Wojna domowa na Ukrainie 06.12.2021r.- 2358 dzień od nowego rozejmu.


Ukraina obawia się rosyjskiej agresji. Czy Polska jest bezpieczna?

„Niemy krzyk”– dzień 624.

 W czasie wizyty w stolicy Federacji Rosyjskiej szef DRL Denis Puszilin został gościem programu Sołowiew Live. Na antenie szef państwa podzielił się wrażeniami z udziału w  XX Zjeździe Wszechrosyjskiej partii „Jedna Rosja” i opowiedział o aktualnej sytuacji w Donbasie.

„Dzisiaj jest znaczący i symboliczny dzień”– powiedział szef DRL, dodając, że kongres się rozrasta: „bardzo ambitny, jeśli chodzi o cele, które zostały tam nakreślone”.


Odpowiadając na pytanie prowadzącego program Władimira Sołowiowa o sytuację na linii rozgraniczenia w Donbasie, Denis Puszilin stwierdził, że sytuacja nadal jest niestabilna budzi wśród mieszkańców republiki wielki niepokój.

„Bardzo poważne zaostrzenie. Według niektórych parametrów jest to jeden z najpoważniejszych w latach 2014–2015: pod względem liczby sprzętu i personelu. I za histerię, która jest teraz słyszana w Kijowie od najwyższych urzędników, w tym prezydenta. Dlatego może to skończyć się różnie. Jesteśmy tego świadomi. Ale jeśli po prostu siedzimy i czekamy lub po prostu skoncentrujemy się na wojnie, jest to niedopuszczalny luksus. Dlatego pracujemy nad gospodarką”– powiedział przywódca DRL.


Poruszono również temat cen. Ceny w republice wciąż są wysokie, zauważył Denis Puszilin, ale według niego, wraz z wdrożeniem dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej sytuacja ulegnie radykalnej zmianie, tak w eksporcie jak i imporcie towarów.

„Podlegaliśmy wielu cłom importowym z Federacji Rosyjskiej, co oczywiście znalazło odzwierciedlenie w cenach. Teraz ceny spadną”– powiedział Puszilin.

 Odpowiadając na pytanie o wynagrodzenia szef DRL odpowiedział, że republika dąży do zrównania się z sąsiednimi rosyjskimi regionami.

 „Jesteśmy teraz gorsi od Rostowa, ale do 2024 r., nawet biorąc pod uwagę inflację, planujemy dorównać. To jest nasze zadanie”– podkreślił Denis Pushilin.

Omawiając kwestię liczebności Puszilin wyjaśnił, że w Republice mieszka ok. 2,3 mln osób, występuje też naturalna migracja.

„Tak, część młodzieży wyjeżdża. Plany na życie kojarzą im się z Rosją– nic dziwnego. Z drugiej strony bardzo dobrze rozumiemy, że większość ludzi wraca. Ci, którzy wyjechali w 2014, 2015 roku … Słuchajcie, ci, którzy opuścili swój dom, rodzinne miasto- rozumieją, co to znaczy żyć w oddali, kiedy wszystko jest obce”powiedział Denis Puszilin i dodał, że powrót ludzi jest ułatwiony przez podwyżka płac, wypłata zaległości płacowych. Ponadto trwają prace nad wsparciem młodych profesjonalistów.

 W trakcie rozmowy poruszono także kwestię rozszerzenia współpracy z Ługańską Republiką Ludową, regionami Rosji i Republiką Białorusi.

„Pracujemy z Białorusią. Tyle, że współpraca, powiedzmy, była już na długo przed dekretem prezydenta. W tym miesiącu rząd Federacji Rosyjskiej pracuje nad ramami regulacyjnymi, ale nie mamy też prawa siedzieć w miejscu. 14 czerwca zaplanowaliśmy okrągły stół dla przedsiębiorców, w którym weźmie udział już wiele regionów, i to nie tylko Krym. To jest Baszkiria, to Niżny Nowogród, to Penza. Dziś jest porozumienie, że wyślą również pulę przedsiębiorców i bezpośrednio nadzorujących ministerstw, aby pomogli założyć firmę w komunikacji między sobą. A biorąc pod uwagę dekret prezydencki, możliwości te wzrosły”- powiedział Denis Puszilin.


