Wojna domowa na Ukrainie 14.11.2021r.- 2336 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 602.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy skrytykowała zaniepokojenie UE sytuacją w Donbasie. 

Według sekretarza RBNiO Aleksieja Daniłowa, wypowiedzi w tej sprawie zaczynają „trochę irytować”. Jego zdaniem przyczyną wszystkich problemów jego kraju jest jej uzależnienie od Rosji. Tymczasem UE wcześniej zaapelowała do Kijowa, by nie naruszał praw obywateli i wznowił pracę punktów kontrolnych na linii demarkacyjnej w Donbasie. Niemniej jednak Bruksela również skłania się do zrzucania głównej winy za sytuację w regionie na Moskwę, mimo że nie jest stroną konfliktu. Chodzi o to, że UE mająca niewielki wpływ na to co robi Kijów woli po prostu przymykać oko na działania władz ukraińskich, niejako w ten sposób je sankcjonując. Co dodaje pewności siebie nacjonalistycznym watażkom we władzach i armii ukraińskiej.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow potępił kraje UE za ich stanowisko w sprawie sytuacji w Donbasie. Jednocześnie stwierdził, że region opuściłojak do tej pory ok. 1,5 mln osób i nazwał ich uchodźcami.

„Cierpimy z powodu wojny już ósmy rok. Słyszymy z wielu krajów w Europie, że są zaniepokojeni. I ta troska zaczyna nas już trochę irytować”– powiedział Daniłow na antenie ukraińskiego kanału telewizyjnego 1 + 1.

Wyraził też opinię, że wiele problemów Ukrainy jest związanych z Rosją. Według sekretarza RBNiO, z powodu „zależności” od Moskwy Ukraińcy nie mogą zacząć normalnie żyć.

„Niestety zawsze byliśmy wprowadzani w błąd… Cały czas mówi się nam, że nie będziemy mogli inaczej żyć, jak tylko z Rosjanami i w żaden inny sposób. To nie jest prawda. Dopóki będziemy od nich zależnymi choćby na jotę, będziemy mieli bardzo poważne problemy. Wykorzystają te problemy”– powiedział Daniłow.

Przypomnijmy, wcześniej w UE wezwała Kijów do poszanowania praw mieszkańców Donbasu i wznowienia pracy wszystkich punktów kontrolnych wjazdu i wyjazdu (PKWiW), które zostały wcześniej pozamykane przez Kijów pod pretekstem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

COVID-19 nie jest wymówką do ich zamknięcia. To może być powód do ograniczenia liczby osób, które przekraczają punkt kontrolny, ale to jest teren otwarty… Dlatego nie akceptuję takiego argumentu”– powiedział w rozmowie z RBCUkraina Specjalny Przedstawiciel UE ds. Praw Człowieka Eamon Gilmore.

Jego zdaniem, zamykając punkt kontrolny, kijowskie władze po prostu w ten sposób karzą ludzi po obu stronach linii kontaktowej, pozbawiając ich prawa do kontaktu z rodziną i otrzymywania potrzebnych im usług, do prowadzenia interesów.

Przypomnijmy, że w tej chwili funkcjonują tylko dwa z siedmiu punktów kontrolnych: jeden znajduje się na linii demarkacyjnej między DRL a terytorium kontrolowanym przez Kijów „Nowotrojckoje – Jelenowka”, drugi to „Stanica Ługańska” w obwodzie ługańskim.

Oprócz sytuacji związanej z zamknięciem punktu kontrolnego, Unia Europejska, w szczególności w Niemczech i Francji, wcześniej już wyrażała swoje zaniepokojenie użyciem przez ukraińskie wojsko w Donbasie drona uderzeniowego Bayraktar i eskalacją przez USZ konfliktu zbrojnego. Ministerstwa spraw zagranicznych obu państw wezwały strony do zmniejszenia napięć na linii kontaktowej i przestrzegania porozumień mińskich.

