Wojna domowa na Ukrainie 04.12.2021r.- 2356 dzień od nowego rozejmu.


Elekt odżegnuje się od sojuszu z siłami prorosyjskimi

„Niemy krzyk”– dzień 622.

Wołodymyr Zełenski wziął udział w formacie wideokonferencji w pierwszym spotkaniu przywódców krajów tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził wideokonferencję z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą i prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Zełenski zwrócił uwagę na symbolikę tego spotkania, które toczy się w dniach, w których Ukraina obchodzi 30 rocznicę uznania przez Polskę i Litwę jej niepodległości.

„To nie przypadek, że Polska i Litwa jako jedne z pierwszych uznały naszą niepodległość. Dziś, gdy Rosja czasowo zajęła część naszego terytorium– Półwysep Krymski – a gdy mamy trudną sytuację, wojna na wschodzie naszego kraju , jesteście też pierwszymi, którzy wspierają Ukrainę, naszą suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci krajów Trójkąta Lubelskiego omówili i pozytywnie ocenili stan i dynamikę stosunków międzypaństwowych, których strategiczny charakter potwierdza konkretna i ważna treść współpracy. Pozytywnie odnieśli się także do działań trójstronnych mechanizmów współpracy, w szczególności wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej (LitPolUkrbrig), której zadaniem jest obrona naszych krajów przed rosyjską agresją zbrojną.

Ze swej strony prezydenci Polski i Litwy potwierdzili swoje pełne poparcie dla kursu Ukrainy w kierunku integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Ponadto zwrócili uwagę na postęp strony ukraińskiej w realizacji transformacji kraju, w szczególności znaczenie działań Wołodymyra Zełenskiego w walce ze strukturami oligarchicznymi na drodze do zbliżenia Ukrainy do standardów członkostwa w UE i NATO.

Wymieniono oceny sytuacji na granicy z Białorusią. Prezydenci byli jednomyślni co do hybrydowego i sztucznego charakteru kryzysu migracyjnego, który wymaga zdecydowanej i skoordynowanej odpowiedzi.

Wołodymyr Zełenski poinformował swoich kolegów o sytuacji bezpieczeństwa w pobliżu granic Ukrainy, związanej z koncentracją rosyjskich wojsk i broni oraz sprzętu. Odrębnie omówiono kroki, jakie Ukraina podejmuje i zamierza podjąć w celu zintensyfikowania procesu pokojowego.

Prezydent Ukrainy podziękował partnerom, podkreślając, że „dzisiaj wspólnie pracujemy, aby nasz region był regionem stabilności i bezpieczeństwa”.

Szefowie państw zgodzili się również, że ważne jest utrzymywanie skoordynowanych i skutecznych nacisków sankcyjnych na Federację Rosyjską przez społeczność międzynarodową do czasu pełnego przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Odrębnie omówiono zagrożenie bezpieczeństwa, jakie stwarza Nord Stream 2 dla regionu i całej Europy. Strony zgodziły się kontynuować koordynację wspólnych wysiłków w celu przeciwdziałania temu geopolitycznemu projektowi.

Po rozmowach prezydenci Ukrainy, Litwy i Polski wydali wspólne oświadczenie:

Z okazji 30-tej rocznicy uznania przywrócenia niepodległości Ukrainy przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Litewską, prezydenci Ukrainy, Litwy i Polski:

potwierdzili, że uznanie odzyskania niepodległości Ukrainy przez Rzeczpospolitą Polską jako pierwszego kraju na świecie, a 30 lat temu Republikę Litewską stało się ważnym kamieniem milowym na drodze do pełnego zjednoczenia Europy;

przypomnieli, że demokratyczna tradycja rozwinięta w Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwie Litewskim, a także przez ruch Solidarności w Polsce, Ruch Reformacyjny Sąjūdis na Litwie, Rewolucję Godności na Ukrainie i walkę Białorusinów ponieważ demokracja reprezentuje silne dążenie do wolności, praw człowieka i demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej;

