Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2021r.- 2346 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 612.

Dzisiaj mija 9 lat od dnia rozpoczęcia, przy czynnym udziale ambasady USA w Kijowie, tzw. „rewolucji godności” (Революція гідності),.

Warto na przykładzie narodowego przysmaku Ukraińców prześledzić, co oni zyskali, a co stracili w wyniku swego „podskakiwania” poprzedniemu prezydentowi, Wiktorowi Janukowyczowi, którego następnie obalono.

Najłatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, co zyskano?- Ano nic!

A co stracono?- Wszystko, co można było utracić, wiodąc wcześniej spokojny byt w kraju postkomunistycznym w przyjacielskich relacjach z FR.

Czy wszyscy stracili?- Otóż, nie, bo jest niewielka grupka beneficjentów obecnego reżymu, którzy dorobili się niesamowitych majątków dzięki wejściu w najbardziej zamknięty krąg ludzi władzy, wpływów i pieniędzy.

A co do pozostałej części społeczeństwa, to gdyby przeciętny Ukrainiec mógł i stać go by było, aby zainwestować pieniądze w sało, to zostałby najbogatszym i najszczęśliwszym inwestorem na świecie. Prześledźmy więc, jak zmieniała się cena sała od 2014 do 2018 roku i ile kilogramów „ukraińskiego narkotyku” można było kupić za minimalną emeryturę przed „rewolucją godności” i cztery lata później. 

Jeszcze na początku 2014 roku kilogram sała można było kupić za 24,15 UAH. Minęły zaledwie cztery lata, a ta cena wydaje się zupełnie nierealna. To wszystko to samo, jak dolar za 8 hrywien. Historyczny minimalny koszt sała z ostatnich czterech lat odnotowano czerwcu 2014 r., kiedy za kilogram tego ukraińskiego przysmaku żądano 23,88 UAH. Od tego czasu jego wartość tylko rosła, rosła i………rosła.

Jeśli latem 2014 roku udało się kupić prawie 40 kg sała za minimalną emeryturę, to w 2018 roku, mimo że emerytura znacznie wzrosła, można sobie na to pozwolić o połowę mniej sała, a więc tylko 19 kg.

Od marca 2014 r. do lipca 2015 r. minimalna emerytura wynosiła 949 UAH i były to złote czasy na zakup ukraińskiego przysmaku. Chociaż do lata 2015 roku jego koszt wzrósł do 34,80 UAH, a sało stało się jeszcze mniej dostępnym rarytasem (zamiast kilograma można było kupić tylko 694 g sała, lub jeśli nie zmarnowało się pieniędzy, ale przeznaczyć na jego zakup na całą minimalną emeryturę okazało się, że jest to już tylko 27,3 kg na miesiąc).

Po podwyższeniu emerytury minimalnej do 1074 UAH we wrześniu 2015 r. siła nabywcza emerytów, wbrew oczekiwaniom, spadła i sało można było kupić już o 2 kg i 200 g mniej niż w czerwcu 2015 r.(!!!!!). Chyba to jakiś cud magii finansowej?

Przez cały 2016 rok kawałek ukraińskiego sała w koszyku emeryta topił się w jego oczach. Pod koniec roku, kiedy dolar tradycyjnie skoczył w cenę, sało stało się nieco tańsze i na noworoczny stół można było kupić aż 30,7 kg.

Ale po Bożym Narodzeniu, niedługo po uciesze z kolejnej podwyżki minimalnej emerytury do 1247 UAH, nikt nie spodziewał się, że 2017 rok będzie naprawdę czarny dla smakoszów sała. Latem ilość trzody chlewnej gwałtownie spadła po wybuchach epidemii ASF na całej Ukrainie. Ceny sała gwałtownie wzrosły i do września można było kupić tylko 21,8 kg sała za nowo podwyższoną emeryturę minimalną (1312 UAH).

