Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2021r.- 2347 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 613.

Przedwczoraj, w dniu 23 listopada, odbyło się regularne spotkanie TGK w ramach podgrupy ds. bezpieczeństwa w formie wideokonferencji.

Kluczowymi kwestiami na porządku dziennym nadal było nielegalne przetrzymywanie obserwatora ŁRL w WCKiK, celowy ostrzał przez USZ budynków mieszkalnych, infrastruktury cywilnej i przemysłowej, powodujący szkody i ofiary śmiertelne.

Aleksiej Nikonorow przytoczył statystyki pokazujące eskalację na linii kontaktowej, wzrost naruszeń zawieszenia broni przez USZ.

Tak więc, według przedstawicielstwa DPR w WCKiK i w procesie negocjacji, w okresie od 9 do 22 listopada ze strony USZ odnotowało 28 naruszeń warunków zawieszenia broni (NWZB), z tego najwięce, bo aż 41% odnotowano w rejonie Doniecka, 33% – w rejonie Gorłówki i tylko 26% na południowym odcinku frontu.

W tym okresie broń ciężka zabroniona porozumieniami mińskimi została użyta 20 razy, co jest prawie identyczne ze wskaźnikami z poprzedniego okresu:

– 1 raz artyleria 152 mm- 6 pocisków,

– 1 raz artyleria 122 mm- 5 pocisków,

– 9 razy moździerze 120 mm- 107 min,

– 9 razy moździerze 82 mm- 85 min.

Aleksiej Nikonorow zwrócił również uwagę na to, że zgodnie z raportami Misji OBWE obserwatorzy nadal odnotowują obecność zakazanej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania, poza obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, a także bezpośrednio na obszarach mieszkalnych.

W okresie między spotkaniami w wyniku NWZB broni przez USZ wobec DRL, uszkodzeniu uległo 5 obiektów infrastrukturalnych, 8 budynków mieszkalnych i 1 pojazd.

„Dziś degradacja procesu negocjacyjnego i eskalacja na linii kontaktu są coraz bardziej oczywiste. 
Odnotowuje się celowe niszczenie przez ukraińskie formacje zbrojne zarówno infrastruktury Republiki, jak i budynków mieszkalnych ludności cywilnej. 
Od trzech miesięcy nieubłaganie rośnie liczba uszkodzeń w obiektach przemysłowych i obiektach infrastruktury krytycznej. 
21 listopada straż pożarna i jasinowacki zakład budowy maszyn znalazły się pod ostrzałem ukraińskiej artylerii, w wyniku ostrzału budynki i sprzęt uległy znacznemu uszkodzeniu. 
Od 9 listopada wieś Kominternowo na południu Republiki pozostaje bez dopływu energii elektrycznej. 
Przedstawiciele Ukrainy na posiedzeniach grupy roboczej zapewniają o gotowości do uzgodnienia gwarancji bezpieczeństwa dla prac remontowych, w tym obiektu energetycznego w Kominternowie,

Kijów, korzystając ze wsparcia zza oceanu, otrzymując nie tylko aprobatę, ale także broń i amunicję, traktuje taką ochronę jako przyzwolenie na jego dalsze działania.
Mamy dość nakłaniania strony ukraińskiej do powrotu do realizacji porozumień. 
Zamiast je wypełniać, Ukraina publicznie afiszuje się użyciem bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar i ATGM, prowadzi całe kampanie informacyjne, wygłaszając publiczne oświadczenia, które faktycznie potwierdzają łamanie przez Ukrainę porozumień mińskich i wycofanie się z podpisanych porozumień o zawieszeniu broni.

Jednocześnie ci, którzy mają wpływ na władze Kijowa, nie tylko nie podejmują działań w celu powstrzymania tego bezprawia, ale także na wszelkie możliwe sposoby do niego zachęcają. 
Jeśli wsparcie z Zachodu będzie trwało, Kijów może jeszcze pogorszyć sytuację bez żadnych gwarancji, że oprze się pokusie rozpoczęcia działań wojennych na pełną skalę”–
powiedział Aleksiej Nikonorow.

