Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2021r.- 2338 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj na kijowskim Majdanie Niepodległości demonstrowało kilka tysięcy osób, żądając wprowadzenia w Donbasie stanu wojennego. Boją się, że rozejm z separatystami sprawo, iż terroryzm rozleje się na inne regiony

„Niemy krzyk”– dzień 604.

W dniu 28 rocznicy powstania FR, rezydent Władimir Putin podpisał dekret o „udzieleniu pomocy humanitarnej ludności obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie” na okres „do czasu rozwiązania politycznego”

Dekret ten zakłada szereg działań mających na celu złagodzenie warunków dopuszczania towarów z niektórych regionów DRL i ŁRL na rynek rosyjski. W dokumencie podkreślono, że podjęto działania w celu ochrony praw i wolności obywateli, udzielenia pomocy humanitarnej ludności oraz zapobieżenia dalszemu spadkowi poziomu życia w kontekście trwającej ze strony Ukrainy szczelnej blokady gospodarczej.

Dokument został opublikowany na oficjalnym internetowym portalu informacji prawnych biura prezydenta FR.

Dekret w szczególności zakłada szereg środków mających na celu złagodzenie warunków dopuszczania towarów z DRL i ŁRL na rynek rosyjski.

„Postanawiam: rząd rosyjski w ciągu miesiąca ma zapewnić, w drodze wyjątku, na okres do politycznego uregulowania sytuacji na niektórych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy na podstawie porozumień mińskich, uznanie w Rosji jako ważne świadectwa pochodzenia towarów wydane przez organy (organizacje) faktycznie działające na terenie tych okręgów”– ogłoszono w dekrecie.

Ponadto rosyjski przywódca polecił przyjmować towary z tych regionów na równych warunkach z towarami rosyjskimi „w celu zakupu towarów na potrzeby państwowe i komunalne oraz zakupu towarów przez określone typy osób prawnych”.

Ponadto rosyjski prezydent polecił nie stosować ograniczeń ilościowych w eksporcie i imporcie w stosunku do towarów, których przepływ odbywa się przez granicę państwową Rosji na te terytoria DRL i ŁRL, z wyjątkiem określonego rodzaju towarów, których listę, zgodnie z dekretem, należy ustalić.

Putin nakazał też zorganizowanie na granicy punktów kontrolnych, przez które będą przewożone towary z Donbasu. Głowa państwa poleciła także opracować i wprowadzić niezbędne zmiany do ram prawnych.

Wyjaśnia się, że dokument został podpisany w celu ochrony praw i wolności obywateli oraz udzielenia pomocy humanitarnej ludności niektórych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy oraz „zapobiegania dalszemu spadkowi poziomu życia w kontekście trwającej blokady gospodarczej”.

Wymienione w dokumencie środki podjęto również w kontekście pogarszającej się sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz w oparciu o normy międzynarodowego prawa humanitarnego.

W lipcu sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow na antenie programu telewizyjnego „Moskwa. Kreml. Putin” powiedział, że strona rosyjska będzie nadal udzielać pomocy humanitarnej Donbasowi.

Rzecznik Kremla zauważył, że Moskwa, Paryż i Berlin robią wszystko, co możliwe, aby zapewnić realizację porozumień mińskich. Podkreślił również, że uregulowanie sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy jest możliwe tylko dzięki realizacji zestawu środków.

„Oczywiście Moskwa w żadnym wypadku nie przymknie oka na problemy humanitarne kilku milionów ludzi, których państwo odrzuciło i wciągnęło w straszliwą blokadę. Rosja zapewniła pomoc humanitarną i będzie to robić nadal”– powiedział Pieskow.

Przypomnijmy, że Moskwa wielokrotnie wskazywała, że ​​Rosja nie jest stroną konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy, ale nie chce narażania ludności rosyjskojęzycznej mieszkającej na tych terenach na szykanowanie i podejmowanie wobec niej zbrodniczych działań.

