Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2021r.- 2332 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 598.

 Wczoraj, 9 listopada, odbyło się regularne spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w podgrupir ds. bezpieczeństwa w formie wideokonferencji.

Kluczowymi kwestiami w porządku obrad były fakty podstępnego łamania norm międzynarodowego prawa humanitarnego przez ukraińskie formacje zbrojne, a mianowicie nielegalne zatrzymanie schwytanego- w przeddzień poprzedniego spotkania Grupy Kontaktowej, obserwatora Przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK w dniu 13 października. Zwrócono również uwagę na nasilenie ataków ukierunkowanych przez USZ, w tym z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, co doprowadziło do obrażeń wśród ludności cywilnej, uszkodzeń infrastruktury i budynków mieszkalnych.

Aleksiej Nikonorow przytoczył statystyki pokazujące eskalację na linii kontaktowej, wzrost naruszeń zawieszenia broni przez USZ.

Tak więc, według Przedstawicielstwa DRL w WCKiK i w mińskim procesie negocjacyjnym, w okresie od 26 października do 8 listopada ze strony USZ odnotowało 41 naruszeń warunków zawieszenia broni (WNZB), a z nich przytłaczającą liczbę- 51% odnotowano w rejonie Mariupola- na południowym odcinku frontu, 29% – w rejonie Doniecka i 20% – w kierunku Gorłówki.

W tym okresie broń ciężka zabroniona porozumieniami mińskimi została użyta 21 razy, co jest prawie identyczne ze wskaźnikami z poprzedniego okresu:

– 3 razy artyleria 152 mm – 18 pocisków,

– 1 raz artyleria 122 mm – 3 pociski,

– 10 razy moździerze 120 mm – 98 min,

– 7 razy moździerze 82 mm – 45 min.

W efekcie w okresie sprawozdawczym między spotkaniami TGK w podgrupie ds. bezpieczeństwa, w naruszania warunków zawieszenia broni przez USZ, 3 cywilów zostało rannych, 17 budynków mieszkalnych, 13 obiektów infrastruktury oraz 2 pojazdy zostały uszkodzone.

„ Do tej pory widać wyraźną degradację agendy, zarówno na platformie negocjacyjnej, jak iw efekcie na linii kontaktu. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba ataków artyleryjskich podwoiła się. Ukraińskie formacje zbrojne ostrzeliwały terytorium republiki z dział 152 i 122 mm, których zakaz używania przechodzi czerwoną linią przez wszystkie mińskie dokumenty.

Krytycznie wzrosły statystyki użycia bojowych BSP, do czego strona ukraińska już publicznie przyznała się do tego na oficjalnym poziomie. Na tym tle oliwy do ognia dopalają militarystyczne wypowiedzi urzędników w ukraińskich mediach o gotowości USZ do zajęcia republiki. Traktujemy to jako ‚sondowanie gruntu’ dla reakcji państw gwarantów porozumień mińskich i mediatora OBWE na takie otwarcie prowokacyjne działania. W tym kontekście oburza nas absolutnie niejasne stanowisko Misji, a także brak realnych działań, poza publicznym potępieniem ze strony Francji i Niemiec.

Oczywiście strona ukraińska nie ma nic do powiedzenia na temat meritum głównych spraw w porządku obrad, a tym bardziej, by zaoferować republikom coś konstruktywnego, stąd uchylanie się od dyskusji, jako próba skierowania negocjacji na niestotne lub drugorzędne kwestie , aby omówić wszystko, ale nieskutecznie mechanizmy obniżenia poziomu eskalacji i powrotu nielegalnie zatrzymanego obserwatora WCKiK”- powiedział oficjalny przedstawiciel DRL.

Aleksiej Nikonorow zauważył również, że zgodnie z raportami Misji OBWE obserwatorzy nadal odnotowują obecność zakazanej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania, poza obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, a także bezpośrednio na obszarach mieszkalnych.

Uczestnicy nie przeszli do jednej z kluczowych kwestii- ostatecznej wersji aneksu do Dodatkowych Środków wzmacniających reżim zawieszenia broni.

„ Zaproponowaliśmy stronie ukraińskiej przeprowadzenie lustrzanych śledztw w sprawie wszystkich faktów naruszeń, postawienie sprawców przed sądem i przedstawienie wyników zarówno w ramach WCKiK, jak i powiadomienie koordynatora Grupy Kontaktowej, jak przewidziano w Środkach na rzecz wzmocnienia reżimu zawieszenia broni, które zostały również podpisane przez Ukrainę.