Poza tym, uczestnicy spotkania ze strony ukraińskiej, nie podjęli tematu przyjęcia ostatecznej wersji aneksu do środków wzmacniających reżim zawieszenia broni.

 „Zwolnienie obserwatora ŁRL w WCKiK jest pryncypialnym stanowiskiem republik. 
Obserwatorzy z WCKiK są na linii kontaktu i zapewniają, że strony przestrzegają gwarancji bezpieczeństwa podczas prac remontowych, rozminowywania i innych czynności. 
Ale w obecnych warunkach nie jesteśmy pewni, czy strona ukraińska znów nie zorganizuje prowokacji i nie porwie naszych ludzi. 
Ten stan rzeczy zagraża zarówno realizacji bieżących prac, jak i zatwierdzeniu dalszych dokumentów z powodu braku gwarancji realizacji wcześniej podpisanych dokumentów
”- podsumował Aleksiej Nikonorow.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, kjowskie formacje zbrojne przeniosły zwiadowców na teren wsi Gejewka w obwodzie staniczno-ługańskim w celu przygotowania ewentualnych prowokacji.

„Na stanowisku jednostek 79. brygady w rejonie osady Geyevka zauważono przybycie bojowników kompanii rozpoznawczej tej brygady. Nie wykluczamy, że nieprzyjaciel przygotowuje się do prowadzenia prowokacyjnych działań w w tym rejonie” poinformował przedstawiciel resortu obrony ŁRL Aleksander Mazeikin, funkcjonariusz służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Dodatkowo, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły działo przeciwlotnicze i pojazdy opancerzone ZU-23-2 w części mieszkalnej wsi Nowozwanówka w rejonie Popasniańskim.

„W rejonie odpowiedzialności 24 brygady odnotowano obecność działa przeciwlotniczego ZU-23-2, bojowego wozu piechoty i czterech bojowych wozów opancerzonych na terenach mieszkalnych wsi Nowozwanówka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, ukraińskie wojsko uniemożliwiło loty bezzałogowych statków powietrznych Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na północnym przedmieściu Gorłówki.

„Aby uniemożliwić obserwatorom misji rejestrowanie rozmieszczenia zabronionej broni 95 brygady do elektronicznego tłumienia kanałów kontrolnych i nawigacyjnych podczas lotów UAV SMM OBWE w rejonie wsi Majorsk, nieprzyjaciel użył stacja walki elektronicznej Bukowel-AD’ z mobilnej grupy 502 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”– poinformował Departament Milicji Ludowej DRL.

ML DRL pod Donieckiem rozbroiła wielowirnikowiec armii kijowskiej za pomocą improwizowanych urządzeń wybuchowych

Ukraiński bezzałogowy statek powietrzny „R-18”, przewożący trzy improwizowane ładunki wybuchowe, został zneutralizowany przez siły DRL w rejonie kopalni Abakumowa na zachodnich obrzeżach Doniecka.  „W kierunku Doniecka bojownicy 56 brygady planowali przeprowadzić akt terrorystyczny przeciwko mieszkańcom przedmieść stolicy republiki na terenie osady przy kopalni Abakumowa. W tym celu ukraińscy bojownicy naprowadzili z kierunku wsi Niewielskoje multikopter bezzałogowego statku powietrznego ‚R-18’, przewożący nim trzy improwizowane ładunki wybuchowe wypchane metalowymi kulami”– poinformował o wczoraj wiceszef Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin, dodając, że  „charakter materiałów wybuchowych wskazuje, że żołnierze ukraińscy zamierzali uderzyć nie w infrastrukturę cywilną, ale w ludzi, zadając im liczne rany”.