„Rosja nigdy nie była stroną tego konfliktu. Ale Rosja zawsze mówiła, że nie pozostanie obojętna na los rosyjskojęzycznych mieszkańców  południowo-wschodniej części kraju”– powiedział Pieskow w rozmowie z Pawłem Zarubinem w programie „Moskwa. Kreml. Putin” na kanale telewizyjnym „Rosja 1”, który był emitowany w kwietniu.

Ponadto w grudniu 2020 r. podczas dorocznej konferencji prasowej rosyjski przywódca podkreślił, że w Donbasie nic nie zostało odblokowane z punktu widzenia gospodarki i sfery społecznej. Wyraził opinię, że porozumienie na Ukrainie jest nieuniknione, ale w dużej mierze zależy od władz ukraińskich.

„Rosja tak jak wspierała Donbas, jak i nadal będzie go wspierać. Zwiększymy nawet nasze poparcie dla Donbasu”– zapowiedział wcześniej rosyjski prezydent.

Wyjaśnił, że dotyczy to kwestii produkcyjnych, rozwiązywania problemów społecznych i kwestii infrastrukturalnych.

W kwietniu 2019 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym otrzymywaniu rosyjskich paszportów dla mieszkańców niektórych obszarów Donbasu. Jak stwierdził rosyjski przywódca, taki środek ma na celu ochronę praw człowieka i ma „czysto humanitarny charakter”.

„Ale znoszenie sytuacji, w której ludzie żyjący na terytorium tych republik donieckiej i ługańskiej są generalnie pozbawieni jakichkolwiek praw obywatelskich, już przekracza granice z punktu widzenia praw człowieka” – powiedział rosyjski prezydent.

Dekret rosyjskiego prezydenta skomentował szef DRL, Denis Puszilin:

Przez lata wojny w Donbasie Rosja dostarczała republikom nieocenioną pomoc polityczną i humanitarną. Białe ciężarówki KamAZ uratowane z głodu na początku konfliktu, uznanie przez Federację Rosyjską dokumentów DRL i ŁRL przywróciło mieszkańcom Donbasu prawa obywatelskie.

Dziś swoim dekretem Władimir Władimirowicz Putin wykonał kolejny ważny krok na rzecz republik – Rosja w pełni otworzyła swoje rynki na produkowane przez nas towary.

Uznanie świadectw pochodzenia dla naszych towarów, ich dopuszczenie do zamówień publicznych na równi z rosyjskimi, zniesienie ograniczeń ilościowych, czyli kontyngentów, zarówno na nasz eksport, jak i na import z Rosji, daje przedsiębiorstwom przemysłowym DRL i ŁRL takie same prawa jak producenci z Federacji Rosyjskiej.

Trudno umniejszać znaczenie tego dekretu dla republik Donbasu podczas blokady gospodarczej! Pomoże to naszym przedsiębiorstwom poszerzyć rynki zbytu, rozwinąć produkcję i zwiększyć liczbę miejsc pracy.

W imieniu mieszkańców Donieckiej Republiki Ludowej dziękuję Prezydentowi Federacji Rosyjskiej za tak humanitarny krok, jakiego potrzebuje Donbas.

Denis Puszilin,
szef Donieckiej Republiki Ludowej.

Swoje trzy grosze dodał także minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba, który powiedział, że dekret prezydenta Rosji Władimira Putina o pomocy humanitarnej dla niektórych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie jest sprzeczny z porozumieniami mińskimi.

„Szef ukraińskiej dyplomacji poinformował francuskich i niemieckich kolegów o dekrecie Władimira Putina, który ma na celu dalszą integrację gospodarczą obwodów donieckiego i ługańskiego z gospodarką rosyjską”– czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Kuleba podkreślił, że Ukraina liczy na potępienie tego dekretu przez swoich partnerów i dodał, że dekret Putina „zaprzecza literze i duchowi porozumień mińskich”.

Oczywiście wywołało to natychmiast reakcję rosyjskiego MSZ, którego rzeczniczka, Maria Zacharowa skomentowała słowa Kuleby.