 Jeśli chodzi o granicę, to ona jeszcze jest, kontynuował głowa państwa.


„I jak dotąd nie wszystko idzie tam gładko, żeby wszystko szło tak, jak by sobie życzyli nasi obywatele. Ale sytuacja poprawia się dosłownie z każdym tygodniem. I ten trend jest widoczny. Bo ja też nie siedzę tylko za biurkiem. Wychodzę choćby sprawdzić kolejki i tak dalej. Oznacza to, że poprawiamy błędy”– powiedział szef DRL.

Na pytanie Władimira Sołowjowa, czy Donbass wyobraża sobie, jak będzie wyglądało ich życie, jeśli nagle znajdzie się na Ukrainie, szef Donieckiej Republiki Ludowej odpowiedział kategorycznie:

„Nie, już nie. Już nawet mentalnie jesteśmy daleko. Po prostu z przerażeniem obserwujemy, co się tam dzieje– takie informacje pojawiają się na kanałach Telegramu, na kanałach YouTube. Oglądasz- dzicz jakaś. To jest gorsze niż było”.

Zapytany o stanowisko prezydenta Ukrainy w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu Denis Puszilin odpowiedział, że istniejące iskierki nadziei zostały zastąpione całkowitym rozczarowaniem.


„Wiesz, były promyki nadziei. Że tak powiem. Ale oczywiście wróciliśmy do rzeczywistości i zrozumieliśmy, że Stany Zjednoczone mu na to nie pozwolą. Ale wciąż były nadzieje: a jeśli?”– powiedział Denis Puszilin i dodał, że największe nadzieje wobec Zełenskiego wiązali obywatele Ukrainy, którzy na niego głosowali.  „Ale wszystko poszło absolutnie nie według tego scenariusza. Powiem ci, może miał takie plany, ale nikt na to nie pozwolił. To ten, który też nie pozwalał Poroszence”.

Na koniec rozmowy na pytanie rosyjskiego dziennikarza:

„Czy istnieje przekonanie, że Rosja nie odwróci się?”– Szef Donieckiej Republiki Ludowej podkreślił: „Jest pełne zaufanie. Pełne”.

https://denis-pushilin.ru/press/aktualnye-voprosy-o-zhizni-v-respublike-denis-pushilin-v-studii-programmy-solovev-live/

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie panował adwentowy spokój.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 6 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 5 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

В бік НОВОСЕЛІВКИ окупанти здійснили обстріл зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок дій ворога немає.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь та змусили противника припинити обстріл.

Станом на 7 годину ранку, 6 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.12.2021r.- 2358 dzień od nowego rozejmu.

 1. Trwa awantura pomiędzy Zełenskim a popularnym ukraińskim dziennikarzem Sawikiem Szusterem. Po tym jak Szuster oskarżył Zełenskiego że ten chce go wmieszać w „zamach stanu” o którym opowiadał podczas swojej konferencji prasowej, teraz Szustera „zaatakował”…kabaret „Kwartał 95” w którym wystepował i którego współproducentem jest Zełenski, porównując w swoim skeczu dziennikarza do…kopulującego psa;
  https://strana.today/news/365643-vechernij-kvartal-sravnil-zhurnalista-savika-shustera-s-sovokupljajushchejsja-sobakoj.html
  Ps. Jedni politycy mają swoje bojówki, a inni swoje kabarety…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Złe wieści” dla Zełenskiego. Na kanale ukroTV „1=1” należącym do „sponsora” Zełenskiego czyli oligarchy Kołomojskiego molfarka, czyli wróżbitka, przepowiedziała że Zełenski nie doczeka końca kadencji Prezydenta Ukrainy i sam zrezygnuje, ponieważ „nie może spełnić tego, co obiecał”;
  https://strana.today/news/365613-na-kanale-kolomojskoho-molfarka-predskazala-dosrochnyj-ukhod-zelenskoho.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prawnicy byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza złożyli pozew, dotyczący bezprawnego usuniecia go z urzędu przez ukraiński parlament, w Okręgowym Sądzie Administracyjnym w Kijowie. Co najciekawsze zrobili to pomimo tego że według ukraińskiego prawa decyzje Rady Najwyższej można zaskarżać tylko w Sądzie Najwyższym. Jak jednak poinformowała przedstawicielka Rady Najwyższej Ukrainy w Sądzie Konstytucyjnym udało sie im znaleźć „prawną furtkę”;
  https://strana.today/news/365610-isk-janukovicha-o-nezakonnosti-eho-otstranenii-ot-dolzhnosti-prezidenta-postupil-v-oask.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Nowe rewelacje z zachodnich mediomatołów na temat „inwazji rosyjskiej”. tym razem brytyjski ‚The Times” znowu „odgrzebał” ulubiony temat mediomatołów.pl, czyli „atak FR poprzez tzw. przesmyk suwalski”, dostosowując go do obecnej sytuacji to znaczy pisząc ze wraz z siłami zbrojnymi FR w ataku udział wezmą…migranci;
  https://strana.today/news/365646-nato-i-ukraina-opasajutsja-chto-rossija-zajmet-hranitsu-pribaltijskikh-stran-s-aljansom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ot z naszego nieszczesnego kraju, czyli „Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w poniedziałek wystąpiły „trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego”. Operator przekazał, że nie jest w stanie dotrzymać wymaganego poziomu rezerw mocy. Sytuację ratuje pomoc z zagranicy”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polska-moze-nie-podolac-dostawom-pradu-procedura-awaryjna/653wv3z,79cfc278

