Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2021r.- 2350 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 616.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki odmówiła skomentowania informacji o możliwym wysłaniu dodatkowej amerykańskiej broni na Ukrainę. 

Wcześniej media donosiły, że administracja Joe Bidena rzekomo rozważa możliwość dostarczenia Kijowowi systemów przeciwpancernych Javelin, moździerzy, MANPADS Stinger, a nawet śmigłowców Mi-17

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że w Donbasie coraz częściej dochodzi do prowokacji ze strony armii ukraińskiej z użyciem broni dostarczanej do Kijowa przez państwa NATO. 

Taką ocenę podziela też minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow, który zasugerował, że Kijów planuje przywrócić konflikt do gorącej fazy. Zdaniem ekspertów Waszyngton nie jest przeciwny użyciu broni NATO w Donbasie, bo to sprowokuje Kijów do ostrzejszych działań z powodu poczucia bezkarności, wynikającego z poparcia Zachodu dla jego strategii opartej na przemocy.

Jak już wspomniałem, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki nie skomentowała doniesień o możliwej wysyłce amerykańskich doradców wojskowych i dodatkowej broni na Ukrainę. 

Odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy na briefingu dla mediów, stwierdziła tylko:

„Nie mam w tym względzie nic do zakomunikowania”.

Wcześniej informację o kolejnych dostawach broni, sprzętu- i tym razem „doradców wojskowych”, ujawniła amerykańska stacja telewizyjna CNN, powołując się na anonimowe źródła, które twierdzą, że dyskusje na temat możliwych dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę toczą się na tle zarzutów wysuwanych ze strony Kijowa, że ​​jakoby w styczniu 2022 roku może dojść do „rosyjskiej inwazji”.

W programie CNN poinformowano, że administracja USA rzekomo rozważa możliwość wysłania na Ukrainę systemów przeciwpancernych Javelin, moździerzy, przeciwpancernych rakiet Stinger, a nawet śmigłowców Mi-17, które Stany Zjednoczone pierwotnie zakupiły w celu przekazania będących pod ich kontrolą- władzom afgańskim. Jednak, jak zaznaczono w materiale, inni członkowie administracji obawiają się, że przekazanie Kijowa śmiercionośnej broni może zostać uznane przez Moskwę za poważną eskalację konfliktu na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na tym tle rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stwierdził, że w Donbasie nasilają się prowokacyjne działania ze strony armii ukraińskiej, prowadzona z użyciem broni dostarczanej Ukraińskim Siłom Zbrojnym przez państwa należące do Sojuszu NATO.

„Liczba prowokacji rośnie, znacząco rośnie, a te prowokacje są przeprowadzane przy użyciu tej samej broni, którą kraje NATO dostarczają Ukrainie, a wszystko to jest sprzeczne z obecnymi porozumieniami mińskimi”– powiedział Pieskow.

Dodał, że mówimy tu o znacznych ilościach dostaw, w tym o dostawie broni high-tech.

„Obserwujemy to wszystko oczywiście z wielką troską, wiedząc o znaczącym wpływie ekstremistycznych polityków na Ukrainie”– powiedział Pieskow.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wypowiedział się także na temat dostaw broni na Ukrainę. Odpowiadając na pytanie, powiedział, że w ostatnim czasie ze strony ukraińskiego kierownictwa pojawił się „strumień świadomości… nadmiernie rozogniony i bardzo niebezpieczny”.

„Kiedy taka bojowa retoryka jest podbijana, najwyraźniej odzwierciedla chęć przeprowadzenia prowokacji i wprowadzenia konfliktu w gorącą fazę… Wcześniej takim słowem było ‚frakcja wojny’. Nie mogę tego nazwać inaczej: agresywne plany ukraińskiego wojska”– zaznaczył minister rosyjskiego MSZ.

Ławrow zwrócił uwagę na fakt, że Ukraińskie Siły Zbrojne już wcześniej użyły w Donbasie bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar produkcji tureckiej, czego bezpośrednio zabraniają porozumienia z Mińska.