„Na złodzieju czapka gore: to reżim kijowski przyjął przepisy sprzeczne z porozumieniami mińskimi, wielokrotnie kwestionował istotność zestawu środków, a także nie wypełnił niczego, co powinno być zrobione w obu dokumentach podpisanych przez siebie i w decyzjach, które zostały opracowane (wspólnie- dopisek mój) w przyszłości w formacie normandzkim” – napisała rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji na swojej stronie w Telegramie .

Swoją opinię wyraził także blagier Aleksiej Arestowicz, „niezależny” doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, sekretarz prasowy delegacji kijowskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie:

Decyzją o zniesieniu kontyngentów na eksport i import towarów z ORDiLO rosyjskie władze naruszają porozumienia mińskie. I oczywiście jest to démarche. To démarche jest realizowane zgodnie z planem ideologicznym w ramach kolejnego etapu wojny hybrydowej. Jest to działanie bezpośrednio naruszające porozumienia mińskie i normandzkie, które przewidują, że strony powstrzymają się od kroków gospodarczych i politycznych, które przyczyniają się do dalszego oddzielenia okupowanych terytoriów od Ukrainy. Wprowadzili strefę rublową we wrześniu 2015 roku, przeprowadzili wybory do rosyjskiej Dumy Państwowej, a teraz kolejnym krokiem jest integracja na rynku surowcowym. Dystrybucja paszportów. Konsekwentnie łamią porozumienia z Normandii i Mińska. Teraz mamy do czynienia z kolejnym etapem. Oczywiście ocenimy to zarówno na poziomie państwa, jak i partnerów międzynarodowych.”– powiedział Arestowicz w komentarzu do ukraińskiego wydania Nowosti Donbassa.

https://tass.ru/obschestvo/12928083,

https://rg.ru/2021/11/15/putin-podpisal-ukaz-o-gumanitarnoj-pomoshchi-dnr-i-lnr.html,

*

A poza tym, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, armia  ukraińska postawiła pojazdy pancerne w pobliżu osiedla miejskiego Nowotoszkowskiego w rejonie Popasniańskim.

Poinformowała o tym służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL:

„Żołnierze z 57 brygady rozmieścili dwa opancerzone wozy bojowe w pobliżu wsi Nowotoszkowskoje” – czytamy w komunikacie.

Na tym samym odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono w rejonach miejscowości Zołotoje-5 i wsi Kalinowka, przy użyciu cięzkich przeciwpancernych granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 i broni strzeleckiej.

Natomiast na donieckim odcinku frontu było spokojnie, i nie odnotowano tam za ostatnią dobę żadnych prowokacji zbrojnych ze strony USZ.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 16 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 15 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню.

Неподалік ЗОЛОТОГО-4 окупанти обстріляли наші позиції зі станкових протитанкових та підствольних гранатометів.

В районі СВІТЛОДАРСЬКА ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем.

Біля НОВОЗВАНІВКИ російські найманці вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Поблизу ТАЛАКІВКИ ворожі війська здійснили обстріл зі станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

В напрямку ПОПАСНОЇ противник двічі відкривав вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 16 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

******©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.11.2021r.- 2338 dzień od nowego rozejmu.

 1. OBWE przyłapane na gromadzeniu danych wywiadowczych podczas patrolowania strefy bezpieczeństwa na linii styku Naddniestrza z Mołdawią.
  Obserwatorzy zostali przyłapani podczas rejestrowania ruchu personelu misji pokojowej (szczególnie interesował ich kontyngent rosyjski), stanu i położenia umocnionych obszarów, ilości broni strzeleckiej na posterunkach” – czytamy w komunikacie.