podkreślili, że od tego czasu więzy prawdziwego partnerstwa strategicznego z powodzeniem przetrwały próbę czasu i nadal się umacniają. Potwierdzili swoje zaangażowanie w dalszy rozwój partnerstwa strategicznego między Ukrainą, Litwą i Polską w oparciu o wspólne wartości i wspólne interesy;

potwierdzili swoje wyraźne zobowiązanie do dalszego rozszerzania współpracy w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, energetyka i inne, w tym w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego. Republika Litewska i Rzeczpospolita Polska potwierdzają swoje pełne poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO;

wyrazili wzajemne poparcie i solidarność w obliczu kryzysu migracyjnego, sztucznie stworzonego i zaaranżowanego przez Mińsk na granicy litewsko-białoruskiej i polsko-białoruskiej, oraz wyrazili wolę połączenia wysiłków na rzecz jego przeciwdziałania. Zauważyli również, że ten hybrydowy atak stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy;

wyrazili szczególne zaniepokojenie postępującym pogorszeniem bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz ewoluującymi zagrożeniami, w tym hybrydowymi, wynikającymi m.in. tym zagrożeniom, aby przeciwdziałać im w bardziej skuteczny i skoordynowany sposób;

potwierdzili swoje silne zaangażowanie w dalsze wzmacnianie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego iw związku z tym wyrazili głębokie zaniepokojenie projektem Nord Stream 2, który stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa dla regionu europejskiego. Wyrazili gotowość wspólnego działania przeciwko monopolizacji europejskiego rynku gazu przez Rosję, która wykorzystuje energię jako narzędzie geopolityczne;

potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, obejmującą jej wody terytorialne;

wezwali społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w związku z trwającą agresją na Ukrainę i ponownie wezwał Kreml do deeskalacji sytuacji poprzez wycofanie swoich wojsk z granic Ukrainy i terytoriów czasowo okupowanych.”

No i co?

Społeczność międzynarodowa nie odnotowała tego wiekopomnego faktu spotkania i oświadczenia wydanego przez przywódców krajów Trójkąta Lubelskiego (drzewniej- Unii Lubelskiej).

https://www.president.gov.ua/ru/news/spilna-zayava-prezidenta-ukrayini-prezidenta-litovskoyi-resp-71837

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie wszystko toczy się po staremu.

I tak, na ługańskim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne zablokowały pracę bezzałogowych statków powietrznych OBWE w okolicach Nikołajewki i Wrubówki.

Kijowskie formacje zbrojne użyły wojny elektronicznej  (EW)  do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych  (UAV)  SMM OBWE na terenach wsi Nikołajewka i osiedla Wrubówka. 

„W rejonie osiedli Nikołajewka i Wrubówka mobilne grupy 20 batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, stłumiły sygnały z kanałów kontrolnych UAV Misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzętu wojskowego rozmieszczonego w okolicy”–  poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne zainstalowały w miejscowości Zołotoje kamerę do monitorowania działań podejmowanych przez SMM OBWE.

Kijowskie formacje zbrojne zainstalowały kamerę wideo do monitorowania ruchu obserwatorów SMM OBWE w rejonie wycofywania sił i sprzętu w regionie miejscowości Zołotoje, poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Resort obrony ŁRL wyjaśnił, że „aby odpowiedzieć na czas i nie dopuścić do zarejestrowania obecności sprzętu USZ rozlokowanego z naruszeniem porozumień mińskich, jednostki ukraińskich formacji zbrojnych nadal monitorują działania patroli SMM OBWE. W tym celu żołnierze z 24 brygady zainstalowali kamerę wideo na zachód od autostrady T1316 w rejonie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu wioski Zołotoje”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

 Natomiast, na donieckim odcinku frontu według ostatniego raportu SMM OBWE, USZ nadal utrudniają bezpieczne loty UAV Misji:

-UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony sygnałem GPS podczas lotu testowego między kontrolowanymi przez wojska ukraińskie miejscowości Andrejewka , miejscowości Wiesiełoje i pomiędzy Wiesiełoje a osadą Priwolje.

-UAV SMM OBWE o średnim i krótkim zasięgu zostały zakłócone przez sygnał GPS podczas lotów nad obszarami w pobliżu osad Orłowskoje i Pawłopol.

