Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2021r.- 2342 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 608.

Minister spraw zagranicznych DRL Natalia Nikonorowa powiedziała, że ​​Kijów opowiada bajki o dążeniu do pokoju w Donbasie.

„Kijów wymyśla bajki o pragnieniu pokoju w Donbasie, ale ktoś podobno cały czas w to ingeruje”– powiedział pełnomocnik Donieckiej Republiki Ludowej w grupie kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu, minister spraw zagranicznych DRL Natalia Nikonorowa.

„Wchodząc w przestrzeń medialną, dyplomaci ukraińscy nie wahają się komponować bajek, w których rzekomo gorączkowo dążą do pokoju w Donbasie, ale cały czas ktoś im ingeruje. Takie podejście stało się już dla Ukrainy (nową świecką- dopisek mój) tradycją: urzędnicy tego państwa wolą swoich problemów i trudności nie rozwiązywać, ale po prostu przerzucić je ‚z obolałej głowy na zdrową'”– cytuje Nikonorową, służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych DRL.

Według Nikonorowej, to Kijów celowo blokuje negocjacje w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie. Przypomniała, że ​​prawie każda klauzula porozumień mińskich zawiera bezpośrednie zobowiązania Kijowa, które następnie nie było realizowane.

„Główny warunek rozwiązywania sprzeczności– bezpośredni dialog między Kijowem a Donbasem jako stronami konfliktu– jest na Ukrainie ignorowany. Poza tym ukraińscy negocjatorzy wolą nie pamiętać o zobowiązaniach w 13 punktach (porozumień mińskich w sprawie rozwiązania konfliktu– dopisek mój), Swawolnie marnując czas na negocjacje na to, aby przysłoniły je drwiny i żarty, niezwiązane, a czasem wyraźnie sprzeczne z oświadczeniami dążenia do rzekomego procesu pokojowego”– powiedziała Nikonorowa.

Wezwała następni Kijów do „zaprzestania szerzenia rażących kłamstw” i zrozumienia, co jest konieczne „albo do rozpoczęcia wypełniania zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, albo do oficjalnego ogłoszenia swojego wycofania się z nich”.

„A w procesie podejmowania decyzji w tej sprawie radzimy nie zapominać, że zerwanie pokojowych porozumień zatwierdzonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ będzie z konieczności pociągnęło za sobą sankcje, a tutaj Kijów nie powinien liczyć na lojalność i życzliwość swoich ‚Zachodnich partnerów'”– podsumowała Natalia Nikonorowa.

W odpowiedzi na postawę strony ukraińskiej w negocjacjach pokojowych w ramach TGK, swoje zdanie wyraziła Rosja:

„Rosja oczekuje, że Stany Zjednoczone będą wywierać presję na Ukrainę, aby wypełniła zobowiązania wynikające z porozumień mińskich”– poinformowała w oświadczeniu ambasada Rosji w Waszyngtonie.

Wcześniej sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki z zadowoleniem przyjął niedawne oświadczenie prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​konflikt w Donbasie musi zostać rozwiązany pokojowo na podstawie porozumień mińskich.

„Odnotowujemy słowa sekretarza prasowego Białego Domu Jen Psaki o wsparciu budowania wysiłków na rzecz rozwiązania konfliktu w Donbasie zgodnie z porozumieniami mińskimi”– napisano w oświadczeniu ambasady Rosji na Facebooku.

Rosyjska misja dyplomatyczna w Waszyngtonie podkreśliła, że ​​Kijów „musi wreszcie przestać sabotować porozumienia mińskie”.

„Mamy nadzieję, że władze amerykańskie wysłuchają rozsądnego osądu i wpłyną na partnera strategicznego, aby wypełnił swoje zobowiązania w ścisłej współpracy z Donieckiem i Ługańskiem.”– podsumowano w oświadczeniu rosyjskiej ambasady.

Natomiast według szefa rosyjskiej dyplomacji, spotkanie w „formacie normandzkim” odbędzie się dopiero wtedy, gdy Kijów wypełni wszystko, co uzgodniono w porozumieniach mińskich– oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po wynikach poszerzonego kolegium rosyjskiego MSZ z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Spotkamy się dopiero wtedy, gdy powiedzą nam, jak to wszystko, co zostało zapisane w poprzednich decyzjach, zrealizuje Kijów. Przede wszystkim jest to specjalny status Donbasu, utrwalenie tego specjalnego statusu w konstytucji Ukrainy, który powinien zawierać element decentralizacji, jak napisano w porozumieniach mińskich, są to bezwarunkowe amnestie i oczywiście jest to przeprowadzenie wyborów według zasad uzgodnionych między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem na zasadach OBWE”– powiedział dziennikarzom Ławrow.

Gdy to nastąpi, zaznaczył rosyjski minister, dopiero pod tym warunkiem przywrócona zostanie pełna kontrola Ukrainy nad niekontrolowaną przez Kijów częścią granicy z Rosją.

Głos zabrał także Borys Gryzłow, pełnomocnik Rosji do grupy kontaktowej ds. rozwiązania sytuacji na wschodzie Ukrainy, mówiąc, że Federacja Rosyjska wzywa Ukrainę do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji z przedstawicielami niektórych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego w sprawie porozumienia politycznego. 

