Wojna domowa na Ukrainie 29.11.2021r.- 2351 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 617.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba powiedział, że Kijów prowadzi „bardzo aktywny dialog” z „różnymi partnerami”, którzy są gotowi dostarczyć krajowi broń, ale odmówił ujawnienia szczegółów, tłumacząc, że broń, podobnie jak pieniądze, „kocha milczenie”.


„Obecnie prowadzimy bardzo aktywny dialog z różnymi partnerami, którzy są gotowi sprzedać nam sprzęt wojskowy i broń w celu wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy.”– powiedział Kuleba w wywiadzie dla niemieckiej gazety Zeit.

Wcześniej grupa kongresmenów z USA wezwała administrację Stanów Zjednoczonych do dostarczenia Ukrainie broni i pomocy wywiadowczej w konfrontacji z Rosją. CNN poinformował, że administracja USA rozważa wysłanie na Ukrainę doradców wojskowych i broni, w tym systemów rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price zauważył, że Stany Zjednoczone regularnie konsultują się z Ukrainą w sprawie jej potrzeb obronnych.

Odpowiadając dziennikarzowi na wyjaśniające pytanie, czy chodzi o kraje europejskie, minister powiedział, że „niektóre kraje UE” realnie współpracują z Ukrainą w zakresie handlu wojskowego, a inne nie.

„Ale broń jest jak pieniądze, kochają ciszę. Dlatego nie będę się tutaj szczegółowo rozwodził.”– dodał Kuleba, który powiedział 25 listopada, że ​​Ukraina nie widzi ograniczeń w dostawach broni i poruszy tę kwestię w negocjacjach z nowym rządem Niemiec.

Jego zdaniem wiele krajów rzekomo „skłania się ku rosyjskiej narracji”, że Ukraina nie powinna być uzbrojona, bo to zachęca Kijów do działań militarnych. Mówił o tym sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, stwierdzając, że NATO wysyła na Ukrainę najnowsze systemy uzbrojenia, co inspiruje Kijów do próby siłowego rozwiązania problemu Donbasu.

„Nikogo nie zaatakowaliśmy i nie zamierzamy rozwiązywać problemu w Donbasie środkami wojskowymi”– powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Mówiąc o wypowiedziach państw zachodnich popierających Ukrainę, Kuleba zauważył, że „to znacznie więcej niż tylko werbalne wsparcie”.

„Nazywamy to pakietem zawierającym, a ten pakiet zawiera trzy elementy. Pierwszy to jasne przesłanie polityczne tego, co już się dzieje. Drugi to zestaw sankcji lub środków ograniczających. Rosja wie, że Zachód szykuje sankcje i Moskwa dwa razy się zastanowi, czy jest gotowa zapłacić tę cenę. Trzeci to wsparcie militarne. Zdecydowanie odrzucam pomysł, że zbrojenie Ukrainy jest podobne do podsycania konfliktu.”– powiedział Kuleba.

Kuleba na marginesie dodał, że członkostwo Ukrainy w UE i NATO jest „tylko kwestią czasu” i wyjaśnił, że Ukraina jest „naturalną częścią wspólnoty europejskiej i euroatlantyckiej”. W związku z tym wskazał, że „główną przeszkodą” jest to, że „niektóre kraje NATO i UE nadal postrzegają Ukrainę przez pryzmat stosunków z Rosją”.

Należy pamiętać, że obecnie najbardziej aktywnym dostawcą broni na Ukrainę są Stany Zjednoczone, ale Ukraina chciałaby jeszcze dodatkowego „wsparcia” z Europy, w szczególności z Niemiec, która ma bardzo dobra broń i do tego w nadmiarze. Już wcześniej Kijów próbował wyprosił broń z Berlina, ale spotkał się z odmową, chociaż Zieloni nie byli przeciwni dostawom broni. W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, że negocjacje zostały wznowione i nie wykluczono dostaw niemieckiej broni dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, ale zapewne nie będzie to ciężki sprzęt, tylko jakieś zalegające w magazynach karabiny i kamizelki kuloodporne oraz ewentualnie amunicja i sprzęt transportowy, a także środki medyczne.