Przypomniał też oświadczenie Kijowa, w którym władze ukraińskie zaznaczyły, że Ukraińskie Siły Zbrojne nie mają żadnych ograniczeń w użyciu broni w Donbasie. W związku z tym minister skrytykował działania rządów europejskich, które nie starają się przywołać Kijowa do realizacji głównego nurtu porozumień pokojowych, proponując w zamian nowe spotkanie w formacie normandzkim.

Jednocześnie Moskwa wychodzi z założenia, że ​​„być może Stany Zjednoczone nieco lepiej rozumieją obecną sytuację”– powiedział Siergiej Ławrow.

Ale może to być tylko retoryka życzeniowa.

„Cóż, fakt, że mogą wpłynąć na Kijów bardziej niż ktokolwiek inny, prawdopodobnie u nikogo nie budzi żadnych wątpliwości. Dlatego zobaczmy, jak Stany Zjednoczone mogą przełożyć swoje słowa na czyny, które pomogą w realizacji porozumień mińskich”– podkreślił szef rosyjskiego MSZ.

Niedawno szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Cyryl Budanow w wywiadzie dla „Military Times” ujawnił że Ukraińskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły amerykańskich PPK Javelin podczas działań wojennych w Donbasie. 

„Użycie ich, podobnie jak tureckich dronów przeciwko artylerii prorosyjskich separatystów, służy jako znaczący psychologiczny odstraszacz, dzięki któremu Rosjanie zastanowią się jeszcze raz przed atakiem”– powiedział Budanow.

Przypomnę, że Departament Stanu USA  zatwierdził poprzednią dostawę (jeszcze w okresie rządów ekipy prezydenta Petro Poroszenki) na Ukrainę systemów przeciwpancernych PPK Javelin trzeciej generacji przez firmy Raytheon i Lockheed Martin na początku 2018 roku. Jak wyjaśnił wówczas Pentagon, systemy przeciwczołgowe pozwolą Ukrainie zapewnić „długoterminowe zdolności obronne w celu ochrony suwerenności i integralności terytorialnej”

Jednocześnie, zgodnie z zawartą umową, Ukraińskie Siły Zbrojne początkowo nie miały prawa umieszczać amerykańskich PPK Javelin na linii demarkacyjnej w Donbasie– taki twardy warunek postawiła Kijowowi strona amerykańska. O czym poinformował w maju 2018 r. Georgi Tuka, który w tym czasie pełnił funkcję wiceministra ds. ziem czasowo okupowanych i osób wewnętrznie przesiedlonych. Według niego, zakaz wykorzystywania systemów Javelin do działań zbrojnych na linii rozgraniczenia w Donbasie było „bezpośrednim wymogiem” ze strony Waszyngtonu.

Komentując pojawienie się tureckich dronów szturmowych Bayraktar na uzbrojeniu Ukraińskich Sił Zbrojnych w kwietniu 2021 r., Siergiej Ławrow zalecił wówczas Ankarze przeanalizowanie „ciągle powtarzanych bojowych wypowiedzi reżimu kijowskiego”, a nie podsycanie tych militarystycznych nastrojów.

Jego turecki odpowiednik Mevlut Cavusoglu odpowiedział, że dostawy Bayraktaru TB2 do Kijowa nie były skierowane przeciwko Rosji. Jednak dostawy nowoczesnej broni na Ukrainę przez państwa NATO nadal wywołują wzrost napięcia w regionie.

Dowodem na to, jest fakt, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni października liczba naruszeń zawieszenia broni ze strony USZ wzrosła o półtora raza: w tym czasie ogień został otwarty około 6700 razy.

W okresie 11-24 października przedstawiciele OBWE zarejestrowali liczne fakty niszczenia domów, szkół i innej infrastruktury cywilnej do jakich doszło na terenie republik Donbasu. Agresywne zachowanie Kijowa narasta, jest stale podsycane bronią przez zachodnich sponsorów.

