Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2021r.- 2339 dzień od nowego rozejmu.


Ukraina: Majdan w Kijowie - krajobraz po rewolucji

„Niemy krzyk”– dzień 605.

„Moskwa ma nadzieję, że Waszyngton zdaje sobie sprawę z nieakceptowalności ‚tonu dyktatu’ i ultimatum wobec Rosji”– powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

„Będziemy dalej pracować, nadal będziemy realizować porozumienia o podstawowym, pryncypialnym charakterze, które zostały osiągnięte na spotkaniu prezydenta Putina z prezydentem Bidenem w Genewie”– cytuje Riabkowa RIA Nowosti.

Zaznaczył, że strona rosyjska odnosi się z szacunkiem dla swoich amerykańskich kolegów, nie będzie jednak odstępować od swoich interesów.

„Przekaz jest w formie ultimatum, ton dyktatu jest absolutnie nie do przyjęcia. Lepiej nawet nie zwracać się do nas z takimi apelami”– podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

Według niego kryzys w stosunkach między Moskwą a Waszyngtonem trwa, pomimo szeregu ostatnich kontaktów. Riabkow stwierdził, że między stronami pozostaje duża różnica w podejściu zarówno do kwestii dwustronnych, jak i międzynarodowych.

Rosyjskie MSZ wezwało wcześniej  USA i NATO do oceny zagrożeń związanych z ich działaniami podejmowanymi na Morzu Czarnym.

Ponadto pozostaje problem z wydawaniem amerykańskich wiz dyplomatom- oficjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ Stefana Dujarricka powiedział, że szef organizacji międzynarodowej będzie nadal współdziałał z Waszyngtonem w celu rozwiązania tej kwestii.

A jak wygląda obecnie sytuacja na Morzu Czarnym?

Otóż, bombowce strategiczne US-Air Force przygotowują się do swojej nowej priorytetowej misji- zatapiana rosyjskich okrętów wojennych w basenie Morza Czarnego.

40-letnie bombowce B-1 należące do amerykańskich sił powietrznych nie mają już wiele czasu do zakończenia swojej służby. Zużyte przez kampanie powietrzne nad Irakiem i Afganistanem, B-1 są w kolejce do wymiany, gdy nowe bombowce B-21 USAF wejdą do służby w ciągu następnej dekady.

Ale jasne jest, co B-1 będą robić w swoich ostatnich latach— przenosić ukryte pociski przeciwokrętowe, aby zagrozić flotom wroga. Spektakularne ćwiczenia prowadzone przez nie nad Morzem Czarnym w ostatnich latach podkreśliły nową rolę uderzeniową tego bombowca na morzu.

Cztery B-1 z 7 Bomb Wing w Bazie Sił Powietrznych Dyess w Teksasie na początku października zostały rozmieszczone w bazie Królewskich Sił Powietrznych w Fairford w Wielkiej Brytanii. W ciemnościach nocy tuż przed świtem 19 października dwa bombowce wystartowały z tej właśnie bazy na 12-godzinną supertajną misję.

Wyposażone w podwieszane zasobniki celownicze, bombowce o kryptonimie Dark 01 i Dark 02 poleciały na wschód nad Morzem Północnym, uzupełnione zbiornikami paliwa dzięki uprzejmości co najmniej jednego USAF KC-135 z RAF Mildenhall, a następnie poleciały na południe, kierując się na Morze Czarne .


Okazję wykorzystały polskie i rumuńskie siły powietrzne, a także kanadyjski kontyngent sił powietrznych w Rumunii. Wszystkie trzy skrzydła sił powietrznych NATO wysłały myśliwce do lotu obok B-1. W czasie wojny nieochraniane bombowce mogą potrzebować eskorty, aby zabezpieczyć je w ten sposób przed rosyjskimi myśliwcami.

Morze Czarne stało się znacznie bardziej niebezpiecznym miejscem od czasu przyłączenia autonomicznej republiki Półwyspu Krymskiego w 2014 roku. Od tego czasu Krym stał się prawdziwą rosyjską fortecą na południowo-wschodniej flance NATO.

