Wojna domowa na Ukrainie 09.11.2021r.- 2331 dzień od nowego rozejmu.


Zielone ludziki cioci Nuland.

„Niemy krzyk”– dzień 597.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej (DPR) Denis Puszilin w rozmowie z dziennikarzami RT skomentował użycie drona Bayraktar przez armię ukraińską w Donbasie.

Jak zauważył , użycie drona jest naruszeniem porozumień mińskich, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprost przyznał się do tego naruszenia.

„Cóż, znowu zaczynamy od tego, że Zełenski to przyznał. I oczekujemy również właściwej odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej, krajów gwarantów. Ponieważ Zełenski przyznał się do rażącego, rażącego naruszenia porozumień mińskich. To znaczy przyznał to wprost. Cóż, gdzie jest reakcja, czekamy na nią”– powiedział Puszilin.

Szef DRL dodał też, że oprócz tego inne drony są również wykorzystywane przez Ukraińskie Siły Zbrojnne do prowadzenia ataków, których cierpią cywile.

„Jeśli chodzi o inne przypadki z bezzałogowymi statkami powietrznymi, to oczywiście seria znowu jest kontynuowana, z rażącym, cynicznym użyciem. Amunicja zrzucona, zrzucona na cywilów. Znowu trzy ofiary o różnym stopniu ciężkości … Nie było tam nic wojskowego”– powiedział Puszilin.

Przypomnę, że 26 października Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że ukraińskie wojsko po raz pierwszy użyło tureckiego drona Bayraktar w Donbasie w celach bojowych.  Później Zełenski potwierdził ten fakt.

Niemieckie MSZ  wezwało do powściągliwości po doniesieniach o użyciu UAV przez armię ukraińską w Donbasie.

Poniżej dalsza część wywiadu Puszilina dla rosyjskiego RT:

– Denisie Władimirowiczu, jesteśmy w DRL już drugi tydzień. Byliśmy absolutnie wszędzie, rozmawialiśmy z ludźmi. Opisz obecną sytuację w republice.

Sytuacja uległa eskalacji. Wynika to z liczby prowokacji, jakich dopuściła się Ukraina: porwano obserwatora WCKiK Ługańskiej Republiki Ludowej, trzykrotnie próbowali wysadzić w powietrze magazyn ropy w obwodzie kirowskim w Doniecku, infrastruktura w rejonie Gorłówki znalazła się pod ostrzałem. Na południowym odcinku frontu jest dość ciężko. Rannych zostało siedmiu cywilów, w tym dziecko.

 -Mówiłeś właśnie o cynizmie, o niezrozumiałym podejściu władz ukraińskich do tego, co się tutaj dzieje. Ostatnio Zełenski rozmawiał o formacie normandzkim z kanadyjskim premierem Trudeau. W tym samym czasie nie rozmawia z tobą.

To, co dzieje się w głowie Zełenskiego, jest bardzo trudne do opisania. Rzeczywiście, nie jest jasne, dlaczego omawiać format normandzki z Trudeau. Jak to się ma do formatu normandzkiego, jak wpływa na przebieg tego formatu normandzkiego? Słyszeliśmy wypowiedzi Zełenskiego, że Donbas i Krym to dwie „eco-bomby” w centrum Europy. To jest hipokryzja. Jeśli mówimy tylko o wstrzymaniu dostaw wody na Krym z Ukrainy, to nie możemy dalej dyskutować. Ukraina jest wyraźnie winna trwającego procesu. 

O Donbasie. O zalanych kopalniach? Rzeczywiście musieliśmy zalać niektóre kopalnie, ponieważ zostały one zniszczone w pierwszej kolejności przez ostrzał. Druga to blokada, która została zorganizowana, a wiele kopalń wypadło z ekonomicznej opłacalności wydobycia. To tylko jeden z najjaśniejszych przykładów tego, co zrobiła sama Ukraina, a potem nam to przedstawia. Posłuchaj: strzelałeś do naszych domów, do naszej infrastruktury, do naszych obiektów, zniszczyłeś to- teraz nam to przedstawiasz. Tak nie można.

