Wojna domowa na Ukrainie 03.12.2021r.- 2355 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 621.

Ukraina spodziewa się otrzymać broń na podstawie kontraktów z krajami zjednoczonego Zachodu i dostać się do NATO. 

Dlaczego oczekiwania Kijowa nie spełnią się z winy Stanów Zjednoczonych, wyjaśnił portal „Ekonomika Siegodnia”.

Kijów usiłuje budować dialog z „różnymi partnerami”, którzy są gotowi dostarczać mu broń i sprzęt wojskowy „w celu wzmocnienia zdolności Ukrainy do samoobrony”– powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Zeit, unikając jednocześnie wyjaśnienia tego tematu, przywołując tu formułkę, że „broń jest jak pieniądze kochają ciszę”.

Kuleba wyjaśnił też, że „niektóre kraje” Unii Europejskiej współpracują z Ukrainą w zakresie handlu wojskowego, gdyż Kijów nie problemu ograniczeń w dostawach broni i będzie poruszał tę kwestię w negocjacjach, w tym z nowym rządem Niemiec.

Nowe kanały dostaw broni na Ukrainę zostały otwarte po tym, jak kilku członków Kongresu Stanów Zjednoczonych wezwało administrację prezydenta Bidena do udzielenia Kijowowi pomocy technicznej i wywiadowczej w celu zbudowaniu obrony przed Federacją Rosyjską.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena, jak podała CNN, zamierza wysłać na Ukrainę doradców wojskowych, a także broń, w tym rakiety przeciwlotnicze i systemy przeciwpancerne.

Wszystko to odbywa się publicznie i bardzo jest jednocześnie przez Kijów nagłaśniane. Zazwyczaj kraje starają się nie nagłaśniać rozmów o niektórych umowach i nie promować ich tak bardzo jak to robi obecnie Kijów– Ukraińcy jeszcze niczego nie kupili, ale już mówią, że negocjują. W tym przypadku realizowanych jest kilka celów.

Po pierwsze, istnieje wyraźna chęć pokazania, że ​​Ukraina ma zdolność zdobywania najnowocześniejszej broni. Po drugie usiłuje się zasugerować, że prawie cały Zachód chce pomóc Kijowowi. Po trzecie, wśród szumu doniesień medialnych o negocjacjach, broń z USA i innych krajów NATO jest przekazywana tajnie na Ukrainę. Wtedy pojawienie się broni zostanie wyjaśnione umowami.

Podczas gdy wiele krajów, zgodnie z geopolityczną agendą Stanów Zjednoczonych, stara się wesprzeć Ukrainę najnowszą bronią, niektóre są temu przeciwne, ponieważ taka pomoc zachęca rząd w Kijowie do podejmowania działań militarnych w Donbasie.

Tak więc, Sojusz Północnoatlantycki wysyłając na Ukrainę najnowsze systemy uzbrojenia, pośrednio inspiruje władze ukraińskie do siłowego rozwiązania problemu Donbasu.

Obecnie Kijów wydaje się przygotowywać do agresji na Donbas, Rosję i Krym, a także Białoruś. Ale pod ukraińskim przykrywką działania podejmie cały Zachód w ramach sojuszu NATO. Do tej pory istnieje stałe wsparcie dezinformacyjne, które polega na wypowiedziach o gromadzeniu się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, zamachu stanu w Kijowie, a także o kryzysie migracyjnym, który powstał na granicy białorusko-polskiej.

Wszystko to jest wykorzystywane przez kraje zachodnie jako przykrywka do werbalnych ataków na Rosję i Białoruś. Odnosi się wrażenie, że Stany Zjednoczone demonstrują swoją siłę za pośrednictwem Ukrainy i innych krajów „flanki wschodniej”– w tym przede wszystkim przez Polskę.

Kraje zachodnie wspierają Kijów już nie tylko werbalnie, jak przekonuje szef ukraińskiej dyplomacji, według którego jest to „pakiet powstrzymujący, który składa się z trzech elementów: jasnego przesłania politycznego, zestawu sankcji lub środków ograniczających oraz wsparcia wojskowego.”

