Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2021r.- 2335 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 601.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wezwał do deeskalacji konfliktu w Donbasie i ostrzegł Rosję przed „powtarzaniem błędu z 2014 roku”.

„Obawiamy się, że Rosja mogłaby uczynić poważny błąd i spróbować powtórzyć to, co miało miejsce w 2014 roku, kiedy to skumulowane sił wzdłuż granicy, przecinając je i weszły na suwerenne terytorium Ukrainy, fałszywie twierdząc, że zostały sprowokowany.”– powiedział Blinken na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Według niego Rosja dokonuje „prowokacji” w postaci przemieszczania się wojsk w pobliżu granicy.

Dodał, że Stany Zjednoczone popierają deeskalację i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Wcześniej Dmitrij Kuleba obiecał wysłać w tym tygodniu do Rosji „jasny sygnał” z Kijowa i Waszyngtonu, aby wyjaśnić, że Ukraina ma sojuszników, którzy „skłonią Kreml do zapłacenia wysokiej ceny” w przypadku „ekspansji i agresji”.

Blinken przedstawił stanowisko obecnej administracji Stanów Zjednoczonych, która chciałyby pełnić rolę arbitra w sprawie konfliktu w Donbasie.

Ale przecież nikt nie dał USA zgody do pełnienia tej roli. Mechanizm regulacji kwestii Donbasu wpisuje się w porozumienia mińskie i format normandzki.

Już wcześniej, w czasie prezydenta Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone próbowały zaangażować się w rozwiązanie problemu przy pomocy specjalnego przedstawiciela Departamentu Stanu Kurta Volckera, ale on nie był elementem konstruktywnym, a jedynie doprowadził do obecnego zamrożenia procesu pokojowego.

Jeśli zaś chodzi o wypowiedź Blinkena o „błędzie z 2014 roku”, to należy podkreślić, że głównym błędem było przekonanie Stanów Zjednoczonych i krajów zachodnich, że konflikt między prorosyjską opozycją w Donbasie a Kijowem zostanie rozwiązany pokojowo. Tym bardziej, że od samego początku tego konfliktu, strona rządowa posłużyła się elementem skrajnej siły, co skutkowało wielką ilością ofiar ludzkich i zniszczeniem infrastruktury. Co oczywiście przyczyniło się do utrwalenia podziału na część Donbasu znajdującego się pod władzą separatystów a resztą kraju.

Dodam jeszcze, że słowa Blinkena spotkały się z reakcją Moskwy.

Senator Olga Kowitidi, członek Komitetu Rady Federacji ds. Ustawodawstwa Konstytucyjnego i Budownictwa Państwowego, skomentowała w rozmowie z RT oświadczenie sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena, w którym wezwał do deeskalacji konfliktu w Donbasie.

„Polityczna farsa i rażący cynizm sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena nie są już zaskakujące. Po przygotowaniu i zorganizowaniu zamachu stanu na Ukrainie zgodnie z ustalonym schematem ‚kolorowych rewolucji’, Stany Zjednoczone są bezpośrednio odpowiedzialne za rozlew krwi ludności cywilnej w Donbasie. Rosja, która nie jest stroną konfliktu zbrojnego w Donbasie, nie pozwoli nikomu angażować się w polityczną żonglerkę losami i życiem swoich rodaków za granicą”– podkreśliła Olga Kowitidi.

Według niej „jest to wojna hybrydowa”. Dodam, że prowadzona przeciwko FR, a zakładnikiem tego konfliktu jest ludność rosyjskojęzyczna zamieszkująca Donbas.

Olga Kowitidi stwierdziła, że Stany Zjednoczone mają dość własnych problemów wewnętrznych, dlatego jej zdaniem nie podejmą radykalnych kroków naruszających obecną sytuację.