Misja kontynuuje również rejestrowanie działań ogniowych w pobliżu rejonu wycofywania sił i sprzętu  nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu wojskowego USZ znajdującego się w strefie bezpieczeństwa oraz z naruszeniem linii wycofania:

-1 moździerz (2B11 „Sani”, 120 mm), 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2), 1 bojowy wóz opancerzony w pobliżu miejscowości Talakowka,
-1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu osady Nowotrojckoje,
-1 przypuszczalnie kompleks walki elektronicznej w dzielnicy mieszkalnej osady Lebiedińskoje;,

-1 bojowy wóz opancerzony (nieznanego typu) w pobliżu osady Lebiedińskoje,
-4 bojowe wozy opancerzone (prawdopodobnie typu BMP) w części mieszkalnej osady Łomakino,

-2 bojowe wozy opancerzone (BMP-1 – 1 szt., BMP – 1 szt.) w pobliżu osady Łomakino.

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki zawieszenia broni prowadząc o godzinie 10:37, ostrzał z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 4 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 3 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню, 3 з яких із застосуванням забороненого мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку КРАСНОГОРІВКИ окупанти вели вогонь з протитанкової гармати МТ-12.

В бік КРИМСЬКОГО російські найманці здійснили обстріл з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Поблизу СТАНИЦІ ЛУГАНСЬКОЇ ворог двічі вів обстріли, застосовуючи артилерію калібру 122 мм та озброєння БМП-1.

Біля ЗАЙЦЕВОГО ворожі війська вели вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі ПОПАСНОЇ противник здійснив обстріл зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих дій один військовослужбовець Об’єднаних сил дістав поранення. Воїн перебуває в лікувальному закладі. Стан його здоров’я – задовільний.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 4 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.12.2021r.- 2356 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  W temacie wstępniaka
  Ilekroć słyszę o takich „newsach” gdy osoby pełniące najważniejsze funkcje na Ukrainie i Polsce pierdolą o wzajemnych dobrych stosunkach i przyjaźni miedzy państwami, szlag mnie trafia.
  Taka przyjaźń trwa miedzy naszymi państwami, że do dzisiaj dziesiątki tysięcy pomordowanych kresowiaków nie ma zagwarantowanego godnego pochówku.
  Scyzoryk w kieszeni mi się otwiera jak pomyśli się jak przedmiotowo do tej sprawy podchodzą władze w Warszawie.

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Prezent od Mikołaja?

  6 Grudnia br w kilku miastach Ukrainy odbędzie się uroczyste przekazanie zmodernizowanego/nowego sprzętu dla Armii. W większości będą to samochody HMMWV (dary od USA) jak i rodzime samochody opancerzone „Kozak-2”.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/12/tanks-and-apc.html
  Komentarz: Czołgów, wozów bojowych zostanie przekazanych tylko kilkanaście sztuk. W tytule artykułu podano, ze armia otrzyma moździerze „Mołot”, ale nie podano ile sztuk tej broni będzie dostarczone do SZU. Ponadto Siły lotnicze otrzymają kilka wyremontowanych samolotów w tym jeden szkoleniowy L39 (czyżby ten samolot szkoleniowy, który był prezentem od Litwy?). Marynarka Wojenna przyjmie na stan dwa kutry patrolowe klasy „Island”-podarunek od USA.
  W porównaniu z poprzednimi latami ilość sprzętu nie poraża. W dodatku w większości jest to sprzęt lekki, wygląda na to, że problemy finansowe Ukrainy przełożyły się na możliwości rozwoju jej sił zbrojnych.