  https://novorosinform.org/sotrudnikov-obse-ulichili-v-skrytoj-razvedke-sostoyaniya-rossijskogo-kontingenta-v-pridnestrove-83152.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ciekawy artykuł z ukraińskiego portalu „Strana” na temat „ożywienia gospodarczego” w republikach z Donbasu. Cytat „Wydaje się, że dla gospodarki nierozpoznanych „republik” Donbasu po raz pierwszy od początku wojny na końcu tunelu pojawiło się światełko…Któregoś dnia „szef DRL” Puszlin powiedział, że tamtejszy przemysł tak bardzo się ożywił, że brakuje mu węgla koksowego (jest wykorzystywany na potrzeby hutnictwa). Ostatnio coraz częściej pojawiają się doniesienia z Donbasu o ponownym uruchomieniu niektórych przedsiębiorstw na kontrolowanych terytoriach”. Informacje te mają mieć zwiazek z pojawieniem się w republikach „specjalnego wysłannika Moskwy d/s gospodarczych” rosyjskiego menadżera Jewgienija Kurczenki, który przybył wiosną tego roku na Donbas. Zdołał on juz załatwić sprawę zaległości płacowych w przemyśle republik dzięki czemu zwiększyła jego efektywnosć, a teraz ma opracowywać plan inwestycji. Dodatkowo „bodźca” republikom ma dac podjęta wczoraj przez WWP decyzja o dopuszczeniu ich przedsiebiorstw do rosyjskiego rynku, szczególnie do zamówień publicznych;
  https://strana.today/news/361265-evhenij-jurchenko-i-juhmk-upravljajut-zavodami-dnr-i-lnr-kak-oni-vozobnovljajut-rabotu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem były szef MSW Ukrainy Awakow w udzielonym przez siebie ukromediom wywiadzie, przyznał ze w zabójstwo dziennikarza Pawła Szeremeta w Kijowie moga być zamieszani funkcjonariusze SBU. Według Awakowa podczas spotkania w 2019 roku z ówczesnym Prokuratorem generalnym Rusłanem Riaboszapką ten poinformował go że „zaginęło nagranie trzech kamer wideo z miejsca zbrodni, które zabrali funkcjonariusze SBU”. Nie wykluczył także że osoby podejrzane o bezpośredni udział w zabójstwie Szeremeta (wszyscy oni byli „weteranami ATO”) mogły współpracować z SBU;
  https://strana.today/news/362367-avakov-nameknul-na-rol-sbu-v-ubijstve-zhurnalista-pavla-sheremeta.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Wtedy gdy pełnił funkcję szefa MSW, za takie wypowiedzi zginąłby w zamachu, po którym zostałby uznany bohaterem. Dziś to tylko będzie wykonane precyzyjnie samobójstwo bezwzględnego egzekutora na usługach……

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli „rosyjsko-chińska agentura” w Waszyngtonie zdemaskowana 🙂 Cytat „Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden trzykrotnie w tym roku odrzucił pakiet sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej, zaproponowany przez przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa Narodowego’;
  https://strana.today/news/362374-dzho-bajden-tri-raza-v-2021-hodu-otklonjal-sanktsii-protiv-rossii.html
  Cytat „Biden obiecuje wsparcie USA dla polityki „jednych Chin”…Biden powiedział Xi Jinpingowi, że USA nie popierają niepodległości Tajwanu”;
  https://iz.ru/1250451/2021-11-16/baiden-zaiavil-o-podderzhke-ssha-politiki-odnogo-kitaia

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W temacie „kryzysu migracyjnego” na granicy białorusko-polskiej. Cytat „Złożyłem propozycję rozwiązania tej sytuacji”. Łukaszenko zdradza szczegóły rozmowy z Merkel…Omówili kwestie związane z uchodźcami i sytuacją na granicach. Głowa państwa [czyli Łukaszenka] przedstawiła propozycję ogólnego rozwiązania sytuacji. Strony ustaliły, że nie będą jeszcze podawać konkretnych szczegółów. Angela Merkel zrobiła sobie przerwę, aby omówić tę kwestię z członkami UE. Następnie powinna odbyć się kolejna rozmowa telefoniczna między przywódcami krajów”;
  https://www.belta.by/president/view/vnes-predlozhenie-po-razvjazke-situatsii-lukashenko-raskryl-detali-razgovora-s-merkel-469777-2021/

