Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2021r.- 2362 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 628.

Nie wiem, czy któreś z polskich mediów podało tą informację, ale za to ja ją podam.

Otóż, jak poinformował 9 grudnia, na odprawie dla attaché wojskowych obcych państw szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow:

„Wszelkie prowokacje władz Kijowa zmierzające do siłowego rozwiązania sytuacji w Donbasie zostaną stłumione (…) Dostawa śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych i samolotów na Ukrainę prowokuje władze ukraińskie do podjęcia drastycznych i niebezpiecznych kroków. Kijów nie wypełnia porozumień mińskich. Ukraińskie Siły Zbrojne deklarują rozpoczęcie stosowania w Donbasie dostarczonych przez Stany Zjednoczone systemów rakiet przeciwpancernych Javelin, a także tureckiego rozpoznania i uderzeń bezzałogowych statków powietrznych. W rezultacie i tak już napięta sytuacja na wschodzie tego kraju ulega pogorszeniu”– stwierdził Gerasimow.

„Jednak wszelkie prowokacje władz ukraińskich do siłowego rozwiązania problemów Donbasu zostaną stłumione”– przestrzegł szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR.

Jak podkreślił Gierasimow, informacja o rzekomo zbliżającej się inwazji Rosji na Ukrainę jest kłamstwem, a działania wojskowe prowadzone na terytorium państwa nie wymagają notyfikacji. 

„Kraje NATO przykładają nadmierną wagę do przemieszczania się wojsk przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Przerzuty jednostek podczas szkolenia bojowego to rutynowa praktyka dla sił zbrojnych każdego państwa. Działalność wojskowa odbywa się na terytorium państwa i nie wymaga notyfikacji. Rozpowszechnione w mediach informacje o rzekomo zbliżającej się inwazji Rosji na Ukrainę to kłamstwo”– zapewnił attaché wojskowych Walerij Gierasimow.

Przypomnę, że dzień wcześniej, 8 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin podczas konferencji prasowej po rozmowach z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem, odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy Moskwa planuje inwazję wojskową na terytorium Ukrainy, powiedział, że „Rosja prowadzi pokojową politykę zagraniczną, ale ma prawo zapewnić sobie bezpieczeństwo w perspektywie średnio- i długoterminowej”, o czym rozmawiał w 7 grudnia z prezydentem USA Joe Bidnem. 

Zaznaczył, że Moskwa nie może nie przejmować się perspektywą ewentualnego przyjęcia Ukrainy do NATO, ponieważ po tym nastąpi rozmieszczenie tam odpowiednich kontyngentów wojskowych, baz i broni zagrażających Federacji Rosyjskiej. 

„Do tej pory, przez ostatnie dziesięciolecia, nieustannie mówiliśmy o naszych obawach i prosiliśmy (ekspansja NATO na wschód), aby tego nie robić. Jednakże, Struktura NATO nieuchronnie zbliżała się do naszych granic. Teraz widzimy systemy obrony przeciwrakietowej w Polsce i Rumunii. Mamy wszelkie powody, by sądzić, że to samo stanie się, jeśli Ukraina zostanie przyjęta do NATO, ale tym razem na terytorium Ukrainy. Jak możemy o tym nie myśleć?”– podkreślił rosyjski przywódca.

Jak widzimy, NATO przekroczyło już ostatnią „czerwoną linię” wobec Rosji obierając jawnie kurs kolizyjny.

To samo dotyczy problemu nękania i terroryzowania ludności rosyjskojęzycznej w republikach donbaskich, tu również Rosja powiedziała- dość tego!

Bo jeśli Zachód w swej retoryce propagandowej uznał, że Rosja jest stroną konfliktu, o ona oczywiście może nią być występując zbrojnie w obronie swych rodaków, zdanych przez militarystów zachodnich na zagładę- tak jak to już przećwiczono w czasach II WŚ.

I tym razem, również Polska znalazła się w oku cyklonu, i to rękami Polaków będą wyciągane gorące kasztany w imię interesów globalnych geszefciarzy.

Zobaczymy tylko, ilu głupców uda się tym razem omamić aby wzięli na siebie rolę mięsa armatniego?
Jeśli zaś dojdzie do otwartego konfliktu, to nikt sobie nie wyobraża, że rakiety będą przelatywały tylko nad naszymi głowami, nie czyniąc Polsce żadnej krzywdy.

