniemane ruchy rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy zaczęły być zauważane zwłaszcza w ostatnich tygodniach, po zakończeniu przez Federację Rosyjską wspólnych ćwiczeń wojskowych na dużą skalę z Białorusią „Zapad 2021”.  

2 listopada amerykańska agenda Politico opublikowała „obrazy satelitarne”, które według niej pokazują rozmieszczenie rosyjskich wojsk „na granicy z Ukrainą”– w obwodzie smoleńskim, który jednakże nie graniczy z Ukrainą. No, ale widocznie dla Jankesów, Białoruś i Ukraina, to jedna kraina? Jednocześnie w materiale napisano również, że na zdjęciach widać nagromadzenie jednostek pancernych, artylerii i piechoty w rejonie Jelni w obwodzie smoleńskim, graniczącym z Białorusią.  

https://www.sueddeutsche.de/politik/russland-ukraine-usa-koalitionsverhandlungen-1.5457740?reduced=true

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według ostatniego raportu SMM OBWE formacje zbrojne Ukrainy nadal ingerują w loty UAV Misji:

-krótkiego i dalekiego zasięgu UAV SMM OBWE były zakłócane przez sygnał GPS podczas przelotu nad obszarami w pobliżu osiedli Czasow Jar, Nowoandrejewka, Warwarowka i Ługańskoje oraz Nowoługańskoje.

Ponadto Misja OBWE nadal odnotowuje aktywność zbrojną poza obszarem wycofania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje, w promieniu 5 km od niego.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi obszarami magazynowymi:

-1 działko przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) w pobliżu miejscowości Kalinowo,


-16 samobieżnych haubic (2S1 „Gwoździk”, 122 mm) na stacji kolejowej w pobliżu wsi Drużkowka.  

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 5 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 34 pociski.

Ostrzały prowadzono w następujących godzinach:

12:34, 13:05 i 13:10, z kierunku miejscowości Gnutowo w stronę Komiternowa, Zajczenki i Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu: ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granató) oraz automatycznych granatnikó sztalugowych AGS-17 (2 użycia, 20 granatów), a także broni maszynowej (2 ostrzały).

13:00, z kierunku Wodianoje w stronę Sachanki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty),

23:50, z kierunku Granitnoje w stronę Nowej Mariewki, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (4 miny) i 82 mm (2 miny). 

Oba ostatnie ostrzały przeprowadzone zostały także na południowym odcinku frontu.

Ponad to, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzeliwano obszary osady miejskiej Kalinowo, osiedla Gołubowskoje i Wieselenkoje, przy użyciu 82-mm moździerzy i ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 8 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи та обстрілювати позиції Збройних Сил України.

Протягом минулої доби, 7 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 14 порушень режиму припинення вогню, 4 з яких із застосовуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Біля ПАВЛОПОЛЯ ворог відкривав вогонь зі станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів.

В районі населеного пункту ГНУТОВЕ противник вів обстріл з гранатометів різних систем і стрілецької зброї, а також за допомогою безпілотного літального апарату здійснив скидання пострілів ВОГ-17.

Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, окупанти задіяли безпілотник та скинули постріл ВОГ-17.

Позиції наших воїнів біля НОВОЗВАНІВКИ, ПРИЧЕПИЛІВКИ, БОЛОТЕНОГО та ГРАНІТНОГО потрапили під обстріл з мінометів калібру 120 мм.

В бік ЛУГАНСЬКОГО ворожі війська відкривали вогонь з підствольних гранатометів.

Біля НОВОЛУГАНСЬКОГО ворог двічі обстріляв наші позиці зі стрілецької зброї.

Неподалік населених пунктів НИЖНЬОТЕПЛЕ та ПІСКИ противник здійснив обстріли зі станкових протитанкових гранатометів.

В напрямку ЗОЛОТОГО-4 окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату, ймовірно типу “Орлан-10”, з перетином лінії зіткнення.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець дістав поранення, несумісне з життям, ще двоє зазнали поранень. Воїни перебувають в лікувальному закладі. Стан здоров’я обох поранених – задовільний.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким героя, який загинув за Україну.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 8 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.11.2021r.- 2330 dzień od nowego rozejmu.

 1. I znowu nasi polscy żołnierze muszą chronić granic:

  Wystarczyło kilka lat rządów kaczystów, aby polskie granice zostały zagrożone obcą inwazją.

  Czy to szaleństwo nigdy się nie skończy?