W końcu dojdzie do tego, że użycie nowoczesnej broni NATO przez Ukraińskie Siły Zbrojne w Donbasie nieuchronnie doprowadzi do niekontrolowanej eskalacji na dużą skalę. Chodzi o to, że gdy jedna strona konfliktu zaczyna używać nowocześniejszej broni, druga również jest zmuszona do rozbudowy swoich zasobów obronnych.

To prowadzi do wyścigu zbrojeń w Donbasie. Waszyngton najprawdopodobniej nie sprzeciwia się użyciu broni NATO przez Ukraińskie Siły Zbrojne, licząc na uzyskanie przez Kijów znaczącej przewagi militarnej w Donbasie. A to z kolei sprowokuje stronę ukraińską do ostrzejszych działań z powodu narastającego poczucia swej bezkarności.

W tym kontekście oczywiste jest, że dostawy przez państwa NATO nowoczesnej broni dla Ukraińskich Sił Zbrojnych wprowadzają konflikt w Donbasie na nowy- wyższy poziom napięcia.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że użycie broni NATO przez Ukraińskie Siły Zbrojne  skorelowane jest z manewrami Sojuszu w pobliżu rosyjskich granic.

„tałe ćwiczenia floty i lotnictwa NATO w pobliżu rosyjskich granic z jednej strony, a z drugiej nasilenie ukraińskich ataków w Donbasie. Wszystko to sugeruje, że Zachód prowokuje Ukrainę do podejmowania poważniejszych, agresywnych kroków niż nawet te, które do tej pory podejmował Kijów.

W tych okolicznościach można przyjąć, że celem Waszyngtonu w związku ze zwiększeniem dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę, jest to demonstracja polityczna mająca na celu okazanie poparcia dla Kijowa, z drugiej strony chodzi o dozbrojenie Ukraińskich Sił Zbrojnych w nowoczesną broń.

Jednocześnie działania i oświadczenia składane przez stronę amerykańską, a które w części już podjęła wcześniej, mówią o tym, że Stany Zjednoczone mogą zgodzić się na znaczne zwiększenie dostaw broni na Ukrainę w dalszej przyszłości.

A wszystko to, zarówno dostawy broni na Ukrainę, jak i demonstracyjne wypowiedzi Kijowa na temat użycia tej broni w Donbasie mają na celu wywarcie presji na Rosję i wywołanie histerii wokół tematu rzekomo przygotowanego przez Rosję „ataku” na Ukrainę.

Zresztą ta propagandowa fraza powtarzana jest jak mantra, przez liderów politycznych wszystkich krajów tzw, flanki wschodniej NATO, a więc krajów bezpośrednio graniczących z FR.

Stanowi to, z jednej strony przykrycie własnych celów, z drugiej zaś- przygotowanie sił i społeczeństw do operacji wojennych prowadzonych na znacznie większą skalę.

Celem zaś, osłabianie permanentne Rosji, tak od wewnątrz, jak i przy pomocy presji zewnętrznej oraz poprzez wywieranie dotkliwych nacisków gospodarczych, które mają doprowadzić do zahamowania rozwoju rosyjskiej gospodarki i pozbawienie jej wpływów dewizowych, np. z handlu gazem i ropą naftową.

Tak osłabiony kraj, stanie się łatwym łupem, bez używania na wielką skalę broni masowego rażenia, przyjmując założenie, że ten mocarz sam się przewróci po lekkim jego popchnięciu.

Do tej pory ta taktyka się sprawdzała, ale już od jakiegoś czasu nie przynosi efektów. Więc, i wobec Rosji może zakończyć się kompletnym blamażem, podobnie jak wojna z Napoleonem, czy też niemiecki plan „Barbarossa”.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku Ukraińskie Siły Zbrojne pod pozorem rozminowania podłożyły nowe miny w strefie „OPS”.

Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy pod pozorem neutralizacji materiałów wybuchowych podłożyli dodatkowe miny w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”). 