W chwili obecnej wszystkie stanowiska strony ukraińskiej, zwłaszcza gwarancje bezpieczeństwa, są całkowicie zdewaluowane przez fakt zatrzymania i nielegalnego przetrzymywania od 13 października obserwatora przedstawicielstwa ŁRL w WCKiK w jego obecnym składzie.

Zwolnienie przedstawiciela ŁRL w WCKiK to ‚czerwona linia’– do czasu jego zwolnienia żadne propozycje i stanowiska Ukrainy nie mogą być przez nas traktowane poważnie, ponieważ strona ukraińska jest absolutnie niezdolna do wzięcia odpowiedzialności za swoje działania, co bezpośrednio zaprzeczają podpisanym przez nią dokumentom.

Ukraina na wszelkie możliwe i niewyobrażalne sposoby unika rozwiązywania problemów, tym samym podsycając celową eskalację sytuacji na linii kontaktu, aby sprowokować przejście do wojskowych metod rozwiązania konfliktu”- podsumował Aleksiej Nikonorow.

*


A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie
Siły Zbrojne (USZ) nadal utrudniają pracę dronów (UAV) SMM OBWE.

Żołnierze USZ wykorzystywali metody wojny elektronicznej (EW) do zakłócania działania bezzałogowych statków powietrznych OBWE na terenach dwóch osiedli. 

„W obszarze odpowiedzialności 24 brygady, w celu stłumienia sygnałów kontrolnych UAV SMM OBWE w pobliżu osiedli Fedorówka i Priwolje, wykorzystano działanie stacji walki elektronicznej ‚Bukowel-AD, z grupy mobilnej 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

USZ rozmieściły systemy przeciwlotnicze i czołgi w pobliżu budynków mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

  „Żołnierze 38 pułku rakiet przeciwlotniczych umieścili na lotnisku w pobliżu wsi Woronowo dwa systemy rakiet przeciwlotniczych 2K22 / 2S6M ‚Tunguska’”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Ponadto, na donieckim odcinku frontu według ostatniego raportu SMM OBWE, Ukraińskie Siły Zbrojne nadal blokują loty obserwacyjnych UAV należących do Misji OBWE:

-trzykrotnie w pobliżu osady Krasnogorowka, dwukrotnie w pobliżu osady Fedorowka, a także podczas lotu nad obszarami w pobliżu osiedli Talakowka, Połtawka, Iwanowka, Nowojanisol, Stiepanowka, Granitnoje, Starorajskoje i Priwolje.

Ponadto MisjaOBWE nadal odnotowuje aktywność zbrojną zarówno wewnątrz, jak i poza obszarem wycofywania nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje oraz w promieniu 5 km od niego.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

-8 czołgów (T-64 – 1 szt., typ nierozpoznany- 7 szt.) na terenie zakładu przy osiedlu mieszkaniowym w miejscowości Spornoje,


-w dwóch rzutach: 15 haubic samobieżnych (2S1 „Gwoździk”, 122 mm), 9 haubic holowanych (D-30 „Frog”, 122 mm) oraz 16 haubic samobieżnych (2S1 „Gwoździk”, 122 mm), 15 haubic holowanych (D-30 „Frog”, 122 mm) na stacji kolejowej w n. wieś Drużkowka


-1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowobachmutówka.  

Ponadto, USZ w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, przeprowadziły jeden ostrzał o godzinie 18:25, z kierunku osady Opytnoje w stronę miejscowości Spartakus- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu cięzkiej haubicy 152 mm (6 pocisków). Tym samym USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 6 pocisków kaliber 152 mm. Jak na razie nie ma informacji o stratach.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby nadal utrzymywał się spokój, i nie dochodziło ze strony USZ do prowokacji zbrojnych oraz ostrzału terytorium ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 10 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Протягом минулої доби, 9 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

В районі населеного пункту ОПИТНЕ противник здійснив обстріл зі стрілецької зброї.