My– jesteśmy jednym z głównych podmiotów tego konfliktu.

https://eadaily.com/ru/news/2021/12/09/genshtab-vs-rossii-lyubye-provokacii-kieva-na-donbasse-budut-presekatsya

*

A tym czasem na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, na terenie kontrolowanym przez Kijów pod Donieckiem wysadziły się dwie karetki armii ukraińskiej.

„Eksplozje zagrzmiały w tym samym miejscu, jedna po drugiej”– poinformował dziś Departament Milicji Ludowej DRL. 

Należy zauważyć, że incydenty miały miejsce na obszarze odpowiedzialności 54 samodzielnej brygady zmechanizowanej, w pobliżu wsi Niewelskoje. Najpierw eksplodował jeden samochód, kierowca-pielęgniarka otrzymała liczne rany odłamkami. Wezwano kolejną karetkę, aby ją ewakuować, ale po przybyciu na miejsce została także ostatecznie wysadzona w powietrze. Tym razem zginął kierowca, a dowódca plutonu medycznego odniósł liczne obrażenia.

Według USZ przyczyną incydentu była detonacja min, na które najechały dwa samochody. Jednocześnie Milicja Ludowa nie wyklucza, że ​​strona ukraińska obarczy winą za straty swoich wojskowych ML DRL.

 Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne Ukrainy- na ługańskim odcinku frontu, użyły do ​​przewozu amunicji samochodu z symbolami ukraińskiego przedstawicielstwa w WCKiK.

„Wczoraj nasi obserwatorzy odnotowali dostawę amunicji na stanowiska 2 batalionu 24 brygady. Jak to jest w zwyczaju w szeregach żołnierzy ukraińskich, dostawa odbywała się samochodem ze znakami identyfikacyjnymi strony ukraińskiej w WCKiK. Miny 120-mm i 82-mm , granatniki i dużą ilość amunicji do broni strzeleckiej dostarczono na stanowisko bojowe”– poinformował na odprawie dla mediów Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne nadal zakłucają pracę bezzałogowych statków powietrznych (UAV) SMM OBWE.

Ukraińskie formacje zbrojne wykorzystywały wojnę elektroniczną (EW) do zakłócania działania bezzałogowych statków powietrznych OBWE w pobliżu miejscowości Zołotoje. 

„W rejonie osiedla Zolotoe mobilna grupa 20. batalionu EW, korzystając ze stacji ‚Bukowel-AD’, tłumiła sygnały kanałów kontrolnych UAV Mmisji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzęt wojskowy rozmieszczony na tym obszarze”– poinformowała o tym służba prasowa DML ŁRL.


Dodatkowo, ukraińscy żołnierze przesiedlili siedem transporterów opancerzonych w osadzie Rajgorodku, obwód Nowoajdarski .

„Na obszarze odpowiedzialności 79 brygady odnotowano obecność siedmiu transporterów opancerzonych BTR-80 w dzielnicy mieszkalnej osady Rajgorodok”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL. 

Natomiast, na donieckim odcinku frontu- według ostatniego raportu SMM OBWE obserwatorzy tej organizacji zarejestrowali ostrzał UAV krótkiego zasięgu Misji OBWE w pobliżu osiedla Talakowka- na południowym odcinku frontu.

Ponadto obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału z bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE o małym i średnim zasięgu podczas lotów na terenie osiedli Tarasowka, Piszczewik i Talakowka.

Misja nadal odnotowuje aktywność militarną w strefie 5 km od obszaru wycofania sił i środków nr. 3 Bogdanowka-Pietrowskoje.

Ponadto patrole SMM OBWE odnotowały obecność sprzętu wojskowego OPS poza wyznaczonymi miejscami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym na dworcu kolejowym, w osiedlu mieszkalnym oraz w pobliżu osady:

-8 MLRS BM-27 „Huragan” (220 mm) i 6 MLRS BM-30 „Smiercz” (300 mm), których Misja OBWE nie była w stanie zweryfikować jako wycofanych, ponieważ ich warunki przechowywania nie spełniały ustalonych w umowie kryteriów SMM OBWE:

-12 samobieżnych haubic 2S1 „Gwoździk” (122 mm) i 2 zestawy rakiet przeciwpancernych 9P149 „Szturm-S” (130 mm) na stacji kolejowej w osadzie Zaczatowka,

-1 czołg nieznanego typu w pobliżu miejscowości Zacisznoje,

-1 działko przeciwlotnicze (ZU-23-2) w osiedlu Starognatowka.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7:00 10 грудня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті у рамках Тристоронньої контактної групи.