  Polubione przez 5 ludzi

  • „W ciągu miesiąca przybyło rekordowe 636 tys. Ukraińców”…”- bo w tym samym czasie młodsza część wyborców PiS robi dzieci lub chyrta te które już ma…….to też ciężka i odpowiedzialna orka.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Dopóki większość z tych uchodźców ekonomicznych wraca w rodzinne strony, dopóty jest jeszcze szansa na to, ze trend zmniejszy się w najbliższych latach. Wystarczyłoby postawić na innowacje techniczne, a nie brnąć w schemat taniej siły roboczej i nie potrzebowalibyśmy setek tysięcy (nie)taniej siły roboczej
   ze wschodu.
   Trzeba jednak przygotować plan dotyczący adaptacji rodzin z Ukrainy, które już teraz osiedlają się w Polsce. Rząd w Warszawie przez przypadek (zabrakło kasy) postąpił właściwie i odciął środki na klasy w języku ukraińskim. Zmuszono tym samym młodzież i dzieci z Ukrainy do nauki języka polskiego.
   Tam gdzie młodzież z Ukrainy stanowi ułamek uczniów prędzej czy później dochodzi do powolnej asymilacji. Jednak w większych miastach tworzą się subkultury, swoiste getta ukraińskie, gdzie uczniowie z Ukrainy rozmawiają tylko ze sobą. Te dzieci, które urodziły się w Polsce lub przeprowadziły w bardzo młodym wieku polonizują się szybciej niż rodzice.
   Polska jako kraj ma możliwość „wchłonięcia” kilkuset tysięcy uchodźców ekonomicznych i ich spolszczenie (sami uchodźcy tego chcą). Jednak nie takiej masy osób jaką obecnie widzimy.
   I taka jeszcze ciekawostka
   W ciągu dziesięciu miesięcy br gastarbeiterzy z Ukrainy przesłali z całego świata ok 10 mld $ na Ukrainę, to znacznie więcej niż wszystkie inwestycje zagraniczne razem wzięte.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Popularny ukraiński dziennikarz Sawik Szuster podczas prowadzonego przez siebie „talk-show’ obwinił „Bankową” (czyli Zełenskiego i jego ‚dwór”) o to że jako „próbę zamachu stanu na Ukrainie”, którym straszył Zełenski, przedstawiła spotkanie z przyjaciółmi jakie zorganizował z okazji swoich urodzin 🙂
  https://strana.today/news/365390-shuster-obvinil-bankovuju-v-popytke-vystavit-eho-den-rozhdenija-zahovorom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Skandaliczny” mural w jednym z lokali rozrywkowych w Kijowie. Cytat ‚W lokalu mężczyzna z buławą [prezydencka] został przedstawiony jako potrącony przez luksusowego mercedesa z pogietym rowerem pod jego kołami. A z okna auta wystaje sobowtór potrąconego – również z buławą. Symboliczne znaczenie obrazu jest dość przejrzyste: serialowy obraz, w którym zakochała się większość wyborców Zełenskiego, okazał się daleki od rzeczywistości. Co więcej, zniszczył go sam Zełenski”;
  https://strana.today/news/365385-v-kafe-kieva-narisovali-na-stene-zelenskoho-na-velosipede-sbitoho-im-zhe-na-mersedese.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie „inwazji FR na Ukrainę” która jak podał ostatnio wywiad ukraiński ‚została przeniesiona na styczeń ‚przyszłego roku”. największy niemiecki szmatławiec „Bild” opublikował nawet dokładny plan „inwazji” który to plan ma „leżeć w skrzynce” a WWP jeszcze sie decyduje czy go zatwierdzić…
  https://strana.today/news/365400-bild-pokazala-plan-napadenija-moskvy-na-ukrainu-kotoryj-lezhit-v-jashchike-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Wczoraj w Radzie Najwyższej Ukrainy odbyło sie głosowanie wniosku jakie przedstawiło dwóch deputowanych (Geo Leros oraz Ołeksij Honczarenko). Wnioskodawcy chcieli by oficjalnie „zabezpieczyć” Zełenskiego przed kolejnymi „zamachami stanu” (w stylu takiego ‚zamachu” którym straszył ostatnio) dostarczając mu…pampersy (na wypadek gdyby „narobił ze strachu pod siebie”). Wniosek jednak przepadł w głosowaniu…
  https://focus.ua/politics/499712-pampersy-na-sluchay-gosperevorotov-goncharenko-i-leros-potrollili-zelenskogo-v-rade-video