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dawno nie było nic na temat globcia 🙂

  Jak poinformowało Centrum Hydrometeorologiczne Rosji, w Petersburgu temperatura spadła do -21 st. C. Była to najmroźniejsza noc 6 grudnia w mieście od 128 lat! Poprzedni rekord padł w 1893 r. i wyniósł -20,5 st. C. Meteorolodzy zaznaczają, że tak niska temperatura została odnotowana na stacji w centrum miasta. Na przedmieściach termometry pokazywały nawet -25, -30 st. C.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/pogoda-wielki-mroz-zalewa-czesc-europy-w-rosji-najzimniej-od-128-lat/46q2ls5,79cfc278

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Cytat „Na Ukrainie zapasy węgla w elektrociepłowniach państwowej spółki Centrenergo są dwukrotnie niższe od minimalnego dopuszczalnego poziomu…Łącznie w trzech elektrowniach cieplnych państwowej spółki znajduje się 123,2 tys. ton. Jednocześnie minimalny dopuszczalny poziom to 227,6 tys. ton”;
  https://strana.today/news/365682-na-tes-tsentrenerho-zapasy-uhlja-horazdo-menshe-dopustimoho-minimalnoho-urovnja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Szykuje się „epicka klęska” Ukrainy? Cytat „Sąd w Londynie w najbliższych tygodniach może orzec na korzyść Rosji w sprawie tzw. „obligacji Janukowycza”…Mowa o ukraińskich euroobligacjach o wartości 3 miliardów dolarów, które Rosja kupiła w grudniu 2013 roku. Po Majdanie Ukraina odmówiła uznania tego długu, a następnie odmówiła jego spłaty (termin płatności upłynął w 2015 roku)…Rosja złożyła wniosek do sądu arbitrażowego w Londynie, który jest najwyższym organem w sprawach związanych z euroobligacjami, a w 2017 roku sąd uznał, że Ukraina powinna i jest zobowiązana zapłacić Rosji całe 3 miliardy – plus naliczone odsetki. Ukraina ponownie nie zapłaciła i złożyła apelację w 2018 roku…”Według ocen prawników, którzy są zaangażowani w proces, z dużym prawdopodobieństwem Ukraina przegra. W Biurze Prezydenta jest duże zamieszanie. Jest nacisk na NBU i rząd, żeby coś zadecydowały i zapobiegły zaspokojeniu roszczenia Rosji. Jak to zrobić na razie nie wiadomo”;
  https://strana.today/news/365676-sud-londona-hotovitsja-objavit-o-porazhenii-ukrainy-po-isku-rossii-po-dolhu-janukovicha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejna zdrada