  Polubione przez 5 ludzi

 6. W temacie gazowym. Szef ukraińskiego ‚Naftohazu” Jurij Witrenko w wywiadzie dla „Reutersa” pożalił się na straty jakie poniesie Ukrainy w związku z możliwym uruchomieniem „NS2”. Według niego będą to 2 mld dolarów rocznie, co ma być „ekwiwalentem” około 1.5% ukraińskiego PKB:
  https://www.reuters.com/business/energy/ukraines-naftogaz-ceo-still-hopes-nord-stream-2-will-be-blocked-2021-11-15/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem Andriej Kartapołow, przewodniczący Komitetu Obrony Rosyjskiej Dumy Państwowej, powiedział, że zachodnia broń, w tym wyrzutnie „Javelin” otrzymane od Stanów Zjednoczonych , nie pomoże Ukrainie. Według Kartapołowa „Dla rosyjskich sił zbrojnych to mały ból głowy. To duży ból głowy dla Ukraińców, ponieważ ślepo wierzą i mocno żywią nadzieję. A kiedy w pierwszych minutach zdadzą sobie sprawę, że ich nadzieje były całkowicie bezpodstawne, będą bardzo rozczarowani”;
  https://strana.today/news/362362-kartapolov-schitaet-chto-zapadnoe-oruzhie-ne-pomozhet-ukraine-v-sluchae-vtorzhenija-rossii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Smutne wieści z Ługańska.
  Zaledwie 37 letni dziennikarz i bojownik milicji Jurij Kowalczuk zmarł niewydolność sercowo-naczyniową.

  Kowalczuk przybył do Donbasu z Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim w 2014 roku i wstąpił w szeregi bojówek Donbasu, brał udział w walkach o Kramatorsk, walczył w batalionie Sparta.

  W 2014 roku został ranny, przeszedł kurs rehabilitacyjny na Krymie i wrócił do Donbasu, do strefy działań wojennych.

  W 2017 roku trafił do niewoli na Ukrainie, kiedy wrócił do domu, do Chersonia, do ciężko chorej matki. Dzięki staraniom kolegów dziennikarzy po pewnym czasie został zwolniony. Jednak w więzieniu był torturowany i torturowany w każdy możliwy sposób.
  Jego problemy zdrowotne zaczęły się po niewoli ukraińskiej.

  https://novorosinform.org/v-luganske-skonchalsya-zhurnalist-i-boec-opolcheniya-yurij-kovalchuk-83181.html

  Polubione przez 6 ludzi

 9. „Naczelny Klaun Ukrainy” w ramach uspokojenia Ukrainców przerażonych że moga nie mieć ogrzewania z powodu braku węgla (i gazu) w elektrociepłowniach ogłosił że „nie maja się czego bać ponieważ z USA płynie siedem statków z węglem”. „Zapomniał” jednak dodać że statki i węgiel należą do najwiekszego ukraińskiego oligarchy Achmetowa…
  https://strana.today/news/362418-korabli-s-uhlem-v-ukrainu-vezet-kompanija-akhmetova.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Z tego artykułu wynika właśnie to, że Ukraińcy POWINNI się bać. W okresie od wrzesień 2021 do styczeń 2022 (włącznie) DTEK zakontraktował dostawy 900 tys ton węgla. Firma otrzymała już 365 tys ton węgla (okres wrzesień-październik), a pomimo tego zapasy maleją(!) W dodatku jeszcze nie mówimy o prawdziwej zimie dopiero pojawiają się przymrozki. Co będzie jak temperatura spadnie o kilkanaście stopni?

   Polubione przez 5 ludzi

 10. OT kosmiczne. W odpowiedzi na paniczne komunikaty ze strony amerykańskiej NASA…
  https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/szef-nasa-komentuje-zniszczenie-rosyjskiego-satelity-lekkomyslne-i-niebezpieczne/dyq1ye8
  …strona rosyjska potwierdził ze w ramach testów nowego uzbrojenia zestrzeliła na orbicie okołoziemskiej nieużywanego już swojego satelitę, a le jednocześnie zaznaczył ze wbrew komunikatom NASA odłamki satelity nie mogły wyrządzić żadnych szkód innym obiektom na orbicie. Przypomniano także że wcześniej podobne testy przeprowadziły same USA oraz Chiny, a także Indie;
  https://ria.ru/20211116/kosmos-1759291977.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. W temacie gazowym

