Wojna domowa na Ukrainie 02.12.2021r.- 2354 dzień od nowego rozejmu.


Artykuł

„Niemy krzyk”– dzień 620.

 „Kijów staje się coraz bardziej arogancki w stosunku do Rosji, ale Moskwa się nie załamie”– powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.


Minister zaznaczył, że rosyjska dyplomacja została zmuszona do nagłaśniania jego korespondencji z kolegami z Francji i Niemiec.

„Byli obrażeni, ale w zasadzie nie mogli nic powiedzieć. Jeśli przez wiele lat obiecywali nam wpływać na Kijów, tak że jest to jakoś uzasadnione, ale nic się nie dzieje, a przeciwnie, Kijów staje się coraz bardziej bezczelny, powiedziałbym, w swojej agresywności wobec porozumień mińskich, zgodnie ze stosunkiem do Federacji Rosyjskiej i w naszych próbach sprowokowania Zachodu do wspierania wojowniczych aspiracji, to jak dalej pracować inaczej, niech wszyscy wiedzą, co tak naprawdę się dzieje, co obiecują nam nasi tak zwani partnerzy i jacy są faktycznie robię”– powiedział Ławrow podczas „Godziny Rządu” w Radzie Federacji.

„Ale nigdy się nie załamiemy i nigdy nie powiemy: ‚No, wszystko, umarła, więc umarła’. Niech to powiedzą sami, a my będziemy domagać się wykonania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”– podkreślił szef rosyjskiej dyplomacji.

W odniesieniu do ostatnich posunięć sojuszu transatlantyckiego, „Rosja będzie nadal ostro reagować na wszelkie nieprzyjazne kroki ze strony NATO”, powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Będziemy nadal ostro reagować na wszelkie nieprzyjazne kroki, unikając szkód dla naszych interesów narodowych.”– powiedział podczas „Godziny Rządu” w Radzie Federacji.

„Nikomu niczego nie narzucamy, niczego nikomu nie uczymy, niezmiennie jesteśmy gotowi rozwijać ze wszystkimi równoprawny dialog międzypaństwowy na solidnych podstawach prawa międzynarodowego, przede wszystkim zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie zasadniczo tłumimy wszelkie próby rozmawiania z nami w mentorskim, aroganckim tonie, a tym bardziej szantażowania nas, ingerowania w nasze wewnętrzne sprawy.”– podkreślił Ławrow.

„Odpowiedź zawsze będzie twarda i zdecydowana.”– dodał minister.
Natomiast w odniesieniu do obecnej sytuacji w Donbasie, „Moskwa jest zaniepokojona de facto odmową Kijowa do pokojowego rozwiązania sytuacji w Donbasie”, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
„Poważne zaniepokojenie budzi kurs reżimu kijowskiego w kierunku demontażu procesu mińskiego i faktyczna odmowa Kijowa prób pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie”– powiedziała Zacharowa na odprawie w Moskwie.

Według niej, w szczególności ustawa wniesiona do Wierchownej Rady przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przewidująca przyjęcie na terytorium Ukrainy wojskowych oddziałów z zagranicy do wspólnych ćwiczeń w 2022 r. jest bezpośrednio sprzeczna z porozumieniami mińskimi, które zabraniają udziałowi w konflikcie obcych sił zbrojnych.

Obecnie, Kijów wysłał do Donbasu 125 tys. żołnierzy i oficerów– połowę personelu armii ukraińskiej”– powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa.

„Ukraińskie Siły Zbrojne budują swoją siłę militarną, gromadząc ciężki sprzęt, personel. Według niektórych doniesień liczba żołnierzy (…) w strefie konfliktu osiągnęła już 125 tysięcy osób, a to, jeśli ktokolwiek nie wie, to połowa całego stanu liczebnego Ukraińskich Sił Zbrojnych”– powiedziała Zacharowa na odprawie.

Przedstawicielka resortu rosyjskiej dyplomacji dodała, że Moskwa jest zaniepokojona faktem odmowy Kijowa dla pokojowego rozwiązania tej sprawy.

W kontekście zaniepokojenia Moskwy, tym co się obecnie dzieje na Ukrainie, rzecznik prasowy prezydenta Ukrainy Sergiej Nikiforow powiedział, że urząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nie rozważa kwestii wprowadzenia stanu wojennego w kraju.