Ale sało pobiło wszelkie rekordy pod względem kosztów bliżej grudnia, kiedy stało się oczywiste, że ten elitarny produkt już dawno przeszedł do kategorii przysmaków. Co więcej, eksperci biją na alarm: na Ukrainie spodziewany jest niedobór tłuszczu i być może trzeba go będzie sprowadzać z Polski. W grudniu analitycy stwierdzili, że cena sała, w porównaniu do innych produktów, wzrosła w ciągu roku o ponad 70%.

Według Państwowej Służby Statystycznej w niektórych regionach, na przykład w Kijowie, odnotowano przypadki, gdy zażądano ponad 101 UAH za kg sała i po raz pierwszy w całej historii obserwacji rynkowych przekroczyło koszt mięsa wieprzowego.

W styczniu 2018 r. sytuacja z niedoborem sała wróciła do normy, ale nadal za minimalną emeryturę, czyli 1373 UAH, można było kupić tylko 19 kg strategicznego produktu. A jeśli porównamy to z ceną z 2014 roku, okazuje się, że cztery lata później ukraińskiego emeryta stać będzie na zakup tylko 334 g sała w porównaniu do całego kilograma w 2014 roku.

A jak sprawa wygląda obecnie, po 3 latach dobrobytu, jaki obiecał zapewnić Ukraińcom komik na stanowisku prezydenta, Wołodymyr Zełenski i jego „Sługa Narodu”?

Otóż, na Ukrainie średnie ceny sała osiągnęły rekordowo wysoki poziom. W tym samym czasie produkt szybciej drożał niż w poprzednich latach i stale wzrastał też od początku 2021 roku. 

Tak więc, według ukraińskiego Ministerstwa Finansów, w październiku na targowiskach i w sklepach spożywczych średni koszt sała solonego wynosił 185 UAH/kg. Cena ta jest o 40 UAH/kg wyższa od średniej ceny produktu we wrześniu.

Ponadto w ostatnich latach obecny koszt sała jest najwyższy, znaczny wzrost ceny sała solonego nastąpił na początku października, kiedy koszt wzrósł o 20 UAH / kg lub przeliczając to na procenty, 13%. Do listopada cena produktu wzrosła już o kolejne 20 UAH / kg lub 11%.

Dodam tylko, że podobna dynamika- chociaż ostatnio znacznie mniejsza, ale to i tak niczego nie dowodzi, dotyczy także wsadu do tradycyjnego „barszczu ukraińskiego” [1].

I na tym polega moc ukraińskiej „rewolucji godności”:

Сала Україні!!!!!

[1]. https://dengi.ua/finance/5488479-indeks-borschovogo-nabora-kakie-produkty-bolshe-vsego-podorozhali-za-god,

https://dengi.ua/agro/5251086-tseny-na-myaso-v-ukraine-podskochili-vverkh-tsifry.

*

 A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, tradycyjnie już Ukraińscy żołnierze używali samochodu z logo WCKiK do transportu broni na linię rozgraniczenia.

Ukraińskie Siły Zbrojne wykorzystywały do ​​transportu broni i amunicji samochód z symbolami ukraińskiego przedstawicielstwa we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK). 

„Dowództwo GO-T (Grupy Operacyjno-Taktycznej) ‚Północ’ nadal używa w WCKiK samochodów z symbolami strony ukraińskiej w celu zapewnienia realizacji zadań przez jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych na linii frontu. rozkaz dowódcy brygady Siergieja Postupalskiego, broń i pięć skrzynek amunicji, a także materiały zostały przetransportowane na pozycje w rejonie wsi Zołotoje”– poinformował na odprawie dla mediów Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Mazeikin dodał, że ukraińscy żołnierze wyposażają nowe stanowiska w rejonie wycofywania się koło miejscowości Zołotoje.

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne użyły wojny elektronicznej do ingerencji w pracę dronów (UAV) SMM OBWE na terenie wsi Widrodżennaja.

„W rejonie wsi Widrodżennaja mobilna grupa 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV Misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzęt wojskowego rozmieszczonego na tym obszarze”– poinformowała  służba prasowa Dowództwa Ludowej Milicji ŁRL.