O braku wody pitnej. Rzeczywiście, Sewerski Doniec wyznacza ten kierunek zarówno Donieckiej Republice Ludowej, jak i w szczególności Mariupolowi. Brak pytań. Ale ile trafień w 2019, 2020, 2021 bezpośrednio przez kanał, ile wody właśnie spłynęło do ziemi. Tylko ostrzał, który (miał miejsce- dopisek mój) 22 czerwca 2020 roku… Wtedy w ziemię poszło 65 tysięcy metrów sześciennych na godzinę wody. Dzieje się tak po ostrzale, którego dokonano ze strony ukraińskiej, a część sieci wodociągowej została po prostu uszkodzona. Ile czasu, ile wysiłku zajęło jej przywrócenie. To właśnie robi Ukraina. Dlatego to, co nam robi i przedstawia, jest cyniczne i obłudne. To chyba cała dzisiejsza Ukraina. Niestety tak jest.

– Pogorszenie jest oczywiście oczywiste. W 2017 roku wieś Gładosowo , która znajdowała się w „ szarej strefie”, została zajęta przez Ukraińców. Ludzie mieli możliwość wywiezienia całego dobytku na jednym rowerze. Doszło do katastrofy humanitarnej. Dosłownie pewnego dnia prawie to samo wydarzyło się w Staromariewce. Ukraińskie Siły Zbrojne mają, że tak powiem, spacyfikować ludzi, którzy mają paszporty zarówno DRL, jak i Rosji. 

To jest prowokacja– bardzo poważna, bardzo namacalna prowokacja. Doskonale rozumiemy, że zawsze istnieje możliwość siłowego wyzwolenia osady, ale właśnie z tym siłowym wyzwoleniem nadejdzie śmierć obywateli. Bardzo dobrze to rozumiemy. Podjęto pewne kroki, w tym w mediach, w tym z komponentem humanitarnym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Donieckiej Republiki Ludowej postarało się o pojawienie się Czerwonego Krzyża- najpierw z żywnością, potem z węglem, aby potrzeby obywateli były jak najszybciej zaspokajane. W pierwszych dniach, gdy znajdowały się tam Ukraińskie Siły Zbrojne, ludzie praktycznie nie mogli opuszczać swoich domów i byli poddawani różnego rodzaju represjom.

Ukraina terroryzuje ludność cywilną w konflikcie niemiędzynarodowym. To podlega odpowiednim konwencjom. Gwałcą, ale społeczność międzynarodowa milczy. W związku z tym podejmujemy kroki, teraz budujemy nasze działania w zakresie komponentu militarnego w taki sposób, aby ani jedna osada położona w „szarej strefie” nie spotkała takiego losu.

Myślę, że dzięki Staromariewce wszystko zostanie pozytywnie rozwiązane. Ale są jeszcze inne osady, które również obawiają się, że ukraińskie formacje zbrojne wejdą dokładnie w ten sam sposób. Zmieniło się status quo, zostało naruszone przez Ukrainę. Teraz pracują różne działy. I tutaj dołożymy wszelkich starań, aby obywatele czuli się bezpiecznie. Naszym obowiązkiem ze strony państwa jest zapewnienie wszystkiego.

Oczywiście pomaga też w tym Federacja Rosyjska, Komitet Śledczy (FR- dopisek mój)wszczął sprawę, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło wszystkie swoje stanowiska. Doskonale rozumiemy, że MSZ nie jest resortem wojskowym i zajmuje się sprawami w ramach dostępnych mu mechanizmów. Dlatego doskonale wszystko rozumiemy, ale nikt nie zamierza tu siedzieć bezczynnie. Sytuacja się nie uległą rozwiązaniu, nie chodzi o to.

 -Z pewnością wielu widziało zmowę ukraińskich mediów, w którym ukazano szczyt hipokryzji i cynizmu, kiedy Ukraińskie Siły Zbrojne ogłosiły, że przybyły z misją humanitarną, a jeden z tzw. wojowników miał szewron dywizji SS Galicia. Bardzo to przeraża ludzi.

Nasi dziadkowie i babcie widzieli to podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Niestety, to wszystko się powtarza. Ale fakt, że cynizm wymyka się wszelkim ocenom, dotyczy to dzisiejszej Ukrainy.

– Kolejnym tematem, który niepokoi nie tylko nas w Rosji, ale także ludzi na całym świecie, jest COVID-19. Porozmawiajmy o sytuacji w twojej republice.

Sytuacja jest dość trudna. Jest duża liczba chorych, duża liczba ludzi, którzy potrzebują wsparcia tlenowego. W chwili obecnej dysponujemy łącznie około 4000 łóżek, 1741 łóżek ze wsparciem tlenowym. To nie wystarczy, jest wielka potrzeba. W tym zakresie bez wątpienia pracujemy.