Jednak Kijów skrytykował takie stanowisko swoich europejskich partnerów. Co więcej, szef MON Ukrainy Aleksiej Reznikow posunął się do stwierdzenia, że „porozumienia mińskie nie są trampoliną do pokoju” i że ukraińskie władze nie będą negocjować z przedstawicielami samozwańczych republik.

Takie wypowiedzi ukraińskich urzędników i polityków wobec postawy Unii Europejskiej nie tylko zamykają jej oczy, ale też okresowo też je popierają. W szczególności Bruksela, podążając za Kijowem, próbuje niezdarnie przerzucić odpowiedzialność za sytuację na południowym wschodzie Ukrainy bezpośrednio na Rosję.

Na przykład podczas konferencji prasowej po szczycie Ukraina-UE szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wymieniła Moskwę jako jedną ze stron konfliktu na Ukrainie. Jednocześnie- co paradoksalne- zadeklarowała poparcie dla realizacji porozumień mińskich i pozytywnie oceniła starania Kijowa, które rzekomo podejmuje w celu ich realizacji.

„Pochwalamy Ukrainę za jej wysiłki. W pełni popieramy stanowisko rządu prezydenta (Zełenskiego- dopisek mój). I wzywamy Rosję do uznania swojej odpowiedzialności jako strony konfliktu”– powiedziała szef KE. 

Stany Zjednoczone również nie pozostają w tyle za UE, obiecując Ukrainie oprzeć się „destabilizującym działaniom Rosji”. Jak wcześniej powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin, podobno mając na myśli Rosję, że jest to „kamień, który uniemożliwia pokojowe rozwiązanie”. Jest to niejednoznaczność stanowiska Stanów Zjednoczonych wobec tego, że niedawno w Moskwie złożyła wizytę zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland, która zwróciła uwagę na zbieżność amerykańskiego i rosyjskiego podejścia do specjalnego statusu Donbasu.

Rosja wielokrotnie dementowała oskarżenia, że ​​Moskwa jest stroną konfliktu na południowo-wschodniej Ukrainie. W szczególności Władimir Czyżow, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Unii Europejskiej, zwrócił uwagę na bezprawność przypisywania Rosji tego statusu.

„Postrzeganie Unii Europejskiej, ocena samego konfliktu jest dokładnie tym, czego chcą i starają się osiągnąć w Kijowie. Mianowicie uznanie roli Rosji jako strony konfliktu. To się nigdy nie wydarzyło, tak nie jest i nie będzie”– powiedział na posiedzeniu 19 października.

Zdaniem Czyżowa Unia Europejska postrzega Rosję w takim świetle, aby zadowolić Kijów, dlatego Unia związała swój rozwój stosunków z Federacją Rosyjską jako „zakładnikiem konfliktu w państwie trzecim”.

Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie mówił o destrukcyjności polityki prowadzonej przez władze ukraińskie. Dlatego w rozmowie telefonicznej z p.o. kanclerz RFN Angelą Merkel prezydent podkreślił, że Kijów „w coraz większym stopniu opiera się na metodach siłowych” i łamie porozumienia mińskie.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ogłosił niedawno, że za przyzwoleniem Francji i Niemiec w Kijowie „podważają… ignorując wszelkie rady” wcześniej zawarte porozumienia. Jako przykład takiej postawy przywołał  pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej ds. bezpieczeństwa w Donbasie Borys Gryzłow, po wynikach jednej z ostatnich rund negocjacji.

„Konstruktywne praktyczne propozycje Donbasu we wszystkich aspektach pokojowych są uparcie ignorowane. Deklarując pełne przestrzeganie porozumień mińskich, przedstawiciele Ukrainy jednocześnie tylko imitują zainteresowanie kontynuacją negocjacji i de facto strugają durni. Nie można zrozumieć logiki takiego zachowania z punktu widzenia zdrowego rozsądku”– powiedział Gryzłow 10 listopada po wynikach regularnego spotkania grupy kontaktowej w formacie wideo.

