Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2021r.- 2340 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 606.

„Nigdy od 2014 roku niebezpieczeństwo nowej, zakrojonej na szeroką skalę inwazji rosyjskiej nie było tak duże” – poskarżył się ambasador Ukrainy w Niemczech.

W obliczu ruchów wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą ambasador Ukrainy w Berlinie ostrzegł przed rosnącym ryzykiem rosyjskiej inwazji na samoistną Ukrainę.

„Nigdy od 2014 roku, kiedy Rosjanie siłą zajęli Krym i część wschodniej Ukrainy, niebezpieczeństwo nowej, zakrojonej na szeroką skalę inwazji nie było tak duże jak w tych dniach”– ujawnił Mielnik, ostrzegając, że także Berlin powinien „potraktować to zagrożenie o wiele poważniej”.

Przypomnę, że już od tygodnia strona amerykańska oraz ukraińskie i zachodnie służby wywiadowcze jakoby rejestrują masowy wzrost koncentracji wojsk rosyjskich. Ukraiński ambasador w berlinie posunął się nawet do spekulacji mówiąc o 114 tys. rosyjskich żołnierzy stojących „przed wschodnią granicą Ukrainy i na terenie okupowanego Donbasu”. Dodał, że na Półwyspie Krymskim „stacjonuje około 32 tys. żołnierzy, a na Białorusi prawdopodobnie też wiele tysięcy”.

Melnik wskazał na niepokojącym fakt, że rosyjskie wojsko pozostawiło ciężką broń po ostatnich dużych manewrach w kwietniu i jesienią. Co więcej, w ciągu kilku dni można wydać rozkaz powrotu dodatkowych oddziałów do ataku. „U nas obowiązuje alarm stopnia potrójnie czerwonego(!!!!!)” – powiedział. A co to konkretnie znaczy, już nie wyjaśnił- może po prostu Zełenski czuwa 124 godziny na dobę z palcem na potrójnym czerwonym guziku?

W obliczu takiej sytuacji, w imieniu rządu w Kijowie Mielnik zaapelował do liderów partii SPD, FDP i Zielonych, które mają utworzyć przyszły rząd w Berlinie, o wysłanie „twardych sygnałów” do prezydenta Rosji Władimira Putina, „że nie powiedzie mu się taktyka destabilizacji i prób szantażu– czy to przy pomocy dostaw gazu, migrantów czy ruchów wojska”.

Szkoda, że od razu nie wyjaśnił, iż chodzi tu tylko o gaz, którego gwałtownie zaczyna brakować ukraińskiej gospodarce oraz o węglu, którego zapasów nie daje się odtworzyć, w wyniku czego Ukraińcy przeżyją w tą zimę szok termiczny (temperatumor).

W takiej sytuacji Melnik, pouczył stronę niemiecką, że przyszła umowa koalicyjna musi zawierać „znacznie ostrzejsze żądania sankcji”, takie jak na przykład embargo na import rosyjskiej ropy i gazu. Także, według niego, znienawidzony przez amerykańską administrację gazociąg Nord Stream 2, określany w narracji propagandowej „jako główna broń Kremla” powinien zostać „wstrzymany na zawsze”, czyli na tak długo jak istnieć miała III Rzesza.

Jak wyjaśnił Melnik, „to by dało Putinowi do myślenia”.

Z powodu jakoby mającej miejsce aktywności zbrojnej rosyjskich wojsk, w poniedziałek (15.11.2021r) doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Ukrainy w Brukseli

„Z zaniepokojeniem obserwujemy aktywność militarną Rosji i jesteśmy w intensywnym kontakcie z naszymi europejskimi partnerami oraz partnerami Sojuszu Transatlantyckiego”– powiedział rzecznik niemieckiego resortu spraw zagranicznych po spotkaniu, jak dodał: „jesteśmy z partnerami zgodni co do tego, że musimy udaremnić tę eskalację militarną”.

Podjęte zostały także rozmowy ze stroną rosyjską. Chodzi o to, aby Rosja zachowała powściągliwość w działaniach i manewrach wojskowych- cokolwiek to miałby oznaczać. Jednakże rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec podkreślił, że „z zadowoleniem przyjmowane jest wyważone zachowanie Ukrainy”.