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Nie bardzo rozumiem co mają rządy PISU do zagrożenia granic inwazją imigrantów ? Przecież to PO było za otwarciem granic, a PIS był zawsze przeciw. Moim zdaniem winę ponosi USA, bo gdyby nie napadło na Syrię to ci ludzie nie musieliby uciekać przed wojną.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Białorusi, ale tym razem nie w temacie „dzieci z Michałowa” wykorzystywanych przez „Tatkę” w celu „pokarania paliaków” 🙂 Pojawiła sie informacja że na Białoruś zbiegł jeden z uczestników „TRUMPomajdanu” w Waszyngtonie, Amerykanin Evan Newman, któremu w USA za udział w „antyrządowych rozruchach” groziło więzienie i które chce uzyskać od władz w Mińsku statut „uchodźcy politycznego”;
  https://www.tvr.by/eng/news/obshchestvo/uchastnik_protestov_v_vashingtone_prosit_ubezhishcha_v_belarusi/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej” i kolejny „antyrekord” notowań Biden,a wśród Amerykanów. Poparcie dla tego co wyczynia „Sleepy Joe” spadło już do niecałych 38%, a liczba ocen negatywnych wynosi 59%;
  https://eadaily.com/ru/news/2021/11/08/opros-reyting-baydena-opustilsya-na-rekordno-nizkiy-uroven
  https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2021/11/07/biden-approval-falls-38-midterms-loom-usa-today-suffolk-poll/6320098001/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT światowe, czyli kolejne rozmowy amerykańsko-rosyjskie. Tym razem mieli odbyć rozmowę telefoniczną szef CIA William Joseph Burns oraz WWP, co ciekawe niedawno Burns był w Moskwie gdzie spotkał się z szefem Rady Bezpieczeństwa FR Patruszewem. Oficjalnie rozmowa miała dotyczyć sprawy „konfliktów regionalnych”;
  https://strana.news/news/361114-v-kremle-podtverdili-fakt-telefonnoho-razhovora-putina-s-hlavoj-tsru-bernsom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana” opublikował artykuł o kolejnym ukraiński polityku który posiada tzw. ofszory, czyli wyprowadza swoje pieniadze do rajów podatkowych. Tym razem jest to nowo mianowany szef ukraińskiego resortu obrony, do tej pory wicepremier d/d terytoriów okupowanych Ołeksij Reznikow. Opócz „ofszorów” reznikow posiada także zięcia, Dmytro Sztejnhauza, „skandalicznego dewelopera” zamieszanego w wiele afer na ukraińskim rynku budowlanym oraz brata Konstantyna, narkomana i recydywistę, skazanego m.in za kradzieże samochodów;
  https://strana.news/articles/analysis/361074-aleksej-reznikov-imushchestvo-deklaratsii-denhi-rodstvenniki.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ps.

   Директор ЦРУ Уильям Бёрнс в ходе визита в Москву подтвердил важность выполнения Минских договоренностей. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.

   „И на встрече президентов Путина и Байдена в Женеве в июне этого года, и в ходе недавних визитов замгоссекретаря США Виктории Нуланд и директора ЦРУ Бернса в ходе их контактов с российскими руководителями – на всех этих встречах и президент США, и его подчиненные прямо подтверждали необходимость выполнения Минских договоренностей, включая особый статус Донбасса”– сказал Лавров в ходе пресс-конференции.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciag dalszy sprawy eksplozji w ukraińskich składach wojskowych o sprowokowanie których ukromedia oskarżały „agentów Kremla” i „separatystów”. Cytat „Państwowe Biuro Śledcze wniosło akty oskarżenia przeciwko dwóm dowódcom baterii artylerii rakietowej Sił Zbrojnych Ukrainy w sprawie wybuchów w składach artylerii w Swatowie jesienią 2015 roku”. Obaj wojskowi są oskarżeni o niedopełnienie swoich obowiązków służbowych, które doprowadził do eksplozji i pozaru który faktycznie zniszczył skład.
  I to chyba nie wszyscy którym moga zostać postawione zarzuty ponieważ ‚PBŚ nadal podejmuje działania mające na celu identyfikację osób, które brały udział w sabotażu w składzie artylerii”;
  https://strana.news/news/361102-hbr-otpravilo-v-sud-obvinitelnye-akty-po-delu-o-vzryvakh-na-skladakh-v-svatovo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Cytat „Dłużnik z gabinetu. Sąd nakazał Ministrowi Energii spłacić dług gazowy w wysokości 76 000 hrywien…Sąd nakazał ministrowi energetyki Ukrainy Hermanowi Hałuszczence spłatę długu gazowego, który miał za lata 2018-2019. Kwota zadłużenia wynosi 76 tysięcy hrywien”. Plus obecny minister energetyki miał sie takze nielegalnie podłączyć do sieci gazowej (cytat) „Podczas rozpraw sądowych okazało się również, że jesienią 2018 roku, po odłączeniu Hałuszczenki od dostaw gazu, przedstawiciele regionalnego przedsiebiorstwa gazowniczego odkryli oznaki nieuprawnionego wznowienia dostaw gazu i uszkodzenia plomby na liczniku. Eksperci sporządzili akt naruszenia. Dokument został podpisany przez jednego z przedstawicieli Hałuszczenki i jego ochroniarza”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4414151-sud-obiazal-hlavu-mynenerho-zaplatyt-76-tysiach-dolha-za-haz