Basurin wyjaśnił, że żołnierze DRL doprowadzili do wylądowania ukraińskiego bezzałogowca przy pomocy stacji walki elektronicznej Terrikon M2N. Następnie saperzy Milicji Ludowej zniszczyli urządzenia wybuchowe.

„Żądamy od obserwatorów misji OBWE odnotowania faktu rażącego naruszenia przez bojowników 56. brygady pierwszego punktu Kompleksu dodatkowych środków kontroli przestrzegania reżimu zawieszenia broni, a także porozumień mińskich zakazujących używania jakiegokolwiek samolotu, z wyjątkiem SMM OBWE” – podkreślił wiceszef DML DRL.

Ponadto, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, kamera CCTV należąca do Misji OBWE nadal rejestruje aktywność zbrojną w rejonie wycofywania sił i aktywów nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

-UAV bliskiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS podczas lotów w pobliżu miejscowości  Majorska.

Obserwatorzy OBWE odnotowali również obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-2 bojowe wozy opancerzone (nieznanego typu) na obiekcie w pobliżu osady Pionierskoje,

-1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu miejscowości Nowogrigorowka,

-1 kompleks wojny elektronicznej (przypuszczalnie „Hortica-M”) w dzielnicy mieszkalnej osady Lebiedińskoje.

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ na donieckim odcinku frontu 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 93 pociski.

Ostrzały zostały przeprowadzone w następujących godzinach:

16:27, z kierunku Nowogorodskoje w stronę Żelaznaja Bałka- w rejonie Gorłowki, przy użyciu broni pokładowej opanceroznego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (24 granaty) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (45 granatów), a także ciężkiej broni maszynowej,

16:46, z kierunku Nowotroickoje w stronę Dokuczajewska- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiej broni maszynowej,

17:30, z kierunku Taramczuka w stronę Jasnoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (1 mina), w wyniku tego ostrzału uszkodzeniu uległ dach oczyszczalni ścieków.

Pod ostrzałem znalazła się także miejscowość Aleksandrówka w rejonie Doniecka.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 25 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 24 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 9 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Неподалік шахти «Бутівка» противник вів вогонь із станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

В напрямку КАМ’ЯНКИ ворог двічі здійснив обстріли, застосовуючи гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети.

В бік НЬЮ-ЙОРКА російські найманці відкривали вогонь з озброєння БМП, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Біля ЛУГАНСЬКОГО ворожі війська вели вогонь двічі, використовуючи гранатомети різних систем та стрілецьку зброю.

З мінометів калібру 82 мм окупанти здійснили обстріл прикордонного контрольного поста першого оборонного рубежу, що входить до КПВВ „Мар’їнка”.

В районі ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО противник застосував автоматичні станкові гранатомети, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