Dodatkowo, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych  rozmieścili przeciwlotniczy system rakietowy „Osa” w pobliżu wsi Aleksandropolie.


„W obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ujawniono rozmieszczenie systemu rakiet przeciwlotniczych 9K33 ‚Osa’ w pobliżu osady Aleksandropolie”- poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

A na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze użyli na linii frontu w Donbasie- na jego donieckim odcinku, granatników APILAS otrzymanych w darze z USA.

Do jednostek armii ukraińskiej w Donbasie dotarły zachodnie granatniki APILAS (Armor-Piercing Infantry Light Arm System– lekki system przeciwpancernego uzbrojenia piechoty) i są już przez nie używane. 

„W październiku tego roku Stany Zjednoczone przywiozły na terytorium Ukrainy ładunek wojskowy, który według naszego wywiadu zawierał m.in. francuskie granatniki przeciwpancerne APILAS”– poinformował wczoraj wiceszef Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin, dodając, że „według posiadanych informacji partia tych granatników została pod koniec października wysłana do Donbasu do jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy i jest już przez nie wykorzystywana”.

!!!! Natomiast, według ostatniego raportu SMM OBWE Misja potwierdziła szkody w osadzie Łozowoje i wskazano, że ostrzał był prowadzony z kierunku stanowisk ogniowych USZ przy użyciu artylerii 122 mm.

Misja rejestruje również działalność militarną  w rejonie rejonu wycofania sił i środków nr 3. Bogdanowka-Pietrowskie i jednocześnie stwierdzono rozmieszczenie 7 min przeciwpancernych USZ na polu na północ od drogi przechodzącej między wsią Pietrowskie a osadami Bogdanowka i Wiktorowka.

UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zostały zakłócone przez sygnał GPS podczas lotów w pobliżu miejscowości Niewelskoje i Widrodżennaj.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-1 bojowy wóz opancerzony (typu BMP) i 1 przypuszczalnie bojowy wóz opancerzony (typu BMP) w pobliżu miejscowości Bogdanówka,

-1 bojowy wóz opancerzony (typu transporter opancerzony) w strefie mieszkalnej osady Talakowka.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 13 różnego typu granatów.

Ostrzały przeprowadzono o godzinie 13:05, z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w kierunku osiedla Gołmowskij- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (8 granatów) oraz o godzinie 13:57, z kierunku Szumów w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty), automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (3 granaty) i broni maszynowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 24 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 23 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку ЗАЙЦЕВОГО окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Біля ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО російські найманці здійснили обстріл з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

В бік ШУМІВ ворог відкривав вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів. Поблизу ШИРОКИНОГО противник застосовував міномети калібру 120 мм.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 24 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.11.2021r.- 2346 dzień od nowego rozejmu.

 1. W Doniecku doszło do wybuchu granatu. W jednym z domów dzielnicy kijowskiej stolicy DRL. Dwie osoby zostały ranne. Poinformował o tym szef administracji miasta Aleksiej Kulemzin.