„Od 24 listopada na obszarze odpowiedzialności 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, na polecenie dowódcy brygady (Anatolija) Miszańczuka, wydział inżynieryjny pod pozorem rozminowywania i unieszkodliwiania materiałów wybuchowych minuje teren”– poinformował na odprawie Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Rzecznik służby prasowej DML ŁRL poinformował, że żołnierze z tej jednostki „zainstalowali już 21 min przeciwpancernych TM-62 i 19 min przeciwpiechotnych PMN-2”

„Według informacji od mieszkańców, 26 listopada na terenie wsi Muratowo żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych podłożyli miny w pobliżu drogi, z której na co dzień korzystają cywile i patrole OBWE. Prowadząc swoje działania przestępcze żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych ustawili tablice informacyjne o rozminowywaniu z materiałów wybuchowych z tego obszaru”– powiedział Mazeikin.

 Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne zablokowały pracę bezzałogowych statków powietrznych OBWE na obszarach pięciu osiedli.

Kijowskie formacje zbrojne wykorzystywały wojnę elektroniczną (EW) do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenach pięciu osiedli w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił. 

„Na terenach osiedli Wrubówka, Popasnaja, Widrodżennja, Roty i Zołotoje mobilne grupy 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, tłumiły sygnały z kanałów kontrolnych UAV misji OBWE, aby powstrzymać obserwatorów od rejestrowania rozmieszczonego na tych terenach sprzętu wojskowego”– głosi komunikat DML ŁRL.

 Ponadto, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofania sił i sprzętu w okolicy miejscowości Zołotoje.

„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność dwóch żołnierzy 24 brygady”– podano w komunikacie resortu obrony ŁRL.

A na donieckim odcinku frontu, wywiad DRL dowiedział się o przybyciu dwóch par snajperów na pozycje wojsk ukraińskich na północny wschód od Gorłówki.

„Według naszego wywiadu, 26 listopada w rejonie odpowiedzialności 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej na wysunięte pozycje w rejonie osiedla Nowoługańskoje przybyły dwie pary snajperów”- poinformował wczoraj wiceszef Departamentu Milicji Ludowej DRL, Eduard Basurin.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, USZ w dniu wczorajszym 4 razy naruszały warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 47 pocisków.

Ostrzały zostały przeprowadzone w następujących godzinach:

08:10, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm,

13:50, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty),

16:15, z kierunku Nowotroickoje w stronę Dokuczajewska- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiej broni maszynowej,

17:05, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachód od Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (7 granatów) oraz działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (20 wystrzałów), a także ciężkiej broni maszynowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 28 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 27 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню, 3 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку МАР’ЇНКИ ворог відкривав вогонь з мінометів калібру 120 мм.

Поблизу ПІВДЕННОГО російські найманці здійснили обстріл з мінометів калібру 82 мм.

В бік ЗОЛОТОГО-4 противник застосував міномети калібру 82 мм, ручні протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю. Крім того, неподалік населеного пункту окупанти здійснили дистанційне мінування території мінами ПОМ-2.

В районі НОВОЛУГАНСЬКОГО ворог обстріляв наші позиції з великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 28 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.11.2021r.- 2350 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i całą ekipę,

  Poniżej link do artykułu o naszych kochanych lokalnych politykach.

  Marta Lempart, działaczka feministyczna, oblała czerwona farba schody i drzwi wejściowe do do siedziby PiS na Nowogrodzkiej. Osobliwy protest nie spodobał się jednak odpowiedzialnej za porządek na miejscu sprzątaczce, w wyniku czego doszło do awantury.
  Działaczka feministyczna odmówiła posprzątania bałaganu jaki narobiła i spokojnie nagrywała swoje wystąpienie w którym to twierdziła jak to kobiety sa represjonowane przez obecny rząd.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/8301406,marta-lempart-sprzataczka.html
  Komentarz: Nie chodzi o to czy się zgadzam czy też nie z poglądami tej Pani. Mam jednak odruchy wymiotne na widok tego jaką hipokryzją posługują się nasi „kochani ” politycy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze nie ma podziału na partie czy poglądy lewicowe czy prawicowe.
  „Politycy- feministki” nie szanują prace kobiet, „patrioci”-politycy wysługują się za dobrą posadę zagranicznym potęgom. „Katolicy-politycy” bija, zdradzają żony i rozwodzą się (czasami kościelne unieważnienie małżeństwa).
  Politycy tworzą zamkniętą kastę, która trwa, bo potrafią napuścić na siebie wyborców, bo dopóki da się przekierować całą złość i frustrację obywateli na inną grupę, dopóty można bezkarnie grabić cały naród.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Coś zabawnego