Zwrócił także uwagę na fakt, że strona ukraińska stale unika udzielenia odpowiedzi na pytanie o przyczyny eskalacji napięcia w strefie konfliktu. Pełnomocnik FR w TGK podkreślił, że Kijów stara się zastąpić dyskusję o sposobach powstrzymania ostrzału na linii styku dyskusją o kwestiach technicznych Misji Obserwacyjnej OBWE.

Jak sądzić można, obecne stanowisko władz Kijowa jest podyktowane chęcią jak najdłuższego utrzymania na sobie uwagi zachodnich partnerów. Kijowowi nie opłaca się raz na zawsze rozwiązać problemu w Donbasie, bo wtedy straci swój główny atut w presji na UE i Stany Zjednoczone, a te szybko o tym zapomną. Więc w jego interesie jest ciągłe podsycanie konfliktu, bo coś zawsze można ugrać, np. pomoc wojskową, nowe kredyty, czy też po prostu zainteresowanie mediów zachodnich.

Z tego powodu, ukraińscy politycy promują teraz temat kolejnego spotkania w formacie normandzkim. To jest jeszcze jeden sposób na to aby podkreślić swoją wagę, postarać się o jakąś korzystną refleksję w stosunku do „Mińska” i zademonstrować ukraińskiej i międzynarodowej społeczności, że problem jest przez Kijów rzekomo rozwiązywany.

Jednak tak nie jest, w Kijowie nie dążą do pokoju, ale chce stworzyć pozytywny obraz za pomocą bezsensownego spotkania. W Moskwie- po wielu tego typu wcześniejszych zagrywkach, bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę i dlatego nie ma z jej strony do udziału w tej kabaretowej farsie.

Przypomnę, że w podobnych okolicznościach odbyło się spotkanie już prawie dwa lata temu, ale po nim nie podjęto żadnych konstruktywnych działań ze strony Kijowa.

Poza grą pod publiczkę, Kijów nie jest gotowy do dyskusji na temat uregulowania sytuacji, ale jest w stanie jedynie zademonstrować na zewnątrz swoją pozytywną postawę i jednocześnie zadeklarować mityczną rosyjską agresję. Z tego punktu widzenia, w takiej sytuacji nie ma sensu brać udziału w parodii szczytu w formacie normandzkim.

Tym bardziej, że wiadome już jest o tym, iż obecnie władze ukraińskie dążą z całych sił do przeredagowania porozumień mińskich, a przynajmniej za wszelką cenę doprowadzenia od opóźnienia ich realizacji, aby nie utracić resztek poparcia społecznego przed kolejnymi wyborami.

Na Ukrainie, szczególnie w środowiskach skrajnie nacjonalistycznych, powszechnie przyjmuje się, że Mińsk został podpisany z naruszeniem ukraińskich interesów, i wzt. sugeruje się, że to, co uzgodnił i podpisał poprzedni prezydent Petr Poroszenko, nie odpowiada poglądom obecnych władz i większości społeczeństwa. W rzeczywistości Ukraina po prostu próbuje zwalić swoją odpowiedzialność na innych uciekając w ten sposób od meritum problemu. I taką postawę kierownictwa kraju można zauważyć na każdym kroku.

Nie może to jednak być wymówką dla UE, która próbuje uchylać się od obowiązku wpływania na Kijów. Co więcej, wina za dotychczasowe zachowanie Ukrainy po części spoczywa na Brukseli i Waszyngtonie. Gdyż nie spotykając się z poważnym potępieniem ze strony zachodnich partnerów za swoją destrukcyjną postawę, władze ukraińskie czują własną przewagę, daje im to moc i bezkarność.

Taka postawa, wynika z tego, że obecna Ukraina to projekt Zachodu, który najpierw poparł zamach stanu w 2014 roku, a następnie zerwanie wszelkiego rodzaju więzi między Moskwą a Kijowem. Dlatego też, to USA i UE ponoszą największą odpowiedzialność za rozwój sytuacji. I oczywiście Zachód zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też w obliczu faktu, gdy problemów Ukrainy nie potrafi rozwiązać chowa głowę w piasek, i co najwyżej wyartykułuje z siebie jakieś magiczne formułki, o „rosyjskiej agresji”, czy też, że „stroną konfliktu jest Rosja”. Tylko, że taka postawa do niczego pozytywnego nie prowadzi, za to: stwarza dalsze napięcia na arenie międzynarodowej, pogłębia też kryzys wewnętrzny w samej Ukrainie, powodując jej coraz głębsze staczanie się w kierunku jakiejś demonicznej karykatury kraju demokratycznego. Po prostu, w celu walki z Rosją wypuszczono z butelki Dżina faszyzmu i rusofobii.