„Nasi zagraniczni partnerzy doskonale zdają sobie sprawę, że z Rosją nie ma co żartować. Nie pozwolimy na przekroczenie ustalonej czerwonej linii, po której kończą się wszystkie ostrzeżenia i działania”– podsumowała rozmówczyni RT.

A więc, następnym krokiem będzie gorąca faza konfliktu.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, formacje zbrojne Kijowa umieściły pojazdy opancerzone w strefie mieszkalnej wsi Muratowo i w pobliżu osady Trechizbienka.

„Z naruszeniem trzeciego punktu Dodatkowych Środków żołnierze z 57 brygady umieścili transporter opancerzony MT-LB w części mieszkalnej miejscowości Muratowo i opancerzony wóz rozpoznawczy BRDM-2 w pobliżu osady Trechizbienka”– poinformowała o służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, USZ w ciągu minionej doby 5 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 155 pocisków.

Jak widać ostrzał był bardzo intensywny. Czyżby to były ostatnie dniu do rozpoczęcia wojny?

 Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:

11:00, z kierunku Gładosowa w stronę Gołmowskiego- w rejonie Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów) i automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (10 granatów),

13:30, z kierunku Starognatowki w stronę Biełej Kamienki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (8 granatów) i automatycznego grantnika AGS-17 (29 granatów),

16:30, z kierunku Bogdanowki w stronę Pietrowskoje- na południowym odcinku frontu, w strefie zdemilitaryzowanej nr. 3, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (9 min) i broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów),

19:28, z kierunku Nikołajewki w stronę Stiły- na południowym odcinku frontu (bardzo urocza miejscowość), przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min),

20:15, z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa- w rejonie Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min).

Dodatkowo na Ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano tereny wsi Wiesnianoje, Kalinowka i Mołodeżnoje, przy użyciu 152 mm dział artyleryjskich, ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 13 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 12 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 8 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В районі населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ ворог двічі відкривав вогонь, застосовуючи гранатомети різних систем та міномети калібру 120 мм.

В напрямку ПОПАСНОЇ та НОВООЛЕКСАНДРІВКИ противник здійснив обстріл з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

В бік НОВОТРОЇЦЬКОГО російські найманці вели вогонь з артилерії калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО окупанти два рази обстріляли наші позиції, використовуючи автоматичні станкові гранатомети, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

Біля ШИРОКИНОГО противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї.

Внаслідок підриву на ворожому невідомому пристрої двоє військовослужбовців дістали поранення, несумісні з життям. Один воїн дістав вогнепальне поранення. Йому надано домедичну допомогу та евакуйовано до лікувального закладу. Стан здоров’я військовослужбовця – задовільний.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблих воїнів.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 13 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

В напрямку ТРОЇЦЬКОГО ворог здійснив обстріл з станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил в наслідок дій ворога немає.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.11.2021r.- 2335 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i cała ekipę,
  W temacie wstępniaka-przedruk artykułu z Bloomberga