  Naszym celem jest zapewnienie stałości głównych wskaźników: wzrostu PKB, wzrostu rezerw walutowych, ograniczenia inflacji w dopuszczalnych granicach. Dążymy też do tego, aby klimat biznesowy na Ukrainie doprowadzić do najlepszych światowych standardów. Dobrą wiadomością jest to, że Ukraina kończy 2021 z najwyższym PKB w całej swojej historii (około 195 miliardów dolarów)” – napisała na portalu społecznościowym Julia Swiridenko, minister gospodarki Ukrainy, cytowana przez agencję Unian.
  https://www.rp.pl/dane-gospodarcze/art19142191-ukraina-konczy-2021-rok-najwyzszym-pkb-w-historii
  Komentarz: W naszym kraju też odtrąbia się podobne „sukcesy” naszego kochanego rządu. „Inflacja nie jest problemem , bo Polacy zarabiają więcej” i tego typu podobne bzdury, które z prawdziwą ekonomia nie maja nic wspólnego.
  Pani minister jednak przerosła naszych lokalnych polityków swoją elokwencją. Wzięła kilka lekko ze sobą związanych danych i wyciągała daleko idące wnioski. W 2020 roku gospodarka Ukrainy zaliczyła 4% spadek (to dobry wynik, mogło być dużo gorzej), w tym roku zaliczy 3% wzrost. Nawet dziecko z gimnazjum widzi, że coś te dane się nie kleją 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I w temacie finansowym.
  Kurs hrywny gwałtownie spada. Po dość udanym roku hrywna traci na wartości, głównym powodem jest retoryka wojskowa Zełenskiego (kapitał zagraniczny pozbywa się obligacji Ukrainy, mieszkańcy skupuja dolary) jak i wysokie ceny surowców (krajowe firmy płacą za gaz i węgiel od zagranicznych dostawców twardą waluta).
  https://www.unian.net/economics/finance/balans-nedeli-ukraina-poluchila-ot-mvf-700-mln-dollarov-i-sozdaet-gosudarstvennuyu-aviakompaniyu-a-grivnya-nachala-padat-novosti-ukraina-11623252.html
  Komentarz: Ciekawe czy jak kurs hrywny spadnie do poziomu 28 hrywien za dolara pani minister poda na twitterze , że gospodarka Ukrainy zaliczyła największy spadek od czasu kryzysu z 2015 roku? 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Politycy z Ukrainy sami stworzyli sobie ten problem.

  Ukraina i Białoruś przez lata nie traktowały się wzajemnie jako źródło potencjalnego zagrożenia, w związku z czym nie odczuwano pilnej potrzeby wyposażania granicy; teraz wraz z tzw. kryzysem migracyjnym sytuacja się zmienia – mówi Wołodymyr Horbacz z Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-28/ukraina-ekspert-przez-lata-nie-czulismy-zagrozenia-na-granicy-bialoruskiej-teraz-to-sie-zmienilo/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. „Haniebna zdrada” w sprawie „NS2”. Według niemieckiego „Handelsblatt” gazociąg „Nord Stream 2” może rozpocząć prace przed zakończeniem procedury certyfikacji przez niemieckiego regulatora. Cytat „Według doniesień medialnych podobne przypadki już się zdarzały. Jak wskazano, bez certyfikacji przez niemiecką Federalną Agencję ds. Sieci (BNA) oddano do eksploatacji gazociągi NEL (lądowa odnoga gazociągu Nord Stream ) i EGL 401…Jednocześnie zauważa się, że w tym przypadku spółce operacyjnej grozi kara w wysokości miliona euro, podczas gdy około 10 miliardów zostało już zainwestowanych w NS 2”;
  https://korrespondent.net/world/4421560-sp-2-mohut-zapustyt-bez-sertyfykatsyy-smy