Podobnie jak w Rosji, lekarze ciężko pracują. Oddzielny temat to poświęcenie, z jakim pracują. A to dopiero zostanie ocenione później, po tym, jak uporamy się z tą falą.

Fala jest najjaśniejsza, także dla nas. Tak, zdecydowaliśmy się na zaostrzenie, to jest niepełna blokada. 

Szczepienia trwają, ludzie są dość chętni na szczepienie, ale tempo trzeba zwiększyć. Tylko odporność zbiorowa będzie w stanie poprawić sytuację i zmniejszyć śmiertelność, która w obecnej fali jest poza skalą. Niestety, w naszej republice mamy nowe anty-ruchy. Dlatego dążymy do tego, aby ludzie nie tylko odpowiedzialnie podchodzili do swojego zdrowia, przeprowadzali szczepienia, ale także traktowali ze zrozumieniem, że dbają o innych, w tym swoich bliskich. 

– Administracja swoim przykładem chyba już wszystkim pokazała, że ​​trzeba się szczepić?

Niewątpliwie. Ja osobiście zostałem zaszczepiony Sputnikiem V, a także przeszedłem ponowne szczepienie Sputnikiem Light. Duża liczba przeciwciał. Jest to również pod specjalną kontrolą administracji. Zwraca się na to uwagę w ministerstwach i departamentach. Powiem szczerze: nie ma potrzeby siły, nasi obywatele są dość zdyscyplinowani w swoim podejściu. Należy jednak przyspieszyć tempo pod względem sprawności fizycznej i zapewnienia nieprzerwanej obecności odpowiedniej ilości szczepionki. Staramy się to robić, ale niestety zdarzają się przerwy, bo zapotrzebowanie na szczepionkę jest oczywiste.

– Denisie Władimirowiczu, chciałbym porozmawiać o rozwoju gospodarczym. Jeśli się nie mylę, niedawno przyjęto program rozwoju społeczno-gospodarczego na lata 2022-2024. Proszę, opowiedz nam o tym bardziej szczegółowo.

Wojna trwa, ostrzał trwa, ale to nie jest powód, byśmy nie pracowali i nie rozwijali gospodarki. 4 miliony obywateli Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej potrzebuje przedsiębiorstw do pracy, tak aby cała odpowiednia infrastruktura działała. Tutaj należy zwrócić na to szczególną uwagę. Biorąc pod uwagę wszystkie blokady, biorąc pod uwagę brak uznania, musimy przeznaczyć określone środki.

6 września wspólnie z Ługańską Republiką Ludową przyjęliśmy programy, które w dużej mierze się pokrywają i wzajemnie się wspierają.

Wraz z moim kolegą Leonidem Iwanowiczem (Pasecznikiem- dopisek mój) doszliśmy do wniosku, że najefektywniej możemy rozwijać się, jeśli mamy jedną przestrzeń gospodarczą.

W końcu spotkaliśmy się i znaleźliśmy mechanizmy. Usunęliśmy różnice występujące między republikami ludowymi Doniecka i Ługańska. Z zewnątrz brzmiało to absurdalnie, ale było to konieczne, biorąc pod uwagę, że nie mieliśmy zsynchronizowanego prawodawstwa.

Z grubsza mieliśmy różne podatki, różne cła i tak dalej. Teraz byliśmy zmuszeni bardzo szybko to rozpracować, zsynchronizować.

W jednolitej przestrzeni gospodarczej na lata 2022-2024 planuje się szereg działań wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa. To pożyczanie na preferencyjne oprocentowanie, które państwo jest gotowe skompensować. To tanie pieniądze, które zostaną przelane bezpośrednio na rozwój gospodarki, które staną się swoistą pomocą, aby nasi przedsiębiorcy mogli teraz budować dla siebie długoterminowe prognozy biznesowe i budować swoją działalność.

To jest wsparcie dla sektora rolnego, bardzo poważne wsparcie. Przestudiowaliśmy wszystkie środki wsparcia, które są stosowane w regionach Federacji Rosyjskiej w naszym pasie. Prawie wszystkie z nich będą realizowane w latach 2022-2024 na terenie Donieckiej Republiki Ludowej. Istotną kwestią jest tu także bezpieczeństwo energetyczne, którego realizacja została uwzględniona w tym programie. Ogólnie rzecz biorąc, naszym celem jest rozwój gospodarki, doprowadzenie jej do poziomu regionu Rostowa na pierwszych etapach.