  https://novorosinform.org/v-donecke-proizoshel-vzryv-granaty-est-postradavshie-83739.html
  Jedna z poszkodowanych osób zmarła:
  https://novorosinform.org/odin-iz-postradavshih-ot-vzryva-granaty-v-donecke-skonchalsya–minzdrav-dnr-83746.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie kryzysu energetycznego na Ukrainie, artykuł przypominajacy że do planowanych okresowych wyłączeń prądu na Ukrainie dochodziło już w latach 90-tych XX wieku, szczególnie w okresie 1998-2000 i miało to związek również z katastrofalną sytuacją ukraińskiej energetyki (brak pieniędzy i brak surowców);
  https://strana.news/news/363496-veernye-otkljuchenija-sveta-v-ukraine-khronolohija-s-1993-po-2021-hod.html
  Tymczasem prąd wyłączono częściowo w Wyszogrodzie w obwodzie kijowskim, oficjalnie z powodu „awarii”, przez co całe miasto pozbawione zostało także dostaw wody;
  https://kiev.strana.news/363668-pochemu-v-vyshhorode-net-sveta-i-vody.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem ‚Forbes” poinformował o pojawieniu sie kolejnych ukraińskich miliarderów „dolarowych”. Stali sie nimi twórcy internetowej usługi „Grammarly”, mieszkajacy w USA Ukraincy Max Lytvyn oraz Alex Shevchenko. Cytat „Według obliczeń magazynu, Łytwyn i Szewczenko są właścicielami po 35% założonego przez siebie startupu. Około 22% firmy należy do inwestorów, którzy wzięli udział w dwóch rundach inwestycyjnych w 2019 i 2021 roku. Kolejny 1% należy do programisty Dmitrija Lidera, który również brał udział w uruchomieniu „Grammarly”…”Grammarly” została założona w 2009 roku. Serwis sprawdza teksty użytkowników pod kątem umiejętności czytania i czytelności oraz sugeruje sposoby ich ulepszania. W tym celu usługa wykorzystuje sztuczną inteligencję. Projekt działa jako rozszerzenie w przeglądarkach i programach biurowych, dostępnych w aplikacjach na smartfony i komputery. Grammarly jest używane codziennie przez ponad 30 milionów ludzi”;
  https://strana.news/finance/363647-osnovateli-grammarly-maks-litvin-i-aleksej-shevchenko-imejut-4-mlrd-kazhdyj-.html
  Źródło;
  >https://www.forbes.com/sites/jemimamcevoy/2021/11/23/grammarly-founders-become-billionaires-from-fixing-your-sloppy-writing/?sh=53c95af25852

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia poinformowały że ukraińska Straż Graniczna przeprowadza specjalną operacje „Polesie” na granicy Ukrainy z Białorusią. Oficjalnym powodem przeprowadzenia „sepcoperacji” jest wzmocnienie ochrony granic w celu zapobieżenia kryzysowi migracyjnemu, czyli ewentualnym „wizytom” z terytorium Białorusi przebywajacych tam „turystów”;
  https://strana.news/news/363673-ukrainskie-pohranichniki-na-hranitse-s-belarusju-nachali-spetsoperatsiju-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie gazowym. Nowe sankcje ogłoszone wobec „Nord Stream 2″ przez USA rozeźliły…niemieckich ‚Zielonych” którzy jak wiadomo również są przeciwnikami tego gazociągu. Według przedstawiciela niemieckich ‚Zielonych” sankcje są nie do przyjecia także dla nich, „przeciwników NS2”, ponieważ są faktycznie „nieprzyjaznym krokiem” wobec niemieckich firm prowadzacymi interesy z „państwami trzecimi”;
  https://www.dw.com/ru/severnyj-potok-2-deputat-ot-zelenyh-raskritikoval-sankcii-ssha/a-59913063