Jednocześnie ukraiński minister zaznaczył, że członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim jest kwestią czasu, ponieważ jego kraj pozostaje „naturalną częścią wspólnoty europejskiej i euroatlantyckiej”. Ale główną przeszkodą na drodze Kijowa do osiągnięcia tego celu jest, zdaniem Kuleby, fakt, że „niektóre kraje NATO i UE nadal postrzegają Ukrainę przez pryzmat stosunków z Rosją”.

Całkiem możliwe, że głównym teatrem dalszych wydarzeń jest Morze Barentsa lub Arktyka, do której tak bardzo chcą się dobrać amerykańskie firmy sektora surowcowego. Początkowo Waszyngton przeprowadzić musi manewr dywersyjny, mający na celu skupienie uwagi Rosji na Ukrainie lub Białorusi. Reszta jest to zasłona dymna i gra pozorów.

 Przypomnę, że niemiecka gazeta Die Zeit opublikowała wywiad z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą, w którym określił pojawienie się rosyjskich wojsk w pobliżu granic kraju „prawdziwym zagrożeniem”.

Dyplomata po raz kolejny wezwał kraje europejskie do wsparcia Kijowa. Wyraził opinię, że Ukraina jest „naturalną częścią wspólnoty europejskiej i euroatlantyckiej”, a jej wejście do UE i NATO jest „tylko kwestią czasu”. Nie wiadomo skąd on to wywiódł, bo wszelkie znaki wskazują zupełnie coś przeciwnego. W tym kontekście Ukraina potrzebna jest w chwili obecnej wyłącznie w roli bacika na Rosję, którym za węgła bojaźliwie wymachują Stany Zjednoczone, obawiając się otwartej konfrontacji. Po tym, gdy Ukraina wykona swoje narzucone jej przez hegemona zadanie, zostanie pozostawiona na łasce losu.

W tym kontekście warto się zapoznać z komentarzami niemieckich czytelników gazety „Die Zeit”, którzy nazwali słowa Kuleby o rzekomym gromadzeniu sił przez Rosję w pobliżu granicy z Ukrainą zwykłą histerią.

„Co Rosja zyska z wojnie, czy ktoś mi wytłumaczy? Kijów powinien zrobić więcej, aby wdrożyć Mińsk-2, niż nadal prosić o więcej broni i pieniędzy”– skomentował użytkownik Friedrich Brinkmann.

„’Członkostwo Ukrainy w obu sojuszach to tylko kwestia czasu’. Z radością może w to uwierzyć. Ale to jest tylko opinia ministra”– napisał DasImperiumSchlagtZuruck.

„Rzadko czytam tyle bzdur. To prawdopodobnie wiele to wyjaśnia o politykach na Ukrainie”– przytomnie zauważył Jsber.

„Tej osobie pomoże, znajdzie swojego słuchacza w osobie (przyszłej) minister spraw zagranicznych (Annaleny- dopisek mój) Berbock, która zajmuje krytyczne stanowisko w stosunku do Rosji. Stany Zjednoczone z pewnością poprą Berbock z powodów geostrategicznych. Jednak w jego słowach słyszę pobrzękiwanie szabelką, wciąż mam nadzieję, że zieloni będą trzymać się ścieżki dyplomatycznej”– napisał inny komentator.

„Zobaczmy, co w końcu pozostanie z całej tej histerii wojennej”– dodał Maander59.

Wcześniej Kuleba powiedział na briefingu dla zagranicznych dziennikarzy, że ukraińska armia stała się „nieporównywalnie silniejsza” niż w 2014 roku i będzie w stanie „odpowiedzieć na cios” Rosji. 

Kreml zaprzeczył oskarżeniom o przygotowanie ataku na Ukrainę. Wcześniej Departament Stanu USA zapowiedział kontakty z Rosją w sprawie sytuacji wokół Ukrainy, a także ujawnił plany nowych konsultacji w sprawie Ukrainy z partnerami NATO. Administracja USA mówiła też o „bliskich kontaktach” z władzami Ukrainy.

Służba Wywiadu Zagranicznego FR uznała oświadczenia Departamentu Stanu USA o koncentracji rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Rosji w celu militarnej inwazji na Ukrainę absolutnym kłamstwem. W zeszłą niedzielę sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow wezwał Stany Zjednoczone i ich partnerów z NATO do „przestania koncentrowania militarnej pięści na granicach Rosji i pompowania Ukrainy nowoczesną bronią”. Ostrzegł Kijów przed stworzeniem nowej katastrofy w Europie.

https://rueconomics.ru/

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało rannych w wyniku eksplozji ukraińskiej miny.