– Czy naprawdę można już niedługo pomyśleć o takich produktach kredytowych jak kredyty hipoteczne dla ludności?

Można. Już teraz pożyczki na samochód i pożyczki na gospodarstwo domowe są rodzajem pomocy dla ludzi. Nie jestem zwolennikiem masowych pożyczek, ponieważ są niuanse. Ale ludzie powinni mieć taką możliwość. I muszą podjąć decyzję, użyć lub nie, ile mogą otrzymać wsparcie finansowe, aby podążać tą ścieżką. Ale obywatele powinni mieć taką możliwość, w tym kredyt hipoteczny, na który z pewnością będzie popyt.

https://russian.rt.com/ussr/article/924949-pushilin-donbass-intervyu-rt.

*

Żołnierz jednej z brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych zginął podczas próby usunięcia niewybuchów z ziemi podczas prac fortyfikacyjnych.

„7 listopada na stanowiskach 1 batalionu zmechanizowanego 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wsi Zołotoje, zginął żołnierz próbując wydobyć z ziemi niewybuchy podczas prac fortyfikacyjnych”– poinformował Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Ukraińskie Siły Zbrojne umieściły pojazdy opancerzone na prywatnej posesji w miejscowości Szczastie.

„Żołnierze 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych umieścili jeden transporter opancerzony BTR-80 i opancerzony wóz rozpoznawczy BRDM-2 na prywatnej działce w miejscowości Szczastie”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 25 pocisków.

Ostrzały miały miejsce w następujących godzinach:

06:20, z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części- w rejonie Gorłówki, przy użyciu broni maszynowej,


12:55, z kierunku Gnutowa w stronę Wiedeńskoje, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów),


16:15, z kierunku Pawłopola w stronę Oktibra, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów), a także ciężkiej broni maszynowej,

23:00, z kierunku Granitnoje w stronę Nowej Mariewki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny).

Trzy ostatnie ostrzały miały miejsce na południowym odcinku frontu odnieckiego.

Na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby było spokojnie i USZ nie prowadziły tam żadnego ostrzału oraz nie dopuszczały się prowadzenia prowokacji zbrojnych wobec ŁRL

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 9 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Протягом минулої доби, 8 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів.

В районі населених пунктів ПАВЛОПІЛЬ та ЛУГАНСЬКЕ окупанти здійснили обстріли з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Біля НОВОЛУГАНСЬКОГО противник обстріляв наші позиці з автоматичних станкових гранатометів.

Неподалік ШУМІВ ворожі війська вели вогонь з великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 9 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.11.2021r.- 2331 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kryzys energetyczny na Ukrainie. W temacie sprzedaży prądu Ukrainie przez Białoruś cytat „Media zignorowały oficjalne przesłanie Ministerstwa Energetyki Republiki Batkostanu, wprowadzając w błąd opinię publiczną, że Białoruś za plecami Rosji sprzedaje energię elektryczną Ukrainie. W rzeczywistości była to pomoc w nagłych wypadkach, a Łukaszenka nie mówił o innej”, czyli było to jednorazowe działanie bedący „gestem dobrej woli” Łukaszenki, a jak stwierdza oficjalny komunikat białoruskiego resortu energetyki „W sprawie dostaw energii elektrycznej na Ukrainę w ramach umowy o pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych…2 listopada o godzinie 14.00 Białoruś rozpoczęła dostarczanie energii elektrycznej do ukraińskiego systemu energetycznego o mocy 500 MW w ramach umowy o pomocy w sytuacjach kryzysowych…Nie ma w tym przypadku mowy o długoterminowych kontraktach handlowych (innych niż te zawarte wcześniej)”;
  https://ukraina.ru/exclusive/20211109/1032620942.html
  https://minenergo.gov.by/press/novosti/o-postavkakh-elektroenergii-v-ukrainu-v-ramkakh-dogovora-ob-okazanii-avariynoy-pomoshchi/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie „rewolucyjny zapał” w „walce z rasizmem” (głównie już urojonym) nie ustaje. Tym razem pierwszy otwarcie gejowski sekretarz amerykańskiego gabinetu, sekretarz ds. transportu Pete Buttigieg wykrył „rasizm” w…systemie dróg w USA (!) Cytat „Według sekretarza w kraju są wciąż drogi zbudowane w celu oddzielenia obszarów białych i czarnych. Również w Stanach Zjednoczonych istnieją tunele z niskimi sklepieniami, aby autobusy z dziećmi afroamerykańskimi lub portorykańskimi nie mogły podjechać na plażę. Ta spuścizna segregacji zostanie zrzucona przez Stany Zjednoczone za pomocą programu inwestycji infrastrukturalnych o wartości bilionów dolarów”…
  https://strana.news/news/361231-v-ssha-spetsialno-stroili-dorohi-ne-pozvoljajushchie-ezdit-chernym-s-detmi-ministr-buttidzhich.html