Oprócz tematu dostaw broni dla USZ, Kuleba w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej gazety Zeit poruszył sytuację w Donbasie, jak zwykle, wywracając wszystko do góry nogami. Okazuje się, że Kijów wzywa Moskwę do przestrzegania porozumień mińskich, których on sam jakoby przestrzega. Powiedział, że to Rosja, w przeciwieństwie do Ukrainy, nie zamierza przestrzegać porozumień, „ponieważ jest to nieopłacalne”. Z tego powodu Moskwa nieustannie oskarża Kijów o ich naruszanie.

„Ukraina nigdy nie naruszyła tych porozumień i nie ma nic lepszego niż porozumienia mińskie”– powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Jak widać, nie tylko ambasador Ukrainy w Berlinie ma kontrowersyjne poglądy, ale również jego szef. A więc, co jakiś czas pojawiające się wypowiedzi ukraińskiego ambasadora w Niemczech nie są jego indywidualną i nieprzemyślaną inicjatywą, tylko reprezentuje on oficjalne stanowisko rządu z Kijowa.

*

 A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku według ostatniego raportu Misji OBWE, na północno-wschodnich obrzeżach od miejscowości Jasinowata zarejestrowano uszkodzenie murowanego ogrodzenia dwupiętrowego budynku. Ponadto na dachu budynku przemysłowego zostało uszkodzone metalowe poszycie (według szacunków stało się to niedawno) oraz stos kamieni na ziemi w pobliżu. W ocenie Misji uszkodzenie ogrodzenia i budynku są spowodowane przez pociski moździerzowe.

!!!Tym samym SMM OBWE częściowo potwierdziło skutki ostrzału przemysłowej części Jasinowatej przez USZ dokonane w dniu 21 listopada, w wyniku  którego zostały uszkodzone budynki zakładu przemysłowego i jednostki ratowniczo-gaśniczej. O czym pisałem w dniu 22 listopada.

Ponadto, z naruszeniem decyzji ramowej o wycofaniu sił i środków z 21.09.2019 r., bezzałogowy statek powietrzny Misji OBWE zarejestrował obecność żołnierza USZ na byłym stanowisku ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wycofywania sił i środków nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje. Poza tym kamera SMM OBWE nadal rejestruje aktywność militarną w okolicy tej strefy i w promieniu 5 km od niej.

Dodatkowo UAV dalekiego zasięgu należący do SMM OBWE zarejestrował na północny wschód od miejscowości Sirokino 7 min przeciwczołgowych, które USZ zainstalowały w poprzek autostrady M14, a także około 50 innych min przeciwczołgowych na sąsiednim polu na południe od tej drogi.

Misja ponownie zarejestrowała zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych krótkiego zasięgu SMM OBWE małego zasięgu przez USZ podczas ich lotów w rejonie osady Werchnietoreckoje.

Ponadto UAV OBWE SMM odnotował obecność sprzętu wojskowego USZ w strefie bezpieczeństwa:

-1 MT-LB w pobliżu miejscowości Lebiedińskoje,

-1 MT-LB w pobliżu miejscowości Pionerskoje,

-1 BTR-70 przy osadzie Nowokalinowje.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu było spokojnie i nie dochodziło ze strony USZ do aktów prowokacji zbrojnych i ostrzału terytorium DRL.

Ale na ługańskim odcinku frontu, już tak spokojnie nie było, bo USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano teren Sławianoserbska przy użyciu snajperskiej broni strzeleckiej. W wyniku tego ostrzału zginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 29 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 28 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку ПІВДЕННОГО ворог здійснив обстріл, застосовуючи міномети калібру 82 мм та станкові протитанкові гранатомети.

Станом на 7 годину ранку, 29 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