Неподалік ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, наші позиції потрапили під обстріл з мінометів калібру 82 мм та 120 мм.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 25 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.11.2021r.- 2347 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie gazowym. Amerykański „Foreign Policy” informuje że jednocześnie z nakładaniem kolejnych sankcji na „Nord Stream 2” administracja Biden’a stara się jej ograniczac tak by nie uderzały w niemieckie firmy zaangażowane w projekt. Podobno w sprawę zaangażował się osobiście sekretarz stanu USA Blinken który w zeszłym tygodniu miał, wraz ze swoimi doradcami, wydzwaniac do kongresmenów;
  https://korrespondent.net/world/4420503-v-belom-dome-pytalys-yskluichyt-sanktsyy-po-sp-2
  Źródło;
  >https://foreignpolicy.com/2021/11/24/biden-aims-to-quash-nord-stream-2-sanctions-in-defense-bill/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukromedia ujawniają na co zgodziły się władze w Kijowie w zamian za przyznanie kolejnego kredytu z MFW (prawie 700 mln dolarów), czyli Ukraina obiecała nie wprowadzać podatku od wycofanego kapitału;
  https://strana.news/news/363865-ukraina-otkazalas-ot-vvedenija-naloha-na-vyvedennyj-kapital.html
  Władze ukraińskie zobowiązały się także do końca roku przygotowac plan („mapę drogową”) prywatyzacji największych ukraińskich banków zarzadzanych przez państwo czyli „Oszczadbanku” i przejętego jeszcze za rządów Poroszenki „Privatbanku”;
  https://strana.news/news/363835-privatbank-i-oshchadbank-primut-dorozhnye-karty-po-svoej-privatizatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • MFW wie co robi, chodzi o naprawdę potężną, niewyobrażalną dla takich śmiertelników jak my, kasę Spółki tworzą zręby dla całego rynku energetycznego na Ukrainie. To około 37 mln odbiorców energii elektrycznej i gazu ziemnego. W dodatku konieczne będą, w krótkim odstępie czasu, inwestycje i rozbudowa dotychczasowej infrastruktury: min budowa elektrowni atomowych, nowej sieci gazociągów.
    MFW chce zabezpieczyć swoje interesy, nowe rady nadzorcze będą się składać z ekspertów „niezależnych”, którzy będą pilnowali, aby w przyszłych inwestycjach nie dochodziło do zbytnich nadużyć.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem okazało się że wbrew przedwyborczym zapewnieniom Zełeńskiego e raz na zawsze skończy z „bizantyjskim przepychem” w administracji rządowej w Kijowie, gabinet premiera Ukrainy ma obecnie więcej urzędników niż za „tyranii” Janukowycza i „reżimu” Poroszenki…
  https://ukranews.com/news/816298-bolshe-chem-u-azarova-u-shmygalya-samyj-bolshoj-shtat-sekretariata-kabmina-za-poslednie-8-let
  …a sam Zełenski, wraz ze swoim „dworem”, na weekendy lata sobie rządowymi do rządowych rezydencji m.in w ukraińskie Karpaty, gdzie ostatnio urządził obchody urodzin szefowi swojego Biura Jermakowi;
  https://strana.news/news/363836-na-bankovoj-prokommentirovali-prazdnovanie-jubileja-ermaka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Estonia wysyła „siły” na granicę polsko-białoruską w ilości…60 osób 🙂 Wśród nich znajdą się saperzy, harcerze, obserwatorzy, a także służba kwatermistrzowska.

  https://rusvesna.su/news/1637835561

  Swoją drogą można obejrzeć kilka wywiadów z samymi imigrantami na kanale Patricka Lancastera i samemu sobie wyrobić zdanie na ten gorący temat:

  http://www.youtube.com/c/PatrickLancasterNewsToday/videos

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Były zastępca ukraińskiego RPO Mychajło Czapłyga podczas występu w ukromediach przestrzegł przed tym że były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz może uzyska korzystny dla siebie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka co poskutkuje tym że sędziowie trybunału „uchylą orzeczenia sądów ukraińskich, zgodnie z którymi czwarty prezydent został uznany za głównego i jedynego winowajcę utrata Krymu”. Poskutkuje to według niego „poderwaniem” wszystkiego co na Ukrainie orzeczono wobec Janukowycza po 2014 roku;
  https://strana.news/news/359437-janukovich-imeet-vse-shansy-vyihrat-delo-v-espch-chaplyha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z FR. Cytat „Problem, który doprowadził do wojny w 2008 roku, może pojawić się ponownie”. Rosja przedstawiła nową prognozę dla Ukrainy…Obecne pogorszenie sytuacji w Europie Wschodniej i wokół Ukrainy jest sygnałem, że utrzymanie perspektyw rozszerzenia NATO niesie ze sobą poważne konsekwencje.,,Pisze o tym w autorskiej rubryce „Profil” Fiodor Łukjanow, redaktor naczelny „Rosja w sprawach globalnych”, przewodniczący Rady Polityki Zagranicznej i Obronnej Rosji”;
  https://strana.news/news/363888-u-putina-zajavili-chto-rasshirenie-nato-hrozit-obostreniem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I powrót na Ukrainę, gdzie rozkręca sie „wojna” Zełenskiego z największym oligarcha Achmetowem, Politycy proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” mieli otrzymac „odgórny” nakaz „bojkotowania” należących do Achmetowa ukromediów. Ma to miec związek z nasilającą się ze strony tych mediów krytyka działań obecnych władz w Kijowie;
  https://strana.news/news/363728-sluhi-naroda-budut-ihnorirovat-informresursy-hruppy-akhmetova.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Autodestrukcja? Przedstawiciel Białoruskiej Kompanii Naftowej na Ukrainie poinformował że z „niewiadomych przyczyn” strona ukraińska opóźnia powrót na Białoruś cystern kolejowych służacych do transportu paliwa. Według niego po stronie ukraińskiej stoi obecnie ponad tysiąc białoruskich cystern, co może doprowadzi do tego że jeszcze w tym miesiącu dostawy białoruskiego paliwa na Ukrainę mogą spaść o 40%,;
  https://ukraina.ru/news/20211124/1032734632.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jakiś czas temu czytałem o tym jak wagony towarowe ekspedytorów z Kazachstanu są rabowane przez bandy na Ukrainie. Może i tu doszło do uszkodzeń cystern i teraz ukraińscy kolejarze obawiają się ujawnienia szkód (i naliczenia kar?).