  USA uważnie obserwują koncentrację rosyjskiego wojska na granicy z Ukrainą, a przedstawiciele amerykańskiej administracji ostrzegli swoich europejskich kolegów, że Moskwa może rozważać inwazję na Ukrainę – podaje Bloomberg.
  (i teraz najlepsze-dopisek mój)
  Ocena amerykańskich urzędników opiera się na informacjach, którymi nie podzielono się jeszcze z partnerami w Europie, ale które będą musiały zostać im przekazane przed tym, gdy zapadną jakiekolwiek decyzje o ewentualnej wspólnej reakcji – pisze agencja powołująca się na liczne, zaznajomione z tematem źródła.
  https://www.tvp.info/56890444/rosja-wywola-wojne-z-ukraina-100-tys-zolnierzy-przy-granicy-usa-ostrzegaja-europe
  Komentarz: Czyli klasyka, rząd w Waszyngtonie twierdzi, że ma jakieś dowody na koncentracje sił FR, ale…ich nie pokaże. Jakbym obserwował konferencje USA w sprawie broni ABC, jak miała się znajdować w Iraku, tuż przed agresją na ten kraj.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kijów negocjuje dostawy skroplonego gazu ziemnego z Kataru przez polskie terminale. Chce też kupić gaz w Unii z dostawą przez Słowację.
  Poinformował o tym wiceminister energii Maksym Niemczynow na antenie kanału 1+1. – Ukraina jest zainteresowana dostawami LNG przez dwa polskie terminale w Gdańsku i Świnoujściu. Przepustowość między Ukrainą a Polską nie jest aż tak duża, ale obecnie pracujemy nad jej zwiększeniem i otrzymaniem LNG z tych dwóch miejsc w ramach bezpośredniej umowy z Katarem” – wyjaśnił ukraiński wiceminister.
  Drugim kierunkiem zakupów gazu jest Unia. Kijów liczy, że w razie potrzeby będzie mógł zwiększyć import przez terytorium Słowacji.
  https://energia.rp.pl/gaz/art19099141-ukraina-kupi-gaz-w-katarze-i-unii
  Komentarz: Co za bzdury wygaduje wiceminister energii. Po pierwsze, przepustowość pomiędzy Ukrainą, a Polską jest skrajnie mała. Na wschód Polska może reeksportować minimalną ilość gazu, głównym powodem jest BRAK infrastruktury technicznej po stronie ukraińskiej. Wszystkie plany budowy zostały tylko na papierze, władze w Kijowie nie były zainteresowane tego typu inwestycją.
  Ponadto gaz z Kataru nie teleportuje się magicznie na Bałtyku sama podróż statku to około 21 dni.
  https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/86857-statki-lng-szybkie,-bezpieczne-i-bardzo-drogie
  I nie wlicza się to załadunek, rozładunek, załatwienie formalności czy negocjacje. Ponadto sama infrastruktura nie pozwala na duże zakupy-innymi słowy obecne działania Kijowa mogą pomóc zabezpieczyć bezpieczeństwo energetyczne kraju w przyszłym sezonie grzewczym (!).
  Jeśli chodzi o gaz ze Słowacji, to dostawy mogą być przekazywane tylko w formie „wirtualnego rewersu” -Słowacja sama jest zależna od dostaw gazu z FR.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I jeszcze w temacie wstępnaka.

  Rosyjski rubel słabnie w piątek o prawie 2 proc. powiększając straty z czwartku wywołane obawami eskalacji konfliktu z Ukrainą, donosi Reuters.
  Źródło: Puls Biznesu
  Treść chroniona prawem autorskim. Całość przeczytasz tu: https://www.pb.pl/rubel-slabnie-wyraznie-przez-geopolityke-1133197
  Kurs rubla oscyluje w piątek wokół poziomu 73 za dolara. Obecnie rosyjska waluta słabnie o 1,9 proc. do 72,9645 za dolara.
  Reakcję inwestorów wywołały doniesienia, według których przedstawiciele USA mieli poinformować władze Unii Europejskiej o obaw
  https://www.pb.pl/rubel-slabnie-wyraznie-przez-geopolityke-1133197

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” o kierowcy Toyoty Land Cruiser który w Charkowie na przejsciu dla pieszych potrącił dwójkę dzieci. Okazał sie nim być narkoman i alkoholik notorycznie łamiący przepisy drogowe, ale któremu wszystko „uchodzi na sucho” ponieważ jest synem znaczącego charkowskiego biznesmena i polityka Jurija Rainy. Cytat „66-letni Jurij Raina znany jest w Charkowie jako jeden z największych przedstawicieli branży napojów alkoholowych. W latach 1997-2004 kierował gorzelnią Dubliańską, a od 2009 do 2014 roku państwową „Charkowską fabryką win musujących”. W międzyczasie pracował na kierowniczych stanowiskach w obwodowym urzędzie skarbowym, gdzie zajmował się głównie wyrobami akcyzowymi…Podczas prezydentury Petra Poroszenki w latach 2015-2020 Jurij Raina kierował administracją państwową rejonu charkowskiego, obejmującego przedmieścia Charkowa. Za prezydenta Zełenskiego urzędnik przez rok rządził swoim rodzinnym okręgiem krasnokuckim. A potem, w marcu 2021 r., został ponownie powołany do kierowania regionem charkowskim”;
  https://strana.today/articles/rassledovania/361958-sem-raz-lovili-pod-kajfom-pjat-raz-lishali-prav-kto-vinovnik-dtp-s-detmi-v-kharkove.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nie wiem czy przypadkiem szef wszystkich szefów nie zamieszczał podobnego filmu.