  Polubione przez 5 ludzi

  • W temacie

   Zawieszenie certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2 jako niezależnego nie wpłynie na długość procedury: przegląd będzie kontynuowany po otrzymaniu nowego zestawu dokumentów i zostanie zakończony w ciągu czterech miesięcy, jakie pozostały do końca, poinformowała niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (BNA).
   https://pl.sputniknews.com/20211127/w-jaki-sposob-ukraina-moze-pozbyc-sie-rosyjskiego-gazu-16639737.html
   Komentarz: Mam takie wrażenie, że nawet FR niezbyt zależy na takim działaniu. Gazprom poczeka te kilka miesięcy, ba wszystko wskazuje na to, że decyzja o zezwoleniu na pracę NSII będzie miała miejsce jeszcze tej zimy (luty-marzec).
   To akurat zła wiadomość dla Ukrainy. Akurat wtedy nawet przy najlepszych chęciach zapasy gazu na Ukrainie osiągną swoje minimum, a wtedy FR będzie mogła zaszantażować Kijow i zmusić władze Ukrainy do ustępstw.

   Polubione przez 5 ludzi

    • Sugeruję, że przy obecnych cenach rynkowych gazu ziemnego, gdy zabraknie rezerw strategicznych, rząd w Kijowie będzie musiał znaleźć „taniego” dostawcę. Jak Gazprom przestanie pompować gaz przez teren Ukrainy nie będzie możliwy wirtualny rewers (Węgry i Słowacja). Władze w Kijowie oga kupić trochę gazu z Polski i Niemiec, ale… tańszy będzie gaz rosyjski więc trzeba będzie się pogodzić z FR.
     Sytuacja będzie identyczna jak z Mołdawią, Kiszyniów też nie chciał podpisać umowy z Gazpromem, jednak gdy okazało się, że nie ma lepszej alternatywy musiał się zgodzić. Dziwnym trafem żaden kraj „demokracji” nie wsparł Mołdawię 🙂

     Polubione przez 6 ludzi

     • Zadam Tobie, szanowny przyjacielu następujące pytanie:

      Czy lepsza jest polityka prowadzona za pomocą kanonierek, czy też broni gospodarczej?

      Otóż, nie bójmy się tego słowa, bo Stany Zjednoczone, od samego zarania swej roli w polityce światowej, standardowo posługuje się gospodarką jako bronią strategiczną.

      Czy Rosja ma mieć wzt, inne prawa?

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 6 ludzi

  • Plus amerykański portal „Axios” informuje że władze Niemiec, poprzez ambasadę w Waszyngtonie, zwrócił sie z pismem do Kongresu USA w który wezwały do nienakładania sankcji na „NS2” gdyz może to „zaszkodzić jedności transatlantyckiej” i podważą zaufanie do rządu USA dlatego ze naruszaja zobowiązania jakie uzgodniono w porozumieniu z 21 lipca tego roku;
   https://www.axios.com/germany-nord-stream-sanctions-congress-ukraine-4d28940b-dc3b-4b19-9d16-c122da6d113c.html