  Jak peremoha zamienia się w zdradę.
  Niemiecki urząd zawiesił prace nad certyfikacją Nord Stream II.
  https://uazmi.com/news/post/h2fbxcVlDDTsM4AWH8CkUU
  Jednocześnie pojawiły się informacje, ze jest to wynikiem…działalności Gazpromu. firma ma zamiar scedować swoje prawa do gazociągów na terenie Niemiec na inny podmiot gospodarczy(!). Władze w Kijowie już wystosowały protest i nawołują USA do kolejnych sankcji.
  https://uazmi.com/news/post/3mG5W3vjUCUHorz5Lcuuy
  Komentarz: Ciekawa zagrywka prawna ze strony rosyjskiej. Czyżby władze na Kremlu chciały powołać spółkę wydmuszkę zatrudniającą znanych polityków z Niemiec? I za jej pomocą przeforsować korzystne dla siebie zapisy?

  Polubione przez 6 ludzi

  • Dzisiaj widziałem jak sie na to „naciął” amerykańsko-niemiecki „ONET”, najpierw krzykliwy tytuł na samej górze strony że „NS2″ powstrzymany, a pół godziny później artykuł został ‚zrzucony” na dół ze skromnym tytułem o „wstrzymaniu certyfikacji”…

   Polubione przez 3 ludzi

   • Ten cyrk trwa i trwa. W różnych „jedynie prawomyślnych” mediach słucham jak to Rosja ledwo zipie, grozi jej rozpad, że jej armia ma olbrzymie trudności związane z modernizacja sprzętu wojskowego. Pondto, że Nord Stream II nie powstanie i że Polska MUSI pomagać Ukrainie.
    Ciekawi mnie co te wszystkie dziennikarzyny zrobią jak za jakiś rok dwa trzeba bedzie wytłumaczyć czytelnikom dlaczego zamiast upaść Rosja buduje swoja potęgę i jak to możliwe, że sankcje nałożone na FR odczuwa polski biznes niż rosyjski.
    Eh gdyby w Polsce rządzili zdrowo rozsądkowi ludzie, nawet tak skorumpowani jak obecne „elyty, ale trzeźwo myślący to mielibyśmy już wybudowany Jamal II, zyskalibyśmy intratne kontrakty w Rosji i na pewno FR nie robiłaby ćwiczeń blisko naszej granicy. Polska byłaby bezpieczna i stabilna. A tak POPiS wpędził kraj w niezłe bagno.

    Polubione przez 5 ludzi

 12. Rzymskokatolicka parafia św. Mikołaja w Kijowie zdołała wreszcie dogadać się z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w sprawie odzyskania dawnego kościoła pod tym wezwaniem, wybudowanego niegdyś przez miejscowych wiernych i należącego do nich do 1938 r. Świątynia ma przejść w ręce parafian 1 czerwca przyszłego roku. Ponadto organizacja i przeprowadzenie prac zabezpieczających ma się odbywać zgodnie z wcześniej zatwierdzonym harmonogramem.
  https://www.onet.pl/informacje/kai/ukraina-kosciol-sw-mikolaja-ma-wrocic-do-prawowitych-wlascicieli/50kveyj,30bc1058
  Komentarz: W tekście brak informacji w jakim stanie kościół został zwrócony wiernym. Nieremontowany od lat, uszkodzony na skutek pożaru nie został nawet odpowiednio zabezpieczony na zimę(!). Koszt renowacji budowli będzie podobny do kosztów budowy nowego miejsca kultu(!).
  W maju 2019 roku ukraińskie media informowały o tym, że z fasady kościoła św. Mikołaja odpadł kawałek elewacji o wadze około 100 kilogramów. Kamień spadł tuż przy wejściu do świątyni. „To nie pierwszy taki przypadek. Od pięciu lat posługuję w kościele św. Mikołaja i mogę zaświadczyć, że co roku jego stan się pogarsza.” – mówił wówczas ks. Andrzej Rak, proboszcz parafii korzystającej z kościoła. Duchowny zwracał uwagę, że stan budowli zaczął zagrażać parafianom i przechodniom. W sierpniu 2019 roku Obozrevatel określał stan kościoła jako „krytyczny”.
  Ponadto tuż po samym pozarze padły wstępne dane na temat kosztów remontu. Według wstępnych ocen ekspertów remont kościoła św. Mikołaja w Kijowie po pożarze będzie kosztować co najmniej 75 mln hrywien (ok. 10,7 mln złotych) – poinformował ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.
  https://m.niedziela.pl/artykul/71801/Ukraina-remont-kosciola-sw-Mikolaja-po