Поблизу НОВООЛЕКСАНДРІВКИ ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 10 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.11.2021r.- 2332 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli USA wprowadzą zakaz eksportu ropy naftowej ze swojego terytorium w związku z rosnącymi cenami benzyny? Cytat „Demokraci z Senatu wzywają Bidena do rozważenia wykorzystania awaryjnych rezerw ropy lub nawet zakazu eksportu ropy w celu walki z wysokimi cenami paliwa…Prawie tuzin senatorów – demokratów wezwał w poniedziałek prezydenta Joe Bidena do walki z wysokimi cenami paliwa poprzez rozważenie uwolnienia rezerw z krajowych zapasów ropy, a nawet podjęcia bardziej ekstremalnego kroku czyli zakazu eksportu ropy”;
  https://ria.ru/20211109/neft-1758304101.html
  https://edition.cnn.com/2021/11/08/business/oil-gas-prices-senate-democrats-biden/index.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie „turystów” którzy na „zaproszenie” Łukaszenki (w rewanżu za wsparcie „rzadu warszawskiego” okazane „białoruskiej opozycji”) a którzy poprzez nasz nieszczęsny kraj chca zasiedlić Germanistan (dawniej Niemcy). Cytat „Iraccy Kurdowie ustawili się w ogromnej kolejce do samolotu lecącego do Białorusi…Na lotnisku w stolicy Syrii, Damaszku, migranci chcący lecieć na Białoruś ustawili się w ogromnej kolejce”. Nie są to wiec żadni „uchodźcy syryjscy” ani „uchodźcy afgańscy”, jak opowiadają różni „nawiedzeni” a KURDOWIE Z IRAKU;
  https://korrespondent.net/world/4415478-v-sety-pokazaly-ochered-bezhentsev-na-reis-v-mynsk-v-aeroportu-damaska

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie słowom premiera Ukrainy Szmyhala o tym jakby „Ukraina odnotowała w ostatnich latach „rekordowy poziom” bezpośrednich inwestycji zagranicznych” zaprzeczył…prezes Zarzadu Narodowego Banku Ukrainy Bohdan Danylyszyn który stwierdził „Odpowiadające temu bezpośrednie inwestycje w kapitał własny tylko nieznacznie przekroczyły wielkość płatności na rzecz zagranicznych inwestorów bezpośrednich za pośrednictwem instrumentów dłużnych (0,5 mld USD w 9 miesięcy 2021 r.) i poza kryzysowym rokiem 2020 (474 mln USD w 9 miesięcy), były najniższe od 2014 roku „;
  https://ukraina.ru/news/20211110/1032630890.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, czyli „witiran ATU” (?) z pistoletem w jednym z tramwajów w Dnieprze;
  https://dnepr.info/news/mesto-ustupyat-srazu-zhe-v-dnepre-v-tramvae-zametili-dedushku-s-pistoletom/
  „Bitwa o koszulke” w jednym z kijowskich „lumpeksów”;
  https://vesti.ua/kiev/v-kieve-v-sekond-hende-ustroili-draku-iz-za-futbolki
  „Widoczki” z centrum „najbardziej europejskiego z ukraińskich miast”, czyli Lwowa…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1457967946496622593

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli w temacie „państwowej pomocy” okazanej „artystom” którzy „głodują” z powodu szalejacego koronawirusa. Cytat „Raper Miuosh (35 l.) rok temu otrzymał aż 2 miliony złotych z Funduszu Wsparcia Kultury. Czy szczodrość państwa spowodowała, że mężczyzna mógł sobie kupić nowe BMW prosto z salonu?”…
  https://www.pomponik.pl/plotki/news-raper-miuosh-dostal-2-mln-od-panstwa-i-odebral-nowe-bmw,nId,5636643

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W Donbasie zginęła 24-letnia dziewczyna, dowódca bezzałogowego oddziału rozpoznawczego Sił Zbrojnych Ukrainy

  https://novorosinform.org/v-donbasse-pogibla-24-letnyaya-devushka-komandir-otdeleniya-bespilotnoj-razvedki-vsu-82781.html

  https://rusvesna.su/news/1636536082

  Zaraz oskarżą separów, choć na pewno zginęła od swoich.