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Naczelny Klaun Ukrainy” znowu sie weźmie za ‚Pana Hetmana” Poroszenkę (który jak wiadomo „goni” go w sondażach prezydenckich)? Były zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Wiktor Trepak poinformował ze Prokuratura Generalna Ukrainy „w najblizszym czasie” zamierza przedstawić zarzuty popełnienia „zdrady państwowej” Poroszence. Zarzuty dotyczą sprawy zakupów wegla z „terytoriów niekontrolowanych/okupowanych” czyli z republik z Donbasu;
  https://strana.today/news/365426-petra-poroshenko-mohut-obvinit-v-hosizmene.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. OT z FR. Cytat „Przewodniczący partii „Jedna Rosja” Dmitrij Miedwiediew wręczył legitymacje partyjne szefom czterech obwodów Federacji Rosyjskiej, kierownictwu tzw. „Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej” oraz deputowanym Dumy Państwowej…Poinformowała o tym służba prasowa „Jednej Rosji”.
  „Dmitrij Miedwiediew wręczył szefom regionów, kierownictwu DRL i ŁRL oraz deputowanym do Dumy Państwowej legitymacje partii „Jedna Rosja”. Legitymacje otrzymali p.o gubernatora obwodu tambowskiego Maksym Jegorow, szef Republiki Mordowi Artiom Zdunow, gubernator obwodu irkuckiego Igor Kobzew, szef Republiki Komi Władimir Ujba. Legitymacje członkowskie otrzymali także szef ŁRL Leonid Pasecznik, szef DRL Denis Puszylin. I minister edukacji Siergiej Krawcow”;
  https://strana.today/news/365423-rukovodstvu-lnr-i-dnr-vruchili-partbilety-edinoj-rossii.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W temacie spotkania

  Odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia w Białym Domu prezydent USA Joe Biden oświadczył, że nie akceptuje wyznaczonej przez Władimira Putina czerwonej linii w sprawie Ukrainy. Wcześniej amerykański prezydent powiedział, że przygotowuje kompleksowy pakiet środków zaradczych, które uczynią potencjalną rosyjską agresję wobec Ukrainy „bardzo trudną”.
  https://www.tvp.info/57273715/rosja-ukraina-prezydent-usa-joe-biden-na-pytanie-polskiego-dziennikarza-nie-akceptuje-czerwonej-linii-wladimira-putina

  Polubione przez 5 ludzi

 10. miła akcja

  „Świętokrzyski Mikołaj dla polonijnych dzieci z Winniczyzny” – to akcja organizowana przez samorząd województwa świętokrzyskiego, wspierająca młodzież polskiego pochodzenia, mieszkającą w obwodzie winnickim na Ukrainie. Świąteczne upominki trafią do dzieci, zaangażowanych w kultywowanie polskiej tradycji i kultury.
  https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/prezenty-dla-polskich-dzieci-od-urzedu-marszalkowskiego,140540

  Polubione przez 5 ludzi

 11. OT białorusko-ukraińskie. Białoruscy pogranicznicy oskarżyli stronę ukraińską o to ze podczas ćwiczeń przy granicy Białorusi z Ukrainą w poblizu jednego z przejść granicznych ukraiński helikopter wojskowy naruszył granice białoruską (przestrzeń powietrzną nad nią). Na dowód opublikowali nagranie z kamery;
  https://korrespondent.net/ukraine/4423793-v-belarusy-zaiavyly-chto-ukraynskyi-vertolet-narushyl-hoshranytsu
  Oczywiście informacji tej od razu zaprzeczył rzecznik ukraińskiej SG, stwierdzając że nie doszło do takiego zdarzenia oraz ze Ukraina nie dostała żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie od Białorusi;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1955074-u-dpsu-sprostuvali-informatsiyu-pro-poyavu-ukrayinskogo-vertolotu-v-aviaprostori-bilorusi