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak amerykańska firma ‚Westinghouse” ma „zmodernizować ” ukraińską energetyke jądrową i czym taka „modernizacja” moze się dla owej energetyki zakończyć. Cytat „Amerykańska żarówka. Jak Ukraina chce unowocześnić elektrownie jądrowe i dlaczego wiosną mogą stanąć?”;
  https://strana.news/news/363682-kak-v-ukraine-budut-obnovljat-atomnuju-heneratsiju-i-pochemu-uzhe-k-vesne-ona-mozhet-dat-sboj.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jeśli wszystkie dane w artykule są prawdziwe to sytuacja Ukrainy jest nie do pozazdroszczenia. Wielokrotnie pisałem o tym, że toczona z Rosją wojna hybrydowa doprowadza gospodarkę naszego sąsiada do upadku. Nie jest to upadek spektakularny, nie widać wybuchów, czy jakichś fajerwerków to raczej takie powolne gnicie.
   Z roku na rok pogarsza się stan infrastruktury technicznej na Ukrainie. Plany modernizacji nie są realizowane planowo z powodu znacznych kosztów i korupcji. Przykładem są drogi i mosty. Za czasów Pana Nowaka koszt budowy 1 km drogi był dwa razy mniejszy niż obecne ceny. Nawet jeśli dawny polityk PO kradł i brał łapówki to robił to w znacznie mniejszym zakresu niż urzędnicy z Kijowa.
   W temacie korupcji, same straty ukraińskiego budżetu, związane z korupcją na granicy i unikaniu płacenia ceł są wyliczane na 2-3 miliardów dolarów rocznie.
   Realia są zaś takie, na same reaktory atomowe potrzeba minimum 40-50 mld $ i to przy założeniu, że sieć przesyłowa zostanie naprawiona/unowocześniona (duże straty energii), a zapotrzebowanie na energie elektryczną w kraju się zmniejszy lub utrzyma na obecnym poziomie.
   Nowa sieć wodociągowa to kolejne 20 miliardów, nowa sieć gazociągowa to kolejne kilkanaście miliardów dolarów. Oczywiście nie wliczam tu czynników jak inflacja, która zapewne jeszcze zwiększy koszty takich inwestycji.
   Ogólnie, te 270 miliardów jakie Zełenski bredził, że są potrzebne do unowocześnienia Ukrainy mogą okazać się zbyt skromną kwotą (!). A tymczasem brak chętnych do zrealizowania tego typu inwestycji. Dwa kraje które miały wystarczające środki: Chiny i Rosja, zraziły się do „elyt” tego kraju. W dodatku kraje „demokratyczne” też nie chcą lokować środków w niebezpieczne inwestycje.
   Jest kilka „”tanich” sposobów na uratowanie ukraińskiej sieci energetycznej. Tzn plany minimum, które mogą wystarczyć do tego, żeby sieć energetyczna działała w miastach. Konieczne jest natychmiastowa modernizacja linii przesyłowych (zmniejszenie strat energetycznych).Ponadto potrzeba wejść w współpracę z EBOiR. Bank ma kilka programów dt zmniejszenia emisji CO2-te środki Ukraina może otrzymać, ważne jest, że wszelkie dotacje będą rozliczane i nie może być nawet podejrzenia korupcji inaczej zwrot zainwestowanych środków nie zostanie zrealizowany.

   Polubione przez 3 ludzi

   • „Nawet jeśli dawny polityk PO kradł i brał łapówki to robił to w znacznie mniejszym zakresu niż urzędnicy z Kijowa.”- tamten kradł, ale coś z tego pozytywnego było (pomimo to, że jest to bardzo naganne). Natomiast dziś, kradną i nic z tego nie ma. Po prostu rozkradają wszystkie środki- podobnie jak obecnie w naszym kraju.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 5 ludzi

 7. Dupsko zabolało samą UE, bo ta wezwała Rosję do…anulowania dekretu prezydenckiego w sprawie pomocy humanitarnej dla Donbasu ! Co więcej barany z UE twierdzą bezczelnie, że doprowadzi to do „zaostrzenia konfliktu w w Donbasie”. Godna podziwu pokraczna logika kretynów.
  Jak widać w dupie mają 4mln ludzi zamieszkujących południowy wschód Ukrainy, ludzi dotkniętych wojną domową, cierpieniem, blokadą gospodarczą i sankcjami.