  „Marsz Polaków-Polska antybanderowska”” we Wrocławiu-11 listopada środowiska nacjonalistyczne protestowały przeciwko kultywowaniu pamięci o Banderze i bandach UPA na Ukrainie. Obyło się bez żadnych poważniejszych incydentów, ale w ostatnich minutach urzędnicy z wrocławskiego magistratu zdecydowali o rozwiązaniu zgromadzenia z uwagi na użycie rac podczas śpiewania hymnu.
  Osoby przemawiające zaapelowały do młodych Ukraińców, żeby nie dali się zmanipulować i nie wielbiły bezkrytycznie Stepana Bandery. – Nie każdy Ukrainiec to banderowiec, ale każdy banderowiec to Ukrainiec – usłyszeliśmy z głośników.
  .https://www.youtube.com/watch?v=VA2rjKyZeGQ
  https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,11-listopada-we-wroclawiu-zakonczyl-sie-marsz-polakow-z-okazji-swieta-niepodleglosci-zdjecia,wia5-3266-62399.html
  Komentarz: Obyło się bez żadnych incydentów (podobnie jak w Warszawie) więc informacje o marszu starano się marginalizować jak tylko się dało.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W Elblągu włamano się do mieszkania lokalnego działacza kresowego i patriotycznego, Jacka Bokiego. Skradziono m.in. dokumenty notarialne i przetrząśnięto teczkę z dokumentami ws. Birczy. Działacz uważa, że za sprawą stoją ukraińscy szowiniści.
  https://kresy.pl/wydarzenia/elblag-wlamanie-do-mieszkania-dzialacza-kresowego-to-byli-ukrainscy-szowinisci/
  Komentarz: Nie wykluczyłbym też i „polskich” służb-w końcu sprawa rzezi Wołyńskiej jest marginalizowana przez obecny rząd żyjący ideą trójmorza.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Rewolucja antyprzemysłowa” w USA? Były sekretarz stanu USA John Kerry zapowiada pełną likwidację amerykańskiej branży węglowej do 2030 roku;
  https://t.me/coolnews1/600
  To samo zapowiada kandydatka Biden’a na stanowisko szefowej biura kontroli regulacji sektora bankowego urodzonej w Kazachstanie „lewicowej reformatorce” po Uniwersytecie Moskiewskim Saule Omarov, która stwierdziła że branże naftowa, gazowa i węglowa muszą zbankrutować „jeśli chcemy walczyć ze zmianami klimatu”;
  https://t.me/coolnews1/589
  Z kolei ‚wiceprezydętka” USA Kamala Harris zaproponowała „segregacje rasową” w ramach…ochrony drzew, czyli by biali nie mogli ich chronić więcej niż „dyskryminowane mniejszosci” („niezapomniane” słowa ministra Ławrowa same cisną sie na usta)…
  https://t.me/coolnews1/573