  Polubione przez 6 ludzi

 3. W temacie SAAKASZWILIADY. Po wczorajszym komunikacie gruzińskiego resortu zdrowia o tym ze Saakaszwili po przewiezieniu do szpitala więziennego w Tbilisi wdał się tam w bójke z personelem i zdemolował sprzęt medyczny, teraz sam Saakaszwili tłumaczy że to on został pobity oraz „wytargany za włosy” 🙂
  https://strana.news/news/361249-mikhail-saakashvili-zajavil-chto-eho-izbili-v-hldanskoj-tjurme.html

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Tymczasem szef ukraińskiego resortu infrastruktury Ołeksandr Kubakow oficjalnie przekazał informację o tym że państwowe przedsiębiorstwo kolejowe „Ukrzaliznycia” w 2022 roku przekaże Niemcom zarządzanie przewozami pasażerskimi na Ukrainie. Powołał sie przy tym na to ze „Deutsche Bahn ma takie doświadczenie z Kazachstanu i to całkiem udane”;
  https://strana.news/news/361295-nemetskaja-kompanija-deutsche-bahn-zajmetsja-passazhirskimi-perevozkami-vmesto-ukrzaliznytsi.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Z próżnego to i Deutsche Bahn nie naleje

   Kazachstan to nie Ukraina, Kazachom kasy w budżecie na inwestycje w kolej nie brakuję.

   Zapewne Ukraińcy chcą wyżebrać od Niemiec pożyczkę na remont kolei,
   ale Niemiaszki zanim kasę dadzą, chcą mieć gwarancję,
   że Uraińcy tej kasy nie pod siebie nie zagrabią
   a niemieckiego ,, Balczuna ” do mamra nie wsadza

   Polubione przez 6 ludzi

   • Ptaszki ćwierkają, że jakąś kasę dostaną. Chodzi o środki z Banku Europejskiego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (zasilane wpłatami wszystkich krajów członkowskich). Zapewne gdyby nie zgodzili się na przejęcie liniii przez niemieckich partnerów to owe pożyczki nie byłyby zrealizowane.
    Ponadto, ptaszki ćwierkają o tym, że niedługo ma dojść do masowego zamykania wielu linii kolejowych. Na czas pandemii zawieszono działanie wielu pociągów, teraz ma dojść do likwidacji połączeń kolejowych-winę za to zrzuci się na Niemców.

    Polubione przez 4 ludzi

 5. Pojawiła sie informacja o powołaniu sześcioosobowej rady etycznej która ma być odpowiedzialna za „określenie przydatności kandydata na stanowisko członka Naczelnej Rady Wymiaru Sprawiedliwości [Ukrainy]”. Trzech członków „rady etycznej” to „zagraniczni eksperci”, czyli sędziowie z USA i Wlk. Brytanii oraz były prokurator generalny Republiki Estonii. Co najwazniejsze „zgodnie z niedawno uchwalonymi ustawami o reformie sądownictwa, decydujące prawo do głosowania przy wyborze członków SN będą mieli zagraniczni członkowie rady, delegowani tam przez struktury zachodnie”;
  https://strana.news/news/361276-v-ukraine-naznachili-eticheskij-sovet-dlja-kontrolja-vsp.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Dla zainteresowanych artykuł w temacie kryzysu energetycznego. Cytat „Europa przez wiele lat próbowała osłabić swoją zależność gazową od Rosji. Jednym z kluczowych instrumentów była liberalizacja rynku – wiązanie kontraktów z cenami spot. Działało to dobrze, ale tylko pod warunkiem, że było wystarczająco dużo niebieskiego paliwa i było tańsze niż ropa. Teraz okazuje się, że Zachód się mylił i drogo za to zapłacił”;
  https://ria.ru/amp/20211108/gaz-1757630651.html