  Polubione przez 4 ludzi

 12. W temacie „inwazji FR na Ukrainę” którą straszy Zachód. Tym razem do nowy szef ukraińskiego resortu obrony Reznikowa postanowił postraszyć Zachód w artykule opublikowanym na portalu amerykańskiego think-thanku ‚Atlantic Council”, opowiadając że jak zacznie się „rosyjska inwazja” to nawet „5 milionów Ukrainców może postanowić zbiec na Zachód”. Straszył także Rosję ze pomimo tego ze jest w stanie zająć Ukrainę „okupowana ukraińska ziemia zapłonie pod stopami Rosjan”, a także straszył UE że popadnie w kryzys gdyż uzależniona jest od importu wielu towarów zarówno z Rosji jak i z Ukrainy;
  https://strana.today/news/365442-reznikov-predrek-5-mln-ukrainskikh-bezhentsev-v-evrope-v-sluchae-vtorzhenija-rf.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli „nowa świecka tradycja” to znaczy tłum najczęściej „białych inaczej” wpada do sklepu i zabiera co popadnie, oczywiscie nic za to nie płacąc. Torrance w Kalifornii…
  https://t.me/coolnews1/759
  …Cutler Bay na Florydzie…
  https://t.me/coolnews1/754
  …w Oakland w Klaifornii podczas takiego „najazdu” zastrzelony został emerytowany oficer policji pracujacy w sklepie jako ochroniarz;
  https://t.me/coolnews1/723

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Dzień w Połtawie, stolicy jednego z ukraińskich obwodów. Cytat „70-letnia emerytka [handlujaca] na połtawskim rynku: Muszę pracować, bo pieniędzy wystarcza tylko na lekarstwa i opłaty komunalne;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1467081766682959883
  Cytat ‚Burmistrz Połtawy Ołeksandr Mamaj: wielka szkoda, że ​​na naszym terytorium walczą [ze sobą] dwa supermocarstwa – Stany Zjednoczone i Rosja”;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1467118565874716674

  Polubione przez 4 ludzi

 15. AMERYKAŃSKI PIRACTWO POWIETRZNE nad Morzem Czarnym. Cytat „Lot z Tel Awiwu do Moskwy zmienił kurs ze względu na ryzyko zbliżenia się z amerykańskim samolotem rozpoznawczym…Cywilny samolot z Tel Awiwu został zmuszony do zmiany kursu nad Morzem Czarnym, aby uniknąć niebezpiecznego zbliżenia z obcym samolotem rozpoznawczym…Źródło w służbach kontroli ruchu lotniczego poinformowało Interfax, że jeden z dwóch [amerykańskich] samolotów rozpoznawczych nad Morzem Czarnym chaotycznie przecinał ustalone trasy lotnictwa cywilnego i zbliżał się do pasażerskiego Airbusa Tel Awiw-Moskwa…„Załoga zgłosiła alarm o niebezpiecznym podejściu. Między samolotami w pionie było mniej niż 20 metrów. Kontrolerzy wydali polecenie cywilnemu samolotowi, aby zniżył się 500 metrów i wykonał bezpieczniejszy lot”…Samolot intruz nie odpowiadał na zapytania z ziemi”;
  https://www.interfax.ru/world/806598