  Polubione przez 5 ludzi

  • Nic to – zrobi się powszechną sciepę w kraju, odbuduje kościół, a bander(ss)yny odbiorą znów prawem kaduka już odrestaurowany. „Deneg dajte pane” – żebrać , rabować wyciągać swe brudne łapy po gotowe….. ech.

   Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie inwestycji na Ukrainie.

  Do niedawna Ukraina płaciła stawki gwarantowane w ramach systemu FiT (feed-in-tariff), które w przypadku energii słonecznej wynosiły 0,15 EUR/KWh i były najwyższe w Europie. Zachęciło to wielu inwestorów w lokowanie środków w budowę elektrowni OZE (wodne, słoneczne, wiatrowe) na Ukrainie. System działał przez kilka lat, potem zaczęły się problemy finansowe państwa-nie było środków na spłatę gwarantowanych taryf. Dług urósł do kilkunastu miliardów hrywien i pomimo podpisania przez rząd w Kijowie zobowiązań nie został spłacony.
  Smaczku sprawie nadaje fakt, że środki na spłatę długu zostały najprawdopodobniej zdefraudowane.
  https://biznesalert.pl/fedorska-ukraina-nie-splaca-dlugu-za-oze/

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby na skutek Covid-19 zmarła rekordowa liczba 838 osób – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia Ukrainy. To najwięcej od początku pandemii koronawirusa. Poprzednia najwyższa liczba zgonów powiązana z SARS-CoV-2 wynosiła 833; odnotowano ją 9 listopada – poinformowała Agencja Reutera.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-rekordowa-liczba-zgonow-zwiazanych-z-covid-19,506007.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kto odpowiada za obecny kyzys energetyczny na Ukrainie

  Opublikowano szokujące dane
  Według danych celnych w okresie w okresie styczeń-październik 2021, na Ukrainę sprowadzono 16 mln ton węgla, w porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym był to wzrost o ponad 15%! (w poprzednim roku sprowadzno13,9 mln ton. Największymi dostawcami w tym okresie były Rosja, USA i Kazachstan.
  Należy zauważyć, że w porównaniu ze styczniem-październikiem 2020 r. udział importu węgla z Rosji wzrósł w tym roku z 60 do 65,5%.
  https://www.unian.net/economics/energetics/ukraina-uvelichila-import-uglya-iz-rossii-novosti-segodnya-11610961.html
  Komentarz: Skoro sprowadzono tyle węgla z zagranicy to dlaczego brakuje surowca? Winna jest zła polityka wewnętrzna, krajowe wydobycie węgla spadło i to doprowadziło do braków na rynku wewnętrznym.