Proszę sobie w tym miejscu przypomnieć, jakim kosztem poprzedniego Dżina zamknięto z powrotem w butelce. Dziś koszty będą znacznie poważniejsze. I nie jest to metoda na wyprowadzenie Stanów Zjednoczonych z kryzysu wewnętrznego.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie formacje zbrojne rozmieściły kolejne pojazdy opancerzone w pobliżu miejscowości Szczastie oraz w osadzie Trechizbenka.

„Żołnierze z 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych umieścili w pobliżu wsi Szczastie dwa transportery opancerzone BTR-70. W rejonie odpowiedzialności 57 brygady zarejestrowano rozmieszczenie czterech opancerzonych wozów bojowych osady Trechizbenka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

DML ŁRL przypomniało, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły bezpieczeństwa w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, obserwatorzy rejestrowały lot UAV USZ w rejonie osady Lebiedińskoje, co stanowi pogwałcenie zakazu użytkowania jakichkolwiek typów samolotów, przewidziano w decyzji TGK z 22 lipca 2020 r. w sprawie Dodatkowych Środków wzmacniających zawieszenie broni. 

Ponadto Misja OBWE zarejestrowała zagłuszanie sygnału przez USZ bezzałogowych statków powietrznych dalekiego i krótkiego zasięgu SMM OBWE podczas lotów w pobliżu osiedli Warwarowka, Nikolajpolie i Sucha Bałka.

Nadal też kamera i obserwatorzy Misji OBWE kontynuują rejestrowanie działań bojowych w promieniu 5 km od obszaru wycofywania sił i sprzętu nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

UAV SMM OBWE odnotował także obecność sprzętu wojskowego USZ z naruszeniem ustalonych linii wycofania w pobliżu osiedla, a także w strefie bezpieczeństwa w dzielnicy mieszkalnej:

-1 zestaw rakiet przeciwpancernych (9M113 „Konkurs”, 135-mm) w pobliżu miejscowości Granitnoje,

-1 działko przeciwlotnicze (ZU-23-2, 23-mm) w części mieszkalnej osady Netajłowo.

Ponadto, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 39 pocisków. A więc nadal ostrzały ze strony USZ charakteryzują się znaczną intensywnością, pomimo ich znikomej liczby.

Ostrzał został przeprowadzony o godzinie 19:25, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (9 min) i broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz o godzinie 02:45, z kierunku Niewielskoje w stronę Łozowoje- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 14 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Протягом минулої доби, 13 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку ТРОЇЦЬКОГО ворог здійснив обстріл зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі населеного пункту ЧЕРМАЛИК противник задіяв безпілотний літальний апарат, за допомогою якого скинув постріл ВОГ-17.

Біля населеного пункту ГНУТОВЕ російські найманці обстріляли наші позиції зі станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік КАТЕРИНІВКИ, що на Луганщині, окупанти двічі вели вогонь, застосовуючи міномети калібру 120 мм, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

В бік ЗОЛОТОГО-4 ворожі війська здійснили обстріл з мінометів калібру 82 мм.

Поблизу СТАРОГНАТВКИ противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Станом на 7 годину ранку, 14 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку НЕВЕЛЬСЬКОГО окупанти вели вогонь з мінометів калібру 120 мм.

Внаслідок обстрілу водій-санітар дістав поранення.