В районі СВІТЛОДАРСЬКА противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.11.2021r.- 2351 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciąg dalszy sprawy zablokowania przez władze w Kijowie sprzedaży ukraińskiego przedsiebiorstwa „Motor Sicz” chińskim inwestorom („na zlecenie” Amerykanów). Pojawiła się informacja o tym że chińska firma „Beijing Skyrizon” złozyła pozew w sądzie arbitrażowym w którym domaga się od władz Ukrainy ponad 4,5 mld dolarów odszkodowania za poniesione w wyniku ich działań straty;
  https://ria.ru/20211129/kitay-1761202284.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Chińczycy wykazali się niebywałą cierpliwością. Od kilku miesięcy starali się od władz w Kijowie otrzymać gwarancje zwrotu poniesionych kosztów lub oddania pakietu akcji prawowitym właścicielom. Początkowo władze w Kijowie kluczyły, podawały sprzeczne komunikaty. Dopiero teraz, gdy Zełenski zapowiedział plan budowy państwowej linii lotniczej, w którym to planie widnieje, ze zakłady Motor Sicz mają być znacjonalizowane (!) państwo środka rozpoczęło pierwsze działania.
   Na razie jest to tylko pozew sądowy chińskiego inwestora, jednak, jeśli „Kijów” nadal będzie gardził Chińczykami dojdzie do poważnych reperkusji gospodarczych-co jak co ,ale władze w Pekinie potrafią bronić interesów swoich biznesmenów. Wachlarz potencjalnych sankcji jest bardzo duży.
   Po pierwsze możliwy jest bojkot ukraińskich produktów spożywczych. Chiny od lat pozyskują duże ilości zbóż z Ukrainy, głównie kukurydzy potrzebnej w chowie zwierząt. Rynek mogą przejąć tym samym rolnicy z Rosji lub USA (soja-zamiennik dla pasz z kukurydzy). Po drugie, Pekin może zawiesić współpracę z Naftohazem dt wydobycia gazu. Dotychczas nowe odwierty były możliwe dzięki taniemu kredytowi z Chin-w zamian Ukraińcy mieli kupować tylko chiński sprzęt.
   Kolejnym sposobem na ugodzenie Ukrainy jest brak zgody na transport towarów z Chin tranzytem przez Ukrainę. Dotychczas władze w Pekinie wolały pozwalać na alternatywny szlak towarów, jako swoiste zabezpieczenie na wypadek pogorszenia relacji z FR.
   Władze w Pekinie w końcu mogą wybrać najłatwiejszy sposób i wykorzystać olbrzymie rezerwy walutowe do ataku na hrywnę i doprowadzić do załamania krajowej waluty lub nakazać natychmiastowy zwrot pożyczonych środków.
   Ekipa z Kijowa chyba nie zdaje sobie sprawę z kim zadarli…

   Polubione przez 6 ludzi

 2. W temacie ostatniego „wyskoku” ukraińskiego dziennikarza Jurija Butusowa który strzelał z działa w tzw. strefie OZS na Donbasie. Tym razem głos w sprawie zabrał doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy i przedstawiciel Ukrainy na rozmowach w Mińsku który nazwał Butusowa „głupcem” z powodu jego zachowania i który może zostać zabity (w domysle przez przeciwników obecnego Prezydenta Ukrainy) by stać się „męczennikiem” który sprowokuje zamieszki wymierzone w Zełenskiego;
  https://strana.news/news/364472-arestovich-zajavil-chto-butusova-khotjat-sdelat-sakralnoj-zhertvoj-chtoby-nachalis-protesty.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kryzys energetyczny na Ukrainie. W Bursztyńskiej Elektrowni Cieplnej dostarczającej prąd do miejscowości obwodu iwano-frankowskiego doszło do wybuchu w wyniku którego poszkodowanych miało zostać dwóch jej pracowników, z kolei miejski szpital w Bursztynie poinformował że trafiło do niego pięć osób. Z powodu eksplozji wyłaczono jeden z „energobloków”, ale nie miało to wpłynąć na pracę elektrowni. Warto przy tym przypomnieć że wcześniej pojawiały sie informacje o tym że z powodu braku paliwa (węgla, gazu) w ukraińskich elektrowniach zaczeto palić czym popadnie…
  https://korrespondent.net/ukraine/4421751-na-tes-v-yvano-frankovskoi-oblasty-proyzoshel-vzryv-est-postradavshye

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie z Pentagonem sądzi się…jego były szef z czasów prezydentury Trump’a, czyli Mark Esper z powodu „ocenzurowania” jego wspomnień. Cytat „Były sekretarz obrony USA Mark Esper złożył pozew przeciwko Pentagonowi w sprawie zakazu publikacji części jego wspomnień dotyczących jego pracy w administracji prezydenta Donalda Trumpa…„Istotny fragment tekstu jest wycofywany z publikacji pod pretekstem zachowania tajemnicy. Wycofany tekst jest niezbędny do przedstawienia ważnych historii poruszonych w rękopisie” – czytamy w pozwie…Były szef Pentagonu oskarżył obecną administrację USA o naruszanie „praw konstytucyjnych chronionych przez pierwszą poprawkę” dotyczącą wolności słowa”;
  https://korrespondent.net/world/4421718-byvshyi-mynystr-oborony-ssha-podal-v-sud-na-pentahon