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Artykuł wart przeczytania, czyli (cytat) „Socjalistyczna utopia, którą od sześciu lat usiłuje budować w naszym kraju PiS sypie się na naszych oczach. Ceny gnają w takim tempie, że deklarowany przez GUS ośmioprocentowy poziom inflacji jawi się jako ponury żart…Wobec dramatycznie złej sytuacji rząd zdecydował się na użycie sprawdzonej metody kontroli społecznej. Odkurzył kwestię aborcji, dyżurny temat zastępczy, który za każdym razem niezawodnie odwraca uwagę naszej opinii publicznej od realnych problemów”;
  https://myslpolska.info/2021/11/24/na-kryzys-aborcja/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. „Wielkie zwycięstwo” ukraińskiej armii w Odessie, czyli (cytat) „W Odessie żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy rozstrzelali z karabinu maszynowego policyjnego drona o wartości 1,5 mln hrywien”. Do zdarzenia miało dojśc podczas zorganizowanych przez policję „cwiczeń antyterrorystycznych”, a dron miał by zestrzelony nad terytorium jeden z ukraińskich jednostek wojskowych;
  https://odessa.strana.news/363927-v-odesse-bojtsy-vsu-podstrelili-politsejskij-dron-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Skandal w sprawie „Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30-tych XX wieku” (zwanego z ukraińska „Hołodomorem”). Cytat „Wydawca Mark Melnyk zarzucił kierownictwu Narodowego Muzeum Hołodomoru sfałszowanie książki „Ludobójstwo Ukraińców 1932-1933 na podstawie śledztw przedprocesowych”, którą opublikował na zlecenie [tej] instytucji”. Według Melnyka fałszerstwa „muzeum” miały polegac na zawyżeniu liczby ofiar „hołodomoru” oraz dodaniu informacji pochodzących z „nieprofesjonalnych źródeł”;
  https://strana.news/news/363893-mark-melnik-obvinil-muzej-holodomora-v-falsifikatsii-knihi-i-manipuljatsijakh-s-tsiframi.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Według Melnyka fałszerstwa „muzeum” miały polegac na zawyżeniu liczby ofiar „hołodomoru” oraz dodaniu informacji pochodzących z „nieprofesjonalnych źródeł””- tak jak i pozostała ich historia, wszystko jest sfałszowane…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciekawa analiza sytuacji