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie wyludniania się Ukrainy. Podczas wystepu w ukromediach była premier Ukrainy Tymoszenko przyznała że depopulacja na Ukrainie, która zaczęła sie po 2014 roku, osiągnęła alarmujące rozmiary, osiagajac do 400 tys. osób „znikajacych” rocznie z Ukrainy. Jak podsumowała Tymoszenko „Co roku z mapy Ukrainy znika pięć lub sześć średniej wielkosci miast”;
  https://ria.ru/20211113/smert-1758868249.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem były deputowany proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu”, a obecnie niezrzeszony Geo Leros, który zasłynął ostatnio z pokazania serdecznego palca Zełenskiemu w parlamencie został oficjalnie oskarżony o zniesławienie szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka oraz jego brata. Sam Leros w odpowiedzi przeprosił…inne osoby na Ukrainie noszace nazwisko Jermak cytat „Chcę przeprosić Jermaków – tylko tych, którzy noszą to nazwisko wraz z dwoma nieuczciwymi braćmi, którzy łupią Ukrainę w imieniu Zełenskiego. Chcę przeprosić w imieniu rodziców Andrieja i Denisa za wychowanie zdrajców Ukrainy i patologicznych złodziei ”. Stwierdził także że nie wycofa się z żadnej ze swojej wypowiedzi „Nie jesteśmy w jakimś fantastycznym filmie, żeby wszyscy w jednej chwili wymazali naszą pamięć. Przeżywamy kolejny tragiczny moment w historii Ukrainy, kiedy władzę przejęli podły aktorzyna z nieuczciwymi wspólnikami. Razem z Kwartałem 95 niszczy przyszłość milionów Ukraińców dla własnego zysku. Niczego nie żałuję i będe to podtrzymywał do końca”;
  https://strana.news/news/361924-heo-leros-izvinilsja-pered-odnofamiltsami-andreja-i-denisa-ermakov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT w sprawie szwedzkiej „ekoGreci” która została oskarżona o „antydemokratyczne zachowania” przez Norwegów. Cytat „Wydawca norweskiej gazety i minister klimatu tego kraju skrytykowali szwedzką aktywistkę na rzecz klimatu Great Thunberg za jej niedawną retorykę, mówiąc, że zachowuje się ona w sposób antydemokratyczny”. Według nich „ekoGrecia” swoimi wypowiedziami podczas „szczytu klimatycznego” Glasgow doprowadza do „polaryzacji zachowań” oraz „podżegania do czegoś, co wykracza poza obywatelskie nieposłuszeństwo”;
  https://www.breitbart.com/europe/2021/11/10/norwegians-accuse-greta-thunberg-of-anti-democratic-behaviour/
  Rośnie nam „Hitlerek w spódniczce”, warto przypomnieć że tamten tez miał bzika na punkcie zdrowego trybu życia i odżywiania, a także chciał „powrotu do pierwotnego germańskiego trybu życia, pośród pół i lasów nieskażonych zgniłą cywilizacją”…