Пошкоджено два санітарні автомобілі. Воїну надано домедичну допомогу та евакуйовано до лікувального закладу. Стан його здоров’я – важкий.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити вогневу активність.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.11.2021r.- 2336 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam w temacie wstępniaka,
  cytat:
  „Niestety zawsze byliśmy wprowadzani w błąd… Cały czas mówi się nam, że nie będziemy mogli inaczej żyć, jak tylko z Rosjanami i w żaden inny sposób. To nie jest prawda. Dopóki będziemy od nich być zależnymi choćby na jotę, będziemy mieli bardzo poważne problemy. Wykorzystają te problemy”– powiedział Daniłow.”.

  i tu się zgodzę z wypowiedzią kraińskiego polityka, dopóki Ukraina jest zależna od Rosji, dopóki ta będzie wykorzystywała swoją pozycję, aby zaszkodzić rządowi wrogiego państwa. Ukraiński polityk nie mówi jednak najważniejszego, że Ukraina MOGŁABY zrzucić zależność od Rosji tylko, że nie byłoby to opłacalne dla tamtejszych „elyt” wyzyskujących społeczeństwo.
  Po pierwsze sprawa gazu-w teorii Ukraina powinna móc zapewnić sobie wydobycie na poziomie pozwalającym na zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na niebieskie paliwo-nadal jednak sprowadza gaz z Rosji (wirtualny rewers). Podobnie jest z kwestią paliw(sprowadzane z Białorusi), warzyw (Białoruś), węgla (Rosja).
  Na „modernizacje” tamtejszych kopalń czy systemu gazowego poszły miliardy hrywien dotacji rządowych, a efektów brak. Dzieje się tak dlatego, że obecna sytuacja sprzyja skorumpowanym urzędnikom w szybkim bogaceniu się. Przykładem może być Roterdam+-schemat korupcyjny który pozwalał na kupowanie węgla z Rosji po cenie europejskiego surowca-nadwyżkę kradli oligarchowie i urzędnicy.
  Dlatego politycy z Ukrainy chcą zachować obecny status quo-zwalanie wszelkich win na Kreml i trwania tego burdelu.
  Podobna sytuacja ma miejsce obecnie, władze w Kijowie oskarżają FR o toczenie wojny energetycznej. Rosja przestała sprzedawać Ukrainie węgiel, ropę i gaz. Tymczasem, gdyby władze w Kijowie chociaż w minimalnym stopniu zadbały o zabezpieczenie zapasów na zimę to obecna sytuacja nie byłaby tak zła.
  Kreml wykorzysta obecne kłopoty Ukrainy, tylko głupiec by nie wykorzystał potknięć wroga.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Za ZSRR, tak jak i za PRL, był taryfikator, ile komu wolno na danym stanowisku. Pierwszy sekretarz mógł więcej niż niższy urzędnik. A dziś każdy kradnie tyle ile się uda i „aby do wiosny” (bynajmniej nie Ludów).

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 6 ludzi

 2. Globalny kryzys energetyczny, zaostrzony działaniami Kijowskich władz w dziedzinie energetyki, może doprowadzić do tego, że zimą 2021-2022 przerwy w zasilaniu powrócą na Ukrainę.
  W zimę niedobór mocy elektrycznej w zależności od pogody będzie wynosił od 2 do 4GW.
  Na Ukrainie 30% energii elektrycznej jest wytwarzane przez elektrownie cieplne. W sumie jest ich 15, czyli 85 jednostek napędowych. Teraz 62 z nich jest bez pracy, co jest rekordem: 14 – do napraw, 13 w rezerwie. Ale przede wszystkim 25 bloków energetycznych zmarło z powodu braku węgla.
  W magazynach KOI mają 448 000 ton węgla, czyli o 310 000 ton mniej niż rezerwy gwarantowane – technicznie niezbędne minimum to 758 000 ton, a wg planów Ministerstwa Energii powinno być 2,5 mln ton.
  https://espreso.tv/energetichniy-kolaps-zima-bez-vugillya-bez-gazu-bez-elektriki