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie tego co sie dzieje na granicy „Wielkiego Imperium Lechickiego” z „Batkowszczyną”. Cytat „Armia Dyktatora znowu maszeruje na Polskę…W awangardzie 1 Iracka Dywizja Piechoty i 5 Kandaharski Batalion…Batka nie jest [jak widać] pozbawiony humoru…Jest mało prawdopodobne, by takich następstw spodziewano się w Warszawie, gdy w zeszłym roku próbowali obalić Łukaszenkę…Teraz ponoszą konsekwencje”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/7200468.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie wstępniaka

  Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie ostrzelali w niedzielę i w poniedziałek gazociąg oraz infrastrukturę wodociągową w obwodzie ługańskim – poinformowały ukraińskie władze.
  W niedzielę po południu podczas ostrzału uszkodzono gazociąg wysokiego ciśnienia, co doprowadziło do pojawienia się płomieni o wysokości kilku metrów. Udało się ugasić ogień, nie doszło do pożaru. Bez dostaw gazu zostało kilkuset odbiorców – poinformowało przedsiębiorstwo Łuhanskhaz.

  Do ostrzałów doszło też w poniedziałek. Rano separatyści ostrzelali miejscowość Switłyczne z artylerii kalibru 122 mm, zabronionej przez porozumienia mińskie – czytamy w komunikacie ukraińskiej delegacji do trójstronnej grupy kontaktowej ws. uregulowania konfliktu w Donbasie.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-w-donbasie-ostrzelano-gazociag-i-infrastrukture-wodociagowa,504367.html
  Komentarz: Wojsko nie podawało, żadnych danych o uszkodzeniu gazociągów. Ciekawe czy rozszczelnienie rurociągu było spowodowane rzeczywiście ostrzałem , czy to tylko jakiś przypadek.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kronika policyjna
  Jest areszt tymczasowy dla mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 33-latka w centrum Płocka. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i 32-letni obywatel Ukrainy trafi na trzy miesiące do aresztu.
  32-latek usłyszał zarzut zabójstwa. Nie przyznał się do winy. Początkowo policja zatrzymała dwie osoby. Jedna złożyła zeznania w charakterze świadka i została zwolniona do domu. Z ustaleń policji i prokuratury wynika, że sprawca i ofiara znali się. Obaj są obywatelami Ukrainy, którzy przebywają w Płocku.
  Ze wstępnych ustaleń śledztwa wszczętego w tej sprawie, że motywem działania były powody osobiste – poinformowała prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.
  https://www.rdc.pl/informacje/zabojstwo-w-centrum-plocka-areszt-dla-32-letniego-obywatela-ukrainy-posluchaj/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Zasoby gazu ziemnego w ukraińskich podziemnych magazynach według stanu na 6 listopada wynoszą 17,9 mld m3, czyli o prawie 37% mniej niż przed rokiem. Poinformowano o tym na stronie internetowej państwowej firmy „Operator Państwowego Systemu Przesyłowego Ukrainy”.
  Tym samym w ciągu tygodnia rezerwy gazu zmniejszyły się o 1,3%, czyli o 236 mln metrów sześc.
  Jednocześnie gaz pobierany jest z magazynów w ilości ok. 35-40 mln metrów sześc. na dobę.
  https://kresy24.pl/ukrainskie-zapasy-gazu-sa-o-ponad-jedna-trzecia-mniejsze-od-zeszlorocznych/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W środę władze gminy Słupsk podziękowały dwóm mieszkańcom Lubuczewa, którzy w lipcu uratowali kilkunastu Ukraińców uwięzionych w nielegalnej wytwórni papierosów.
  Wewnątrz budynku znajdowały się papierosy w workach, przygotowane do wysyłki, zaś w balotach liście tytoniu do krojenia. Ukraińcy pracowali tam w nielegalnej fabryce. Dzisiaj ich los jest nieznany. „Sprawę prowadzi policja, byłem przesłuchiwany” – tłumaczy pan Robert. „Ale Ukraińcy wyjechali” – dodaje.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polacy-uratowali-kilkunastu-ukraincow-z-pozaru-nielegalnej-wytworni-papierosow/
  .https://gdansk.tvp.pl/54874313/kryminalne-tlo-pozaru
  Komentarz: Dopiero teraz pomyślano tym by podziekowac mężczyznom za ratowanie życia? Eh te nasze „elyty”…