Упродовж минулої доби, 9 грудня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню, 3 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

В напрямку ШУМІВ окупанти вели вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Поблизу НОВОМИХАЙЛІВКИ ворог здійснив обстріл з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В бік ПРИЧЕПИЛІВКИ ворожі війська відкривали вогонь двічі, використовуючи міномети калібру 82 мм та гранатомети різних систем.

Неподалік ПІВДЕННОГО противник обстріляв наші позиції зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та іншої стрілецької зброї.

В районі СТАНИЦІ ЛУГАНСЬКОЇ російські найманці застосували міномети калібру 120 мм та 82 мм.

Внаслідок ворожих дій двоє військовослужбовців Об’єднаних сил дістали поранення. Воїни перебувають в лікувальному закладі. Стан здоров’я одного пораненого – тяжкий, другого – задовільний.

Українські захисники відкривали вогонь у відповідь, не застосовуючи заборонене Мінськими домовленостями озброєння, та змусили противника припинити обстріли.

Станом на 7 годину ранку, 10 грудня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Військовослужбовці Об’єднаних сил контролюють ситуацію та продовжують виконувати завдання з відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації.

Разом до перемоги!

Сала Україні! ᛋᛋ”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.12.2021r.- 2362 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Władimir Putin: To, co dzieje się w Donbasie, przypomina ludobójstwo”
  https://rusvesna.su/news/1639078803

  „Są miliony naszych”: Margarita Simonyan napisała emocjonalny post o Donbasie
  https://novorosinform.org/tam-milliony-nashih-margarita-simonyan-napisala-emocionalnyj-post-o-donbasse-84971.html

  Byłego lider „Prawego Sektora” * Dmitrij Jarosh pochwalił się zdjęciem grupy zbrojnej, która od 8 lat poluje w Donbasie na „wrogów Ukrainy” – czyli mordują zwykłych ludzi…
  https://novorosinform.org/yarosh-pokazal-foto-ukrainskih-brakonerov-ohotivshihsya-na-zhitelej-donbassa-84927.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Tymczasem dziennikarze śledczy z popularnego ukraińskiego programu ‚Schematy” ujawnili że oligarcha Kołomojski („opiekun” Zełenskiego) uruchomił w Zaporożu, nielegalnie oczywiscie, „kryptofermę” do „kopania kryptowaluty”. Działać ma ona na terenie należących do Kołomojskiego Zaporoskich Zakładów Żelazostopów, a jej „wydajność” ma wynosić około 80 bitcoinów miesięcznie, czyli ponad 4 miliony dolarów;
  https://korrespondent.net/business/companies/4425937-kolomoiskyi-sozdal-krupnuui-kryptofermu-v-zaporozhe-smy

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow („wyjątkowy idiota” i „zniedołężniały emeryt” jak go określił jeden z parlamentarzystów proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” Maks Bużanski) skomentowął informacje o tym ze Waszyngton zobowiazał się do „wywierania presji na Kijów by ten wypełnił porozumienia mińskie”. Daniłow buńczucznie stwierdził ze jeżeli przez 8 lat Kijów nie poddał sie naciskom Moskwy, to nie podda się także naciskom kogoś innego;
  https://korrespondent.net/world/4425855-v-snbo-prokommentyrovaly-vozmozhnost-davlenyia-ssha-na-ukraynu

  Polubione przez 5 ludzi

  • Warto zaznaczyć, ze te 300 mln władze w Kijowie nie otrzymają w formie pieniężnej, a raczej w „towarze”. Kilkakrotnie podawano jak to USA narzuca spora marżę za sprzęt oferowany „sojusznikom”. Przykładem mogą być wyrzutnie i pociski „Jevelin”, ale też i nowe kutry „Mark VI”.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Zgadza się, dzięki naszym popisowym politykom, Polska jest najbardziej zaangazowanym w dyskryminację środowisk prorosyjskich i rosyjskjęzycznych na Ukrainie, krajem czlonkowskim UE. Pokojowe rozwiazanie zgodne z umową mińską 1,2 ten fakt by zmiotło pod dywan, jednak z blizej nieznanych powodów, nasz kraj nie jest tym zainteresowany.