Tymczasem Rosja w obliczu stawianych jej od tygodni zarzutów, wskazuje, że może przemieszczać wojska na własnym terytorium według własnego uznania. Ponadto rosyjskie przywództwo powołało się kolejny raz na obecność marynarki wojennej USA na Morzu Czarnym. Rosja, w przeciwieństwie do USA, jest krajem leżącym nad Morzem Czarnym i wielokrotnie krytykowała te manewry. Wobec oskarżeń pod adresem Moskwy rzecznik Kremla Dmitrij Peskow podkreślił, że Rosja- w przeciwieństwie do sił amerykańskich na Morzu Czarnym, „dla nikogo nie stwarza żadnego zagrożenia”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł przed „sianiem paniki” w obliczu doniesień o podejrzeniu koncentracji wojsk rosyjskich na granicy. Jak zaznaczył, ukraińska armia jest w stanie obronić kraj. Z kolei sekretarz Rady bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział w piątek (12.11.2021), że nie ma żadnych dowodów na zwiększoną koncentrację wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na marginesie spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Brukseli w poniedziałek powiedział, że jednak w ostatnich tygodniach zauważono „dużą i nietypową „koncentrację wojsk” w pobliżu granic.

Ostatnio tak duże rozmieszczenie wojsk rosyjskich wzdłuż granicy z Ukrainą na wiosnę wywołało międzynarodowe obawy, że konflikt między Rosją a Ukrainą może ponownie ulec eskalacji. Wówczas przedstawiciele Rosji tłumaczyli ruchy swoich sił zbrojnych jako manewry wojskowe. Jednak, jak pamiętamy spowodowane one były przygotowaniami USZ do planowanego wtedy rozwiązania siłowego problemu ze zbuntowanymi republikami w Donbasie- na południowo-wschodniej części Ukrainy. Obecna podwyższona gotowość rosyjskich sił zbrojnych wynika z nadmiernej aktywności US Navy na Morzu Czarnym.

„Wszelkie kolejne prowokacje lub agresywne działania Rosji mogłyby być niepokojące”– ostrzegł Stoltenberg, dodając, że NATO z dużą uwagą monitoruje obecną sytuację.

Na pytanie, czy sojusz wojskowy spodziewa się, że Moskwa będzie dalej destabilizować Ukrainę, sekretarz generalny NATO powiedział, że Rosja już pokazała podczas aneksji półwyspu Krym i wspierając separatystów we wschodnio-ukraińskim regionie Donbasu, że posiada gotowość i zdolność do użycia siły militarnej.

„Nikt nie powinien zbytnio spekulować”, powiedział Stoltenberg, „ale ekspansja obecności wojskowej jest faktem i jest czymś niezwykłym”.

Ze swej strony, szef ukraińskiego resortu dyplomacji, Kuleba stwierdził, że „obecnie najważniejsza jest ścisła koordynacja działań w celu powstrzymania Rosji. Niezależnie od ceny odstraszania, cena nowego konfliktu byłaby wyższa.”

Tylko, że nie wiadomo co takie „koordynowanie działań”, ma na celu jeśli Ukraina nie będąc członkiem sojuszu NATO, nie może liczyć na żadną pomoc z jego strony. Tak więc, w obliczu takiego hipotetycznego konfliktu pozostanie sama….

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie dowództwo wysłało snajperów do strefy „Operacji Połączonych Sił” ( OPS) w celu dokonania prowokacji.

„Według naszych źródeł w kwaterze głównej sił okupacyjnych dowódca OPS (gen. broni Aleksander) Pawluk wysłał pięć grup snajperów z Zachodniego Centrum Operacji Specjalnych do 24 brygady. Zadaniem grup snajperskich jest dokonanie prowokacji przeciwko Milicji Ludowej”– poinformował na odprawie dla mediów Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Mazeikin zasugerował, że USZ mogą ostrzeliwać ludność cywilną i infrastrukturę cywilną w celu sprowokowania ostrzału zwrotnego.

„Zdecydowanie zalecamy, aby bojownicy ukraińscy odmówili wykonywania rozkazów kryminalnych w celu ratowania życia”– nawoływał rzecznik służby prasowej.

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły artylerię i pojazdy opancerzone w pobliżu wsi Wyskrywa.

„W rejonie odpowiedzialności 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ujawniono rozmieszczenie trzech 152 mm samobieżnych haubic ‚Hiacynt-S’ i pięciu bojowych wozów opancerzonych w pobliżu wsi Wyskrywa”– poinformowała służba prasowa Dowództw Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast, na donieckim odcinku frontu, dwa pojazdy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostały wysadzone przez ukraińskie miny pod Mariupolem, są straty.

Dwa pojazdy 56 brygady ukraińskich formacji zbrojnych zostały wysadzone w powietrze przez miny podłożone przez wojska kijowskie. 