  https://novorosinform.org/es-prizval-rossiyu-otmenit-prezidentskij-ukaz-o-gumanitarnoj-podderzhke-donbassa-83762.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Biedni ludzie z Donbasu, biedni ludzie z Ukrainy, którymi rządzą skorumpowani i zepsuci politycy. Najlepszym wyjściem byłoby, gdyby Ukraina zrzekła się tych ziem na rzecz Rosji, nawet za cenę jakiegoś dużego odszkodowania wypłaconego w gotówce, czy dostawach surowców.
   Tak wiem, ze to naiwność i Kreml tez pewnie nie poszedłby na taki układ. A tak widać co czeka naszego sąsiada, powolny upadek gospodarczy, społeczny i socjalny. Za kilka lat pojawią się problemy z wypłatami emerytur- świadczenia będą tak małe, że emerytów nie będzie stać na zakup jedzenia (a gdzie leki i opłaty?). To już graniczy z cudem, że sieci gazowe, wodociągowe i energetyczne nie rozpadły się z powodu upływu czasu.
   Pisałem wielokrotnie, że wojna hybrydowa z Rosją nie jest na rękę Ukrainie, że konieczne jest zakończenie wrogich działań i poszukanie rozwiązań dyplomatycznych. Ukrainę nie stać na konflikt gospodarczy z FR. Polski nie stać, a co dopiero tego skorumpowanego państwa.
   Dla nas Polaków, przedłużająca się wojna ekonomiczna Rosji i Ukrainy tez nie jest na rękę. Z roku na rok przybywa emigrantów ze wschodu i napływ uchodźców ekonomicznych ze wschodu nie zmniejszy się dopóki stepy Ukrainy do szczętu się nie wyludnią.

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Kolejny ciekawy artykuł o „schemacie” jakie powstał w ramach „list” osób objetych sankcjami przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami sankcje stały sie „maszynką do wymuszania pieniędzy” od osób które chcą ich uniknąć…
  https://strana.news/articles/analysis/363383-vory-v-zakone-kto-dopustil-108-oshibok-v-sanktsionnom-spiske-snbo-i-ispravili-li-ikh.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • I jeszcze w temacie (cytat) „Były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow i były przewodniczący Rady Dmytro Razumkow uznali za nielegalne wprowadzenie sankcji RBNiO wobec obywateli Ukrainy, a także uznali, że Rada Bezpieczeństwa podejmuje decyzje o wprowadzeniu środków ograniczających bez omawiania i analizowania przyczyn . Ich oświadczenia znajdą się w materiałach procesu apelacyjnego od prezydenckiego dekretu o uchwaleniu decyzji RBNiO o nałożeniu sankcji…Awakow i Razumkow pisali o bezprawności sankcji w odpowiedzi na prośbę prawnika jednego z uczestników listy sankcyjnej Sejara Kurszutowa [który znalazł się na liście „przemytników” objętych sankcjami]”;
   https://strana.news/news/363716-avakov-i-razumkov-zajavili-o-nezakonnosti-sanktsij-snbo-protiv-ukraintsev.html

   Polubione przez 4 ludzi

   • Ten projekt był konstruowany od wielu miesięcy. Wcześniej wprowadzono „sankcje” wobec „przestępców”. osoby, które miały współpracować z grupami przestępczymi, być nieformalnymi liderami, miały utrudnioną możliwość prowadzenia własnego biznesu.
    Sankcje nakładano bez wyroku sądu w oparciu o bliżej niesprecyzowane informacje. W efekcie schemat był podobny-ci którzy się wykupili nie byli prześladowani, ba były przypadki, gdy nagle osoba objęta sankcjami i mająca przeszłość kryminalną była „oczyszczana z zarzutów”.
    To już nie jest nawet dziki zachód to jakieś rozbicie dzielnicowe w średniowieczu, gdzie zwycięzca wprowadza swoje prawa w zależności od widzimisię.