  Polubione przez 6 ludzi

 7. „Gościnne występy” Ukroinców. W Polsce na wniosek strony amerykańskiej aresztowano 22-letniego ukraińskiego hakera Jarosława Wasinskiego, który podejrzany jest o wyłudzenie 50 milionów dolarów od amerykańskiej firmy Apple. Cytat „Departament [Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych] poinformował, że młody haker był członkiem grupy REvil (zorganizowanego gangu cyberprzestępczego), która brała udział w atakach sieciowych na firmy i agencje rządowe w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu gang przestępczy zaatakował dostawcę Apple Quanta Computer i ukradł schematy projektowe 14-calowego MacBooka Pro. Zatrzymany i jego towarzysze zażądali od Apple okupu w wysokości 50 mln dolarów. REvil opublikował na swojej stronie żądanie okupu, ale po kilku dniach hakerzy usunęli ten post…Wraz z młodym hakerem aresztowali jego 28-letniego kolegę z Federacji Rosyjskiej Jewgienija Polanina, ale po odebraniu mu 6,1 miliona dolarów został zwolniony”;
  https://strana.news/news/361307-v-polshe-arestovali-ukrainskoho-khakera-jaroslava-vasinskoho-vymohavsheho-denhi-u-apple-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. OT w sprawie tego co się dzieje na granicy polsko – białoruskiej. „PODPALACZ” Sierakowski, opłacany przez „filantropa” Sorosa, który wcześniej ‚podpalał” Białoruś by obalić Łukaszenkę, teraz udziela porad jak „gasić pożar”…
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/sierakowski-nie-jestesmy-przygotowani-na-ten-kryzys/490yeyh,79cfc278
  …i niech sobie każdy zapamięta że za to co się obecnie dzieje na granicy z Białorusią odpowiedzialność ponosi zarówno „dobra zmiana” jak i „totalna opozycja”…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Plus artykuł w temacie, cytat „Można (choć nie powinno się) nie poczuwać się do winy, przerzucać się bezproduktywnie oskarżeniami o agresję hybrydową, grodzić się zaporami, ale to nie rozwiąże problemu, najwyższy czas na rozmowy z Mińskiem! Można też grać bezpieczeństwem polskiej Straży Granicznej, ale po co, kiedy są proste rozwiązania. Odwagi, panie i panowie rządzący, traktujcie państwo sąsiadów tak, jak chcielibyście by sąsiedzi (nie jedynie wschodni) traktowali nasze państwo”;
   https://myslpolska.info/2021/11/08/bialoruski-bumerang/

   Polubione przez 5 ludzi

   • „Odwagi, panie i panowie rządzący, traktujcie państwo sąsiadów tak, jak chcielibyście by sąsiedzi (nie jedynie wschodni) traktowali nasze państwo”;”- tego typu apele, to rzucanie grochem o ścianę, bo ci „panie i panowie” nie są suwerenni, i nic nie mają do gadania.

    Ruki po szwam- i tyle co mogą 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 5 ludzi

  • „….…i niech sobie każdy zapamięta że za to co się obecnie dzieje na granicy z Białorusią odpowiedzialność ponosi zarówno „dobra zmiana” jak i „totalna opozycja”…”- wszystkie opcje bez żadnego wyjątku, rządzące od 1989 roku w naszym kraju.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

   • TO akurat może być prawda (nie udaje mi się zweryfikować, to cytat z portalu Interia – „relacja na żywo”): „W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, prezydent Rosji Władimir Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa, a szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej udał się do Moskwy – poinformował białoruski opozycyjny dziennikarz Tadeusz Giczan”… co raczej dobrze tłumaczy dlaczego noc i dzień „przebiegły w miarę spokojnie” – w oczekiwaniu na wytyczne ? Ciekawe.
    Prawda to, czy fałsz ?