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Rinat Achmetow kontratakuj. Holding energetyczny „DTEK” należacy do Achmetowa w wydanym przez siebie oficjalnym oświadczeniu oskarżył władze w Kijowie niewypłacenie do tej pory środków finansowych (ponad 3 mld hrywien) za kupowaną od holdingu „zieloną” energię, czyli wyprodukowaną w sposób ekologiczny. Pojawiło sie takze oskarżenia o prowadzenie przez stronę państwową „machinacji z zielonymi euroobligacjami”, czyli takimi które inwestuje się własnie w projekty zwiazane własnie z produkcją „zielonej” energii;
  https://korrespondent.net/business/companies/4421868-dtek-hrozyt-otvetstvennostui-za-makhynatsyy-s-zelenymy-oblyhatsyiamy

  Polubione przez 5 ludzi

  • Więc jednak Achmetow nie otrzymał należnych pieniędzy? Pojawiały się sprzeczne informacje na temat długu jaki ma wobec DTEK rząd w Kijowie. Tuż przed rozpatrzeniem wniosku o przyznanie pożyczki z MFW, rząd w Kijowie za pośrednictwem zależnej od skarbu państwa spółki wyemitował obligacje (zaciągnął dług u inwestorów zagranicznych i wewnętrznych). Następnie wszystkie środki z pożyczki przelano na konto funduszu celowego, który miał zająć się spłatą zadłużenia.
   Zagraniczne spółki OZE otrzymali środki, spółki należące do Achmetowa już nie.
   Zima ma być w tym roku dość mroźna, aura nie sprzyja Ukrainie. W dodatku trwa embargo energetyczne Rosji, a ceny surowców biją rekordy. Zełenski może zechcieć ,podobnie jak Poroszenko, dokonać zaboru mienia oligarchów, z którymi ma na pieńku. Dla przypomnienia, Poroszenko nakazał zajęcie aktywów firm będących ponoć spółkami-słupami Janukowycza. „Odzyskano” majątek wart 1.5 mld $ w większości postaci obligacji skarbowych.
   Te wszystkie personalne ataki na Achmetowa, te pogróżki i próby blokowania prac jego firmom skończą się naprawdę źle. Achmetow znany jest z tego, że zawsze starał się stać obok polityki-finansował liderów WSZYSTKICH opcji politycznych, a sam zajmował się zarabianiem pieniędzy.
   Oligarcha jest najbardziej wpływową osobą w państwie-ma w swoich rękach większość kopalni żelaza i wiele koksowni i hut. Jest liderem jeśli chodzi o elektrociepłownie-większość elektrowni tego typu należy właśnie do niego.
   Próba zagarnięcia aktywów Achmetowa byłaby na dzień dzisiejszy dużym wyzwaniem i grą VA BANK. Gdyby do ataku doszło po sezonie grzewczym szkody dla gospodarki Ukrainy byłyby dużo mniejsze. Obecnie próba zagarnięcia majątku skończyłaby się masowymi protestami pracowników firm Achmewa, małym Majdanem i możliwością paraliżu całego sektora energetycznego.
   Mam nadzieję, ze Zełenski nie jest tak głupi i odpuści. Inaczej Polsce grozi kolejna fala uchodźców -zmarzniętych Ukraińców.

   Polubione przez 5 ludzi

   • „Klaun”, czy raczej ci za nim stoją, liczą własnie na to że Achmetow da się sprowokować i pójdzie na „konfrontację z władzami”, na przykład wykorzystując swoją pozycje w ukraińskiej branży energetycznej (kontrola nad elektrowniami i elektrociepłowniami). Wtedy „klaun” będzie mógł ogłosić że winny temu ze Ukraincy zamarzają w sezonie grzewczym jest „podły oligarcha” Achmetow i „poszczuć” na niego zdesperowany „ukrolud”…

    Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejna Zdrada

  Jak donoszą portale branżowe, wyciekły dokumenty poprzedniego rządu Niemiec na temat NSII. Dowody wskazują na to, że Niemcy nie liczą się ze stanowiskiem Ukrainy i Polski i dążą do certyfikowania rosyjskiego gazociągu. Ponadto strona niemiecka nie uważa, żeby Rosja dotychczas złamała jakikolwiek z punktów umowy i nie powinna być obejmowana kolejnymi sankcjami.
  W poniższym artykule autor zaklina rzeczywistość i chce, aby ta strategia została odrzucona przez nowy rząd w Berlinie, uważa, że kontynuowanie dotychczasowej polityki zagrozi relacjom Niemiec z Ukrainą i Polską. W mojej opinii dla rządu w Berlinie zarówno Kijów jak i Warszawa są zbyt małymi graczami, aby zwracać uwagę na ich skargi. Dotychczasowa polityka Berlina będzie kontynuowana. A za kilka miesięcy jak na Ukrainie zabraknie gazu Berlin „wynegocjuje” umowę z Gazpromem i Ukraina znów będzie bezpośrednio kupować gaz ziemny z Rosji.
  https://biznesalert.pl/jakobik-wyciek-tajnego-dokumentu-o-nord-stream-2-to-test-wiarygodnosci-niemiec/

  Polubione przez 5 ludzi

 7. W razie nowej wojny w ukraińskim Donbasie Białoruś nie będzie stała z boku i „jest jasne po czyjej stronie stanie” – zadeklarował w poniedziałek przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Z kolei białoruski minister obrony gen. Wiktar Chrenin zapowiedział wspólne ćwiczenia wojskowe Mińska i Moskwy na granicy białorusko-ukraińskiej.
  https://polskatimes.pl/szykuje-sie-wojna-w-donbasie-bialorus-obiecuje-wsparcie-rosji-przeciw-ukrainie/ar/c1-15926495
  Komentarz: Kolejny kierunek ewentualnego uderzenia wojsk FR na Ukrainę 🙂 Jakby rzeczywiście Rosjanie chcieli zaatakować to przy zezwoleniu władz w Mińsku mogliby zająć Kijów w ciągu 24 godzin 🙂

  Polubione przez 6 ludzi

 8. Ciekawe czy Bydgoska PESA coś uszczknie z tego tortu?

  Rada Najwyższa zarejestrowała projekt ustawy o ratyfikacji umowy finansowej „Miejski transport publiczny Ukrainy II”, która przewiduje otrzymanie przez Ukrainę pożyczki w wysokości 200 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Finansów.
  https://kresy24.pl/ukraina-otrzyma-200-mln-euro-na-modernizacje-transportu-miejskiego/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy z Warszawy i Kijowa.

  Choć z Waszyngtonu do Kijowa płyną zapewnienia o wsparciu, to amerykańskie media donoszą, że Ukraina nie może liczyć na reakcję USA po ewentualnym ataku Rosji. Zdaniem ekspertów, jeśli dojdzie do rosyjskiej agresji, to NATO ograniczy się jedynie do sankcji i wysyłania broni.
  https://wiadomosci.wp.pl/amerykanie-nie-przyjda-z-pomoca-zle-wiesci-dla-ukrainy-6709925003950720a

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Ciąg dalszy sprawy postrzelania sobie z działa w tzw. strefie OZS na Donbasie ukraińskiego dziennikarza Jurija Butusowa. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze wszczęło postępowanie karne w związku z opublikowaniem przez Butusowa filmiku z tego zdarzenia. Sam Butusow zestrachał sie już tego co zrobił i tłumaczy się że strzelał z działa „dawno temu” podczas „szkolenia jednostek obrony terytorialnej jednego z obwodów Ukrainy;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2021/11/28/7315529/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać 🙂 „Niezależny” portal śledczy „Bellingcat” (faktycznie pod kontrolą brytyjskich „specsłuzb”) zapowiedział przeprowadzenie „śledztwa” w sprawie wybuchów i pożarów na ukraińskich składach wojskowych. Według Christo Groziewa za owe zdarzenia mają odpowiadać (oczywista oczywistość) rosyjskie ‚specsłużby” i są one częścią ich ‚akcji prowadzonej w całej Europie” (to znaczy wysadzania podobnych obiektów);
  https://inforesist.org/bellingcat-rassleduet-vzryvy-na-voennyh-skladah-ukrainy/
  Ps. Kto śledzi moje wpisy ten orientuje sie ze często wklejam tutaj linki z artykułami z ukromediów o tym ze za owe wybuchy i pożary są odpowiedzialni nie żadni „separatyści” i ‚agenci Kremla”, a ukraińscy wojskowi lubiący sobie „łyknać na służbie” i „bimbać” na jakiekolwiek zasady bezpieczeństwa…

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.