    Polubione przez 4 ludzi

 9. GAZPROM znowuż szantażuje Mołdowie!
  https://espreso.tv/vitaliy-portnikov-gazprom-znovu-shantazhue-moldovu
  Mój bank też stosuje szantaż.
  Ostatnio przysłał mi pogróżki i nazwał je „ponagleniem”.
  Jeden z moich znajomych pan „X” lubi pożyczać od kogokolwiek różne sumy.
  Pożyczył od innego mego znajomego pana „Y” pewną sumę mimo, że uprzedzałem go o tym, że u pana „X” słowo pożycz jest tożsame ze słowem daj.
  Pożyczka miała być zwrócona po miesiącu.
  Dziwnym zbiegiem okoliczności niemożliwym stało się spotkać lub odszukać pana „Y” przez pana „X”.
  Po trzymiesięcznych usilnych starań wreszcie pan „X” dorwał pana „Y” i w delikatny sposób przypomniał mu o dawno minionym terminie zwrotu pożyczki.
  Wtedy pan „X” powiedział tak:
  Panie „Y” jesteś pan zwykłym chamem pozbawionym wszelkich wartości etycznych!
  Inni czekają po kilka lat a pan mnie nachodzi po kilku miesiącach?
  PS Panie „GAZPROM” jak ktoś powie do pana pożycz pan.
  To pan powie: A od kogo?

  Polubione przez 3 ludzi

 10. A to Polska właśnie

  Od przyszłego roku cudzoziemcy ubiegający się o pozwolenie na pracę i kartę pobytu w Polsce będą musieli zarabiać nie mniej niż 3010 zł miesięcznie, nawet jeśli będą pracowali tylko na część etatu lub na zleceniu. Oznacza to, że Polak zatrudniony na pół etatu za minimalną krajową dostanie w 2022 r. 1505 zł brutto, a cudzoziemiec – dwa razy więcej. Niesprawiedliwe? Sąd może uznać inaczej.
  https://www.money.pl/gospodarka/migrant-zarobi-dwa-razy-wiecej-niz-polak-kontrowersyjny-przepis-przeszedl-przez-sejm-6707910073121760a.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy, który figurował na liście osób niepożądanych na terytorium RP. Do zatrzymania doszło podczas egzaminu z języka polskiego dla ubiegających się o polskie obywatelstwo – poinformował we wtorek NOSG.
  Mężczyzna w 2019 roku został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres lat trzech. Ponadto został ukarany grzywną w wysokości 100 stawek dziennych – 20 złotych każda – za łapownictwo i zniszczenie mienia ruchomego.
  „Cudzoziemcowi wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym ustanowieniem zakazu ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw strefy Schengen na okres trzech lat” – poinformował nadwiślański oddział SG
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-23/niepozadany-ukrainiec-w-polsce-wpadl-na-egzaminie-jezykowym-dla-cudzoziemcow/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Jedyny odrzutowy samolot rozpoznawczy US Army, czyli Bombardier Challenger 650 wyposażony w system ARTEMIS (ang. Airborne Reconnaissance and Targeting Multi-Mission Intelligence System), został wycofany z testów w Arizonie, aby trafić do Europy. – „Wysyłamy go z powrotem do Europy, aby ogarnąć Ukrainę” – stwierdził enigmatycznie Andrew Evans z Artemis Mission Solutions. Amerykańska maszyna obserwuje również granicę Polski z Białorusią.
  https://www.defence24.pl/eksperymentalny-samolot-artemis-uzyty-w-ukrainie-i-polsce

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W Pasieczniku koło Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku doszło w ostatni poniedziałek (22.11) do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Policjant, który przyjechał na interwencję został raniony przez Ukraińca, a funkcjonariusze – po oddaniu ostrzegawczych strzałów – postrzelili mężczyznę w nogę. Prokuratura prowadzi czynności w tej sprawie.
  https://gazetawroclawska.pl/dolny-slask-ukrainiec-ranil-policjanta-nozem-w-trakcie-interwencji-padly-strzaly/ar/c1-15916403

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy). W umowie jaka zawarła nowa koalicja rządząca w Berlinie nie ma żadnej wzmianki o „Nord Stream 2” (a tym bardziej walce z nim). Znajdowac się ma za to zapewnienie że nowe niemieckie władze zamierzają „w okresie przejściowym zwiększyć wykorzystanie alternatywnych źródeł energii wykorzystujących gaz”;
  https://korrespondent.net/world/4420391-sp-2-ne-upomynaetsia-v-koalytsyonnom-sohlashenyy-frh

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.