„Dowódca kompanii 37 batalionu 56 brygady objeżdżał pozycje i badał teren. W związku z tym, że dowódca kompanii nie miał rozeznania w sytuacji, kierujący samochodem kierowca zjechał z polnej drogi na trudny teren, po czym zdetonowaniu uległ minowy ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji kierowca zginął, a dowódca kompanii, otrzymawszy rany odłamkami, wezwał przez radio samochód ewakuacyjny”– poinformował wiceszef Departamentu Milicji Ludowej DRL, Eduard Basurin.

Dodał, że samochód podjechał w celu dokonania ewakuacji ofiar i wjechał na kolejny ładunek wybuchowy. W efekcie zapaliło się paliwo i samochód uległ całkowitemu spaleniu. Kierowca i sanitariusz ulegli rozległym poparzeniom.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, USZ nadal utrudniają ruch patroli i lotów UAV Misji:

-W punkcie kontrolnym w kontrolowanym przez rząd obszarze obwodu donieckiego, USZ nie pozwoliły na patrol Misji na zachód w kierunku od miejscowości Dolomitnoje, uzasadniają co „rozkazami ich dowódcy”.

-UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zostały zakłócone przez sygnały GPS podczas czterech lotów w pobliżu Nizneje  Wierchnietoreckoej i dwukrotnie w pobliżu osady Nikołajewka.

-UAV średniego zasięgu SMM OBWE zostały zakłócone przez sygnał GPS podczas lotu w pobliżu osady Wodianoje.

-UAV dalekiego zasięgu SMM bOBWE yły zakłócane przez sygnał GPS podczas lotów w pobliżu miejscowości Starowarwarowka, Warwarowka, Razino, Krasnogorowka oraz dwukrotnie w pobliżu miejscowości Nowotrojckoje i Siergiejewka.


Za rejestrowano także obecność trzech ukraińskich żołnierzy na pozycjach pozostawionych przez ukraińskie formacje zbrojne po wycofaniu sił i sprzętu na odcinku nr. 3 Pietrowskoje – Bogdanowka.

Na dawnych pozycjach Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wycofywania się w Pietrowskoje zauważono, że znajdowało się trzech żołnierzy 93 samodzielnej brygady zmechanizowanej.


Obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, a także w strefie bezpieczeństwa, w tym na terenach mieszkalnych:

-2 przeciwpancerne systemy rakiet kierowanych (9P148 „Konkurs”, 135 mm) na terenie obiektu w części mieszkalnej osady Żiełanoje,


-1 transporter opancerzony (MT-LB) w dzielnicy mieszkalnej osady Pobieda,


-1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu N przedmiotu Nowogorodskoje (ukraiński Nowy Jork).

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 3 razy naruszały warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 42 pociski.

Do pierwszego ostrzału doszło o godzinie 03:24 z okolic osady Niewielskoje wstronę Łozowego- na północnych obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min).

W wyniku tego ostrzału odnotowano szkody w budynkach mieszkalnych pod adresami:

-ul. Feta 16/1 – przeszklenia, drzwi, elewacja, ogrodzenia;
-ul. Feta, 19/4 – przeszklenie;
-ul. Feta, 19/5 – ogrodzenie i dach oficyny.

Następny ostrzał miał miejsce o godzinie 08:05, z kierunku Wierchnietoreczkoje Siewiernoje w stronę Wierchnietoreczkoje Jużnoje– koło Jasinowatej, w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (9 min).

Ostatni ostrzał o godzinie 15:00, także miał miejsce w rejonie Doniecka- na jego południowo-zachodnich obrzeżach, kiedy to z kierunku Marinki ostrzelano teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (20 granatów).

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu USZ w ciągu minionej doby 6 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzeliwano tereny osiedli Krasny Liman, Kalinowo-Borszczewate, Pierwomajsk, Frunze i Sokolników, przy użyciu dział artyleryjskich 152 i 122 mm oraz moździerzy kalibru 120 mm.

W wyniku ostrzału Pierwomajska „uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej” – poinformowało biuro ŁRL w WCKiK.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 17.00 18 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 17 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 14 порушень режиму припинення вогню, 9 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку НЕВЕЛЬСЬКОГО противник відкривав вогонь з мінометів калібру 120 мм.

В районі НОВООЛЕКСАНДРІВКИ окупанти двічі здійснили обстріл з мінометів калібру 82 мм та 120 мм, а також зі станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік ЗОЛОТОГО-4 російські найманці обстріляли наші позиції двічі, застосовуючи міномети калібру 120 мм та станкові протитанкові гранатомети.