    Polubione przez 2 ludzi

 9. SBU pochwaliła się kolejnym „sukcesem”, czyli zatrzymaniem w Kijowie (!?) szefa mitycznego wiezienia „separatystów” w Doniecku nazywanego w ukromediach „Izolatorem”, gdzie „nieludzkim torturom” poddawani mają być „ukropatrioci” sprzeciwjajacy się „okupantom”;
  https://strana.news/news/361285-v-kieve-zaderzhan-denis-kulikovskij-rrukovoditel-tjurmy-izoljatsija.html
  Tymczasem okazuje się że zatrzymany przebywa w Kijowie co najmniej od 2020 roku, co wiecej w tym właśnie roku ukromedia chciały pokazać o nim materiał, ale w sprawę wmieszało się SBU dając do zrozumienia ze jest to ich agent. Cytat „W 2020 roku dziennikarze skontaktowali się z przyjaciółmi i krewnymi Kulikowskiego, aby dowiedzieć się szczegółów na temat jego osobowości. Watek mówi, że w trakcie przygotowywania materiału do redakcji wyszła osoba, która ogłosiła, że ​​Kulikowski został zwerbowany…„Człowiek, który przedstawił się jako pracownik ukraińskich służb specjalnych, przyszedł do TSN. Wielokrotnie domagał się, aby nie pokazywać na antenie zdjęcia Pałycza. Najpierw mówił, że przygotowuje specjalną operację by złapać Pałycza [który] teraz pracuje dla Ukrainy. A potem pojawiły się nawet groźby”;
  https://strana.news/news/361302-rukovoditelja-izoljatsii-kulikovskoho-v-2020-m-nazyvali-ukrainskim-ahentom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Przypomniał o sobie były premier Ukrainy Jaceniuk który wezwał Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy by w zwiazku z „hybrydowym szturmem” jaki prowadzi WWP na UE (czyli sytuacją z migrantami na granicy polsko – białoruskiej) zbudowac nowy „mur” na granicy Ukrainy z Białorusią. Dla przypomnienia, wciąż nie ukończono „muru” (tzw. ściany Jaceniuka) na granicy Ukrainy z FR którego budowe zapoczątkował właśnie Jaceniuk;
  https://strana.news/news/361309-jatsenjuk-prizyvaet-stroit-stenu-na-hranitse-s-belarusju.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Jak wynika z wtorkowych danych ukraińskiego resortu zdrowia, poprzedniej doby zarejestrowano ponad 830 zgonów z powodu COVID-19. To najwyższy dobowy bilans zgonów od początku pandemii. Poprzednio rekordową liczbę przypadków śmiertelnych zarejestrowano 5 listopada. Tamtejsze ministerstwo poinformowało wtedy o 793 zgonach.
  https://wiadomosci.wp.pl/przerazajacy-bilans-zgonow-z-powodu-covid-19-w-ukrainie-6702903872121728a
  Komentarz: Chorych przybywa, rośnie liczba osób przebywających w szpitalach. System opieki zdrowotnej jest bliski załamania.

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Unia Europejska uaktualniła we wtorek listę państw, wobec których należy stopniowo znosić ograniczenia dla podróży ich obywateli do Wspólnoty z powodu Covid-19. Z listy usunięto Singapur i Ukrainę.
  Jeśli kraj nie jest na liście, podróże z jego terytorium do UE, o ile nie są niezbędne, podlegają czasowym ograniczeniom.
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8288668,ue-ograniczenia-wjazdu-singapur-ukraina.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Kolejny obrońca DRL ginie w wyniku ukraińskiego ostrzału:
  https://dnr-news.com/dnr/58372-v-rezultate-obstrela-so-storony-vsu-pogib-voennosluzhaschiy-dnr-esche-odin-ranen.html

  Znanemu dziennikarzowi Patrickowi Lancasterowi, dzięki któremu mieliśmy relacje z pierwszej ręki o wojnie w Donbasie, odmówiono rosyjskiego obywatelstwa. W DRL mieszka od 8 lat, założył tam rodzinę, posiada paszport DRL, ale widać to za mało…
  https://novorosinform.org/zhitelyu-dnr-reporteru-patriku-lankasteru-otkazali-v-grazhdanstve-rossii-82723.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Z kolei na tę wiadomość odpowiedział korespondent wojenny portalu „Komsomolskaja Prawda” Aleksander Koc…„O ile dobrze rozumiem, Patrick złożył wniosek o uproszczone obywatelstwo, ponieważ ma paszport DRL. Ale odmówiono mu, ponieważ jest obcokrajowcem [obywatelem USA], a nie mieszkańcem Donbasu” – napisał Koc”. Podejrzewam że powinien wystąpić o przyznanie mu obywatelstwa FR jako…obywatel USA i wtedy nie byłoby problemu. Jak widać biurokracja, „głucha i ślepa” na logikę, ma sie wszędzie świetnie…