  Polubione przez 5 ludzi

 16. Dopiero teraz zrozumieli powagę sytuacji?
  W końcu ukraińscy politycy i menagerowie wyższego szczebla zaczęli pisać prawdę. Służba prasowa operatora ukraińskiego systemu gazowego poinformowała, że w przypadku ratyfikacji zezwolenia na użytkowanie NSII krajowi grozi zapaść. Gazprom może w takim przypadku zacząć przesył gazu z pominieciem Ukrainy.
  Przy zbyt niskim poziomie przesyłu gazu nie będzie możliwe dostarczenie surowca do miast znajdujących sie przy granicy z FR. Nie będzie możliwe kupowanie gazu z wirtualnego rewersu, czyli 90% skupowanego surowca! Nie będą mogły działać magazyny gazu-zagraniczni kontrahenci nie będą mogli z nich wybierać surowca.
  W 2020 roku zawarto porozumienie w ramach którego „Gazprom” podpisał umowę „take or pay”-rosyjski gigant zobowiązał się do płacenia operatorowi ukraińskiej sieci przesyłowej wyznaczonej kwoty w zamian za możliwość tranzytu gazu przez teren Ukrainy.
  Umowa została skonstruowane tak, że NIE określono minimalnego wolumenu gazu jaki Gazprom MA transportować przez Ukrainę, firma ma tylko ustalone ile minimalnie musi za ten przywilej zapłacić.
  Teraz przyszło otrzeźwienie. Straty dla gospodarki będą olbrzymie NAWET jeśli Gazprom nadal będzie płacił za dostawy niebieskiego paliwa ustalone w 2020. I nagle to co pisały „ruskie trole” (czyli ludzie obeznani z tematem) stało się prawdą.
  https://www.unian.net/economics/energetics/v-ukraine-pyat-gorodov-mogut-ostatsya-bez-gaza-iz-za-zapuska-severnogo-potoka-2-novosti-segodnya-11611312.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jakoś powątpiewam, żeby babcie i dziadkowie mieli smartfony z apkami na których można by owe „bony” wydawać, bo taki jest plan-możliwość wydawania „wirtualnych środków” na wyjścia do teatru, muzeum czy siłowni.
   1000 hrywien za szczepienie to chwytliwe hasło, ale ludzie potrzebują jedzenia, lekarstw czy opału na zimę, a nie karnetu na siłownie(!). Takie rozwiązanie mogłoby się udać np w Polsce. czy Niemczech, ale nie na prowincji ukraińskiej.
   Mam takie wrażenie, ze znów na tym pomysle zyska wąskie grono znajomych polityków. I nagle właściciel siłowni zwiększy zyski, bo na zajęcia z jogi zapisze sie pare setek babć 70+

   Polubione przez 5 ludzi

 17. Tymczasem Ilje Kiwę, „weterana ATO” i byłego szefa departamentu ukraińskiej policji d/s walki z narkotykami, a obecnie ukraińskiego parlmanetarzystę z frakcji „Opozycyjna platforma” rozporządzeniem obecnego szefa MSW Ukrainy Monastyrskiego pozbawiono broni jaka otrzymał w nagrodę od władz Ukrainy. W odpowiedzi podarł on i zniszczył wszystkie swoje dyplomy oraz medale jakie otrzymał za „służbę dla samostijnej” w czasie tzw. operacji ATO na Donbasie;
  https://strana.today/news/362505-ilja-kiva-deputata-lishili-nahradnoho-oruzhija-on-razorval-svoi-nahradnye-knizhki.html

  Polubione przez 5 ludzi

 18. Kolejny „njus” z „juesej”. W amerykańskim CNN pojawiły sie informacje o rosnących „rozdźwiękach”, a co za tym idzie wzrastającej frustracji, pomiedzy prezydentem Joe Biden’em, a jego wiceprezydent Kamalą Harris i skupiona wokół niej „frakcją”. Podobno Harris jest niezadowolona z powodu „pomniejszania jej roli” i „celowego odsuwania na bok”. Oczywiście oficjalnie przedstawiciele administracji Białego Domu zaprzeczyli jakoby istniały jakiekolwiek „rozdźwięki” i zapewnili o „pełnej współpracy i zrozumieniu” pomiedzy Biden’em a Harris;
  https://thehill.com/homenews/administration/581536-biden-aides-offer-praise-for-harris-after-critical-cnn-report

  Polubione przez 5 ludzi

  • Eh niestety wojna informacyjna trwa. Ciężko czasami doszukać się prawdy. Wszystkie strony stosują propagandę, manipulację, chociaż muszę przyznać, że rządy Ukrainy i Polski w tej mierze wiodą prym 😀

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.