Поблизу КРЯКІВКИ ворожі війська здійснили обстріл з артилерії калібру 152 мм.

Біля ПРИЧЕПИЛІВКИ противник три рази відкривав вогонь, використовуючи артилерію калібру 152 мм, міномети калібру 82 мм, станкові протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети.

В бік КРИМСЬКОГО ворог вів вогонь з мінометів калібру 82 мм і станкових протитанкових гранатометів.

Наші позиції біля МАР’ЇНКИ потрапили під обстріл з мінометів калібру 82 мм.

В напрямку ЛЕБЕДИНСЬКОГО збройні формування Російської Федерації здійснили обстріл з гранатометів різних систем.

В районі ШУМІВ окупанти застосували станкові протитанкові гранатомети.

Крім того, на Луганщині зафіксовано проліт безпілотного літального апарату, ймовірно типу «Орлан-10», з перетином лінії зіткнення.

Внаслідок ворожих дій четверо військовослужбовців Об’єднаних сил дістали поранення, ще один зазнав бойового травмування. Воїни перебувають в лікувальному закладі. Стан здоров’я військовослужбовців – задовільний.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 18 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу НЬЮ-ЙОРКА противник вів вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців внаслідок дій ворога немає.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.11.2021r.- 2340 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na youtube można obejrzeć film o Milicji Ludowej „Ополченочка”. Lepiej sobie pobrać póki jest…

  Również korespondent wojskowy Aleksander Sladkow ogłosił w swoim kanale telegramowym o ukazaniu się pełnoprawnej wersji filmu o zbrodniach Ukrainy na Donbasie.

  Kanał Telegramu „Podsumowania milicji Noworosja” opublikował wideo jednego z użytkowników usługi TikTok. Na płycie można poznać obszar charakterystyczny dla Rostowa nad Donem. Naoczni świadkowie donoszą, że pojazdy opancerzone zbliżają się do granicy z republikami ludowymi Donbasu.
  https://novorosinform.org/edut-sotnyami-opublikovano-video-trasportirovki-tankov-cherez-rostovskuyu-oblast-83325.html

  Polubione przez 7 ludzi

 2. W temacie obecnego „kryzysu migracyjnego”. W internecie pojawił się filmik mający jakoby przedstawiać „turystów” z Białorusi „nawiedzajacych” terytorium Ukrainy poprzez tzw. strefę wykluczenia wokół Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu (która „opiera się” m.in o granice Ukrainy z Białorusią), a którzy mieli zostać zatrzymani;
  https://strana.today/news/362753-v-chernobylskoj-zone-zaderzhali-hruppu-nelehalov-kotorye-shli-iz-belarusi.html
  Jednak ukraińska policja dementuje te informacje nazywając je „fejkiem”;
  https://strana.today/news/362781-politsija-oproverhla-chto-v-chernobylskoj-zone-zaderzhali-pakistanskikh-i-afhanskikh-nelehalov.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Plus cytat „Na Białorusi popularny sklep internetowy sprzedający sprzęt i narzędzia ogrodnicze nakręcił reklamę opartą na kryzysie migracyjnym, który rozwinął się w ostatnich dniach na granicy polsko-białoruskiej. ..Film został już opublikowany w sieci społecznościowej. „Granica polsko-białoruska, listopad 2021” pojawia się na początku nagrania. Według zapisu, kilku migrantów ucieka jak najszybciej od polskiej granicy z powrotem na strone białoruską. Następnie, pokonując drut kolczasty, wspinają się na płot. Dwóch polskich pograniczników ze zdumieniem przygląda się trmu przez lornetkę.
   „Jacek, nie rozumiem, dlaczego wszyscy uciekają z powrotem na Białoruś?” – mówi jeden z nich.
   – Nie wiesz? W sklepach Choztowaiszcz jest Czarny Piątek! – odpowiada drugi” 🙂
   https://strana.today/news/362771-v-belarusi-mahazin-snjal-reklamu-na-temu-mihratsionnoho-krizisa-na-hranitse.html