  Marine Le Pen, szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego na łamach „Rzeczpospolitej” z 6 grudnia podzieliła się z czytelnikami prokremlowskimi tezami na temat kryzysu na linii Rosja-Ukraina. Teraz z jej słów min ,że „Ukraina leży w rosyjskiej strefie wpływów” tłumaczy się…. polski premier.

  https://oko.press/morawiecki-musi-sie-tlumaczyc-ze-slow-le-pen-o-ukrainie-to-glowny-skutek-zjazdu-skrajnej-prawicy/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bo oni są zaślepionymi z nienawiści rusofobami, a ona jest polityczną realistką….po prostu, te dwie opcje, czyli ten pseudo bolszewizm narodowy PiS-u nijak się ma do zachodnio-europejskiej prawicowości.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Tak się kończy „dyplomatołacja” i totalne „oderwanie od rzeczywistości”. Przecież od dawna wiadomo ze Le Pen jest „prorosyjska” („szyto” jej nawet we Francji sprawę ze „brała pieniądze z FR”) i ze nie zmieni swoich pogladów z „miłości do Kaczyńskiego”…

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Jak zakrzyknął Zagłoba: „Zdrada, po trzykroć zdrada!”

  Kandydat na szefa niemieckiej CDU Norbert Roettgen uważa, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, Nord Stream 2 nie może zostać uruchomiony. „Jeżeli naprawdę doszłoby do wojny, uważam za niewyobrażalne, by ten gazociąg mógł jeszcze wejść do eksploatacji” – powiedział Norbert Roettgen gazetom grupy Redaktionsnetzwerk Deutschland.
  Podkreślił jednak, że „to, na co już wydano pozwolenie, nie powinno być przedmiotem sankcji”. W opublikowanym w poniedziałek (06.12.2021) wywiadzie Roettgen wykluczył także zbrojną reakcję NATO na ewentualne wkroczenie rosyjskich wojsk na Ukrainę. „NATO nie będzie prowadzić wojny z Putinem” – powiedział. – Putin to wie. Ale musi też wiedzieć, że to, co możemy zrobić w zamian, może mocno dotknąć jego kraj. Nie chcemy izolować Rosji. Ale jeżeli doszłoby do wojny, będą bardzo poważne sankcje gospodarcze przeciwko całemu reżimowi – dodał niemiecki polityk.
  https://www.dw.com/pl/polityk-cdu-atak-rosji-na-ukrainę-przekreśliłby-start-nord-stream-2/a-60033224
  Komentarz: Czyli innymi słowy za zaatakowanie Ukrainy na FR zostałyby nałożone kolejne sankcje i…to by było na tyle. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że wątpię by Putin naprawdę chciał wojny z Ukrainą. W obecnej chwili Rosja ustawiła się na pozycji win-win. Nie ważne jak dalej potoczy się cała ta sytuacja to FR skorzysta: albo zagarnie sporą część ziem Ukrainy, albo wygra politycznie i ekonomicznie.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Rosja nie zaatakuje Ukrainy, bo nawet nie ma na to najmniejszego zamiaru i mija się to z logiką.

   Po drugie, Rosja nie chce toczyć z Zachodem wojny na sankcje, tylko prowadzić z nim owocną współpracę, dla obopólnego dobra, zgodnie ze wzajemnym interesem biznesowym.

   Dlatego też dywagacje na temat wojny, są tylko tematem zastępczym sfrustrowanego reżymu banderowskiego na Ukrainie, jego popleczników w Polsce i krajach bałtyckich oraz podupadającego hegemona, który sądzi, że podgryzając Rosję, coś jeszcze ugra,