   Polubione przez 6 ludzi

 6. Kto w kogo strzela i czym na Donbasie? RedNacz ukraińskiego portalu ‚Cenzor.net” Jurij Butusow (posądzany także o bycie TW SBU) opublikował filmik na którym chwali się ostrzelaniem z działa pozycji ‚separatystów” na Donbasie w ramach „represji” za ofiary „Wielkiego Głodu” z czasów ZSRR;
  https://strana.news/news/364357-v-den-pamjati-zhertv-holodomora-butusov-opublikoval-video-kak-on-streljaet-po-okkupantam.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy (usunięta z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu”) Anna Skorochod w udzielonym przez siebie wywiadzie oskarżyła o zabójstwo swojego „bliskiego przyjaciela” innego deputowanego Antona Poliakowa swojego byłego „pomocnika” Rusłana Dżambułatowa. Dla przypomnienia martwego Poliakowa znaleźli przypadkowo policjanci w jednej z kijowskich taksówek. Według Skorochod Rusłan Dżambułtow, oraz jego brat, mają być „kryci” przez Biuro Prezydenta Ukrainy, a zabójstwa dokonali „na zlecenie” po to by zostać usuniętymi z „listy osób objetych sankcjami” przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy;
  https://strana.news/news/364317-anna-skorokhod-schitaet-eks-pomoshchnika-dzhambulatova-prichastnym-k-hibeli-antona-poljakova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Ciocia Dobra rada”, czyli Ambasador Wlk. Brytanii w Kijowie wezwała Ukrainę by w końcu zrezygnowała z „tradycyjnych źródeł energii”, co m.in powoduje jej „uzależnienie od Rosji” i w zamian „całkowicie przeszła na zielona energię”. Dyplomatka stwierdziła też, że gazociąg Nord Stream 2 jest zagrozeniem dla Ukrainy, dlatego Londyn wyraża zaniepokojenie realizacją projektu. Jednocześnie wyjaśniła, że jest mało prawdopodobne, aby Wielka Brytania nałożyła sankcje na gazociąg w najbliższej przyszłości 🙂
  https://strana.news/news/364314-posol-britanii-prizvala-ukraintsev-otkazatsja-ot-haza-iz-rossii.html
  Ps. i to jest właśnie”klasyczne szczucie półgłówków”…

  Polubione przez 7 ludzi

 9. Ukraina chce wzmocnić swój sektor lotniczy. Ukrainian National Airlines to robocza nazwa nowego narodowego przewoźnika, zakłady Antonowa miałyby zostać sprywatyzowane, a dostawca silników Motor Sich – znacjonalizowany. Kijów zaś ma stać się dużym centrum przesiadkowym między wschodem i zachodem oraz północą i południem.
  Do tego jeszcze dojdą inwestycje na lotniskach. Kijów ma się stać dużym centrum przesiadkowym w ruchu między wschodem i zachodem, a także południem i północą. Wszystko ma się wydarzyć do roku 2030, czyli wtedy, kiedy Centralny Port Komunikacyjny powinien być w pełni aktywny. Czy lotnicze ambicje Ukraińców zagrożą CPK? – pyta „Rzeczpospolita”.
  https://www.rp.pl/transport/art19142031-lotnicze-ambicje-ukraincow-zagrozenie-dla-cpk
  Komentarz: Ta inwestycja bardzo przypomina mi wybudowanie nieszczęsnego lotniska w Radomiu. Plany rządu w Kijowie może są i ambitne, ale jak do licha skłonić obywateli i zagranicznych turystów, by ci zechcieli latać ukraińskimi liniami? Jakie będą koszty utrzymania lotnisk i floty samolotów?
  W tym roku „Kijów” zainwestował już 3,4 miliarda hrywien (około 125 mln dolarów) w różne projekty lotnicze, w tym 1,4 mld w lotniska w Dnipro i 700 mln w Odessie. Według oficjalnych informacji plan strategiczny na najbliższe 10 lat (do 2030 roku) przewiduje wpompowanie 34 mld hrywien w modernizację produkcji samolotów. Producenci podzespołów z tej branży otrzyma ulgi podatkowe, a prognozowana wartość sprzedaży samolotów w tym okresie ma sięgnąć 300 mld hrywien.
  Wygląda na to, że rząd w Kijowie chce stworzyć rynek usług tylko po to, aby ratować zakłady Antonowa i własną branżę lotniczą. Aby to jednak osiągnąć konieczne jest znalezienie niszy w segmencie i inwestora. Problemów jest cała masa, po pierwsze lotniska które wyselekcjonowano w programie nie są atrakcyjne. Bez urazy, ale to ten sam problem jak z lokalizacją lotniska w Radomiu. Niby Dnipro to duże miasta, ale turyści jednak wolą zwiedzać Lwów lub Kijów, a lokalni mieszkańcy nie maja tak dużych środków, aby wozić się samolotami.
  Problemem jest kwota jaką trzeba przeznaczyć, aby projekt ruszył. Władze centralne często obiecywały olbrzymie środki, ale zazwyczaj kończyło się na samych zapowiedziach, tak było ze stoczniami tak jest z kopalniami węgla kamiennego.
  Zakłady produkujące komponenty do samolotów w większości są zadłużone. Brakuje linii produkcyjnych dla pewnych części-dotychczasowi producenci (Rosja) nie chcą już sprzedawać komponentów konkurencji.
  Dochodzi też sprawa nacjonalizacji zakładów Motor-Sicz. Ewentualna kara w wysokości kilku miliardów $ skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów.