   Polubione przez 6 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie. SBU „zaatakowało” zakłady metalurgiczne w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) należące do światowego potentata w branży metalurgicznej koncern „ArcelorMittal”. Oficjalnym powodem działań SBU jest to ze dyrektor generalny przedsiębiorstwa miał fałszować dokumenty i uchylać się od płacenia podatków przez co miał narazić budżet Ukrainy na straty w wysokosci ponad 2,2 mld hrywien;
  https://strana.today/news/362692-top-menedzheru-chastnoj-metallurhicheskoj-kompanii-soobshchili-o-podozrenii.html
  W wydanym w tej sprawie oficjalny komunikacie „ArcelorMittal” odrzucił wszystkie zarzuty i oskarżył stronę ukraińską o prowadzenie od kilku tal kampanii oszczerstw i pomówień;
  https://strana.today/news/362783-arselormitall-krivoj-roh-otverhaet-obvinenija-sbu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W Kijowie ukraińska policja zatrzymała szefa tzw. Straży Municypalnej i jednocześnie działacza neonazistowskiego ugrupowania „C14” oraz jego „doradcę”. Dla przypomnienia tzw. Straży Municypalnej to struktura powołana i opłacana przez władze Kijowa stworzona w celu „pomocy policji”, a złozona z „ukropatriotów” i „weteranów ATO”. Według wstępnych informacji zostali zatrzymani „pod zarzutem groźby użycia przemocy wobec funkcjonariuszy organów ścigania”. W odpowiedzi ich zwolennicy pojawili się pod posterunkiem policji w którym ich umieszczono i domagali sie uwolnienia swoich „idoli”;
  https://strana.today/news/362750-politsija-zaderzhala-serheja-bondarja-i-evhenija-tilka.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. „Komedia pomyłek” podczas meczu eliminacji MŚ w Piłce Nożnej Bośnia i Hercegowina – Ukraina. Kibice Ukrainy chcieli „pognębić Putina” dlatego też wywiesili rosyjska flagę do góry nogami. Z kloei miejscowym kibicom bośniackim „odwrócona flaga FR” skojarzyła się z flaga znienawidzonej przez nich Serbii dlatego też napadli na Ukrainców, który z opresji musiała ratować policja 🙂
  https://strana.today/news/362710-ukrainskie-bolelshchiki-vo-vremja-matcha-s-bosniej-perevernuli-flah-rossii.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. W nocy w centrum Mikołajowa przed jednym z budynków mieszkalnych zastrzelony został miejscowy biznesmen;
  https://novosti-n.org/news/Vecherom-v-czentre-Nykolaeva-zastrelyly-byznesmena-228922
  W charkowskim metrze awantura o noszenie maseczek ochronnych pomiędzy byłym funkcjonariuszem służb skarbowych a studentami zakończyła sie tym że użył on broni palnej i postrzelił jednego z przeciwników w nogę;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4418379-v-metro-kharkova-perepalka-yz-za-masky-zakonchylas-strelboi

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Haniebna zdrada” z amerykańskiego „Foreign Policy” w którym, wbrew informacjom rozsiewanym przez administrację w Waszyngtonie”, zdecydowanie zaprzeczono jakoby miało dojść niedługo do „ponownej inwazji FR na Ukrainę”. Co więcej nazwano rozsiewanie takich informacji „panikarstwem” oraz „lekkomyslnoscią” które podgrzewają tylko i tak napietą już w tamtym regionie atmosferę. Cytat „Jednak lekkomyślne zachowanie zachodniej prasy i niektórych rządów, od panicznych nagłówków w Bloombergu ostrzegających o inwazji na pełną skalę, po różne oświadczenia obiecujące obronę suwerenności terytorialnej Ukrainy , tylko zwiększyło napięcie w i tak już napiętą w tamtym regionie. Wojna nigdy nie jest nieunikniona, ale działanie tak, jakby była, czyni ją znacznie bardziej prawdopodobną – i nie mniej niszczycielską”;
  >https://foreignpolicy.com/2021/11/17/russia-isnt-about-to-attack-ukraine/

