Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2021r.- 2352 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 618.

Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Michaił Podolak powiedział, że kancelaria Wołodymyra Zełenskiego z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę prezydenta Turcji Tayyipa Erdoğana, aby zostać mediatorem między Kijowem a Moskwą, uważając, że słuszne byłoby, gdyby Federacja Rosyjska nie odrzuciła tego pomysłu.

Erdoğan powiedział w poniedziałek, że jego kraj jest gotowy do roli mediatora między Federacją Rosyjską a Ukrainą i zaproponował zorganizowanie trójstronnego szczytu w Turcji w celu omówienia rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Oczywiście witamy z zadowoleniem wszelkie wysiłki zmierzające do znalezienia optymalnego rozwiązania dla przywrócenia pokoju na Ukrainie… A tym bardziej z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki tak potężnego gracza, jakim jest dziś Turcja na globalnym rynku politycznym.”- powiedział Podolak.

Według doradcy ukraińskiego prezydenta, stanowisko Turcji jest jak zawsze konkretnie uzasadnione i brane pod uwagę przez wszystkich innych graczy „i nie tylko w naszym regionie”.

„Prezydenci Zełenski i Erdoğan wielokrotnie dyskutowali, co można zrobić, aby skutecznie ustabilizować sytuację w naszym regionie. Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na to, że turecki prezydent w kontaktach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem niezmiennie stara się zarysować problemy bezpieczeństwa regionalnego. Zwłaszcza w tych aspektach, które dotyczą losów Tatarów krymskich… Bardzo doceniamy tę działalność prezydenta Erdoğana i jesteśmy za nią wdzięczni. I byłoby słuszne, gdyby strona rosyjska nie odrzucała mediacyjnych wysiłków prezydenta Turcji. Wysiłki te są sprawiedliwe, wyważone i odzwierciedlają interesy całego naszego regionu jako całości.”– stwierdził Podolak.

Jednak sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nie zechciał skomentować informacji o rzekomej ofercie Turcji zorganizowania szczytu w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie z udziałem przywódców Rosji i Ukrainy.

Pieskow został poproszony o skomentowanie informacji ze źródeł, że prezydent Turcji Tayyip Erdoğan rzekomo zaprosił prezydentów Ukrainy i Rosji Władimira Zełenskiego i Władimira Putina do zorganizowania szczytu trójstronnego w Turcji w celu omówienia ugody we wschodniej Ukrainie.

„Nie, w żaden sposób nie komentuję źródeł. Faktem jest, że Rosja nie jest stroną konfliktu o Donbas i na takim szczycie nie da się znaleźć rozwiązania problemu. Z jednej strony Kijów jest stroną konfliktu, a z drugiej przedstawiciele samozwańczych republik”– powiedział Pieskow, odpowiadając na pytanie o możliwość trójstronnego rosyjsko-ukraińsko-tureckiego szczytu w Donbasie.  

W związku z propozycją tureckiego prezydenta, strona ukraińska złagodziła natychmiast swoją opinię na temat rzekomego przygotowywania się rosyjskiej armii do inwazji na Ukrainę.


 Jak stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, Rosja „rozważa możliwość inwazji” na Ukrainę, ale jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów na podjęcie tej decyzji.

„Oczywiście Rosja postrzega inwazję jako jedną z alternatyw. Nie ma dowodów na to, że decyzja o jego wdrożeniu została już podjęta w Moskwie, ale ta opcja jest na ich stole.”- wyjaśnił Kuleba.

Czyli, już nie przygotowanie sił zbrojnych FR do najazdu na Ukrainę, a tylko jako „opcja”.

Przy okazji dodam, że różne „opcje” w zanadrzu ma światowy hegemon oraz jego najbardziej gorliwi wasale. Co oczywiście o niczym nie świadczy.

A więc, Kuleba przekonuje, że o możliwym przygotowaniu ataku przez Federację Rosyjską świadczy szereg czynników: silna rosyjska obecność wojskowa wzdłuż granicy z Ukrainą; zablokowanie funkcjonowania formatu normandzkiego, ponieważ Federacja Rosyjska odmawia zwołania szczytu lub spotkania ministerialnego; Rosja nie pozwala obserwatorom OBWE na wjazd na terytorium niekontrolowane przez Kijów; sytuacja na granicy z Białorusią; kryzys gazowy i presja Rosji na rynek energetyczny.

Jednocześnie minister podkreślił, że dziś armia ukraińska jest lepiej przygotowana do odparciu jakiegokolwiek ataku, dlatego „marsz na Ukrainę dla armii rosyjskiej nie będzie łatwy”.

Сала Україні!

*

Na ługańskim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu zdemilitaryzowanej miejscowości Szczastje.

„W rejonie odpowiedzialności 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu osady Szczastje zarejestrowano rozmieszczenie tam dwóch transporterów opancerzonych BTR-60”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.


Poza tym, zginął kolejny żołnierz USZ, a inny stracił rękę w wyniku detonacji amunicji podczas prac przy pogłębianiu okopów w okolicach Świetłodarska.

  Poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej LPR Iwan Filiponenko. 

Powiedział, że w związku z coraz częstszymi przypadkami obserwatorów Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE rejestrujących broń ukraińskich formacji zbrojnych pod Świetłodarskiem, dowództwo USZ nakazało wyposażenie schronów w sprzęt kamuflujący.

„Podczas wykonywania prac inżynieryjnych w celu pogłębienia rowów pod sprzęt wojskowy, dwóch bojowników 30 brygady odniosło obrażenia minowe i wybuchowe na niewybuchach. W wyniku eksplozji jeden bojownik 30 brygady został śmiertelnie ranny, a u drugiego doszło do urwania ręki”– powiedział Filiponenko

A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według nowożytnej tradycji- ukraińskie wojsko zablokowało loty dronów SMM OBWE w pobliżu Krasnogorowki, na zachód od Doniecka.

„Aby uniemożliwić obserwatorom misji rejestrowanie rozmieszczenia zabronionej broni 54 brygady do elektronicznego tłumienia kanałów kontrolnych i nawigacyjnych podczas lotów UAV SMM OBWE w rejonie miasta Krasnogorowka, nieprzyjaciel użył stacja walki elektronicznej ‚Bukowel-AD’ z grupy mobilnej 305 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”– poinformował wczoraj w codziennym komunikacie Departament Milicji Ludowej DRL.

Wywiad ML DRL regularnie donosi o tłumieniu przez wojska ukraińskie kanałów kontroli pojazdów bezzałogowych SMM OBWE w celu ukrycia rozmieszczenia broni w regionie z naruszeniem porozumień mińskich.

 Poza tym, w ciągu minionej doby USZ na donieckim odcinku frontu 1 raz naruszyły warunki rozejmu prowadząc ostrzał o godzinie 10:04 z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min), automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (8 granatów) oraz broni strzeleckiej.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzeliwanie prowadzono w rejonie wsi Rajewka, Nikołajewka i należącej administracyjnie do Ługańska wsi Zielenaja Roszcza, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm i 82 mm, ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 oraz karabinu maszynowego dużego kalibru. W wyniku ostrzału zostały uszkodzone budynki mieszkalne w Nikołajewce.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 30 листопада 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 29 листопада, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 8 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В районі СВІТЛОДАРСЬКА та СТАРОГНАТІВКИ противник відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

Неподалік НОВООЛЕКСАНДРІВКИ окупанти здійснили обстріл з ручних протитанкових, підствольних гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В бік СТАНИЦІ ЛУГАНСЬКОЇ ворог вів вогонь з артилерії калібру 122 мм.

Під обстріл потрапили околиці населеного пункту.

Одна цивільна особа дістала поранення.В напрямку населеного пункту СТАРИЙ АЙДАР російські найманці застосовували міномети калібру 120 мм.

Поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО противник двічі відкривав вогонь, використовуючи ручні протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та іншу стрілецьку зброю.

Внаслідок ворожих дій двоє військовослужбовців Об’єднаних сил дістали поранення. Воїни перебувають в лікувальному закладі. Стан здоров’я поранених – задовільний.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 30 листопада, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.11.2021r.- 2352 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy” z „czarnego konia Europy” jak mediomatoły.pl „ochrzciły” Ukrainę. Cytat „Zadłużenia płacowe na Ukrainie wzrosły od początku roku o 50% – Państwowa Służba Statystyczna”. pytanie tylko kto im (czyli mediomatołom.pl) za pisanie takich „pochwalnych” artykułów płaci?
  https://strana.today/finance/364627-dolhi-po-zarplatam-v-ukraine-vyrosli-s-nachala-hoda-na-50-hosstat.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe
  Olbrzymie złoże gazowe zostało odkryte w Iranie. W Chalous, bo tak się nazywa, największe udziały będą miały firmy rosyjskie i chińskie, a dopiero po nich irańskie. Jeden z przedstawicieli rosyjskiej administracji nazwał tę transakcję „ostatnim aktem zabezpieczenia kontroli nad europejskim rynkiem energetycznym” – podał portal oilprice.com.
  https://energetyka24.com/nord-stream-2-to-jeszcze-nic-rosja-wlasnie-przejela-ogromne-zloze-gazu-w-iranie-komentarz

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Dane opublikowane przez amerykański departament energii wskazują, że do pierwszej połowy 2021 r. USA wyeksportowały do Chin 5,4 mln ton węgla. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku, eksport wyniósł niewiele ponad 531 tys. ton.
  https://energetyka24.com/chiny-importuja-rekordowe-ilosci-wegla-z-usa
  Komentarz: No to pięknie, skoro nawet USA nie chce przyjść w potrzebie sojusznikom to Ukraina (I możliwe, ze i Polska) zamarzną bez węgla z FR.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu dorocznego forum inwestycyjnego VTB Capital „Rosja woła!” komentował pogłoski w mediach ukraińskich i zachodnich o wprowadzeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę.
  Władimir Putin przypomniał też, że na razie to nie Ukraina, ale republiki Donbasu są narażone na zagrożenie militarne i jednocześnie po raz pierwszy nazwał ŁRL i DRL „jeszcze nierozpoznanymi”.