  Mimo publicznych zapewnień, Kijów nadal nie pozwala rosyjskiemu konsulowi zobaczyć zatrzymanego Andrieja Kosiaka uprowadzonego oficera JCCC. Co więcej Zacharowa podkreśliła, że obserwatorzy OBWE przez cały ten czas nigdy nie odzwierciedlali faktu uprowadzenia przedstawiciela LPR w JCCC, choć misja powinna natychmiast reagować na takie incydenty.
  https://novorosinform.org/zaharova-kiev-ne-dopuskaet-rossijskogo-konsula-k-zaderzhannomu-andreyu-kosyaku–82791.html

  Ukraina jest winna emerytom z DRL/ŁRL 900miliardów hrywien za okres ostatni 7 lat.

  https://novorosinform.org/ozvuchen-gigantskij-dolg-ukrainy-pered-pensionerami-donbassa-82789.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) znaleziono powieszonego Borysa Pawłowa brata przyrodniego burmistrza miasta Konstantyna Pawłowa który w sierpniu tego roku miał popełnić „samobójstwo”, strzelając sobie w pierś z broni automatycznej, po czym miał przejść kilkanaście metrów i ubrac skarpetki. W październiku znaleziono martwego innego brat Konstantyna Pawłowa, Andrija który miał się „zapić na śmierć”. Ukromedia informują ze Borys Pawłow miał „cierpieć na schorzenia onkologiczne oraz gruźlicę”;
  https://strana.news/news/361504-povesilsja-rodstvennik-pokojnoho-mera-krivoho-roha-konstantina-pavlova.html
  Ps. Masakra jakaś, całą rodzinę eksterminują…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wpływowy amerykański „think-thank” (zbliżony do Demokratów) „Atlantic Council” tymczasem skrytykował przeforsowana przez Zełenskiego tzw. ustawę antyoligarchiczną. Według publicysty „Atlantic Council” ustawa faktycznie doprowadzi tylko do wzmocnienia władzy Zełenskiego i posłuży do walki z jego przeciwnikami;
  https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/ukraines-anti-oligarch-law-could-make-president-zelenskyy-too-powerful/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Szykuje się „haniebna zdrada” na kanale ukroTV „1+1″ należącym do Kołomojskiego. Ma zostać na nim pokazany bowiem nowy sezon popularnego w FR i na Ukrainie serialu ‚Swaty” w którym jedną z głownych ról gra rosyjski aktor Fiodor Dobronrawow który publicznie poparł „aneksję Krymu”, co jak wiadomo jest „straszliwą zbrodnią” na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie;
  https://ukranews.com/news/813315-telekanal-1-1-pokazhet-novyj-sezon-seriala-s-dobronravovym-podderzhavshim-anneksiyu-kryma