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Wieści z Donbasu. Odnośnie wcześniejszych informacji o polepszającej sie sytuacji gospodarczej, dzięki pomocy z FR, w republikach z Donbasu. W Gorłówce (DRL) uruchomiono kombinat chemiczny „Stirol” który nie pracował od 7 lat, czyli od poczatku walk na wschodzie Ukrainy. Cytat „Ponownie otwarto warsztat farb i lakierów oraz warsztat produkcji wyrobów polimerowych. Zmodernizowano cały sprzęt. Stirol będzie produkował folie foliowe, jednorazowe naczynia i opakowania, farby pentaftalowe i dyspersyjne”;
  https://ria.ru/20211118/khimzavod-1759609410.html?chat_room_id=1759609410
  https://dan-news.info/ekonomika/gorlovskij-zavod-stirol-vozobnovil-rabotu-posle-semi-let-prostoja/
  https://strana.today/news/362796-zavod-stirol-v-horlovke-vozobnovili-rabotu-posle-semi-let-prostoja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraina konsoliduje partnerów, by przeciwdziałać hybrydowym zagrożeniom – poinformował szef MSZ tego kraju Dmytro Kułeba. Jak zaznaczył, w minionych tygodniach znacznie wzrosła rosyjska agresywność dyplomatyczna i militarna.
  Ukraina wraz z zachodnimi partnerami opracowuje „kompleksowy pakiet powstrzymywania Rosji”, który obejmuje naciski polityczne i dyplomatyczne, „bolesne uderzenia” gospodarcze w przypadku rozszerzenia agresji i wzmocnienie sił zbrojnych Ukrainy – przekazał podczas briefingu minister.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2850871,Kompleksowy-pakiet-powstrzymywania-Rosji-Ukraina-szykuje-sie-na-hybrydowe-zagrozenia
  Komentarz: Widać coraz większe zdenerwowanie po stronie ukraińskiej. Naciski gospodarcze i polityczne ze strony Kremla wydają się być skuteczne.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Kroniki kryminalne

  Trzech obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych w sprawie dotyczącej oszustw internetowych. Mężczyźni rozsyłali wiadomości SMS o rzekomej niedopłacie za energię elektryczną. W ich treści załączony był link, który przekierowywał potencjalne ofiary na fałszywą stronę internetową banku – poinformowała pilska policja.
  https://www.cyberdefence24.pl/armia-i-sluzby-wiadomosci/policja-zatrzymalaobywateli-ukrainy-odpowiedza-zaoszustwa-internetowe

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem w tzw. strefie ATO, oczywiście po stronie ukraińskiej, pojawił się z wizytą znany hollywoodzki aktor Sean Penn. Aktor znany ze swoich „liberalno-lewicowych” pogladów spotkał się m.in z „ukrowojakami” którzy nie kryją swoich skrajnie nacjonalistycznych poglądów i uwielbiają posługiwać się symbolika neonazistowską…
  https://strana.today/news/362851-shon-penn-posetil-zonu-provedenija-oos-na-donbasse-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Szef MSW Ukrainy Monastyrski poinformował że podległe mu służby zapobiegły „zamachowi” na jednego z ukraińskich ministrów. Jak wyjaśnił Monstyrski ofiarą „zamachu” miał być szef ukraińskiego resortu rolnictwa Roman Leszczenko, a zleceniodawcą miał być…dostawca zmodyfikowanych genetycznie nasion z USA, który chciał w ten sposób załatwić jakieś „stare porachunki” z przeszłości;
  https://strana.today/news/362846-zakazchikom-ubijstva-ministra-romana-leshchenko-okazalsja-amerikanskij-postavshchik-hmo-semjan.html
  ps. Wojny gangów…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Pojawiły się kolejne szczegóły niedoszłego „zamachu” na ministra rolnictwa Ukrainy. Rusłana Leszczenkę Głownym zleceniodawca miał być Amerykanin niejaki Kurt Jacob Grosans który chciał sie zemścić w ten sposób za to że obecny ukraiński minister miał zdefraudować pieniądze gdy pracował dla dwóch amerykańskich firm. Wcześniej Amerykanin sądził się z Leszczenka przed ukraińskim sądem domagając się od niego około miliona dolarów odszkodowania, ale przegrał. Co ciekawe w sprawie pojawił sie „wątek Zełenskiego” ponieważ Amerykanin twierdzi ze 250 tys. dolarów ze skradzionych przez siebie pieniędzy Leszczenko przekazał na kampanię wyborczą Zełenskiego dzięki czemu stał się „bliską dla niego osobą”;
   https://strana.today/news/362850-za-chto-pokushalis-na-ministra-romana-leshchenko.html

   Polubione przez 5 ludzi

 13. Kolejne fatalne dla Zełenskiego wyniki sondaży opinii publicznej na Ukrainie. Tym razem wynikło z nich ze aż ponad 61% Ukrainców nie chce by Zełenski kandydował ponownie na drugą kadencję, przeciwnego zdania jest tylko niecałe 24%. Poza tym 11,6% stwierdziło, że ich to nie obchodzi, 3,7% miało trudności z odpowiedzią na to pytanie;
  https://strana.today/news/362823-bolshinstvo-ukraintsev-nehativno-otsenivajut-perspektivu-vtoroho-prezidentskoho-sroka-ze.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.