  https://novorosinform.org/poka-nepriznannye-respubliki-putin-po-novomu-nazval-lnr-i-dnr-84241.html

  NATO nie będzie bronić Ukrainy w razie wojny – Stoltenberg
  https://novorosinform.org/nato-ne-budet-zashishat-ukrainu-v-sluchae-nachala-vojny—stoltenberg–84244.html

  Mieszkaniec Doniecka ciężko ranny w wyniku ostrzału z Sił Zbrojnych Ukrainy
  https://novorosinform.org/zhitel-donecka-tyazhelo-ranen-v-rezultate-obstrela-so-storony-vsu-84251.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • WWP nazwał „czerwonymi liniami” ewentualne dostarczenie Ukrainie (przez „zachodnich partnerów”) „uderzeniowych systemów rakietowych” przy tym określił Ukrainę jako „terytorium”. Cytat „Где эти „красные линии”? Прежде всего создание угроз для нас, которые могут исходить с этой территории. Если и дальше все будет расширяться в этой инфраструктуре, то я уже публично говорил, если на территории Украины возникнут комплексы ударные, подлетное время до Москвы будет 7-10, а в случае размещения гиперзвукового оружия 5 минут… А нам что делать? Мы тогда должны будем что-то подобное создать в отношении тех, кто нам так угрожает”, – заявил Путин”;
   https://www.rbc.ua/rus/news/putin-nazval-krasnye-linii-ukraine-svyazany-1638275623.html

   Polubione przez 4 ludzi

 5. cyrk trwa

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w poniedziałek o trwającym postępowaniu karnym w związku z przygotowywaniem przez obywateli Ukrainy i Rosji działań mających na celu przeprowadzenie zamachu stanu.
  Postępowanie karne wszczęto w związku z przygotowaniami przez pewnych obywateli Ukrainy i Rosji działań prowadzących do przejęcia władzy – napisało biuro prasowe SBU. Nie ujawniono szczegółów.

  W piątek prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu, zaplanowany na 1-2 grudnia. Jak dodał, istnieją nagrania, na których „z przedstawicielami z Rosji” omawiany jest „udział Rinata Achmetowa w zamachu stanu na Ukrainie”. Zełenski dodał, że Achmetowa, ukraińskiego oligarchę, „wciąga w to” jego otoczenie i nie wykluczył, że sam biznesmen może nie być tego świadomy.
  https://forsal.pl/swiat/artykuly/8303018,przygotowania-zamachu-stanu-na-ukrainie-trwa-postepowanie-sluzb.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • ” Zełenski dodał, że Achmetowa, ukraińskiego oligarchę, „wciąga w to” jego otoczenie i nie wykluczył, że sam biznesmen może nie być tego świadomy.”- ciekawe co Zełenski wciąga?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Dopiero teraz się zorientowali?

  – Europa nie powinna zapominać o historii, powinna z niej wyciągać wnioski. Boję się, że w tej chwili w imię interesów gospodarczych – przede wszystkim chodzi o Nord Stream 2 – Ukraina zostanie poświęcona – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
  https://www.polskieradio.pl/9/299/Artykul/2858760,Boje-sie-ze-Ukraina-zostanie-poswiecona-w-imie-interesow-gospodarczych-Sawicki-o-Nord-Stream-2

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie

  – Moskwa może uznać za „czerwoną linię” rozszerzenie infrastruktury wojskowej NATO na terytorium Ukrainy i podejmie kroki – ostrzegł Władimir Putin. W odpowiedzi na wypowiedź prezydenta Rosji Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz wesprze Ukrainę jako swojego „ważnego partnera”
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/sytuacja-na-ukrainie-putin-grozi-podjeciem-krokow-odpowiedz-sekretarza-nato/7j373ef

  Polubione przez 3 ludzi

  • „W odpowiedzi na wypowiedź prezydenta Rosji Jens Stoltenberg zapewnił, że Sojusz wesprze Ukrainę jako swojego „ważnego partnera””- BZDURA TOTAL!!!!!!!!!!!

   Tak manipulować informacjami to tylko u nas jest możliwe, bo tym razem nawet na Ukrainie się do tego nie posunęli.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Bo w tych wszystkich „newsach” nie chodzi o informowanie społeczeństwa o prawdziwych czy urojonych problemach/zagadnieniach. Chodzi o to, aby „ciemny lud” nie zaczął się interesować naprawdę ważnymi kwestami gospodarczymi i społecznymi.
    Bezład na granicy z Białorusią się kończy (przyszła zima) to trzeba znaleźć inny temat zastępczy-wojna Ukraina vs Rosja świetnie odciągnie uwagę od rzeczywistych problemów.

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.