Kreml skierował na Krym statki, samoloty myśliwskie i rakiety obrony terytorialnej i powietrznej oraz morskiej. Statki NATO i samoloty obserwacyjne przecinają międzynarodowe wody i przestrzeń powietrzną, aby mieć pod pełną kontrolą nad tym procesem. W czasie wojny Morze Czarne mogło stać się strzelnicą. B-1 mogą być najważniejszymi strzelcami precyzyjnymi.

Kiedy 100 B-1 weszło do służby na początku lat 80-tych ubiegłego wieku, były one wyłącznie przeznaczone do ataku nuklearnego na ZSRR. Siły zbrojne USA na początku lat 90 zdenuklearyzowały ten samolot, po czym w nowym milenium wielkość ich floty stale się kurczyła. Kiedy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaatakowali Afganistan w 2001 roku, a dwa lata później Irak, w służbie znajdowało się już tylko około 60 B-1.

Bombowce spędziły ponad dekadę latając wysoko i powoli nad pustynnymi polami bitew, zrzucając bomby na powstańców i bojowników. Wyczerpujący udział w operacji odbiło się na B-1. Koszty utrzymania coraz bardziej zużytych bombowców wzrosły. Siły Powietrzne USA w 2020 r. błagały Kongres o pozwolenie na wycofanie 17 najbardziej wysłużonych B-1, pozostawiając nadal 45 z nich w służbie, dopóki B-21 nie zastąpi ich pod koniec lat 20-tych i na początku lat 30-tych XX wieku.

W międzyczasie siły B-1 zmieniły swoje zastosowanie bojowe. Po 20 latach latania nad pustyniami i górami eskadry B-1 przeniosły się na… wodę. Dzięki zasięgowi 5000 mil i 25-tonowemu ładunkowi bombowce te są idealnym samolotem do prowadzenia morskich misji bojowych.

B-1 w 2017 roku był pierwszym typem zmodyfikowanym przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych do przenoszenia nowego pocisku przeciwokrętowego dalekiego zasięgu, niewidzialnego pocisku o zasięgu 300 mil z zaawansowanym technologicznie, wielotrybowym naprowadzaczem. B-1 może przenosić aż 24 rakiety LRASM o wartości 3 miliony dolarów za każdą z nich.

Para B-1 mogła wystrzelić 48 LRASM przeciwko rosyjskiej Flocie Bałtyckiej. Być może wystarczy, aby zatopić całą flotę w jednym podejściou i wyeliminować główne zagrożenie dla amerykańskich i sojuszniczych okrętów w regionie. 

„LRASM odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu dostępu amerykańskiej marynarce wojennej”– poinformował w zeszłym roku ppłk Timothy Albrecht, planista bombowców z 603 Centrum Operacji Powietrznych w Niemczech, podczas wcześniejszego rozmieszczenia B-1 w Europie.

B-1 rutynowo ćwiczą teraz uderzenia LRASM. W trakcie wypadu 19 października oba bombowce przeleciały przez międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym. Co najmniej jeden turecki samolot cysterna KC-135 wyleciał, aby zatankować bombowce, zanim wróciły do ​​Fairford.

Wtedy para myśliwców rosyjskiej marynarki wojennej Su-30, stacjonująca na Krymie, wystartowała ze swej bazy, by je przechwycić. Myśliwce leciały obok, gdy bombowce były w trakcie tankowania- kiedy są praktycznie bezbronne. 

„Naruszenie granicy państwowej Federacji Rosyjskiej było zabronione”– stwierdził po tym incydencie Kreml. 

Żeby było jasne, załogi B-1 nie próbowały przedostać się w rosyjską przestrzeń powietrzną, ale ze względów na swoje uzbrojenie stanowiły potencjalne niebezpieczeństwo dokonania ataku.

Prawdopodobnie, w ten właśnie sposób wybuchnie wojna na pełną skalę; bez żadnego ostrzeżenia i całkowicie przypadkowo. Kwestią tu jest tylko wytrzymałość psychiczna obsługi zabójczej broni. A czym dłużej przeciąga się ta gra „w kotka i myszkę”, tym zwiększa się prawdopodobieństwo popełnienia tragicznego błędu przez jedną, czy też drugą stronę.

Najgorsze w tym wszystkim, jest to, że my jako Polacy i nasz kraj, znajdujemy się dokładnie po środku tego przyszłego konfliktu. Tak zostaliśmy wymanewrowani, jak w czasach dwóch poprzednich wojen światowych.