  Polubione przez 5 ludzi

  • To są tylko pozorne działania, na których znajomi królika zrobią niezłą kasę…….

   już sam pomysł, żeby jeden zakład sprywatyzować a drugi znacjonalizować, jest ja wyjęty ze skeczu kabaretowego 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 10. Dla zainteresowanych, artykuł o (cytat) „Pięć lat temu, za prezydentury Petra Poroszenki, powstała bardzo „lukratywna” agencja dla urzędników – Narodowa Agencja Identyfikacji, Poszukiwań i Zarządzania Majątkiem Przejętym z Korupcji i Innych Przestępstw. Ze względu na swoją długą nazwę zwykle skraca się ją do ARMA – Agencja Śledzenia i Zarządzania Aktywami”. Z artykułu możemy sie m.in dowiedzieć jak owa agencja sama stała sie „rozsadnikiem” korupcji, porachunków bandyckich i powiązań z kryminalistami;
  https://strana.news/articles/rassledovania/364191-arma-chto-proiskhodit-v-hosahentstve-po-upravleniju-aktivami-vse-skhemy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Skandal we Lwowie. Cytat „We Lwowie , w Dzień Pamięci Hołodomoru , 27 listopada, lokalni blogerzy urządzili głośną imprezę z erotycznym show barowym, tańcami i przysmakami [do jedzenia]…Impreza odbyła się z okazji urodzin blogera milionera Aleksandra Zalisko w Domu Naukowców, pomniku architektury naprzeciwko Uniwersytetu Narodowego, gdzie kręcono zdjęcia do Trzech muszkieterów…Impreza wywołała już we Lwowie wielki skandal. Nie dość, że to wszystko odbyło się w oficjalny dzień żałoby, to jeszcze jeden z gości podarował Zalisko bilet na występ rosyjskiego komika Pawła Woli w Niemczech, z czego ten był niesamowicie zadowolony”;
  https://strana.news/news/364428-vo-lvove-ukrainskij-bloher-millionik-v-den-holodomora-zakatil-hromkuju-vecherinku.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, obszerny artykuł o tym jak to ‚Benia” Kołomojski „demolował” USA, czyli (cytat) „Droga oszustw i ruiny”. Pełny tekst śledztwa amerykańskich mediów w sprawie prania brudnych pieniędzy Kołomojskiego w USA”;
  https://strana.news/news/364422-ihor-kolomojskij-kak-ukrainskij-oliharkh-otmyval-hrjaznye-denhi-v-ssha.html
  Tu link do oryginalnego artykułu gdyby „wychowanek” Kołomojskiego Zełenski znowu zapragnął zablokować portal ‚Strana”;
  >https://newsinteractive.post-gazette.com/dirty-dollars-2/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Od wczoraj Pawłohrad w obwodzie dniepropietrowskim (ponad 100 tys. mieszkańców wg danych z 2021 roku) pozbawiony został ogrzewania z powodu oszczędnosci władz miejskich które w ten sposób chcą „zaoszczędzić” paliwo (czyli gaz) dla elektrociepłowni na „chłodniejsze dni”;
  https://new.xn--80aafeg3bveo.dp.ua/82421/
  Pojawiła sie także informacja o przerwach w dostawach prądu w wyniku czego prace wstrzymały także miejskie wodociągi. W związku z czym od jutra mają zostać zamkniete przedszkola, a lekcje w szkołach skrócone;
  https://www.5632.com.ua/news/3266724/v-ponedelnik-v-skolah-pavlograda-budut-sokrasennye-uroki-a-sadiki-budut-zakryty

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.