  Umowa koalicyjna nowego rządu w Niemczech jest pozbawiona bezpośrednich zapisów o Nord Stream 2. Zawiera jednak postulat współpracy przy wodorze z Rosją, który nie dotrze do zachodniego sąsiada Polski inaczej niż gazociągami jak sporna magistrala Władimira Putina. Gazprom ma już plany eksportu.
  Jeżeli Niemcy rozwiną współprace wodorową z Rosją i będą importować to paliwo z jej terytorium, nawet jeżeli będzie pochodziło z na razie nielicznych źródeł odnawialnych w kraju Władimira Putina, jego transport będzie się odbywał z użyciem gazociągów. Preferowany szlak dostaw do Europy z punktu widzenia Rosjan to gazociąg Nord Stream 2. Koalicjanci nie wspomnieli o nim ani słowem, poza niebezpośrednim zapisem o konieczności przestrzegania prawa unijnego. Jeżeli nowa magistral zostanie do niego dostosowana, należy się spodziewać, że nowy rząd nie będzie blokował współpracy z jego użyciem.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-miedzy-wierszami-zapisow-o-wodorze-umowy-koalicyjnej-w-niemczech-gazprom-ma-juz-plan/

  Polubione przez 5 ludzi

 13. W obwodzie winnickim funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymali funkcjonariusza Sił Powietrznych Ukrainy, który kopiował niejawne i tajne informacje dotyczące m.in. obrony przeciwlotniczej obiektów, w tym baz lotnictwa bojowego. Natomiast jego bliski krewny wstąpił do akademii wojskowej zatajając fakt, że będąc mieszkańcem Autonomicznej Republiki Krymu przyjął obywatelstwo rosyjskie.
  https://www.infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/sbu-ujawnila-szpiega-w-dowodztwie-sil-powietrznych-ukrainy

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Nie tylko nasze „elyty” gardzą dobrem obywateli i państwa na rzecz sympati USA

  Goszczący we wtorek w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, wrócił stamtąd do Europy jeszcze bardziej przekonany co konieczności prowadzenia antychińskiej polityki i to w skali całego kontynentu. Wzywał on Europejczyków do zrywania więzi gospodarczych z Chinami.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/litwa-wezwala-europe-do-podjecia-antychinskich-polityki/

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Epidemia koronawirusa na świecie. Cytat „Wyniki badań naukowych wykazały, że rosyjska szczepionka przeciwko Covid-19 Sputnik V wykazała najlepszą skuteczność ochronną przeciwko śmiertelnym przypadkom na Węgrzech, gdzie oprócz niej stosuje się cztery inne szczepionki przeciw Covid”;
  https://strana.news/news/363974-vaktsina-sputnik-v-pokazala-luchshuju-zashchitu-ot-smertelnykh-sluchaev-v-venhrii.html
  Źródło;
  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1198743X2100639X

  Polubione przez 5 ludzi

  • Zamiast tej „Ukrainy” to może się znaleźć (niestety) nasz nieszczęsny kraj, ale wtedy już nas nie potraktują tak „dyplomatycznie”…
   >https://www.youtube.com/watch?v=L6Zz2-zJAX4
   …dla wyjaśnienia jeden taki okręt podwodny (typu Boriej) ma na wyposażeniu 16 wyrzutni rakietowych, a w każdej z nich może znaleźć sie trzystopniowy pocisk balistyczny R-30 Buława uzbrojony w 6 głowic jądrowych, czyli jeden taki okręt i po „Wielkim Imperium Lechickim”…

   Polubione przez 5 ludzi

 16. UKROSZAJBA trwa. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Daniłow podczas występu w ukromediach stwierdził ze nie widzi zagrożeń na granicy z Rosją, o których informował ukraiński minister obrony i podległy mu wywiad (czyli „koncentracji wojsk FR w celu inwazji na Ukrainę”) ale jednocześnie zastrzegł że „nikt nie mówi, że nie ma zagrożeń”…
  https://strana.news/news/364025-sekretar-snbo-aleksej-danilov-ne-uvidel-uhroz-na-hranitse-ukrainy-s-rossiej.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.