  Polubione przez 4 ludzi

 14. A to PoPiS właśnie

  Według 19 proc. ankietowanych w ramach badania IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” ich sytuacja materialna w ostatnich 12 miesiącach się polepszyła; 42 proc. twierdzi, że w tym czasie nie dostrzegło zmian w statusie materialnym, 39 proc. natomiast, że ich status materialny uległ pogorszeniu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/sondaz-niemal-40-polakow-uwaza-ze-przez-ostatni-rok-ich-status-materialny-sie-pogorszyl/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kryzys energetyczny na Ukrainie, czyli kolejna odmiana w sprawie „prądu z Białorusi”. Po tym jak pojawiła się informacja że Białoruś jednak sprzeda energię elektryczną Ukrainie, teraz pojawił się „njus” pochodzący od państwowego koncernu białoruskiego ‚Biełenergo” ze prąd na Ukrainę jednak nie trafi;
  https://strana.news/news/361164-s-nojabrja-belarus-ostanovit-postavku-elektroenerhii-v-ukrainu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem „Pan Hetman Poroszenko” postanowił zabezpieczyć się przed wpisaniem na „czarną listę” ukraińskich oligarchów stworzoną przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. W tym celu miał „sprzedać” podstawionym przez siebie „słupom” (którymi maja być m.in zaprzyjaźnieni z nim ukraińscy dziennikarze i politycy) wystepującym jako holding ‚Wolne Media” dwie należace do niego kanały ukroTV „Priamoj” i ‚5 kanał”;
  https://strana.news/news/361179–prjamoj-i-5-kanal-obedinilis-v-edinyj-mediakholdinh-svobodnye-media.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Dwa okręty klasy „Island, dar od USA dla marynarki Ukrainy właśnie wypłyneły z portu Boltimore i kierują się do Odessy.
  https://uazmi.com/news/post/eJrYaeWrTCFufL8o3fM7h0
  Komentarz: Okręty miały zostać przyjęte na stan jeszcze za czasów prezydentury Poroszenki, jednak władze Ukrainy sukcesywnie opóźniały przyjęcie jednostek na stan. Co do gabarytów, to okręty tej samej klasy co produkowane w stoczniach należących do partnerów biznesowych Poroszenki, ukraińskich kutrów „Giurza-M” i „Centaur”.
  http://www.nowastrategia.org.pl/kutry-patrolowe-typu-island-dla-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tu masz białoruski portal, cytat „Białoruska firma energetyczna „Biełenergo” ogłosiła zakończenie eksportu energii elektrycznej na Ukrainę…Odpowiedni list od dyrektora białoruskiej firmy Pawła Drozda został opublikowany przez eksperta w kwestiach energetycznych Olgę Koszarną na jej stronie FB…Biełenergo informuje, że od listopada 2021 r. dostawy energii elektrycznej do UPS Ukrainy na podstawie wcześniej zawartych umów ramowych nie będą realizowane. Nie planuje się również zawierania nowych umów ramowych” – czytamy w piśmie”;
   https://belmarket.by/news/2021/11/08/news-47996.html

   Polubione przez 4 ludzi

   • Wojna informacyjna trwa w najlepsze. Mam takie wrażenie, że władze w Kijowie starają się odwrócić uwagę wyborców od problemów. Sytuacja na Ukrainie jest zła: brakuje węgla, oleju napędowego, a i magazyny gazu są licho zaopatrzone. Niemniej przy ładnej pogodzie, pomocy finansowej z zagranicy i zakończeniu kryzysu energetycznego (wysokie ceny surowców) istnieje szansa, ze znów uda się przejść Ukrainie sezon grzewczy.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Egipt kupuje broń zazwyczaj razem z licencją .
   Zakupi krótką partię a resztę będzie chciał produkować u siebie.