  Polubione przez 6 ludzi

 5. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (oczywiscie tylko wybranym)”. Cytat „Biuro Prokuratora Generalnego bez konkursu nakazało zorganizowanie forum antykorupcyjnego dekoratorowi „Kwartał 95” [którego współproducentem jest Zełenski] Według informacji zawartych w dokumentacji zastępca prokuratora generalnego Roman Gowda 30 listopada podpisał dwie umowy z indywidualnym przedsiębiorcą Olijnikiem Witalijem Pietrowiczem. Oba dokumenty dotyczą podobnych usług: projektu i wsparcia materiałowego hali w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Parkowa, gdzie odbyło się forum. Łączna cena usług Olijnika wyniosła 399,9 tys. hrywien. Nie było otwartego przetargu”;
  https://strana.today/news/366346-ofis-henprokurora-bez-konkursa-zakazal-orhanizatsiju-antikorruptsionnoho-foruma-u-dekoratora-kvartala-95.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ z ironią zauważyła, że werdykt w sprawie losu szefa WikiLeaks zapadł w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
  Maria Zacharowa negatywnie oceniła decyzję brytyjskiego sądu o ekstradycji Juliana Assange do Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciel rosyjskiego MSZ zaznaczył, że taka decyzja jest haniebna i politycznie stronnicza. Zacharowa napisała o tym na swoim osobistym kanale telegramowym.