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy). Kandydat SPD na urząd kanclerza Olaf Scholz zdradził w wywiadzie dla niemieckiego „Bild” zdradził jak będzie wyglądać polityka zagraniczna jego rządu. Ma to być…”zasada wiejskiej dyskoteki”, czyli jak ujął Scholz, „tańczy się z każdym [który jest] na sali” 🙂
  https://strana.news/news/361455-sholts-ne-zhelaet-podderzhivat-s-moskvoj-osobye-otnoshenija-blind.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej nazwał Krym częścią terytorium FR;
  https://ria.ru/20211110/krym-1758425845.html
  W Kijowie już „amok”, cytat „Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikolenko zagroził Mińskowi „nieodwracalnymi konsekwencjami” w przypadku uznania rosyjskiego statusu Krymu”;
  https://strana.news/news/361537-mid-ukrainy-otreahiroval-na-zajavlenie-belorusskoho-ministra-o-rossijskom-kryme.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • O kurczę, aż się zakrztusiłem herbatą. Urzędnicy z Kijowa pletą trzy po trzy, to Białoruś ma możliwości nacisku na Ukrainę, a nie na odwrót. Dotychczas władze w Mińsku korzystały na wojnie domowej na Ukrainie. Przez Białoruś trafiała po otrzymywaniu odpowiednich licencji antracyt z Donbasu i ropa z Rosji.
   Białoruś sprzedawał energię elektryczną i warzywa(!) na Ukrainę.
   Znowuż firmy z Ukrainy sprzedawały Rosji zakazane towary dzięki pośrednikom z Białorusi. Jednak potem ktoś „mądry inaczej” wymyślił, że trzeba obalić Łukaszenkę i wesprzeć opozycję. Efekty znamy-zamiast zmienić rząd na prodemokratyczny Białoruś uzależniła się od Rosji.
   Teraz Putin wymógł na Mińsku masę ustępstw. Po pierwsze przymusił Łukaszenkę do partycypacji w nieformalnym embargu energetycznym dla Ukrainy. Brak ropy, gazu, energii elektrycznej ze ZBiR-a to prawdziwa tragedia dla Ukrainy. Kraje takie jak Polska nie mogą zbytnio pomóc-same są zależne od dostaw surowców i energii elektrycznej z zewnątrz.
   Istnieje poważne niebezpieczeństwo utworzenia bazy wojskowej wojsk FR na terytorium, Białorusi. I tym sposobem Ukraina została złapana w kleszcze. Oby tylko nie doszło do załamania pogody, bo wtedy to już będzie pozamiatane i cała gospodarka Ukrainy runie jak domek z kart.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Podczas dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy szef SBU Iwan Bakanow nie chciał odpowiedzieć na pytania dotyczące zatrzymania niejakiego Denisa Kulikowskiego zatrzymanego wczoraj w Kijowie przez „ukrobezpiekę” i który według niej miał być szefem „więzienia” w Doniecku w którym ‚torturuje sie ludzi” (zwanego ‚Izolatorem”). Bakanow wymigiwał sie od pytań na temat co robił zatrzymany w Kijowie i od kiedy tam przebywał oraz czy był „agentem specjalnym SBU”:
  https://strana.news/news/361532-bakanov-rasskazal-byl-li-nachalnik-donetskoj-tjurmy-izoljatsija-kulikovskij-ahentom-sbu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Nowe „orędzie” Zełenskiego do Ukrainców, a w nim m.in kolejne „dementi” w sprawie „koncentracji wojsk FR przy granicach Ukrainy”. Cytat „Prezydent po raz kolejny zdementował oświadczenia Amerykanów o koncentracji wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy. Powiedział, że są tam od dawna i że ostatnio nic się nie zmieniło, a także namawiał, aby nie wzniecać paniki”. Zełenski zapowiedział także „walkę z oligarchami siejacymi panikę poprzez należące do nich media”, a także walkę z przemytem i kryminalistami;
  https://strana.news/news/361568-video-vladimir-zelenskij-zapisal-novoe-obrashchenie-k-narodu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem przedstawiciel Prezydenta FR d/s rozwiazania konfliktu na Ukrainie Borys Gryzłow podsumowując zachowanie delegacji ukraińskiej na rozmowach w Mińsku, stwierdził ze „rżnie głupa” unikajac jakiegokolwiek sensownego dialogu. Zachowanie takie, czyli brak chęci pokojowego rozwiązania konfliktu, Gryzłow wytłumaczył „próbą odwrócenia uwagi obywateli Ukrainy od kryzysu energetycznego i pogorszenia sytuacji społeczno-gospodarczej [na Ukrainie]”;
  https://ria.ru/20211110/donbass-1758468760.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. RedNacz ukraińskiego portalu „Cenzor.net” Jurij Butusow (o którym mówi się w Kijowie że jest „TW SBU”) nieoczekiwanie podczas swojego występu w ukromediach obwieścił ze władze centralne w Kijowie nie kontrolują sytuacji w państwie. Według Butusowa „administracja publiczna działa zgodnie z zasadą Majdanu – urzędnicy nie są zdolni do długoterminowego planowania, w społeczeństwie panuje chaos, a nawet prezydent kieruje się „lajkami” w sieciach społecznościowych”. Oprócz tego ukraińska armia zachowuje sie jak uczestnicy majdanu, jak stwierdził ukraiński dziennikarz „jest to właściwie struktura partyzancka, która ukrywa się przed wrogiem”;
  https://www.politnavigator.net/ukrainskijj-glavred-kievskaya-vlast-ne-kontroliruet-stranu.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • I możliwe, że po to całe te embargo energetyczne ze strony Rosji było zrobione. W zamian za ustępstwa ze strony Ukrainy Rosja zgodzi się na to…by republiki zawarły z „Kijowem” umowy na dostawę surowców energetycznych. I tym sposobem legitymizacja obu republik na forum światowym zacznie nabierać kształtów. W końcu skoro nawet „Kijów” uznaje tamtejsze urzędy co mają do powiedzenia władze w Niemczech czy Francji.

   Polubione przez 3 ludzi

 16. MON opublikował taki wpis, w którym zarzucono, że białoruscy pogranicznicy mają broń:

  I to jest przykład niebywałej buty i obłudy ze strony rządzącej w Polsce kliki, bo czyż nasi dzielni niedzielni partyzanci z WOT i polscy żołnierze na granicy z Białorusią nie mają broni:

  Litewscy żołnierze skierowani na granicę z Białorusią także są nieźle uzbrojeni:

  „Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie”.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.