„Wczoraj, podczas przejścia grupy inspektorów z sztabu 30 brygady na stanowisko 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej w celu sprawdzenia obecności personelu, dwóch żołnierzy- kierowca i oficer, zostało rannych w wyniku trafienia na minę”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko. 

Przedstawiciel ML ŁRL dodał, że „według wstępnych informacji miny przeciwpiechotne zostały podłożone trzy dni wcześniej przez saperów tego batalionu, o czym nie powiadomiono dowództwa 30 brygady”. Dodatkowo, na terenie zaminowanym nie było też żadnych znaków ostrzegawczych.

Poza tym, ukraińskie dowództwo OPS wysłało grupę zwiadowców na teren gospodarstwa rolnego Priczepiłowka w celu przygotowania prowokacji.

„Nasz wywiad odnotowuje przybycie grupy rozpoznawczej na pozycję 42 batalionu piechoty zmotoryzowanej 57 brygady w rejonie osady Priczepiłowka”– poinformował Iwan Filiponenko.

Przedstawiciel ML ŁRL wyjaśnił, że „na tym terenie wróg przygotowuje się do przeprowadzenia prowokacyjnych działań”.

Dodatkowo, na terenie Stanicy Ługańskiej USZ zablokowały pracę dronów należących do SMM OBWE.

W wyniku zastosowanych środków walki elektronicznej (EW) w celu zakłócania pracy bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w rejonie Stanicy Ługańskiej uniemożliwiono zarejestrowanie zakazanego sprzętu wojskowego USZ.

„W rejonie wsi Stanicy Ługańskiej mobilna grupa 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, stłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV Misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzęt wojskowy Sił Zbrojnych Ukrainy znajdujący się na tym obszarze”–  poinformowała służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

Ministerstwo obrony wyjaśniło, że „w wyniku oddziaływania wojny elektronicznej obserwatorzy SMM OBWE utracili kontrolę nad bezzałogowcem, który później został zwrócony z niewielkimi uszkodzeniami śmigieł”.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, zgodnie z ostatnim raportem SMM OBWE, obserwatorzy Misji zarejestrowali żołnierzy USZ przeprowadzający ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w strefie bezpieczeństwa, na zachód od osady Granitnoje i na północ od miejscowości Starognatowka, co stanowi naruszenie decyzji TGK z 03.03.2016r. zakazującej takich ćwiczeń.

Ponadto obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych krótkiego zasięgu SMM OBWE podczas ich lotów w rejonie osiedli Troickoje i Wodianoje.

Poza tym, patrol SMM OBWE odnotował obecność sprzętu wojskowego OPS w strefie bezpieczeństwa w postaci jednego transportera opancerzonego (BTR-80) w pobliżu miejscowości Nowotroickoje.

Natomiast w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 61 pocisków.

Pierwszy ostrzał miał miejsce o godzinie 07:25, z kierunku Nowotroickoje w stronę Dokuczajewska- na południowym odcinku frontu, przy użyciu broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granty), a także broni maszynowej.-

Do kolejnego ostrzału doszło o godzinie 16:34, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min).

Dwukrotnie też USZ naruszyły warunki rozejmu w rejonie Mariupola, gdzie ostrzały przeprowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 ostrzał,3 miny), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 użycie, 9 granatów) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (1 użycie, 15 granatów).

W strefie ostrzału znalazły się osady Grigorowka i Sachanka.

Dodatkowo, na ługańskim odcinku frontu USZ 1 raz, w ciągu minionej doby, naruszyły warunki rozejmu.

Pod ukraińskim ostrzałem przy użyciu moździerza 120 mm znalazła się wieś Sokolniki.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 3 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 2 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню, 2 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку НОВОЛУГАНСЬКОГО ворог здійснив обстріл з мінометів калібру 82 мм та ручних протитанкових гранатометів.

В бік ШИРОКИНОГО окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік КРАСНОГОРІВКИ російські найманці застосували міномети калібру 120 мм.