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 11. Na Ukrainie w poniedziałek obchodzone jest 30-lecie ukraińskiej armii. Na początku roku liczebność Sił Zbrojnych wynosiła 246 tys. osób. Latem parlament zdecydował o zwiększeniu liczebności ukraińskich sił o 11 tysięcy – do 261 tys. osób (w tym 215 tys. wojskowych).
  Na początku 2021 roku – według danych przedstawionych przez Siły Zbrojne – w armii ukraińskiej służyło i pracowało 57 tysięcy kobiet. Oficjalnie w siłach zbrojnych pracuje 102 wojskowych kapelanów – pisze Ukrinform.
  Portal NW wskazuje też, powołując się na dane rządowe, że ok. 4 proc. mieszkańców Ukrainy ma status uczestnika działań bojowych (weterana).
  Według badania kijowskiego Centrum Razumkowa przeprowadzonego latem bieżącego roku Siłom Zbrojnym Ukrainy ufa ok. 68 proc. Ukraińców. Poziom zaufania do armii jest wyższy niż w przypadku wszystkich innych instytucji, które uwzględniono w badaniu. Siły Zbrojne są liderem zaufania od kilku lat.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-media-sily-zbrojne-ukrainy-licza-ok-250-tys-ludzi,513698.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. artykuł z wprost

  Straszenie rosyjską inwazją na Ukrainę wygląda na ustawkę przygotowaną przez Putina dla jego zachodnich sojuszników, którzy za chwilę ogłoszą, że zapobiegli nieuchronnej wojnie. Oczywiście w zamian za nowe ustępstwa wobec Moskwy.
  Aż trudno uwierzyć, że Rosji może dwa razy udać się ten sam szwindel z mobilizacją wojsk na granicy Ukrainy. Za pierwszym razem pokazówka dała Angeli Merkel i Joe Bidenowi pretekst do odblokowania Nord Stream 2. Czy teraz Putin uzyska pełną kontrolę nad europejską częścią swojego rurociągu i obietnicę wstrzymania integracji Ukrainy z UE i NATO? Wiele na to wskazuje. Bo gdyby Niemcy i Amerykanie rzeczywiście traktowali groźbę rosyjskiej inwazji na Ukrainę tak poważnie, jak o tym mówią, to już dawno powinni całkowicie zablokować Nord Stream 2 i nałożyć ostre sankcje na całą kamarylę dworską Putina.
  https://www.wprost.pl/swiat/10562983/do-czego-przyda-sie-straszenie-wojna-o-ukraine-to-ustawka-putina.html
  Komentarz: Mam podobne odczucia co autor artykułu. Szykuje się wielka ZDRADA. Rosja otrzyma zgodę na użytkowanie NSII gdzieś w styczniu-lutym przyszłego roku. Akurat wtedy, gdy w magazynach Ukrainy zabraknie gazu.
  W międzyczasie dzięki embargu energetycznemu władze Kremla doprowadzą do olbrzymich strat firm ukraińskich i zmuszą władze w Kijowie do twardszej polityki fiskalnej.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ja mam zgoła inne odczucia.

   Otóż, chodzi o to, że ta histeria wywołana przez Stany Zjednoczone i zmuszonego do jej tolerowania przez zachodnich sojuszników NATO, jest traktowana jako ostatnia próba zablokowania uruchomienia NS 2.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 13. Tymczasem „Naczelny Klaun Ukrainy” obchodził Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy w Charkowie, gdzie na Placu Wolności wygłosił przemowę podczas której miał m.in opowiadać o javelinach, bayraktarach i okrętach z Wlk. Brytanii dla Ukrainy;
  https://strana.today/news/365713-v-den-sozdanija-vsu-zelenskij-skazal-chto-horditsja-dzhavelinami-i-voennymi-kapellanami.html
  A w tym czasie w Kijowie na Placu Michajłowskim, zamiast parady wojskowej zgromadzeni na nim „ukrowojacy” musieli, stojac na baczność, oglądać właśnie transmisję przemówienia Zełenskiego;
  https://strana.today/news/365720-voennye-stojali-v-kieve-i-smotreli-telemost-s-zelenskim.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Co tam jakaś „inwazja FR na Ukrainę”, w Warszawie to jest dopiero „wojna” 🙂
  https://www.tvp.info/57306115/walka-squatow-syrena-i-przychodnia-w-warszawie-policja-komentuje-zadyme-miedzy-antyfaszystami
  https://kresy.pl/wydarzenia/koktajle-molotowa-cegly-petardy-walki-pomiedzy-lewicowymi-bojowkarzami-z-warszawskich-sklotow-video-foto/
  Ps. I niech mi nikt nie mówi że to nie są dewianci i „elementy” z patologii społecznej (nawet białoruskiej jak sie okazuje)..

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.