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Odnośnie UKRAINY JAKO ZŁOMOWISKA, ciekawe ile władze w Kijowie bedzie kosztować utrzymanie i konserwacja „cudu okrętowego” sprzedanego im przez „partnerów z USA”? Cytat „W Odessie dwa ukraińskie kutry patrolowe produkcji amerykańskiej – „Sumy” i „Fastow” – zacumowały po południu przy 18 nabrzeżu Portu Morskiego. Wkrótce odbędzie się ceremonia ich przyjęcia do Floty Wojennej Ukrainy…„Sumy” i „Fastow” są typem łodzi patrolowych US Coast Guard Island. Przeznaczone są do działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz patrolowania na wodach przybrzeżnych. To trzeci i czwarty „Island”, przekazane nam przez rząd USA w ramach programu pomocy wojskowej. Pierwsza para (P190 Słowińsk i P191 Starobielsk) została wprowadzona do floty w grudniu 2019 roku. Piąty okręt Р194 „Wiaczesław Kubrak” powinien przybyć do Odessy do końca 2021 roku…W samych Stanach Zjednoczonych problemy z tymi okretami zaczęły się juz dawno temu. W latach 2002-2005 Amerykanie próbowali zmodernizować niektóre z nich, ale wszystkie osiem okrętów, które przeszły modernizacje, musiały zostać spisane na straty ze względu na problemy z wytrzymałością kadłubów. Od 2014 roku Stany Zjednoczone zaczęły wymieniać je na nowe okrety klasy Sentinel, a przestarzałe kutry przekazywać partnerom…Do 2018 roku w amerykańskiej straży przybrzeżnej pozostało tylko około 20 kutrów klasy Island”;
  https://odessa.strana.today/365451-k-odesskomu-morvokzalu-prishvartovalis-katera-tipa-island-pribyvshie-iz-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie tylko z amerykańskimi cudami techniki mają problem mechanicy ukraińskiej armii. Większość sprzętu jaka jest używana w armii naszego sąsiada ma30 lub więcej lat. Do wymiany jest większość artylerii samobieżnej i rakiet przeciwlotniczych. Okresy gwarancyjne dla samolotów i śmigłowców zbliżają się do końca. Podobnie jest z całym parkiem maszynowym od czołgów po wozy bojowe i transportery opancerzone.
   Po prawdzie łatwiej podać jaki sprzęt jest w miarę nowy i nie wymaga ciągłych napraw są to: 300 BTR-4 i Btr-3 (wozy bojowe) i około 250 samochodów opancerzonych „Kozak-2”, wyrzutnie Jevelin (około 100) i krajowe systemy ppancerne. Reszta sprzętu to wszystko modernizacje postsowieckiej techniki lub dostarczono w tak niewielkich ilościach, ze nie warto się nad nimi rozwodzić.
   Utrzymanie tego całego parku maszynowego kosztuje krocie i widać trend wzrostowy. Ukrainę nie stac na jakieś większe zakupy z budżetu i godzi się na branie kredytów na zakup sprzętu (USA. Wielka Brytania i Francja). Na krótką metę da to zastrzyk dodatkowych pieniędzy na sprzęt, ale w dłuższej perspektywie wydrenuje budżet sil zbrojnych.

   Polubione przez 4 ludzi

 17. „Haniebna zdrada”, czyli podczas gdy na Zachodzie trwa histeria na temat „inwazji FR na Ukrainę” to (cytat) „Agencja [ratingowa] Fitch nie wierzy w militarne starcie Rosji z Ukrainą..W scenariuszu bazowym Fitch Ratings nie uważa by eskalacja na granicy rosyjsko-ukraińskiej przekształciła się w wojnę. Rating kredytowy Rosji został potwierdzony na „BBB”;
  https://www.dw.com/ru/agentstvo-fitch-ne-prognoziruet-vojnu-rossii-i-ukrainy/a-60021669

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Ukraińska codziennośc. W Charkowie podczas rodzinnej awantury 27-letni pijany „weteran ATO” rzucił sie z nożem na ojca. Doszło do szamotaniny w trakcie której ojciec zadusił rękami syna „ATOsznika”;
  https://www.politnavigator.net/chinivshego-razboi-atoshnika-zadushil-sobstvennyjj-otec.html
  Plus kolejny pijany „weteran ATO”? Cytat „Pijany mieszkaniec obwodu chersońskiego zagroził policjantom, którzy przyszli na wezwanie w sprawie przemocy domowej, zdetonowaniem granatu. Został zatrzymany przez siły specjalne…Do incydentu doszło w prywatnym domu we wsi Myłowoje w rejonie berysławskim. „61-letnia kobieta skontaktowała się z policją i powiedziała, że ​​jej 42-letni syn jest pod wpływem alkoholu i groził jej obrażeniami fizycznymi”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4423696-na-khersonschyne-muzhchyna-uhrozhal-kopam-hranatoi
  W Dnieprze mieszkaniec jednego z domów znalazł na podwórzu karabin szturmowy Kałasznikowa z tłumikiem i dwoma pełnymi magazynkami, który jak sie okazało siedem lat wcześniej zniknął z tzw. strefy ATO (obecnie OZS) na Donbasie;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4423825-zhytel-dnepra-nashel-avtomat-uteriannyi-v-zone-oos-sem-let-nazad

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.