Біля ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, противник вів вогонь з станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

В районі КАТЕРИНІВКИ, що на Луганщині, обстріли здійснювались з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Поблизу СВІТЛОДАРСЬКА окупанти обстріляли наші позиції зі стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 3 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.12.2021r.- 2355 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dobre wieści dla republik z Donbasu, czyli w razie podjecia przez Kijów próby ‚siłowego rozwiązania” konfliktu na Donbasie przedstawiciele trzech największych frakcji rosyjskiej Dumy Państwowej i dwóch wyspecjalizowanych komisji parlamentarnych zapowiedzieli że FR uzna oficjalnie republiki i udzieli im pomocy. Przy tym wiceprzewodniczący Komisji Dumy Państwowej ds. WNP i Stosunków z Rodakami Wiktor Wołodacki z frakcji ‚Jedna Rosja” wytłumaczyły dotychczasowa postawę FR tym ze to właśnie strona rosyjska zainicjowała porozumienia mińskie oraz uczestniczy w rozmowach w tzw. formacie normandzkim, jednak (cytat) „Ukraina już teraz podąża ścieżką całkowitego odrzucenia osiągniętych porozumień, a jeśli władze w Kijowie zrezygnują z porozumień mińskich i formatu normandzkiego, „wtedy wszystkie strony mają wolne ręce”, w tym Rosja – powiedział parlamentarzysta”;
  https://www.interfax.ru/russia/806372

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem naczelny ukraiński „dyplomatoł” czyli szef MSZ Ukrainy Kuleba pożalił się w ukromediach że NATO jak na razie „otworzyło dla Ukrainy okna, ale nie drzwi” oraz że przyjęcie Ukrainy do sojuszu będzie mozliwe gdy swój stosunek do tego zmienią trzy państwa członkowskie. Jakie to państwa jednak nie chciał ujawnić;
  https://24tv.ua/ru/dlja-ukrainy-poka-otkryty-okna-nato-ne-dveri-kuleba_n1810574

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejna odsłona „wojny” Zełenskiego z najwiekszym ukraińskim oligarcha Achmetowem. Doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz oskarzył Achmetowa, który według niego kontroluje prawie 80% produkcji energii cieplnej na Ukrainie, o „szantażowanie władz” dlatego tez „na stole ma juz leżeć decyzja o nacjonalizacji majątku Achmetowa”;
  https://www.politnavigator.net/ofis-zelenskogo-variant-nacionalizacii-predpriyatijj-akhmetova-lezhit-na-stole.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT światowe, czyli Chiny zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami znalazły sposób na „ukaranie” Litwy. Litewscy przedsiębiorcy, m.in branży drzewnej, skarżą sie że nie mogą wysyłać swoich towarów do Chin gdyż (cytat) „Litwa została przez pomyłkę lub nie przez pomyłkę wykreślona z elektronicznego systemu zgłoszeń celnych dla towarów wprowadzanych do Chin” 🙂
  https://www.delfi.lt/ru/news/politics/kitaj-vycherknul-litvu-iz-svoih-tamozhennyh-sistem.d?id=88846417

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ciekawostka na temat rozbicia się niedawno na Morzu Śródziemnym brytyjskiego F-35. Cytat „Wrak rozbitego brytyjskiego myśliwca F-35 zniknął na Morzu Śródziemnym…Próby wydobycia przez wojsko brytyjskie wraku rozbitego myśliwca F-35 zakończyły się bardzo poważnym skandalem – podczas zanurzenia na głębokość [gdzie miały spoczywać szczatki] bezzałogowego pojazdu podwodnego okazało się, że większość wraku po prostu zniknęła w nieznany sposób . Wcześniej pojawiły się informacje, że rosyjski okręt podwodny projektu Warszawianka, który ma niską sygnaturę radarową, mógł wpłynąć w ten rejon”;
  https://avia.pro/news/oblomki-razbivshegosya-v-sredizemnom-more-f-35-pohishcheny-neizvestnoy-stranoy