  „Ten haniebny wyrok w ramach procesu politycznego przeciwko dziennikarzowi i osobie publicznej jest kolejnym przejawem kanibalistycznego światopoglądu tandemu anglosaskiego” – potępił wyrok Zacharowa.
  https://novorosinform.org/ekstradiciya-assanzha-v-ssha-yavlyaetsya-pozornym-resheniem-britanskogo-suda—zaharova–85016.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Kolejne sondaże ukraińskiej opinii publicznej przeprowadzone przez Grupę Socjologiczną ‚Rating” z których wynika ze ponad połowa Ukraińców jest zdania, że ​​Ukraina powinna prowadzić bezpośrednie negocjacje z Rosją, aby osiągnąć pokój w Donbasie. Cytat „Tak więc w dniach 6-8 grudnia socjologowie przeprowadzili wywiady z 2500 respondentami w wieku powyżej 18 lat ze wszystkich obwodów z wyjątkiem Krymu i niekontrolowanej części Donbasu. Do przeprowadzenia badania socjologowie wykorzystali wywiady telefoniczne…Według wyników sondażu 56% Ukraińców uważa, że ​​nasz kraj powinien prowadzić bezpośrednie negocjacje z Federacją Rosyjską w celu rozwiązania konfliktu na Donbasie, 41% jest przeciw. Kolejne 3% respondentów miało trudności z udzieleniem odpowiedzi”;
  https://strana.today/news/366378-prjamye-perehovory-s-rossiej-po-donbassu-podderzhivajut-bolshe-poloviny-ukraintsev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie tzw. włodkowego tysiączka, czyli jak na Ukrainie nazywany jest pomysł Zełenskiego by każdy w pełni zaszczepiony przeciwko koronawirusowi Ukrainiec otrzymał 1000 hrywien (w rama „bonu”). Ukromedia informują że ów „włodkowy tysiaczek” będzie można przeznaczyć na przykład na opłatę biletu lotniczego jeżeli korzysta się z ukraińskich linii lotniczych, problemem jest jednak to ze taka suma nie wystarczy na żaden bilet lotniczy 🙂
  https://strana.today/news/366402-tysjachu-ot-zelenskoho-vaktsinirovannye-ukraintsy-mohut-potratit-na-perelety-ot-mau.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł podsumowujacy wczorajszą rozmowę telefoniczną Biden – Zełenski. Cytat „Dzwonek do Zełenskiego. O czym Biden poinformował ukraińskie władze po negocjacjach z Putinem…Prezydent Ukrainy otrzymał telefon dwa dni po tym, jak główny lokator Białego Domu przeprowadził z Putinem merytoryczną rozmowę na tematy ukraińskie…Podobno te dwa dni upłynęły na koordynowaniu stanowiska zachodnich sojuszników w sprawie Ukrainy. Inaczej trudno byłoby wytłumaczyć taką przerwę…Po pierwsze, na uwagę zasługuje zwięzłość przesłań z Białego Domu i Biura Prezydenta [Ukrainy]. Głowy państw rozmawiały przez półtorej godziny, w wyniku czego zarysowano nam tylko ogólne tematy rozmów: zapewnienia przyjaźni, porozumienia mińskie, Nord Stream-2…Nawiasem mówiąc, Stany Zjednoczone nic nie mówiły o Nord Stream, wspomniano o tym tylko na Ukrainie, wiążąc to z żądaniem odszkodowania…A to świadczy o tym, że na płaszczyźnie publicznej Biden wolał mówić bardziej o groźbach sankcji wobec Moskwy – niż o tym, że Amerykanie zgodzili się na uruchomienie głównego projektu energetycznego Rosji (zresztą Kongres „zmienił zdanie”, w sprawie narzucenia sankcji wobec Nord Stream 2 zaraz po rozmowie prezydentów Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych)”;
  https://strana.today/news/366369-razhovor-bajdena-s-zelenskim-chto-stalo-ponjatno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy wycofało skandaliczny podręcznik do chemii dla klas dziewiątych ukraińskich szkół w którym znajdowały się m.in takie „odkrycia naukowe” jak to że napoje gazowane mogą leczyć raka (cytat) „Wcześniej w podręczniku autorstwa Marii Sawczin napisano, że roztwór sody pitnej pomaga zapobiegać nowotworom” 🙂 Oprócz tego znajdowały się w nim także informacje o „leczeniu” kataru oraz oparzeń…mydłem 🙂
  https://strana.today/news/366413-v-uchebnike-po-khimii-marii-savchin-obnaruzhili-novye-oshibki.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Pan Hetman” Poroszenko ma mocny „parasol ochronny” i nie musi się raczej obawiać że „wywinie mu coś” Zełenski. Cytat „Prokurator generalny Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że ​​w Prokuraturze Generalnej [Ukrainy] nie ma żadnych decyzji proceduralnych, które mogłyby skutkować zgłoszeniem nowych oskarżeń w stosunku do byłego prezydenta Petra Poroszenki”. Zaprzeczyła także ostatnim informacjom przekazanym przez byłego zastępcę prokuratora generalnego Ukrainy Wiktora Trepaka który niedawno powiedział że Poroszenko może zostać oskarżony o „zdradę” z powodu wydanie zezwolenia na zakup węgla z „terytoriów niekontrolowanych” (czyli republik z Donbasu);
  https://strana.today/news/366387-venediktova-zajavila-chto-na-sehodnja-novykh-protsessualnykh-reshenij-v-otnoshenii-poroshenko-net.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Holding „DTEK” należący do oligarchy Achmetowa, z którym obecnie toczy „wojnę” Zełenski, poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy o „machinacjach” jakich miały sie dopuścić władze Ukrainy w związku z tzw. zielonymi euroobligacjami. „DTEK” zwrócił się do MFW o zbadanie sprawy i faktyczne przejecie kontroli nad spłata należności jakie są winne władze Ukrainy producentom tzw. zielonej energii;
  https://strana.today/news/366436-dtek-soobshchila-v-mvf-o-makhinatsijakh-so-storony-ukrainskoho-pravitelstva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Władze Ukrainy chcą przyciagnąć inwestorów do…budowy krematoriów. Cytat „9 grudnia, na posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął projekt ustawy, która dotyczy rynku usług pogrzebowych. Problem w tym, że dziś nie ma wystarczającej liczby działek na miejsca pochówku. Problem ten został zauważony w wielu obwodach Ukrainy…Tymczasem, jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu, kremacja jest cenowo porównywalna z pochówkiem, ale nie wymaga przydziału ziemi…W związku z tym postanowiono wybudować więcej krematoriów. Nowy projekt zakłada, że ​inwestorzy będą przyciągani na podstawie partnerstw publiczno-prywatnych i koncesji”…
  https://strana.today/news/366241-kabmin-utverdil-zakonoproekt-o-krematsii-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. OT z Chorwacji, gdzie wybuchła awantura pomiędzy Prezydentem, a Premierem w zwiazku z wizyta tego ostatniego na Ukrainie. Prezydent Zoran Milanović nazwał wizytę w Kijowie premiera Andreja Plenković’a, który pojawił się w stolicy Ukrainy 8 grudnia, w momencie wzrostu napięć ukraińsko – rosyjskich „czystą szarlatanerią”. Według Prezydenta Chorwacji wizyta moze zaszkodzić stosunkom chorwacko – rosyjskim, a Premier Chorwacji „ucieknie do Brukseli, jeśli sprawy [dla Ukrainy] przybiorą zły obrót”;
  https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/croatian-pm-clashes-with-president-over-visit-to-ukraine/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. W temacie wstępniaka

  Ukraina poinformowała, że Rosja odrzuciła najnowszą propozycję rozejmu ws. sytuacji w Doniecku i Ługańsku. Powody miały być absurdalne. Kreml miał stawiać m.in. warunek, aby uznać Kijów za stronę konfliktu.
  Odnośnie spotkania w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej Garmasz powiedział, że trwało ono osiem godzin. Rosja i przedstawiciele ORDLO (część obszarów regionów Doniecka i Ługańska) chcą uznania Ukrainy za stronę konfliktu. Według delegata „jeśli komuś zależy na rozejmie, to nie stawia takich warunków”.
  https://www.wprost.pl/swiat/10567588/ukraina-rosja-odrzucila-propozycje-nowego-zawieszenia-broni-i-wymiany-wiezniow.html
  Komentarz: Przecież w Mińsk-1 i Mińsk-2 niejako strony konfliktu były podane: republiki vs Kijów.