   Polubione przez 5 ludzi

 14. Ukropy uderzyły po raz kolejny z artylerii 152mm. Wiadomości pochodzą z dzielnicy Yasinovatsky, graniczącej ze stołeczną dzielnicą Kijowską, która teraz również odnotowuje ostrzał.
  Na terenie zniszczone lotniska trwa pożar, a odgłosy wybuchów słyszy cała stolica.
  Walki rozpoczęły się ponownie. Silne wybuchy słychać w prawie wszystkich dzielnicach Doniecka. W pobliżu lotniska odbywa się ostrzał kijowskiej dzielnicy miasta.
  W międzyczasie mieszkańcy wsi Trudowskie i Staromichajłowka również mówili o przeprowadzanych atakach.
  https://rusvesna.su/news/1636470923

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Czyżby otwierał sie nowy szlak dla „turystów” z Białorusi do UE tym razem przez Ukrainę? Cytat „Pogarsza się sytuacja z nielegalnymi migrantami na granicach krajów UE z Białorusią. Również na Ukrainie może wybuchnąć kryzys migracyjny. O tym poinformował pierwszy wiceszef MSW Jewgienij Jenin…Według niego sytuacja ma oznaki dalszej eskalacji. Jednocześnie obserwuje się wzrost napływu migrantów do regionów przygranicznych Ukrainy…Według urzędnika, w ciągu ostatniego tygodnia na odcinku granicy białorusko-ukraińskiej zatrzymano dwóch obywateli Kuby. Nielegalnie wjechali na Ukrainę z terytorium Białorusi i planowali w przyszłości wyjechać do Polski”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4415462-v-mvd-zaiavyly-o-vozmozhnosty-myhratsyonnoho-kryzysa

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Ciekawy artykuł o ukraińskiej obronie przeciwlotniczej. Jak nie krygując się przyznaje jeden z generałów jedna salwa rosyjskiej armii znajdującej się na Krymie wystarczyłaby do zniszczenia Kijowa i OPL nie dałaby rady tego ataku powstrzymać.
  Ponoć postsowiecki sprzęt wymaga natychmiastowej wymiany- większość podzespołów produkowano w Rosji, a te które istnieją są już niesprawne. Istnieją wstępne wyliczenia, które mówią, że na samo przezbrojenie OPL konieczne jest kilka miliardów $. Tych pieniędzy w budżecie armii nie ma i zapewne długo nie będzie. Tymczasem według wyliczeń już w 2025 roku ze składu armii trzeba będzie spisać kolejne rakiety i ich nośniki.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/11/ppo-pro-ua.html

  Polubione przez 5 ludzi

 17. No i nie obronili naszej świętej- darowanej przez Stalina, granicy:

  No i za co wy, wyszabrowanych bez litości z naszych kieszeni, bierzecie ciężkie pieniądze?

  Wy nawet kur w kurniku nie umielibyście upilnować!

  No i pojawiają się też dalsze scenariusze:

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jak-minsk-i-moskwa-moga-eskalowac-konflikt-na-granicy-sa-sklonne-do-brawury/hnx6tbf,79cfc278

  Co w dalszej kolejności?

  Nóż w d***** i termojądrowy grzybek nad warszawką?

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

  • cytat z artykułu
   „Czy należy się bać ewentualnej dyslokacji rosyjskiej armii na Białorusi?
   Tak, bo rosyjska armia na Białorusi oznacza wzięcie Kijowa w kleszcze i tym samym dramatycznie zmieniłoby sytuację Ukrainy.”
   Znów nasze „elyty” bardziej przejmują się Ukrainą niż naszą ojczyzna.

   Polubione przez 4 ludzi

 18. W dniach 8–9 listopada 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, w towarzystwie wiceprezesa dr. hab. Karola Polejowskiego, odbył wizytę we Lwowie i Kijowie. Głównym celem wizyty było oddanie hołdu polskim bohaterom spoczywającym na cmentarzach znajdujących się na terenie Ukrainy oraz wręczenie ks. Bronisławowi Baranowskiemu Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego przez Prezydenta RP.
  https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/154030,Prezes-IPN-dr-Karol-Nawrocki-zakonczyl-wizyte-na-Ukrainie.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.