Bo chyba nikt nie powie, że konflikt NATO-Rosja, nie zakończy się jako o zasięgu światowym?

Dodam jeszcze, że samoloty B-1 nie muszą nawet wlatywać w przestrzeń powietrzną FR, ani nawet pojawić się w rejonie Morza Czarnego, czasie przyszłego konfliktu zbrojnego . Duży zasięg LRASM pozwoliłby B-1 oddać rakietową salwę w kierunku rosyjskich okrętów w dowolnym miejscu z dowolnego kraju z przestrzeni powietrznej NATO. No i wtedy będzie dylemat, kto zostanie pierwszą ofiarą takiej wojny?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rockwell_B-1B_Lancer.

https://www.dyess.af.mil/Units/7th-Bomb-Wing/7th-Operations-Group/,

https://en.wikipedia.org/wiki/Litening,

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) użyły czterech bezzałogowych statków powietrznych nad terenem osiedla Ługańskoje.


„Z naruszeniem Dodatkowych Środków wróg wystrzelił jednocześnie cztery drony w rejon osady Ługańskoje”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, na tym samym odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne ostrzelały drona OBWE

Ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały bezzałogowy statek powietrzny OBWE w pobliżu wsi Nowozwanówka w obwodzie popasniańskim, aby ukryć naruszenia przed obserwatorami. 

Żołnierze z 24 brygady strzelali do UAV SMM OBWE w rejonie osiedla Nowozwanówka w celu ukrycia naruszeń”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.


Ponadto USZ rozmieściły kolejny zestaw  rakiet przeciwlotniczych w Czabanowce.

USZ rozmieściły system rakiet przeciwlotniczych Osa ( SAM ) i czołg w pobliżu budynków mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił ( OPS ). 

„W rejonie odpowiedzialności 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych wykryto system obrony przeciwlotniczej 9K33 Osa w rejonie osiedla Wójtowo. Również za linią odwrotu, ale poza wyznaczonymi obszarami składowania broni w strefie mieszkalnej osady Czabanowka zarejestrowano obecność czołgu T-64”– poinformowała o tym służba prasowa DML ŁRL. 

Dodatkowo, ale na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszały warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 51 pocisków.

Ostrzały zostały przeprowadzone w następujących godzinach:

09:26, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaj- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min),

10:57, z kierunku Trawniewoje w stronę Gołmowskiego- w rejonie Gorłówki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów),

23:48, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (5 granatów) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (19 granatów), a także broni maszynowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 17 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.

Протягом минулої доби, 16 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 13 порушень режиму припинення вогню, 6 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку МАР’ЇНКИ окупанти вели вогонь з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів.

Біля ПРИЧЕПИЛІВКИ російські найманці здійснили два обстріли, використовуючи гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

В бік НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог двічі відкривав вогонь, застосовуючи гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

Неподалік ТРАВНЕВОГО противник обстріляв наші позиції з автоматичних станкових гранатометів.

В районі НОВООЛЕКСАНДРІВКИ ворожі війська вели вогонь з мінометів калібру 120 мм.

Позиції біля НОВОЗВАНІВКИ двічі потрапили під обстріл з артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

В бік населеного пункту МУРАТОВЕ окупанти вели вогонь з артилерії калібру 152 мм.

Біля ПОПАСНОЇ обстріл здійснювався з мінометів калібру 82 мм та ручних протитанкових гранатометів.

В напрямку ПІСКІВ ворог вів обстріл з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт безпілотного літального апарату, ймовірно типу «Орлан-10», з перетином лінії зіткнення.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Станом на 7 годину ранку, 17 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку НЕВЕЛЬСЬКОГО противник відкривав вогонь з мінометів калібру 120 мм.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил в результаті дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Завдяки зусиллям наших воїнів рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.11.2021r.- 2339 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Cytat „W miastach i wsiach obwodu kijowskiego masowo wyłaczany jest prąd. Mieszkańcy wsi Kławdiewo-Tarasowo zgłaszają, że ich wieś jest pozbawiona prądu przez 3-4 dni w tygodniu. Nie ma też wody, ponieważ bez prądu nie pracują pompy”;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1460678724567904257
  Pod siedziba rady miejskiej Odessy protestowali mieszkańcy którzy media maja juz odcięte od 23 dni;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1460885432531623950