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraina ZŁOMOWISKO świata. Cytat „Amerykanie chcą sprzedać Ukrainie dwa reaktory pozostałe po nieudanej budowie w Stanach Zjednoczonych…W ramach podpisanej niedawno umowy między Westinghouse Electric a Energoatom, Ukraina kupi od Amerykanów dwa zestawy reaktorów AP1000, które pozostały po nieudanej budowie w Stanach Zjednoczonych, korzystając z pożyczek od Amerykanów”;
  https://strana.news/news/365273-ukraine-i-ssha-pridetsja-brat-kredit-v-ramkakh-sohlashenijamezhdu-westinghouse-i-enerhoatom-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraiński portal „Strana.ua’ ostrzega że „Naftohaz” wbrew wcześniejszym zapowiedziom może rekordowo podnieść ceny za gaz dla Ukrainców. Obecnie wahają się one od 7,96 hrywien do 16,8 hrywien za metr sześcienny, ale portal przestrzega że już od 2 grudnia „Naftohaz” ustalił stawkę na 46,7 hrywien za metr sześcienny (dzień wcześniej było to 44,9 hrywien) a być może cena za gaz może juz niedługo dojść do 50 hrywien za metr sześcienny;
  https://strana.news/news/365317-kto-budet-platit-po-rekordnomu-tarifu-i-kakie-scheta-poluchat-ukraintsy-pod-elochku.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT białorusko-ukraińskie, czyli przedstawicielka „białoruskiej opozycji”, szefowa jednego z opozycyjnych wobec Łukaszenki portali białoruskich na „Forum Wolnej Rosji” odbywającym się…w Wilnie, wezwała do nałożenia sankcji na Ukrainę za to ze wspiera obecny „reżim” w Mińsku. Białoruska opozycjonistka oskarżyła „demokratyczną” Ukrainę o „zdradę” poniewaz w dalszym ciagu prowadzi handel z „totalitarną” Białorusią kupując od niej ogromne ilości produktów naftowych, nawozów i energii elektrycznej;
  https://www.politnavigator.net/belorusskaya-oppoziciya-obvinila-kiev-v-podderzhke-rezhima-lukashenko-i-prizvala-k-sankciyam.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. MYŚL POLSKa
  Agnieszka Piwar
  .
  [ Wybrane fragmenty ]
  .
  Od początku nie miałam wątpliwości, że niejaka Swiatłana Cichanouska – znana z tego, że jest żoną białoruskiego blogera – ma gdzieś naród białoruski, a wręcz nim gardzi.

  Sprawa z koncesjonowaną liderką białoruskiej opozycji jest oczywista.
  Cichanouska ma w głębokim poważaniu naród białoruski, ponieważ na forum międzynarodowym wielokrotnie domagała się nałożenia drastycznych sankcji na Białoruś. Ktoś kto kocha swój kraj nigdy nie będzie chciał dla niego sankcji, ponieważ sankcje zawsze uderzają w zwykłych ludzi. A więc przede wszystkim obrywają niewinni obywatele.

  Jak widzimy, sankcje jakoś nie wpłynęły na prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, aby ustąpił ze stanowiska. Przecież to było od początku oczywiste, że silny i dumny przywódca nie ugnie się pod wpływem takiego szantażu.
  Cichanouska i spółka dobrze o tym wiedzieli. Dlaczego więc domagali się bezdusznych sankcji?
  Żeby dobić Białoruś! Od początku chodziło o wywołanie katastrofy.
  Cichanouska i jej podobni nigdy nie chcieli dobra mieszkańców Białorusi. Nigdy!

  I co teraz na Kremlu wystrzeliło oprócz korków od szampana? Ano wystrzeliło dziwne wezwanie do dialogu, a konkretniej, Władimir Putin zaapelował do Łukaszenki, aby zaczął rozmawiać z białoruską opozycją. Tą samą opozycją, która swoimi podłymi działaniami dążyła do destabilizacji w ich kraju i przyłożyła się do obecnej katastrofy. Tą samą opozycją, która na forum międzynarodowym wielokrotnie żądała nałożenia sankcji na swoje państwo. A zatem, Moskwa nalega, aby władze białoruskie zaczęły dogadywać się ze zdrajcami ich własnego państwa.