   Jako przykład dam czołgi: amerykańskie Abramsy i rosyjskie T90MS

   Ministerstwo Obrony Arabskiej Republiki Egiptu miało zawrzeć umowę z rosyjskim koncernem Rosoboronexport na zakup blisko 500 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90MS.
   Kontrakt o nieokreślonej bliżej wartości ma przewidywać częściowy transfer technologii oraz rozpoczęcie ograniczonej produkcji licencyjnej w spółkach egipskiego przemysłu zbrojeniowego.

   Lokalna linia montażowa miałaby powstać przy współudziale głównego rosyjskiego beneficjenta tej umowy — zakładów UralWagonZawod (UWZ) do końca 2021 roku.
   Począwszy od 2022 roku, miałaby rozpocząć się lokalna produkcja z wykorzystaniem komponentów sprowadzanych z Rosji.

   https://www.defence24.pl/egipt-kupi-rosyjskie-t-90ms

   Polubione przez 4 ludzi

  • Ciężko stwierdzić 🙂 Wojna informacyjna trwa w najlepsze. To nie tak, że jakiś kraj jest „zły” czy „dobry”, co najwyżej osoby które nimi rządzą mogą przejawiać pewne tendencje do zachowań, ba to co jest dobre dla jednego kraju, wcale nie musi być dobre dla drugiego.
   W popkulturze dzięki komiksom, filmom i książkom ukazywano USA zawsze jako bohatera, „złymi” byli zawsze Rosjanie i Chińczycy. Tymczasem prawda jest dużo bardziej skomplikowana, wiele wojen wywołanych przez USA (i kraje UE) były to wojny zaborcze, ukierunkowane na zdobycie ważnych surowców ewentualnie na zachowanie wpływów w danym kraju. Mordowano więc demokratycznie wybranych liderów, którzy przykładowo nie godzili się na wyzysk korporacji „demokratycznych krajów”, niszczono całe kraje, dokonywano mordów i…nikt za to nie odpowiedział, a w mediach podawano to za „dobre” działania.
   Amerykanie stawiają na propagandę dla idiotów. Filmy, tania retoryka, kłamstwa itd. Rosjanie są bardziej wysublimowani, zauważyłem, że zawsze starają się pisać chociaż częściową prawdęawet

   Polubione przez 1 osoba

   • nawet jak nie jest to dla nich korzystne- wszystko po to by nie zrazić do siebie osób, które mają minimum wiedzy i umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem. Co najwyżej owe niewygodne fakty przedstawiają w taki sposób, żeby było trochę mniej niewygodne 🙂
    Przykładem jest wojna w Donbasie. Rosjanie przedstawiali zdjęcia i filmy z bombardowanych miast w Donbasie, wywiady z rodzinami osób które zmarły w wyniku ostrzałów i budowali powoli odpowiednią narrację. Mapy i przesuwanie wojsk były stale monitorowane- colonellcassad tylko sporadycznie robił małe poprawki. A u nas? Było tylko kopiuj wklej z oficjalnych danych ukraińskiego sztabu. Przechodziły nawet takie informacje jak to, że separatyści sami się ostrzelali 😀
    Zwykły człowiek łykał to wszystko, jednak sporo miało wątpliwości i szukało alternatywnych wiadomości-w efekcie zaczęło przegladać rosyjskie kanały informacyjne. Efekty znamy: jak stwierdził jeden zmarły niedawno profesor:na forach działa 50-60 tysięcy agentów kremla. Tylko, że to ludzie którym Kreml nie płaci tylko juz nie ufają lokalnym wiadomościom tylko rosyjskiej propagandzie-a to nie zawsze jest dobre 🙂

    Polubione przez 1 osoba

 18. Oczywiście , że amerykańska propaganda.

  Gdy prezydent Joe Biden propagował amerykański gaz ekologiczny z molekułami wolności na szczycie COP26, pierd był na tyle długi i głośny i śmierdzący, że księżna Kornwalii aż się zarumieniła.

  Poinformowane źródło poinformowało The Mail w niedzielę, że Camilla była zaskoczona, słysząc, jak w jej obecności Biden donośnie pierdział, gdy prowadzili uprzejmą małą rozmowę na globalnym spotkaniu dotyczącym zmian klimatycznych w Glasgow w zeszłym tygodniu.

  „Było to długie, głośne a smród niemożliwy do zignorowania” – mówi źródło. – Camilla była zszokowana, aż dech jej zaparło i do dziś jeszcze nie przestała o tym mówić.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.