  Polubione przez 5 ludzi

  • Lwów, dawniej piękne polskie miasto obecnie jest kolebką neobanderowców. Tamtejsze „elyty” żyją z bycia neobanderowcami. Udają patriotów, aby pod tą przykrywką okradać zwykłych mieszkańców. Za różne pseudo-historyczne warsztaty, wykłady otrzymują spore wynagrodzenie, a ilekroć wyjdzie na światło dzienne ich działalność kryminalna to oskarżają władze o atakowanie „patriotów”.
   Ci goście plotą trzy po trzy, bo wiedzą, że w razie wybuchu wojny z FR jeszcze uda im się uciec do Polski wraz z zagrabionymi dobrami.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. „Szał” pacjenta w jednym ze szpitali w obwodzie lwowskim, w wyniku czego zdemolowany został parter budynku i obrażenia odniosło 10 osób;
  https://lviv.tsn.ua/ru/razgromil-pervyy-etazh-i-izbil-pacientov-vo-lvovskoy-oblasti-muzhchina-vorvalsya-v-bolnicu-i-ustroil-debosh-foto-1910314.html
  Cytat „Wchodzili tylko policjanci i ratownicy: podczas pożaru wieżowca w Charkowie obrabowano zagranicznych studentów…Studenci zostali ewakuowani z mieszkania, a po powrocie okazało się, że z mieszkania zniknęły pieniądze i sprzęt komputerowy”;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/prihodili-tolko-policeyskie-i-spasateli-vo-vremya-pozhara-v-mnogoetazhke-v-harkove-obokrali-studentov-inostrancev-1911235.html
  W Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) matka 9-ciorga dzieci pozostawiła je pod siedzibą rady miejskiej stwierdzajac że nie jest ich w stanie dalej utrzymać i żeby „państwo je wykarmiło”;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/gosudarstvo-prokormit-v-krivom-roge-mat-ostavivshaya-9-detey-s-veschami-pod-zdaniem-gorsoveta-obyasnila-svoy-postupok-video-1911094.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Największy ukraiński oligarcha Rinat Achmetow w udzielonym przez siebie ukromediom wywiadzie m.in stwierdził że nie uważa się za „oligarchę” i zagroził ze jeżeli Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy umieści go na „liście oligarchów objetych sankcjami” to „jest gotów bronić swojego imienia w sądach ukraińskich i międzynarodowych”;
  https://strana.today/news/362598-akhmetov-ne-schitaet-sebja-oliharkhom-i-hotov-dokazyvat-etu-pozitsiju-v-sude.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł o drakońskich podwyżkach za przejazd komunikacją miejską w Kijowie jakie władze stolicy Ukrainy maja wprowadzić od 1 stycznia przyszłego roku. Cena jednorazowego przejazdu ma wzrosnąć 2,5-krotnie, czyli z 8 do 20 hrywien. W artykule przytoczono opinie ukraińskich internautów którzy stwierdzają że opłaty za użytkowanie komunikacji miejskiej w Kijowie juz obecnie sa wyższe niż m.in w Warszawie;
  https://strana.today/news/362475-proezd-v-kieve-kak-podorozhaet-transport.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Nord Stream 2 rozpocznie dostawy najwcześniej w wakacje 2022 roku, a może jeszcze później. Spór o jego certyfikację w Niemczech trwa.

  Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Kadri Simson rozmawiała z ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galuszczenko by wyrazić poparcie Komisji na rzecz bezpieczeństwa energetycznego tego kraju w kontekście spornego projektu Nord Stream 2, którego proces certyfikacji został zawieszony w Niemczech.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-moze-rozpoczac-dostawy-dopiero-w-wakacje-2022-albo-jeszcze-pozniej/