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Odnośnie kolejnego „kryzysu migracyjnego”, tym razem na granicy białorusko-polskiej. Rosyjskie media poinformowały że WWP zapowiedział że w najbliższym czasie może dojść do bezpośrednich rozmów Merkel i Łukaszenki dotyczących własnie kwestii rozwiązania obecnego „kryzysu migracyjnego”;
  https://strana.today/news/361969-lukashenko-i-merkel-hotovy-provesti-perehovory-putin.html
  Pojawiła się również informacja ze „turystów” z Białorusi chcą przyjąć władze Monachium;
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-12/niemcy-monachium-chce-przyjac-migrantow-z-granicy-polsko-bialoruskiej/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli pojawiły sie oficjalne dane na temat ofiar „świętowania” Dnia Weteranów w USA przypadajacego 11 listopada. Według danych z „The Gun Violence Archive” ponad 50 osób zostało rannych, a 17 zginęło (wśród ofiar jest nawet roczne dziecko) w strzelaninach jakie miały miejsce w tym dniu na terytorium USA;
  https://strana.today/news/361947-den-veteranov-ssha-skolko-chelovek-ubity-i-raneny-vo-vremja-prazdnika.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. No to teraz już wiadomo za co Kijów kupuje okręty od Wlk. Brytanii. Cytat „Ukraina podpisała w Londynie umowę o pożyczce w wysokości 1,7 mld funtów…Pożyczka została udzielana na dziesięć lat, a środki będą musiały trafić na potrzeby ukraińskiej floty wojennej, która powinna być gotowa na rosyjską agresję na Morzach Czarnym i Azowskim”;
  https://strana.today/news/362002-kredit-dlja-ukrainy-londone-podpisan-novyj-dohovor.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Chyba się tamtejszym redaktorom wkradł chochlik drukarski. Powinno być 1,7 miliarda ale nie funtów a dolarów. O linii kredytowej która stworzyli Brytyjczycy było wiadomo od kilku miesięcy. Nie było tylko wiadomo czy ów kredyt zaakceptuje Ukraina, bo po prawdzie nie jest on zbyt korzystny dla tego kraju
   https://www.defence24.pl/wielka-brytania-wesprze-odbudowe-marynarki-ukrainy
   Po prawdzie to ta umowa jest głównie korzystna dla brytyjskich stoczni. Zabezpiecza na kilka lat zamówienia na okręty. Ponadto Wielka Brytania odsprzedaje dwie starsze jednostki (które będą zmodernizowane) w cenie nowych okrętów.
   https://www.defence24.pl/dwa-brytyjskie-niszczyciele-min-dla-ukrainy
   Oprócz tego Ukraina ma otrzymać 6 kutrów rakietowych. Kutry rakietowe zaproponowane przez Wielką Brytanię nie bez powodu zostały już nazwane „moskitami”. Nie są to bowiem jednostki, które są w stanie zapewnić panowanie na morzu (nie mając wystarczająco silnej obrony przeciwlotniczej), ale mogą stwarzać bardzo uciążliwe „przeszkody” przeciwnikowi np.: bez problemu czasowo przerywając morskie linie komunikacyjne, chroniąc własne, słabiej uzbrojone jednostki pływające lub nie dopuszczając do przeprowadzenia operacji desantowej.
   Najgorsza dla Ukrainy, jest jednak forma zabezpieczenia finansowego (linii kredytowej). W przypadku obecnego porozumienia na budowę okrętów rakietowych ma to być rozłożona na 10 lat pożyczka w wysokości 1,25 miliarda funtów.
   I za to mają zostać zbudowane dwie małe przystanie z budynkami, dostarczone 2 stawiacze min i 6 większych kutrów rakietowych. To zdecydowanie za mało, aby w jakikolwiek sposób zabezpieczyć możliwość odstraszania floty Czarnomorskiej, za to wystarczająco dużo, aby skutecznie pozbawić inne rodzaje sił zbrojnych możliwości zakupu sprzętu.
   Trzeba bowiem pamiętać, że do budowy floty postawiono parę innych dalekosiężnych celów. Mają zostać zakupione dwa dywizjony wyrzutni „Neptun”, kolejne drony z Turcji jak i …korwetę (która zapewne zastąpi okręt flagowy „Hetman Sahajdaczny”) i sformowana brygada obrony wybrzeża.
   Podsumowując: rządowi w Kijowie uda sie wybudować flotę, która będzie mogła skutecznie chronić wybrzeże Ukrainy, będzie to jednak kosztowało krocie.

   Polubione przez 4 ludzi

 14. I w temacie marynarki wojennej Ukrainy. Takie moje małe opracowanie, czym, według optymistycznych planów Kijowa, będzie dysponowała Marynarka Wojenna Ukrainy w latach 2030-32 roku.