  Odpowiedź przywódcy Białorusi na te absurdalne żądania Rosji jest bezbłędna.
  Aleksander Łukaszenka w wywiadzie dla BBC powiedział: „Jeśli Putin i Nawalny siądą do stołu rozmów, ja natychmiast zacznę rozmowy ze Swietłaną [Cichanouską].”
  Białoruski prezydent zaznaczył przy tym, że Putin nigdy nie siądzie z Nawalnym do rozmów, ponieważ uważa go za zdrajcę.

  Czytaj całość:
  https://myslpolska.info/2021/11/23/jaka-katastrofe-wywolala-bialoruska-opozycja/

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Tymczasem pojawiły sie szczegóły na temat zapowiadanej oficjalnej wizyty Łukaszenki na („okupowanym” według kijowa) Krymie. Cytat „1. Łukaszenka spotka się z Putinem i dopiero wtedy pojedzie na Krym. Spotkanie odbędzie się w Moskwie lub Soczi, stamtąd pojadą do Belbek lub Symferopola…2. Prawdopodobny termin wizyty to święta noworoczne…3. Planuje się odwiedzić kilka miejsc, w szczególności sanatorium, które należy do Republiki Białoruś. Odwiedzić ma także Sewastopol, Symferopol i Jałta”;
  https://strana.news/news/365321-pojavilsja-plan-vizita-lukashenko-v-krym.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Pojawiła się informacja o ciekawym pomyśle lidera ŁRL Leonida Pasecznika który zapowiedział odbudowę lotniska pod Ługańskiem zniszczonego w wyniku zaciekłych walk jeszcze w 2014 roku. Według Pasecznika byłby to „ważny sygnał” dla Kijowa, a także ważny krok dla republik z Donbasu które powinny dysponować choć jednym lotniskiem. Pasecznik stwierdził także, że na terenie ługańskiego lotniska zachował się pas startowy, a zniszczone terminal i pomieszczenia technologiczne „można odbudować”;
  https://lug-info.com/news/glava-lnr-zayavil-o-neobhodimosti-vosstanovit-razrushennyj-v-2014-godu-luganskij-aeroport

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ukraińska codziennosć. Pod Kijowem trzy osoby uruchomiły nielegalną „kopalnię kryptowalut” podłączyły sie „na lewo” do sieci energetycznej kradnąc z niej prąd o łącznej wartości 3,5 mln hrywien;
  https://strana.news/news/365311-pod-kievom-podpolnaja-kriptoferma-ukrala-elektroenerhii-na-milliony-hriven.html
  Nieudana „premierowa” podróż nowego pociągu pasażerskiego ukraińskich kolei ‚Dunajskiego Ekspresu” kursującego pomiędzy Odessą a Izmaiłem. Nowiutki skład został obrzucony kamieniami przez bandę podrostków. Na szczęście nikt z pasażerów i obsługi nie odniósł obrażeń;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4423598-podrostky-zabrosaly-kamniamy-novyi-ekspress-ukrzalyznytsy-v-odesse
  Ukromedia ujawniły okolicznosci które miały doprowadzić do samobójstwa 15-latka który powiesił się w jednej ze szkół średnich w Odessie. Według tych informacji nastolatek miał być zmuszany do „niewolniczej pracy” by „odpracować dług” jaki miał mieć u meżczyzny będącego byłym funkcjonariuszem ukraińskiej policji;
  https://incident.obozrevatel.com/crime/v-odesskom-litsee-povesilsya-podrostok-stala-izvestna-prichina-tolknuvshaya-ego-na-samoubijstvo.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „The Washington Post” opisał „tragiczny los” amerykańskich dyplomatów z Ambasady USA w Moskwie, której personel w odpowiedzi na wcześniejsze decyzje strony amerykańskiej został bardzo zredukowany. Według „Washington Post” miało już dojść do tego że sam ambasador USA Sullivan musiał nauczyć się jak używać środków do czyszczenia sanitariatów oraz obsługi froterki elektrycznej 🙂
  Cytat „The embassy is so shorthanded that many staff have had to take on extra jobs. U.S. Ambassador John Sullivan, for example, learned how to mix solutions to clean the restrooms and also how to work a floor buffer in case staff support further diminished during the pandemic”;
  >https://www.washingtonpost.com/world/europe/russia-us-moscow-embassy/2021/12/03/2a459f56-49fe-11ec-beca-3cc7103bd814_story.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.