  Polubione przez 5 ludzi

 6. W temacie wstępniaka

  Ukraińskie media poinformowały, że Kijów zwrócił się z oficjalnym zapytaniem w sprawie zakupu pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon. Nie wiadomo, jak wiele pocisków chce pozyskać Kijów, nie wiadomo też, czy będą to egzemplarze nowe czy też z nadwyżek amerykańskiej marynarki wojennej. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Harpoony staną się prawdopodobnie wyposażeniem zamówionych przez Ukrainę korwet typu Ada, ale ich zastosowanie może być znacznie szersze.
  https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/ukraina-chce-kupic-harpoony/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Brytyjski minister obrony Ben Wallace podczas w wizyty w Kijowie we wtorek zapewnił o trwałym poparciu Wielkiej Brytanii dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jak przekazała strona ukraińska, rozmowy dotyczyły m.in. zwiększenia zdolności obronnych Kijowa.
  Więcej szczegółów ujawniła kancelaria Zełenskiego, która w wydanym komunikacie napisała, że rozmowy dotyczyły wykorzystaniu brytyjskiego finansowania do wzmocnienia ukraińskiej marynarki wojennej, poprzez zakup rakiet, budowę okrętów rakietowych i bazy marynarki wojennej na Morzu Azowskim. Poruszono także temat bezpiecznej żeglugi przez Morze Czarne oraz Azowskie, a także temat ukraińskich aspiracji do wstąpienia do NATO.
  https://www.defence24.pl/minister-obrony-wielkiej-brytanii-o-suwerennosci-i-integralnosci-ukrainy

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ukraińsko-tureckie partnerstwo pogłębia się i wzmacnia armie obu krajów – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę po rozmowie ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem.
  Zełenski ocenił w tweecie, że partnerstwo między oboma krajami pogłębia się. „To już wzmacnia siły zbrojne naszych krajów. Oczekiwana umowa o wolnym handlu również przyczyni się do wzrostu gospodarczego” – napisał.

  Portal Dzerkało Tyżnia przypomina, że niedawno ukraiński ambasador w Turcji Wasyl Bodnar poinformował o planach powstania na Ukrainie zakładu produkującego tureckie drony Bayraktar TB2, będące na wyposażeniu ukraińskiej armii. Pod koniec września podpisano zaś memorandum w sprawie budowy na Ukrainie centrum, w którym drony Bayraktar mają być obsługiwane i naprawiane, a personel szkolony.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-partnerstwo-z-turcja-wzmacnia-armie-obu-krajow,506266.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Znalezione na amerykańskich stronach internetowych

  Jeden z czytelników przysłał humorystyczne zdarzenie:

  Zdjąłem moją flagę Konfederacji (której nie można już kupić na E-Bay) i usunąłem naklejki NRA z moich okien.

  Wyłączyłem swój elektroniczny system alarmowy i opuściłem tchórzliwą straż sąsiedzką.

  Kupiłem dwie pakistańskie flagi i umieściłem je przed moim domem.

  Potem kupiłem czarną flagę ISIS (którą można kupić na e-bay’u) i umieściłem ją na moim maszcie.

  Teraz lokalna policja, szeryf, FBI, CIA, Homeland Security, Secret Service i inne agencje strzegą mojego domu 24/7.

  Nigdy nie czułem się bezpieczniej i oszczędzam sobie $69.95 miesięcznie na systemie nadzoru elektronicznego ADT.

  Następnie kupiłem burki, żeby nosić je na zakupach. Wszyscy mnie unikają, a ochrona nie może mnie już obmacywać. Kiedy mówią, że jestem mężczyzną noszącym burkę, ja odpowiadam, że czuję się dziś jak kobieta.

  Słodko … wreszcie bezpiecznie!!! Niech Bóg błogosławi Amerykę!

  Polubione przez 7 ludzi

 10. „Nasze hełmy są przystosowane do kul, a nie kamieni.” (???????)- a co z głowami?

  „Są też bardziej przyziemne potrzeby, jak brak internetu w obozowisku.”- można by trochę zrelaksować się przy jakimś pornosie.

  ” Wszyscy przygotowujemy się na to, że może się to zakończyć wojną. Tego obawiamy się najbardziej.”- po co żeś chłopie szedł do woja? Czyż nie lepiej by ci było na budowie cegły nosić?
  Kalkulowałeś w ten sposób, że w woju za lecenie w ch**** dobry grosz zgarniesz, a na budowie majster goni i natyrać się trzeba.

  A więc, jak kontrakt podpisałeś, przysięgę złożyłeś i dostajesz za to bardzo wysoką kasę, to MUSISZ (czy chcesz, czy nie chcesz. Czy ci się to podoba, czy też nie podoba) SŁUŻYĆ KRAJOWI I BRONIĆ GO NAWET ZA CENĘ NAJWYŻSZĄ!!!!!!!!!!!!