  Pożar w rafinerii ropy naftowej Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim, paliło się pięć godzin.
  https://espreso.tv/na-naftopererobnomu-zavodi-u-kremenchutsi-stalasya-pozhezha
  Moja taka myśl:
  Za co oni ścigają Janukowycza? Przecież on miał rację nie podpisując układu stowarzyszeniowego z UE. Twierdził, że Ukrainy na to nie stać.
  Ja dodam, że ani ekonomicznie ani kulturowo ani mentalnie.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W temacie „kryzysu migracyjnego” na granicy białorusko-polskie. „Ukrowojaki” z 61 Samodzielnej Brygady Piechoty zagroziły likwidacją wszystkich „tzw. migrantów”, jeśli wejdą oni na terytorium Ukrainy. Później poprawili i złagodzili wpis informując że nie będa likwidować samych „migrantów”, ale dywersantów którzy będą sie pod nich podszywali;
  https://strana.today/news/362097-ukrainskie-voennye-zajavili-chto-unichtozhat-mihrantov-na-hranitse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. Cytat „23-latek spadł z dachu niedokończonego budynku na [ulicy] Daniły Nieczaja w Dnieprze. Trup”;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1459589688432463875
  Z braku prawdziwych radiowozów policjanci z obwodu wołyńskiego podczas patroli używają…ich makiet;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1459613340611842053
  Bojówka „ukropatriotów” wytropiła we Lwowie „zdrajcę”, czyli emeryta który handlował „symboliką sowiecka”;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1459246471002275844

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad 3 ale chamstwo, ci idioci nie chcą zrozumieć, ze starzec wyprzedaje zgromadzone pamiątki z czasów, gdy ich jeszcze na świecie nie było. Dziadek stara się przeżyć, pracuje uczciwie pomimo sędziwego wieku, a te dranie odstawiają taką szopkę tyko po to by podnieść swoją samoocenę.
   I to dlatego wybrali „dziadka” za cel-starzec w pojedynkę, bezbronny nie ma szans na wygranie z grupą chuliganów. Gdyby tym osobnikom naprawdę chodziło o patriotyzm to doczepiliby się polityków, którzy swoją korupcją ciągną Ukrainę w przepaść. Tego jednak nie zrobią, za politykami stoi ochrona, skorumpowana policja i prokuratura więc po co się narażać? Skoro zawsze znajdzie się jakiś „dziadek” lub „babka”, którą można ukarać.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli (cytat) „Sophia Urista, członkini amerykańskiego „Voice” i wokalistka coverowego zespołu Brass Against, postanowiła oddać mocz na jednego z fanów na scenie podczas koncertu”;
  https://strana.today/showbiz/362111-pevitsa-sofija-urista-pomochilas-na-fanata-na-kontserte-video.html
  https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/news/sophia-urista-brass-against-fan-b1957226.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę. Wdowa po burmistrzu Krzywego Rogu Konstantynie Pawłowa, opublikowała „apel” w którym stwierdziła ze nie wierzy w oficjalna wersję śmierci czyli „samobójstwo” (miał sobie strzelić z automatu w pierś po czym przejść kilkanaście kroków i założyć skarpetki). Zapewniała takze że ani ona, ani jej syn nie zamierzają popełniać „samobójstw”…
  https://strana.today/news/362108-elena-pavlova-sdelala-pervoe-videoobrashchenie-posle-hibeli-muzha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Klubowicze Gazety Polskiej wraz z Fundacją Św. Dominika organizuje wsparcie „Dla Dzieci z Ukrainy!”. Najmłodszym potrzebne są podstawowe rzeczy takie jak, ubrania, artykuły szkolne, czy po prostu żywność. Jak zaznacza szef klubów GP, Ryszard Kapuściński, w wielu miejscach sytuacja jest bardzo trudna.
  https://niezalezna.pl/418674-klubowicze-gp-niosa-pomoc-dzieciom-z-ukrainy-sytuacja-jest-bardzo-trudna
  Komentarz: Mam ambiwalentny stosunek do tej akcji. Z jednej stronie pomaganie bliźnim jest zawsze ok, z drugiej to trochę nie fair, że przemilcza się, że w polskich domach dziecka na Ukrainie sytuacja jest podobna.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Artykuł w języku ukraińskim o możliwym wybuchu epidemii polio na Ukrainie.