  Na dzień dzisiejszy Marynarka Wojenna Ukrainy de facto…nie istnieje (Polska zresztą też) pozostało kilka kutrów, za które mocno przepłacono i kilkanaście starych okrętów pomocniczych. Statków nie skreśla się z ewidencji, aby nie doszło do wybuchu skandalu. Przykładem może być okręt flagowy Ukraińskiej Marynarki Wojennej „Hetman Sahajaczny”, który powinien zostać złomowany w 2014 roku, jednak do teraz pełni(?) swoją rolę.
  Plany odbudowy floty i rozbudowy obrony wybrzeża są jednak bardzo ambitne.
  W 2030 -2032 roku Ukraina ma posiadać 9 „ukraińskich” kutrów-opracowanych i zbudowanych w całości wysiłkiem krajowego przemysłu. Siedem jednostek będą to kutry projektu 58155 „”Gurza-M”, a kolejne dwa kutry to jeszcze mniejsze jednostki zwiadowcze typu „Centaur” (ostatnio koszt i jakość wybudowanych jednostek była częścią śledztwa SBU).
  Wartość tych jednostek jest znikoma. Podczas incydentu w cieśninie kerczeńskiej dwa z przechwyconych okrętów ukraińskich (zdobytych przez straż przybrzeżną FR!) były to „nowe” „Gurza-M”. Okręty są słabo opancerzone, wolniejsze od jednostek zachodnich i uzbrojone w toporny sprzęt.
  http://www.polukr.net/blog/2015/11/w-kijowie-zwodowano-kuter-projektu-58155-griuza-m/
  W dodatku MSW Ukrainy zapewne odda Marynarce wojennej lekkie, NIEUZBROJONE, kutry budowane za kredyt od Francji. Dokładnie chodzi o 20 sztuk-koszt to „tylko” 200 mln $. Kutry są tanie, jednak brak ciężkiego uzbrojenia sprawa, że bardziej nadają się do przechwytywania kontrabandy niż do walk z nieprzyjacielską flotą.
  https://www.defence24.pl/francja-zbuduje-flote-ukrainskich-patrolowcow
  Stany Zjednoczone za kolejne 600mln $ ( część zapewne będzie refinansowana jako pomoc finansowa USA) dostarczy 16 sztuk szybkich kutrów patrolowych Mark VI. Są to jednostki nowoczesne, których zadaniem jest szybki transport desantu.
  .https://www.youtube.com/watch?v=wa7_2FdvmW4
  Brytyjczycy dostarczą 6 średnich okrętów- kutrów rakietowych, dwa zmodernizowane stawiacze min i dadzą środki na wybudowanie przystani dla nowych okrętów.
  W dodatku USA, za darmo, dostarczy 5 wycofanych przez straż przybrzeżną USA okrętów kasy „Island” -starszych konstrukcji, które są również słabo uzbrojone.
  I na koniec krem de la krem-nowa korweta dla Marynarki Wojennej Ukrainy wybudowana przez tureckie stocznie. Koszt w zależności od zainstalowanego sprzętu zamyka się w kwocie 350-500 mln $.

  Podsumowując-na odbudowanie floty, składającej się głównie z samych małych jednostek, uzbrojonych głównie w sprzężone karabiny maszynowe, Ukraina musiałaby wydać około 3 MILIARDY $ w 10 lat. Dla sił zbrojnych tego państwa to kwota niewyobrażalna wręcz. Równa pięcioletnim wydatkom na nowy sprzęt dla CAŁEJ Ukraińskiej Armii. W dodatku w tym skrótowym opracowaniu nie wliczam jeszcze kosztów budowy dywizjonów rakietowych „Neptun”, kosztów zakupu /wymiany nowych rakiet dla obrony wybrzeża, czy choćby kosztów związanych z remontami starych jednostek.
  Marynarka wojenna musi też w najbliższych latach wymienić śmigłowce, zakupić drony, wymienić park maszynowy i zbudować dwie bazy wojskowe(!).
  A efekt będzie taki, że przy tak wysokich kosztach uda się zabezpieczyć tylko możliwość desantu sił zbrojnych FR na wybrzeżu Ukrainy. O możliwości nawiązania walki z flotą czarnomorską nie ma mowy.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.