„Po raz kolejny wzywamy delegację ukraińską do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji w sprawie kompleksowego rozwiązania politycznego zgodnie z porozumieniami mińskimi bezpośrednio z Donieckiem i Ługańskiem dla wczesnego pokoju w południowo-wschodniej Ukrainie”– powiedział Gryzłow.

W odniesieniu do powyższego stanowiska przedstawicieli FR- w tym najwyższego szczebla, obecna sytuacja dotycząca stanu pertraktacji pokojowych TGK w formacie mińskim, jest chyba oczywista.

*

Lekarze hospitalizowali mieszkańca wsi Dołgoje Sławianoserbskie, rannego podczas ostrzału ze strony Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Poinformował o tym wczoraj oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponko.

„Dziś kijowskie formacje zbrojne ostrzelały Dołgoje z moździerzy 82 mm, w wyniku ostrzału ranny został cywil.   Ofiara została ewakuowana na oddział chirurgiczny szpitala miejskiego w Sławianoserbsku, gdzie otrzymuje wykwalifikowaną pomoc medyczną”– poinformował Filiponenko.

Dodał, że oficyna została uszkodzona w wyniku ostrzału.  

„Żądamy od kierownictwa misji OBWE i ONZ w republice odnotowania tego faktu agresji ze strony bojowników ukraińskich i oczekiwania reakcji na popełnioną przez nich zbrodnię wojenną”– podkreślił przedstawiciel ML ŁRL.

Poza tym, także na ługańskim odcinku frontu, USZ rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu Popasnej.

„Na obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ujawniono rozmieszczenie jednego transportera opancerzonego MT-LB i dwóch bojowych wozów opancerzonych w pobliżu osady Popasnaja„- poinformowała służba prasowa DML ŁRL.


Ponadto, na donieckim odcinku frontu zgodnie z raportem SMM OBWE, kamera CCTV SMM nadal rejestruje aktywność militarną w rejonie wycofywania sił i aktywów nr. 3 Bogdanowka- Pietrowskoje, a także w strefie 5 km od niego.  

– ️UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS podczas lotów w pobliżu miejscowości Nowoandrejewka, Nikołajpolje, Andrejewka i Warwarowka.  

– ️UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE były zakłócane przez sygnały GPS podczas lotów w pobliżu osady. Nowotrojckoje, Nikołajewo i Krasnyj Pachar (ukraińska Wozdwiżenka).  

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ z naruszeniem linii wycofania, a także w strefie bezpieczeństwa, w tym na obszarach mieszkalnych:  

– ️1 działko przeciwpancerne (nieznanego typu) w pobliżu osady Nowogródskoje (ukraiński Nowy Jork),   – 2 transportery opancerzone (typ BTR-60) na terenie obiektu w części mieszkalnej wsi Zaria.

Dodatkowo, w ciągu minionej doby USZ na donieckim odcinku frontu 3 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 49 pocisków.

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:

07:36, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (15 min),

15:05, ponownie z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moxdzierzy kaliber 120 mm (10 min) i 82 mm (4 miny),. 

 18:15, z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę ich południowej części- w rejonie Gorłowki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów).

Nadto, jak już wspominałem na wstępie, minionej doby na ługańskim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu ostrzeliwując wioskę Dołgoje przy użyciu 82-mm moździerza.

W wyniku ostrzału ranny został cywil. Dodam, że śledztwo w tej sprawie prowadzi obecnie Główna Prokuratura FR, w kierunku popełnienia zbrodni wojennej i ustalenia sprawców.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 20 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 19 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 17 порушень режиму припинення вогню, 6 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку МАР’ЇНКИ окупанти вели вогонь тричі, застосовуючи артилерію калібру 122 мм, міномети калібру 82 мм та 120 мм.

В бік населеного пункту ЛОПАСКИНЕ противник здійснив обстріл з мінометів калібру 82 мм.

В районі ПРИЧЕПИЛІВКИ ворожі війська відкривали вогонь зі стрілецької зброї.

Біля НОВОМИХАЙЛІВКИ російські найманці обстрілювали наші позиції з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ ворог вів обстріл тричі, використовуючи гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

Біля населених пунктів ПІСКИ та ШУМИ противник задіяв станкові протитанкові гранатомети.

В напрямку АВДІЇВКИ окупанти вели вогонь з мінометів калібру 120 мм.

Неподалік ПОПАСНОЇ ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

В районі НОВОТОШКІВСЬКОГО російські найманці два рази обстрілювали наші позиції, застосовуючи міномети калібру 120 мм та гранатомети різних систем.

В бік ЗОЛОТОГО-4 противник застосовував автоматичні станкові гранатомети та стрілецьку зброю.Збройні формування Російської федерації здійснили обстріл з артилерії калібру 152 мм околиць населеного пункту НИЖНЄ. Втрат серед цивільного населення немає.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець дістав поранення, несумісне з життям.

Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким героя, який загинув за Україну.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 20 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.11.2021r.- 2342 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.