Wcześniej były deputowany Wierchownej Rady , lider Partii Radykalnej Oleg Laszko, powiedział, że według jego informacji Zełenski planuje wprowadzić w kraju stan wojenny 1 grudnia. Później Ilia Kiwa, deputowany do Rady z frakcji Platforma Opozycyjna – Za Życie, powiedział, że prezydent przygotowuje się do wprowadzenia stanu wojennego w kraju, ponieważ jest to jego „ostatnia szansa na pozostanie u władzy”. Sam Zełenski zaprzeczał planom wprowadzenia stanu wojennego: bo- jak to uzasadnił: „po takich wypowiedziach rynki upadają, ludzie się boją, inwestorzy odchodzą.”

„Zapytajcie Laszko, skąd ma informacje o stanie wojennym. Myślę, że ma więcej informacji niż ja, a nawet prezydent, bo w gabinecie prezydenckim nie mówimy o stanie wojennym.”– powiedział Nikiforow w komentarzu do dziennikarzy w Wierchownej Radzie.

Jak już wiadomo, w dniu wczorajszym prezydent Zełenski nie wprowadził stanu wojennego, ale nie wiadomo, czy nie uczyni tego w innym terminie. Wszystko zależy jak się rozwinie sytuacja wewnętrzna w kraju, któremu poza drożyzną, grozi pobawienie ludności ciepła do ogrzania mieszkań i domów w tą zimę.

Jeśli dodamy do tego spadające poparcie dla prezydenta i jego formacji politycznej, nomen omen„Sługi Narodu”, to jeszcze wszystko może się wydarzyć. Tym bardziej, że w obliczu swojej przegranej, wynikającej z braku sukcesów we wprowadzaniu reform w kraju, plus na dodatek- szeregu niewprowadzonych obiecanek wyborczych, Zełenski zmuszony został do powielenia taktyki swego poprzednika, czyli pozostanie u władzy za wszelką cenę- nawet za cenę wojny.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, ukraińskie dowództwo OPS wysłało zwiadowców w rejonie miejscowości Stanica Ługańska w celu przygotowania prowokacji.

„Odnotowano przybycie żołnierzy z grupy zwiadowczej 131 batalionu rozpoznawczego na stanowiskach oddziałów 79 brygady w rejonie miejscowości Stanica Ługańska”– poinformował na odprawie dla mediów Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Przedstawiciel resortu obrony ŁRL zasugerował, że „w tym sektorze nieprzyjaciel przygotowuje się do działań prowokacyjnych”.

Poza tym, na tym samym odcinku frontu, ukraińskie formacje zbrojne ostrzelały drona (AUV) SMM OBWE.

Żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych ostrzelali bezzałogowy statek powietrzny Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS).

„Odnotowuje się fakt wystrzelenia z broni strzeleckiej w kierunku bezzałogowego statku powietrznego SMM OBWE z pozycji 79 brygady w czasie jego lotu z kierunku wsi Żełtoje w stronę osady Łobaczewo.”–  poinformowała o tym służba prasowa DML ŁRL.

Służba prasowa dodała, że ​​„w wyniku agresywnych działań Ukraińskich Sił Zbrojnych przedstawiciele misji zostali zmuszeni do opuszczenia tego rejonu”.

Natomiast, na donieckim odcinku frontu, według ostatniego raportu SMM OBWE, USZ nadal utrudniają bezpieczne loty UAV Misji:

-będąc na zachodnich obrzeżach kontrolowanej przez USZ miejscowości Wierchnietorieckoje i podczas lotu bezzałogowym statkiem powietrznym krótkiego zasięgu, którego lot był zapowiedziany, obserwatorzy usłyszeli 12 wybuchów z broni strzeleckiej w odległości około 1 km na południowy-wschód od ich lokalizacji. Według oceny Misji ogień był skierowany w stronę UAV.

-UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS podczas lotu nad obszarem w pobliżu osady Wierchnetorieckoje.

Misja kontynuuje również rejestrowanie działań zbrojnych w pobliżu rejonu wycofywania sił i sprzętu nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ, znajdującego się za liniami wycofania, ale poza wyznaczonymi miejscami składowania:

-1 zestaw rakiet przeciwlotniczych i armat (2K22 „Tunguska”) na terenie obiektu w pobliżu miejscowości Andrejewka.

Natomiast w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu było spokojnie.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 2 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 1 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню, 1 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку АВДІЇВКИ окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Ворог здійснив дистанційне мінування ПОМ-2 околиць населеного пункту МАР’ЇНКА, внаслідок чого дістала поранення цивільна особа.

В районі ШУМІВ російські найманці здійснили обстріл з мінометів калібру 120 мм, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В бік НОВОТРОЇЦЬКОГО противник відкривав вогонь зі стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець дістав поранення, несумісне з життям. Командування та особовий склад Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким героя, який загинув за Україну.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 2 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.12.2021r.- 2354 dzień od nowego rozejmu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.