  Patriotą się nie zostaje, nim trzeba się urodzić.

  https://www.onet.pl/informacje/onetbialystok/zolnierz-z-polsko-bialoruskiej-granicy-obawiamy-sie-ze-to-moze-sie-zakonczyc-wojna/1f8dfe3,79cfc278

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 6 ludzi

  • No akurat ci Irakijczycy to Kurdowie, którzy z radością powitali upadek Saddama i jego „ekipy”, a nawet czynnie się do tego przyczynili wspierając zbrojnie siły tzw. koalicji, ponieważ (z wiadomych względów) uznawali ich za swoich ciemiężycieli…

   Polubione przez 5 ludzi

 11. Tymczasem „niezależny portal śledczy BELLINGCAT” (na „żołdzie” brytyjskich „specsłuzb”) zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami opublikował pierwszą część swojego „raportu” na temat niepowodzenia „specoperacji” ukraińskich słuzb w której miano zatrzymać tzw. wagnerowców. Według ujawnionych informacji „rekruterzy z Ukrainy” (czyli funkcjonariusze ukraińskich „specsłuzb”) podszywali się pod pracowników „Rosnieftu” (potwierdziło to informacje przekazane przez rosyjskie media). Ukraińskie „specsłuzby” miały zatrzymać „wagnerowców” po „uziemieniu” samolotu z nimi na terytorium Ukrainy (czyli zrobić to samo co zrobił Łukaszenka). Zełenski był w pełni świadomy operacji i zatwierdził plan, a cała operacja została przerwana po „spotkaniu oficerów wywiadu z kierownictwem politycznym”, czyli przedstawicielami Biura Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.today/news/362647-rassledovanie-bellingcat-o-vahnerovtsakh-chast-verbovka.html
  Bezpośredni rozkaz przerwania „specoperacji”, według zeznania byłego szefa wywiadu Wasilija Burby, miał wydać szef Biura Prezydenta Andrij Jermak;
  https://strana.today/news/362656-v-rassledovanii-bellingcat-skazano-chto-rasporjadilsja-perenesti-operatsiju-ermak.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. „Haniebna zdrada”. Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell poinformował ze w razie ewentualnej „agresji FR” nie udzieli Ukrainie pomocy zbrojnej ponieważ zawarta przez UE umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą nie pzrwiduje „sojuszu obronnego”. Borrell stwierdził ze Ukraina „w przypadku pogorszenia się sytuacji na granicach Ukraina może nadal liczyć na pomoc polityczną, dyplomatyczną, gospodarczą i finansową ze strony Unii Europejskiej” ale UE będzie działać dokładnie w ten sam sposób, gdy „Rosja najechała Krym i rozpoczęła wojnę w Donbasie”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2021/11/16/7314240/

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Kryzys energetyczny na Ukrainie, pojawiła sie informacja że strona białoruska jednak wstrzymała całkowicie import energii elektrycznej na Ukrainę. Oficjalnym powodem takiej decyzji podanym przez stronę białoruską, ma być „automatyczne odłączenie” jednego z „energobloków” w białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu;
  https://strana.today/news/362595-import-belorusskoj-elektroenerhii-v-ukrainu-ostanovilsja-17-nojabrja.html
  I jeszcze w temacie, artykuł o tym na ile jest to faktycznie „awaryjne odłączenie”, a na ile decyzja polityczna. W artykule zauważono także że za importem energii elektrycznej na Ukrainę z Białorusi stoją firmy powiazane z szefem frakcji parlamentarnej proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Dawidem Arachamiją;
  https://strana.today/news/362668-pochemu-ostanovilsja-import-iz-belarusi-i-chto-zhdet-nash-enerhorynok.html

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Kolejny „njus” z „juesej”. Według sondażu przeprowadzonego przez amerykańskie „POLITICO” i jedną z amerykańskich firm consultingowych prawie połowa (48%) zapytanych Amerykanów kwestionuje stan zdrowia psychicznego prezydenta Joe Biden’a. Przeciwnego zdania, to znaczy ze Biden jest sprawny psychicznie, jest 46%;
  https://www.politico.com/news/2021/11/17/poll-biden-mental-fitness-job-approval-522785

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.