  Polubione przez 5 ludzi

 16. „Naczelny Klaun Ukrainy” udzielił tymczasem wywiadu kanałowi ukroTV „1+1” który należy do jego „opiekuna” Kołomojskiego. W wywiadzie Zełenski m.in obwinił UE o „cyniczną obronę swoich rynków” i nie dopuszczanie do nich Ukrainy…
  https://strana.today/news/366488-zelenskij-obvinil-evropu-v-tsinichnoj-zashchite-svoikh-rynkov.html
  …stwierdził takze że Ukraina nie powinna oczekiwać pomocy z Zachodu w razie „wojny z Rosją”
  https://strana.today/news/366489-zelenskij-prizval-ne-zhdat-pomoshchi-ot-zapada-v-sluchae-vojny-s-rossiej.html
  …skomentował takze sprawę „porzucenia Ukrainy przez USA” mówiąc że podczas rozmowy telefonicznej Biden zapewnił go że Ukraina będzie „podmiotem” (a nie „przedmiotem”) wszelkich negocjacji;
  https://strana.today/news/366487-ssha-mozhet-vojti-s-ukrainoj-i-rossiej-v-novyj-format-parallelno-normandskomu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 17. I jest „sukces” Ukrainy i to w USA! Cytat „Ambasada Ukrainy w Stanach Zjednoczonych ulepiła symbol Krymu i wygrała konkurs piernikowy Departamentu Stanu…W konkursie piernikowym zwyciężyła Ambasada Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Na konkursie służba dyplomatyczna zaprezentowała „Jaskółcze Gniazdo” z piernika – krymski zamek gotycki” 🙂
  https://strana.today/news/366425-ukrainskoe-posolstvo-v-vashinhtone-vyihralo-v-konkurse-prjanikov-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 18. Kryzys energetyczny na Ukrainie. Z powodu cen gazu masowo wstrzymały prace ukraińskie szklarnie, jednak i tak muszą w dalszym ciągu płacić „miliony hrywien” za dostawy gazu obojetnie czy z niego korzystają czy nie. Cytat „Jewhen Czernyszenko, prezes Stowarzyszenia Szklarnie Ukrainy, powiedział AgroTimes w komentarzu…Według niego szklarnie, które były ogrzewane gazem, są obecnie nieczynne. Jednocześnie płacą abonament za dostawę gazu, niezależnie od tego, czy korzystają z gazu, czy nie.
  Wielki zakład „Tepliczny”we wsi Kałyniwka w obwodzie kijowskim przestał kupować gaz 14 października, a wraz z nadejściem chłodu [hodowane w nich] rośliny obumarły. Jednocześnie spółka płaci 25 mln hrywien miesięcznie opłat abonamentowych za korzystanie z sieci gazowych”;
  https://agrotimes.ua/ovochi-sad/teplychni-kombinaty-stoyat-i-platyat-miljony-za-nedostavku-gazu/

  Polubione przez 4 ludzi

 19. OT z FR. Pojawił się oficjalny komentarz MSZ FR w sprawie ewentualnego „członkostwa Ukrainy w NATO”, cytat „Kreml domaga się oficjalnego wycofania obietnicy przystąpienia Ukrainy do NATO (mowa o decyzji szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 roku). Rosja nie zgadza się, że wejście Ukrainy do NATO jest sprawą wyłącznie Ukrainy i Sojuszu”;
  https://strana.today/news/366470-kreml-trebuet-nato-otozvat-obeshchanie-o-vstuplenii-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 20. Nowa pierwsza dyplomata niemiecka Annalena Berbock mówi nowym językiem dyplomatycznym
  .

  Zapowiada się ciekawa polityka zagraniczną Niemiec

  Już sobie to wyobrażam jak ta Annalena Berbock rozmawia z Ławrowem w nowym dyplomatycznym języku ,,migowym”.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.