  Z relacji autora tekstu mieszkańcy okolicznych wiosek, gdzie pojawiły się pierwsze ogniska choroby na widok lekarzy zamknęli się w domach i… spuścili psy z łańcuchów (aby uniemożliwić kontrole lekarskie).
  https://www.unian.ua/health/country/na-porozi-katastrofi-chi-zagrozhuye-ukrajini-masoviy-spalah-poliomiyelitu-novini-ukrajini-11609215.html?_gl=1*lzsnt0*_ga*MjEyOTg5MDEyMS4xNjM2NDc3MTkw*_ga_JLSK4Y8K67*MTYzNjkxNTQwMC4yLjEuMTYzNjkxNTQyMS4zOQ..*_ga_DENC12J6P3*MTYzNjkxNTQwMC4yLjEuMTYzNjkxNTQyMS4zOQ..

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kilka najważniejszych informacji z gospodarki Ukrainy.
  -Opublikowano nowe dane na temat inflacji-w październiku br wyniosła ona 10.9% liczona rok do roku.
  -Prezydent Zeleński poinformował, że rząd w Kijowie w ciągu 7 najbliższych lat wesprze koleje ukraińskie inwestycjami rzędu 100 miliardów hrywien.
  https://www.unian.ua/economics/finance/balans-tizhnya-ukrzaliznicya-chekaye-masshtabnih-investiciy-grivnya-zrostaye-a-inflyaciya-spovilnilas-novini-ukrajina-11608114.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT światowe. „NYT” ujawnił że Amerykanie „przemilczeli” sprawę ludobójczych ataków jakie lotnictwo amerykańskie (podległe dowództwu amerykańskich sił specjalnych) przeprowadziło w 2019 roku na ostatnie skrawki terytorium tzw. państwa islamskiego w poblizu syryjskiej miejscowości Bāghūz, a których ofiarami stały sie „dziesiątki kobiet i dzieci”. Cytat „Według publikacji mówimy o nalocie bombowym w rejonie Bāghūz w Syrii 18 marca 2019 r. Podobno pierwszy amerykański samolot szturmowy F-15E zrzucił 500-funtową (227 kg) bombę na tłum ludzi. Potem zrzucił jeszcze jedną – ważącą 2000 funtów (900 kg) oraz trzecią. Jak przyznał dziennikarzom anonimowy żołnierz, zunifikowane centrum operacji lotniczych w bazie sił powietrznych USA El Udeid w Katarze obserwowało to, co się dzieje „z oszołomieniem i niedowierzaniem” – dron filmował naloty na żywo”;
  https://strana.news/news/362129-ssha-umolchali-ob-aviaudarakh-v-sirii-2019-hoda-unesshikh-zhizni-desjatkov-mirnykh-zhitelej.html
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2021/11/13/us/us-airstrikes-civilian-deaths.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dlaczego Niemcy tak zawzięcie walczą o uruchomienie gazociągu „NS2” zdradza niemiecko-amerykański „ONET”. Cytat „Niemiecka energetyka jeszcze długo nie będzie się jednak mogła opierać wyłącznie na niskoemisyjnych, odnawialnych źródłach energii, takich jak woda, wiatr czy słońce. Dlatego Niemcy nie mogą zrezygnować jednocześnie z węgla, gazu i atomu – najbardziej destrukcyjne dla klimatu elektrownie węglowe będą pracować w tym kraju jeszcze przez wiele lat. Planuje się też budowę nowych elektrowni na gaz ziemny o łącznej mocy nawet 20-30 GW. (Dla porównania, największa w Europie elektrownia węglowa – polski Bełchatów – ma niecałe 6 GW mocy.)”;
  https://www.onet.pl/informacje/smoglabpl/niemcy-wylacza-ostatnie-reaktory-generuja-wiecej-niz-wszystkie-panele/5rrl5kx,30bc1058

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.